Announcement

Collapse
No announcement yet.

Είμαι στην φάση του Ψαξίματος!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by ευανθια View Post
    Πατριώτεν άσε την φίλη μου ήσυχη !!!
    Καλά ρε κορίτσια μη βαράτε !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #47
      Originally posted by vaso31 View Post
      .......
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #48
        Βασούλα
        Πατριώτεν μην κλαίς
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #49
          χαχα αντε ενταξει ας μη μαλωνουμε,μερες που ειναι κιολας.Ειμαστε και λιγακι θερμοαιμοι Patrioten
          Δεν πειραζει

          Comment


            #50

            Comment


              #51
              Το παρκάρω εδώ...ίσως χρειαστεί

              Comment


                #52
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #53
                  Originally posted by australian View Post
                  Το παρκάρω εδώ...ίσως χρειαστεί
                  Thanks aus...! brandman_88109949.jpg
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #54
                    Οι Βρεττανοι ΟΛΟΙ χωριζονται σε white trash επιπεδου ατομα και νορμαλ. Οι πρωτοι, οι οποιοι συνηθως ζουν απο επιδοματα και κανουν μια ζωη παρασιτικη, μισουν οχι μονο τους ξενους αλλα ακομα κι εναν απλο ντοπιο εργατη. Συγκεκριμενα οι Σκωτσεζοι ειναι χυμα ανθρωποι, οπως και γενικοτερα ολοι οι Κελτες. Δεν τρεφουν καποια ιδιαιτερα αισθηματα, αλλα ειναι ανθρωποι θερμοαιμοι και ευεξαπτοι. Τα πραγματα εχουν πολυ ζορι σε καποια μικρη παμπ καποιας γειτονιας που θα πας αμεριμνος να φας κατι και να πεσει το βλεμμα σου στον λαθος ανθρωπο. Αλλιως οχι, οι Σκωτσεζοι δεν ειναι ρατσιστες και μου κανει εντυπωση διοτι ζουν αποκομενοι σχετικα απο τους μεγαλους αριθμους μεταναστων. Παντως γενικα δινουν ευκαιριες.

                    Comment


                      #55
                      Καλημέρα και από εμένα μετά από απουσία λίγων ημερών... Θέλω να ξαναγράψω για ακόμη μια φορά, άνοιξα το θέμα αυτό για περισσότερες πληροφορίες από ανθρώπους που μένουν έξω προς εμένα και ΟΧΙ για να μαλώσουμε/ετε ... Ο καθένας ας με βοηθήσει με τον δικό του τρόπο γιατί πραγματικά θέλω να ψάξω μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια...

                      Χαρούμενες ημέρες πάντα με υγεία...

                      Comment


                        #56
                        Καλημέρα, γράφω συνήθως πρωινές ώρες γιατί όλη την υπόλοιπη ημέρα είμαι στην δουλειά...
                        Θα ήθελα να καταρρίψουμε έναν μύθο, των χρημάτων που πρέπει να έχουμε μαζί μας για τα πρώτα έξοδα στην Αγγλία... Έχω διαβάσει τόσες "ιστορίες" ανθρώπων, όπου μερικοί πήγαν στο νησί με 1.000€ και και τους έφτασαν για τα πρώτα έξοδα, άλλοι πήγαν με 5.000€ και ήταν οριακά και άλλοι μιλούσαν για να είναι κάποιος ιδανικά στο νησί τουλάχιστον πρέπει να έχει μαζί του γύρω στα 8.000€... Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, αλλά εσείς που πήγατε έξω πόσα είχατε για τις πρώτες ημέρες??? Πόσα, πιστεύετε είναι το ιδανικό???
                        Όλες οι περιπτώσεις που διάβασα αλλά και συζήτησα στο τέλος παρόλο που έκαναν το σκατό τους παξιμάδι σε βάθος χρόνου τα κατάφεραν και τώρα έχουν μια ιδανική ζωή στην Αγγλία... Τα βρίσκαν σκούρα αλλά ποτέ δεν γύρισαν πίσω... Help me

                        Υ.Γ. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, έχω ήδη ένα πτυχίο δημοσιογραφίας και τώρα είμαι σε σχολή μαγειρικής (μάθε τέχνη και άστηνα και άμα πεινάσεις πιάστηνα) μου έλεγε η γιαγιά μου... Ξέρω είναι "μλκια" αυτό που θα γράψω, αλλά είναι απορία... Θέλω να αποκτήσω εμπειρία σε αγγλική κουζίνα, -η αλήθεια είναι ότι τώρα το ψάχνω το θεματάκι αυτό- είναι εύκολο να ξεκινήσω να αποκτώ διασυνδέσεις με αγγλικά εστιατόρια ώστε να πάω να δουλέψω καλοκαίρι στη συνέχεια να επιστρέψω πίσω να τελειώσω την σχολή και μετά να πάω για μόνιμα πλέον?? Νομίζω είναι καθαρά μια χαζομάρα σκέψη γιατί χωρίς εμπειρία που να πάω ο καραμήτρος!!!!
                        Καλά Χριστούγεννα, με υγεία...

