Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ομογενείς: ΠΟΛ.1177/2014 - Σχόλια, επισημάνσεις και παρατηρήσεις για την φορολογική κατοικία και την αλλαγή της. Μια γενική ανασκόπηση του προβλήματος


    γενικα δεν λεει κατι που δεν ξερουμε...αλλα το πιο απογοητευτικο ειναι αυτο

    Όταν το αναφέραμε στους αρμόδιους / ες της Διέυθυνσης Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων μείναμε άναυδοι : μας απάντησαν ότι « πρέπει να πληρώσουν και οι Ελληνες του εξωτερικού όπως και εμείς!!!!!!!»


    Απευθυνθήκαμε στο τότε ΓΓΔΕ και μας είπε τα ίδια !!!


    Όμως αυτό που μας άφηνε άφωνους ήταν η ομολογία των υπαλλήλων διαφόρων Δ.Ο.Υ. ότι σε πολλές περιπτώσεις «είχαν προφορικές εντολές από την αρμόδια Διεύθυνση του Υπουργείου Οικονομικών» να εφαρμόζουν πράγματα που δεν ήταν γραμμένα στους νόμους και στις ερμηνίες…….Δεν τους ένοιαζε αν στενοχωρούσαν ή δυσκόλευαν τους ομογενείς Ελληνες και τις οικογένειές τους.


    μετά σε ρωτάνε: γιατι εφυγες απο ελλαδα? θα γυριζες πίσω???

    καλα....

    Comment


      Καλημέρα,

      χτες πήγα στην εφορία για αλλαγή στοιχείων ως κάτοικος εξωτερικού. Τους έδειξα απλά το Meldebestätigung από το Rathaus (χωρίς μετάφραση) και o υπάλληλος ενέκρινε την αλλαγή απ' ευθείας. Ομολογώ πως από όσα είχα διαβάσει εδώ είχα τρομάξει με τις διαδικασίες καθώς είμαι εργαζόμενος με Lohnsteuerklasse ΙΙΙ. Κανείς δεν ρώτησε για το εισόδημά μου στη Γερμανία. Μήπως όντως απλοποιήθηκε η όλη διαδικασία;

      Comment


        δεν θα το ελεγα. Εχει να κανει καθαρα με την εφορια.
        Εμενα ειπανε να καταθεσουμε την αιτηση ως 31.12 και θα την εξετασουν ΜΕΤΑ ΤΙΣ 01.01.2015
        Γιατι λεει η καινουργια αποφαση οτι οσοι εινια να μεταφερθουν μες το 2014 θα βγουνε καινουργιες οδηγιες.
        Η μ---κια παει συννεφο σε αυτη την χωρα....ελεος πια.

        Comment


          Καλησπερα σε ολους,

          αυτα τα χριστουγεννα κατεβαινοντας στην Ελλαδα θα αποπειραθω κι εγω να κανω αιτηση και μεταβαση στην ΔΟΥ Κατ. Εξωτερικου. Μιλησα με το Μητρωο στην ΔΟΥ που ανηκω και μου ζητησαν μονο το Πιστοποιητικο Φορολογικης Κατοικιας μεταφρασμενο στα ελληνικα (μαζι με φωτοτυπια ταυτοτητας και το πληρεξουσιο αντικλητου).

          Πηρα λοιπον το χαρτι απο την εφορια στην Γερμανια (δεν εχω κανει δηλωση για το 2013 αλλα οι φοροι μου ειναι πληρωμενοι, και το χαρτι το πηρα πολυ ευκολα) και εψαξα (ψαχνω) για επισημη μεταφραση.

          Ρωτησα εναν επισημο μεταφραστη και για μια σελιδα απο τα γερμανικα στα ελληνικα μου ζητησε 45 ευρω, ενω μου ειπε οτι πρεπει να το σφραγισει και το ελληνικο προξενειο στο βερολινο (το πιο κοντινο μου) και θα κοστισει αλλα 30+ ευρω. Ευλογα λοιπον σκεφτηκα να γλυτωσω τα κερατιατικα και να παω το χαρτι στο Μεταφραστικο του Υπ. Εξωτερικων στην Αθηνα.

