Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η Miss Espresso μετανάστρια (στην Αγγλία)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by miss espresso View Post
    Η Γαλλία δυστυχώς βρίσκεται πιο κοντά σε επικείμενη χρεωκοπία απ΄όσο νομίζει ο περισσότερος κόσμος και το Front National ανεβαίνει όλο και περισσότερο. Το Βέλγιο παραλίγο να χρεωκοπήσει πέρυσι λόγω της Dexia κι αν θυμάσαι το 2010 είχε μείνει χωρίς κυβέρνηση για 1,5 χρόνο! Για τη Σκανδιναβία δεν έχω ακούσει κάτι ανησυχητικό κι ελπίζω τα πατριωτάκια από Σουηδία και Νορβηγία ιδίως να μην έχουν να μας πουν κακά μαντάτα!

    Γενικώς η ΕΕ τρίζει και διαλύεται κι είναι ζήτημα χρόνουν να γίνει το μπαμ. Προσωπικά έυχομαι να μην είμαι στην Ευρωζώνη όταν θα έρθει εκείνη η ώρα.
    Ναι, αλλα δεν χρεωκοπησε τελικα (το Βελγιο) ;)
    Πολιτικο ειναι το θεμα, αγαπητη μου miss. Δεν θα αφεθει, μην ανησυχεις

    Comment


      #77
      Originally posted by DiD666 View Post
      Αν κι έδω μιλάτε για Αγγλία, οριστε η λίστα με τα έξοδα μου στη Γλασκωβη:
      450£ νοικι
      70£ council tax(νερο, αποχετευση)
      45£ scotrail καρτα μηνιαια
      ~130£ θερμανση
      350£ super market
      30£ τηλεφωνο
      Συνολο=1.160£ μηνιαίως.
      Μιλαμε τωρα για ζευγάρι. Σαφώς και ειναι 10-30% φθηνότερα απο Αγγλία, ειδικα το ενοίκιο, αλλα και οι μισθοι ειναι αντιστοίχως χαμηλότεροι. Οπως βλέπετε δεν ειναι εύκολα τα πραγματα, ειδικα για κάποιον που φιλοδοξεί να ζήσει με τον κατώτατο μηνιαίο μισθο (800£~900£). Οσο για το προφίλ του Ελληνα που ζει στο Λονδίνο, ετσι ειναι ΚΑΙ στη Γλασκωβη. Επαρση (λες κι εχουν πιάσει τον παπα απο τα φρυδια), παντογνωσια, κόμπλεξ ανωτεροτητας. Οι αμερικάνοι λενε κατι εύστοχο ·σε αναλογία· you can take the girl from the trailor park, but you can't take the trailor park from the girl. Ο λόγος που τόσοι Ελληνες μαζεύονται εκει, ειναι πρωτα απο ολα η γλώσσα, και δεύτερον πως με κάποιον τροπο βρέθηκαν εκει παλιότερα (σπουδαστές,Erasmus,4ημερο Λονδίνο κτλ). Στα Βόρεια ομως του νησιού, ειδικα μετα τα σκωτσεζικα σύνορα σφίγγουν οι κωλοι, καθως οι σκωτσεζοι δε χαμπαριαζουν και σε πατάνε κατω αν αντιληφθούν τέτοιες συμπεριφορές. Οι Αγγλοι ειναι πιο μαλακοπιτουρες, κι οπως πολυ σωστα λεει και η miss espresso ειναι πολυ του fair play.
      Ευχαριστω φιλε!

      Να διευκρινησω: τα 1160 μηνιαιως αναφερονται σε 2 ατομα, ζευγαρι οπως λες? Και επισης εννοεις οτι ειναι 10-30% ακριβοτερα στην υπολοιπη Αγγλικη επαρχια και οτι στο Λονδινο παει ακομα πιο ακριβα?

      Ευχαριστω

      Comment


        #78
        Ναι για 2 άτομα. Οταν λεω Αγγλία δεν εστιαζω επαρχια ή αστικό κεντρο. Κι απο δικη μου έρευνα και απο γνωστούς (ντόπιους και
        μη), ο Νοτος, ειδικα απο Manchester, Liverpool κτλ και πιο κατω ειναι ακριβότερη η ζωη. Πχ εγω κοιταζα στο Guildford, νότια απο το Λονδίνο, στο Surrey, καθως και Essex και τα ενοικια ηταν διπλάσια τουλαχιστον. Τα σουπερμάρκετ λιγο πολυ τα ιδια, αλλα μετα μπαίνουν στη μέση τα έξοδα
        μετακίνησης για τη δουλεια και council tax και γενικότερα το κόστος ζωής. Στα θετικά ειναι οι μισθοι, λιγο μεγαλύτεροι, δηλαδη στο 10%-20% ετησίως. Αλλα
        με 100% τουλαχιστον επιπλέον ενοίκιο, για τη δικη μου κατηγορία τουλαχιστον ηταν ασυμφορο. Αν δουλεύουν 2 ατομα σε ενα σπιτι, σαφώς και τα πραγματα ειναι πολυ ευκολότερα.

