Announcement

Collapse
No announcement yet.

Είμαι στην φάση του Ψαξίματος!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by LostInTranslation View Post
    Καλημέρα και χρόνια πολλά.
    Την προυπηρεσία επιβάλετε να την βάλεις σε όποιο επάγγελμα κι αν είναι. Αν δεν την βάλεις τότε θα φένεται σαν να μην έχεις δουλέψει γενικά και ο υποψήφιος εργοδότης θα αναρωτηθεί τι έκανες τόσο καιρό και δεν έβρισκες δουλειά. Επίσης καλό θα ήταν να εξηγήσεις στον εκάστοτε υποψήφιο εργοδότη γιατί αποφάσισες να κάνεις αυτή την αλλαγή καριέρας.
    Εχω μια απορια: στις χωρες που υπαρχει τεραστια ανεργια είναι φυσιολογικο καποιος να εχει μεινει ανεργος για μεγαλο χρονικο διαστημα… Ισως και τρια ή και παραπανω χρονια… Πως είναι δυνατον να αναρωτιούνται οι Αγγλοι εργοδοτες «τι εκανες τοσο καιρο και δεν εβρικες δουλεια»? Μα, αφου ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ δουλεια, ΠΩΣ ΝΑ βρω δουλεια? Αυτην την απτη πραγματικοτητα (πολλων χωρων) δεν την καταλαβαινουν?

    Ή μηπως υπαρχουν…ορδες ειδικευμενων ηδη ανθρωπων οι οποιοι παρατησαν τις δουλειες στις μητρικες τους χωρες και ξαφνικα αποφασισαν να μεταναστευσουν Αγγλια?! Σχεδον ολοι οι μεταναστες δεν εχουν μια Α ανεργια, οποτε γι’ αυτό και αποφασισαν να ψαξουν την τυχη τους αλλου?

    Επισης, πως κατά τη γνωμη σου μπορει ενας νεος μεταναστης να «καλυψει» το διαστημα ανεργιας του? Με καποια χομπυ, πχ?
    Συγχαρητηρια παντως σε σενα, LostInTranslation, για τις ευγενικες και κατατοπιστικες απαντησεις σου!

    Να εισαι καλα!

    Comment


      #62
      Originally posted by Tsiakantaris View Post
      Εχω μια απορια: στις χωρες που υπαρχει τεραστια ανεργια είναι φυσιολογικο καποιος να εχει μεινει ανεργος για μεγαλο χρονικο διαστημα… Ισως και τρια ή και παραπανω χρονια… Πως είναι δυνατον να αναρωτιούνται οι Αγγλοι εργοδοτες «τι εκανες τοσο καιρο και δεν εβρικες δουλεια»? Μα, αφου ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ δουλεια, ΠΩΣ ΝΑ βρω δουλεια? Αυτην την απτη πραγματικοτητα (πολλων χωρων) δεν την καταλαβαινουν?

      Ή μηπως υπαρχουν…ορδες ειδικευμενων ηδη ανθρωπων οι οποιοι παρατησαν τις δουλειες στις μητρικες τους χωρες και ξαφνικα αποφασισαν να μεταναστευσουν Αγγλια?! Σχεδον ολοι οι μεταναστες δεν εχουν μια Α ανεργια, οποτε γι’ αυτό και αποφασισαν να ψαξουν την τυχη τους αλλου?

      Επισης, πως κατά τη γνωμη σου μπορει ενας νεος μεταναστης να «καλυψει» το διαστημα ανεργιας του? Με καποια χομπυ, πχ?
      Συγχαρητηρια παντως σε σενα, LostInTranslation, για τις ευγενικες και κατατοπιστικες απαντησεις σου!

