Announcement

Collapse
No announcement yet.

Με αυτά και με αυτά βρέθηκα στη Γερμανία κι εγώ.....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by DiD666 View Post
    Απο τοτε κατάλαβα πως πρεπει να μετράς τα λόγια σου ειδικα οταν νομίζεις πως δε σε καταλαβαίνει κανεις.
    Ποτέ δεν ξέρεις!
    Σκηνικό: είμαι με κάποια γνωστή μου σε φριτάδικο (πατάτες τηγανιτές, σπεσιαλιτέ των Βέλγων), στις Βρυξέλλες. Στο μαγαζάκι ήταν ένας-δυο που φαίνονταν άραβες και 5-6 που έμοιαζαν Βέλγοι. Η γνωστή μου αρχίζει να σχολιάζει όλο τον κόσμο στα ελληνικά. Μην μιλάς δυνατά, της λέω, τίποτα αυτή, τον χαβά της. Στο τέλος μαζί με τα ρέστα η ταμίας μας ευχαρίστησε με πολύ καλά σπασμένα ελληνικά και μας είπε ότι ο άντρας της αν θυμάμαι καλά ήταν Έλληνας δεύτερης γενιάς. Είχε ακούσει και καταλάβει όλα τα σχόλια. Η γνωστή μου έγινε κατακόκκινη κι έμαθε το μάθημά της ευτυχώς.

    Εμένα πάλι στο πρώτο μου ταξίδι στο Λονδίνο μου μίλησε στα ελληνικά Άγγλος καθαριστής στην αποβάθρα του μετρό στο Λονδίνο, όταν με είδε να μοιάζω μπερδεμένη μπροστά σε ένα χάρτη ένα ελληνικό περιοδικό στο χέρι. Είχε υπάρξει μου είπε ναύτης για μερικά χρόνια κι είχε Έλληνες συνάδελφους.

    Comment


      #47
      χαχα...εγω σε ενα λιφτ (καμπινα) σε ενα χιονοδρομικο της Αυστριας...μπαινω με την γυναικα μου μες τα νευρα γαιτι δεν μπορουσα να κατεβω οπως ηθελα και δυσκολευομουνα κλπ (ηταν τα πρωτα χρονια σε χιονια τοτε)...μπαινουν μαζι μας ενα ζευγαρι ηλικιωμενοι...κοντα στα 65-70
      εγω αρχισα την γκρινια στην γυναικα μου....και δεν μπορω, και τι στο διαολο κανω λαθος, και θα τα παρατησω και τζαμπα λεφτα και ετσι και αλλιως...και καποια στιγμη λεω: τι στο καλο κανω εγω εδω? ακομα και οι παπουδες αυτοι καλυτερα απο μενα κατεβαινουν....

      Και τοτε γυρναει η γιαγια και μου λεει σε σχεδον αψογα ελληνικα: μην απογοητευεσαι. Στην αρχη ειναι δυσκολα μετα θα τα καταφερεις...
      Και εμεινα με το στομα ανοικτο.
      Τελικα ητανε δασκαλοι στο γερμανικο σχολειο στην Θεσσαλονικη, για καπου 25 χρονια. Και ηταν απο τους πρωτους ανθρωπους που κανανε σκι στο Σελι.

      Comment


        #48
        Σημερα πήγα σε εναν μεσιτη. Ελληνας ειναι γνωστός της οικογένειας. Η κατασταση ειναι ζορικη. Με το μισθο μου θα χρειαστω οπωσδήποτε εγγυητη ή 12 ενοικια μπροστα για να βρω σπιτι. Μου ειπε επίσης πως οι Ελληνες ιδιοκτήτες ΔΕΝ θελουν Ελληνες νοικαρηδες και τους αποφεύγουν. Το probezeit δεν ειναι θεμα, αλλα το ποσα λεφτα μπαίνουν το μηνα στο σπιτι. Λεφτα απο επιδόματα (πχ kindergeld) δεν υπολογίζονται στο μηνιαίο εισόδημα καθως δεν μπορουν να κατασχεθούν αν παραστεί αναγκη.

        Comment


          #49
          χαχαχαχχα καλά της έκανες της αρμπαιτσαμενας !
          αυτό το "πρέπει να μιλάς γερμανικά" τι σημαίνει ??
          απαγορεύονται οι άλλες γλώσσες? είπα σε κάποιον ... ο 8εος έκανε όλες τι γλώσσες!
          ξέρω πως το λένε αυτοί...αλλά πως το λένε????
          πρέπει να μιλάς γερμανικά = νοιάζομαι για σένα, για το καλό σου το λέω, θα μπορείς να
          συνεννοείσαι εύκολα...
          (......σώπα δεν το ξέρα καλά που μου το είπες!)

          = θέλω να σε βοηθήσω, αλλά δυστυχως δεν ξέρω την γλώσσα
          σου, ούτε αγγλικά, κ στεναχωριέμαι που δεν μπορούμε να
          επικοινωνήσουμε
          (...τότε μη μου το λες μ αυτο το υφος ! )

          = δεν αντέχω άλλον έναν μετανάστη που με αναγκάζει να
          κάνω τη δουλειά μου με δύσκολο τρόπο ! εμείς εδώ είμαστε
          γερμανοί, κ κάνουμε μόνο τις εύκολες δουλειές! τις δύσκολες
          τις έχουμε για σας !
          ( χαχαχχα.... γουστάρω...)

