Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στο Ηνωμένο Βασίλειο για μπατίρηδες

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by nsourtgr View Post
    Σήμερα έγιναν όλα.... θα μου τα στείλουν σπίτι ταχυδρομικός.... Είχε και μία άλλη με 13 λίρες από το λογαριασμό σου να τραβάνε κάθε μήνα, με 500 λεπτά δωρεάν και κτλ.... αλλά προτίμησα να βάζω εγώ 10 λίρες το μήνα....
    Να ξερεις πως αν μεινεις απο καρτα μπορεις και απο ΑΤΜ να βαλεις στο κινητο σου.

    Comment


      #47
      Παιδιά εμένα η Lloyd's δεν μου ανοιξε διότι δεν είχα δουλειά.

      Comment


        #48
        Originally posted by Dark Moon View Post
        Παιδιά εμένα η Lloyd's δεν μου ανοιξε διότι δεν είχα δουλειά.
        Πρεπει καπου να το εχω ξαναγράψει. Θα δηλώσεις φοιτήτρια. Αν σε ρωτήσουν πες τους σε οποίο θες. Αλλα σαν φοιτήτρια σου ανοίγουν. Απλα πήγαινε σε αλλο καταστημα την επομενη φορα. Το ειχα πάθει κι εγω αυτο.

        Comment


          #49
          Originally posted by DiD666 View Post
          Πρεπει καπου να το εχω ξαναγράψει. Θα δηλώσεις φοιτήτρια. Αν σε ρωτήσουν πες τους σε οποίο θες. Αλλα σαν φοιτήτρια σου ανοίγουν. Απλα πήγαινε σε αλλο καταστημα την επομενη φορα. Το ειχα πάθει κι εγω αυτο.
          Και αν μου ζητήσουν χαρτί απο σχολή?

          Comment


            #50
            Βασικά Lloyd's δεν βρίσκω.Μόνο TSB. Μάλλον είναι το ίδιο

            Comment


              #51
              Originally posted by Dark Moon View Post
              Βασικά Lloyd's δεν βρίσκω.Μόνο TSB. Μάλλον είναι το ίδιο
              Στο Aberdeen

              Comment


                #52
                Ρε παιδια τι εκνευριστικη ειναι αυτη η κατασταση με τις τράπεζες. Και οχι μονο εδω στην Αγγλια, και στην Ελλαδα. Τα ειχαν ολα τοσα χρονια ανεξελεγκτα και τωρα ταλαιπωρουν απλο κοσμο που θελει να ανοίξει ενα λογαριασμο και να κάνει τη δουλεια του. Εγω ειναι μερικες μερες που εχω επιστρέψει στο UK. Παω λοιπον μολις βρήκα προσωρινο σπιτι με το συμβολαιο μου (διμηνο), με το διαβατήριο μου, την ελληνικη ταυτότητα μου και το νεο Ευρωπαικο διπλωμα οδήγησης μου να ανοιξω λογαριασμό στην HSBC. Δεν τα καταφερα γιατι λεει ειναι προσωρινη η διευθυνσή μου. Φωναζω τον προισταμενο, του λεω ρε ανθρωπε δεν θελω πιστωτικη, ουτε τιποτε αλλο, ενα λογαριασμό θελω να μεταφερω πεντε χιλιαρικα να ξεκινησω να κινουμαι. Οχι μου λεει λυπαμαι αυτοι ειναι οι κανονες. Και ο τυπος δεν μου λεει πηγαινε στην ταδε τραπεζα ας πουμε, μου λεει οτι οπου και να παω τα ιδια θα βρω. Εεεεεελεος. Τωρα που διαβασα εδω πληροφορίες θα παω την δευτερα το πρωι Lloyds και ελπιζω να βγαλω ακρη. Αν δεν βγαλω εκει θα δουμε. Ειναι εκνευριστικο να ασχολουμαστε με πραγματα που κανονικα θα επρεπε να ειναι αυτονοητα....

                Comment


                  #53
                  Bigjohn....ego piga xthes Lloyds....k mou anoiksane...ara ean thes mporeis na pas ekei..

