Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάσευση στην Σκωτία, Edinburgh.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Δηλαδη εψαξες για δουλεια σε Αγγλο εργοδοτη και σου ειπε οτι δεν μπορει να σε παρει επειδη δεν εχεις ΝΙΝ?

    Comment


      #47
      Δεν ειπα αυτο,απλως εγω ημουνα λαθος πληροφοριμενος απο ελληνες οτι εαν δεν εχεις το νινο στα χερια σου δεν δουλευεις και οταν δεν ξερεις καλα αγγλικα,δεν εχεις και βοηθειες,ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις ακρη.

      Comment


        #48
        Οκ καταλαβα. Τωρα εισαι καλυτερα εκει?

        Comment


          #49
          Stefanosss την εκτύπωση την ζητάς 5 βδομάδες μετά η μπορείς και κατευθείαν ή και 1-2 βδομάδες αφού περάσεις από το interview;
          Επίσης παίζουν δουλειές-μεροκάματα "μαύρα" χωρίς NIN.; Επειδή λες για λαντζες σε κινέζικα αυτό κατάλαβα.

          Comment


            #50
            Ναι καλυτρρα

            Comment


              #51
              Ναι φιλε ολα υπαρχουν

              Comment


                #52
                Ναι δοξα το θεο ειμαι καλυτερα

                Comment


                  #53
                  Μπράβο φίλε. Θυμάμαι είχες κάνει ένα ποστ που έψαχνες άτομο για Σκωτία για μοιρασιά στα έξοδα κλπ. Μπράβο που τα κατάφερες.

                  Comment


                    #54
                    Ναι σε καλα φιλε
                    Originally posted by mogga1 View Post
                    Μπράβο φίλε. Θυμάμαι είχες κάνει ένα ποστ που έψαχνες άτομο για Σκωτία για μοιρασιά στα έξοδα κλπ. Μπράβο που τα κατάφερες.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by jpaokx View Post
                      Γεια σου KitZ....Και εγώ Εδιμβούργο είμαι. Όλες οι κινήσεις σου είναι σωστές. Καλό θα είναι να ξεκινήσεις τα job applications (ασχέτως αν δεν σου ήρθε το NIN ακόμα) και κάνε πρόβες για συνεντεύξεις γιατί δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα (εκτός και αν ψάχνεις κάτι περιστασιακό ώσπου να βρεις αυτό που θες). Καλό θα ήταν πάντως να ψάξεις για μερικές συμβουλές στο ίντερνετ ή να δεις κάποια παραδείγματα στο youtube.
                      Μην ανησυχείς πάντως...Αν είσαι αποφασισμένος, όλα θα πάνε καλά!!!

                      Good luck and have a good...pint!!! Το Εδιμβούργο είναι γ@μ@το μέρος!


                      ΥΓ: Πολύ εκτός δεν βγήκες;;; Πόση ώρα κάνεις από το Bonnyrigg μέχρι το κέντρο;
                      Το ΣΚ θα αρχίσω με την βοήθεια του φίλου μου γιατί δεν έχω ιδέα από CV κλπ. Δεν έχω πρόβλημα με κάτι περιστασιακό, αρκεί να είναι μια κανονική 5νθημερη δουλειά με 36-40 ώρες την εβδομάδα μέχρι να βρω κάτι άλλο/καλύτερο αργότερα.

                      Ο φίλος μου βγάζει γύρω στις 1300 καθαρές λίρες..οπότε αν βρω κάτι με 1000 καθαρα για αρχή (ελπίζω) θα είμαστε καλά. Νοίκι εγώ προσωπικά θα πληρώνω 120λίρες το μήνα και αυτός άλλα 100 (συμφωνία με τους γονείς του). Το unit που μένουμε, αν και όχι μεγάλο, είναι κομπλε προς το παρόν, έχουμε ελάχιστα έξοδα και είμαστε ακριβώς δίπλα με το σπίτι των δικών του. Μπορούμε να μείνουμε για όσο καιρό θέλουμε εδώ, οπότε με 220 λίρες το μήνα νοίκι (περιλαμβάνει και νερό/φως/θερμανση/ιντερνετ κλπ) πιστεύω θα μπορέσουμε να να μαζέψουμε ένα σεβαστό πόσο μέσα σε ένα 8μηνο με ένα χρόνο και αργότερα νοικοιάζουμε σε άλλη περιοχή ή παίρνουμε δάνειο για να αγοράσουμε σπίτι.

                      Ένα 20λεπτο μας παίρνει να πάμε κέντρο με το αμάξι από bonnyrigg. Πανέμορφο το Εδιμβούργο δε λέω, αλλά πολύ ακρίβεια, όχι και πολύ ωραία flats και ας μην πω για την φασαρία!

