Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by guren View Post
    Εχω πτυχιο τει πληροφορικης και αγγλικα και ειμαι 28 χρ.
    Τωρα που θα στελνω βιογραφικα απο ελλαδισταν προς σουηδια.Πες οτι με δεχονται για συνεντευξη....τι κανω μετα?Πρεπει να ερθω εκει για συνεντευξη?Κι αν δεν με δεχτουν στη δουλεια?Τσαμπα τα λεφτα που θα σκασω στα αεροπορικα και ξενοδοχεια?Κατι εχω ακουσει οτι γινονται συνεντευξεις και μεσω skype.Ισχυει αυτο?Το πτυχιο που το μεταφραζω?Στο υπουργειο εξωτερικων εδω ή το φερνω εκει και μου το μεταφραζουν?
    Πες πως εγκατασταθω εκει και βρω δουλεια(μακαρι θεε μου) σκεφτομαι να παω και να κανω και μεταπτυχιακο.Εχω ακουσει οτι εκει τα μεταπτυχιακα ειναι free, δεν πληρωνεις τιποτα αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το βγαλεις. Ισχυει?
    Σορρυ σε επρηξα λιγο
    Guren απ’ ότι έμαθα πρόσφατα, τα πτυχία και γενικά κάθε δημόσιο έγγραφο από Ελλάδα για να αναγνωριστεί στο εξωτερικό χρειάζεται την περιβόητη σφραγίδα της Χάγης. Αφού ξεμπλέξεις με αυτό πας όλη τη χαρτούρα σου στο μεταφραστικό στην Αθήνα για να στα μεταφράσουν. Γενικά θέλει λίγο τρέξιμο γιατί εδώ είναι λίγο ανενημέρωτοι.....

    Comment


      τα μαζευω και αντε γεια

      γεια σας και απο εμενα.συγχαρητηρια σε οσους τα καταφεραν και να πω οτι ειμαι απολυτα συμφωνος με την ευανθια οσον αφορα την αποψη της για τους ελληνες.λαος ευφυεστατος και τυχερος να βρισκεται να σε ενα τετοιο ευλογημενο τοπο γεωπολιτικα και γεωγραφικα αλλα τοσο κακια,ζηλιαρικη και λαμογιο ρατσα που ειλικρινα ευχομαι να ειχα γεννηθει σε αλλη χωρα.σαν ελληνες φυσικα εχουμε και καλα στοιχεια αλλα διαχρονικα μας εφαγε η κακια μας και ο αλληλσπαραγμος μας!!ετσι και εγω αηδιασμενος πλεον απο την αδικια αυτης της χωρας λεω να κανω ενα βημα παραπερα στα 31 μου.
      ειμαι φυσικοθεραπευτης με εμπειρια στη δουλεια μου και λεω να αρχισω τα σουηδικα ωστε σε ενα εξαμηνο να μπορω να ερθω εκει με το εφοδιο της γλωσσας.
      ηθελα να ρωτησω η δουλεια μου εχει εκει ανθιση?θα βρω καπου να απασχοληθω?
      στο μεταξυ θα δω αν μπορεσω να κανω ενα ταξιδακι 3ημερο να δω αν μου αρεσει το μερος και οι ανθρωποι αν και μαλλον θα μου αρεσει καθως ειμαι χειμερινος τυπος και στην πραγα που εμεινα για σπουδες ενα εξαμηνο ημουν μια χαρα με τα κρυα και τους -18 βαθμους!!
      λεφτα θα ερθω με κανα 10 χιλιαδες.φτανουν για μια ελπιδοφορα αρχη??
      αυτα για αρχη.οποια βοηθεια πολυτιμη!!

