Announcement

Collapse
No announcement yet.

Με αυτά και με αυτά βρέθηκα στη Γερμανία κι εγώ.....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by DiD666 View Post
    Αφου τακτοποιηθηκαμε και με το σπιτι μπηκαμε στη διαδικασια ευρεσης θεσης σε παιδικο σταθμο για την κορη μου. Καναμε αιτησεις σε ακτινα 3~4χλμ και αρχικα μας απερριψαν απο ολους. Η γυναικα μου πανικοβληθηκε, τι θα καναμε, τα φερνουμε δυσκολα βολτα, δουλευα πολλες ωρες και δε μου μενει χρονος για να κανω μαθηματα κτλ. Εγω εχω πιστη στο κρατος των Γερμανων και ελπιζα πως δεν ηταν παρηγορια η σημειωση στο τελος καθε απαντητικης επιστολης, πως αν επιθυμουμε θα μας εβαζαν σε λιστα αναμονης. Πραγματι λιγες μερες πριν το τελος της προθεσμιας αιτησεων (αρχες Απριλιου) μας ηρθε επιστολη απο τον σταθμο διπλα ακριβως απο το κτιριο μας πως ανοιξε θεση και αν τη θελουμε ειναι δικη μας. Απαντησαμε πως την θελουμε και την ερχομενη Τεταρτη εχουμε Εlternabend, την ευκαιρια δηλαδη να ξεναγηθουμε στο σχολειο, να γνωριστουμε με τις δασκαλες και το προσωπικο χωρις τα παιδια. Θα υπαρξει κι αλλη ημεριδα οπου θα παρεβρεθουν και τα παιδακια. Συμπτωματικα σημερα με καλεσαν κι απο εναν ακομα σταθμο για θεση που ανοιξε και μας την προσεφεραν. Ειναι ωραιο να ξερεις πως αρκει να κανεις αυτο που πρεπει και εν ευθετω χρονο ολα θα γινουν χωρις να στηνεσαι σε ουρες και να κανεις παραπονα.

    Αυτο το 9μηνο εδω καθε μερα διαφορα περιστατικα μου υπενθυμιζουν πως εδω η σκληρη δουλεια ανταμοιβεται. Επομενο κεφαλαιο ειναι πλεον να αρχισω και μαθηματα γλωσσας σε φροντιστηριο μεσω των κρατικων προγραμματων γιατι μεσω του υπολογιστη εχω φτασει στο οριο. Πλεον χρειαζεται αλληλεπιδραση με διδακτικο προσωπικο για να εξελιξω σωστα την γνωση της γερμανικης.
    καλή συνέχεια...

    Comment


      #62
      Απο 1η Σεπτεμβριου ξεκιναω μαθηματα Γερμανικης. Ειναι 6 κυκλοι απο 100 ωρες ο καθε κυκλος, με κοστος καθε ωρας στο 1,20€. Καθε 2 κυκλοι ειναι κι ενα επιπεδο γνωσης Α1, Α2, Β1. Επειδη θα κανω απογευματα θα τραβηξουν λιγο παραπανω αλλα δεν πειραζει. 17:30-21:00, Τριτη-Παρασκευη εδω στη γειτονια μου θα πηγαινω. 10 Σεπτεμβριου θα ξεκινησει και η κορη μου παιδικο σταθμο. Με απλες αιτησεις χωρις χαρτουρα και φασαριες τελειωσαμε. Περιεργως καπως ετσι ξεμπερδεψα και με τη μεταφορα στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. Σημερα ειναι και η 1η μου μερα στη δουλεια μετα την καλοκαιρινη μου αδεια. Θυμαμαι που αλλες χρονιες στην Ελλαδα σκεφτομουν γυρνοντας αν θα με περιμενει η απολυση....

      Comment


        #63
        Originally posted by DiD666 View Post
        Απο 1η Σεπτεμβριου ξεκιναω μαθηματα Γερμανικης.....
        DiD666 καλη αρχη σου ευχομαι. Οταν με το καλο τελειωσεις με τα μαθηματα και αφου παρεις το β1 δικαιουσαι αφου κανεις μια αιτηση και επιστροφη 50% απο τα λεφτα που εχεις πληρωσει, αρκει να παρεις το β1 σε λιγοτερο απο 2 χρονια. με λιγα λογια 0,60 η ωρα σου βγαινει...

        Comment


          #64
          Να'σαι καλα. Ναι το ξερω αυτο για την επιστροφη, αλλα μου φαινεται πολυ μακρια ακομα

          Comment


            #65
            DiD666 καλη αρχη σε σενα και στην κορη σου!
            You Can Have Whatever You Like...

            Comment


              #66
              Να`σαι καλα, σε ευχαριστω.