                        Comment


                          #57
                          εξαρταται το που θα πας και που θα μεινεις τον πρωτο καιρο. το κοστος ζωης αλλαζει απο περιοχη σε περιοχη. πιο φτηνα επαρχεια. Αν επιλεξεις επαρχεια για αρχη και μεινεις σε δωματιο με συγκατοικους μπορει και τα 1000 για ενα μηνα να φτασουν. Αν πας σε μεγαλη πολη.......αγνωστο το ποσα θα χρειαστεις. Αν πεις να νοικιασεις σπιτι δυσκολα χωρις εγγυητή θα πρεπει να πληρωσεις 2 φορες την προκαταβολη.
                          θα σου δωσω ενα παραδειγμα... εγω μενω με την οικογενεια μου στην βορεια ιρλανδια (σε επαρχεια 20 μιλια απο belfast). το σπιτι που μενουμε ειναι 4αρι semi-detached κατα ενα μεγαλο μερος επιπλωμενο, το ενοικιο 550 λιρες. Αυτο το σπιτι στην σε μεγαλη πολη ή σε πολη κοντα σε Λονδινο θα το νοικιαζεσ τουλαχιστον 1600 λιρες (απο οτι μου εχει πει η κολητη μου που μενει κοντα στο λονδινο). οταν το νοικιασαμε επειδη δεν ειχαμε εγγυητη πληρωσαμε διπλη προκαταβολη (1200λιρες) και ενα ενοικιο μπροστα συνολο 1750λιρες για αρχη μονο για το σπιτι. Παραδειγμα σου φερνω αλλα ενα ειναι σιγουρο... σου βγαινουν εξοδα στην πορεια που δεν τα υπολογιζεις!!!!
                          Η περιπτωση μας ομως ειναι λιγο διαφορετικη τη δουλεια την ειχαμε βρει απο Ελλαδα και δεν πηγαμε να ψαξουμε.
                          με αλλο πορτοφολι πας οταν εχεις βρει την δουλεια απο Ελλαδα, με αλλο αν εχεις ατομα να σε φιλοξενησουν, με αλλο αν πας στο εντελως ξεκαρφωτο.
                          Για μενα θελει πολυ πολυ πολυ οργανωση. Εχεις 1,5 χρονο να το ψαξεις και να εισαι σιγουρος οτι θα φυγει πολυ γρηγορα ο χρονος αυτος.

                          Comment


                            #58
                            Καλημέρα, χρόνια πολλά, με υγεία και δουλειά σε όλο τον κόσμο....
                            Κάθομαι και ψάχνω ένα σωρό πληροφορίες τον τελευταία καιρό για τις συνθήκες ζωής της Αγγλίας και έχω πάρει έναν μπούσουλα... όμως η μετανάστευση δεν είναι παιχνιδάκι και έχουν προστεθεί στις σκέψεις μου ακόμη δύο χώρες η Ιρλανδία και η Σουηδία. Ξέρω δύο διαφορετικές κουλτούρες και περιπτώσεις αφού η μία τώρα βγήκε από την διαχείριση και η Σουηδία παραμένει ισχυρή-ανεξάρτητη... παρόλα αυτά για Σουηδία διάβασα πως πλέον πρέπει να φτύσεις αίμα για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό αλλά και αν γίνει αυτό πάλι κανείς δεν εγγυάται αν δουλεύεις ασφαλισμένος και όχι black!!! Τώρα για Ιρλανδία εγώ "σπουδάζω" μαγειρική και κάπου πριν καιρό είχα διαβάσει ΄ότι ζητάει μάγειρες...πέρα από αυτό έχει εκτοξευθεί ο ρατσισμός προς τους μετανάστες και αυτό με αποτρέπει... οπότε γυρίζω στα της Αγγλίας... επειδή στο internet διαβάζω μόνο για δουλειές σε εταιρείες αν ξέρει κάποιος για "μαγείρια" ας μου πει το σκηνικό, τι βιογραφικό πρέπει να έχεω κλπ κλπ..

