Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by george1 View Post
    Καλημέρα Ευανθία , συγχαρητήρια για την αξιόλογη προσπάθεια που έχεις κάνει σε επίπεδο ενημέρωσης στο forum , άλλα εύχομαι και κάθε προσωπική επιτυχία στην ζωή σου με την οικογενεια σου .
    Με την σειρά μου θέλω να ρωτήσω , την προοπτική να έρθουμε Σουηδία , μαζί με την σύζηγο και την κορούλα μας , που είναι μηνών , μικρή ακομα και για αυτό η απόφαση πρέπει να είναι οριστική και σοβαρή .
    Η σύζηγος είναι δικηγόρος και εγώ λογιστής , και θέλουμε να κάνουμε το βήμα , το σκευτόμαστε σιγα-σιγά , το συζητάμε μεταξύ μας , επειδή τα πράγματα εδώ έχουν δυσκολέψει αρκετά , άλλα κυριώς δεν βλέπουμε προοπτική για το παιδί μας . Θα μπορούσε η σύζηγος να βρεί σχετικά εύκολα κάτι στο αντικειμένο της ή θα χρειαστεί πρώτα να κάνει κάποια μαθήματα για να αναγνωρίσει το πτυχίο της ή και εγώ ακόμα ?
    Εργασιακή εμπειρία υπάρχει 10 χρόνια από μένα και 4-5 η σύζηγος , διάθεση για δουλειά επίσης και όνειρα πολλά . Επίσης έχουμε κάποια φίλη μας στην πόλη Skane , ή οποία μπορεί να μας βοήθησει τουλάχιστον στην αρχή με θέματα προσαρμογής στο νέο περιβάλλον , και σίγουρα είναι μαι πολύτιμη βοήθεια εκ μέρους της . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Καλησπερα γιωργο.
    Συναδελφος ειναι η γυναικα σου . Σε αυτο το επαγγελμα ειναι απαραιτητα τα σουηδικα. Και φυσικα χρειαζεται αναγνωριση πτυχιου.
    Παντως δουλειες υπαρχουν πολλες και οι δικηγοροι αλλα και οι λογιστες πληρωνονται παρα πολυ καλα.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by Λιλιαν81 View Post
      hellooo!!Εμένα ο άντρας μου είναι γεννημένος και μεγαλωμένος στο malmo,τα αδερφια του μένουν εκει κ οι γονείς του απο 20 ετών!Τα τελευταία 4,5 χρόνια έχει κατέβει Ελλάδα και μένουμε εδώ αλλά σκεφτόμαστε σε λίγους μήνες να γυρίσουμε στο malmo!Όπότε για την πόλη αυτη μπορώ να σου μιλήσω αφου και εγώ την επσκεπτομαι τα τελευταια 12 χρόνια συχνα πυκνά...Είναι νότια,,,που σημαίνει ότι δεν έχει και τόσο βαρύ χειμώνα,,,ειναι παραθαλάσσια,που την κάνει όμορφη για βόλτες ειδικα το καλοκαίρι μπορείς να κάνεις και μπάνιο,,,πας εκεί απο Κοπεγχάγη και παίρνεις το μετρο και σε 20 λεπτα σε βγάζει στο κέντρο της πόλης,,,ειναι μια πόλη με σταθερή ανάπτυξη και όχι πολύ ακριβά ενοίκια όπως στην πρωτεύουσα για παράδειγμα...βρίσκεις σίγουρα δουλειά...εχει πολλά εστιατόρια,καφετέριες και ζωή...εχει πολλούς άραβες αλλά αυτοί ειναι μαζεμένοι σε μια περιοχή....την μονη φασαρία που έχω διαπιστώσει εγώ ειναι οτι στο δρόμο οταν οδηγούν κορνάρουν και εχουν δυνατά τη μουσική,,,πράγμα που δεν συμβαίνει στη Σουηδία,,,οι σουηδοί οδηγουν ηρεμα και προσεχτικα πάντα με σεβασμο στον πεζο...το μονο πρόβλημα που ισως συναντησεις ειναι αν πας τα παιδια σε σχολειο με πολλους μουσουλμάνους τότε ίσως μείνουν πίσω στα μαθηματα αν τα μουσουλμανακια δεν γνωριζουν τη γλωσσα και πρεπει οι δασκαλοι να πηγαινουν με πιο αργους ρυθμους!
      Αυτα!!καλή τύχη και το μάλμε ειναι μια καλη επιλογη
      καλημερα λιλιαν κι ευχαριστω για την απαντ.παιδακι εχουμε και ειναι ενα κοριτσακι 19 μηνων οπου εξαιτιας της το κανουμε αυτο για να εχει ενα καλυτερο μελλον αλλα και γιαυτο ανυσηχω παρα πολυ βεβαια οπως ολοι οι γονεις.για το μαλμε μας ειπαν καποιοι γνωστοι οτι ειναι μια καλη επιλογη για τους ιδιους λογους που ειπες κι εσυ απλα εκεινοι μενουν εκει μια ζωη,ελληνες ειναι βεβαια,και λεω μηπως καποια τυχων προβληματα τους φαινονται απλη καθημερηνοτητα η κι εγω δεν ξερω τι αλλο.παντως για τους μουσουλμανους μου ειπε και η ευανθια εχθες αλλα με λιγο παραπανω εμφαση και λιγο ψιλοφοβηθηκα,αλλα μπορει η κοπελα να το βλεπει απο αλλη σκοπια.πως μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες εστω και εικονες για το μαλμε?θα ηταν μια καλη κινηση να παει ο αντρας μου ενα ταξιδι μονος του για να διαπιστωσει καποια πραγματα απο κοντα η θα ηταν χασιμο χρονου αλλα και χρηματων φυσικα?