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by Bigjohn View Post
                    Ρε παιδια τι εκνευριστικη ειναι αυτη η κατασταση με τις τράπεζες. Και οχι μονο εδω στην Αγγλια, και στην Ελλαδα. Τα ειχαν ολα τοσα χρονια ανεξελεγκτα και τωρα ταλαιπωρουν απλο κοσμο που θελει να ανοίξει ενα λογαριασμο και να κάνει τη δουλεια του. Εγω ειναι μερικες μερες που εχω επιστρέψει στο UK. Παω λοιπον μολις βρήκα προσωρινο σπιτι με το συμβολαιο μου (διμηνο), με το διαβατήριο μου, την ελληνικη ταυτότητα μου και το νεο Ευρωπαικο διπλωμα οδήγησης μου να ανοιξω λογαριασμό στην HSBC. Δεν τα καταφερα γιατι λεει ειναι προσωρινη η διευθυνσή μου. Φωναζω τον προισταμενο, του λεω ρε ανθρωπε δεν θελω πιστωτικη, ουτε τιποτε αλλο, ενα λογαριασμό θελω να μεταφερω πεντε χιλιαρικα να ξεκινησω να κινουμαι. Οχι μου λεει λυπαμαι αυτοι ειναι οι κανονες. Και ο τυπος δεν μου λεει πηγαινε στην ταδε τραπεζα ας πουμε, μου λεει οτι οπου και να παω τα ιδια θα βρω. Εεεεεελεος. Τωρα που διαβασα εδω πληροφορίες θα παω την δευτερα το πρωι Lloyds και ελπιζω να βγαλω ακρη. Αν δεν βγαλω εκει θα δουμε. Ειναι εκνευριστικο να ασχολουμαστε με πραγματα που κανονικα θα επρεπε να ειναι αυτονοητα....
                    Εγω θυμαμαι πριν καποια χρονια προσκομιζα χαρτι απο καποιο λογαριασμο υπηρεσιας (Ηλεκτρικο,νερο,κτλ) σαν αποδειξη κατοικιας.Βεβαιως δεν βλεπανε το ονομα μου πανω στο χαρτι αλλα τους εξηγουσα οτι ειμαι νοικαρης και καποιες το δεχονταν καποιες οχι.Αυτο ειναι αληθεια.Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο τι δεχονται και τι οχι καποιες τραπεζες.
                    Χειροτερη απο πλευρας δυσκολιας θεωρω την Barclays.Aπιστευτη τυπολαγνια.Δεν ξερω αν αλλαξε πολιτικη τα τελευταια χρονια.Αν δεν κανω λαθος ειναι αυστηροι λογω νομοθεσιας για ξεπλυμα χρηματος η τρομοκρατιας ακομη.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Dark Moon View Post
                      Και αν μου ζητήσουν χαρτί απο σχολή?
                      Την ίδια απορία έχω κι εγώ παιδιά.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Dark Moon View Post
                        Βασικά Lloyd's δεν βρίσκω.Μόνο TSB. Μάλλον είναι το ίδιο
                        Η Lloyds και η TSB ήταν δύο τράπεζες, πριν μερικά χρόνια συγχωνεύτηκαν κι ενώθηκαν στην ονομασία, αλλά φέτος ξαναχώρισαν

                        Comment


                          #57
                          Και στην Ελλαδα που πηγα πριν εναμησι χρονο να ανοιξω εναν λογαριασμο, γιατι ηθελαν συγκεκριμένη τραπεζα για να με πληρωνουν για καποια δουλεια ο τυπος που μου τον ανοιγε μου εκανε 100 ερωτησεις με περιεργο υφος σε σημειο που εκνευριστηκα. Κολοτραπεζες, κινησαν ενα σωρο μαυρο χρημα και τωρα ταλαιπωρουνε τον κοσμο.

                          Comment


                            #58
                            Κάποιες φορές απορώ με τον εαυτό μου... Έχω κοιτάξει τα sites των τραπεζών δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές, κι έπρεπε να googlάρω "how to open a bank account in the uk eu national" για να πέσω στο παρακάτω λινκ από την Lloyds:

                            Lloyds Bank - Banking With Us - Moving To The UK - New To The UK

                            You can use the following documents as proof of identity:

                            UK/EEA/EU passport
                            UK/EEA/EU photo driving license. Driving licenses that do not have a photo are not acceptable
                            EU/EEA National Identity Card
                            Northern Ireland Voters Card
                            Young Scot Card (under 18s only) – this can be accepted at all branches
                            Firearms or shotgun license


