Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by turms View Post
    τι σημασια εχει που ο φορος που εχω πληρωσει στην γερμανια ξεπερνα το 30% των μεικτων μου εισοδηματων εδω.


    τι ακριβως εννοεις με αυτο????
    εννοω οτι οι συνολικες κρατησεις που μου γινονται καθε μηνα (ασφαλεια, συνταξη, φοροι) ξεπερνουν το 30%, για να μην πω 40%, των μικτων αποδοχων

    Comment


      #92
      Originally posted by afrodite View Post
      Τέλος στον φορολογικό... Γολγοθά των κατοίκων εξωτερικού - Capital.gr


      Εχω μια απορια. Μου ειπαν οτι για να γραφτω στη ΔΟΥ εξωτερικου θα πρεπει να εχω κλεισει τα βιβλια εδω στην Ελλαδα. Ισχυει;
      αν και δεν μπορω να το πω με σιγουρια, δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο. για να γραφτεις ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου θα πρεπει να αποδειξεις οτι εισαι πανω απο 183 μερες και εργαζεσαι στο εξωτερικο, αρα οτι η φορολογικη σου κατοικια ειναι εκτος ελλαδος. αν απο κει και περα εχεις βιβλια ανοιχτα στην ελλαδα και αντιστοιχα εχεις εισοδηματα τοτε θα φορολογεισαι στην ελλαδα μονο για αυτα.

      βεβαια ποτε δεν ξερεις με τους ελληνικους νομους και το υπουργειο οικονομικων, οποτε καλυτερα να ενημερωθεις επισημα απο την εφορια που ανηκεις η/και απο εναν λογιστη.

      Comment


        #93
        Φρεσκος και γω απο την φορολογικη δήλωση που έκανα στην Ελλάδα. Αν και το 2013 δεν ειχα καθόλου εισοδήματα στην Ελλάδα αλλα μονο στη Γερμανια, έπρεπε να κάνω και εδώ για γιατί για 8 μήνες είχα ακομα ενα αυτοκίνητο στην Ελλάδα./ Αυτό που εκανα ήταν να συμπληρώσω το Μ1 και Μ7 και μου αλλαξαν διευθυνση κατοικίας και φαίνομαι ότι κατοικο Γερμανια. Παρολαυτα δεν είδα να εχω αλλάξει ΔΟΥ. Έπαιξε κατι που δεν κατάλαβα? Να περιμένω και γω κανενα πακετακι η όντος θα φορολογηθώ μόνο στη Γερμανια και εδώ θα πληρώσω κατι ψιλά λόγο του αυτοκινητου?

        Comment


          #94
          Πως κάνουν φορολογική δήλωση οι κάτοικοι εξωτερικού

          Comment


            #95
            Και για να καταλάβω καλύτερα, εγώ που δήλωσα αλλαγη διευθυνσης, και φαίνονται κατοικία Γερμανια, γιατί δεν έχω μεταμεφερθεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικου και ποια η διαφορά?

            Comment


              #96
              Και τι γίνεται στην περίπτωση που πας σε χώρα που δεν είναι στην ΕΕ ούτε έχει διακρατική συμφωνία?

              Comment


                #97
                Εγώ πάλι αναρωτιέμαι, πώς θα κάνω μέχρι 31-12-14 την αλλαγή αφού ο άντρας μου θα έχει κλείσει στις 31/12 190 ημέρες...δηλ. Χριστουγεννιάτικα θα τρέχουμε στην ΔΟΥ για να προλάβουμε μη βγει ο χρόνος; Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά....τι να πω...

                Comment


                  #99
                  Λοιπον, εκανα την ερωτηση στην εφορια και οντως πρεπει να κλεισω τα βιβλια μου για να μεταφερφθω στη ΔΟΥ εξωτερικου αλλιως θεωρούμαι κατοικος Ελλαδος και ας ειναι η φυσικη μου παρουσια στην Νορβηγια. Φυσικα τα εκλεισα για να τελειωνω με αυτο το θεμα αλλα για το 14 εξακολουθω να θεωρουμαι κατοικος Ελλαδος αρα θα φορολογηθω για το παγκοσμιο εισοδημα μου (σοκ).
                  Τι σημαινει φορολογιση παγκοσμιου εισοδηματος; Ενωω σε ευρω.... θα μου φορολογισουν τα εσοδα μου στη Νορβηγια; Ή θα γινει συμψηφισμός; πχ Νορβηγια 35% Ελλαδα 25% αρα δεν πληρωνω τιποτα (?) Διαβαζοντας βρηκα αυτο το κομματι