          Εχω λοιπον καποιες αποριες επ'αυτου....

          1. Το χαρτι για να το δεχτουνε σε Υπ.Εξ. και ΔΟΥ θα πρεπει να εχει την σφραγιδα της Χαγης; Η μηπως με την σφραγιδα της εφοριας στην Γερμανια το παω στο Υπ.Εξ. για μεταφραση και μου βαζουν εκει την σφραγιδα της Χαγης;

          2. Αν χρειαζεται η σφραγιδα της Χαγης πριν φυγει το εγγραφο απο την Γερμανια, που το παω να το σφραγισουν, στην εφορια που το πηρα; Ειναι απλα η επιθεση μιας σφραγιδας στο χαρτι ή χρειαζεται αλλη διαδικασια;

          3. Οι τιμες για μεταφρασεις στο Υπ.Εξ. ειναι πιο λογικες, αλλα απο οσο ξερω η διαδικασια αργει (ποσο μαλλον τα Χριστουγεννα). Υπαρχει η κατεπειγουσα διαδικασια, γνωριζει καποιος για ποσες εργασιμες μιλαμε; Αν το στειλω στην Αθηνα δι'αλληλογραφιας και το παει καποιος δικος μου μπορει να το καταθεσει και να παρει την μεταφραση η θελει εξουσιοδοτηση επειδη στο εγγραφο πανω ειναι το δικο μου ονομα;

          4. Με την μεταφορα μου στην ΔΟΥ Κατ. Εξωτερικου θα πρεπει να ορισω εναν εν Ελλαδι αντικλητο. Το πληρεξουσιο αυτο που πρεπει να γινει; ποσο κοστιζει και τι χρονικη διαρκεια εχει; (ειναι απλα μια δηλωση τυπου Ν.105;)


          Ζητω συγνωμη αν σας κουραζω αλλα θελω να κατεβω στην Ελλαδα προετοιμασμενος και να βγαλω καποια ακρη και να μην χρειαστει να ξανακατεβαινω η να στελνω ξανα και ξανα χαρτια. Οποιος (οποιοι) εχουν κανει την διαδικασια αν μπορουν ας βοηθησουν εμενα και ελπιζω και αλλα παιδια να αποφυγουν ασκοπες μετακινησεις.

          Comment


            Βρες εδω στη Γερμανια ορκωτο μεταφραστη και δε χρειαζεσαι σφραγιδα απο το προξενειο, εγω αυτο εκανα και καθαρισα.

            Comment


              βασικα καθε εφορια λεει τα δικα της.
              εμενα μου ειπανε κατεθεση την αιτηση απο τον οκτωβριο (αν θυμαμαι καλα) και θα αρχισουμε να τις εξεταζουμε και θα σου πουμε τι χρειαζεται απο τον Γεναρη... ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

              θα πρεπει να ορισεις αντικλητο. Αυτο γινεται με καποια εγγραφα της εφοριας τα Μ0,Μ1 και Μ7 (αν και ενα απο τα τρια δεν χρειαζεται αλλα δεν ξερω γιατι)
              τα συμπληρωνεις και τα δινεις στην εφορα. Τωρα δεν ξερω αν σου ζητανε γνησιο υπογραφης. Εμενα μου ειπαν οτι δεν θελει (προς το παρον)
              Επισης θελει και μια υπευθυνη δηλωση αυτουνου που δεχεται να γινει αντικλητος, οτι οντως δεχεται....(τρελο ε? λες και θα κανουμε καποιον χωρις να το ξερει)

              Οσον αφορα την σφραγιδα της Χαγης, ναι πρεπει να μπει ΠΡΙΝ φυγει το εγγραφο απο γερμανια...δεν ξερω που ακριβως το κανουν σε καθε πολη κλπ
              βαλε στο google "apostille Freiber" και λογικα θα σου το βγαλει....για καθε μερος ειναι διαφορετικο. υπολογιζε καπου 12 ευρω μου φαινεται

              Το επαναλαμβανω, η καθε εφορια κανει του κεφαλιου της. αλλες λενε ετσι αλλες αλλιως. Παντως επισημα η οδηγια απο το Υπ. Οικονομικων λεει οτι πρεπει να εχει την Σφραγιδα Χαγης. Α και την σφραγιδα πριν την μεταφραση...

