Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Κατά τα γραφόμενα δηλαδή η ιστοσελίδα πρέπει να κλείσει παρόλου που τη διαχειρίζονται άτομα που ζουν πολλά χρόνια στη Σουηδία και να αφεθεί η πληροφόρηση των νεοφερμένων σε άτομα που έχουν μικρό χρονικό διάστημα στη Σουηδία και δε γνωρίζουν τίποτα για τη νέα τους πατρίδα, αφού όλα τους φαίνονται υπέροχα. Αυτό είναι το πρώτο στάδιο των ψυχολογικών επιπτώσεων της μετανάστευσης, που το έχουμε περάσει όλοι κι ευτυχώς έχουμε προσγειωθεί στην πραγματικότητα. Ποιός είναι συνεπώς ο επικίνδυνος κι αυτός που μπορεί να βλάψει ζωές και οικογένειες; Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας ως γνωστόν.
    Πάντως, ως φίλος κάποιων από αυτούς που διαχειρίζονται την ιστοσελίδα, οφείλω να τους ενημερώσω για τα γραφομένα κι από κει και πέρα, ας πράξουν όπως αυτοί κρίνουν καλύτερα.
    Συμφωνώ ότι η μετανάστευση είναι σοβαρό θέμα, συνεπώς όσοι το γράφουν αυτό, έχουν βοηθήσει μετανάστες στην Ελλάδα να φέρουν σε πέρας γραφειοκρατικές διαδικασίες ή να τους φιλοξενήσουν σπίτι τους αφού δεν έχουν που να μείνουν ή να τους προσφέρουν ένα πιάτο φαγητό ή να προσφερούν εθελοντική εργασία για αυτούς γενικότερα. Ή απλά είναι οι κλασικοί νεοέλληνες που απλά απαιτούν από τους άλλους τη βοήθεια που οι ίδιοι δεν πρόσφεραν ποτέ σε συνανθρώπους τους μετανάστες στην Ελλάδα;
    Η Σουηδία είναι μια πολύ όμορφη χώρα όπως και η Ελλάδα μας. Μια ακόμα αρχική ψυχολογική επίπτωση της μετανάστευσης, κατ’ εμέ, είναι η ολική άρνηση της παλιάς πατρίδας και η εξιδανίκευση της νέας ώστε η μετοίκηση να είναι μια ομαλή ψυχολογικά διαδικασία.
    Πράγματι οι Σουηδοί είναι ευγενικοί και χαμογελαστοί, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν κυκλοφορούν και επικίνδυνοι μεταξύ τους. Όσοι κατοικούσαμε στη Στοκχόλμη το νιώσαμε βαθιά στο πετσί μας στις αρχές της δεκαετίας του 90, αφού φοβόμασταν να βγούμε από το σπίτι μας μήπως και είμαστε τα επόμενα θύματα, λόγω του σκούρου χρώματος των μαλλιών, των ματιών και του δέρματος. Παραθέτω το κείμενο για την υπόθεση στα αγγλικά. Διαβάστε την παράγραφο για τα θύματά του. http://en.wikipedia.org/wiki/John_Ausonius
    Μια αντίστοιχη κατάσταση έζησαν οι μετανάστες στο Μάλμε πέρυσι το καλοκαίρι, χωρίς ευτυχώς θύματα.

    Ως προς το Ρίνκεμπι, προτιμώ να κατοικώ παρέα με όλες τις φυλές του κόσμου, παρά σε περιοχές που ανθεί το αυγό του φιδιού.
    Σίγουρα η Σουηδία είναι κράτος πρόνοιας σε σχέση με την Ελλάδα μας. Όμως αυτό δεν καθιστά ιδανικές τις συνθήκες διαβίωσης για όλους. Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία της οργάνωσης που βοηθά παιδιά ”Rädda barnen” το 10% των παιδιών στη Σουηδία ζουν κάτω από το όριο φτώχειας αφού οι οικογένειες τους αδυνατούν να καλύψουν τα στοιχειώδη, όπως τη διατροφή τους.
    Viking, 11, berättar själv i morgon, onsdag. ■ ■220 000 barn lever i fattiga hem i Sverige. Det är mer än vart tionde barn. ■ ■Det handlar inte om rätten till e

    Εύχομαι σε όλους τους συνανθρώπους μας ανά την υφήλιο, που ετοιμάζονται να ξεριζωθούν, καλή τύχη στη νέα τους ζωή και ομαλή προσαρμογή στη νέα τους πατρίδα. Ας αναρωτηθούν απλά τις πραγματικές αιτίες που τους ωθούν να μεταναστεύσουν...