      Να εισαι καλα!
      αυτό είναι ένα πρόβλημα γενικά. Θα μπορούσε για παράδειγμα να το γράψει στο cover letter (αν χρειάζεται) ή να το εξηγήσει στην συνέντευξη. Ακόμα και στην Ελλάδα αν έχεις ένα κενό πολύ μεγάλο π.χ 10 χρόνια ο οποιοσδίποτε θα αναρωτηθεί τι έκανες τόσο καιρό. Αν είναι για λόγους ασθένειας ή οικογενιακών υπόχρεωσεων θα πρέπει να αναφερθεί. Νομίζω ότι αν εξηγήσεις την κατάσταση
      και δούν ότι είσαι πρόσφατος μετανάστης θα καταλάβουν.

      Αν έχεις κάνει κάτι άλλο στο διάστημα της ανεργίας σου π.χ εθελοντισμό ή κάποιο σεμινάριο πάλι πρέπει να το βάλεις.

      How to: Explain a gap in your CV - reed.co.uk
      Explaining Gaps in Employment - A CV Centre Guide

      Comment


        #63
        θα ηθελα να συμπληρωσω στα προηγουμενα σχολια συμφωνα με απαντησεις που εχω παρει απο καθηγητες του εξωτερικου και ατομα στο χωρο των προσληψεων που εχω μιλησει σε οτι αφορα τον τομεα μου (γεωλογια) συνεπως δεν ξερω αν ισχυει για τους τομεις σας.
        1.οποιαδηποτε ασχετη προυπηρεσια δεν αναγραφεται στο βιογραφικο,μονο οτι αφορα τη δουλεια.
        2.οποιαδηποτε ασχετη σπουδη εκτος τομεα διαγραφεται απο το βιογραφικο
        3.προτιμουν 2 χρονια σχετικη προυπηρεσια με 10 χρονια κενο παρα 10 χρονια ασχετες δουλειες συνεχομενες.
        4.στα κενα μεταξυ εργασιων, δεκτα για να συμπληρωσεις ειναι μονο: σπουδη ξενης γλωσσας που ενδιαφερει το αντικειμενο (πχ αν δηλωνεις στον καναδα:αγγλικα,γαλλικα,αν δηλωνεις αγγλια για δουλεια στην αυστρα--->γερμανικα κ.ο.κ), σεμιναρια-συνεδρια (οχι ημερισια,μονο ανω των 2 ημερων) μονο οταν σχετιζονται με τη δουλεια αμεσα, μεταπτυχιακα-διδακτορικα, εθελοντισμος μονο εαν αφορα αμεσοτατα τη δουλεια (δλδ οχι φυτευα δεντρα οταν η δουλεια ειναι να διδασκεις αγγλικα).
        5.προτιμουν μια σελιδα βιογραφικο με 3-4 πραγματα σχετικα με τη δουλεια παρα 3 σελιδες τι εχεις κανει στη ζωη σου. εμενα ετσι μου διορθωσαν το βιογραφικο μου και το καβερ μου. ειδικα αν περνανε τα βιογραφικα απο αυτοματο συστημα και δεν τα κοιτουν καν εαν δεν τους βγαλει λεξεις κλειδια που ζητανε.
        6.δεν τους ενδιαφερει που στην ελλαδα εχει ανεργια.καθε μερα ακουνε τετοια.ανεργια απο κινα,ανεργια απο ινδια,ομως οταν ενας ινδος εχει μεταπτυχιακο και δουλευει απο τα 18 εργατης ακριβως στο χωρο που αφορα το πτυχιο που θα παρει μια μερα,καταφερνει στα 26 ναχει πτυχιο,μεταπτυχιακο και 6 χροναι προυπηρεσια στον τομεα του.ποιον θα προτιμησουν λοιπον?εναν στα 36 με πτυχια και 10 χρονια κενο ή εναν στα 26 χωρις κενο?
        αυτα για τα κενα.δικιολογηστε τα εστω με ενα IELTS.τους χτυπανε παρα πολυ ασκημα αν φτασουνε παντα λεμε να δουνε το βιογραφικο.
        καλη επιτυχια στο ψαξιμο