              Comment


                Ευχαριστω για τις απαντησεις κυριοι,
                εψαξα και βρηκα τελικα και θα παω αυτες τις μερες να μου βαλουν σφραγιδα της χαγης στο εγγραφο (σε δικαστικες υπηρεσιες γινεται, στο chemnitz για το freiberg) με κοστος 15 ευρω.
                Μεταφραση θα κανω στο Μεταφραστικο του ΥΠ.Εξ. στην Αθηνα καθοτι θα κοστισει 12-15 ευρω και θελει 3 μερες.
                Βρηκα ορκωτο λογιστη εδω στην γερμανια αλλα μου ζητουσε 45 ευρω για μια σελιδα και επιπλεον μου ελεγε οτι το εγγραφο θα επρεπε να το σφραγισει και η πρεσβεια και να πληρωσω αλλα 35 ευρω.
                Θεωρω οποτε οτι το να πληρωσω συνολικα 30 αντι για 80 ειναι καλυτερα, και το να εχω μεταφραση απο το ΥΠ.Εξ. δεν θα εγειρει αντιρρησεις στην εφορια.
                Τωρα αφου μου ζητησανε μονο αυτο το χαρτι μαζι με τα Μ1, Μ7 και τον αντικλητο, ελπιζω μην μου τα αλλαξουν οταν παω εκει.
                Ειδωμεν... οταν με το καλο ξεμπερδεψω θα γραψω κι εγω προς βοηθεια των επομενων γενεων!

                Comment


                  Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

                  Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και έχω διαβάσει διαξοδικά το παρόν thread, πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και ευχαριστώ προσωπικά όλους για τον κόπο τους!

                  Ζω κι εγώ στη Γερμανία εδώ και 8-9 μήνες (άρα έχω συμπληρώσει το 6μηνο), μετακόμισα το 2014 και δεν έχω κανένα προηγούμενο εισόδημα στην Ελλάδα, ούτε περιουσιακά στοιχεία στο όνομά μου. Μέχρι το 2013 ήμουν φοιτητής, οπότε στις τελευταίες φορολογικές ήμουν ακόμη στη φορολογική δήλωση των γονέων μου με μηδενικό εισόδημα.

                  Ερχόμενος στην Ελλάδα για διακοπές επισκέφθηκα τη ΔΟΥ και μου είπαν ότι θα ήταν καλό να κάνω αίτηση για μεταφορά στη ΔΟΥ εξωτερικού. Ο υπάλληλος γενικά ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικός, κάτι που με κάνει να ελπίζω ότι θα βγει κάποια άκρη. Ήδη κινήσαμε διαδικασία για πληρεξούσιο ώστε να έχω αντιπρόσωπο για φορολογικά θέματα στην Ελλάδα. Ωστόσο, έχω μερικές ερωτήσεις που πολύ θα εκτιμούσα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει:

                  - Ποιο ακριβώς χαρτί πρέπει να ζητήσω ως βεβαίωση φορολογικής κατοικίας; Από ποια υπηρεσία; Καθότι νέος στη Γερμανία και δε μιλώ γερμανικά, δεν έχω ιδέα τι πρέπει να ζητήσω, αλλά η εταιρία μου πληρώνει όλους τους φόρους μου αυτόματα με τη μισθοδοσία, οπότε ευελπιστώ ότι θα βγει εύκολα το χαρτί, όπως άκουσα και από άλλους εδώ στο thread.

                  - Σφραγίδες Χάγης μπορεί να χορηγήσει αυτόματα με τη μετάφραση το τοπικό προξενείο; Ή η μία υπηρεσία παρέχεται χωριστά από την άλλη από διαφορετικές αρχές;

                  Επίσης να σημειώσω ότι σκοπεύω να μείνω στη Γερμανία μόνο για περίπου 10 ακόμη μήνες (έχω σύμβαση περιορισμένου χρόνου και με τη λήξη της θα μπω στο στρατό). Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω να μπω στη ΔΟY Εξωτερικού για μόνο μία φορολογική δήλωση ουσιαστικά ή υπάρχει κάποια λιγότερο μπελαλίδικη μέθοδος για την περίπτωσή μου (σε κάθε περίπτωση όμως στα πλαίσια του νόμιμου και χωρίς μπελάδες).