    Comment


      Για την παραπληροφορηση της ιστοσελιδας δεν ανεφερες τιποτα ! Το οτι καποιος εχει φτιαξει μια τοσο επισημη ιστοσελιδα και δεν ενημερωνεται εγκαιρως για τις οποιες αλλαγες με αποτελεσμα να θετει σε κινδυνο οικογενειες και ανθρωπους το προσπερνας σαν να μην το ακουσες σαν να μην το διαβασες.
      Και οσο γι αυτα που γραφεις για τους μελαμψους ελληνες ..... ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΕΦΤΕΙ ...
      ΟΙ ΣΟΥΗΔΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΟΥΣ , ΜΕΛΑΜΨΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ , ΒΟΗΘΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ ! ΣΤΟΥΣ ΜΑΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΔΕ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΠΟΛΥ .ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΥΗΔΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ! ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ! ΟΤΑΝ ΔΕ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ , ΕΤΣΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΛΗ ΜΑΣ . ΟΣΟ ΖΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΟΥΧΤΗΣΑ ΑΠΟ ΚΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΖΗΛΙΕΣ . ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ. ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ, ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥΗΔΟΥΣ ΚΑΙ ΣΟΥΗΔΕΖΕΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΟΥΣ ! ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ!
      ΟΙ ΣΟΥΗΔΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ! Η ΣΟΥΗΔΙΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΧΩΡΑ ! ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by spiros
        Συμφωνω 100%,πολυ σωστα ολα αυτα.Να προσθεσω ακομα,οτι πιθανον καποιοι οταν ζουσαν στην πατριδα,λογω χαρακτηρα να μην ειχαν καλη κοινωνικη ζωη,να μην ειχαν φιλους,οποτε να μην εχουν και καλες αναμνησεις και να νομιζουν οτι φταιει η Ελλαδα και οι Ελληνες γι αυτο.
        Θελεις να πεις οτι ολα στην ελλαδα ειναι τελεια ! Και οτι οι ελληνες ειναι επισης τελειοι ! Αναρωτιεμαι γιατι εφυγες ! Γιατι ζεις σε μια χωρα που μισεις ! Πραγματικα ειναι αξιον αποριας ! Δηλαδη οσοι φευγουν ειναι γιατι δεν εχουν καλη κοινωνικη ζωη και οσοι μιλανε ασχημα για την ελλαδα ειναι γιατι δεν εχουν καλες αναμνησεις επειδη δεν ειχαν φιλους ! Ελεος βρε παιδια ! Εδω χαλαει ο κοσμος στην ελλαδα , εξαιτιας της αρρωστης νοοτροπιας των περισσοτερων καταστραφηκε ολη η χωρα ! Και θα τελειωσω παλι με την ιδια ερωτηση ! Γιατι εφυγες απο την ελλαδα και ζεις σε μια χωρα που μισεις τοσο ?
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          gia tin eglimatikotita pou anaferete thelo na po kati...persi ton dekemvrio itan o aderfos mou stin stockholmi kai enas mousoulmanos anatinaxtike me ekriktika,,,,o aderfos mou etixe na einai 30 metra parapera kai apo thauma mallon zei....alla re paidia pantou simvainoun auta,,,,,,den ginete na einai oloi kaloi i kakoi,,,

          Comment


            Αυτα που συμβαινουν στην ελλαδα δεν συμβαινουν σε καμμια ευρωπαικη χωρα ουτε καν στην ιταλια με τους μαφιοζους . Τωρα αν τα μεμονομενα περιστατικα γινονται κανονας τι να πω. Ο υπερμετρος πατριωτισμος σας εχει τυφλωσει μαλλον . Ενα γεγονος περσι τον δεκεμβριο ενα αλλο φετος η του χρονου......στην ελλαδα καθε μερα εγκληματικοτητα λαθρομεταναστες που κανουν καταληψεις σε δημοσια κτιρια μιζες αρπακτες κλεψιες ανεργοι πεινα αυτοκτονιες κλεισιμο σχολειων ενοπλες ληστειες .... σκοτωνουν ανθρωπους για να κλεψουν τι λετε ρε παιδια .....αν ειναι δυνατον . Ουτε στην ιταλια με την μαφια δεν γινονται αυτα...
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Γεια σε ολους