      Comment


        Originally posted by ευανθια View Post
        Καλησπερα γιωργο.
        Συναδελφος ειναι η γυναικα σου . Σε αυτο το επαγγελμα ειναι απαραιτητα τα σουηδικα. Και φυσικα χρειαζεται αναγνωριση πτυχιου.
        Παντως δουλειες υπαρχουν πολλες και οι δικηγοροι αλλα και οι λογιστες πληρωνονται παρα πολυ καλα.
        Καλησπέρα ,
        Ευχαριστώ για την απάντηση Ευανθία . Πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να ξεκινήσυμε την εκμάθηση από τώρα , έτσι δεν είναι , για να είμαστε σε ένα σχετικά καλό επίπέδο , αν αποφασίσουμε να έρθουμε του χρόνου ?
        Μετά από ένα χρόνο παραμονής σου στην Σουηδία , ποιά είναι τα υπέρ και κατά αυτής της περιόδου της ζωής σου και της οικογένειας σου ? Αν είχες άλλη επιλογή , π.χ. Αυστραλία , ή μια άλλη χώρα , θα επέλεγες και πάλι Σουηδία ? ευχαριστώ .

        Comment


          Originally posted by νικολετα View Post
          καλημερα λιλιαν κι ευχαριστω για την απαντ.παιδακι εχουμε και ειναι ενα κοριτσακι 19 μηνων οπου εξαιτιας της το κανουμε αυτο για να εχει ενα καλυτερο μελλον αλλα και γιαυτο ανυσηχω παρα πολυ βεβαια οπως ολοι οι γονεις.για το μαλμε μας ειπαν καποιοι γνωστοι οτι ειναι μια καλη επιλογη για τους ιδιους λογους που ειπες κι εσυ απλα εκεινοι μενουν εκει μια ζωη,ελληνες ειναι βεβαια,και λεω μηπως καποια τυχων προβληματα τους φαινονται απλη καθημερηνοτητα η κι εγω δεν ξερω τι αλλο.παντως για τους μουσουλμανους μου ειπε και η ευανθια εχθες αλλα με λιγο παραπανω εμφαση και λιγο ψιλοφοβηθηκα,αλλα μπορει η κοπελα να το βλεπει απο αλλη σκοπια.πως μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες εστω και εικονες για το μαλμε?θα ηταν μια καλη κινηση να παει ο αντρας μου ενα ταξιδι μονος του για να διαπιστωσει καποια πραγματα απο κοντα η θα ηταν χασιμο χρονου αλλα και χρηματων φυσικα?
          Γεια σου!!!!!Εχουμε και εμεις ενα αγορακι 21 μηνων και εμεις γι αυτο θέλουμε να γυρισουμε στο malmo...γιατι εδω δεν θα εχει τιποτα απο οσα ειχε ο μπαμπας του που μεγαλωσε εκει και δεν μου αρεσει καθολου ουτε θελω να αποκτησει το παιδι μου ελληνικη νοοτροπια...και λυπαμαι που το λέω γιατι ειμαι και καθηγητρια ελληνικης φιλολογιας...
          Πίστεψέ με εκει αυτα που θεωρουν προβλήματα εμεις τα ακουμε και γελάμε...μιλαμε για θεματα που εμεις εδω ουτε που θα σκεφτομασταν να προβληματιστούμε,,,γενικα η Σουηδια ειναι μια χωρα στην οποία ειναι δύσκολο να εχεις σοβαρα προβλήματα εκτος και αν μπλέξεις σε παρανομίες και σε ανακαλύψει το κράτος και σε κυνηγάει....
          τωρα όσο για τους μουσουλμάνους,αυτοι στο malmo ειναι στο συνολό τους άραβες και ειναι μαζεμενοι στις περιοχές τους,εχουν τα δικα τους μαγαζια και απασχολουν φυσικά συμπατριώτες τους..οι γυναικες παντα κτκλοφορουν 2-2 μαζί με τα παιδια τους ή με τον αντρα τους...για αυτους δεν ειναι να προβληματιζεσαι και να φοβασαι,,,
          Ο άντρας μου ήταν πρόεδρος της ελληνικής κοινότητας στο malmo και μπορει να ξερει τους φιλους σας!!χεχε
          Όσο για το ταξίδι,,,καλό θα ηταν αν μπορεί να φιλοξενηθει, να ανεβει στην πολη ο αντρας σου ή και μαζί αν μπορεις να αφησεις καπου το παιδι για λιγες μερες και να δειτε το μερος απο κοντα...ειναι σιγουρα αρκετα διαφωτιστικό..μπορείτε να βρειτε εισιτηρια στη αερ.εταιρεια cimber.com αντι για την sas που ειναι πιο ακριβα τα εισιτηρια,,,και κλινετε για κοπεγχαγη δανια..
          για να δεις για την πολη πατα στο google:living in malmo..Επίσης μπορώ εγώ να σουν στειλω φωτο στο μέιλ σου απο αυτες που εχω τραβηξει η ιδια!!!!
          ό τι αλλο χρειαστείς στη διάθεση σου!