      Comment


        Originally posted by stef212000 View Post
        γεια σας και απο εμενα.συγχαρητηρια σε οσους τα καταφεραν και να πω οτι ειμαι απολυτα συμφωνος με την ευανθια οσον αφορα την αποψη της για τους ελληνες.λαος ευφυεστατος και τυχερος να βρισκεται να σε ενα τετοιο ευλογημενο τοπο γεωπολιτικα και γεωγραφικα αλλα τοσο κακια,ζηλιαρικη και λαμογιο ρατσα που ειλικρινα ευχομαι να ειχα γεννηθει σε αλλη χωρα.σαν ελληνες φυσικα εχουμε και καλα στοιχεια αλλα διαχρονικα μας εφαγε η κακια μας και ο αλληλσπαραγμος μας!!ετσι και εγω αηδιασμενος πλεον απο την αδικια αυτης της χωρας λεω να κανω ενα βημα παραπερα στα 31 μου.
        ειμαι φυσικοθεραπευτης με εμπειρια στη δουλεια μου και λεω να αρχισω τα σουηδικα ωστε σε ενα εξαμηνο να μπορω να ερθω εκει με το εφοδιο της γλωσσας.
        ηθελα να ρωτησω η δουλεια μου εχει εκει ανθιση?θα βρω καπου να απασχοληθω?
        στο μεταξυ θα δω αν μπορεσω να κανω ενα ταξιδακι 3ημερο να δω αν μου αρεσει το μερος και οι ανθρωποι αν και μαλλον θα μου αρεσει καθως ειμαι χειμερινος τυπος και στην πραγα που εμεινα για σπουδες ενα εξαμηνο ημουν μια χαρα με τα κρυα και τους -18 βαθμους!!
        λεφτα θα ερθω με κανα 10 χιλιαδες.φτανουν για μια ελπιδοφορα αρχη??
        αυτα για αρχη.οποια βοηθεια πολυτιμη!!
        Στην σουηδια ολα τα επαγγελματα εχουν ανθιση. Μονο που πρεπει να ξερεις σουηδικα. Γιαυτο στην αρχη μπορεις να βρεις ισως μια αλλη δουλεια μεχρι να μαθεις την γλωσα. Μπορει ομως να βρεις και με τα αγγλικα αν ξεριες σαν φυσικοθεραπεθτης. Πρεπει να ψαξεις πολυ και σιγουρα θα βρεις.
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by nyf1 View Post
          Καλημερα σε ολους!
          Σας διαβαζω πλεον καθημερινα γιατι προσπαθω να βρω μια ακρη πως θα φυγω απο την Ελλαδα και οφειλω να πω οτι η Σουηδια μου φανεται καλη επιλογη.
          Εχω διαβασει ολες τις σελιδες και εχω κρατησει καποια σαιτ που προτεινεται ωστε να τα ψαξω και εγω.
          Εχω ομως δυσκολια γενικα με το θεμα μεταναστευση. Για να εξηγησω τι εννοω θα ηθελα απο καποιον αν μπορει να με κατατοπισει απο που πρεπει να ξεκινησω. Δηλαδη πρωτα να βρω δουλεια ή σπιτι? Μπορω να κανω κατι απο εδω πριν φυγω για Σουηδια? Επισης τι χαρτια χρειαζομαι? (διαβατηρια, πτυχια κτ εν ολιγης) Τα παιρνω απο Ελλαδα ή μολις παω Σουηδια?
          Ειμαστε δυο ατομα, εγω εχω βγαλει ιεκ πληροφορικης και αντιστοιχα ο αλλος ιεκ βοηθου λογιστη. Μπορουμε να βρουμε δουλεια με αυτα τα προσοντα?
          Συγνωμη εκ των προτερων για τις τοσες πολλες ερωτησεις μου απλα δε βρηκα μια ακρη πως να ξεκινησω και τι να κανω στη συνεχεια.
          και απο οτι διαβασα δε μπορω να απευθυνθω στους ελληνες στη σουηδια.
          Αν μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα.
          Ευχαριστω!
          Καλησπερα !
          Καλο θα ειναι να ψαχνεις συγχρονως και για δουλεια και για σπιτι . Αν μεινεις στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι γιαυτο καλο θα ειναι να ψαχνεις απο τωρα. Επισης και για δουλεια οσο πιο νωρις ξεκινησεις το ψαξιμο τοσο το καλυτερο! Απο χαρτια θα τα παρεις ολα ακομα και απολυτηριο λυκειου πτυχια διαβατηριο πιστοποιητικο γαμου αν εισαι παντρεμενος ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιων . Οτι χαρτια εχεις.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Μεταναστευση στην Σουηδια

