Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η Miss Espresso μετανάστρια (στην Αγγλία)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Μάσα γρήγορα περιμένουμε
    Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που γράφεις, τι έχεις σπουδάσει;

    Comment


      #47
      Παιδιά η νέα κάρτα πετάει!

      Dealer, Επιστήμη Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Computer Science) σπούδασα αλλά μου αρέσει το μπλα-μπλα κάποιες φορές.

      Ακολουθεί σεντόνι.

      Comment


        #48
        Το φαγάδικο κι ο γνωστός Έλληνας που ζει και θριαμβεύει στο Λονδίνο

        Edit: όπου βλέπετε αστεράκια μπορείτε να βάζετε είτε τις πιο δημοφιλείς λέξη στα ελληνικά, είτε την εναλλακτική που σας δίνω στην παρένθεση. Και στο μέλλον θά 'μαι καλό παιδί... και θα προσέχω να είμαι πιο ... κόσμια.

        Έχουμε και λέμε λοιπόν. Φεύγοντας από το ξενοδοχείο άρχισα να περπατώ και να κοιτάζω προσεκτικά τις βιτρίνες των καταστημάτων για να αν ψάχνει κάποιος για προσωπικό. Περνώντας έξω από μία από τις πιο αγαπημένες αλυσίδες μου είδα ένα μίνι-πόστερ με οδηγίες για κάθε ενδιαφερόμενο. Με δυο λόγια πρόκειται για φαγάδικο που έχει κάπως τσιμπημένες τιμές, αλλά εκλεκτό έτοιμο φαγητό που δεν το λες ακριβώς junk food, και φημίζεται γιατί χρησιμοποιεί αγνά προϊόντα απ' όλο τον κόσμο. Επίσης έχει δυνατή παρουσία στην αγορά αλλά από επιλογή λιγότερα καταστήματα από άλλα ταχυφαγεία, και νομίζω είπα αρκετά για να καταλάβετε για ποιούς μιλάω. Αν και στην ουσία και να αναφέρω το όνομα δεν τρέχει τίποτα γιατί έχω δει στο Ίντερνετ αρκετές αναφορές και άρθρα σε blogs και forums.

        Τέλος πάντων, η διαδικασία τους είναι η εξής: κάνεις την αίτησή σου online ή πας στο HR κέντρο τους για να χρησιμοποιήσεις τα πι-σι τους. Αν τους κάνεις σε καλούν για συνέντευξη. Αν την περάσεις σε στέλνουν σε δοκιμαστική μέρα. Στο τέλος της ημέρας το προσωπικό σε ψηφίζει για να μείνεις ή να φύγεις. Αν φύγεις σε πληρώνουν 35 λίρες, έχεις φάει τσάμπα φαγητό εκείνη τη μέρα και σε στέλνουν στο καλό, αν μείνεις κέρδισες. Κατά βάθος δεν είναι κακή σκέψη, και βρίσκω ευφυέστατη την ιδέα της διοίκησης να αποφύγει κάθε ευθύνη για προβλήματα στο προσωπικό!

        Προτίμησα να πάω στο κέντρο τους γιατί η σύνδεσή μου εκείνες τις μέρες στο χόστελ ήταν έτσι κι έτσι κι ήθελα να είμαι σίγουρη ότι θα καταχωρηθεί η αίτηση. Ενώ περίμενα τη σειρά μου για να πιάσω ένα από τα (5-6) πι-σι τους άκουγα κόσμο που είτε είχε περιμένει επί τόπου για απάντηση, είτε ερχόταν να πει ότι έκαναν αίτηση online κι αναρωτιούνται ποιά είναι η συνέχεια. Ο ένας από τους 3 recruiters τους έλεγε ότι λογικά θα πρέπει να περιμένουν 2-3 εβδομάδες για απάντηση μετά την υποβολή της αίτησης και δεν μπορεί να τους πει κάτι παραπάνω. Οπότε κι εγώ αφού τελείωσα με την αίτησή μου περίμενα σκέφτηκα ότι το ίδιο θα ισχύσει και για μένα. Το μόνο που ρώτησα τη μία recruiter ήταν αν δίνουν απάντηση σχετικά με την αίτηση, είτε είναι θετική είτε αρνητική. Σ'αυτό η κοπελιά με διαβεβαίωσε ότι παίρνεις feedback, αλλά για κάποιο λόγο μου είπε να μην φύγω. Μάλλον με συμπάθησε, τί να πω σ'αυτό το σημείο να σημειώσω ότι σε αντίθεση με όσες έρχονται από πρώην ανατολικό μπλοκ, έχω μια απίστευτη αμφίδρομη συμπάθεια με όλους τους λατινοαμερικάνους (και Ισπανούς). Με δυο λόγια αντί να με διώξει η κοπέλα μου έκλεισε ραντεβού για συνέντευξη σε δύο μέρες.

        Σε δύο μέρες λοιπόν ήμουν πάλι εκεί, για συνέντευξη με την τρίτη recruiter, κι αυτή λατινοαμερικανίδα. Και πάλι άκουσα τους recruiters να διώχνουν τον κόσμο που μόλις είχε κάνει αίτηση, άρα νομίζω ότι ήμουν μάλλον τυχερήπου έκλεισα συνέντευξη στο καπάκι. Όλα πήγαν καλά, μου βρήκε διαθεσιμότητα σε ένα από τα καταστήματα της Oxford Street, μου έδωσε τις οδηγίες να πάω για δοκιμαστική μέρα μετά από το Σαββατοκύριακο. Το μόνο που μου ζήτησε ήταν να φορέσω κλειστά μαύρα παπούτσια, κι όχι αθλητικά. Δεν λέω από μέσα μου βλαστήμησα που πάλι έπρεπε να αγοράσω ρούχα και μάλιστα μαύρα από τη στιγμή που έκανα αμάν να πετάξω κάθε τι μαύρο από την ντουλάπα μου, αλλά τέλος πάντων... χειμώνας έρχεται, πάντα χρήσιμο ένα ζευγάρι μποτάκια... έστω και μαύρα!!!

        Ήρθε λοιπόν η κρίσιμη μέρα. Σε βάζουν να δουλέψεις για περιορισμένο ωράριο 6 ώρες, από τι 8 ως τις 2 το μεσημέρι, και στη διάρκειά της μέρας πρέπει να δουλέψεις από λίγο σε κάθε τμήμα του καταστήματος. Η φιλοσοφία τους είναι ότι όλοι γνωρίζουν κάθε δουλειά ώστε να μπορούν να καλύπτουν κενά του προσωπικού. Αυτό αποκλείει όμως θέσεις μάγειρα που προετοιμάζουν τα βασικά υλικά και του barista, αν μαθαίνεις να κάνεις καφέδες. Έφτασα λοιπόν στις 8 παρά είκοσι κάτι που δεν τους άρεσε και δεν καταλαβαίνω γιατί. Στο χαρτί μου είχα σημειωμένο το όνομα της κυρίας Λίτσας (έτσι θα την λέω εγώ). Βρίσκω έναν υπάλληλο, του λέω "καλημέρα, είμαι η Μις Εσπρέσσο, ήρθα για την ημέρα εμπειρίας κι πρέπει να συαντήσω την κυρία Λίτσα". Μου λέει "α, δεν ξέραμε κάτι τέτοιο και η κυρία Λίτσα λείπει σε διακοπές κάτσε να φέρω τον μάνατζερ". Οπότε μου ήρθαν κάτι στιγμιαία φλασμπακ από το ξενοδοχείο κι αναρωτιέμαι αν ποτέ θα πάω σταλμένη κάπου και να ξέρουν ποιά είμαι. Εν πάσει περιπτώσει, ώσπου να έρθει ο μάνατζερ μου έπιασε κουβέντα μέρος του προσωπικού, πολύ χαρούμενα παιδιά σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή που χορεύουν και τραγουδάνε και κάνουν αστεία στις 8 παρά τέταρτο το πρωΐ όταν έχουν ξεκινήσει τη βάρδια από τις 5.