        Comment


          #64
          Originally posted by cryo View Post
          θα ηθελα να συμπληρωσω στα προηγουμενα σχολια συμφωνα με απαντησεις που εχω παρει απο καθηγητες του εξωτερικου και ατομα στο χωρο των προσληψεων που εχω μιλησει σε οτι αφορα τον τομεα μου (γεωλογια) συνεπως δεν ξερω αν ισχυει για τους τομεις σας.
          1.οποιαδηποτε ασχετη προυπηρεσια δεν αναγραφεται στο βιογραφικο,μονο οτι αφορα τη δουλεια.
          2.οποιαδηποτε ασχετη σπουδη εκτος τομεα διαγραφεται απο το βιογραφικο
          3.προτιμουν 2 χρονια σχετικη προυπηρεσια με 10 χρονια κενο παρα 10 χρονια ασχετες δουλειες συνεχομενες.
          4.στα κενα μεταξυ εργασιων, δεκτα για να συμπληρωσεις ειναι μονο: σπουδη ξενης γλωσσας που ενδιαφερει το αντικειμενο (πχ αν δηλωνεις στον καναδα:αγγλικα,γαλλικα,αν δηλωνεις αγγλια για δουλεια στην αυστρα--->γερμανικα κ.ο.κ), σεμιναρια-συνεδρια (οχι ημερισια,μονο ανω των 2 ημερων) μονο οταν σχετιζονται με τη δουλεια αμεσα, μεταπτυχιακα-διδακτορικα, εθελοντισμος μονο εαν αφορα αμεσοτατα τη δουλεια (δλδ οχι φυτευα δεντρα οταν η δουλεια ειναι να διδασκεις αγγλικα).
          5.προτιμουν μια σελιδα βιογραφικο με 3-4 πραγματα σχετικα με τη δουλεια παρα 3 σελιδες τι εχεις κανει στη ζωη σου. εμενα ετσι μου διορθωσαν το βιογραφικο μου και το καβερ μου. ειδικα αν περνανε τα βιογραφικα απο αυτοματο συστημα και δεν τα κοιτουν καν εαν δεν τους βγαλει λεξεις κλειδια που ζητανε.
          6.δεν τους ενδιαφερει που στην ελλαδα εχει ανεργια.καθε μερα ακουνε τετοια.ανεργια απο κινα,ανεργια απο ινδια,ομως οταν ενας ινδος εχει μεταπτυχιακο και δουλευει απο τα 18 εργατης ακριβως στο χωρο που αφορα το πτυχιο που θα παρει μια μερα,καταφερνει στα 26 ναχει πτυχιο,μεταπτυχιακο και 6 χροναι προυπηρεσια στον τομεα του.ποιον θα προτιμησουν λοιπον?εναν στα 36 με πτυχια και 10 χρονια κενο ή εναν στα 26 χωρις κενο?
          αυτα για τα κενα.δικιολογηστε τα εστω με ενα IELTS.τους χτυπανε παρα πολυ ασκημα αν φτασουνε παντα λεμε να δουνε το βιογραφικο.
          καλη επιτυχια στο ψαξιμο
          αυτό που λές έχει λογική σε ένα βαθμό. Σίγουρα κανείς δεν θέλει να βλέπει βιογραφικά 4-5 σελίδων με άσχετες δουλείες. Αν όμως δεν έχεις καταφέρει να βρείς δουλειά στο αντικείμενο σου ή σε κάτι σχετικό είναι καλύτερο να βάλεις την όποια άσχετη εργασία απο το να φαίνεσαι άνεργος τόσο καιρό.

          Στην περίπτωση του McTsiap έχει τελειώσει δημοσιαγραφία και δούλεψε πάνω στο αντικείμενο του. Δεν μπορεί όλα αυτά τα 4-5 σπουδών και δουλειάς να τα αφήσει απ' έξω.

          Απο κεί και περά φυσικά και θα προτιμηθεί αυτός που έχει σχετική πείρα μικρότερου χρόνου απο κάποιον που έχει περισσότερα χρόνια δουλειάς σε εντελώς άσχετο αντικείμενο.