          Comment


            Originally posted by george1 View Post
            Καλησπέρα ,
            Ευχαριστώ για την απάντηση Ευανθία . Πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να ξεκινήσυμε την εκμάθηση από τώρα , έτσι δεν είναι , για να είμαστε σε ένα σχετικά καλό επίπέδο , αν αποφασίσουμε να έρθουμε του χρόνου ?
            Μετά από ένα χρόνο παραμονής σου στην Σουηδία , ποιά είναι τα υπέρ και κατά αυτής της περιόδου της ζωής σου και της οικογένειας σου ? Αν είχες άλλη επιλογή , π.χ. Αυστραλία , ή μια άλλη χώρα , θα επέλεγες και πάλι Σουηδία ? ευχαριστώ .
            Αυτο που με ρωτας καταρχην για την γλωσσα καλο θα ειναι να αρχισετε μαθηματα . Οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα. Τωρα αν θα διαλεγα ξανα σουηδια πρεπει να σου πω οτι και αυτη η ερωτηση ειναι υποκειμενικη. Εγω απο την αρχη το εψαξα πολυ μα παρα πολυ και αποφασισα οτι μου αρεσει η σουηδια. Και ναι δεν θα πηγαινα πουθενα αλλου . Να σου πω οτι αυστραλια απο την αρχη την απεκλεισα γιατι δεν ηθελα να ειμαι τοσο μακρυα απο ελλαδα και επισης δεν ηθελα να παω σε τοσο μεγαλη αλλαγη οπως ας πουμε τα χριστουγεννα εκει ειναι καλοκαιρι.
            Τωρα οσο για τα υπερ και τα κατα της σουηδιας ειναι και παλι υποκειμενικη ερωτηση. Για εμενα ολα ειναι υπερ. Εδω η ζωη μου αλλαξε προς το καλυτερο , ηρεμησα μου εφυγε το αγχος και πολλα παρα πολλα αλλα......
            Το κρυο και το χιονι εμενα μου αρεσουν τρελαινομαι να χουζουρευω σπιτι μου και εξω να χιονιζει . Εσενα ομως σου αρεσει το κρυο και το χιονι ? Εγω βγηκα εξω βραδυ με - 25 για να παω γυμναστηριο. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εδω λειτουργουν ολα αψογα οι ανθρωποι ειναι ευγενικοι ηρεμοι και θα εχεις ολα οσα μας στερησανε στην ελλαδα τα οποια εδω ειναι αυτονοητα. Η επιλογη ομως ειναι πολυ προσωπικη υποθεση.
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Originally posted by george1 View Post
              Καλησπέρα ,
              Ευχαριστώ για την απάντηση Ευανθία . Πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να ξεκινήσυμε την εκμάθηση από τώρα , έτσι δεν είναι , για να είμαστε σε ένα σχετικά καλό επίπέδο , αν αποφασίσουμε να έρθουμε του χρόνου ?
              Μετά από ένα χρόνο παραμονής σου στην Σουηδία , ποιά είναι τα υπέρ και κατά αυτής της περιόδου της ζωής σου και της οικογένειας σου ? Αν είχες άλλη επιλογή , π.χ. Αυστραλία , ή μια άλλη χώρα , θα επέλεγες και πάλι Σουηδία ? ευχαριστώ .
              Επισης θελω να επισημανω σε εσενα γιωργο αλλα και σε ολους οτι οπου και να διαλεξετε να πατε σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο την ελλαδα. Αν νομιζετε οτι ο φραπες στις καφετεριες και το ξενυχτι στα διαφορα κεντρα ειναι η πραγματικη ζωη και ευτυχια κανετε λαθος. Αλλου βρισκεται η ευτυχια και η ομορφη ζωη . Αλλα στην ελλαδα μας σερβιρουν οτι θελουν και μας κανουν να νομιζουμε οτι ετσι ειναι ... Λαθος μεγαλο...Μας δουλευουν κανονικα. Και αυτα τα γραφω συνειδητα. Στερουν τον κοσμο στην ελλαδα απο ενα σωρο σημαντικα πραγματα και αξιες και νομιζω το κανουν επιτηδες. Τελος παντων αυτη ειναι η γνωμη μου . Μην μου επιτεθειτε παλι ! Εγω ετσι πιστευω συγκρινοντας αυτα που ζω τωρα και αυτα που ζουσα στην ελλαδα.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by νικολετα View Post
                καλημερα λιλιαν κι ευχαριστω για την απαντ.παιδακι εχουμε και ειναι ενα κοριτσακι 19 μηνων οπου εξαιτιας της το κανουμε αυτο για να εχει ενα καλυτερο μελλον αλλα και γιαυτο ανυσηχω παρα πολυ βεβαια οπως ολοι οι γονεις.για το μαλμε μας ειπαν καποιοι γνωστοι οτι ειναι μια καλη επιλογη για τους ιδιους λογους που ειπες κι εσυ απλα εκεινοι μενουν εκει μια ζωη,ελληνες ειναι βεβαια,και λεω μηπως καποια τυχων προβληματα τους φαινονται απλη καθημερηνοτητα η κι εγω δεν ξερω τι αλλο.παντως για τους μουσουλμανους μου ειπε και η ευανθια εχθες αλλα με λιγο παραπανω εμφαση και λιγο ψιλοφοβηθηκα,αλλα μπορει η κοπελα να το βλεπει απο αλλη σκοπια.πως μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες εστω και εικονες για το μαλμε?θα ηταν μια καλη κινηση να παει ο αντρας μου ενα ταξιδι μονος του για να διαπιστωσει καποια πραγματα απο κοντα η θα ηταν χασιμο χρονου αλλα και χρηματων φυσικα?
                Νικολετα μην παρεξηγηθω.
                Οτι ξερω για το μαλμε το ξερω απο το ιντερνετ που εψαχνα τοτε για το που θα παω. Δεν εχω μεινει εκει δεν ειδα απο κοντα. Αφου η λιλιαν εχει μεινει εκει θα ξερει απο πρωτο χερι. Αν εχεις και γνωστους εκει θα ειναι μεγαλη βοηθεια για εσενα. Εγω ηρθα με την οικογενεια μου μονοι μας χωρις γνωστους και ηταν στην αρχη δυσκολα.
                Οπου και να διαλεξεις να πας καλα θα ειναι . Αρκει να φυγετε απο εκει.
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by ευανθια View Post
                  Νικολετα μην παρεξηγηθω.
                  Οτι ξερω για το μαλμε το ξερω απο το ιντερνετ που εψαχνα τοτε για το που θα παω. Δεν εχω μεινει εκει δεν ειδα απο κοντα. Αφου η λιλιαν εχει μεινει εκει θα ξερει απο πρωτο χερι. Αν εχεις και γνωστους εκει θα ειναι μεγαλη βοηθεια για εσενα. Εγω ηρθα με την οικογενεια μου μονοι μας χωρις γνωστους και ηταν στην αρχη δυσκολα.
                  Οπου και να διαλεξεις να πας καλα θα ειναι . Αρκει να φυγετε απο εκει.
                  Ευανθία συμφωνώ μαζί σου!!!!!!!Όπου φύγει φυγει.....:(