                            Τώρα σχετικά με το βιογραφικό, έχω τελειώσει δημοσιογραφία και έχω δουλέψει σε εφημερίδες. Αυτή την προϋπηρεσία την βάζω ή δεν πιάνει στον τομέα μου???

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by McTsiap View Post
                              Καλημέρα, χρόνια πολλά, με υγεία και δουλειά σε όλο τον κόσμο....
                              Κάθομαι και ψάχνω ένα σωρό πληροφορίες τον τελευταία καιρό για τις συνθήκες ζωής της Αγγλίας και έχω πάρει έναν μπούσουλα... όμως η μετανάστευση δεν είναι παιχνιδάκι και έχουν προστεθεί στις σκέψεις μου ακόμη δύο χώρες η Ιρλανδία και η Σουηδία. Ξέρω δύο διαφορετικές κουλτούρες και περιπτώσεις αφού η μία τώρα βγήκε από την διαχείριση και η Σουηδία παραμένει ισχυρή-ανεξάρτητη... παρόλα αυτά για Σουηδία διάβασα πως πλέον πρέπει να φτύσεις αίμα για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό αλλά και αν γίνει αυτό πάλι κανείς δεν εγγυάται αν δουλεύεις ασφαλισμένος και όχι black!!! Τώρα για Ιρλανδία εγώ "σπουδάζω" μαγειρική και κάπου πριν καιρό είχα διαβάσει ΄ότι ζητάει μάγειρες...πέρα από αυτό έχει εκτοξευθεί ο ρατσισμός προς τους μετανάστες και αυτό με αποτρέπει... οπότε γυρίζω στα της Αγγλίας... επειδή στο internet διαβάζω μόνο για δουλειές σε εταιρείες αν ξέρει κάποιος για "μαγείρια" ας μου πει το σκηνικό, τι βιογραφικό πρέπει να έχεω κλπ κλπ..

                              Τώρα σχετικά με το βιογραφικό, έχω τελειώσει δημοσιογραφία και έχω δουλέψει σε εφημερίδες. Αυτή την προϋπηρεσία την βάζω ή δεν πιάνει στον τομέα μου???
                              Καλημέρα και χρόνια πολλά.
                              Την προυπηρεσία επιβάλετε να την βάλεις σε όποιο επάγγελμα κι αν είναι. Αν δεν την βάλεις τότε θα φένεται σαν να μην έχεις δουλέψει γενικά και ο υποψήφιος εργοδότης θα αναρωτηθεί τι έκανες τόσο καιρό και δεν έβρισκες δουλειά. Επίσης καλό θα ήταν να εξηγήσεις στον εκάστοτε υποψήφιο εργοδότη γιατί αποφάσισες να κάνεις αυτή την αλλαγή καριέρας.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by patrioten View Post
                                Δεν "έβαλα τα λίνκ",που έτσι κι αλλιώς είναι παγκοσμίως γνωστά.
                                Είναι συγκεκριμένη αρθρογραφία για το τι συμβαίνει τώρα στην Αγγλία ,για να ενημερωθούν τα μέλη.
                                Στο παραπάνω λίνκ που υπερασπίζεται (προσωπική μου γνώμη) είναι σκουπίδι και κάκιστης ποιότητας,βωμολοχεί, ειρωνεύεται, βρίζει ,αυτά που γράφει στερούνται σοβαρότητας και είναι παντελώς αναξιόπιστα !
                                Δικαίωμα σου είναι να διαβάζεις ότι σου αρέσει .
                                Θα μου επιτρέψεις όμως να έχω την γνώμη μου .

                                Από το ίδιο λίνκ...Τίτλους από τα θέματα ...

                                ‘Αμα η γυναίκα είναι κ@ριόλ@…!

                                Το καθημερινό σώβρακο !

                                Keeping busy (και παρόμοιες μ@λ@κίες που δε δουλεύουν) !

                                ΣΟΚ! Η επιστήμη αποκαλύπτει στους συγγραφείς ότι και οι έφηβοι πηδιόσαντε !

                                Δηλαδή έκατσες και βρήκες όλα αυτά τα άρθρα αλλά σου διέφυγε αυτό;
                                Μωρέ μπράβο ωριμότητα.

                                Comment

                                Working...
                                X