        Ο μάνατζερ μου συστήθηκε ως κυρ-Μάκης (έτσι θα τον λέω) και ήταν ένας νεαρός Πολωνός που μιλάει γρήγορα, με άσχημη άρθρωση και αγγλικά πρώτης προκαταρκτικής. Μου είπε να πιώ έναν καφέ και στις 8 να πάω στο γραφείο του να μιλήσουμε. Πράγματι, ύστερα από έναν μετριότατο απογοητευτικό εσπρέσσο(αργότερα κατάλαβα γιατί), πήγα να μου δώσει οδηγίες. Ο κυρ-Μάκης λοιπόν έλεγε και αστεία, γενικά μια χαρούμενη, ΠΟΛΥ χαρούμενη ατμόσφαιρα. Μου ανέφερε τα βασικά της ημέρας: να ρωτήσω τους συναδέλφους μέχρι σκασμού, να μιλήσω με τους πάντες, να βοηθήσω παντού, να πάρω πρωτοβουλία να κάνω πράγματα. Και πάνω απ' όλα να τους κερδίσω για να τους κάνω να με ψηφίσουν. Επίσης μου έδωσε κάτι που το ονομάζουν "κυνήγι θυσαυρού" και το οποίο είναι περίπου 20-25 tasks που πρέπει να πραγματοποιήσεις ως το σχόλασμα, υποτίθεται ότι κερδίζεις τσάμπα πρωϊνό ή γέυμα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων (παιδιά πρέπει να έχετε καταλάβει ως τώρα για ποιούς μιλάω). Ύστερα μου έδωσε να φορέσω μία φορεμένη αντρική μπλούζα περίπου 4 νούμερα μεγαλύτερη από το δικό μου και με οδήγησε στην κουζίνα που ήταν ο πρώτος σταθμός-δοκιμή της ημέρας.

        Εκεί ήταν μαζεμένα 7 άτομα μπροστά από τους πάγκους τους που συνέθεταν και συσκεύαζαν τα φαγητά. Η μουσική έπαιζε κάτι αραβικά χιπχοποτσιφτετέλια, κι αργότερα Oasis κι αργότερα πάλι αραβικά και μετά πάλι Oasis. Δυνατά. ΠΟΛΥ δυνατά. Κι όλοι έκαναν αστεία μεταξύ τους. ΠΟΛΛΑ αστεία. Μα συνέχεια πειράγματα. Και για μια στιγμή νόμιζα ότι ήμουν 5 το πρωΐ σε σχόλασμα από κλαμπάδικο στα φοιτητικά μου χρόνια αφού είχαμε κατεβάσει 3 μπουκάλες πέρδικες. ΠΟΛΥ χαρούμενη ατμόσφαιρα. Η πρώτη εντύπωση θα είναι θετική: το φαγητό είναι όντως φρέσκο και της ώρας. Δεν φορούν όλοι γάντια όμως όταν τα ετοιμάζουν. Ωστόσο οι επιφάνειες είναι καθαρές και τα χέρια πλέονται συχνά. Αν τρώτε εκεί συνεχίστε, δεν νομίζω ότι έχετε να φοβηθείτε για κάτι. Λοιπόν η ομάδα εκείνη τη στιγμή είχε έναν Τυνήσιο, μία Ουκρανο-κάτι, έναν Λονδρέζο Άραβα που δεν κατάλαβα από πού ήταν, έναν Κινέζο, μία μαυρούλα που από την πρώτη στιγμή μου είπε να μην την ενοχλήσω καθόλου και να πάω σε άλλους, ένας μελαμψός μέσα στη μούγκα και μια Ισπανίδα που ήταν και ο μόνος φυσιολογικός άνθρωπος εκεί μέσα. Βοήθησα τον καθένα (εκτός από τη μαυρούλα που με έδιωχνε), καθάρισα, έμαθα από την Ισπανίδα ότι υπάρχει ένας Έλληνας στον πάνω όροφο, εισέπραξα ΞΑΝΑ τα σχόλια "Α είσαι Ελληνίδα πώς κι έτσι", κι ήρθε η ώρα γύρω στις 10.30 να πάω στο ταμείο. Α! Μου μίλησε η μαυρούλα όταν έφευγα. Μάλλον μου έκανε την ανάκριση της Κατίνας, δηλαδή αν είμαι παντρεμένη κι αν έχω παιδιά. Στο ότι δεν είμαι παντρεμένη στράβωσε (γεροντοκόρη θα με θεώρησε), όταν έμαθα ότι έχω φίλο πάλι στράβωσε (μάλλον τσούλα με θεώρησε), όταν έμαθε ότι είμαστε 6 χρόνια μαζί ίσιωσε λίγο (μάλλον θα νομίζει ότι πάω για γάμο), κι όταν έμαθε ότι δεν έχω παιδιά πάλι στράβωσε. Πιστεύω, ΠΙΣΤΕΥΩ ότι με καταψήφισε!!!

        Ώρα για το ταμείο λοιπόν. Εκεί κατά σύμπτωση δούλευε ο Έλληνας. Ο οποίος στράβωσε πάρα, μα ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ όταν του μίλησα Ελληνικά. Θα του αφιερώσω μια παράγραφο στο τέλος. Εν πάσει περιπτώσει είδα ότι θα περιμένει κάποιος να δει από ανθρώπους που χειρίζονται μια ταμειακή μηχανή. Για κάποιο λόγο ο Έλληνας μου την παρουσίασε σαν συσκευή της NASA. Δεν λέω προχωρημένη με ωραίο μενού, αλλά εδν παύει να είναι απλά μία ταμειακή μηχανή αφής... Σ'αυτό το σημείο να πώ ότι ακόμα σοκάρομαι που οι πελάτες έχουν επιλογή να πάρουν ή όχι την απόδειξή τους κι οι περισσοτεροι δεν την θέλουν. Α ρε Ελλάδα ψυχολογικά τραύματα που μας κληροδότησες!!! ο Ελληναράς μας λοιπόν είχε απίστευτη χαρά να εξυπηρετεί κόσμο, κι έλεγε σε όλες τις πελάτισσες "hello sweetheart, is everything ok sweetheart". Τώρα θα μου πείτε, Αμερικάνος δεν είναι (φανταστείτε τη φράση με Τεξανή προφορά και κολλάει καλύτερα, αν βλέπατε Dallas θα καταλάβετε). Ελληνική συνήθεια να λέει καφετζής σε μία 50χρονη πελάτισσα "όλα καλά γλυκιά μου;" δεν νομίζω να υπάρχει. Το παιδί αυτό ήταν απλά ΠΟΛΥ χαρούμενο!

        Μετά σειρά είχε το κατάστημα, άρα καθάρισμα πατώματος, τραπεζιών, τακτοποίηση στο στοκ. Αν έχεις δουλέψει λιανική στην Ελλάδα παιχνιδάκι, πιστέψτε με!

        Μετά σειρά είχε να δουλέψω δίπλα στον barista. Φαντάζομαι μαντεύετε ότι ήταν το κομμάτι που περίμενα με ανυπομονησία έτσι; Ε λοιπόν ήταν το σημείο που με απογοήτευσε περισσότερο. Όσοι πάτε εκεί για φαγητό προτιμήστε άλλο μέρος για καφέ. Το χαρμάνι είναι από 4 ποικιλίες για να έχει διαθεσιμότητα όλο το χρόνο άρα μηδέν πρωτοτυπία, και κανένα ιδιαίτερο άρωμα και γεύση. Ο barista απαράδεκτος. Γρήγορος μεν αλά τσαπατσούλης και χωρίς μεράκι, και κρίμα στην επαγγελματική μηχανή που χρησιμοποιεί και ντροπή του που φέρει τον τίτλο του barista. Δεν επιτρέπεται τέτοιο αφρόγαλο τίγκα στη φουσκάλα. Αυτός μάλιστα, δεν ήταν καν χαρούμενος. Σας είπα για το κυνήγι θυσαυρού έτσι; Μία ερώτηση έλεγε ότι πρέπει να αναφέρω ποιές είναι οι έξοδοι κινδύνου (που τις είδα στις 8.13 μέσα σε 4 δευτερόλεπτα), και να γράψω ποιό είναι το σημείο συνάντησης σε περίπτωση πυρκαγιάς. Εγώ είχα γράψει "ο δρόμος αριστερά από την κύρια έξοδο" και ο barista (Russian Orthodox όπως μου συστήθηκε με στόμφο όταν τον ρώτησα αν είναι Ιταλός) μόνο που δεν μου πήρε το κεφάλι όταν το διάβασε. Για κάποιο λόγο άρχισε να μου λέει ότι είναι απαράδεκτο να μην γνωρίζω το όνομα του δρόμου και για ώρα καθόταν και μου έλεγε να μην διανοηθω να παραδώσω έτσι την απάντηση. Τί να πώ ρε παιδιά, προσωπικά σε πυρκαγιά δεν έχω βρεθεί, αλλά αν πάρει φωτιά * ***** (το μαγαζί γύρω) μου πιστεύω δεν θα νοιαστώ για το όνομα του δρόμου, απλά θα τρέχω. Τέλος πάντων είπαμε, αυτός δεν ήταν χαρούμενος.