            Παιδια θελω να επισημανω κατι σημαντικο σε ολους που θελετε να ερθετε σουηδια .
            Τον τελευταιο χρονο για να παρεις τον προσωπικο αριθμο που ειναι απαραιτητος για να μπεις στο συστημα ζητανε να αποδειξεις οτι εχεις λεφτα για να συντηρηθεις για περιπου ενα χρονο περιπου 10.000 με 15.000 ευρω, και ασφαλεια υγειας. Επειδη ειναι λιγο ρισκο γιατι και παλι δεν ξερεις τι θα αποφασισουν , το καλυτερο ειναι να εχετε βρει μια δουλεια εστω και προχειρη να εχετε μια προσληψη στην σουηδια . Ετσι δεν χρειαζεται ουτε λεφτα να τους αποδειξεις οτι εχεις ουτε ασφαλεια υγειας. Το ιδιο εκανα κιεγω. Με την δουλεια παιρνεις γρηγορα τον αριθμο και μπορεις να γραφτεις αμεσως στο σχολειο σουηδικων. Ειναι ο πιο σωστος και σιγουρος τροπος. Και επιπλεον αν εχεις δουλεια δεν χρειαζεται να ξοδευεις τα λεφτα που εχεις φερει απο ελλαδα. Καλο ειναι να ψαχνεται για δουλεια και σπιτι απο ελλαδα. Ομως μπορειται να ερθετε και σουηδια να ψαξετε απο κοντα. Μπορειτε να μεινετε στην σουηδια 3 μηνες χωρις προσωπικο αριθμο σαν τουριστες. Εγω προτιμησα και ηρθα στοκχολμη εμεινα λιγες μερες σε ξενοδοχειο και απο εκει βρηκα πρωτα σπιτι και μετα δουλεια. Και λιγο πριν κλεισω τους 3 μηνες τους πηγα προσληψη και πηρα τον αριθμο. Αμεσως μετα γραφτηκα στα σουηδικα και ολα πηραν τον δρομο τους. Θελει πολυ αγωνα και πεισμα αλλα πιστεψτε με ολοι αξιζει τον κοπο ! Απο χαρτια θα παρετε τα παντα οτι εχετε. Πτυχια διπλωματα απολυτηριο λυκειου αν εχετε αδεια ταξι ολα τα παντα. Αν εχετε οικογενεια οπωσδηποτε πιστοποιητικο γαμου γεννησεως παιδιων. Ακομα και καποιο χαρτι απο καποια τεχνη πχ επιπλοποιος ξυλουργος κομμωτης πωλητης ........ Και φυσικα διαβατηριο . Μην πελαγωνεται ! Το μυστικο ειναι μια προχειρη δουλεια για να παρεις τον αριθμο. Αυτος ειναι ο σιγουρος δρομος !
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Originally posted by nyf1 View Post
              Καλημερα σε ολους!
              Σας διαβαζω πλεον καθημερινα γιατι προσπαθω να βρω μια ακρη πως θα φυγω απο την Ελλαδα και οφειλω να πω οτι η Σουηδια μου φανεται καλη επιλογη.
              Εχω διαβασει ολες τις σελιδες και εχω κρατησει καποια σαιτ που προτεινεται ωστε να τα ψαξω και εγω.
              Εχω ομως δυσκολια γενικα με το θεμα μεταναστευση. Για να εξηγησω τι εννοω θα ηθελα απο καποιον αν μπορει να με κατατοπισει απο που πρεπει να ξεκινησω. Δηλαδη πρωτα να βρω δουλεια ή σπιτι? Μπορω να κανω κατι απο εδω πριν φυγω για Σουηδια? Επισης τι χαρτια χρειαζομαι? (διαβατηρια, πτυχια κτ εν ολιγης) Τα παιρνω απο Ελλαδα ή μολις παω Σουηδια?
              Ειμαστε δυο ατομα, εγω εχω βγαλει ιεκ πληροφορικης και αντιστοιχα ο αλλος ιεκ βοηθου λογιστη. Μπορουμε να βρουμε δουλεια με αυτα τα προσοντα?