        Comment


          #79
          Τα 1160 δεν περιλαμβάνουν ούτε διασκέδαση, ρουχισμό, μόνο τα πολύ βασικά.Στο Λονδινο η μηνιαία κάρτα κοστίζει περίπου 100 λίρες, αν είναι ζευγάρι 100Χ2.Επίσης το διπλό δωμάτιο θα το πληρώσεις πιο ακριβά απ ότι το μονό (αν υποθέσουμε ότι θα πάει ένα ζευγάρι).Δες ενδεικτικά κάποιες τιμές στο ανατολικό Λονδίνο για να καταλάβεις.
          Rooms for rent E2 flatshare E2 house share rooms to let
          Tsiakantaris εσύ ενδιαφέρεσαι για Λονδίνο συγκεκριμένα ή γενικά για Η.Β? Σε τι κλάδο ψάχνεις δουλειά? Αγγλικά ξέρεις καλά?

          Comment


            #80
            Ναι Αριαδνη, σωστα. Τα απολύτως απαραίτητα, πάγια έξοδα του μηνος. Χωρις καφε, ποτό, σινεμά, ενα παπούτσι ή ενα μπουφαν. Αυτα θεωρώ πως ειναι στην ευχερια του καθενός ξεχωριστά. Αλλα ετσι για την ιστορία ας αναφέρω πως μπυρα πίνεις απο 1,30£ εως και 3,50£ στις ακριβότερες παμπ. Καφε απο 1£ εως 2,50£ σε κατι cafe Nero, costa κτλ.

            Comment


              #81
              Originally posted by ariadni View Post
              Τα 1160 δεν περιλαμβάνουν ούτε διασκέδαση, ρουχισμό, μόνο τα πολύ βασικά.Στο Λονδινο η μηνιαία κάρτα κοστίζει περίπου 100 λίρες, αν είναι ζευγάρι 100Χ2.Επίσης το διπλό δωμάτιο θα το πληρώσεις πιο ακριβά απ ότι το μονό (αν υποθέσουμε ότι θα πάει ένα ζευγάρι).Δες ενδεικτικά κάποιες τιμές στο ανατολικό Λονδίνο για να καταλάβεις.
              Rooms for rent E2 flatshare E2 house share rooms to let
              Tsiakantaris εσύ ενδιαφέρεσαι για Λονδίνο συγκεκριμένα ή γενικά για Η.Β? Σε τι κλάδο ψάχνεις δουλειά? Αγγλικά ξέρεις καλά?
              Εξαρτάται τη μηνιαία κάρτα. Τις ζώνες που κινείσαι και τα μέσα που χρηιμοποιείς. Εγώ βγάζω εβδομαδιαία για όλα τα λεωφορεία και τραμ και με πάει ζώνη 1-6, το κόστος της είναι 19,60 την εβδομάδα.

