Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Λιλιαν81 View Post
    Επίσης κάπου γράφτηκε ότι οι μισθοί που αναφέρονται στην Σουηδια ειναι παραμυθεννιοι καθως και τα επιδοματα....και εχω καποιες απορίες που θελω να μου απαντησετε όσοι ξερετε και τα αρνητικα της Σουηδιας!!
    1)Πόσα χρήματα χρειάζονται εκει για να γεννησει μια γυναικα??εδω πάει 50 ευρω η επισκεψη στο γιατρο τον μηνα και αλλα 800-3000 ο γιατρός και λίγα το νοσοκομειο αν γεννησει στο δημοσιο...επισης εκει παρεχεται μηπως χωρος αν θελει ο μπαμπας να μεινει με την μαμα το βραδυ??εδω την βγαζει στην καρεκλα στην καλυτερη αν δεν το εχουν διωξει......
    2)΄μετα την γέννα παρεχεται καποια βοηθεια στη νεα μαμα εκει??εδω τπτ...μολις φυγεις σε ξεχνανε και οι πετρες του νοσοκομειου.,,,
    3)τί επιδομα παρεχεται το μηνα αν μια οικογενεια εχει 1 παιδι?εδω 90 ευρω τον χρόνο!
    4)τί τρωνε τα παιδια στο σχολειο και πόσα πληρωνουν για αυτο???εδω υπαρχουν μονο τα κυλικεια που παρεχουν τυποποιημενη τροφη και πολλες φορες κανει ''λαθη'' στα ρεστα των παιδιων του δημοτικου...
    5)τα νηπιαγωγεια τι ωραριο λειτουργουν και πόσα παιδια προσεχει η καθε νηπιαγωγος???εδω ειναι 7(κάποια)ή 8-2 ή 4(κάποια)και κάθε νηπιαγωγός έχει τουλάχιστον 10 παιδάκια!
    6)στη σουηδια πρεπει ο καθενας να διαλεξει προσωπικο γιατρο για να τον ελεγχει τακτικα??γιατι εδω το ικα ουτε που να μας φτυσει...
    7)αν θελει κανεις να παει οδοντίατρο πόσα πληρωνει???εδω στο ικα δεν εχουν μηχανηματα και πρεπει να πας απο το ιατρείο τους εκτος και φυσικα να πληρωσεις,,,
    περιμενω απαντησεις στις ερωτησεις μου απο οσους μενουν εκει!!!!!ευχαριστω!
    Γεια σου Λινιαν ! Συμφωνω σε ολα οσα γραφεις ! Και λιγα λες ! Τι να πρωτογραψει κανεις για την σουηδια !
    Συμφωνω και σε οσα γραφεις για τους σομαλους κλπ. Απλως ειμαστε διαφερετικοι τελειως απο ολους αυτους
    και απλα δεν μπορουμε ευκολα να συνυπαρξουμε ! Δεν λεω κατωτεροι η ανωτεροι απλως διαφορετικοι !
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by jo.. View Post
      δε ντρεπομαστε λιγακι λεω εγω!!οι περισοτεροι,ειμαστε πικραμενοι απο την ασχημη κατασταση,αλλα η πατριδα μας δεν ειναι ουτε μπουρδελο, ουτε ελλαδισταν,ουτε τριχες.ρε παιδια, ας προσεχουμε λιγο τα λογια μας!και οσοι ξεχασατε(η θελετε να ξεχασετε) απο που καταγεστε ΟΚ,ομως μην προσβαλετε οσους μας ΤΙΜΑΕΙ να ειμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ!!
      Εμεις φυγαμε γιαιτι δεν αντεχαμε αλλο να ζουμε εκει ! Εσεις ομως που την υπερασπιζεστε τοσο σθεναρα δεν βλεπω να κανετε και τιποτα ! Μονο λογια και βλακειες. Μπουρδελο ειναι και αν δεν κανετε κατι θα εξαφανιστει απο τον χαρτη ! Η γιαγια μου ελεγε με τα λογια χτιζω ανωγια και κατωγια ! Και το οτι καθεστε και ανεχεστε μια χουφτα ανθρωπους να καταστρεφουν την ελλαδα αυτοματως γινεστε και εσεις συνυπευθυνοι !!!!!!!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by vaso31 View Post