              Συγνωμη εκ των προτερων για τις τοσες πολλες ερωτησεις μου απλα δε βρηκα μια ακρη πως να ξεκινησω και τι να κανω στη συνεχεια.
              και απο οτι διαβασα δε μπορω να απευθυνθω στους ελληνες στη σουηδια.
              Αν μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα.
              Ευχαριστω!
              Καλησπερα !
              Καλο θα ειναι να ψαχνεις συγχρονως και για δουλεια και για σπιτι . Αν μεινεις στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι γιαυτο καλο θα ειναι να ψαχνεις απο τωρα. Επισης και για δουλεια οσο πιο νωρις ξεκινησεις το ψαξιμο τοσο το καλυτερο! Απο χαρτια θα τα παρεις ολα ακομα και απολυτηριο λυκειου πτυχια διαβατηριο πιστοποιητικο γαμου αν εισαι παντρεμενος ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιων . Οτι χαρτια εχεις.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by nyf1 View Post
                Καλημερα σε ολους!
                Σας διαβαζω πλεον καθημερινα γιατι προσπαθω να βρω μια ακρη πως θα φυγω απο την Ελλαδα και οφειλω να πω οτι η Σουηδια μου φανεται καλη επιλογη.
                Εχω διαβασει ολες τις σελιδες και εχω κρατησει καποια σαιτ που προτεινεται ωστε να τα ψαξω και εγω.
                Εχω ομως δυσκολια γενικα με το θεμα μεταναστευση. Για να εξηγησω τι εννοω θα ηθελα απο καποιον αν μπορει να με κατατοπισει απο που πρεπει να ξεκινησω. Δηλαδη πρωτα να βρω δουλεια ή σπιτι? Μπορω να κανω κατι απο εδω πριν φυγω για Σουηδια? Επισης τι χαρτια χρειαζομαι? (διαβατηρια, πτυχια κτ εν ολιγης) Τα παιρνω απο Ελλαδα ή μολις παω Σουηδια?
                Ειμαστε δυο ατομα, εγω εχω βγαλει ιεκ πληροφορικης και αντιστοιχα ο αλλος ιεκ βοηθου λογιστη. Μπορουμε να βρουμε δουλεια με αυτα τα προσοντα?
                Συγνωμη εκ των προτερων για τις τοσες πολλες ερωτησεις μου απλα δε βρηκα μια ακρη πως να ξεκινησω και τι να κανω στη συνεχεια.
                και απο οτι διαβασα δε μπορω να απευθυνθω στους ελληνες στη σουηδια.
                Αν μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα.
                Ευχαριστω!
                Καλησπερα !
                Καλο θα ειναι να ψαχνεις συγχρονως και για δουλεια και για σπιτι . Αν μεινεις στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι γιαυτο καλο θα ειναι να ψαχνεις απο τωρα. Επισης και για δουλεια οσο πιο νωρις ξεκινησεις το ψαξιμο τοσο το καλυτερο! Απο χαρτια θα τα παρεις ολα ακομα και απολυτηριο λυκειου πτυχια διαβατηριο πιστοποιητικο γαμου αν εισαι παντρεμενος ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιων . Οτι χαρτια εχεις.
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by guren View Post
                  Εχω πτυχιο τει πληροφορικης και αγγλικα και ειμαι 28 χρ.