              Comment


                #82
                Μετα απο ολα αυτα που διαβασα, θα σου πω miss espresso οτι απο μια πλευρα σε παραδεχομαι για την "περιπετεια" που εχεις υποβαλλει τον εαυτο σου. Που με τοσα λιγα εφοδια αλλα και με τοσες δυσκολιες τα καταφερνεις. Λιγοι ανθρωποι και ποσο μαλιστα νεοελληνες που τα τελευταια χρονια δεν θελουμε και πολυ να ξεβολευομαστε θα εμπαιναν σε μια τετοια διαδικασια, με χοστελ, με αβεβαιοτητα, με μεγαλο κουμαντο στις οικονομιες τους, με την ανασφαλεια της ηλικιας ( με ολο τον σεβασμο αλλα το λεω αυτο επειδη ξερω πολλους-πολλες που αυτος θα ηταν μεγαλος αποτρεπτικος παραγοντας για μια τετοια κινηση ξενιτιας ) κλπ.
                Αυτα που θελω να τονισω ειναι τα εξης, παρατηρω οτι πασχιζεις να μην σε παρεξηγησουν στον γραπτο σου λογο, πχ μην σε πουν ρατσιστρια η κομπλεξικη η επιλεκτικη κλπ. Εγω πιστευω οτι απλα πρεπει να γραψεις τις εμπειριες σου με τον δικο σου τροπο και ετσι οπως αντιλαμβανεσαι τα πραγματα, στην τελικη αρεστοι σε ολους δεν μπορουμε να γινουμε οσο και να προσπαθουμε.
                Δευτερον ειναι οτι εχω την εντυπωση οτι δινεις μεγαλη σημασια στις εθνικοτητες του καθενος. Πλεον ζεις σε μια χωρα που καθε καρυδιας καρυδι μπορεις να το βρεις, με τα κομπλεξ του, με τα εθνικα του καταλοιπα ισως ?
                Οπως και να εχει εδω θα πρεπει να δωσεις εμφαση στην προσωπικοτητα του καθενος και να ψαχνεις για οσο το δυνατον ωραιους ανθρωπους, μικρη σημασια εχει απο που προερχεται ο καθενας. Και βεβαιως χωρις να βαζεις μπροστα παντου οτι εισαι ελληνιδα, απλως χρησιμοποιησε το ελληνικο δαιμονιο για να επιβιωσεις και ασε τους αλλους να λενε.
                Απο την αλλη βεβαια οπως στην περιπτωση του εστιατοριου που περιεγραψες, οταν εχεις να κανεις με τοσους διαφορετικους χαρακτηρες και μαλιστα απο τοσες πολλες διαφορετικες κουλτουρες οι οποιοι ολοι μαζι μαχονται για την επιβιωση θα ελεγα οτι μοιαζει σαν ρινγκ με μαχητες και οποιος επιβιωσει. Και ολα αυτα σε μια αφιλοξενη πολη οπως ειναι το λονδινο το οποιο πιστευω οτι ειναι μια κακιστη επιλογη για να παει καποιος απο πολλες πλευρες, οπως η ακριβεια η οι οροι εργασιας.
                Γενικως αν δεν εχεις τα χρηματα να ζησεις το λονδινο στα καλυτερα του τοτε απλως πασχιζεις να επιβιωσεις. Βεβαια δεν θελω να παρεξηγηθω μιας και καταλαβαινω οτι δεν ηταν η πρωτη σου επιλογη και στην τελικη ας οψεται η αναγκη για εργασια, μπορει μαλιστα αν ειχες παραμεινει αλλου να μην ειχες καταφερει να βρεις κατι, οπως εμενα που μου πηρε 7 μηνες μεχρι να βρω δουλεια.

                Οσο για τον Ελληνα κομπλεξικο, θα σου ελεγα να τον γραψεις στα ......... σου μιας και για αλλη μια φορα αποδεικνυετε ποσα κιλα κομπλεξισμου κουβαλαμε οπου και να παμε μιας και πρεπει ισως να ειμαστε απο τους λιγους λαους που εχουμε τετοια αποστροφη οταν συνανταμε πατριωτη στα ξενα, και στην Αγγλια παιζει πολυ αυτο, ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΡΙΜΑ...
                Και εγω συναντησα ελληνες μετα απο πολυ καιρο και μαλιστα ειχα και λαχταρα να τα πουμε λιγο, μεχρι που απο την πρωτη κιολας ατακα με προσγειωσαν ατσαλα λεγοντας μου υποτιμητικο τροπο οτι : πωπω ναι εχει γεμισει η πολη μας με ελληνες λογω της κρισης...