        Ρε παιδια..χαλαρωστε λιγακι..οταν καποιος βριζει το 'Ελλαδισταν' ξερετε σε τι αναφερεται;Στην κυβερνηση,στην αδικια,στην απατεωνια,στην λαμογια,στην ταλαιπωρια,στην διαφθορα κ σε οοολα οσα τον ταλαιπωρουν χρονια!Δεν αναφερεται στην πατριδα του,στα μερη που μεγαλωσε ουτε στις ομορφιες του τοπου μας.Ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε αυτο κ χτυπατε τα στηθη σας απο αγανακτηση κ πατριωτισμο?Κατανταει χαζο εντελως.Ολοι αγαπανε τον τοπο που μεγαλωσαν!!Μα μιλαμε υπαρχει τοσο καιρο μια μονιμη διαμαχη γιαυτο το θεμα.Ενηλικες ειμαστε ολοι δεν μπορουμε να συνενοηθουμε πια;
        Δυστυχως μεχρι και σε ενα απλο φορουν βλεπεις οτι υπαρχει κακια !!!!! Τι ψαχνεις απο κει και περα !!!!
        Φυσικα και οι βρισιες αφορουν την γενικοτερη κατασταση !!! Μην νομιζεις κιεγω ππου μου αρεσει τοσο πολυ εδω η ζωη μου και μου εφυγε το αγχος δεν σου κρυβω οτι μερικες φορες αισθανομαι καπως. Σαν να βλεπω ονειρο ! Αλλαξε η ζωη μου απο την μια στιγμη στην αλλη ! Και εγω προσωπικα ειμαι πολυ θυμωμενη για τον κοσμο που πειναει και υποφερει ! Τα βλεπω καθημερινα στις ειδησεις . Προχθες ενας ανθρωπος πηγε εβαλε φωτια στον εαυτο του εξω απο μια τραπεζα. Ειμαι τοσο θυμωμενη που ετσι και ξεσηκωθειτε θα κατεβω κιεγω μαζι σας !!!!!!
        Αλλα οσο βλεπω οτι δεν μιλαει σχεδον κανενας θυμωνω πιο πολυ !!!!! Αστα ρε βασω μας καταστρεφανε τοσο χρονια την χωρα μας κιεμεις δεν πηραμε χαμπαρι ...Αλλα και οι ελληνες δεν ειναι ενταξει λαος. Ολοι τοσα χρονια στο βολεμα και στην αρπαχτη ηταν. Εγω δουλευα και αισθανομουν κοροιδο. Απο που να το πιασεις και που να το αφησεις .
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by vaso31 View Post
          Ρε παιδια..χαλαρωστε λιγακι..οταν καποιος βριζει το 'Ελλαδισταν' ξερετε σε τι αναφερεται;Στην κυβερνηση,στην αδικια,στην απατεωνια,στην λαμογια,στην ταλαιπωρια,στην διαφθορα κ σε οοολα οσα τον ταλαιπωρουν χρονια!Δεν αναφερεται στην πατριδα του.....
          Δεν ειναι ετσι,διαβασε πχ αυτα που εγραψε τωρα η ευανθια.
          Αν αγαπας την χωρα σου αηδιαζεις μ'αυτα που γραφονται εδω μεσα.
          Εγω ακομα δεν παταω γερα στα ποδια μου εξω,ειμαι καινουργιος μεταναστης και μπαινω μπας και βρω καμια πληροφορια.Αλλα προσπαθω να εχω οσο μπορω λιγοτερη συμμετοχη στο φορουμ.
          Και ειμαι σιγουρος οτι το ιδιο συμβαινει με αρκετους Ελληνες που ζουν εξω και μπαινουν και δεν γραφουν τιποτα.