              Comment


                #67
                Αυτοι οι 19 μηνες μου φαινονται σαν 19 χρονια.... Εχουν γινει τοσα πολλα που απορω πως αντεξα. Προσφατα περασα μια περιπετεια με την κορη μου, η οποια ειχε σοβαρο προβλημα υγειας και περασαμε πολυ καιρο στο νοσκομειο. Δεν θελω να σκεφτομαι τι θα μπορουσε να ειχε συμβει εαν ημασταν στην Ελλαδα. Χαιρομαι που οι ανθρωποι που δουλευουν στον τομεα της υγειας ειναι ευσυνηδειτος κι εχει τσιπα. Θα χρειαστει μια περιοδος αναρρωσης, τουλαχιστον 6 μηνων, μεχρι να σταματησουμε διαφορες καθημερινες και μηνιαιες εξετασεις, αλλα σημασια εχει πως εχει διαφυγει τον κινδυνο.

                Τα μαθηματα γερμανικης προχωρανε πολυ καλα, 31.7 τελειωνω τα μαθηματα (επιτελους) και σκεφτομαι να συνεχισω για C1. Επισης στη δουλεια μολις πριν 10 μερες προαχθηκα σε υπευθυνος τμηματος, μετα απο πολυ σκληρους και δυσκολους 19 μηνες, και χαρηκα γιατι αναγνωριστηκε η προσπαθεια μου και οχι οι διαφοροι γλυφτες/κολαουζοι. Εκανα μια ερευνα για να βρω μεγαλυτερο διαμερισμα, καθως τα 950€ για 52μ² πιστευω ανετα θα μπορουσα να τα δωσω για κατι ποιο ευρυχωρο, αλλα απογοητευτηκα με αυτα που ζητανε. Οι τιμες απο προπερσι που εψαχνα εχουν ξεφυγει ακομα ποιο πολυ.

                Αυτα τα νεα κι απο εμενα, καλη συνεχεια σε ολους!

                Comment


                  #68
                  Καλή συνέχεια στον αγώνα σου μαν, και κυρίως περαστικά στο κορίτσι σου...

                  Τελικά το Μόναχο είναι όπως λένε πανάκριβο, 950€ για 52 τμ είναι ήδη υψηλό για Γερμανία. Μάλλον οι επιπτώσεις της κρίσης που εσκεμμένα προκάλεσαν στις υπόλοιπες χώρες,αρχίζουν να έχουν αποτέλεσμα για τους Γερμανούς. Φθηνές διακοπές στις άλλες χώρες και υψηλά εισοδήματα από ενοίκια από επίδοξους μετανάστες (ότι γίνεται και στο Λονδίνο δλδ). Για στεγαστικό το σκέφτηκες ή ακόμη δεν δικαιούσαι-δίνουν με την προυπηρεσία σου;

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by DiD666 View Post
                    Αυτοι οι 19 μηνες μου φαινονται σαν 19 χρονια.... Εχουν γινει τοσα πολλα που απορω πως αντεξα. Προσφατα περασα μια περιπετεια με την κορη μου, η οποια ειχε σοβαρο προβλημα υγειας και περασαμε πολυ καιρο στο νοσκομειο. Δεν θελω να σκεφτομαι τι θα μπορουσε να ειχε συμβει εαν ημασταν στην Ελλαδα. Χαιρομαι που οι ανθρωποι που δουλευουν στον τομεα της υγειας ειναι ευσυνηδειτος κι εχει τσιπα. Θα χρειαστει μια περιοδος αναρρωσης, τουλαχιστον 6 μηνων, μεχρι να σταματησουμε διαφορες καθημερινες και μηνιαιες εξετασεις, αλλα σημασια εχει πως εχει διαφυγει τον κινδυνο.

                    Τα μαθηματα γερμανικης προχωρανε πολυ καλα, 31.7 τελειωνω τα μαθηματα (επιτελους) και σκεφτομαι να συνεχισω για C1. Επισης στη δουλεια μολις πριν 10 μερες προαχθηκα σε υπευθυνος τμηματος, μετα απο πολυ σκληρους και δυσκολους 19 μηνες, και χαρηκα γιατι αναγνωριστηκε η προσπαθεια μου και οχι οι διαφοροι γλυφτες/κολαουζοι. Εκανα μια ερευνα για να βρω μεγαλυτερο διαμερισμα, καθως τα 950€ για 52μ² πιστευω ανετα θα μπορουσα να τα δωσω για κατι ποιο ευρυχωρο, αλλα απογοητευτηκα με αυτα που ζητανε. Οι τιμες απο προπερσι που εψαχνα εχουν ξεφυγει ακομα ποιο πολυ.

                    Αυτα τα νεα κι απο εμενα, καλη συνεχεια σε ολους!