                  Τωρα που θα στελνω βιογραφικα απο ελλαδισταν προς σουηδια.Πες οτι με δεχονται για συνεντευξη....τι κανω μετα?Πρεπει να ερθω εκει για συνεντευξη?Κι αν δεν με δεχτουν στη δουλεια?Τσαμπα τα λεφτα που θα σκασω στα αεροπορικα και ξενοδοχεια?Κατι εχω ακουσει οτι γινονται συνεντευξεις και μεσω skype.Ισχυει αυτο?Το πτυχιο που το μεταφραζω?Στο υπουργειο εξωτερικων εδω ή το φερνω εκει και μου το μεταφραζουν?
                  Πες πως εγκατασταθω εκει και βρω δουλεια(μακαρι θεε μου) σκεφτομαι να παω και να κανω και μεταπτυχιακο.Εχω ακουσει οτι εκει τα μεταπτυχιακα ειναι free, δεν πληρωνεις τιποτα αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το βγαλεις. Ισχυει?
                  Σορρυ σε επρηξα λιγο
                  Απο οτι εχω ακουσει οσοι ασχολουνται με κομπιουτερ βρισκουν πολυ ευκολα δουλεια ακομα και με τα αγγλικα ! Και μαλιστα παιρνουν πολυ καλα λεφτα ! Ψαξτο ειμαι σιγουρη γιαυτο που σου λεω. Η σουηδια ειναι η χωρα της πληροφορικης και των κομπιουτερ. Εσυ νομιζω οτι θα μπορεσεις να βρεις πολυ ευκολα δουλεια στον τομεα σου και χωρις τα σουηδικα ! Εγω εχω πτυχιο νομικης και πρεπει να μαθω πολυ καλα σουηδικα για να ασχοληθω με την δουλεια μου.
                  Το πτυχιο σου να το μεταφρασεις στο υπουργειο εξωτερικων ειναι πιο φτηνα στην ελλαδα. Για το skype δεν ξερω να σου πω. Ουτε για το μεταπτυχιακο ξερω να σου πω. Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι οταν παρεις τον προσωπικο αριθμο σου ανοιγουν ολες οι πορτες για να κανεις οτι θελεις .
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Ναι τα τμηματα ειναι για ενηλικες. Και δεν υπαρχουν μονο σχολεια για την γλωσσα . Υπαρχουν σχολες για να μαθεις οτι αλλο θελεις. Η εκπαιδευση στην σουηδια δεν σταματαει . Μπορει καποιος να σπουδασει οτιδηποτε θελει σε οποιαδηποτε ηλικια στην ζωη του. Οσο για τα αγγλικα κιεγω οταν ηρθα σουηδια με τα αγγλικα ξεκινησα.
                    Ολοι οι σουηδοι μιλανε αγγλικα. Και φυσικα αν το ψαξεις πολυ και δουλεια μπορεις να βρεις . Μπορει να μην ειναι η δουλεια που θελεις στην αρχη αλλα ολοι απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε. Παραλληλα αρχιζεις και τα μαθηματα σουηδικων, και ολα παιρνουν τον δρομο τους.
                    καλησπερα παιδια!ειμαι καινουριο μελος κι ετοιμαζομαι κι εγω με την οικογενεια μου να κανουμε το μεγαλο βημα προς τη σουηδια.ευανθια εισαι πολυ ενταξει ατομο που βοηθας ολους μα ολους σε οτι κι αν σε ρωτησουν και καλο θα ηταν να ηταν ολος ο κοσμος ετσι μπραβο σου!εμεις λεμε να παμε πιο νοτια στη σουηδια και συγκεκριμενα για το μαλμε.θα μπορουσα να μαθω πληροφοριες για εκει,αν υπαρχουν δυνατοτητες για δουλεια και γενικιοτερα σαν επιλογη για τον τροπο ζωης εκει?ευχαριστω