              Ας εχουμε ολοι την ψυχραιμια και την νηφαλιοτητα να ξεχωρισουμε καποια πραγματα.παντου υπαρχει το καλο και το κακο,το ασχημο και το ομορφο,ετσι και εδω στη Σουηδια υπαρχει η καλη πλευρα,και η κακη.θελω να πω οτι πολλοι νομιζουν οτι εδω θα βρουν ενα παραδεισο,δεν ειναι ετσι,η αληθεια ειναι οτι οποιος λεει τα αρνητικα μιας καταστασης χαρακτηριζεται καπως.Αν ομως λεμε συνεχεια οτι εδω ολα ειναι τελεια,οτι εδω θα περασετε πολυ καλα,με πολλα λεφτα,χωρις κοπο,χωρις αποτυχιες,τοτε αυτο ειναι επικινδυνο.Ειναι αληθεια λοιπον οτι αρκετοι συμπατριωτες μας προσπαθουν να εκμεταλλευτουν την αγνοια των νεων μεταναστων,Το αποτελεσμα ειναι αν οι μεταναστες αυτοι δεν εχουν ενημερωθει απο καποιο που να ξερει,τοτε σιγουρα θα βγουν χαμενοι.Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις-ευτυχως-λοιπον,και πρεπει να ψαξετε ωστε να βρειτε ανθρωπους που να μπορουν να βοηθησουν με τη γνωση και την εμπειρια.δεν θα σας πω που,αυτο θα το βρει ο καθενας ψαχνοντας,ομως λυση παντα υπαρχει.

              Comment


                Originally posted by antogeor View Post
                Γεια σε ολους

                Ας εχουμε ολοι την ψυχραιμια και την νηφαλιοτητα να ξεχωρισουμε καποια πραγματα.παντου υπαρχει το καλο και το κακο,το ασχημο και το ομορφο,ετσι και εδω στη Σουηδια υπαρχει η καλη πλευρα,και η κακη.θελω να πω οτι πολλοι νομιζουν οτι εδω θα βρουν ενα παραδεισο,δεν ειναι ετσι,η αληθεια ειναι οτι οποιος λεει τα αρνητικα μιας καταστασης χαρακτηριζεται καπως.Αν ομως λεμε συνεχεια οτι εδω ολα ειναι τελεια,οτι εδω θα περασετε πολυ καλα,με πολλα λεφτα,χωρις κοπο,χωρις αποτυχιες,τοτε αυτο ειναι επικινδυνο.Ειναι αληθεια λοιπον οτι αρκετοι συμπατριωτες μας προσπαθουν να εκμεταλλευτουν την αγνοια των νεων μεταναστων,Το αποτελεσμα ειναι αν οι μεταναστες αυτοι δεν εχουν ενημερωθει απο καποιο που να ξερει,τοτε σιγουρα θα βγουν χαμενοι.Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις-ευτυχως-λοιπον,και πρεπει να ψαξετε ωστε να βρειτε ανθρωπους που να μπορουν να βοηθησουν με τη γνωση και την εμπειρια.δεν θα σας πω που,αυτο θα το βρει ο καθενας ψαχνοντας,ομως λυση παντα υπαρχει.
                Σιγουρα και στην σουηδια και σε οποια αλλη χωρα μεταναστευσει καποιος και πολυ προσπαθεια χρειαζεται και αποτυχιες θα ζησει και γενικα χειαζεται ενας μεγαλος τεραστιος αγωνας ! Και σιγουρα υπαρχουν παντου και οι καλες και οι κακες πλευρες . Ομως οταν συγκρινουν καποια ατομα την ελλαδα με χωρες αλλες σουηδια γερμανια κλπ απλα διαφωνω . Δεν μπορει να γινει καμμια συγκριση . Αλλο ο προσωπικος αγωνας του καθενος για να επιβιωσει και να πετυχει σε μια καινουργια χωρα και αλλο να συγκρινουμε την ελλαδα λεγοντας οτι ειναι παραδεισος ενω αλλες χωρες δεν ειναι .....
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by antogeor View Post
                  Χαιρετισματα σε ολους εδω που αγωνιζονται για κατι καλυτερο!


                  Ειμαι ο Αντωνης απο Αθηνα και προσπαθω να φυγω για Σουηδια(Στοκχολμη)Εχω ξεκινησει το "ψαξιμο" εδω και καιρο,και τα συμπερασματα ειναι πολλα.......