                      Comment


                        #56
                        τι να σου πω φιλε μου εγω πηγα ουαλια μονο με την ταυτοτητα μου και δεν ειχα κανενα προβλημα..εβγαλα κ nin κανονικοτατα

                        Comment


                          #57
                          Καλησπερα κι απο μενα..Λοιποοοοον..Ειχα ξαναγραψει παλιοτερα για το ενδεχομενο μεταναστευσης μου στο εξωτερικο.Αυτο περιελαμβανε Σουηδια Γερμανια Αγγλια.Τελικα πετυχαμε με την κοπελα μου την ευρεση εργασιας απο Ελλαδα.Ειναι στο δρομο για το Εδινβουργο με κλεισμενες και σχεδον σιγουρες δουλειες.Οποτε τωρα ερχομαστε στο δικο μου θεμα..Το οποιο ειναι λιγο περιπλοκο και οποιος γνωριζει απαντησεις παρακαλω να μ ενημερωσει.Δεν παω μαζι της για την ωρα γιατι παω σε εσπερινο λυκειο γιατι δεν θελω να παω εκει και να ειμαι η τελευταια τρυπα του ζουρνα ξανα.Εχω γραφτει και στο ανοιχτο αγγλικο πανεπιστημιο για bachelor στους υπολογιστες το οποιο ξεκιναει φεβρουαριο.Απλα για παν ενδεχομενο και μεχρι να το τελειωσω θελω να δειχνω στους εργοδοτες οτι ειμαι εστω τελειοφοιτος λυκειου μπας και βρω κατι διαφορετικο απο οτι εχω κανει μεχρι τωρα στην Ελλαδα.Αυτη τη στιγμη δουλευω ως merchandiser στα προιοντα της κοκα κολα και θα ηθελα να βρω μια παρομοια δουλεια και εκει.Τελος παντων,γιατι μακρυγορω χωρις λογο,το θεμα μου ειναι αν μπορω να κανω μετεγγραφη σε λυκειο της αγγλιας και να τελειωσω εκει το σχολειο.να φυγω δλδ απο τωρα και να μην περιμενω 1 χρονο ακομα εδω.Οποιος γνωριζει λεπτομερειες η κανενα σαιτ να κατατοπιστω παρακαλω να με ενημερωσει.Θα ψαξει βεβαια και η κοπελα μου μολις βολευτει στο σπιτι του ζευγαριου(φιλων μας) που μενουν εκει..Ευχαριστω εκ των προτερων

                          Comment


                            #58
                            Καλημέρα, επειδή δεν ήξερα που ακριβως να αναζητήσω θα γράψω εδώ και ας με συγχωρήσουν η φιλί που έχουν αυτό το εξερητικό σιτε να κάνω μια αγγελία εδώ, ψάχνω για συγκατικό να νικιάσουμε ένα μικρό διαμέρισμα ( flat ) με 2 υπνοδωμάτια για να μιράσουμε τα έξοδα στην περιοχή Denny, Scotland. Είμαι 46 χρόνων άντρας, είμαι οδηγός σε νταλικα, έχω ενάμιση μήνα εδώ και καμία 5 μήνες σύνολο στην Αγγλία και δουλευω πλέον μόνιμος σε μια μεταφορική ετερία κοντά σε αυτήν την περιοχή, παρακαλώ να επικινωνήστε μαζί μου στο george.tipu@yahoo.com, ευχαριστώ και για αλά θέματα θα γράψω μετά που θα τακτοπίθο γιατί εαιμε σιγύρος ότι θα υπάρχουν ερώτησης και θα της αναφέρω στο θέμα Οδηγοί φορτηγών, και συγνώμη πάλι .

                            Comment


                              #59
                              γεια σου dani

                              Mία ερώτηση εντελώς πληροφοριακά?? τι είδους δουλειά έχετε βρει και με ποιο τρόπο ??

                              σε ρωτάω γιατί κι εγώ έχω πάρει απόφαση να φύγει απλά δεν ξέρω πως ν αρχίσω να ψάχνω δουλειά, από εδώ Ελλάδα ????

                              ευχαριστώ πολύ,

                              Comment


                                #60
                                Πέρασε αρκετός καιρός από το τελευταίο μου ποστ και είπα να κάνω ένα.

                                Ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω πως σε λίγες μέρες κλείνω 3 μήνες στην Σκωτία, μοιάζει σαν χθες να βγαίνω από το αεροδρόμιο στο Μαντσεστερ.

                                Από την τελευταία φορά έκανα update το ποστ, έχω βρει δουλειά (μέσω agency) με τον βασικό 6.50 την ώρα και κλείνω 6 εβομάδες αύριο. Τα χρήματα δεν είναι ποιος ξέρει τι, και γενικα δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να περιμένει πολλά από agencies αλλά σαν πρώτη δουλειά είναι καλά, + το ότι θα υπάρχει στο CV μου και θα είναι πιο εύκολο αργότερα αν θέλω να βρω κάτι άλλο. (Υπάρχει φυσικά κ η πιθανότητα εξέλιξης σε Machine Operator οπου εκεί θα δουλεύεις για την εταιρία πλέον με περισσότερα χρήματα benefits κλπ).

                                Πάνω κάτω βγάζω 1000 λίρες καθαρές το μήνα και τα έξοδα μου είναι ελάχιστα. Σε εναμιση μήνα θα κάνω apply για Working Tax Credits (γύρω στις 200-250 λίρες επιπλέον από το κράτος) οπότε θα είμαι καλά!

                                Έχω ήδη γραφτεί σε γυμναστήριο και μέχρι τώρα όλα κυλάνε ομαλά. Δεν έχω καταφέρει να δω το Εδιμβούργο όσο θα ήθελα ακόμη αλλά αυτό επειδή δεν έχουμε πολύ χρόνο με τον συγκάτοικο. Δουλεύουμε μαζί στην ίδια δουλειά ίδιες ώρες/μέρες κ πηγαίνουμε με το αμάξι οπότε βολεύει πολύ.

                                Αυτά προς το παρόν!

                                Comment

                                Working...
                                X