                Comment


                  #83
                  Originally posted by jdc80 View Post
                  Μετα απο ολα αυτα που διαβασα, θα σου πω miss espresso οτι απο μια πλευρα σε παραδεχομαι για την "περιπετεια" που εχεις υποβαλλει τον εαυτο σου. Που με τοσα λιγα εφοδια αλλα και με τοσες δυσκολιες τα καταφερνεις. Λιγοι ανθρωποι και ποσο μαλιστα νεοελληνες που τα τελευταια χρονια δεν θελουμε και πολυ να ξεβολευομαστε θα εμπαιναν σε μια τετοια διαδικασια, με χοστελ, με αβεβαιοτητα, με μεγαλο κουμαντο στις οικονομιες τους, με την ανασφαλεια της ηλικιας ( με ολο τον σεβασμο αλλα το λεω αυτο επειδη ξερω πολλους-πολλες που αυτος θα ηταν μεγαλος αποτρεπτικος παραγοντας για μια τετοια κινηση ξενιτιας ) κλπ.
                  Αυτα που θελω να τονισω ειναι τα εξης, παρατηρω οτι πασχιζεις να μην σε παρεξηγησουν στον γραπτο σου λογο, πχ μην σε πουν ρατσιστρια η κομπλεξικη η επιλεκτικη κλπ. Εγω πιστευω οτι απλα πρεπει να γραψεις τις εμπειριες σου με τον δικο σου τροπο και ετσι οπως αντιλαμβανεσαι τα πραγματα, στην τελικη αρεστοι σε ολους δεν μπορουμε να γινουμε οσο και να προσπαθουμε.
                  Δευτερον ειναι οτι εχω την εντυπωση οτι δινεις μεγαλη σημασια στις εθνικοτητες του καθενος. Πλεον ζεις σε μια χωρα που καθε καρυδιας καρυδι μπορεις να το βρεις, με τα κομπλεξ του, με τα εθνικα του καταλοιπα ισως ?
                  Οπως και να εχει εδω θα πρεπει να δωσεις εμφαση στην προσωπικοτητα του καθενος και να ψαχνεις για οσο το δυνατον ωραιους ανθρωπους, μικρη σημασια εχει απο που προερχεται ο καθενας. Και βεβαιως χωρις να βαζεις μπροστα παντου οτι εισαι ελληνιδα, απλως χρησιμοποιησε το ελληνικο δαιμονιο για να επιβιωσεις και ασε τους αλλους να λενε.
                  Απο την αλλη βεβαια οπως στην περιπτωση του εστιατοριου που περιεγραψες, οταν εχεις να κανεις με τοσους διαφορετικους χαρακτηρες και μαλιστα απο τοσες πολλες διαφορετικες κουλτουρες οι οποιοι ολοι μαζι μαχονται για την επιβιωση θα ελεγα οτι μοιαζει σαν ρινγκ με μαχητες και οποιος επιβιωσει. Και ολα αυτα σε μια αφιλοξενη πολη οπως ειναι το λονδινο το οποιο πιστευω οτι ειναι μια κακιστη επιλογη για να παει καποιος απο πολλες πλευρες, οπως η ακριβεια η οι οροι εργασιας.
                  Γενικως αν δεν εχεις τα χρηματα να ζησεις το λονδινο στα καλυτερα του τοτε απλως πασχιζεις να επιβιωσεις. Βεβαια δεν θελω να παρεξηγηθω μιας και καταλαβαινω οτι δεν ηταν η πρωτη σου επιλογη και στην τελικη ας οψεται η αναγκη για εργασια, μπορει μαλιστα αν ειχες παραμεινει αλλου να μην ειχες καταφερει να βρεις κατι, οπως εμενα που μου πηρε 7 μηνες μεχρι να βρω δουλεια.

                  Οσο για τον Ελληνα κομπλεξικο, θα σου ελεγα να τον γραψεις στα ......... σου μιας και για αλλη μια φορα αποδεικνυετε ποσα κιλα κομπλεξισμου κουβαλαμε οπου και να παμε μιας και πρεπει ισως να ειμαστε απο τους λιγους λαους που εχουμε τετοια αποστροφη οταν συνανταμε πατριωτη στα ξενα, και στην Αγγλια παιζει πολυ αυτο, ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΡΙΜΑ...
                  Και εγω συναντησα ελληνες μετα απο πολυ καιρο και μαλιστα ειχα και λαχταρα να τα πουμε λιγο, μεχρι που απο την πρωτη κιολας ατακα με προσγειωσαν ατσαλα λεγοντας μου υποτιμητικο τροπο οτι : πωπω ναι εχει γεμισει η πολη μας με ελληνες λογω της κρισης...




                  Δεν είναι το παίρνεις προσωπικά το θέμα. Εγώ όσους Έλληνες γνώρισα στο Λονδίνο, δεν τους ένοιαζε να γνωρίζουν άλλους Έλληνες (και ξενους) γιατί πολύ απλά ήταν ήδη μέρος μιας μεγάλης κλίκας Ελλήνων που είχαν πάει στο ίδιο ιδιωτικό σχολείο. κοινώς δηλαδή όλοι ήταν ο γνωστός του γνωστου και γι αυτό μείνανε κι όλας εκεί. Οι πιο πολύ είναι απλά hipsterάκια που τους αρέσει να έρχονται Ελλάδα διακοπές για να πουλάνε μούρη ότι μένουν στην Αγγλία και κάνουν "καριέρα" και όταν είναι εκεί γκρινίαζουν για τα πάντα. Επίσης ουδεμία σχέση έχουν με τον Έλληνα μετανάστη σε Αμερική, Αυστραλία, Γερμανία κτλ γιατί πολύ απλά ουσιαστική αναγκή μετανάστευσης δεν υπήρξε ποτέ.

                  Comment


                    #84
                    Αρχικά κάτι off-topic: όποιος γνωρίζει από ξεματιάσματα και εξορκισμούς παρακαλώ όπως κάνει μία δέηση για μένα γιατί είναι απίστευτο το τί έχουν δει τα ματάκια μου non-stop το τελεταίο δεκαήμερο, ευχαριστώ πολύ, πάμε παρακάτω!