                    Comment


                      Originally posted by νικολετα View Post
                      καλησπερα παιδια!ειμαι καινουριο μελος κι ετοιμαζομαι κι εγω με την οικογενεια μου να κανουμε το μεγαλο βημα προς τη σουηδια.ευανθια εισαι πολυ ενταξει ατομο που βοηθας ολους μα ολους σε οτι κι αν σε ρωτησουν και καλο θα ηταν να ηταν ολος ο κοσμος ετσι μπραβο σου!εμεις λεμε να παμε πιο νοτια στη σουηδια και συγκεκριμενα για το μαλμε.θα μπορουσα να μαθω πληροφοριες για εκει,αν υπαρχουν δυνατοτητες για δουλεια και γενικιοτερα σαν επιλογη για τον τροπο ζωης εκει?ευχαριστω
                      Καλησπερα Νικολετα

                      Οταν αρχισα να ψαχνω πληροφοριες για την σουηδια ανακαλυψα οτι στο μαλμε εχει πολλους μουσουλμανους , τουρκους κλπ και υπαρχουν διαφορα προβληματα φασαριες κλπ. Και ετσι αποφασισα να ερθω στοκχολμη . Οχι οτι στην στοκχολμη δεν υπαρχουν , αλλα για το μαλμε αν θυμαμαι καλα ειναι πολυ μεγαλο το ποσοστο. Ψαξτο κιεσυ λιγο στο ιντερνετ. Δυνατοτητα για δουλειες υπαρχουν πολλες αλλα προετοιμασου για πολυ ψαξιμο .Και σιγουρα θα διαλεξεις καποια μεγαλη πολη οπου υπαρχουν περισσοτερες δουλειες . Για το Μαλμε ψαξτο καλα.
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        spiro αν θελεις να το φιλοσοφησουμε φταει το χρηματοπιστωτικο συστημα το οποιο εκ των πραγματων οδηγει 2-3 χωρες να υπερισχυσουν εναντι ολων των υπολοιπων και τελικα μερικων επιχειρησεων οπως το δντ(ιδιωτικη εταιρεια) να επικρατησουν ολων.αν εχεις ορεξη δες το zeitgeist addendum.ομως αυτη η καταντια μια χωρα με τετοια ιστορια απο μεγαθηριο να καταντησει κουκιδα που χρωσταει 10 φορες οσο αναλογει στο μεγεθος της ειναι το κατι αλλο!!παντως σε καμια 10-20 χρονια λογικα το χρηματοπιστωτικο συστημα θα αλλαξει μιας και οδηγει σε αδιεξοδο αφου δημιουργουνατ χρεη(τοκοι) απο αερα κοπανιστο!!δλδ σου δινω εγς μια μπουγατσα και εσυ χωρις να μπορεις να φτιαξεις μπουγατσα πρεπει να μου επιστρεψεις 1,5 μπουγατσα και αφου δεν μπορεις να φτιαξεις μπουγατσα σου ξαναδανειζω 1 μπουγατσα για να σου μεινει και μιση για να φας αλλα παλι θα πρεπει να μου δωσεις πισω 1,5 εχοντας στα χερια σου μιση και μετα σου δανειζω 1,5 μπουγατσα για να ερθεις στα ισα σου και ουτω καθεξης.βεβαια καπως ετσι τα εβλεπε και ο παγκαλος και ο καραμανλης και γινανε τετραπαχοι.
                        ο χιτλερ ηταν απαραδεκτος μεν πανεξυπνος δε και να σου πω την αληθεια θα τον προτιμουσα απο τον γαπ.προς θεου δν ειμαι δεξιος εε!βασικα δν ειμαι τιποτα.δεν πιστευω σε κομματα και αριστερα δεξια.ολοι ανθρωποι ειμαστε και εχουμε ιδιες αναγκες και ενω ο πλανητης μπορει να μας προσφερει τα παντα σε αφθονια επιλεγουμε μονοι μας την αυτοκαταστροφη.ουφ αυτα.μη χαλαω και το φορουμ.
                        τωρα ψαχνω ειστηρια για στοκχολμη να ερθω μια στα γρηγορα να δω πως ειναι.ετσι και αλλιως τρελαινομαι για ταξιδια.
                        ευανθια εισαι σουπερ!γρηγορες απαντησεις και αισιοδοξια.να εισαι καλα παντα και να ξερεις οσο βοηθας θα βοηθιεσαι.ετσι ειναι φτιαγμενο το συμπαν και το εννοω αυτο.

                        Comment


                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Καλησπερα !
                          Καλο θα ειναι να ψαχνεις συγχρονως και για δουλεια και για σπιτι . Αν μεινεις στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι γιαυτο καλο θα ειναι να ψαχνεις απο τωρα. Επισης και για δουλεια οσο πιο νωρις ξεκινησεις το ψαξιμο τοσο το καλυτερο! Απο χαρτια θα τα παρεις ολα ακομα και απολυτηριο λυκειου πτυχια διαβατηριο πιστοποιητικο γαμου αν εισαι παντρεμενος ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιων . Οτι χαρτια εχεις.

                          Καλημερα Ευανθια!
                          Καταρχας να σε ευχαριστησω που μας βοηθας. Ειναι σημαντικο να εχεις καποιον να σε καθοδηγησει.
                          Ουτε παντρεμενος ειμαι ουτε παιδια εχω. Ειμαι 26 χρονων και 27 αντιστοιχα ο κολλητος μου.
                          Υποθετω οτι τα χαρτια αυτα πρεπει να ειναι μεταφρασμενα απο δικηγορο εδω στην Ελλαδα ετσι?
                          Λογικα θα ξεκινησω απο κεντρικα και συνεχιζω προς τα εξω και οπου βρω.
                          Σε προηγουμενες σελιδες ειχε κατι λινκ για ευρεση σπιτιου και εργασιας, λογικα απο εκει μπορω να βρω κατι να ξεκινησω. Απλα επειδη τα οικονομικα μου ειναι περιορισμενα και να ηθελα να τα ψαξω απο κοντα δε μπορω. Εχω ακριβως οσα χρειαζονται για τα πρωτα βηματα.
                          Μια απορια που εχω οσον αφορα την ασφαλεια υγειας.
                          Αν δεν εχουμε στην Ελλαδα ασφαλιση μας δεχονται στη Σουηδια? μπορουμε να ασφαλιστουμε εκει απο το μηδεν?
                          λογικα αν βρουμε μια δουλεια θα γινεται.