          Comment


            #50
            DID666 σε ποια περιοχη ψαχνεις? εισαι μονος οσυ η εχεις και οικογενεια πισω?? δηλ για αρχη αν εισαι μονο ενα δωματιοα σε πανσιον? η θα πρεπει να δουλευεται και οι δυο αν εισαι παντρεμενος!
            να σου πω την αμαρτια μου δεν θα προτιμουσα ελληνα ιδιοκτητη, παραεχουν γινει ξινοι!!!χιλιες φορες γερμανο και σιγα σιγα θα την εβρισκα την ακρη μαζι του,

            Comment


              #51
              Μοναχο κοιταζω, δεν εχω προβλημα να ειναι πολυ κεντρικα. Dachau, Garching, Freiman, Unterschleißheim, Karlsfeld.... Αλλα... Δεν ειμαι μονος. Εχω ενα 2χρονο κοριτσακι και τη συζυγο. Αν ημουν μονος μου δεν ειχα προβλημα.

              Comment


                #52
                οι γυρω περιοχες στο Μοναχο δεν υποστηριζονται απο τρενο και τακτικες συγκοινωνιες? δηλ θα μπορουσες να δεις και μεσω του google map διαφορες περιοχες ακομα και πιο μακρυα πχ 50 χιλ, τι συγκοινωνια θα εχεις για την δουλεια σου!!!και βαση αυτου επιλεγεις και περιοχη!

                Comment


                  #53
                  και εμεις παντως κουραστηκαμε με το θεμα του σπιτιου!εννοειται ψαχναμε μονοι χωρισ μεσιτη για να μην πληρωσουμε την προμηθεια!τρεις μηνεσ μασ πηρε...και οχι γιατι δεν αρεζαν σε εμασ αλλα γιατι δεν μασ τα νοικιαζαν!πολυ απογοητευση!
                  καλη τυχη και κουραγιο!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by Blacktulip View Post
                    οι γυρω περιοχες στο Μοναχο δεν υποστηριζονται απο τρενο και τακτικες συγκοινωνιες? δηλ θα μπορουσες να δεις και μεσω του google map διαφορες περιοχες ακομα και πιο μακρυα πχ 50 χιλ, τι συγκοινωνια θα εχεις για την δουλεια σου!!!και βαση αυτου επιλεγεις και περιοχη!
                    Το google maps στα δάχτυλα το παιζω χαχαχα αλλα δεν εχουν ολα τα χωριά επικοινωνία με τραινο. Επιπλέον 50χλμ εξω σε περιορίζουν πολυ στην εύρεση εργασίας. Οπως και να εχει προτιμαω να εχω παντα επιλογές:παιδικός σταθμός, σχολεια, αγορά, συγκοινωνίες.

                    Comment


                      #55
                      εμεις παιδια πηγαμε σε μεσιτη...δε βρισκοταν τιποτα στο Ερλανγκεν....και ολα πολυ ακριβα!! και ακομα και η μεσιτρια μας ειπε δυσκολα θα βρειτε κατι καλο και οικονομικο γιατι ειναι η SIemens και τα πανεπιστημια εδω και βαρανε αβερτα!! για καλη μας τυχη μετα απο 1-2 μηνες ψαξιμο βρηκαμε και τωρα ειμαστε μια χαρα!!μονοκατοικια με κηπο και παρκιν, 17 λεπτα απο την πολη, με καναλι και ποταμια (μη μας λειπει το υγρο στοιχειο), πολυ καλους γειτονες, τακτικη συγκοινωνια και βραδυνα δρομολογια, 4 λεπτα απο την σταση και σουπερμαρκετ στο 1χλμ....αυτο ειναι λιγο λουκι αλλα συντομα θα εχουμε το αυτοκινητακι μας...αξιζε το 1000 στη μεσιτρια....αλλιως ακομα θα ψαχναμε!! και γενικα δυσκολα σου νοικιαζουν εδω! σε περνανε απο καλλιστεια!!

                      Comment


                        #56
                        και εγω θυμαμαι για να βρουμε σπιτι κοντευαμε να μας βγει η ψυχη, τελικα μονο με μεσιτρια βρηκαμε και εμες, απο εκει που μεναμε στην πανσιον το βρηκαμε 180 χιλ. μακρυα, αλλα δεν ειχαμε ουτε το χρονο για να ψαξουμε ουτε τιποτα ειμασταν με το ενα ποδι στην πατριδα, ειχαμε δουλεια, και δεν μπορουσαμε να βρουμε σπιτι η πανσιον ηθελε να φυγουμε, μια τρελα, τελικα μου εκατσε ενα σπιτι αρκετο καλο σε χωριο, πλησιαζε κατα πολυ αυτο που ηθελα... τελικα μονο με τους μεσιτες κανεις δουλεια!!!
                        Καλη επιτυχια σε οσους ψαχνουν!!!!