          Comment


            #65
            κοιτα,δεν μπορω να στο εξηγησω αλλιως,παρα μονο οπως ηδη στο ειπα.κιεγω εχω 13 χρονια ασχετες προυπηρεσιες και 2 μηνες σχετικη. οταν το ειδανε ειπανε το εξης: "αυτο μεσα τα αλλα πεταμα".
            το ιδιο ειπε και η κοπελα που μας εκανε τα σεμιναρια στην ελλαδα για το βιογραφικο.ελλαδα μπορεις να βαλεις και αλλα πραγματα,εξωτερικο οχι. απλα δεν τους ενδιαφερει αν εχεις κανει κατι ασχετο. το ειπανε αυτολεξει: "κουραστικο". στη συνεντευξη φτανεις γιατι τους κανουνε τα προσοντα σου,οχι γιατι ξερουνε τι εκανες στα κενα μεταξυ της εμπειριας σου. σε μας τουλαχιστον,ετσι ειναι και ετσι μου τα ειπανε οσοι μιλησα. τις σπουδες τις γραφεις συνοπτικα αν ειναι ασχετες με ο,τι δηλωνεις.για καθε δουλεια φτιαχνεις και το αντιστοιχο βιογραφικο,αυτο φυσικα εννοειται.

            Comment


              #66
              καλημέρα, καλή χρονιά να έχουμε όλοι μας με υγεία και δουλειά εύχομαι σε όλο τον κόσμο... έχω καιρό να μπω να γράψω τελευταία νέα μου γιατί όσο περισσότερο ψάχνω τόσο πιο πολύ μου λύνονται οι απορίες μου... στο θέμα μας τώρα.
              Λοιπόν, εγώ θέλω π.χ. να μεταναστεύσω στην Αγγλία για δουλειά, αλλά αν θέλω να μεταναστεύσω για να ανοίξω ένα μαγαζί ή μια καντίνα ποιες είναι οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω?? Θα ενοικιάσω πιο εύκολα σπίτι έτσι?? Η ερώτηση είναι καθαρά υποτιθέμενη...

              Comment


                #67
                Originally posted by McTsiap View Post
                Λοιπόν, εγώ θέλω π.χ. να μεταναστεύσω στην Αγγλία για δουλειά, αλλά αν θέλω να μεταναστεύσω για να ανοίξω ένα μαγαζί ή μια καντίνα ποιες είναι οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω??

                United Kingdom Start-ups

                Sole trader
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #68
                  Παιδια καλησπερα εγω απο προσωπικη εμπειρια στην Αγγλια εχω να σας πω οτι δεν ειναι ακατορθωτο να βρεις δουλεια.Βεβαια τα πραγματα δεν ειναι ροδινα βεβαια δεν ειναι ευκολα κ φυσικα να χρειαστει να κανεις οτιδηποτε για να εχεις τις απαραραιτητες συστασεις.Υπαρχη μια διαδικασια να βγαλεις αριθμο κοινωνικης ασφαλισης κ αυτο μαζι με την δηλωση της κατοικιας ειναι απο τα πιο δυσκολα.ΜΗΝ αποθαρυνετε τα παιδια που θελουν να δοκιμασουν την τυχη τους εξω.Ειναι πολυ καλυτερα απο εδω.Δεν θα εχουν πλουτη απλα μια αξιοπρεπης ζωη.Εγω ειχα ενα ατυχες γεγονος κ επεσα σε ελληνες εκει οι οποιοι που πηραν οτι ειχα κ δεν ειχα οικονομικα τα κλεψανε δλδ κ εμεινα homeless και αναγκαστικα να γυρισω πισω.Φετος με πιο καλο προγραμματισμο θα ξαναπαω αγγλια με περισσοτερα βελη στην φαρετρα μου.Οι οδηγοι με καταλαβαινουν..εφοδια οπως π.ε.η. digital card k adr.Οποιος παει κ εχει ορεξη για δουλεια θα βρει.Οχι διευθηντης αλλα θα βρει.Αυτα ειχα να πω μακαρι να βοηθησα σε κατι