                  Comment


                    Originally posted by Λιλιαν81 View Post
                    Γεια σου!!!!!Εχουμε και εμεις ενα αγορακι 21 μηνων και εμεις γι αυτο θέλουμε να γυρισουμε στο malmo...γιατι εδω δεν θα εχει τιποτα απο οσα ειχε ο μπαμπας του που μεγαλωσε εκει και δεν μου αρεσει καθολου ουτε θελω να αποκτησει το παιδι μου ελληνικη νοοτροπια...και λυπαμαι που το λέω γιατι ειμαι και καθηγητρια ελληνικης φιλολογιας...
                    Πίστεψέ με εκει αυτα που θεωρουν προβλήματα εμεις τα ακουμε και γελάμε...μιλαμε για θεματα που εμεις εδω ουτε που θα σκεφτομασταν να προβληματιστούμε,,,γενικα η Σουηδια ειναι μια χωρα στην οποία ειναι δύσκολο να εχεις σοβαρα προβλήματα εκτος και αν μπλέξεις σε παρανομίες και σε ανακαλύψει το κράτος και σε κυνηγάει....
                    τωρα όσο για τους μουσουλμάνους,αυτοι στο malmo ειναι στο συνολό τους άραβες και ειναι μαζεμενοι στις περιοχές τους,εχουν τα δικα τους μαγαζια και απασχολουν φυσικά συμπατριώτες τους..οι γυναικες παντα κτκλοφορουν 2-2 μαζί με τα παιδια τους ή με τον αντρα τους...για αυτους δεν ειναι να προβληματιζεσαι και να φοβασαι,,,
                    Ο άντρας μου ήταν πρόεδρος της ελληνικής κοινότητας στο malmo και μπορει να ξερει τους φιλους σας!!χεχε
                    Όσο για το ταξίδι,,,καλό θα ηταν αν μπορεί να φιλοξενηθει, να ανεβει στην πολη ο αντρας σου ή και μαζί αν μπορεις να αφησεις καπου το παιδι για λιγες μερες και να δειτε το μερος απο κοντα...ειναι σιγουρα αρκετα διαφωτιστικό..μπορείτε να βρειτε εισιτηρια στη αερ.εταιρεια cimber.com αντι για την sas που ειναι πιο ακριβα τα εισιτηρια,,,και κλινετε για κοπεγχαγη δανια..
                    για να δεις για την πολη πατα στο google:living in malmo..Επίσης μπορώ εγώ να σουν στειλω φωτο στο μέιλ σου απο αυτες που εχω τραβηξει η ιδια!!!!
                    ό τι αλλο χρειαστείς στη διάθεση σου!
                    καλησπερα και παλι!πραγματικα ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες!!μου αλλαξες τη διαθεση,παντα προς το καλυτερο φυσικα,κι αισθανομαι οτι ειμαι ηδη με το ενα ποδι εκει!τωρα για τους γνωστους που εχουμε εκει δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησουν ,γιατι καμια φορα απο κοντα τα πραγματα αλλαζουν και γιαυτο αγχωνομαι για να τα καταφερουμε μονοι μας!σ΄ευχαριστω και παλι που εχεις την καλη διαθεση για να βοηθησεις και θα μπω και τωρα να δω πληροφοριες εκει που μου προτεινες

                    Comment


                      Originally posted by ευανθια View Post
                      Νικολετα μην παρεξηγηθω.
                      Οτι ξερω για το μαλμε το ξερω απο το ιντερνετ που εψαχνα τοτε για το που θα παω. Δεν εχω μεινει εκει δεν ειδα απο κοντα. Αφου η λιλιαν εχει μεινει εκει θα ξερει απο πρωτο χερι. Αν εχεις και γνωστους εκει θα ειναι μεγαλη βοηθεια για εσενα. Εγω ηρθα με την οικογενεια μου μονοι μας χωρις γνωστους και ηταν στην αρχη δυσκολα.
                      Οπου και να διαλεξεις να πας καλα θα ειναι . Αρκει να φυγετε απο εκει.
                      γεια σου ρε ευανθια!καταρχην ουτε παρεξηγηση ουτε τιποτα τετοιο δεν ισχυει για μενα.να΄ξερες μονο ποσο σε χαιρομαι που σ'ακουω τοσο χαρουμενη και ευδιαθετη!κουραστηκες βεβαια αλλα πλεον ζεις σαν ανθρωπος,πας το γυμναστηριο σου,το παιδι σου περναει μια χαρα στο σχολειο του και γενικοτερα αποκτας μια υγιη καθημερηνοτητα.αυτα εδω για μας και συγκεκριμενα για μενα ειναι εξωπραγματικα,εχασα τη δουλεια μου με το που γυρισα απο την αδεια της γεννας,ο αντρας μου πλεον ημιαπασχολειται και γενικοτερα επικρατει εδω ενα κλιμα τρομερης ανασφαλειας,οσοι το ζουμε εμεις το ξερουμε κι ακομα δεν ηρθε ουτε ο χειμωνας!αστα τελωσπαντων να μην χαλαω κανενος τη διαθεση,με αισιοδοξια κι οπως ειπες κι εσυ οπου φυγει φυγει!!!