        Στον πάνω όροφο είχαμε λοιπόν έναν Έλληνα, έναν Ισπανό, έναν Ρώσο, μία Κορεάτισα?, έναν που δεν κατάλαβα τί είναι αλλά πιστεύω ότι ήξερε ελληνικά και συγχωρέστε με και κάτι άλλους που από ένα σημείο και μετά δεν μπήκα καν στον κόπο να καταγράψω στην μνήμη μου. Ως το σχόλασμα πήγαινα από δω κι από κει γιατί όλοι με έδιωχναν από τα πόστα τους και κανένας δεν μου έλεγε να κάνω κάτι. Μια δυο φορές που τόλμησα να πώ ότι δεν είναι συνηθισμένη μέρα γιατί δεν ξέρω ποιά είναι τα καθήκοντά μου μου είπαν "μα γι' αυτό είσαι εδώ". Οπότε και πάλι βολόδερνα γιατί δεν ήξερα τί να κάνω εκτός από τυχαίες δουλειές που μου ανάθεταν. Όμως όλα κι όλα, το προσωπικό δεν σταμάτησε ούτε στιγμή να κάνει πλάκα μεταξύ του. Πολλά αστεία σε πολλά ντεσιμπέλ. Και χοροί. Έχετε δει ταμία να σερβίρει καφέ χορεύοντας; Εγώ είδα! Έχετε δει 2 ταμίες (άντρες) να σηκώνουν ο ένας τον άλλο στον αέρα επειδή είναι χαρούμενοι; χάσατε αν όχι!

        Edit: Επειδή μπορεί να κατηγορηθώ για ρατσισμό και αυτό μπορεί να περιλαμβάνει ομοφοβία (το μόνο που δεν άκουσα ακόμα. Δεν υποννοώ ότι τα παλικάρια ήταν gay και θα είχα πρόβλημα με αυτό. Λέω ξεκάθαρα ότι ήταν δυο χαζοχαρούμενα πίσω από ένα ταμείο την ώρα που περίμεναν 5 πελάτες να εξυπηρετηθούν!

        Στις 2 ήρθε η ώρα του Survivor. Είχαν ψηφίσει κι αν δεν το έχετε καταλάβει ήδη με απέρριψαν. Τα πήγα λέει αργά στην κουζίνα. ΔΕΝ παρενόχλησα (δική του έκφραση) τους συναδέλφους κι αυτό ήταν λάθος. Φυσικά δεν μπορεί να με κρίνει λέει από τόση λίγη ώρα αλλά πιστεύει ότι δεν μπορώ να γίνω πιο γρήγορη. Στο κατάστημα λέει τα πήγα καλά, μάλλον επειδή έχω προϋπηρεσία λιανικής (μπάρμπα-Μάκη μου ΕΣΥ δεν θα άντεχες σε ελληνικό εμπορικό κέντρο πίστεψέ με!). Ωστόσο λέει ενώ δεν έκανα τίποτα λάθος, το προσωπικό πίστευει ότι ΔΕΝ είμαι εκεί επειδή το θέλω. Για τη θέση barista λέει δεν μπορεί να με κρίνει γιατί ο barista πρέπει να είναι επαγγελματίας αλλά θα έπρεπε να θέλω να μάθω για καφέ γιατί θα πρέπει να γνωρίζω να τον φτιάχνω σε περίπτωση ανάγκης. ΕΔΩ αγαπητά πατριωτάκια μπορούμε να γελάσουμε όλοι μαζί και να αναρωτηθούμε αν ο Ρώσος barista και ο Πολωνός μάνατζερ είναι σε θέση να κρίνουν την αγάπη της μις Εσπρέσσο για καφέ. Άμα σας λέω ότι δεν μας χωνεύουν... Επίσης ήταν μέγα φάουλ ότι στη σελίδα του κυνηγιού του θυσαυρού δεν κόλλησα ένα αυτοκόλλητο για να αποδείξω ότι τύλιξα έστω και ένα σάντουιτς. Ακόμα μου είπε ότ θα είχε προτιμήσει να είχα κάνει λάθος στα υλικά που έβαζα σε ένα σάντουιτς και να είχα παρενοχλήσει (δική του έκφραση) τους συναδέλφους μου, παρά που έκανα σωστό το σάντουιτς χωρίς να πρήξω τον συνάδελφο. Και τέλος, είναι δυνατόν να μην γνωρίζω το όνομα του δρόμου του σημείου συγκέντρωσης σε περίπτωση πυρκαγιάς; Γι'αυτούς τους λόγους λοιπόν, όχι όλοι (ε μα!), αλλά οι περισσότεροι με καταψήφισαν.

        Λοιπόν επειδή η όλη κατάσταση με προβλημάτισε, όταν επέστρεψα στο χόστελ κάθισα κι έκανα μια έρευνα στο Ίντερνετ. Προφανώς υπάρχει πολιτική της εταιρίας να είναι όλο το προσωπικό χαρωπό για να ανέβει η βαθμολογία στους Mystery Visitors. Αν δεν είναι χαρούμενος ένας κόβονται τα μπόνους σε όλους. Κι αν ένας δεν συμβαδίζει με αυτή τη λογική ενθαρρύνεται η καταγελία στη διοίκηση. Με δυο λόγια χαφιέδες. Έχουν γραφτεί αρκετά άρθρα που σχολιάζουν αυτήν την τακτική. Τέλος πάντων, εγώ είμαι χαρούμενο άτομο σε λογικά πλαίσια και δεν μπορώ να χαμογελώ με υποκρισία. Αλλά όταν διάβασα τα άρθρα κατάλαβα γιατί ήταν όλοι τους χαρούμενοι ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Μπορεί να τσούζουν τα τσίπουρα στην αρχή της βάρδιας για να τους βγαίνει πιο εύκολο, τί να πώ!

        Και τέλος για τον Ελληναρά μου που πολύ αμφιβάλλω να διαβάζει αυτό το φόρουμ αλλά στην περίπτωση που διαβάζει θα καταλάβει ποιός είναι: είναι ακριβώς το είδος του Έλληνα που επιμένει να έρχεται στην Αγγλία και σιχαίνομαι. Γλοιώδης, υποκριτής, γλυφτρόνι *** ****** (με ανώτερη τεχνική), ξερόλας, κι αρχοντο******ς (παλίκαρο). Δεν ξέρω γιατί η Αγγλία μαζεύει όλη τη σαβούρα από Έλληνες μετανάστες. Φυσικά με καταψήφισε αλλά δεν είναι αυτό που με ενόχλησε όσο το υφάκι που είχε όταν μου έδειχνε τα καθήκοντα του ταμία. Χιλίων καρδιναλίων!

        Με δυο λόγια μέσα σε 2 εβδομάδες πήγα σε τρία interview, απέρριψα τις δύο δουλειές και με απέρριψαν από τη μία. Έβγαλα μισθό κάτω του βασικού για τη μία δουλειά και ένα βασικό ημερομίσθιο για την άλλη. Αν σκεφτούμε ότι αυτά έγιναν σε δύο εβδομάδες και το συγκρίνουμε με τα τρία χρόνια που βαρέθηκα να στέλνω βιογραφικά παντού στην Ελλάδα και να μην παίρνω απάντηση, το θεωρώ πρόοδο. Πάμε για άλλα.

        Α! Η πρώτη ίωση πέρασε, κόλλησα σχεδόν στο καπάκι και μια άλλη που ταλαιπωρεί το Λονδίνο (χτυπάει λαιμό και προκαλλεί ξερόβηχα), το πόδι ok, έτσι για να ξέρετε

        πάμε γι' άλλα!