                            Μία λέξη στην πρόταση κάνει όλη τη διαφορά:

                            If you can’t provide one of the above, you will need to produce one document as proof of your identity and an additional document as proof of your address as follows:

                            Proof of identity:

                            Benefits or State pension notification letter
                            Current UK non photo driving license
                            Blue disabled drivers pass
                            All other current signed passports with valid UK Visa not listed above
                            UK Birth Certificate (under 18s only)
                            National Insurance Card (under 18s only)
                            Medical Card/Certificate (under 18s only)

                            Proof of address:

                            Bank, building society or credit union statement (we don’t accept statements printed off the Internet)
                            Current UK non-photo driving licence (only if it is not been used as your proof of identification)
                            Utility bill/utility statement or certificate/letter from a supplier of utilities dated within the last 3 months
                            Local authority tax bill/council tax bill for the current year
                            Benefits or pensions notification letter confirming the right to benefit (only if it has not been used as your proof of identification)

                            Αχ, αυτό το IF και ----- τη στραβομάρα μου, και τη δυσλεξία μου που με κάνει να χάνω λέξεις όταν διαβάζω! Τη Δευτέρα θα πάω να δω τί παίζει στη Lloyds.

                            Comment


                              #59
                              Φάγαμε άκυρο σε όλες τις τράπεζες.Bank o Scotland,HSBC,Santander,TSB (Lloyd's δεν βρήκα εδώ). Τελικά βρήκα μια άκρη για το σπίτι και ξεμπέρδεψα.Ευτηχώς με βοήθησε ένας συμπατριώτης με ένα λογαριασμό που έπρεπε να πληρώσω κι ετσι θα έχω το σπίτι την Δευτέρα.Μετά ανοίγω όπου θέλω!

                              Comment


                                #60
                                Πώς γίνεται άλλος να τα καταφέρνει με μια τράπεζα κι άλλος όχι δεν θα καταλάβω. Τώρα με το σπίτι θα πετάς, ότι θέλεις μπορείς να κάνεις.

                                Επίσης λίγο off-topic αλλά όσοι έχετε λογαριασμό στην Τράπεζα Κύπρου καλό κουράγιο αυτό το Σαβ/κο γιατί ολοκληρώνουν τη συγχώνευση με την Πειραιώς και υπάρχουν τεχνικά προβλήματα: δεν υπάρχει web banking και μου είπαν στην Αθήνα ότι τα ΑΤΜ θα έχουν προβλήματα όλο το Σαβ/κο.

                                Αν χρειαστεί να επικοινωνήσετε με τεχνική υποστήριξη από το εξωτερικό ΜΗΝ καλέσετε στο τηλέφωνο που σας λέει αυτόματα το app. Σας οδηγεί στο κυπριακό τηλεφωνικό κέντρο και δεν έχουν ιδέα τί τους γίνεται. Εγώ έπεσα σήμερα το μεσημέρι σε έναν κουμπάρο που επέμενε ότι δεν έχω λογαριασμό στην Κύπρου! Δεν μπορούσε λέει να με βει στο database. Όταν τον ρώτησα αν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα σήμερα μου είπε απόλυτα όχι κι ότι μάλλον κάνω λάθος και δεν έχω λογαριασμό στην Κύπρου. Το τέλειο ήταν όταν του είπα να βάλει το ΑΦΜ να με βρει στο database και μου είπε αυτολεξεί και δεν κάνω πλάκα: "Τί είναι ΑΦΜ; Δεν ξέρω τί είναι αυτό εμείς στην Κϋπρο δεν το έχουμε". (Όλα αυτά ενώ του είχα πει ότι παίρνω από εξωτερικό με λίγες μονάδες, και είναι επείγον - με όλα αυτά πώς να μην τους θεωρώ { -----} τους Κυπραίους; Το παλεύω να αλλά γνώμη αλλά επαληθεύονται από μόνοι τους).

                                Συνοψίζοντας: Αν αυτό το Σαβ/κο συναντήσετε πρόβλημα σε συναλλαγές, μην πανικοβληθείτε και αγνοείστε το τηλέφωνο που θα σας συστήσει το σύστημα, πάρτε Ελλάδα.

                                Comment

                                Working...
                                X