                        Comment


                          #57
                          εμεις παλι δεν δυσκλευτηκαμε και πολυ
                          βεβαια ηταν και θεμα τυχης
                          πηγε η γυναικα μου για συνεντευξη, και εγω εκανα βολτες στην περιοχη και μου αρεσε πολυ. Τελικα η γυναικα μου προσληθφηκε εκει, και ψαξαμε σπιτι εκει...
                          και λογω του οτι εινια 20 χλμ εξω απο την πολη, βρηκαμε σχετικα ευκολα...ακριβα μεν (ολα εδω στην περιοχη) αλλα ευκολα και χωρις μεσιτη...ειδωμεν...

                          Comment


                            #58
                            μερικα λινκς απο σελιδες που χρησιμοποιω για να ψαξω για σπιτι. το πρωτο ειναι πολυ καλο για προσωρινη κατοικια. εχει απο χοστελ ως και διαμερισμα επιπλωμενο με τα βασικα.
                            Boardinghouse Sattlerstr. 1 | 2-rent.de

                            Immobilien, Wohnungen und Häuser bei Immonet.de

                            Immobilien, Wohnungen und H

                            Immobilien und Wohnungen Deutschland - meinestadt.de Deutschland

                            Mietwohnungen, Haus kaufen, Immobiliensuche bei Nestoria

                            Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 mieten, kaufen, inserieren

                            Wohnungssuche: provisionsfreie Mietwohnungen + Immobilien privat

                            Wohnung mieten Unterhaching - ***Piffiges Nest zum Wohlf

                            Immobilien - Abendzeitung München

                            Wohnungen und Immobilien in M

                            Searching for apartments in Munich - Mr. Lodge

                            Comment


                              #59
                              Επιτελους τα καταφερα και βρηκα διαμερισμα!! Φυσικα μεσω γνωστης που νοικιαζε σε Ελληνα κι εκεινη φευγει και θα μπουμε εμεις. Στα θετικα: το διαμερισμα ειναι 2' απο ubahn, εχει βεραντα και επιπλα κουζινας, ηλεκτρικη κουζινα, αποθηκη και αποθηκουλα στο διαμερισμα μεσα, δεν πληρωσαμε μεσιτη, στα 5μ υπαρχει παιδικος σταθμος με Ελληνιδα διευθυντρια. Στα αρνητικα 920€ ζεστο για διαμερισμα 55μ2. Τι να καναμε ομως; Την επομενη Δευτερα ερχονται τα πραγματα απο Ελλαδα, μπαινουμε μεσα και ησυχαζουμε επιτελους.

                              Comment


                                #60
                                Αφου τακτοποιηθηκαμε και με το σπιτι μπηκαμε στη διαδικασια ευρεσης θεσης σε παιδικο σταθμο για την κορη μου. Καναμε αιτησεις σε ακτινα 3~4χλμ και αρχικα μας απερριψαν απο ολους. Η γυναικα μου πανικοβληθηκε, τι θα καναμε, τα φερνουμε δυσκολα βολτα, δουλευα πολλες ωρες και δε μου μενει χρονος για να κανω μαθηματα κτλ. Εγω εχω πιστη στο κρατος των Γερμανων και ελπιζα πως δεν ηταν παρηγορια η σημειωση στο τελος καθε απαντητικης επιστολης, πως αν επιθυμουμε θα μας εβαζαν σε λιστα αναμονης. Πραγματι λιγες μερες πριν το τελος της προθεσμιας αιτησεων (αρχες Απριλιου) μας ηρθε επιστολη απο τον σταθμο διπλα ακριβως απο το κτιριο μας πως ανοιξε θεση και αν τη θελουμε ειναι δικη μας. Απαντησαμε πως την θελουμε και την ερχομενη Τεταρτη εχουμε Εlternabend, την ευκαιρια δηλαδη να ξεναγηθουμε στο σχολειο, να γνωριστουμε με τις δασκαλες και το προσωπικο χωρις τα παιδια. Θα υπαρξει κι αλλη ημεριδα οπου θα παρεβρεθουν και τα παιδακια. Συμπτωματικα σημερα με καλεσαν κι απο εναν ακομα σταθμο για θεση που ανοιξε και μας την προσεφεραν. Ειναι ωραιο να ξερεις πως αρκει να κανεις αυτο που πρεπει και εν ευθετω χρονο ολα θα γινουν χωρις να στηνεσαι σε ουρες και να κανεις παραπονα.

                                Αυτο το 9μηνο εδω καθε μερα διαφορα περιστατικα μου υπενθυμιζουν πως εδω η σκληρη δουλεια ανταμοιβεται. Επομενο κεφαλαιο ειναι πλεον να αρχισω και μαθηματα γλωσσας σε φροντιστηριο μεσω των κρατικων προγραμματων γιατι μεσω του υπολογιστη εχω φτασει στο οριο. Πλεον χρειαζεται αλληλεπιδραση με διδακτικο προσωπικο για να εξελιξω σωστα την γνωση της γερμανικης.

                                Comment

                                Working...
                                X