        Comment


          #49
          Originally posted by miss espresso View Post
          miss espresso
          Και τέλος για τον Ελληναρά μου που πολύ αμφιβάλλω να διαβάζει αυτό το φόρουμ αλλά στην περίπτωση που διαβάζει θα καταλάβει ποιός είναι: είναι ακριβώς το είδος του Έλληνα που επιμένει να έρχεται στην Αγγλία και σιχαίνομαι. Γλοιώδης, υποκριτής, γλυφτρόνι του κερατά, ξερόλας, κι αρχοντομαλάκας. Δεν ξέρω γιατί η Αγγλία μαζεύει όλη τη σαβούρα από Έλληνες μετανάστες. Φυσικά με καταψήφισε αλλά δεν είναι αυτό που με ενόχλησε όσο το υφάκι που είχε όταν μου έδειχνε τα καθήκοντα του ταμία. Χιλίων καρδιναλίων!
          πάμε γι' άλλα!
          Πάμε γι' άλλα !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #50
            Originally posted by miss espresso View Post
            Δεν ξέρω γιατί η Αγγλία μαζεύει όλη τη σαβούρα από Έλληνες μετανάστες.
            Προφανως εχει παει σε ολη την Αγγλια και γνωρισες ολους τους Ελληνες.
            Αν δεν κανω λαθος εισαι κοντα στα 40? αλλα γραφεις με χολη ωρες ωρες, με δοσεις ρατσισμου και μπεμπεκιζεις.

            Εγω δεν θα συμφωνησω με τα αλλα μελη για οτι γραφεις καλα, σαν να διαβασα την Εσπρεσσο, την κουτσομπολιστικη εφημεριδα.
            Παρολα αυτα δεν μπορω να μην πω μπραβο που εστω και αυτα τα μοιραστηκες στο φορουμ.

            Νομιζω το πατριωτακι ειναι σε τρομερη καμψη αυτη την περιοδο. Χαθηκε η μπαλα.

            Comment


              #51
              Δεν είναι μόνο στην Αγγλία .......
              Σου εύχομαι καλή επιτυχία !!!!
              [QUOTE=miss espresso;74360]

              Και τέλος για τον Ελληναρά μου που πολύ αμφιβάλλω να διαβάζει αυτό το φόρουμ αλλά στην περίπτωση που διαβάζει θα καταλάβει ποιός είναι: είναι ακριβώς το είδος του Έλληνα που επιμένει να έρχεται στην Αγγλία και σιχαίνομαι. Γλοιώδης, υποκριτής, γλυφτρόνι του κερατά, ξερόλας, κι αρχοντομαλάκας. Δεν ξέρω γιατί η Αγγλία μαζεύει όλη τη σαβούρα από Έλληνες μετανάστες. Φυσικά με καταψήφισε αλλά δεν είναι αυτό που με ενόχλησε όσο το υφάκι που είχε όταν μου έδειχνε τα καθήκοντα του ταμία. Χιλίων καρδιναλίων!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #52
                Chococaramel ποιός νοιάζεται αν γράφω καλά ή άσχημα; Αυτό θα είχε σημασία αν είχα σχέση με επάγγελμα ή αξίωμα που χειρίζεται το λόγο. Όμως καμία σχέση, με υπολογιστές ασχολούμαι! Άρα; Δεν έχει σημασία! Κι αναρωτιέμαι δηλαδή εσύ ο ίδιος/ίδια (;) γιατί μπήκες στο κόπο να το αναλύσεις!

                Ναι κοντεύω τα 40. 38 είμαι. Όχι ότι αυτό έχι κάποια σημασία. Γνωρίζω ανθρώπους που πλησιάζουν τα 50 κι ακόμα δεν μεγάλωσαν όπως και 20άρηδες που έχουν τα πόδια γερά στη Γη. Γράφω με χολή; Όχι. Χολή όχι γιατί αυτό σημαίνει ότι επιθυμώ και χαίρομαι με τη λύπη κάποιου. Μπορώ να σου πώ όμως ότι πολλές φορές είμαι απόλυτη όταν πιστεύω ότι έχω δίκιο, αν και μου αρέσει να ακούω επιχειρήματα που θα ανατρέψουν τη γνώμη μου. Δεν έχω υπομονή με ανθρώπους που βλέπω ότι δεν αξίζουν και πολλές φορές επιμένω να αντιδρώ σε λόγια που ακούω αντί να αδιαφορήσω και να σφυρίξω αδιάφορα. Δεν θέλω να δείχνω διπλωματία με όσους είναι υποκριτές. Φτάνω στα όρια της αγένειας όταν βλέπω ότι έχω απέναντί μου κάποιον με κόμπλεξ ανωτερώτητας γιατί δεν μπορώ να ανεχτώ το θράσσος του. Χολή όμως; Δεν εύχομαι κακό για κανέναν ποτέ. Υπάρχει Θεός να μας κρίνει όλους. Ρατσίστρια; Όχι κατά βάση. Κάποια πράγματα που παρατήρησα με έχουν βάλει σε σκέψεις. Το να αντιλαμβάνεσαι ότι ΑΛΛΟΙ είναι προκατειλημένοι με σένα χωρίς να σε γνωρίζουν σε κάνει εσένα τον ίδιο ρατσιστή; Μία σκέψη σου πασάρω εδώ πέρα. Κι επειδή οι μέρες είναι πονηρές θα σε συμβούλευα να μελετήσες καλά την έννοια της λέξης ρατσιστής.

                Τώρα για το αν μπεμπεκίζω... Αχ Παναγία μου τί άλλο θα ακούσω! Σε παρακαλώ, αν θέλεις να κάνεις κριτική βρες εύστοχα σημεία, θα είναι ευπρόσδεκτη! Δεν είναι δύσκολο γιατί όπως είδες είμαι αρκετά ευθύς, επομένως μπορείς να βρεις πάρα πολλά ελαττώματά μου χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

                Τέλος η μέγιστη αστοχία στο σχολιασμό σου: πώς μπορείς να γνωρίζεις αν έχω πάει ή όχι σε όλη την Αγγλία; Πώς μπορείς να γνωρίζεις πόσους Έλληνες έχω γνωρίσει, σε ποιά μέρη και υπό ποιές συνθήκες; Δεν μπορείς έτσι δεν είναι; Επομένως το σχόλιό σου είναι άκυρο από μόνο του!

                Αν το πατριωτάκι είναι σε κάμψη ή όχι είναι σχετικό δεν βρίσκεις; μπορεί για σένα να έκλεισε ο κύκλος και να πήρες όλες τις πληροφορίες που χρειαζόσουν σε αυτό το στάδιο. Δεν είναι κακό, για όλους μας κάποια στιγμή έρχεται η στιγμή να πάμε παρακάτω. Οι υπόλοιποι όμως; τους σκέφτηκες; Πόσοι είναι εκείνοι που διαβάζουν αλλά δεν είναι καν μέλη; Πόσοι είναι εκείνοι που θα ανακαλύψουν το φόρουμ το επόμενο διάστημα; Όλες οι πληροφορίες που περιέχονται εδώ είναι άχρηστες πλέον; Θα έχει χαθεί η μπάλλα; Αλλά αν εχει χαθεί η μπάλλα για σένα ισχύει το ίδιο και για τους υπόλοιπους;

                Βλέπεις chococaramel βιάστηκες να γράψεις ένα μήνυμα επειδή εκνευρίστηκες με τα γραφώμενά μου (ή και για κάτι τελείως άσχετο, ποιός ξέρει; μπορεί σήμερα να ξύπνησες ανάποδα!). Δεν εξέτασες τα επιχειρήματά σου, δεν έβαλες σε τάξη τις σκέψεις σου. Γι' αυτό και μέσα σε τρεις παραγράφους άγγιξες πολλά θέματα χωρίς στην ουσία να μιλάς για κάτι συγκεκριμένο.

                φιλικά,
                εσπρέσσο η μπεμπέκα

                Originally posted by chococaramel View Post
                Προφανως εχει παει σε ολη την Αγγλια και γνωρισες ολους τους Ελληνες.
                Αν δεν κανω λαθος εισαι κοντα στα 40? αλλα γραφεις με χολη ωρες ωρες, με δοσεις ρατσισμου και μπεμπεκιζεις.

                Εγω δεν θα συμφωνησω με τα αλλα μελη για οτι γραφεις καλα, σαν να διαβασα την Εσπρεσσο, την κουτσομπολιστικη εφημεριδα.
                Παρολα αυτα δεν μπορω να μην πω μπραβο που εστω και αυτα τα μοιραστηκες στο φορουμ.