                  1)Δουλειες Υπαρχουν,και μαλιστα αρκετες,με προυποθεσεις,χρειαζεται εξειδικευση σε κατι,και γλωσσα.
                  2)Οποιος ενδιαφερεται ας γνωριζει οτι οι εκει ελληνες,δεν βοηθανε οσο θα επρεπε(απο ευγενεια δεν λεω,καθολου!).
                  3)πρεπει να υπαρχει εξοικειωση σε μια εντελως διαφορετικη κουλτουρα και νοοτροπια απο αυτη της Ελλαδας.πχ 11 το πρωι δυσκολο να βρεις καφε ανοιχτο(σε αντιθεση με εδω που δεν βρισκεις να κατσεις),παρα μονο σε ωρες διαλλειματων για φαγητο,μετα τις 1
                  4πρεπει να υπαρχει εξοικειωση με καιρο.αρκετο κρυο και χιονι

                  Αλλα πανω απ ολα χρειαζεται επιμονη και υπομονη....Αυτα σαν αρχη,εγω 25/6/2011 θα φυγω για στοκχολμη,εχω κανει καποιες επαφες εχω στειλει πολλα cv,και οποιος αλλος ενδιαφερεται ας πει την αποψη του η οτιδηποτε αλλο.

                  Καλησπέρα Αντώνη,

                  παρόλο που έχω διαβάσει τα περισσότερα σχόλια κ εχω κατατοπιστει αρκετα για την κατασταση στη σουηδια, μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω τις κρατικές παροχές? Για παράδειγμα μου είπαν πως στη Φιλανδία το κράτος παρέχει στέγη στους άνεργους (εφοσον ειναι υπηκοοι φυσικα) και θα ήθελα να μάθω τις αντιστοιχες παροχες της Σουηδιας. Γνωρίζεις κάτι σχετικό?

                  Comment


                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Καλημερα!

                    Καταρχην να πατησεις εδω http://www.skatteverket.se για να δεις αν ισχυουν ακομα τα personnummer.
                    Av τυχον δεν ισχυουν τα personnummer να ξερεις οτι εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα .Εμεις ηρθαμε τελος Αυγουστου και πηραμε τα νουμερα τον Νοεμβριο. Και αυτο γιατι ζηταγανε λεφτα και οι ελληνες δεν μας ειχαν ενημερωσει οτι τωρα ετσι γινεται και δυστυχως δεν τα ειχαμε,
                    και ετσι επρεπε να βρουμε επειγοντως δουλεια για να μας δωσουν τους αριθμους.
                    Ασε ποσο ειχα θυμωσει με τους ελληνες που μου δωσανε λαθος πληροφοριες και κινδυνεψαμε να μην τα καταφερουμε. Μου ειχαν πει οτι χρειαζεται μονο μια διευθυνση κατοικιας για να παρεις τους αριθμους.
                    Τελος παντων τα καταφεραμε χαρη στην δικια μου επιμονη .Αν λοιπον δεν ισχυουν οι αριθμοι σας που δεν το ευχομαι πρεπει να εχετε λεφτα μαζι σας με καποια αποδειξη η βιβλιαριο ,λενε περιπου 900 ευρω το ατομο για περιπου 6 μηνες. Δεν ξερω ακριβως το ποσο. Παντως το πιο καλο ειναι να ερθετε με τα λεφτα που ετσι κιαλλιως χρειαζονται και να βρειτε μια προχειρη δουλεια εδω και ετσι να παρετε τους αριθμους. Ευχομαι να μην σας τους εχουν ακυρωσει. Εγω επαθα τετοια πλακα που ακομα δεν εχω συνελθει.
                    Σπιτι πρωτο χερι δεν μπορεις να νοικιασεις γιατι χρειαζεται συμβολαιο δουλειας και εισοδημα και μπαινεις και σε ουρα οπου πρεπει να περιμενεις καμποσο καιρο.Θα ψαξεις να βρεις δευτερο χερι. Κοιτα στο www.blocket.se Προσεξε μην στειλεις πουθενα λεφτα για να κλεισεις σπιτι γιατι κυκλοφορουν απατεωνες.
                    Καλυτερα ειναι να ερθετε να μεινετε σε καποιο ξενοδοχειο φτηνο και να ψαξετε εδω για σπιτι απο κοντα.
                    Επισης θελω να σου επισημανω οτι πρεπει να ειστε αποφασισμενοι για να ερθετε και να μεινετε. Αληθεια για ποιο λογο φυγατε πισω? Ειχατε τους αριθμους δουλεια και σπιτι ! Αν θα ξαναερθετε πρεπει να ειστε αποφασισμενοι ! Εμας μας αρεσει εδω πολυ και ο καιρος και το κρυο και το χιονι και η ησυχη οικογενειακη ζωη ! Και μονο που βλεπω τι λαμπρο μελλον θα εχει εδω ο γιος μου ειμαι τοσο χαρουμενη που δεν φανταζεσαι ! Εαν εσεις δεν το βλεπετε ετσι σκεφτειτε το καλα γιατι ειναι μεγαλο και σοβαρο επιχειρημα !
                    Αυτα προς το παρον!
                    Οτι αλλο θελεις ρωτησε με !