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Απο οτι εχω ακουσει οσοι ασχολουνται με κομπιουτερ βρισκουν πολυ ευκολα δουλεια ακομα και με τα αγγλικα ! Και μαλιστα παιρνουν πολυ καλα λεφτα ! Ψαξτο ειμαι σιγουρη γιαυτο που σου λεω. Η σουηδια ειναι η χωρα της πληροφορικης και των κομπιουτερ. Εσυ νομιζω οτι θα μπορεσεις να βρεις πολυ ευκολα δουλεια στον τομεα σου και χωρις τα σουηδικα ! Εγω εχω πτυχιο νομικης και πρεπει να μαθω πολυ καλα σουηδικα για να ασχοληθω με την δουλεια μου.
                            Το πτυχιο σου να το μεταφρασεις στο υπουργειο εξωτερικων ειναι πιο φτηνα στην ελλαδα. Για το skype δεν ξερω να σου πω. Ουτε για το μεταπτυχιακο ξερω να σου πω. Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι οταν παρεις τον προσωπικο αριθμο σου ανοιγουν ολες οι πορτες για να κανεις οτι θελεις .
                            Καλημέρα Ευανθία , συγχαρητήρια για την αξιόλογη προσπάθεια που έχεις κάνει σε επίπεδο ενημέρωσης στο forum , άλλα εύχομαι και κάθε προσωπική επιτυχία στην ζωή σου με την οικογενεια σου .
                            Με την σειρά μου θέλω να ρωτήσω , την προοπτική να έρθουμε Σουηδία , μαζί με την σύζηγο και την κορούλα μας , που είναι μηνών , μικρή ακομα και για αυτό η απόφαση πρέπει να είναι οριστική και σοβαρή .
                            Η σύζηγος είναι δικηγόρος και εγώ λογιστής , και θέλουμε να κάνουμε το βήμα , το σκευτόμαστε σιγα-σιγά , το συζητάμε μεταξύ μας , επειδή τα πράγματα εδώ έχουν δυσκολέψει αρκετά , άλλα κυριώς δεν βλέπουμε προοπτική για το παιδί μας . Θα μπορούσε η σύζηγος να βρεί σχετικά εύκολα κάτι στο αντικειμένο της ή θα χρειαστεί πρώτα να κάνει κάποια μαθήματα για να αναγνωρίσει το πτυχίο της ή και εγώ ακόμα ?
                            Εργασιακή εμπειρία υπάρχει 10 χρόνια από μένα και 4-5 η σύζηγος , διάθεση για δουλειά επίσης και όνειρα πολλά . Επίσης έχουμε κάποια φίλη μας στην πόλη Skane , ή οποία μπορεί να μας βοήθησει τουλάχιστον στην αρχή με θέματα προσαρμογής στο νέο περιβάλλον , και σίγουρα είναι μαι πολύτιμη βοήθεια εκ μέρους της . Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                            Comment