                Νομιζω το πατριωτακι ειναι σε τρομερη καμψη αυτη την περιοδο. Χαθηκε η μπαλα.

                Comment


                  #53
                  Miss espresso, θερμά συγχαρητήρια από μένα για τις ανταποκρίσεις σου και σε παρακαλώ να συνεχίσεις με τον ίδιο ρεαλισμό-πραγματισμό να μας ενημερώνεις! Προσωπικά, μπήκα στον κόπο να σε ενθαρρύνω με αυτό το μήνυμα, είμαι σίγουρος όμως ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που απλά σε διαβάζουν ρουφώντας τον ρεαλισμό σου! Και όσοι σε διαβάζουν καλοπροαίρετα αντιλαμβάνονται την αλήθεια των ανταποκρίσεων σου όπως επίσης βέβαια, και την καθ’ όλα δικαιολογημένη υποκειμενικότητα τους: ένας άνθρωπος είσαι και για αναζήτηση εργασίας βρίσκεσαι εκεί και όχι ως μια αποστασιοποιημένη παρατηρήτρια-κοινωνιολόγος!

                  Συγχαρητήρια λοιπόν για τα στοιχεία και τις λεπτομέρειες που δίνεις! Δεν υπάρχει άλλο θέμα στο υπο-φόρουμ μετανάστευσης στη Βρετανία που να δίνει τέτοιο πλούτο πληροφοριών! Και όλα όσα γράφεις ακούγονται πιστευτά και ρεαλιστικά, με τις λεπτομέρειες να βοηθούν στην εμπέδωση. ΑΝ περιέγραφες καταστάσεις εκτός πραγματικότητας τότε θα αμφέβαλλα και εγώ, όμως την Κοινή Λογική περιγράφεις.


                  Για τα έρμα του Ανατολικού μπλοκ όπως και για τον Πολωνό “manager”:

                  - όταν στην δεκαετία του ’80 ο κάθε Έλληνας φοιτητής στη Ρουμανία πριν καν πατήσει το πόδι του στη γη τους, άκουγε: «ΟΛΕΣ οι Ρουμάνες είναι πουτ..νες»
                  - όταν εμείς πίναμε φραπό-γαλα κατασπαράσσοντας Κοινοτικές επιδοτήσεις

                  αυτοί τσακίζονταν από τα δικτατορικά καθεστώτα τους και οδηγούσαν τα Trabant τους γύρω-γύρω πουλώντας λαθραία για να επιβιώσουν. Ή παλαιότερα παρείχαν μεραρχίες ολόκληρες (οι Πολωνοί) υπό τις διαταγές των Βρετανών, επιτρέποντας τους μετά να εποικίσουν την Βρετανία, και κάνοντας τους σήμερα την πρώτη ευρωπαϊκή μειονότητα στο Ηνωμένο Βασίλειο. Οπότε, και κυκλώματα θα υπάρχουν, και με Αγγλικά νηπίου θα σου γίνει ο Πολωνός “manager” και άλλα πολλά…

                  Anyway, δεν με ενδιαφέρει ούτε να αναλύσω, ούτε να γράφω σεντόνια.

                  Συνέχισε να μας ενημερώνεις και (σε παρακαλώ αν θέλεις), μπες και στο «ΓΙΑΤΙ» των πραγμάτων! ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό? ΓΙΑΤΙ συμβαίνει το άλλο? Κλπ

                  Να είσαι καλά!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by Tsiakantaris View Post

                    Για τα έρμα του Ανατολικού μπλοκ όπως και για τον Πολωνό “manager”:

                    - όταν στην δεκαετία του ’80 ο κάθε Έλληνας φοιτητής στη Ρουμανία πριν καν πατήσει το πόδι του στη γη τους, άκουγε: «ΟΛΕΣ οι Ρουμάνες είναι πουτ..νες»
                    - όταν εμείς πίναμε φραπό-γαλα κατασπαράσσοντας Κοινοτικές επιδοτήσεις

                    αυτοί τσακίζονταν από τα δικτατορικά καθεστώτα τους και οδηγούσαν τα Trabant τους γύρω-γύρω πουλώντας λαθραία για να επιβιώσουν. Ή παλαιότερα παρείχαν μεραρχίες ολόκληρες (οι Πολωνοί) υπό τις διαταγές των Βρετανών, επιτρέποντας τους μετά να εποικίσουν την Βρετανία, και κάνοντας τους σήμερα την πρώτη ευρωπαϊκή μειονότητα στο Ηνωμένο Βασίλειο. Οπότε, και κυκλώματα θα υπάρχουν, και με Αγγλικά νηπίου θα σου γίνει ο Πολωνός “manager” και άλλα πολλά…
                    Νά 'σαι καλά κι εσύ.
                    Το θέμα με τους Πολωνούς, Ρουμάνους κτλ. είναι κάτι που με έχει προβληματίσει αφάνταστα και θα εξηγήσω γιατί: για όσους δεν το ξέρουν έχω ξαναζήσει στο Λονδίνο και ως φοιτήτρια και ως εργαζόμενη. Η πόλη αυτή έχει αλλάξει αφάνταστα μετά από μία δεκαετία. Από τη μία είναι λογικό αυτό, και δεν θα ξεχάσω το πόσο ξαφνιάστηκα όταν ήρθα το καλοκαίρι στην στην Αγγλία βλέποντας ότι σε αντίθεση με την Ελλάδα η ζωή εδώ συνεχίζεται και δεν έχει μείνει στάσιμη. Παράλληλα όμως έγινε μια άχαρη πόλη. Το έχω συζητήσει με αρκετούς Άγγλους το θέμα για να πάρω τη γνώμη τους κι οι ίδιοι μου λένε ότι το Λονδίνο έχει γίνει πιο γρήγορο, πιο σκληρό και πιο άγριο. Δεν το λέω με την έννοια της ωμής βίας, παρόλο που υπάρχουν κάποια περιστατικά στις φτωχότερες γειτονιές. Απλά ο ανταγωνισμός έχει χάσει ως ένα σημείο το fair play που χαρακτηρίζει τους Άγγλους. Το θέμα είναι πού βρίσκονται οι Άγγλοι; Στο lower management θα βρεις 1-2 σε ομάδα των 10. Όσο ανεβαίνουν οι βαθμίδες τόσο περισσότερο τους βλέπεις. Αυτό είναι καλό από μία άποψη γιατί σημαίνει ότι η οικονομία κινείται γι' αυτούς και κυνηγούν τα καλύτερα. Οι περισσότεροι Έληνες έχουν είτε την εργασιακή εμπειρία είτε την εκπαίδευση να κυνηγήσουν τις ίδιες θέσεις. Τί γίνεται όμως όταν χρειάζεσαι τη γρήγορη δουλειά για να βγάλεις το αρχικό μεροκάματο που θα σε στηρίξει; Εκεί θέλει περισσότερη στρατηγική.

                    Είναι κάπου μισός χρόνος που οι Αγγλικές εφημερίδες δημοσιεύουν σχεδόν καθημερινά άρθρα για τους Ρουμάνους, πολύ σκληρά άρθρα κάποιες φορές. Έχουν ένα δίκιο. Πριν μια δεκαετία θα έβλεπες τους άστεγους και τους ζητιάνους δίπλα στις τράπεζες και στα παγκάκια κι ήταν να σου σφίγγεται η καρδιά. Τώρα βλέπεις επιπλέον συμορίες ζητιάνων και κύματα Ρουμάνων να ζουν στα πάρκα και σε εγκαταλελειμμένα σπίτια περιμένοντας την Πρωτοχρονιά. Είναι κάτι που ξενίζει τον Άγγλο και δημιουργεί προβλήματα στην πλειοψηφία των μεταναστών που ήρθαν με σκοπό να δουλέψουν κι όχι να φάνε τα επιδόματα του αγγλικού κράτους.