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Γεια σου Vaso31,
                        Δεν εχει τοσο σκοταδι τον χειμωνα οσο λενε .Ετσι ειναι στην βορεια σουηδια. Στην Στοκχολμη νυχτωνει στις 15.00 το μεσημερι . Ε τι νομιζεις 2 ωρες νωριτερα απο την ελλαδα αφου εκει νυχτωνει στις 17.00.
                        Εμενα αυτο μου αρεσει πολυ ! Με ενοχλει το καλοκαιρι που ο ηλιος ειναι ολη μερα και νυχτωνει αργα το βραδυ 10 - 11 η ωρα, και το πρωι ξημερωνει 3-4. Δηλαδη θελεις να κοιμηθεις και πρεπει να εχεις σκουρες κουρτινες για να συνεχισεις τον υπνο σου. Παντως αυτα με τον καιρο παιδια ειναι λιγο παραμυθι. Εκτος απο το χιονι του χειμωνα που εγω τρελαινομαι , και το κρυο που ειναι φυσιολογικο και με τα κατλληλα ρουχα δεν εχεις κανενα προβλημα , κατα τα αλλα ειναι νομιζω πιο φυσιολογικα τα πραγματα απο την ελλαδα αφου εδω οι εποχες ειναι κυριολεκτικα τεσσερεις. Το δε καλοκαιρι ρε παιδια κανει ζεστη νταλα ο ηλιος αλλα βεβαια χωρις καυσαεριο. Βεβαια εκει που εχει ηλιο ριχνει και καμμια βροχουλα που εγω και παλι τρελαινομαι ! Εμενα γενικα μου αρεσει πιο πολυ ο χειμωνας , να χιονιζει εξω κιεγω να χουζουρευω στο ζεστο μου σπιτακι ! Τετοια φυση τετοια ομορφια δεν περιγραφεται !
                        Eυανθια σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο για την επιμονη,υπομονη που καταφερες τελικα και εφυγες απο την μπανανια και ενσωματωθηκες στην εκει κοινωνια . Συμμεριζομαι απολυτα τισ αποψεις σου και σχετικα με το θεμα καιρου ειμαι λατρης του χειμωνα και του χιονου. Τι ειναι καλυτερα να μην εχεις δουλεια και μελλον? η να εχεις + 100 αλλα πελονεκτηματα και ο καιρος να μην ειναι σαν αυτος της Ελλαδας? Το καλοκαιρι στην Ελλαδα κραταει παρα πολυ ,να πω οτι σημερα ειχαμε 36 βαθμους. Η Ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα για διακοπες, μασες, ξαπλες,μουσεια ,μπανια συνδιαζει βουνο και θαλασσα και αν και η οικονομια της ηταν οπως επρεπε θα ηταν η τελεια χωρα και επισης οι ελληνες να ειχαν λιγο πιο ανθρωπινη συμπεριφορα. Δυστηχως τα 2 τελευταια δεν ειναι και ετσι ανερουνται ολα τα αλλα. Η Σουηδια δειχνει ελκυστικοτερη ολω των αλλων χωρων και απο πλευρας αποστασης αλλα και των αλλων δυσκολιων. Με οσα εγραψες στο forum μου λυθηκαν πολλες αποριες και συντομα θα το τολμησω και εγω.
                        Συγχαρτηρια και παλι!