                              Originally posted by νικολετα View Post
                              καλησπερα παιδια!ειμαι καινουριο μελος κι ετοιμαζομαι κι εγω με την οικογενεια μου να κανουμε το μεγαλο βημα προς τη σουηδια.ευανθια εισαι πολυ ενταξει ατομο που βοηθας ολους μα ολους σε οτι κι αν σε ρωτησουν και καλο θα ηταν να ηταν ολος ο κοσμος ετσι μπραβο σου!εμεις λεμε να παμε πιο νοτια στη σουηδια και συγκεκριμενα για το μαλμε.θα μπορουσα να μαθω πληροφοριες για εκει,αν υπαρχουν δυνατοτητες για δουλεια και γενικιοτερα σαν επιλογη για τον τροπο ζωης εκει?ευχαριστω
                              hellooo!!Εμένα ο άντρας μου είναι γεννημένος και μεγαλωμένος στο malmo,τα αδερφια του μένουν εκει κ οι γονείς του απο 20 ετών!Τα τελευταία 4,5 χρόνια έχει κατέβει Ελλάδα και μένουμε εδώ αλλά σκεφτόμαστε σε λίγους μήνες να γυρίσουμε στο malmo!Όπότε για την πόλη αυτη μπορώ να σου μιλήσω αφου και εγώ την επσκεπτομαι τα τελευταια 12 χρόνια συχνα πυκνά...Είναι νότια,,,που σημαίνει ότι δεν έχει και τόσο βαρύ χειμώνα,,,ειναι παραθαλάσσια,που την κάνει όμορφη για βόλτες ειδικα το καλοκαίρι μπορείς να κάνεις και μπάνιο,,,πας εκεί απο Κοπεγχάγη και παίρνεις το μετρο και σε 20 λεπτα σε βγάζει στο κέντρο της πόλης,,,ειναι μια πόλη με σταθερή ανάπτυξη και όχι πολύ ακριβά ενοίκια όπως στην πρωτεύουσα για παράδειγμα...βρίσκεις σίγουρα δουλειά...εχει πολλά εστιατόρια,καφετέριες και ζωή...εχει πολλούς άραβες αλλά αυτοί ειναι μαζεμένοι σε μια περιοχή....την μονη φασαρία που έχω διαπιστώσει εγώ ειναι οτι στο δρόμο οταν οδηγούν κορνάρουν και εχουν δυνατά τη μουσική,,,πράγμα που δεν συμβαίνει στη Σουηδία,,,οι σουηδοί οδηγουν ηρεμα και προσεχτικα πάντα με σεβασμο στον πεζο...το μονο πρόβλημα που ισως συναντησεις ειναι αν πας τα παιδια σε σχολειο με πολλους μουσουλμάνους τότε ίσως μείνουν πίσω στα μαθηματα αν τα μουσουλμανακια δεν γνωριζουν τη γλωσσα και πρεπει οι δασκαλοι να πηγαινουν με πιο αργους ρυθμους!
                              Αυτα!!καλή τύχη και το μάλμε ειναι μια καλη επιλογη

                              Comment


                                Originally posted by nyf1 View Post
                                Καλημερα Ευανθια!
                                Καταρχας να σε ευχαριστησω που μας βοηθας. Ειναι σημαντικο να εχεις καποιον να σε καθοδηγησει.
                                Ουτε παντρεμενος ειμαι ουτε παιδια εχω. Ειμαι 26 χρονων και 27 αντιστοιχα ο κολλητος μου.
                                Υποθετω οτι τα χαρτια αυτα πρεπει να ειναι μεταφρασμενα απο δικηγορο εδω στην Ελλαδα ετσι?
                                Λογικα θα ξεκινησω απο κεντρικα και συνεχιζω προς τα εξω και οπου βρω.
                                Σε προηγουμενες σελιδες ειχε κατι λινκ για ευρεση σπιτιου και εργασιας, λογικα απο εκει μπορω να βρω κατι να ξεκινησω. Απλα επειδη τα οικονομικα μου ειναι περιορισμενα και να ηθελα να τα ψαξω απο κοντα δε μπορω. Εχω ακριβως οσα χρειαζονται για τα πρωτα βηματα.
                                Μια απορια που εχω οσον αφορα την ασφαλεια υγειας.
                                Αν δεν εχουμε στην Ελλαδα ασφαλιση μας δεχονται στη Σουηδια? μπορουμε να ασφαλιστουμε εκει απο το μηδεν?
                                λογικα αν βρουμε μια δουλεια θα γινεται.
                                Καλησπερα ! Για να σε δεχτουν να μεινεις στην σουηδια πρεπει η να εχεις προσληψη απο εργοδοτη επομενως παιρνεις αμεσως τον προσωπικο αριθμο η πρεπει να εχεις αποδειξη οτι μπορεις να συντηρηθεις μονος σου για περιπου ενα χρονο με 10.000 εως 15.000 περιπου , και ασφαλεια ιατρικη την ευρωπαικη καρτα . Ομως τωρα τελευταια ακουσα οτι σε καποιον γιατρο δεν του εδωσαν προσωπικο αριθμο γιατι τους πηγε ευρωπαικη καρτα ασφαλισης και δεν την δεχτηκαν. Συνεχως το δυσκολευουν αποτι φαινεται. Θα μαθω και θα επανελθω. Ο πιο σιγουρος δρομος παντως ειναι να βρεις μια οποιαδηποτε δουλεια , ετσι και τον αριθμο θα παρεις και λεφτα θα βγαζεις και ασφαλιση ιατρικη θα εχεις. Ο προσωπικος αριθμος στην σουηδια ειναι η αρχη των παντων !
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X