                    Λοιπόν από αυτά που έχω παρατηρήσει ΕΓΩ τα κεφαλαία, bold και underline μπήκαν για σαφή λόγο: ένας Έλληνας θα πρέπει να κυνηγήσει μικρές ανεξάρτητες επιχειρήσεις που να διοικούνται από Άγγλους, πατροπαράδοτους Ευρωπαίους της ΕΕ, Αμερικάνους ή Αυστραλούς. Οι μεγαλύτερες εταιρείες έχουν πολύ ισχυρό λόμπυ είτε από το ανατολικό μπλοκ είτε από Ασιάτες. Μιλάω πάντα για τις "απλές" δουλειές, καθαριστές, σερβιτόρους κτλ. Υπάρχουν πάμπολλα γραφεία ευρέσεως προσωπικού και προωθούν κόσμο από συγκεκριμένες χώρες που συνεργάζονται άμεσα με τους lower managers οι οποίοι είναι από τις ίδιες χώρες. Η μεγάλη αλητεία στην υπόθεση είναι ότι τους εκμεταλλεύονται. Μία κοπέλλα που έχει έρθει από τη Ρουμανία και δεν μιλάει Αγγλικά, και θα πάει να δουλέψει παραπάνω και θα πάρει λιγότερα και θα μείνει ευχαριστημένη. Αφ'ενός διότι δεν γνωρίζει τα δικαιώματά της, κι αφ'ετέρου επειδή είναι απελπισμένη. Το γραφείο βγάζει κέρδος, η εταιρεία που την χρησιμοποιεί βγάζει επίσης κέρδος κι η ίδια είναι χαμένη στην άγνοιά της. Ξαναλέω: αυτοί οι μάνατζερς και τα γραφεία τους εκμεταλλεύονται. Στα δικά μου μάτια είναι δουλέμποροι. Αλλά είναι και ηλίθιοι. Ο Πολωνός για παράδειγμα! Παίρνει τα ίδια λεφτά με όσα θα έπαιρνε ένας Άγγλος; Με την καμία! Και δεν λέω ότι αυτό το φαινόμενο είναι καινούργιο, λέω ότι είναι πλέον πολύ έντονο.

                    Αν θέλετε να δείτε μία ταινία του 1982 με τον Jeremy Irons θα δείτε πόσο πίσω πάει η ιστορία. Moonlighting λέγεται:

                    Schwarzarbeit (1982) - IMDb

                    Όταν έρχεται λοιπόν ένας Έλληνας που έχει μεν ανάγκη από δουλειά αλλά δεν έχει ξεχάσει ακόμα και το ότι είναι άνθρωπος, πιστεύετε ότι τον βλέπουν με καλό μάτι; Όχι βέβαια! Θα έχουν χασούρα αν τον προσλάβουν. Σ'αυτό θα προσθέσω μια έμφυτη αντιπάθεια που έχω δει σε πολλούς. Φαίνεται στο βλέμμα, και στο πώς μιλούν μεταξύ τους. Δεν είναι ρατσισμός από μέρος μου και πιστεύω ότι θα ήμουν μπεμπέκα αν ήμουν στον κόσμο μου και δεν αντιλαμβανόμουν πότε ο συνομιλητής μου είναι ειλικρινής και πότε όχι.

                    Άρα φίλε Tsiakantari. Ρωτάς το ΓΙΑΤΙ: για το χρήμα γι'αυτό. Σε κάθε γιατί που ρωτάς αυτή είναι η απάντησή σου. Κάποιοι για να το βγάλουν θα πουλήσουν την ψυχή τους, κάποιοι όχι.

                    Η προσωπική μου συμβουλή σε κάθε Έλληνα που έρχεται εδώ είναι να ψάχνει για εργοδότη Βρετανό, κεντρο- ή βορειο- Ευρωπαίο, Άραβα, Αμερικάνο (όλη η ήπειρος μέσα), κι Αυστραλό.

                    Comment


                      #55
                      Miss espresso, ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση σου! Μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες, αν θέλεις τις απαντάς, με ενδιαφέρει η άποψη σου:

                      1) Ανειδίκευτοι Άγγλοι υπάρχουν? Αν όχι, πως κι έτσι?! Αν ναι, σε τι δουλειές απασχολούνται? Είναι συνάδελφοι της Ρουμάνας που περιγράφεις (και που συνάντησες)? Αμείβονται και εργάζονται το ίδιο?!

                      2) Η Ρουμάνα που «και δεν μιλάει Αγγλικά, και θα πάει να δουλέψει παραπάνω και θα πάρει λιγότερα και θα μείνει ευχαριστημένη», πως ζει στο Λονδίνο?!...?! Διαβιώνει ή απλά επιβιώνει? Γέρικα άλογα από τον Ρουμάνικο ιππόδρομο τρώει, αφότου έτρεξε μαραθώνιο στα Super Market για να τα αγοράσει στην φθηνότερη δυνατή τιμή και να επιστρέψει μετά στο δωμάτιο με τους άλλους 10?

                      3) Όλα αυτά η Αγγλική εργατική νομοθεσία τα επιτρέπει?! Είναι δηλαδή θεσμοθετημένα/νομιμοποιημένα ή υπάρχουν και στο UK «Μανωλάδες»?...?


                      Έχω και άλλες απορίες, μου δημιουργούνται πάντα από τα μηνύματα σου, αλλά αν θες απάντα μου τώρα σε αυτά.

                      Πάντως, ΑΝ υπήρχε έστω ένα άτομο στο κάθε sub-forum, το οποίο να περιέγραφε τόσο μεστά, πειστικά και ρεαλιστικά την κατάσταση της κάθε χώρας που ζει, όπως κάνεις εσύ, πολλές απορίες θα είχαν λυθεί, και πολλά ματάκια θα είχαν ανοίξει.

                      Ευχαριστώ, να είσαι καλα.

                      Comment


                        #56
                        Απαντω μονο και μονο γιατι θα μας τρελανεις στο τελος.
                        Οποιος διαφωνει μαζι σου πρεπει να πεσει φωτια να τον καψει. (οπως χτες στο τσατ με την Αττικη οδο)

                        Με ενοχλησε το σχολιο σου που λες οτι η Αγγλια μαζευει ολη την σαβουρα απο Ελληνες μεταναστες. Yeah, μαντεψε, εισαι και εσυ μεσα! Προσωπικα ομως θιγομαι. Εδω λεμε να ηρεμησουμε λιγο, να μην το παιζουμε Ελληναραδες και να μην βριζομαστε μεταξυ μας. Με γενικοτητες του στυλ να μυρισω τα νυχια μου αν εχεις βγει παραεξω απο το Λονδινο, οκ δεν θα παιξω. Μην μπεμπεκιζεις στο ειπα. Αν εχεις επισκεφτει οοοοοοοοοοοολη την Αγγλια και γνωρισες οοοοοολους τους Ελληνες, σου βγαζω το καπελο τοτε αλλα μπορεις να το αποδειξεις? Οποτε οπως λες και εσυ.... αστοχο το σχολιο σου!

                        Καλο ειναι να μενεις στην ουσια της περιγραφης... πηγα εκει γιαυτο τον λογο, εκανα αυτα στο δοκιμαστικο, με δεχτηκαν/με απερριψαν... τελος!
                        Το αν καποιος σαν να βγηκε απο το Νταλας την σειρα που εδειχνε η τηλεοραση και εχει υφος χιλιων καρδιναλιων, αν ο αλλος δεν ξερει καν που πεφτει η Ελλαδα και απλα ρωταει πως και απο εδω ή εχει μαυρα μεσανυχτα περι ελληνικης κρισης ή εχει 20 πολωνους, 10 Αφγανους και 3 Τανζανους, απλα δεν το βρισκω ουσιωδες. Βλεπω ομως οτι αλλα μελη δεν εχουν θεμα με αυτο, οποτε ξερεις, δημοκρατια εχουμε και παμε παρακατω.

                        Η Αγγλια καλως ή κακως εγινε δεκτης εντονης μεταναστευσης. Ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος. Πολυ σκληρος. Οποτε οσα χαρτια και να εχεις και διπλωματα, αν δεν εχεις τα skills, εισαι αορατος. Δεν φταιει η Αγγλια για αυτο. Ουτε ο Πολωνος μεταναστης που ειναι στην ιδια μοιρα με σενα. Ολοι αναζητουν μια καλυτερη ζωη. By the way, o κλαδος σου εχει απιστευτη ζητηση και υψηλους μισθους.

                        Αυτα απο μενα και καλη συνεχεια στην αναζητηση εργασιας.

                        υγ. Για μενα η αντιπαραθεση ληγει εδω γιατι ξεφευγουμε απο το topic.