          Comment


            pesta agori mou pesta......ego ta elega alla pios me akouei?

            Comment


              Originally posted by vaso31 View Post
              Ρε παιδια..χαλαρωστε λιγακι..οταν καποιος βριζει το 'Ελλαδισταν' ξερετε σε τι αναφερεται;Στην κυβερνηση,στην αδικια,στην απατεωνια,στην λαμογια,στην ταλαιπωρια,στην διαφθορα κ σε οοολα οσα τον ταλαιπωρουν χρονια!Δεν αναφερεται στην πατριδα του,στα μερη που μεγαλωσε ουτε στις ομορφιες του τοπου μας.Ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε αυτο κ χτυπατε τα στηθη σας απο αγανακτηση κ πατριωτισμο?Κατανταει χαζο εντελως.Ολοι αγαπανε τον τοπο που μεγαλωσαν!!Μα μιλαμε υπαρχει τοσο καιρο μια μονιμη διαμαχη γιαυτο το θεμα.Ενηλικες ειμαστε ολοι δεν μπορουμε να συνενοηθουμε πια;

              Comment


                Originally posted by Emmigrant View Post
                Παντως εγω παιδια απο μια γρηγορη αναζητηση βρηκα δουλεια σε ναυτιλιακη εταιρια χωρις να ειναι απαραιτητα τα Σουηδικα για τη δουλεια, αλλωστε το business language ειναι τα Αγγλικα , τα Σουηδικα χρειαζονται αλλα δεν ειναι προαπαιτουμενα για να παρεις τη δουλεια, το συγκριτικο πλεονεκτημα εδω ειναι τα Ελληνικα, γιατι μιλας σε καθημερινη βαση με Ελληνες πλοιοκτητες,captains και ενα σωρο αλλους και τα κλεισιματα γινονται στα αγγλικα! Η Αθηνα στον τομεα αυτο θεωτερειται κεντρο οποτε....ακομα και για ναυτιλιακο δικαιο που ειδα ισχυει πανω κατω το ιδιο. Για corporate ομως ειναι απαραιτητα. Νορβηγια υσχιει το ιδιο για αυτο το sector οταν εχεις προυπηρεσια.
                Συγχαρητηρια ! Το πιστευω ακραδαντα οτι η πραγματικη προσπαθεια παντα αμοιβεται !!!! Αντε καλως να ερθεις !!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by tonia View Post
                  Όλοι εμείς που θέλουμε να μεταναστεύσουμε στη Σουηδία:
                  1.Γνωρίζουμε εκ’ των προτέρων ότι δεν υπάρχει (αντικειμενικά) ‘’γη της επαγγελίας’’. Και όποιος το πιστεύει μάλλον δεν έχει βγει ούτε έξω από το σπίτι του!!!

                  2.Αν τα πράγματα ήταν καλύτερα και πιο αξιοκρατικά στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι κανένας θα ήθελε να παρατήσει οικογένεια – φίλους και να ξενιτευτεί!

                  3.Τώρα γιατί κάποιος μπορεί να μένει στη Σουηδία ενώ δεν του αρέσει και γιατί δεν φεύγει…. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν πολλοί λόγοι. Γνωρίζω τέτοια περίπτωση που ενώ το παιδί παίρνει καλά λεφτά στη δουλειά του στη Σουηδία δεν περνάει καθόλου καλά!!!! Αλλά από το να γυρίσει και να τον συντηρούν οι δικοί του κάθεται εκεί και το βουλώνει!!! Επίσης μπορεί αυτός ο άνθρωπος αν είχε παιδιά και έπρεπε να τα θρέψει και να τα μεγαλώσει να τα έβλεπε εντελώς διαφορετικά τα πράγματα στη Σουηδία….