                        Comment


                          Originally posted by Emmigrant View Post
                          Eυανθια σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο για την επιμονη,υπομονη που καταφερες τελικα και εφυγες απο την μπανανια και ενσωματωθηκες στην εκει κοινωνια . Συμμεριζομαι απολυτα τισ αποψεις σου και σχετικα με το θεμα καιρου ειμαι λατρης του χειμωνα και του χιονου. Τι ειναι καλυτερα να μην εχεις δουλεια και μελλον? η να εχεις + 100 αλλα πελονεκτηματα και ο καιρος να μην ειναι σαν αυτος της Ελλαδας? Το καλοκαιρι στην Ελλαδα κραταει παρα πολυ ,να πω οτι σημερα ειχαμε 36 βαθμους. Η Ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα για διακοπες, μασες, ξαπλες,μουσεια ,μπανια συνδιαζει βουνο και θαλασσα και αν και η οικονομια της ηταν οπως επρεπε θα ηταν η τελεια χωρα και επισης οι ελληνες να ειχαν λιγο πιο ανθρωπινη συμπεριφορα. Δυστηχως τα 2 τελευταια δεν ειναι και ετσι ανερουνται ολα τα αλλα. Η Σουηδια δειχνει ελκυστικοτερη ολω των αλλων χωρων και απο πλευρας αποστασης αλλα και των αλλων δυσκολιων. Με οσα εγραψες στο forum μου λυθηκαν πολλες αποριες και συντομα θα το τολμησω και εγω.
                          Συγχαρτηρια και παλι!
                          Σου ευχομαι καλη επιτυχια ! Σε ολους ευχομαι καλη επιτυχια !
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by Emmigrant View Post
                            Eυανθια σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο για την επιμονη,υπομονη που καταφερες τελικα και εφυγες απο την μπανανια και ενσωματωθηκες στην εκει κοινωνια . Συμμεριζομαι απολυτα τισ αποψεις σου και σχετικα με το θεμα καιρου ειμαι λατρης του χειμωνα και του χιονου. Τι ειναι καλυτερα να μην εχεις δουλεια και μελλον? η να εχεις + 100 αλλα πελονεκτηματα και ο καιρος να μην ειναι σαν αυτος της Ελλαδας? Το καλοκαιρι στην Ελλαδα κραταει παρα πολυ ,να πω οτι σημερα ειχαμε 36 βαθμους. Η Ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα για διακοπες, μασες, ξαπλες,μουσεια ,μπανια συνδιαζει βουνο και θαλασσα και αν και η οικονομια της ηταν οπως επρεπε θα ηταν η τελεια χωρα και επισης οι ελληνες να ειχαν λιγο πιο ανθρωπινη συμπεριφορα. Δυστηχως τα 2 τελευταια δεν ειναι και ετσι ανερουνται ολα τα αλλα. Η Σουηδια δειχνει ελκυστικοτερη ολω των αλλων χωρων και απο πλευρας αποστασης αλλα και των αλλων δυσκολιων. Με οσα εγραψες στο forum μου λυθηκαν πολλες αποριες και συντομα θα το τολμησω και εγω.
                            Συγχαρτηρια και παλι!