                    Λοιπόν! Πάντα μα πάντα πρέπει να μιλάμε με τους ντόπιους για να πέρνουμε τον παλμό ενός τόπου. Όσες πληροφορίες και να μας δίνει το google, κάτι θα μας ξεφύγει. Και πάντα μα πάντα πρέπει να κρατάμε μια επιφύλαξη για τα στοιχεία που διαβάζουμε ή ακούμε στα ΜΜΕ. Θα σας εξηγήσω γιατί στη συνέχεια.

                    Πειστήριο 1
                    Ένας ξένος δεν έχει ιδέα για το τί γίνεται στν Ελλάδα όπως έχω ξαναγράψει. Πιστεύουν ότι μοιάζουμε με την Ιρλανδία ίσως, δηλαδή ότι είχαμε ένα μεγάλο πρόβλημα, και χάρη στα σκληρά μέτρα της κυβέρνησης μπάίνουμεστο δρόμο της ανάκαμψης. Στους τρεις μήνες που είμαι στην Αγγλία όλοι οι διάλογοι είναι οι ίδιοι. Πάντα:
                    "Α είσαι από την Ελλάδα; αγαπάμε την Ελλάδα! Τα πάτε καλύτερα τώρα έτσι;" Έτσι ακριβώς κι ένας Έλληνας που έρχεται εδώ δεν μπορεί να έχει πλήρη εικόνα της Αγγλίας.

                    Πειστήριο 2
                    Αν γνωρίζεις το μέρος καλά και επιστρέφεις μετά από πολύ καιρό, και εν τω μεταξύ τα πράγματα έχουν αλλάξει, διαισθάνεσαι την αλλαγή, την εντοπίζεις σε μερικά σημεία αλλά δεν μπορείς να την εξηγήσεις. Όταν ήρθα πήγα στο Cambridge και ήταν καλοκαίρι, τουριστική περίοδος και η εντύπωση που πήρα ήταν αυτή: ήρθα σε επαρχιακή αγγλική πόλη που κινείται από τουρισμό και οι Άγγλοι κρατούν δυνατό τον τουρισμό τους. Όταν μετά από ένα μήνα περίπου πήγα στο Λονδίνο, δύο ήταν που μου έκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση: πότε ξεφύτρωσαν όλες αυτές οι υπερχλιδάτες φοιτητικές εστίες (μία σε κάθε γειτονιά σαν τα Starbucks) με δεδομένο ότι πριν από δέκα χρόνια γινόταν σκοτωμός για να προλάβεις να κλείσεις δωμάτιο σε κλασσικό χύμα δωμάτιο σε εστία,

                    και κυρίως ... πού είναι οι Άγγλοι;;;;

                    Πειστήριο 3
                    Αν στην επιστροφή σου σε ένα τόπο, κι ενώ γνωρίζεις καλά την αγορά εργασίας, προσπαθείς να βρεις μία γρήγορη δουλειά, βλέπεις ότι υπάρχουν ανοιχτές θέσεις αλλά δεν είναι εύκολη η πρόσβαση... γιατί συμβαίνει αυτό;

                    Και πάλι, στις κλασσικές προσωρινές δουλειές (πωλητές, φαγάδικα, καθαρισμοί), πού είναι οι Άγγλοι;;;;; εξαφανίστηκαν όλοι! Αλλά επίσης: που είναι οι φοιτητές;;;;;;

                    Λοιπόν, το προηγούμενο Σαβ/κο στο χόστελ που έμενα έπιασα κουβέντα με μία φανταστική κυρία, η οποία είναι 60κάτι χρόνων, ακαδημαϊκός με αντικείμενο τα οικονομικά, Αυστραλή και κοσμογυρισμένη (απίστευτα πολλά τα μέρη στα οποία έχει ζήσει), και η οποία λατρεύει την Ελλάδα. Μιλώντας περί ανέμων και υδάτων γιατί ήταν πραγματικά συναρπαστικό να συνομιλήσεις μαζί της, έφτασε η κουβέντα στην Αγγλία, το Λονδίνο, την οικονομία και τα σχετικά. Και μου είπε τα ακόλουθα:

                    Οι Άγγλοι μαγειρεύουν τα στατιστικά τους με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που το κάνει ο Στουρνάρας. Ο δείκτης ανεργίας είναι πλασματικά χαμηλός. Κι ο λόγος κυρίες και κύριοι πατριώτες είναι ότι ΚΑΙ οι Άγγλοι μεταναστεύουν σε κύματα. 350 χιλιάδες τουλάχιστον έχουν φύγει τα τελευταία χρόνια. Την κάνουν αθόρυβα σε χώρες κυρίως του Commonwealth, κι όσο φεύγουν καταλαβαίνετε ότι παύουν να παρουσιάζονται στα στατιστικά. Ο λόγος που φεύγουν είναι πιο πολύ προληπτικά επειδή θέλουν να διατηρήσουν το καλύτερο επίπεδο ζωής, αλλά είναι πάρα πολλοί που κάηκαν άσχημα από την φούσκα που έσκασε με τα σπίτια πριν λίγα χρόνια.