                  4.Το θέμα μετανάστευσης φαντάζει στους περισσότερους από μας δύσκολο αλλά πιο δύσκολο είναι να σκεφτούμε τους εαυτούς μας εδώ χωρίς προοπτικές για δουλειά, δημιουργία οικογένειας κτλ ….. μην τα λέω, τα ξέρετε!!
                  Θα απαντησω στο 1. Φυσικα δεν υπαρχει γη της επαγγελιας ! Υπαρχουν ομως χωρες που σεβονται τους πολιτες τους και η ζωη ειναι αν οχι τελεια κανονικη και ανθρωπινη. Αυτο λοιπον μπορει να ειναι γη της επαγγελιας για καποιον η για πολλους. Πολλες χωρες της επαγγελιας υπαρχουν αν τις συγκρινεις με την ελλαδα.
                  Στο 3 θα σου απαντησω οτι οταν αναγκαζεσαι να αφησεις την οικογενεια σου για να δουλεψεις σε καποια αλλη χωρα για να μπορεσεις να στελνεις λεφτα και να τους συντηρεις , σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με την χωρα σου ! Στην χωρα που δουλευεις και σου δινει ψωμι και τρως εσυ και η οικογενεια σου , την σεβεσαι και την αγαπας γιατι γινεται πιο πατριδα απο την πατριδα σου. Αν δεν μπορεις λοιπον καθολου αν ζοριζεσαι γιατι δεν σου αρεσει καθολου αντι να το βουλωνεις στην ξενη χωρα γυρνας στην πατριδα σου και αγωνιζεσαι με οποιο τροπο μπορεις ! Τι πατριδα ειναι αυτη που χωριζει οικογενειες η αναγκαζει οικογενειες να ξενιτευτουν , αναγκαζει ανθρωπους να αυτοκτονουν , να πεινανε , να υποφερουν . Τι να πω κατι δεν παει καλα !
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Θα απαντησω στο 1. Φυσικα δεν υπαρχει γη της επαγγελιας ! Υπαρχουν ομως χωρες που σεβονται τους πολιτες τους και η ζωη ειναι αν οχι τελεια κανονικη και ανθρωπινη. Αυτο λοιπον μπορει να ειναι γη της επαγγελιας για καποιον η για πολλους. Πολλες χωρες της επαγγελιας υπαρχουν αν τις συγκρινεις με την ελλαδα.
                    Στο 3 θα σου απαντησω οτι οταν αναγκαζεσαι να αφησεις την οικογενεια σου για να δουλεψεις σε καποια αλλη χωρα για να μπορεσεις να στελνεις λεφτα και να τους συντηρεις , σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με την χωρα σου ! Στην χωρα που δουλευεις και σου δινει ψωμι και τρως εσυ και η οικογενεια σου , την σεβεσαι και την αγαπας γιατι γινεται πιο πατριδα απο την πατριδα σου. Αν δεν μπορεις λοιπον καθολου αν ζοριζεσαι γιατι δεν σου αρεσει καθολου αντι να το βουλωνεις στην ξενη χωρα γυρνας στην πατριδα σου και αγωνιζεσαι με οποιο τροπο μπορεις ! Τι πατριδα ειναι αυτη που χωριζει οικογενειες η αναγκαζει οικογενειες να ξενιτευτουν , αναγκαζει ανθρωπους να αυτοκτονουν , να πεινανε , να υποφερουν . Τι να πω κατι δεν παει καλα !
                    Συμφωνώ εν΄ μέρει μαζί σου Ευανθία!!! Άλλωστε και εσύ το είπες: Όταν πρωτοπήγατε Σουηδία ο δρόμος δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα! Σε κανέναν μετανάστη και πουθενά δεν πρόκειται να ανοίξουν οι πόρτες διάπλατα είτε λέγεται Σουηδία είτε Ελλάδα! Και ναι η Σουηδία μπορεί να φαντάζει παράδεισος μπροστά στην Ελλάδα όπως και η Ελλάδα μπροστά σε άλλες χώρες!!!

                    Πατρίδα σου μπορεί να λέγεται η χώρα που σου δίνει ψωμί να φας εσύ και η οικογένειά σου αλλά λέγεται και η χώρα που μεγάλωσες και αυτή στην οποία μένουν πίσω ο δικοί σου άνθρωποι.

                    Και κάποιος που δεν την παλεύει στη Σουηδία δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κατά τη γνώμη σου να γυρίσει Ελλάδα και να το παλέψει… Απλά το παλεύει εκεί!!! Και αυτό για κάποιους ‘’αγώνας’’ θεωρείται!!!! Δεν είναι πάντα τα πράγματα άσπρο-μαύρο. Ο καθένας βάζει κάτω τι θέλει πιο πολύ ή τι θα του κοστίσει λιγότερο συναισθηματικά, οικονομικά κτλ, τα ζυγίζει και αναλόγως πράττει!. Εσύ αν θυμάμαι καλά σπούδασες Ιταλία (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) που σημαίνει ότι έφυγες από το σπίτι σου, πήγες σε μια ξένη χώρα και είχες μια εμπειρία. Φαντάσου λοιπόν κάποιον που δεν έχει φύγει ποτέ από το σπίτι του και αναγκάζεται μόνος του να ξενιτευτεί στα π.χ 30 για να μπορέσει να επιβιώσει (αξιοπρεπώς)!!! Αυτό δε λέγεται αγώνας?????

                    Comment


                      Originally posted by tonia View Post
                      Συμφωνώ εν΄ μέρει μαζί σου Ευανθία!!! Άλλωστε και εσύ το είπες: Όταν πρωτοπήγατε Σουηδία ο δρόμος δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα! Σε κανέναν μετανάστη και πουθενά δεν πρόκειται να ανοίξουν οι πόρτες διάπλατα είτε λέγεται Σουηδία είτε Ελλάδα! Και ναι η Σουηδία μπορεί να φαντάζει παράδεισος μπροστά στην Ελλάδα όπως και η Ελλάδα μπροστά σε άλλες χώρες!!!