                    Καλη αναρρωση στην κορη σου και συγχαρητηρια για την προαγωγη!!!
                    Απο δω και περα ολα να σου ερχονται βολικα!!!
                    Ηθελα να σου πω πως φευγοντας απο Ελλαδα ξερεις ποσες φορες ειπα ¨δεν ξερω τι θα βρω μπροστα ,μα πισω δε γυριζω.¨
                    Καλη συνεχεια...

                    Comment


                      #70
                      DiD666 θα μπορούσες να κανεις μια αίτηση στο κράτος για σπιτι και υπάρχει και το münchen modell! Ίσως να σε βοηθήσει για σπιτι! Αν παλι σε ενδιαφέρει για κάτι πιο άμεσο στην δίκη μας πολυκατοικία φτιάχνουν νέα διαμερίσματα! Θα μπορούσες να ρωτήσεις... Καλή ανάρρωση στην κόρη σου!

                      Comment


                        #71
                        Να ειστε καλα ολοι παιδια, ευχαριστω πολυ! Ελπιζω ολοι να δινουμε και παιρνουμε κουραγιο γιατι ειναι δυσκολα μακρια απο την πατριδα οσο θυμωμενοι κι αν ειμαστε μαζι της.

                        Archer για στεγαστικο ακομα δεν εχουμε παρει αποφαση καθως η γυναικα μου δουλευει λιγες ωρες, διοτι η κορη μας ειναι ακομα 3½ ετων και δε θελουμε να την αφηνουμε ως αργα το απογευμα στον παιδικο. Ισως τον επομενο χρονο να κανουμε καποιες επαφες να δουμε τι γινεται.

                        Δημητρη για κρατικο σπιτι ρωτησα οταν πρωτοηρθα και μου ειπαν πως μπορεις μετα απο 3 χρονια, ή και νωριτερα αλλα θελει να εχεις τραγικα χαμηλο εισοδημα και ευτυχως το εισοδημα μου ειναι παραπανω για να δικαιουμαι. Βεβαια απο την αλλη βλεπω μερικους με δουλειες σε μεγαλα εργοστασια και να ειναι με Wohnungsgeld ή σε κρατικα χορηγουμενα σε κτιρια της WSB... Αν δε σου κανει κοπο, στειλε μου σε παρακαλω στοιχεια για να επικοινωνησω με καποιον για ενα διαμερισμα.

                        Comment


                          #72
                          Περαστικα σας DiD και συγχαρητηρια για την προαγωγη σου! Αντε και διευθυντης τωρα!

                          Πες μας αν μπορεις, μετα απο 1μιση χρονο στην Γερμανια το επιπεδο των γερμανικων σου που βρισκεται? δεν μιλαω για πτυχια και βαθμολογιες.. εννοω στις καθημερινες σου συζητησεις - δουλειες μπορεις να τα βγαλεις ανετα περα μονος σου μονο με γερμανικα? ή χρησιμοποιεις και την body language, greeklish και οτι αλλο μπορεις..
                          You Can Have Whatever You Like...

                          Comment


                            #73
                            Τα βγαζω ευκολα περα, εχω γενικα την αυτοπεποιθηση να παω σε υπηρεσιες μονος κτλ. Εχει τυχει ομως να πεσω σε Βαυαρο ή να ειναι η φυση της κουβεντας τετοια που να δυσκολευτω πολυ. Προσπαθω παντα να μην πλατιαζω και να γινομαι κατανοητος με λιγα λογια.

                            Comment


                              #74
                              nice! δλδ απο οτι καταλαβαινω, αν εχεις ορεξη, σε 2 χρονια μαθαινεις την γλωσσα πολυ καλα ωστε να μπορεις να κανεις ολες τις δουλειες μονος σου και να μην χρειαζεται να εχεις παρεα κανενα μεταφρστη lol
                              Το θεμα ειναι τι κανεις σε αυτο το χρονικο διαστημα μεχρι να μαθεις, που θα σου φαινονται ολα ακαταλαβιστικα!
                              You Can Have Whatever You Like...

                              Comment


                                #75
                                ...ειναι πολυ πριν τα δυο χρονια που μπορεις να καταλαβεις και να επικοινωνησεις ικανοποιητικα.
                                Απλα στα δυο χρονια και με καλη προσπαθεια θα μπορεις να μιλας χωρις λαθακια και τετοια.
                                Η προφορα ειναι θεμα του ποσο προσπαθεις κι επιμενεις.

                                Σιγουρα δε θα μιλας σα Γερμανος που γεννηθηκε και μεγαλωσε στη Γερμανια. Αλλα κανενας δε θα βρεθει να σου πει οτι οι γνωσεις σου στα γερμανικα θα ειναι προβλημα στο να παρεις τη δουλεια που αξιζεις. Κι αν στο πει κανεις, θα πρεπει να σκυψει και να μαζεψει καρπαζιες.

                                Comment

                                Working...
                                X