                    Ο λόγος που δεν το μαθαίνουμε αυτό όλοι οι υπόλοιποι,μου είπε η καλή κυρία, είναι επειδή τα αγγλικά ΜΜΕ τηρούν σιγή ιχθύος. Μάλλον δεν υπάρχει Άγγλος Τράγκας. Ήταν πολύ συγκεκριμένη σε αυτό το σημείο και μιλούσε χωρίς να αφήνει αμφιβολία ότι ξέρει τί λέει. Τα ΜΜΕ καλύπτουν τα μελανά σημεία της αγγλικής οικονομίας.

                    Τις προσωρινές δουλειές,και μάλιστα συγκεκριμένα που έφερε για παράδειγμα το χόστελ που μέναμε στο οποίο πηγαίνει χρόνια, δεν τις έχουν πια οι φοιτητές αλλά το ανατολικό μπλοκ. Εκεί που το χόστελ είχε 4 φοιτητές που δούλευαν από 2 μέρες την εβδομάδα ο καθένας τον καθαρισμό, έρχεται ο έξυπνος συνήθη ύποπτος και λέει πάρε εμένα να κάνω όλες τις βάρδιες και δώσε μου χαμηλότερο μισθό. Όσα μας ψέγουν δηλαδή κάνουν τα ίδια. Ρε πότε έγιναν διαφθαρμένοι οι Άγγλοι και δεν το κατάλαβα!

                    Πριν αρκετά ποστ νομίζω ότι όταν τα έγραφα έδωσα την εντύπωση ότι ίσ υπερβάλλω, ίσως είμαι ρατσίστρια, ίσως τα περίμενα ρόδινα εδώ κι εγώ δεν ξέρω. Το ξαναλέω κι ας μη με πιστεύουν όλοι: προσοχή και μακριά από οποιαδήποτε εργασία δείχνει να κυριαρχείται από Πολωνούς, Βούλγαρους, Ρουμάνους, Ουκρανούς κτλ. Αν είστε Έλληνες δεν θα περάσετε καλά.

                    Μία Αμερικανίδα που ζει εδώ 14 χρόνια μου εξήγησε τί γίνεται με τις εστίες: φοροαπαλλαγή. Αν έχτιζαν τα ίδια διαμερίσματα και τα νοίκιαζαν σε ιδιώτες, οι κατασκευαστές θα πλήρωναν παραπάνω φόρους απ' ότι αν τα νοικιάζουν σαν εστίες (με το ίδιο ενοίκιο). Αν δείτε πώς μοιάζουν οι εστίες και πόσο ακριβές είναι θα τα χάσετε.

                    Πόσες απορίες λοιπόν που με τριβέλιζαν για 2 μήνες μου λύθηκαν μέσα σε ένα Σαβ/κο! Κάποια από αυτά με προβληματίζουν ομολογώ. Αν τα ήξερα νωρίτερα ίσως κάποια πράγματα να τα είχα κάνει διαφορετικά. Ελπίζω αυτές οι πληροφορίες να φάνουν χρήσιμες σε όσους σχεδιάζουν τις κινήσεις τους.

                    Comment


                      #85
                      Πραγματικά σε θαυμάζω miss espresso ! Εγω ειμαι καθηγήτρια αγγλικών με master λογοτεχνίας από Αγγλία και πάλι φοβάμαι να κάνω το μεγάλο βήμα ενώ το θέλω κ μη σου πω ότι μιλώ καλύτερα τα αγγλικά από τα ελληνικά.

                      Το κακό είναι πως όλα τα διαδικαστικά για αναγνωρίσεις πτυχίων κ διαφορα αλλα μου φαίνονται βουνό κ φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω κ θα γυρίσω ρεζιλεμένη πίσω

                      Δεν μπορείς να φανταστείς ποσο με αγχώνει κ με κρατεί πίσω αυτό

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by GoodGodMother View Post
                        Πραγματικά σε θαυμάζω miss espresso ! Εγω ειμαι καθηγήτρια αγγλικών με master λογοτεχνίας από Αγγλία και πάλι φοβάμαι να κάνω το μεγάλο βήμα ενώ το θέλω κ μη σου πω ότι μιλώ καλύτερα τα αγγλικά από τα ελληνικά.