                  Ευχαριστώ πολύ!

                  Comment


                    καλημερα ,με συμβαση εργασιας ωρισμενου χρονου δεν μπορεις να μεταφερθεις στην κατοικων εξωτερικου. ΗΣΑΔΦ ειναι ενα δίφυλο -διγλωσο έντυπο που παιρνεις απο την ΔοΥ

                    Comment


                      1. με συμβαση ορισμενου χρονου μπορεις να πας ΔΟΥ Εξωτερικου. Το αν δεν σε πανε ειναι οι μ----κιες της ελληνικης εφοριας. Οι κουτοπονηριες που κανουνε για να μην σε αφησουν. Συμφωνα με τον νομο και τις νεα αποφαση του Υπ. Οικονομικων πρεπει να εισαι φυσικα πανω απο 183 μερες στο εξωτερικο, και να προσκομισες κατι που αποδεικνυει οτι ησουν εκει και εργαζοσουνα. Στην γερμανια για παραδειγμα τα πρωτα 2 χρονια σε εχουν σχεδον ολοι με συμβαση ορισμενου χρονου. Αν το 2014 δουλευες ολο στην γερμανια, με συμβαση για το 2014, και τωρα εχεις καινουργια συμβαση για το 2015 δεν σε πανε? ειναι υποχρεωμενοι να σε πανε. Απλα μπορει να κανουν οτι μπορουν για να σε αποτρεψουν (οπως κανουν σε εμενα)...Αλλα ειναι υποχρεωμενοι να σε πανε απο την στιγμη που θα προσκομισεις βεβαιωση φορολογικης κατοικιας για το 2014 απο την εφορια εξωτερικου. Αρκει να δουλεψες ΟΛΟ το 2014 ή τουλαχιστον πανω απο 183 μερες μες το 2014 στο εξωτερικο. Αν πχ εισαι ολο το 2014 στο εξωτερικο αλλα δουλεψες ΜΟΝΟ 5 μηνες δηλ. 150 μερες εκει περιπλεκεται το θεμα....

                      2. για τον φιλο παραπανω που ρωταει για βεβαίωση φορολογικής κατοικίας
                      θα παρεις το εκκαθαριστικο μισθοδοσιας για το ετος 2014 απο την εταιρεια σου. Μετα υποβαλλεις φορολογικη δηλωση. Οταν ερθει το εκκαθαριστικο απο την εφορια τοτε ζητας απο την εφορια βεβαιωση φορολογικης κατοικιας. (μπορεις να το ζητησεις εγγραφως και οταν υποβαλλεις την δηλωση)
                      Οταν παρεις βεβαιωση φορολογικης κατοικιας θα πας καπου στην πολη σου που βαζουν σφραγιδα Χαγης...ψαξε το στο google > πχ Frankfurt Apostille
                      Μετα οταν εχεις βεβαιωση φορολογικης κατοικιας με Σφραγιδα χαγης θα το πας για μεταφραση ειτε καπου γερμανια ειτε στειλτο στους γονεις σου να το κανον ελλαδα σε δικηγορο. Μετα υποβαλλεις αυτο με τα εγγραφα Μ0 Μ1 Μ7 στην εφορια...

                      Αυτη ειναι η διαδικασια βαση νομου.

                      Comment


                        Originally posted by turms View Post
                        1. με συμβαση ορισμενου χρονου μπορεις να πας ΔΟΥ Εξωτερικου. Το αν δεν σε πανε ειναι οι μ----κιες της ελληνικης εφοριας.
                        Αυτη ειναι η διαδικασια βαση νομου.
                        Διστυχως μονο βασει νόμου ,στην πραξη δεν υπαρχει περιπτωση .Η συμβαση ωρισμενου χρόνου σημενει γι ατους αρμόδιους οτι θ αεπιστρεψεις στην Ελλαδα ,οποτε οι επαγγελματικοι κλπ δεσμοι ειναι στην Ελλάδα....
                        Υπαρχει πληθωρα παραφειγματων με πολούς που αποριφτηκε η αιτηση και δεν ειναι το καλυτερο να επανελθεις...