                        Comment


                          #57
                          Η δική μου άποψη πάντα. Καταντάει κουραστικό να το επαναλαμβάνω αλλά είδα τελευταία ανθρώπους στο τσατ να μην το καταλαβαίνουν αυτό ότι καθένας γράφει τη δική του γνώμη

                          Ανειδίκευτοι Άγγλοι υπάρχουν? Αν όχι, πως κι έτσι?!
                          Θα ήταν περίεργο να μην υπήρχαν δεν βρίσκεις; Ωστόσο οι Άγγλοι έχουν εδώ τα σπίτια τους δικαίωμα σε επιδόματα και είναι στη χώρα τους. Ένας ανιδείκευτος Άγγλος δεν είναι λογικό ότι αγχώνεται λιγότερο από έναν ανιδείκευτο μετανάστη.

                          Μία σημαντική διαφορά σεν σχέση με την Ελλάδα για παράδειγμα είναι ότι η τεχνική εκπαίδευση υποστηρίζεται από το κράτος και την κοινωνία. Υπάρχουν τεχνικά εκπαιδευτικά κέντρα με βραχύχρονα προγράμματα και δίνονται πιστοποιήσεις με βαθμίδες, αν είσαι χτίστης, υδραυλικός ή ακόμα κι αν θέλεις να κάνεις καριέρα σε ξενοδοχέια (για παράδειγμα αν θέλεις να κερδίσεις βήματα όταν πας για τη θέση housekeeping manager). Κοίτα τη σελίδα του City & Guilds και θα πάρεις μια καλή γενική εικόνα.

                          Αν ναι, σε τι δουλειές απασχολούνται? Είναι συνάδελφοι της Ρουμάνας που περιγράφεις (και που συνάντησες)? Αμείβονται και εργάζονται το ίδιο?!
                          Σε γενικές γραμμές ο Άγγλος γνωρίζει ποιός είναι ο βασικός μισθός, οι προϋποθέσεις για την αμοιβή του και τα δικαιώματά του. και πάνω απ' όλα γνωρίζει τη γλώσσα. Αν θελήσει να ενημερωθεί θα βρει τρόπους. Δεν συνάντησα μόνο Ρουμάνα που συνενοούνταν με παντομίμα αλλά και Πολωνή, και Ουκρανή καθώς και ντόπια μουσουλμάνα Αγγλίδα. Η γλώσσα είναι το βασικότερο όπλο που πρέπει να διαθέτει ένας εργαζόμενος.


                          Η Ρουμάνα που «και δεν μιλάει Αγγλικά, και θα πάει να δουλέψει παραπάνω και θα πάρει λιγότερα και θα μείνει ευχαριστημένη», πως ζει στο Λονδίνο?!...?! Διαβιώνει ή απλά επιβιώνει?
                          Ειδικά για τους Ρουμάνους έχει χυθεί πολύ μελάνι στον Αγγλικό Τύπο, και όχι από μία εφημερίδα.

                          Θα σου δώσω το λινκ για ένα ρεπορτάζ από το BBC Radio 5
                          Homeless Romanians living in London: "It's bad here"
                          BBC Radio 5 live - Victoria Derbyshire, Homeless Romanians living in London: "It's bad here"

                          καθώς και από την TelegraphQ:
                          Help us deal with Roma travellers, London council begs Romania
                          Help us deal with Roma travellers, London council begs Romania - Telegraph

                          Πολλοί από τους μετανάστες από άλλες χώρες που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι ζούσαν μαζί με τον Χ, Ψ, Ζ γνωστό τους που είχε έρθει στην Αγγλία πριν από αυτούς.

                          Γέρικα άλογα από τον Ρουμάνικο ιππόδρομο τρώει, αφότου έτρεξε μαραθώνιο στα Super Market για να τα αγοράσει στην φθηνότερη δυνατή τιμή και να επιστρέψει μετά στο δωμάτιο με τους άλλους 10?
                          Πάντως ο Έρνεστ Χέμινγουεϊ όταν ζούσε άφραγκος στο Παρίσι κυνηγούσε κι έψηνε τα περιστέρια στα πάρκα

                          Όλα αυτά η Αγγλική εργατική νομοθεσία τα επιτρέπει?! Είναι δηλαδή θεσμοθετημένα/νομιμοποιημένα ή υπάρχουν και στο UK «Μανωλάδες»?...?
                          Άκου το ρεπορτάζ του BBC σου απαντάει σε αρκετά ερωτήματα. Κι όπως έχω ξαναγράψει φυσικά και γίνονται απατεωνιές τέτοιου τύπου στην Αγγλία, όπως παντού στον κόσμο. Η διαφορά με την Ελλάδα είναι ότι είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

                          Οι Ρουμάνοι και οι Βούλγαροι μετρούν αντίστροφα για την Πρωτοχρονιά οπότε και θα είναι ισότιμα μέλη της ΕΕ.

                          Comment


                            #58
                            Ξεκινώ από το τελευταίο σχόλιο.
                            Δεν ξεφεύγουμε καθόλου από το τόπικ ίσα-ίσα είμαστε στην καρδιά του. Επέτρεψε μου να στο το πώ αυτό εφ' όσον εγώ η ίδια άνοιξα το παρόν thread

                            Η χρησιμότητα του να μιλάμε με όσες περισσότερες λεπτομέρειες γίνεται βρίσκεται στον εξής λόγο: υπάρχει κόσμος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα που ζει μέσα στην αγωνία. Κάθε χαζή λεπτομέρεια μπορεί να του φανεί χρήσιμη, από το πόσο κάνει το ψώμι, τί καιρό έχει, τί φοράει ο κόσμος εδώ, πού μπορεί να αγοράσει τα φάρμακά του, μέχρι ποιόν κόσμο θα συναντήσει. Κάποιοι συμπατριώτες μας δεν είχαν την πολυτέλεια να ταξιδέψουν πρώτα για να δουν με τί μοιάζει αυτή η χώρα, ωστόσο πιέζονται από τις καταστάσεις να πάρουν την απόφαση να μεταναστεύσουν. Γι' αυτούς τους ανθρώπους λοιπόν οφείλουμε να γράφουμε οτιδήποτε μπορούμε.

                            Αν αναρωτιέσαι γιατί με ενδιαφέρει να τους βοηθήσω θα πώ ότι στον κάθε υποψήφιο μετανάστη δεν βλέπω εμένα αλλά τους γονείς μου που βρέθηκαν στην ίδια θέση σχεδόν 50 χρόνια νωρίτερα. Που στην αγωνία τους για το νέο ξεκίνημα δεν είχαν να ακούν μόνο όσους μετέφεραν την πραγματικότητα αλλά και τους καλοθελητές που θα τους έκαιγαν περιγράφοντας μία ψευδή κατάσταση. Συνεπώς, αν εσύ διαφωνείς η συμφωνείς δεν έχει καμία σημασία. Αυτό που μετράει είναι να διαβάσει κάποιος τις απόψεις μας και να βοηθηθεί για να βγάλει μια απόφαση. Επίσης δεν έχει καμία σημασία η αναφορά σε συζήτηση που έγινε σε τσατ χθες το βράδυ. Αλλά αφού έκανες την αρχή οφείλω να ολοκληρώσω την αναφορά και να πώ ότι η διαφωνία ήταν πάνω στην Αττική Οδό. Επιμένω ακόμα και τώρα ότι ήταν ένα έργο φτιαχμένο βιαστικά, άτσαλα και χωρίς καμία μέριμνα για το αν θα μπορούσε να εξυπηρετήσει τους επισκέπτες της την επόμενη δεκαετία χωρίς να δημιουργεί κομφούζιο.

                            Είναι η δεύτερη φορά που τονίζεις την ενόχλησή σου στο σχόλιό μου ότι μαζεύει η Αγγλία τη σαβούρα από μετανάστες. Γνώμη σου. Αγαπητέ μου θα επιμείνω κι εγώ ότι ναι, έρχεται υπερβολικά μεγάλος αριθμός από ψωνάρες εδώ πέρα. Γνώμη μου. Εσύ θίχτηκες από αυτό το σχόλιο, κι εγώ θίχτηκα από αναφορά σε άλλο thread ότι είναι ωραία συνήθεια να πηγαίνει ο Ελληναράς σε καζίνο να παίζει 20 και 50 λίρες για να χαλαρώσει. Guess what? Για μένα ο Έλληνας που ακόμα και τώρα δεν έχει βάλει μυαλό και πηγαίνει στο καζίνο στο Λανδίνο είναι σαβούρα μεγάλου μεγέθους. Γνώμη μου!