                        Το κακό είναι πως όλα τα διαδικαστικά για αναγνωρίσεις πτυχίων κ διαφορα αλλα μου φαίνονται βουνό κ φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω κ θα γυρίσω ρεζιλεμένη πίσω

                        Δεν μπορείς να φανταστείς ποσο με αγχώνει κ με κρατεί πίσω αυτό
                        GoodGodMother ΠΟΤΕ να μην αφήσεις τέτοια ανασφάλεια να σε κρατήσει πίσω. Αν διαβάσεις τις ιστορίες που έχουν γράψει πολλά μέλη εδώ θα δεις ότι κάποιοι έφυγαν κι επέστρεψαν για να οργανωθούν καλύτερα και να ξαναφύγουν, κι άλλοι έφυγαν κι επέστρεψαν μόνιμα γιατί έκριναν ότι ήταν η καλύτερη επιλογή. Κάνε ότι θεωρείς καλό για σένα και μην φοβάσαι. Δεν είναι ντροπή να παλεύεις για το μέλλον σου.

                        Αυτό που με παρακινεί προσωπικά είναι ότι δεν έχω άλλη επιλογή αφού στην Ελλάδα το μόνο που θα μπορούσα πλέον να κάνω θα ήταν να μείνω με τους γονείς μου οι οποίοι κάποτε ήταν μικρομεσαίοι, τώρα πια είναι φτωχοί συνταξιούχοι. Κι ίσως αν δεν τα καταφέρω στο τέλος ή δεν αντέχω άλλο να γίνει αυτό ποιός ξέρει; Μη νομίζεις, η τελευταία εβδομάδα ήταν τόσο ανάποδη για μένα που δυο φορές κοίταξα πόσο κάνει ένα αεροπορικό εισητήριο.

                        Επίσης τα διαδικαστικά κι οτιδήποτε έχει γραφειοκρατία να είναι το τελευταίο που θα πρέπει να φοβηθείς. Οι δημόσιες υπηρεσίες στην Αγγλία είναι εξυπηρετικές κι αν ακόμα κάνεις κάτι λάθος θα σου εξηγήσουν ακριβώς τί πρέπει να κάνεις. Σε αντίθεση με το δικό μας δημόσιο δεν υπάρχουν μόνο για να ταλαιπωρούν το κοινό. Αν σου φαίνονται βουνό ολα όσα πρέπει να κάνεις, μάζεψε τα όλα σε μια λίστα, σπάστην σε κομμάτια και μελέτησέ τη λίγο κάθε φορά.

                        Κουράγιο κι όλα μπορείς να τα καταφέρεις!!!

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by miss espresso View Post
                          Αυτό που με παρακινεί προσωπικά είναι ότι δεν έχω άλλη επιλογή αφού στην Ελλάδα το μόνο που θα μπορούσα πλέον να κάνω θα ήταν να μείνω με τους γονείς μου οι οποίοι κάποτε ήταν μικρομεσαίοι, τώρα πια είναι φτωχοί συνταξιούχοι!!!
                          Αυτή είναι η κατάσταση μου τώρα δυστυχώς :( απολύθηκα πριν 2 μήνες κ τώρα ειμαι με γονείς κ φουλ κατάθλιψη. Δεν είναι για αυτό το φόρουμ κάτι σκέψεις άσχημες που έκανα ( σε τόσο κακό σημείο ειμαι )

                          Απλά δεν έχω κανέναν Αγγλία κ ένα πενιχρό κομπόδεμα στην άκρη που κ να πήγαινα Αγγλία δεν ξέρω ποσο θα με έβγαζε! Διάβασα όλες τις αναποδιές σου κ πραγματικά μακάρι να είχα το κουράγιο σου που συνεχίζεις έτσι ακάθεκτη!

                          Comment


                            #88
                            Έχεις εξετάσει άλλες χώρες; Διαλέγεις την Αγγλία λόγω γλώσσας να υποθέσω;

                            Είναι δύσκολη η θέση σου, το καταλαβαίνω απόλυτα. Αφού σκέφτεσαι να πάρεις μία τόσο ριζική απόφαση οργανώσου πολύ καλά, και θα έλεγα ακόμα να μην απορρίψεις άλλες χώρες λόγω γλώσσας (αν αυτή είναι η αιτία). Έχεις τα περιθώρια να μείνεις στην Ελλάδα για μερικούς μήνες, να οργανωθείς και να μάθεις καλά μία νέα γλώσσα; Το λέω αυτό γιατί η Αγγλία δεν έχει άδικα τη φήμη ότι έιναι ακριβή. Στην επαρχία είναι φθηνότερα υπ' όψιν. Για να κάνεις οικονομία εδώ ή θα πρέπει να γνωρίζεις καλά τη χώρα ή να έχεις προετοιμαστεί όσο πιο καλά γίνεται.