                        Comment


                          Λοιπον κυριες και κυριοι... βασικα καλημερα σας και καλη χρονια

                          Εδω και μερικες μερες ανηκω πλεον στην ΔΟΥ Κατ. Εξωτερικου, με μια διαδικασια αρκετα ευκολοτερη απο οτι περιμενα.

                          Σιγουρα η ΔΟΥ στην οποια απευθυνεται ο καθενας μπορει να ζηταει τα δικα της, ωστοσο θεωρω πως πρεπει να αναφερω το δικο μου παραδειγμα και ισως αυτο βοηθησει και τους υπολοιπους.

                          Το βασικο χαρτι που χρειαζεται καποιος απο γερμανια ειναι το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας (Bescheinigung der Steuer-Identifikationsnummer und des Wohnsitzes).

                          Εγω πηγα στην εφορια στην γερμανια και τους εξηγησα οτι το θελω για ελλαδα και μου το συμπληρωσε η υπαλληλος χειρογραφα και το υπεγραψε και το σφραγισε. Απλα εγραψε οτι για το 2014 εχω την φορολογικη μου κατοικια στην γερμανια.

                          Στην συνεχεια πηγα στο αρμοδιο νομαρχιακο γραφειο της επικρατειας που μενω (στο Chemnitz ειναι το αρμοδιο γραφειο για το Freiberg) για να παρω σφραγιδα της Χαγης για το εγγραφο (apostille). Το κοστος αυτης ειναι 15 ευρω.

                          Με την σφραγιδα της Χαγης να πιστοποιει την γνησιοτητα του δημοσιου εγγραφου πηγα στο μεταφραστικο του Υπ.Εξ. στην Αθηνα (Αριωνος, Ψυρρη, 3ος οροφος) οπου και ζητησα επισημη μεταφραση του εγγραφου. Το κοστος ηταν 26 ευρω για γερμανικα με επειγουσα διαδικασια (3 εργασιμες), για 2 σελιδες (1 το εγγραφο και 1 η σφραγιδα της Χαγης). Ομολογω οτι η ευγενεια των υπαλληλων στο μεταφραστικο με σκλαβωσε και με εξεπληξε πολυ ευχαριστα.

                          Με το χαρτι αυτο στα χερια πλεον και επισημα μεταφρασμενο πηγα στην εφορια οπου και ακολουθησα την παρακατω διαδικασια:

                          1. Συμπληρωσα το Μ0 (αιτηση), στο οποιο πηρα αριθμο πρωτοκολλου.
                          2. Συμπληρωσα Μ1 (αιτηση μεταβολης στοιχειων για το Μητρωο)
                          3. Συμπληρωσα Μ7 (εντυπο στοιχειων για τον αντικλητο)
                          4. Εκανα πληρεξουσιο εγγραφο οπου οριζω τον αντικλητο μου στην ελλαδα)

                          ΣΟΣ Εδω προσοχη, εγω ξεμπερδεψα με μια δηλωση του Ν.105 απο τα ΚΕΠ οπου εγω οριζω τον αντικλητο και γραφω στην εξουσιοδοτηση το ΑΔΤ του. Στην εφορια που θα παει καποιος καλο ειναι να ρωτησει αν κανει μια απλη εξουσιοδοτηση απο τα ΚΕΠ η αν χρειαζεται χαρτι απο δικηγορο.