                            Emmigrant να σου πω κατι ? Πολλα πραγματα για την ελλαδα τα εχουμε ωραιοποιησει ενω η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη. Για τον καιρο να σου πω οτι στην σουηδια το καλοκαιρι εχει ηλιο συνεχεια μιας και αργει πολυ να νυχτωσει. Ο χειμωνας ειναι κρυος οπως και στην αθηνα οταν εχει κρυο μονο που εχει πολυ παρα πολυ χιονι. Με την διαφορα οτι σε ολα τα σπιτια υπαρχει ωραια ζεστουλα δωρεαν . Θυμαμαι στην ελλαδα ποσες φορες ξεπαγιαζαμε στο σπιτι γιατι σκεφτομασταν τα εξοδα του πετρελαιου η της δεη. Την ανοιξη η σουηδια ειναι τοσο ομορφη καταπρασινη με θερμοκρασια ανοιξιατικη ! Και το φθινοπωρο με τις βροχουλες. Δηλαδη ο καιρος στην σουηδια ειναι φυσιολογικος και οχι αρωστημενος. Μονοι μας παραμυθιαζομαστε ....
                            Οσο θυμαμαι τους 40 45 βαθμους στην αθηνα το καλοκαιρι ....ανυποφορη κατασταση.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Emmigrant να σου πω κατι ? Πολλα πραγματα για την ελλαδα τα εχουμε ωραιοποιησει ενω η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη. Για τον καιρο να σου πω οτι στην σουηδια το καλοκαιρι εχει ηλιο συνεχεια μιας και αργει πολυ να νυχτωσει. Ο χειμωνας ειναι κρυος οπως και στην αθηνα οταν εχει κρυο μονο που εχει πολυ παρα πολυ χιονι. Με την διαφορα οτι σε ολα τα σπιτια υπαρχει ωραια ζεστουλα δωρεαν . Θυμαμαι στην ελλαδα ποσες φορες ξεπαγιαζαμε στο σπιτι γιατι σκεφτομασταν τα εξοδα του πετρελαιου η της δεη. Την ανοιξη η σουηδια ειναι τοσο ομορφη καταπρασινη με θερμοκρασια ανοιξιατικη ! Και το φθινοπωρο με τις βροχουλες. Δηλαδη ο καιρος στην σουηδια ειναι φυσιολογικος και οχι αρωστημενος. Μονοι μας παραμυθιαζομαστε ....
                              Οσο θυμαμαι τους 40 45 βαθμους στην αθηνα το καλοκαιρι ....ανυποφορη κατασταση.
                              γεια σου ευανθια και παλι!σημερα και αυτη τη στιγμη που σου γραφω εχει 33 βαθμους ηδη οπου σε κανα δυωρο θα φτασει τους 35 και περναμε θεϊκα!ξερεις μου εκανε εντυπωση αυτο που ειπες για τη θερμανση,καλα ειναι δυνατον να ειναι δωρεαν?αυτο ισχυει για ολες τις πολεις η μονο για εκει που εισαι εσυ?μπηκα σε ενα site για το κοστος ζωης στο molme για γενικες πληροφοριες και ελεγε τιμες λιγο τσιμπημενες,δδεν ξερω βεβαια την αξιοπιστια του αλλα εδω διαφοροι που αναφερω για τις σκεψεις μας να φυγουμε μας λενε οτι τα ωραρια της δουλειας εκει ειναι δυσβασταχτα απλα με τη διαφορα οτι εκει ισως αυτα να πληρωνονται,οτι τα ενοικια ειναι πανακριβα και τα σπιτια ειναι παλιατζουρες κι οτι τα παγια ειναι επισης ακριβα.δεν ξερω ρε γ...τι να πω ο καθενας εχει μια αποψη και μας τι λεει,επισης λενε αλλοι που πηγανε σουηδια οτιι μαραζωσανε και καλα καιοτι δεν ειναι ολα τοσο ιδανικα και μεσα σ"ενα τριμηνο γυρισανε πισω.δεν ξερω εμεις οι ελληνες τοσο καλοπερασακηδες ειμαστε και δεν γουσταρουμε να ξεβολευτουμε?παντως απο το πολυ το "δεν βαριεσαι μωρε" φτασαμε εδω που ειμαστε..