                      Πατρίδα σου μπορεί να λέγεται η χώρα που σου δίνει ψωμί να φας εσύ και η οικογένειά σου αλλά λέγεται και η χώρα που μεγάλωσες και αυτή στην οποία μένουν πίσω ο δικοί σου άνθρωποι.

                      Και κάποιος που δεν την παλεύει στη Σουηδία δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κατά τη γνώμη σου να γυρίσει Ελλάδα και να το παλέψει… Απλά το παλεύει εκεί!!! Και αυτό για κάποιους ‘’αγώνας’’ θεωρείται!!!! Δεν είναι πάντα τα πράγματα άσπρο-μαύρο. Ο καθένας βάζει κάτω τι θέλει πιο πολύ ή τι θα του κοστίσει λιγότερο συναισθηματικά, οικονομικά κτλ, τα ζυγίζει και αναλόγως πράττει!. Εσύ αν θυμάμαι καλά σπούδασες Ιταλία (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) που σημαίνει ότι έφυγες από το σπίτι σου, πήγες σε μια ξένη χώρα και είχες μια εμπειρία. Φαντάσου λοιπόν κάποιον που δεν έχει φύγει ποτέ από το σπίτι του και αναγκάζεται μόνος του να ξενιτευτεί στα π.χ 30 για να μπορέσει να επιβιώσει (αξιοπρεπώς)!!! Αυτό δε λέγεται αγώνας?????
                      Δεν διαφωνω βασικα μαζι σου απλως μου ακουγεται ασχημο αυτο που εγραψες για τον γνωστο σου το βουλωνει...και επισης αναφερομαι περισσοτερο σε αυτους που τοσο επιτακτικα και με ασχημο τροπο λενε οτι η ελλαδα ειναι παραδεισος . Και οτι η γερμανια σουηδια αυστρια και αλλες χωρες ειναι ολα χαλια και ξενερωτα κατι το οποιο ειναι ψεμα περα ως περα. Και λεω λοιπον αφου τοσο πολυ μισουν αυτες τις χωρες τις οποιες ζουν και τρωνε ψωμι γιατι δεν γυριζουν πισω στην παραδεισενια ελλαδα.Και επισης συμφωνω απολυτα οταν καποιος φευγει για να ζησει σε μια ξενη χωρα υπο αυτες τις συνθηκες που επικρατουν σημερα στην ελλαδα ειναι οχι μεγαλος αλλα τεραστιος αγωνας. Συναισθηματα ανακατεμενα με χαρα για την καινουρια ζωη πικρα για τα χαμενα χρονια θυμος για την κοροιδια τοσων χρονων. Εγω στην ιταλια ειχα παει για σπουδες και ηταν αλλες οι συνθηκες. Ειχα τους γονεις μου απο πισω. Σημερα ειμαι εγω γονιος και εχω υποχρεωση να προστατεψω και να εξασφαλισω το παιδι μου . Στην ελλαδα δυστυχως τονια ειναι ολα μαυρα ! Αυτη ειναι η αληθεια οσο πικρη κιαν ειναι ! Εγω απλως μαζι σου στο μονο που διαφωνω ειναι οτι δεν μπορει να ζει καποιος σε μια χωρα που μισει τοσο πολυ. Διαβαζα στο φορουμ για την γερμανια καποιος που ζει εκει 25 χρονια και μιλαγε για τους γερμανους με τα χειροτερα λογια.25 χρονια μια ολοκληρη ζωη εφτιαξε την ζωη του εκει . Μεγαλη υποκρισια. Ε λοιπον δεν συμφωνω ειναι απαραδεκτο ειναι αχαριστια σπαταλας την ζωη σου σε μια χωρα με ανθρωπους που μισεις .Φανταζομαι αυτος ο ανθρωπος θα συναναστρεφεται με γερμανους στην δουλεια του στην καθημερινοτητα του . Μεγαλη υποκρισια ! Δεν το δεχομαι αυτο ! Αυτο εννοω !
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Δεν διαφωνω βασικα μαζι σου απλως μου ακουγεται ασχημο αυτο που εγραψες για τον γνωστο σου το βουλωνει...και επισης αναφερομαι περισσοτερο σε αυτους που τοσο επιτακτικα και με ασχημο τροπο λενε οτι η ελλαδα ειναι παραδεισος . Και οτι η γερμανια σουηδια αυστρια και αλλες χωρες ειναι ολα χαλια και ξενερωτα κατι το οποιο ειναι ψεμα περα ως περα. Και λεω λοιπον αφου τοσο πολυ μισουν αυτες τις χωρες τις οποιες ζουν και τρωνε ψωμι γιατι δεν γυριζουν πισω στην παραδεισενια ελλαδα.Και επισης συμφωνω απολυτα οταν καποιος φευγει για να ζησει σε μια ξενη χωρα υπο αυτες τις συνθηκες που επικρατουν σημερα στην ελλαδα ειναι οχι μεγαλος αλλα τεραστιος αγωνας. Συναισθηματα ανακατεμενα με χαρα για την καινουρια ζωη πικρα για τα χαμενα χρονια θυμος για την κοροιδια τοσων χρονων. Εγω στην ιταλια ειχα παει για σπουδες και ηταν αλλες οι συνθηκες. Ειχα τους γονεις μου απο πισω. Σημερα ειμαι εγω γονιος και εχω υποχρεωση να προστατεψω και να εξασφαλισω το παιδι μου . Στην ελλαδα δυστυχως τονια ειναι ολα μαυρα ! Αυτη ειναι η αληθεια οσο πικρη κιαν ειναι ! Εγω απλως μαζι σου στο μονο που διαφωνω ειναι οτι δεν μπορει να ζει καποιος σε μια χωρα που μισει τοσο πολυ. Διαβαζα στο φορουμ για την γερμανια καποιος που ζει εκει 25 χρονια και μιλαγε για τους γερμανους με τα χειροτερα λογια.25 χρονια μια ολοκληρη ζωη εφτιαξε την ζωη του εκει . Μεγαλη υποκρισια. Ε λοιπον δεν συμφωνω ειναι απαραδεκτο ειναι αχαριστια σπαταλας την ζωη σου σε μια χωρα με ανθρωπους που μισεις .Φανταζομαι αυτος ο ανθρωπος θα συναναστρεφεται με γερμανους στην δουλεια του στην καθημερινοτητα του . Μεγαλη υποκρισια ! Δεν το δεχομαι αυτο ! Αυτο εννοω !