                  Comment


                    #69
                    Παιδια καλησπέρα και απο εμενα. Καταρχην να ευχηθω καλή χρονιά και εύχομαι ο καθένας να πραγματοποιήσει τους στόχους του. Ειμαι 25 χρονών ανιδεικευτος. Εχω πάρει την αποφαση μου να φυγω απο την Ελλάδα. Εχω προυπηρεσια σε διάφορες δουλειες εδω στην Ελλάδα. Αυτη την στιγμή εργάζομαι σε ενα μινι μαρκετ, μαζευω λεφτα για να φυγω στην Αγγλία. Οι υποψηφιες πολεις ειναι Μπερμιγχαμ και Μπραντφορντ αλλα και γενικα διαφορες αλλες πολεις της περιοχης των Μιντιλαντς. Αποκλείω το Λονδινο διοτι τα ενοικια ειναι εξωφρενικα ενω στις αλλες πολεις ειναι αρκετά λιγότερα τα χρηματα για το σπιτι. Και φυσικά μιλάω για ενοικιαση δωματίου και οχι σπιτιου. Γνωρίζω αρκετα καλά Αγγλικα αλλα εχω και την τύχη η κοπέλα μου να έχει proficiency και μου κάνει μαθήματα. Εχω πάει 4 φορες Αγγλια και έχω κατανοησει κάποια λιγα πραγματα πως λειτουργουν εκει και προσπαθω καθε μέρα να μαθαινω και απο κάτι καινουριο. Δεν έχω καμια αυταπάτη οτι μπορεί να με βοηθήσει έστω και στο ελάχιστο η ελληνικη κοινοτητα ή η εκκλησια και δεν επιθυμω ουδεμία επαφή με τους συγκεκριμένους αυτους φορείς παρα μόνο μεμονομένες επαφές με άτομα που ίσως θα μπορώ εγώ ο ιδιος να τους δώσω μια συμβουλη η να πάρω μια συμβουλη απο αυτούς αλλά και με διαδικτυακές κοινότητες όπως αυτή εδώ.
                    Καλη συνέχεια σε ολους και ευχαριστώ τον admin για την γρήγορη επαληθευση του λογαριασμου μου με την δυνατότητα της συμμετοχής μου στο φορουμ αυτο.

                    Comment


                      #70
                      Εχεις πιασει το νοημα φιλε μου. Καλη τυχη και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

                      Comment


                        #71
                        Φίλτατε chococaramel αν επιτρέπεται με τι ακριβώς ασχολείσαι στο Μπέρμπιγχαμ;

                        Comment


                          #72
                          Exεις προσωπικο μηνυμα.

                          Comment


                            #73
                            Να μαι μετά από καιρό... ξεκίνησα ένα δικό μου μπλοκ και είναι το πρώτο μου γραπτό.. όποιος θέλει ας κάνει το κόπο να διαβάσει και ας ανοίξουμε διάλογο για την μετανάστευση..

                            3,803,94 χλμ...Βόρεια (Αλμυρός προς Inverness)

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by McTsiap View Post
                              Να μαι μετά από καιρό... ξεκίνησα ένα δικό μου μπλοκ και είναι το πρώτο μου γραπτό.. όποιος θέλει ας κάνει το κόπο να διαβάσει και ας ανοίξουμε διάλογο για την μετανάστευση..

                              3,803,94 χλμ...Βόρεια (Αλμυρός προς Inverness)
                              και εννοείται μέσα από το patriotaki συνεχίζουμε τις δικές μας συζητήσεις..

                              Comment


                                #75
                                Καλοριζικο το μπλογκακι. Γιατι Ινβερνες?

                                Comment

                                Working...
                                X