                              Comment


                                Originally posted by νικολετα View Post
                                γεια σου ευανθια και παλι!σημερα και αυτη τη στιγμη που σου γραφω εχει 33 βαθμους ηδη οπου σε κανα δυωρο θα φτασει τους 35 και περναμε θεϊκα!ξερεις μου εκανε εντυπωση αυτο που ειπες για τη θερμανση,καλα ειναι δυνατον να ειναι δωρεαν?αυτο ισχυει για ολες τις πολεις η μονο για εκει που εισαι εσυ?μπηκα σε ενα site για το κοστος ζωης στο molme για γενικες πληροφοριες και ελεγε τιμες λιγο τσιμπημενες,δδεν ξερω βεβαια την αξιοπιστια του αλλα εδω διαφοροι που αναφερω για τις σκεψεις μας να φυγουμε μας λενε οτι τα ωραρια της δουλειας εκει ειναι δυσβασταχτα απλα με τη διαφορα οτι εκει ισως αυτα να πληρωνονται,οτι τα ενοικια ειναι πανακριβα και τα σπιτια ειναι παλιατζουρες κι οτι τα παγια ειναι επισης ακριβα.δεν ξερω ρε γ...τι να πω ο καθενας εχει μια αποψη και μας τι λεει,επισης λενε αλλοι που πηγανε σουηδια οτιι μαραζωσανε και καλα καιοτι δεν ειναι ολα τοσο ιδανικα και μεσα σ"ενα τριμηνο γυρισανε πισω.δεν ξερω εμεις οι ελληνες τοσο καλοπερασακηδες ειμαστε και δεν γουσταρουμε να ξεβολευτουμε?παντως απο το πολυ το "δεν βαριεσαι μωρε" φτασαμε εδω που ειμαστε..
                                helloo!Απαντώ εγώ αυτά που ξέρω..Αρχικά,το μάλμε όπως κ όλες οι πόλεις εχουν ακριβές περιοχές όπου τα νοίκια ειναι πανάκριβα...,μέτριες και πολύ φτηνες...άρα για να επιλέξεις σπίτι πρέπει να ξέρεις αν η γειτονια που βρισκεται ειναι καλή,ακριβη,νορμάλ ή με τους πολλούς αραβες και να μπορεις να επιλέξεις,,,
                                οταν βλεπεις σπιτι με νοικι 600 ευρω ειναι μαζι με τα κοινόχρηστα..στη σουηδια δεν ειναι ξεχωριστα όπως στην ελλάδα...ενδεικτικα να σου πω ότι η πεθερα μου που μενουν σε σπίτι 150 τ.μ,πληρωνουν νοικι,κοινοχρηστα 700 ευρω κ ειναι στο κεντρο της πολης κ εχουν απεναντι το παρκο...α!επίσης στο υπόγειο έχουν τα πλυντήρια-στεγνωτήρια οπότε δεν πολυχρειάζεσαι να αγοράσεις....επίσης στην πολυκατοικία της πεθεράς μου εχει και σάουνα στο υπόγειο...χεχε...καλό??,,ο άντρας μου λέει ειναι κάτι συνηθισμένο...
                                τώρα αναφορικά με την παλαιότητα,,,ειναι πολυ διαφορετικά τα παλια σπιτια εδω απο εκει,,,εκει το κρατος επιβάλλει στους πολιτες να τα φροντιζουν και πραγματικά ειναι πολύ ομορφα και ας ειναι παλιά...κι εγω που σου μιλάω να φανταστεις ειναι εναντιον των παλιων σπιτιων,,,αλλά στη σουηδια μου αρεσουν πολύ...έπειτα αρκετοι ειναι αυτοι που μετα απο καποια χρονια χτιζουν βιλα με κηπο,,κοστίζει γύρω στις 250000-300000 ευρω..
                                τωρα για τα ωράρια...ειναι 8ωρο με διάλλειμμα για φαγητό...οι δικοι μας δουλευουν 8-4 για παράδειγμα...
                                τώρα για το αν θα τα καταφέρεις ειναι θεμα χαρακτηρα και καθαρα υποκειμενικό,,,,,εμενα η πεθερα μου πήγε χωρισμενη με 2 μωρα παιδια(5 ετών και 2 μηνών)....σπούδασε οικονομικά και ζούσε με το φοιτητικό επίδομα τα παιδιά της,,,,και τα κατάφερε,,,αλλά θέλει προσπάθεια και να σου αρεσει εκει..

                                Comment

                                Working...
                                X