                        Το ‘’βουλώνεις’’ δεν το εννοούσα με την κακή έννοια, μπορεί να μην ήταν μην είναι ο πιο σωστός χαρακτηρισμός αλλά έχουν ειπωθεί ΤΟΣΑ πολλά εδώ μέσα που νομίζω ότι είναι το τελευταίο!!!
                        Με βρίσκεις σύμφωνη σε όλα!!! Για το συγκεκριμένο άτομο που ανέφερα απλά να σου πω οτί δεν έγραψα ‘’ μισεί την Σουηδία’’, αλλά ότι ‘’δεν περνάει καλά’’ λόγω καιρού, τρόπου ζωής κτλ!!! Άλλο το ένα άλλο το άλλο!!!

                        Ευανθία ξέρω απολύτως ότι τα πράγματα είναι ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ στην Ελλάδα, το ζώ καθημερινά!!!!! Τρώω τις σφαλιάρες 10-10. Και μερικές φορές καταλαβαίνω το θυμό σου γιατί έχεις παιδί και ευθύνες. Φαντάζομαι και γω στη θέση σου θα τα έβλεπα κάπως έτσι!!!Επίσης δεν ξέρω ο καθένας πόση απελπισία έχει βιώσει!!!Όσο για αυτούς που βρίζουν τη Χώρα που τους θρέφει είναι εξοργιστικό και εννοείται ότι η Ελλάδα δεν είναι παράδεισος!! Αλλά με λυπεί και το γεγονός να αποκαλούμε τη Ελλάδα ‘’μπουρδέλο’’ (βάζω μέσα και τον εαυτό μου – σε στιγμές απελπισίας έχω πει και χειρότερα)!!!

                        Comment


                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Καλημερα Νεομεταναστρια !