                  "Τι ισχύει για όσους έχουν κρατήσεις στο εξωτερικό



                  Σημείο τριβής είναι ωστόσο το τι συμβαίνει αν κάποιος έχει πληρώσει φόρους στο κράτος το οποίο μετανάστευσε προσωρινά. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να ζητήσει και να λάβει από τις αρχές του κράτους αυτού βεβαίωση του φόρου που καταβλήθηκε και φυσικά στην περίπτωση αυτή έχουν εφαρμογή οι συμβάσεις περί αποφυγής διπλής φορολόγησης (ΣΑΦΔ). Αν ο φορολογούμενος έχει αποκτήσει εισόδημα σε χώρα με την οποία η Ελλάδα έχει συνάψει ΣΑΔΦ δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα δηλώσει το εισόδημα που απέκτησε στην αλλοδαπή και θα δηλώσει και τον αντίστοιχο φόρο."


                  πηγη Tsoukakis - Φορολογία κατοίκων εξωτερικού

                  Η Νορβηγια εχει υπογραψει ΣΑΔΦ....


                  Ξερει κανεις;;;

                  Comment


                    Κάτοικοι Εξωτερικού 2014: Αλλάζοντας Σελίδα - NEWS247

                    Comment


                      αφροδιτη ρωτας αν η νορβηγια εχει ΣΑΔΦ??? δεν καταλαβα
                      βασικα δηλωνεις οτι λεφτα εβγαλες στο 14, απο ελλαδα (αν εχεις) και απο εξωτερικο (πχ νορβηγια)
                      δηλωνεις και τον φορο που πληρωσες (ελλαδα + εξωτερικο)
                      τωρα ας υποθεσουμε οτι για τα λεφτα του εξωτερικου εχεις πληρωσεις 2.000 φορο για εισοδηματα 10.000 (απο εξωτερικο)
                      Αν λοιπον ο φορος που αντιστοιχει σε 10.000 στην ελλαδα ειναι 2.000 ή λιγοτερα, τοτε εισαι οκ. Δεν πληρωενις τιποτα στην ελλαδα
                      αν ο φορος που αντιστοιχει σε 10.000 στην ελλαδα ειναι πχ 2.300 θα πληρωσεις τα 300.
                      και παει λεγοντας
                      φυσικα αν ο φορος που αντιστοιχει στα 10.000 στην ελλαδα ειναι 2.000 αλλα εσυ πληρωσεις στην νορβηγικα 2.500 δεν παιρνεις επιστροφη απο ελλαδα....

                      Comment


                        Δε ρωταω αν εχει...λεω οτι εχει. Σου στελνω πμ...

                        Comment


                          Originally posted by afrodite View Post
                          Λοιπον, εκανα την ερωτηση στην εφορια και οντως πρεπει να κλεισω τα βιβλια μου για να μεταφερφθω στη ΔΟΥ εξωτερικου αλλιως θεωρούμαι κατοικος Ελλαδος και ας ειναι η φυσικη μου παρουσια στην Νορβηγια. Φυσικα τα εκλεισα για να τελειωνω με αυτο το θεμα αλλα για το 14 εξακολουθω να θεωρουμαι κατοικος Ελλαδος αρα θα φορολογηθω για το παγκοσμιο εισοδημα μου (σοκ).
                          Τι σημαινει φορολογιση παγκοσμιου εισοδηματος; Ενωω σε ευρω.... θα μου φορολογισουν τα εσοδα μου στη Νορβηγια; Ή θα γινει συμψηφισμός; πχ Νορβηγια 35% Ελλαδα 25% αρα δεν πληρωνω τιποτα (?)
                          afrodite το ιδιο πιστευα κι εγω οτι ισχυει και οτι ο φορος που εχω πληρωσει ηδη στην γερμανια (>30%) θα υπερκαλυπτει τον φορο που θα κληθω να πληρωσω στην ελλαδα, για τα εκ γερμανιας εισοδηματα μου, αλλα φευ....

