Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα βηματα μου για Αγγλια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    το διαβατηριο ειναι απαραιτητο, η ελληνικη ταυτοτητα δεν περναει εδω ευκολα επειδη δεν εχει expire date ! τι θα συμπληρωνουν στα κομπιουτερ οταν τους ζητα expire date ? δεν μπορουν να το προσπερασουν ευκολα και απλα θα βρειτε πολλες δυσκολιες...
    οσο και να κανει το διαβατηριο ειναι το μονο που χρειαζεστε

    Comment


      #47
      Καλημέρα παιδιά!
      Άρα με ένα σκέτο διαβατήριο μπορείς να πεις ότι είσαι εντάξει?
      Το πρόβλημα είναι πως όλα μαζι τα χαρτιά που υποτίθεται χρειάζονται κοστίζουν πολύ. Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχω πτυχίο ακόμα αλλά αν χρειάζεται απολυτήριο, πιστοποιητικό γεννήσεως και ποινικό μητρώο μαζεύονται πολλά έξοδα να δαπανηθούν.. Μιλάω για μεταφράσεις, σφραγίδες κτλ. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον άλλο τρόπο ας το πει!!
      Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

      Comment


        #48
        μονο το διαβατηριο χρειαζεσαι ! ( απλα εχε μαζι σου τα ελληνικα ταυτοτητα, διπλωματα κλπ ) ποινικο μητρωο αμα το χρειαστεις που ειναι αμφιβολο, θα το βγαλεις απο δω με 8 λιρες απο τη πρεσβεια απλα θα χρειαστει 2 μηνες. ολα τα αλλα χαρτια (πιστοποιητικο γενησης, απολυτηρια, κλπ εχετα μαζι σου απλα αμα, που δεν νομιζω αλλα αμα σου χρειαστουν θα τα μεταφρασεις εδω με 25 λιρες το καθενα ηλεκτρονικα μεσω πρεσβειας παλι.

        Comment


          #49
          Το ποινικο μητρωο (dbs) το χρειαζονται κυριως ατομα που δουλευουν ειτε με μικρα παιδια, νοσηλευτες κ.ο.κ

          Comment


            #50
            Εντάξει ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά Να είστε καλά!!
            Είναι ένα θέμα το διαβατήριο 85 ευρώ τα οποία σήμερα είναι αρκετά χρήματα αλλά τι να κάνουμε..

            Comment


              #51
              @Dexamethasone, Μπροστά σε αυτά που θα χρειαστείς αν τελικά πας Αγγλία, τα 85 του διαβατηρίου δεν είναι τίποτα.

              Comment


                #52
                Σιγουρα Joanna αλλα απο τη στιγμή που εισαι περιορισμένος στα πάντα, ολα μετρανε..

                Comment


                  #53
                  Έχεις δίκιο

                  Comment


                    #54
                    Καλημέρα παιδιά!
                    Joanna εσύ απ'ότι είδα πήγες χθες Οξφόρδη? :D
                    Keep forward δεν ξέρω αν βλέπεις, ξέχασα να σου πω να αναφέρεις κάποιες περιγραφές - λέξεις κλειδιά σχετικά με δουλειές που είναι πιο εύκολες είτε να βρεις είτε να κάνεις. :D Ευχαριστώ!!

                    Comment


                      #55
                      Καλημέρα και καλές γιορτές καταρχάς! Ναι, απ τις 21 είμαστε εδώ και οι πρώτες μέρες ήταν ιδιαίτερα κουραστικές λόγω τρεξίματος για gp, τράπεζα, nin, τα ξέρετε χαχα
                      Ο σύζυγος πιάνει δουλειά στις 5/1 (την είχε κλείσει από Ελλάδα), εγώ από την άλλη έχω τελειώσει νοσηλευτική χειρουργείου, και γενικότερα υπάρχει μεγάλη ζήτηση, οπότε θα ξεκινήσω την αναζήτηση σύντομα!! Υπάρχουν πολλές δουλειές σε μαγαζιά, σε καφέ, σε εστιατόρια! Όποιος έχει απορίες ας μου στείλει πμ

                      Comment


                        #56
                        Καλά Χριστούγεννα σε σένα Joanna και σε όλη τη παρέα!
                        Καλή αρχή να έχετε παιδιά σας εύχομαι ότι καλύτερο στη συνέχεια!
                        Απ'ότι ακούω στο επάγγελμα σου όντως υπάρχει μεγάλη ζήτηση κάτι που είναι πολύ καλό! Απορίες υπάρχουν πολλές οπότε βλέπω να σου στέλνω πμ :D

                        Comment


                          #57
                          My pleasure! Οτι θες στείλε

                          Comment


                            #58
                            στο μαντσεστερ ειναι χαμος με πλυμηρες κλπ οπως δειχνουν? ξερει κανεις ?

                            Comment


                              #59
                              Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
                              Θέλω να φύγω για Αγγλία για εργασία και αν τα καταφέρω να ξεκινήσω ένα course (φθηνό για τα δεδομένα της Αγγλίας) τον Οκτώβριο. Έχω 14 χρόνια εμπειρία στην εστίαση - service. Δεν έχω κάποιον γνωστό να με φιλοξενήσει στην αρχή και γι' αυτό θα ήθελα την συμβουλή σας.
                              Είναι καλύτερο να στέλνω βιογραφικά από Ελλάδα μέχρι να βρεθεί κάτι ή να πάω και να ψαχτώ εκεί? (από οικονομικά με παίρνει για ένα μήνα περίπου σε hostel)
                              Σε αυτές τις δουλειές, ξενοδοχεία - εστίαση, οι εργοδότες λαμβάνουν υπόψιν τα βιογραφικά εκτός Βρετανίας?

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by Vasilis1 View Post
                                Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
                                Θέλω να φύγω για Αγγλία για εργασία και αν τα καταφέρω να ξεκινήσω ένα course (φθηνό για τα δεδομένα της Αγγλίας) τον Οκτώβριο. Έχω 14 χρόνια εμπειρία στην εστίαση - service. Δεν έχω κάποιον γνωστό να με φιλοξενήσει στην αρχή και γι' αυτό θα ήθελα την συμβουλή σας.
                                Είναι καλύτερο να στέλνω βιογραφικά από Ελλάδα μέχρι να βρεθεί κάτι ή να πάω και να ψαχτώ εκεί? (από οικονομικά με παίρνει για ένα μήνα περίπου σε hostel)
                                Σε αυτές τις δουλειές, ξενοδοχεία - εστίαση, οι εργοδότες λαμβάνουν υπόψιν τα βιογραφικά εκτός Βρετανίας?
                                Ένας μήνας είναι πολύ λίγος φίλε μου για να βρείς δουλειά. Το πιο πιθανό είναι να χάσεις όλες σου τις οικονομίες και να επιστρέψεις. Θα πρέπει να έχεις οικονομίες για τουλάχιστον ένα τρίμηνο. Βλέπω ότι έχεις αρκετά χρόνια στην πλάτη σου στον συγκεκριμένο χώρο και αυτό είναι υπέρ σου. Σε συνδυασμό με ένα καλό βιογραφικό και καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας έχεις αρκετά σύν. Από Ελλάδα μπορείς να στέλνεις αιτήσεις αλλά θα βρείς πολύ μεγαλύτερη ανταπόκριση αν είσαι εκεί. Βέβαια υπάρχει πάντα και ο παράγοντας τύχη.

                                Comment

                                Working...
                                X