                          Ναι οντως μπορεις να δωσεις εξετασεις στο SFI και να σε καταταξουν σε καποιο απο τα 4 επιπεδα. Παντως το καθε επιπεδο διαρκει 6 εβδομαδες και αν διαβαζεις μπορεις γρηγορα να τελειωσεις. Εγω αρχισα απο 12 ιανουαριου απο nybörjare δηλαδη τους καινουργιους , μετα απο εξι εβδομαδες με βαλανε στην C χωρις εξετασεις.Μετα απο εξι εβδομαδες εδωσα εξετασεις απο την C και πηγα στην D . Και τελειωσα το SFI 8 ιουνιου που εδωσα εξετασεις. Τωρα συνεχιζω στην SAS GRUND που ειναι σουηδικα για ενηλικες σαν δευτερη γλωσσα. Αν μπορειτε και εχετε χρονο να κανετε μαθηματα ελλαδα καλο θα ειναι .Για οποιον ομως δεν μπορει η δεν εχει χρονο δεν πειραζει . Βεβαια ειναι και το θεμα δουλειας που χρειαζονται τα σουηδικα. Μπορεις ομως στην αρχη και με τα αγγλικα για κατι προχειρο. Με τα σουηδικα ομως αυξανεις τις πιθανοτητες.
                          Γεία σου και απο εμένα Ευανθία!
                          Μόλις κατάφερα και έφτασα στην απάντηση σου (νομίζω ότι είναι στην 23η σελίδα !)Ήθελα να έχω μια πλήρη εικόνα γιατί έχει μια εβδομάδα που σας παρακολουθώ και χτες ξεκίνησα να σας διαβάζω από την αρχή.. Από ότι κατάλαβα έκανες 6 μήνες περίπου μήνες για να τελειώσεις το SFI (και τα 4 επίπεδα του) και μπράβο σου γιατί μου φαίνεται αρκετά σύντομο το διάστημα, βέβαια σε βοηθά και το γεγονός ότι ξέρεις άλλες 2 γλώσσες.. Εγώ έχω proficiency στα Αγγλικά και το συντηρώ σε ένα καλό επίπεδο.Έχω τελειώσει ΤΕΙ Δομικών Έργων οπότε φαντάζομαι ότι θα χρειαστώ και αρκετη ορολογία τόσο για υπολογιστή όσο και μηχανικού γι'αυτό ξεκινώ τα μαθήματα από Ελλάδα,σε 5 μήνες ελπίζω να έχω σημειώσει αρκετή βελτίωση. Σκεφτόμαστε για Μάλμε και θεωρώ δεδομένο βέβαια ότι δουλεια πάνω στο επάγγελμα δεν πρόκειται να βρω για αρχή. Δεν ξεκίνησα τις ερωτήσεις γιατί μιλάω και με ανθρώπους που εχουν ζήσει κάποια διαστήματα Σουηδία για να καταλάβω την νοοτροπία. Γενικά όμως κρατώ μικρό καλάθι: Θα ήθελα ,μετά από ένα εύλογο διάστημα, να έχω μια δουλεια που να μου αποφέρει τα προς το ζην,ένα ανθρώπινο ωράριο 8-9 ωρών (έχω δουλέψει 12ωρα για μεγάλα διαστήματα όπως και αρκετοί άλλοι..) και λίγη ποιότητα ζωής..
                          Κατά τα άλλα, για να μην επαναλαμβάνομαι,καλοί και κακοί άνθρωποι υπάρχουν παντού!!!! Επιλέγεις εσύ ο ίδιος πόσο θέλεις να αφομοιωθείς από το νέο σου περιβάλλον και τι κρατάς από το παλιό,συνειδητά!!! Τώρα αν τον "πιάσει " κανέναν η όρεξη να με κράξει για την τελευταία βαρύβγουπη και φιλοσοφημένη δήλωση μου, εδώ είμαι εγώ... (πλάκα κάνω..) αλλά να ξέρετε ένα πράγμα : μπήκα να βοηθηθώ στην προσπάθεια μου και να βοηθήσω αν μπορώ και εγώ,ο καθένας όμως προσπαθεί να κάνει το καλύτερο που μπορεί για τον εαυτό του και για τους δικούς του και αυτό το πράγμα είναι μοναδικό για τον καθένα μας... Σόρι για το ζάλισμα..

                          Comment


                            Originally posted by tonia View Post
                            Το ‘’βουλώνεις’’ δεν το εννοούσα με την κακή έννοια, μπορεί να μην ήταν μην είναι ο πιο σωστός χαρακτηρισμός αλλά έχουν ειπωθεί ΤΟΣΑ πολλά εδώ μέσα που νομίζω ότι είναι το τελευταίο!!!
                            Με βρίσκεις σύμφωνη σε όλα!!! Για το συγκεκριμένο άτομο που ανέφερα απλά να σου πω οτί δεν έγραψα ‘’ μισεί την Σουηδία’’, αλλά ότι ‘’δεν περνάει καλά’’ λόγω καιρού, τρόπου ζωής κτλ!!! Άλλο το ένα άλλο το άλλο!!!