                          5. Με ολα αυτα τα χαρτια (Μ0, Μ1, Μ7, εξουσιοδοτηση, πιστοποιητικο φ. κατοικιας, μεταφραση) πηγα στο τμημα εισοδηματος οπου και εκαναν ελεγχο των δικαιολογητικων και μου υπεγραψαν οτι ειναι ενταξει.
                          6. Πηγα στο μητρωο οπου και τα κατεθεσα επισημα και εκανα μεταβολη των στοιχειων. Μεσα σε 5 λεπτα ο υπαλληλος περασε την μεταβολη απο την παλια ΔΟΥ σε αυτη των Κατ. Εξωτερικου και ορισε τον αντικλητο μου. Μαλιστα στο τελος μου ευχηθηκε καλη χρονια και καλη διαμονη στην γερμανια, σφιγγοντας μου το χερι

                          Δεν χρειαστηκε καμια φορολογικη δηλωση και κανενα συμβολαιο σπιτιου η εργασιας!

                          Η μονη ταλαιπωρια που ειχα ηταν οι απιστευτες ουρες σε ολους τους γκισεδες σε ολα τα τμηματα της ΔΟΥ που ανηκα λογω ελλειψης προσωπικου και γενικης καταρευσης του ολου ελληνικου δημοσιου συστηματος, για να μην πω της χωρας...

                          Ελπιζω να βοηθησα με την περιγραφη της δικης μου διαδικασιας και ευχομαι να εχουν την αναλογη εξελιξη και οι προσπαθειες και των επομενων!

                          Καλη χρονια και παλι με υγεια!

                          Comment


                            Originally posted by gbarak View Post
                            Λοιπον κυριες και κυριοι... βασικα καλημερα σας και καλη χρονια

                            Εδω και μερικες μερες ανηκω πλεον στην ΔΟΥ Κατ. Εξωτερικου, με μια διαδικασια αρκετα ευκολοτερη απο οτι περιμενα.

                            ............
                            Και πώς απεδειξες οτι ησουν Γερμανια ,πανω απο 183 μερες;Γραφει το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας ,απο πότε θεωρεισαι φορολογικος κατοικος; Για το αντιστοιχο Αυστραλιανο ,δεν το γραφει..
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Originally posted by vertigo View Post
                              Και πώς απεδειξες οτι ησουν Γερμανια ,πανω απο 183 μερες;Γραφει το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας ,απο πότε θεωρεισαι φορολογικος κατοικος; Για το αντιστοιχο Αυστραλιανο ,δεν το γραφει..
                              Καλησπερα φιλε vertigo,
                              ναι εγραφε οτι ειμαι φορολογικος κατοικος γερμανιας για το 2014 (απο την αρχη του ετους).

                              Comment


                                Originally posted by gbarak View Post
                                Λοιπον κυριες και κυριοι... βασικα καλημερα σας και καλη χρονια

                                Εδω και μερικες μερες ανηκω πλεον στην ΔΟΥ Κατ. Εξωτερικου, με μια διαδικασια αρκετα ευκολοτερη απο οτι περιμενα.

                                Καλη χρονια και παλι με υγεια!
                                Καλή χρονιά και σε εσένα και συγχαρητήρια!

                                Παιδιά εγώ πέρασα και σήμερα στη ΔΟΥ και η κυριούλα εκεί μου είπε ότι ουσιαστικά οποιοδήποτε έγγραφο να της πάω που να γράφει το από πότε μένω και εργάζομαι εκεί μεταφρασμένο θα το δεχτεί. Μάλιστα μου είπε να μιλήσω με το προξενείο μήπως μπορέσουν να μου δώσουν αυτοί κάτι που δε χρειάζεται apostille Και ξεμπερδέψω.

                                Εγώ ωστόσο επειδή πολύ καλά μου ακούγονται όλα αυτά για να ναι αληθινά θα κάνω τη διαδικασία με apostille και όλα και ας είναι έξτρα έξοδα και χρόνος, για να είμαι βέβαιος, καθότι συχνά αλλάζουν και οι υπάλληλοι.

                                Ωστόσο γενικά όπως φάνηκαν όλα για το 2014 (άρα τις δηλώσεις που γίνονται '15) έχει απλουστευθεί κάπως η διαδικασία. Βέβαια εικάζω εξαρτάται και από τη ΔΟΥ...

                                Οψόμεθα!

                                Comment

                                Working...
                                X