                            Το "μπεμπεκίζεις" προσπαθώ να καταλάβω τί σημαίνει έτσι όπως το χρησιμοποιείς, δεν το καταλαβαίνω και μάλλον θα είναι προσωπική σου έκφραση.

                            Δεν έχω να αποδείξω σε κανέναν πόσους Έλληνες γνωρίζω και σε πόσα μέρη έχω πάει. Δεν είναι ανάγκη να αποδέιξω τίποτα προκειμένου να εκθέτω την προσωπική μου άποψη για θέματα που βιώνω. Αυτό αγαπητέ μου λέγεται ελευθερία του λόγου. Κι η λύση είναι απλή, με αγνοείς και πάς σε άλλο τόπικ, όχι στο δικό μου. Αν μείνεις όμως στο δικό μου τόπικ, guess what? θα ακούς τη γνώμη μου ξανά και ξανά και ξανά και χωρίς να σου παρέχω πιστοποιητικά απόδειξης.

                            Επίσης είναι άτοπο να επισκέπτεσαι ένα τόπικ και να κάνεις υποδείξεις στον συντάκτη του σχετικά με το τί θα λέει και πώς θα γράφει,
                            ΕΚΤΟΣ
                            κι αν είσαι moderator και κάνεις σαφείς υποδείξεις για την ομαλή λειτουργία του φόρουμ. Και πιστεύω ότι όποιον moderator ρωτήσεις θα σου πουν ότι δεν έχω πρόβλημα να δεχτώ τις υποδείξεις τους!

                            Έχασες ένα πολύ ουσιώδες σημείο σε αυτά που έγραψα: το ότι σχολίαζαν περίεργα ότι είμαι Ελληνίδα δεν το έκαναν επειδή δεν ξέρουν που είναι η Ελλάδα. Το έκαναν λέγοντας ότι δεν έχουν ξαναδεί Έλληνα να θέλει να δουλέψει σε τόσο χαμηλή θέση.

                            Το ότι αναφέρω πόσα ήταν τα μέλη του προσωπικού και από ποιές χώρες δεν το έκανα έτσι για πλάκα. Κάποιος που θα θελήσει να ψάξει την ίδια δουλειά θα θέλει να ξέρει τί θα περιμένει. Και πάλι σου τονίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι στην Ελλάδα σε μεγάλη αγωνία, κι αυτός είναι ο λόγος που γράφω τόσο αναλυτικά.

                            Έρχομαι από μία οικογένεια που ένιωσε και τη μετανάστευση και τη φτώχεια στο πετσί της. Γνωρίζω πώς λειτουργεί ο ανταγωνισμός και δεν έχω τα μυαλά μου στον αέρα ώστε να μην αντιλαμβάνομαι ότι δεν αρκούν μόνο τα προσόντα για να πετύχει κάποιος. Έχω δύο γονείς που κάτω από απίστευτα δύσκολες συνθήκες κατάφεραν να προοδεύσουν και να μου δώσουν το παράδειγμα ότι όλα είναι πιθανά σ'αυτή τη ζωή αλλά ότι πρέπει να έχω τα μάτια μου ανοιχτά. Ήμουν εξαιρετικά τυχερή να έχω στη ζωή μου τέτοια παραδείγματα. Άλλοι δεν έχουν πρόσβαση στη γνώση που έχω περί μετανάστευσης. Ξέρεις τί συμβουλή μου έδωσαν; "παιδί μου να βοηθήσεις όποιον μπορέσεις αν το αξίζει γιατί εμείς δεν είχαμε κανέναν όταν φύγαμε". Επομένως αγαπητέ φίλε, άσε με να κάνω αυτό που μου είπαν οι γονείς μου, κι αν μπορείς να συνεισφέρεις με το να προσθέτεις γνώση είσαι ευπρόσδεκτος. Αν όχι κι έχεις απλά διάθεση για αρνητική κριτική χωρίς επιχειρήματα καλύτερα στέλνε μου πμ.

                            Και τέλος διάβασε αν θέλεις όλα όσα έχω γράψει. Παντού υποστηρίζω ότι οι Άγγλοι είναι φοβερά δίκαιοι εργοδότες και φανταστικοί άνθρωποι κι ότι η ζωή στην επαρχία της Αγγλίας είναι ασύγκριτα ανώτερη.

                            Originally posted by chococaramel View Post
                            Απαντω μονο και μονο γιατι θα μας τρελανεις στο τελος.
                            Οποιος διαφωνει μαζι σου πρεπει να πεσει φωτια να τον καψει. (οπως χτες στο τσατ με την Αττικη οδο)

                            Με ενοχλησε το σχολιο σου που λες οτι η Αγγλια μαζευει ολη την σαβουρα απο Ελληνες μεταναστες. Yeah, μαντεψε, εισαι και εσυ μεσα! Προσωπικα ομως θιγομαι. Εδω λεμε να ηρεμησουμε λιγο, να μην το παιζουμε Ελληναραδες και να μην βριζομαστε μεταξυ μας. Με γενικοτητες του στυλ να μυρισω τα νυχια μου αν εχεις βγει παραεξω απο το Λονδινο, οκ δεν θα παιξω. Μην μπεμπεκιζεις στο ειπα. Αν εχεις επισκεφτει οοοοοοοοοοοολη την Αγγλια και γνωρισες οοοοοολους τους Ελληνες, σου βγαζω το καπελο τοτε αλλα μπορεις να το αποδειξεις? Οποτε οπως λες και εσυ.... αστοχο το σχολιο σου!

                            Καλο ειναι να μενεις στην ουσια της περιγραφης... πηγα εκει γιαυτο τον λογο, εκανα αυτα στο δοκιμαστικο, με δεχτηκαν/με απερριψαν... τελος!
                            Το αν καποιος σαν να βγηκε απο το Νταλας την σειρα που εδειχνε η τηλεοραση και εχει υφος χιλιων καρδιναλιων, αν ο αλλος δεν ξερει καν που πεφτει η Ελλαδα και απλα ρωταει πως και απο εδω ή εχει μαυρα μεσανυχτα περι ελληνικης κρισης ή εχει 20 πολωνους, 10 Αφγανους και 3 Τανζανους, απλα δεν το βρισκω ουσιωδες. Βλεπω ομως οτι αλλα μελη δεν εχουν θεμα με αυτο, οποτε ξερεις, δημοκρατια εχουμε και παμε παρακατω.

                            Η Αγγλια καλως ή κακως εγινε δεκτης εντονης μεταναστευσης. Ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος. Πολυ σκληρος. Οποτε οσα χαρτια και να εχεις και διπλωματα, αν δεν εχεις τα skills, εισαι αορατος. Δεν φταιει η Αγγλια για αυτο. Ουτε ο Πολωνος μεταναστης που ειναι στην ιδια μοιρα με σενα. Ολοι αναζητουν μια καλυτερη ζωη. By the way, o κλαδος σου εχει απιστευτη ζητηση και υψηλους μισθους.

                            Αυτα απο μενα και καλη συνεχεια στην αναζητηση εργασιας.

                            υγ. Για μενα η αντιπαραθεση ληγει εδω γιατι ξεφευγουμε απο το topic.

                            Comment


                              #59
                              κάνεις ένα μεγάλο λάθος όμως.Οι Βούλγαροι και Ρουμάνοι στους οποίους αναφέρεσαι είναι Ρομά και όχι Βούλγαροι και Ρουμάνοι.

                              Comment


                                #60
                                Το συγκεκριμένο άρθρο μιλάει για Ρομά αλλά στην πλειοψηφία του Τύπου αναφέρει τους Ρουμάνους. Δεν μπορούσα να βάλω πάρα πολλά λινκς σχετικά με το θέμα αυτό γιατί θα ήταν υπερβολικό αλλά ένα απλό γκουγκλάρισμα θα βγάλει πάρα πολλές δημοσιεύσεις. Και όχι μόνο στον έντυπο τύπο αλλά και στην τηλεόραση έχει σχεδόν κάθε μέρα ρεπορτάζ.

                                Originally posted by ariadni View Post
                                κάνεις ένα μεγάλο λάθος όμως.Οι Βούλγαροι και Ρουμάνοι στους οποίους αναφέρεσαι είναι Ρομά και όχι Βούλγαροι και Ρουμάνοι.

                                Comment

                                Working...
                                X