                    Hälsar !!!!!
                    Kalimera eimaste kai emeis mia oikogeneia pou thelei na paei na zeisei stin Souidia.Mipws ksereis ti ginetai me to sxoleio ? To ena mou paidi einai 8 kai to allo 5 ti ginetai me tin entaksi tous sto souidiko sxoleio? Tha ta kataferoun ? den kseroun katholou tin glossa
                    Einai to mono pou me anisixei

                    Comment


                      Παιδιά καλημέρα και από μένα,
                      Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά περί Σουηδίας!!!Καταρχήν μπράβο σε αυτούς που ρίσκαραν και έφυγαν και μπράβο σε αυτούς που έχουν τη δύναμη να το παλέψουν στην Ελλάδα. Εδώ και ένα χρόνο ‘’φλερτάρω’’ με την ιδέα του να φύγω για Σουηδία διότι Ελλάδα δεν έχω καταφέρει να κάνω πολλά πράγματα από αυτά που θα ήθελα. Προς το παρόν θα το καθυστερήσω για 1 χρόνο μέχρι να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου. Έχω ρωτήσει και ακούσει πάρα πολλά. Θα ήθελα να που πει κάποιος αν γνωρίζει σε πόσο καιρό μέσες άκρες μπορεί κάποιος να μάθει σουηδικά (τύπου επιπέδου lower) και αν πιστεύετε ότι είναι αρκετό για να ξεκινήσει κάποιος να ψάχνει δουλειά στη Σουηδία.

                      Ευχαριστώ εκ' των προτέρων
                      :D

                      Comment


                        Originally posted by sisilia View Post
                        Kalimera eimaste kai emeis mia oikogeneia pou thelei na paei na zeisei stin Souidia.Mipws ksereis ti ginetai me to sxoleio ? To ena mou paidi einai 8 kai to allo 5 ti ginetai me tin entaksi tous sto souidiko sxoleio? Tha ta kataferoun ? den kseroun katholou tin glossa
                        Einai to mono pou me anisixei
                        Τα σχολεια ειναι καταπληκτικα ! Τα παιδια σου δεν θα δυσκολευτουν καθολου . Ειναι και μικρα στην ηλικια και θα μαθουν γρηγορα την γλωσσα . Ο γιος μου 13 χρονων και ηδη μιλαει σουηδικα . Αρχισε το σχολειο τελος Ιανουαριου . Περνανε καταπληκτικα τα παιδια στο σχολειο ! Δεν περγραφεται , ουτε το φανταζεσαι !!!!!!!
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Originally posted by tonia View Post
                          Παιδιά καλημέρα και από μένα,
                          Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά περί Σουηδίας!!!Καταρχήν μπράβο σε αυτούς που ρίσκαραν και έφυγαν και μπράβο σε αυτούς που έχουν τη δύναμη να το παλέψουν στην Ελλάδα. Εδώ και ένα χρόνο ‘’φλερτάρω’’ με την ιδέα του να φύγω για Σουηδία διότι Ελλάδα δεν έχω καταφέρει να κάνω πολλά πράγματα από αυτά που θα ήθελα. Προς το παρόν θα το καθυστερήσω για 1 χρόνο μέχρι να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου. Έχω ρωτήσει και ακούσει πάρα πολλά. Θα ήθελα να που πει κάποιος αν γνωρίζει σε πόσο καιρό μέσες άκρες μπορεί κάποιος να μάθει σουηδικά (τύπου επιπέδου lower) και αν πιστεύετε ότι είναι αρκετό για να ξεκινήσει κάποιος να ψάχνει δουλειά στη Σουηδία.