                          ο λογιστης μου εβγαλε οτι στο ελληνικο εισοδημα θα προστιθετο το μικτο γερμανικο πλην των ασφαλιστικων και συνταξιοδοτικων κρατησεων και με βαση αυτο θα εβγαινε φορος με την ελληνικη φορολογικη κλιμακα. Δηλαδη το ελληνικο κρατος θα μου φορολογουσε εκ νεου τα εισοδηματα της γερμανιας και απλα θα μου εκανε μια γεναια εκπτωση στον φορο. Τοσο γεναια ηταν αυτη η εκπτωση ομως που εβγαινε να πληρωσω 800+ ευρω φορο

                          Βεβαια μεσα στα 800 ηταν και ο υπολογισμος της εισφορας αλληλεγγυης, καπου 170 ευρω, οχι για να λεμε και του στραβου το δικιο...!

                          Σε περιπτωση φορολογησης μονο των ελληνικων μου εισοδηματων ο φορος που αναλογουσε ηταν 34 ευρω.

                          Να πω βεβαια εδω οτι κι εγω ημουν μηχανικος μισθωτος με μπλοκακι στην ελλαδα και εκλεισα τα βιβλια μου τελος του 2013. Ωστοσο στην φορολογικη του 2014 κληθηκα να πληρωσω το τελος επιτηδευματος 500 ευρω (για μισθωτους με μπλοκακι) αλλα ουσιαστικα αυτο συμψηφιστηκε με τις κρατησεις που ειχα της ταξεως των 460 ευρω, αρα μια η αλλη. Συνεπως ο φορος που προανεφερα ηταν αποκλειστηκα λογω των εισοδηματων της γερμανιας.

                          Θα μπορουσα λοιπον να πω οτι μια φραση κολλαει στην περιπτωση μου (μας):

                          και κερατας, και δαρμενος

                          Comment


                            Originally posted by turms View Post
                            βασικα δηλωνεις οτι λεφτα εβγαλες στο 14, απο ελλαδα (αν εχεις) και απο εξωτερικο (πχ νορβηγια)
                            δηλωνεις και τον φορο που πληρωσες (ελλαδα + εξωτερικο)
                            τωρα ας υποθεσουμε οτι για τα λεφτα του εξωτερικου εχεις πληρωσεις 2.000 φορο για εισοδηματα 10.000 (απο εξωτερικο)
                            Αν λοιπον ο φορος που αντιστοιχει σε 10.000 στην ελλαδα ειναι 2.000 ή λιγοτερα, τοτε εισαι οκ. Δεν πληρωενις τιποτα στην ελλαδα
                            αν ο φορος που αντιστοιχει σε 10.000 στην ελλαδα ειναι πχ 2.300 θα πληρωσεις τα 300.
                            και παει λεγοντας
                            φυσικα αν ο φορος που αντιστοιχει στα 10.000 στην ελλαδα ειναι 2.000 αλλα εσυ πληρωσεις στην νορβηγικα 2.500 δεν παιρνεις επιστροφη απο ελλαδα....
                            φιλε turms μακαρι να ηταν τοσο απλο αλλα δεν ειναι.

                            κι εγω ετσι νομιζα οτι θα ισχυει αλλα αντι αυτου ισχυει ενα ηλιθιο περιπλοκο συστημα μεσα απο το οποιο καλεισαι να πληρωσεις φροο και για τα εισοδηματα της αλλοδαπης (πχ γερμανια, νορβηγια κλπ)

                            Comment


                              ρε παιδια γιατι δεν ειναι ετσι?
                              αν εχεις εισοδηματα ΜΟΝΟ απο εξωτερικο, δηλωνεις τις καθαρες αποδοχες, και τον φορο που πληρωσες. απο εκει και περα αν αυτο που πληρωσες υπερκαλυπτει τον φορο που ζηταει η ελλαδα εισαι οκ. αλλις την διαφορα.

                              αν εχεις και απο ελλαδα και εξωτερικο εισοδηματα δηλωνεις
                              καθαρες αποδοχες απο τις δυο χωρες
                              φορο που πληρωσες και για τις δυο χωρες
                              και μετα βγαινει το φεσι

                              Comment

                              Working...
                              X