                            Προς Θεού μην επιχειρήσεις να έρθεις στα τυφλά σε αντίθετη περίπτωση, εκτός κι αν έχεις μεγάλ τύχη με το μέρος σου!

                            Comment


                              #89
                              miss espresso[/SIZE][/FONT];74936]Αρχικά κάτι off-topic: όποιος γνωρίζει από ξεματιάσματα και εξορκισμούς παρακαλώ όπως κάνει μία δέηση για μένα γιατί είναι απίστευτο το τί έχουν δει τα ματάκια μου non-stop το τελεταίο δεκαήμερο, ευχαριστώ πολύ, πάμε παρακάτω!

                              Λοιπόν! Πάντα μα πάντα πρέπει να μιλάμε με τους ντόπιους για να πέρνουμε τον παλμό ενός τόπου. Όσες πληροφορίες και να μας δίνει το google, κάτι θα μας ξεφύγει. Και πάντα μα πάντα πρέπει να κρατάμε μια επιφύλαξη για τα στοιχεία που διαβάζουμε ή ακούμε στα ΜΜΕ. Θα σας εξηγήσω γιατί στη συνέχεια.

                              Οι Άγγλοι μαγειρεύουν τα στατιστικά τους με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που το κάνει ο Στουρνάρας. Ο δείκτης ανεργίας είναι πλασματικά χαμηλός. Κι ο λόγος κυρίες και κύριοι πατριώτες είναι ότι ΚΑΙ οι Άγγλοι μεταναστεύουν σε κύματα. 350 χιλιάδες τουλάχιστον έχουν φύγει τα τελευταία χρόνια. Την κάνουν αθόρυβα σε χώρες κυρίως του Commonwealth, κι όσο φεύγουν καταλαβαίνετε ότι παύουν να παρουσιάζονται στα στατιστικά. Ο λόγος που φεύγουν είναι πιο πολύ προληπτικά επειδή θέλουν να διατηρήσουν το καλύτερο επίπεδο ζωής, αλλά είναι πάρα πολλοί που κάηκαν άσχημα από την φούσκα που έσκασε με τα σπίτια πριν λίγα χρόνια.

                              Ο λόγος που δεν το μαθαίνουμε αυτό όλοι οι υπόλοιποι,μου είπε η καλή κυρία, είναι επειδή τα αγγλικά ΜΜΕ τηρούν σιγή ιχθύος. Μάλλον δεν υπάρχει Άγγλος Τράγκας. Ήταν πολύ συγκεκριμένη σε αυτό το σημείο και μιλούσε χωρίς να αφήνει αμφιβολία ότι ξέρει τί λέει. Τα ΜΜΕ καλύπτουν τα μελανά σημεία της αγγλικής οικονομίας.
                              Συμφωνώ και επαυξάνω !
                              Και εδώ στην Σουηδία έρχονται πάρα πολλοί Άγγλοι και τώρα τελευταία και Αμερικάνοι !
                              Αυτά που έγραψες είναι πολύ σημαντικά και απολύτως σωστά !

                              Όσο για το ξεμάτιασμα προτείνω αυτό !
                              Ηλεκτρονικό... ξεμάτιασμα !

                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by miss espresso View Post
                                Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Καλά οι εκτός Ευρώπης ίσως κι αναμενόμενο να μην γνωρίζουν. Οι Άγγλοι όμως και οι Ευρωπαίοι; Ξεκινούν οι 9 στους 10 την συζήτηση ως εξής: "Α! είσαι από την Ελλάδα; Είχα πάει κι εγώ στο Χ, Ψ, μέρος. Αγαπώ Ελλάδα. Ώστε είναι καλύτερα τα πράγματα τώρα για σας;".

                                Στο οποίο ερώτημα απλά στέκεσαι μαλάκας γιατί αναρωτιέσαι ΠΟΤΕ έφτιαξαν τα πράγματα και δεν το κατάλαβες. Έχει περάσει η εντύπωση ότι τα μεγάλα ζόρια ήταν πέρυσι κι ότι από τότε σταθεροποιηθήκαμε. Ότι νά 'ναι...

                                Συμβουλή: Αν σας πουν ότι η Ελλάδα πάει καλύτερα πάρτε βαθιά ανάσα και μετρήστε ως το 5 πριν απαντήσετε.
                                και στην ελλαδα μας λενε πως τα πραγματα πανε καλυτερα στην ελλαδα ... και εμεις πρεπει να τους πιστεψουμε ? ... η να μετρησουμε μέχρι τα 5 ...δις που μας λειπουν ???

                                Comment

                                Working...
                                X