                          Ευχαριστώ εκ' των προτέρων
                          :D
                          Τονια εξαρταται ειναι κατι τελειως προσωπικο. Μπορει απο 4 μηνες εως 2 χρονια. Ισως και παραπανω. Εξαρταται αν ξερεις αλλες γλωσσες , αν διαβαζεις , ειναι τελειως προσωπικο . Εμενα μου φαινεται ευκολη γλωσσα σε αλλους παλι οχι. Στην σουηδια παντως εχουν φοβερο τροπο διδασκαλιας και ταχυρυθμα τμηματα για μεταναστες ενηλικες και αν τα παιρνεις και διαβαζεις τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Σε ευχαριστώ Ευανθία για την άμεση απάντηση σου!!! Γνωρίζω άλλες 2 γλώσσες αλλά δεν έτυχε ποτέ να τις μιλήσω σε σοβαρό επίπεδο (π.χ. σε δουλειά) και αυτό είναι το βασικό που με φοβίζει!!!Είχα ακούσει από έναν γνωστό ότι μέσα σε 6 μήνες έμαθε να μιλάει και να συνεννοείται μια χαρά και μου φάνηκε πολύ μικρό διάστημα ειδικά μια τέτοια γλώσσα που δεν ακούς κάθε μέρα!! Όπως λες και συ όμως όλο αυτό είναι υποκειμενικό!!! Είναι πολλά αυτά που θέλω να μάθω αλλά ας μην σας ‘’ πλακώσω’’ από τώρα με τις ατελείωτες ερωτήσεις μου!!!Πάντως κάθε πληροφορία – εμπειρία θα ήταν πολύτιμη!!

                            Comment


                              Originally posted by sacks
                              ti na mou aresei more.......ektos apo eksasfalisi se themata igeias den exei kati allo na kaneis...einai oloi krioi anthropoi..den einai san tin ellada ekei ntinome na bgo ekso stis 11..ekei den kikloforei psixi meta tis 8-9 i ora kai ta estiatoria kleinoun kai toso noris....douleia spiti kai spiti douleia....oi kafeteries ena xali mauro kai ola self service.....to allo kako einai oti einai poli aerokatoikimeni kai me polles perioxes....ego emena tensta...den itan kali perioxi kai dipla itan to rinkeby me pollous maurous kai eixe kai polla skinika vias ekei kai polla narkotika....oi souidoi ena savato diaskedazoun kai ekeino kathe savato o enas sto spiti tou allou....xeimona 3 to mesimeri einai pisa kai xioni pou oute to fantazese....to kalokairi omos einai kala.......einai apo tis protes xores se autoktonies.....vasika einai san thlivero topio....irthan poli ellines pano alla meta 3 mines tin ekanan giati apla den einai opos perimenan....min nomizeis oti vriskeis eukola douleia...oute oti plironoun kai toso kala.....kai opoios pei na anevei na anevei me fraga stin tsepi....an pas san ton nistiko nistikos tha meineis....ekei eisai kleismenos ston eauto sou....auta ta oliga...ego den mporo na ziso ekei me tipota....kai na fantasteis o petheros mou exei megales businnes ekei kai den aneveno.....exo voithisei poli kosmo na paei kai kanenas den ekatse..oloi girisan piso..exo koimisei kosmo sto spiti mou pou den to fantazese...apofasisa na katevo ellada otan bgikan ta fotovoltaika..estisa mia kali monada kai eimai mia xara.....i ksenitia den einai lisi....exei pragmata na kaneis stin ellada arkei na eisai exipnos....kai opoios drepete pou einai ellinas na katsei ekei pou einai kai na min xanagirisei ellada oute gia diakopes....
                              suck mipos ksereis ellines gia douleia ?giati den kseroume katholou souidika kai gia arxi leme na vroume douleies apo ellines

                              Comment


                                Originally posted by ευανθια View Post
                                Τα σχολεια ειναι καταπληκτικα ! Τα παιδια σου δεν θα δυσκολευτουν καθολου . Ειναι και μικρα στην ηλικια και θα μαθουν γρηγορα την γλωσσα . Ο γιος μου 13 χρονων και ηδη μιλαει σουηδικα . Αρχισε το σχολειο τελος Ιανουαριου . Περνανε καταπληκτικα τα παιδια στο σχολειο ! Δεν περγραφεται , ουτε το φανταζεσαι !!!!!!!
                                Se eyxaristw gia tin apantisi me kathisixases giati itan o monos mou fovos i metanasteysi mas ekei

                                Comment

                                Working...
                                X