                            Ευανθία ξέρω απολύτως ότι τα πράγματα είναι ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ στην Ελλάδα, το ζώ καθημερινά!!!!! Τρώω τις σφαλιάρες 10-10. Και μερικές φορές καταλαβαίνω το θυμό σου γιατί έχεις παιδί και ευθύνες. Φαντάζομαι και γω στη θέση σου θα τα έβλεπα κάπως έτσι!!!Επίσης δεν ξέρω ο καθένας πόση απελπισία έχει βιώσει!!!Όσο για αυτούς που βρίζουν τη Χώρα που τους θρέφει είναι εξοργιστικό και εννοείται ότι η Ελλάδα δεν είναι παράδεισος!! Αλλά με λυπεί και το γεγονός να αποκαλούμε τη Ελλάδα ‘’μπουρδέλο’’ (βάζω μέσα και τον εαυτό μου – σε στιγμές απελπισίας έχω πει και χειρότερα)!!!
                            Τονια δυστυχως ετσι ειναι η ελλαδα μπου... ας μην το ξαναγραψω αφου τιποτα δεν λειτουργει σωστα τιποτα απολυτως τιποτα . Ενα γενικο μπαχαλο ......Και τωρα που βλεπω απο κοντα πως κανονικα πρεπει να ειναι η ζωη σε μια οργανωμενη φυσιολογικη χωρα , η διαφορα στα ματια μου ειναι εντονοτερη . Γι αυτο παθιαζομαι και επιμενω οτι η ελλαδα δεν συγκρινεται ειναι εκτος συναγωνισμου. Τετοιο χαλι μονο σε τριτοκοσμικες χωρες.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Οχι ο οαεδ δεν κανει και πολλα πραγματα. Μονο οταν γραφτεις μπαινεις και βλεπεις τις αγγελιες για δουλειες . Το ειχα ψαξει κιεγω και ειχα ρωτησει σε τι βοηθανε. Και μου ειπαν οτι δεν μας βρισκουν αυτοι δουλεια αλλα ψαχνουμε μονοι μας μεσω των αγγελιων που υπαρχουν στις σελιδες τους στο ιντερνετ. Κανω fika ειναι να πιεις καφε η τσαι με γλυκακια η ψωμοτυρι να κολατσισεις κατι που λεμε εμεις.
                              Επειδή είμαι στο ταμείο ανεργίας ρώτησα στον Ελληνικό ΟΑΕΔ (για να μην μπερδευόμαστε ) τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση. Μου είπαν ότι με το που πηγαίνεις σε χώρα της Ε.Ε. έχεις περιθώριο 8 ημέρες προκειμένου να εγγραφείς στο δικό τους ταμείο ανεργίας και να συνεχίσεις να το παίρνεις από εκεί για 3 μόνο μήνες όμως, μετά κόβεται΄. Βέβαια θα μου πείτε σώζεσαι με 460 ευρώ τον μήνα ειδικά στην Σουηδία? όχι αλλά φαίνεται έστω και ένα εισόδημα σίγουρα για 3 μήνες μέχρι να βρείς δουλειά.Χρειάζεται όμως να δείξεις περίπου 900-460=440 ευρω επιπλέον το μήνα . Έχω όμως σκοπό να ψάξω σύντομα τι συμβαίνει και για ανθρώπους που είναι εγγεγραμμένοι ως άνεργοι στον ΟΑΕΔ χωρίς να παίρνουν ταμείο.... θα ενημερώσω ....Επίσης από όσο μας είπε η σύμβουλος εργασίας στον ΟΑΕΔ,οι ειδικότητες που είναι στο "σύστημα " τους είναι πολύ λίγες... βέβαια μπορείς να στείλεις σε αυτούς το cv σου.

                              Comment


                                Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                                Γεία σου και απο εμένα Ευανθία!
                                Μόλις κατάφερα και έφτασα στην απάντηση σου (νομίζω ότι είναι στην 23η σελίδα !)Ήθελα να έχω μια πλήρη εικόνα γιατί έχει μια εβδομάδα που σας παρακολουθώ και χτες ξεκίνησα να σας διαβάζω από την αρχή.. Από ότι κατάλαβα έκανες 6 μήνες περίπου μήνες για να τελειώσεις το SFI (και τα 4 επίπεδα του) και μπράβο σου γιατί μου φαίνεται αρκετά σύντομο το διάστημα, βέβαια σε βοηθά και το γεγονός ότι ξέρεις άλλες 2 γλώσσες.. Εγώ έχω proficiency στα Αγγλικά και το συντηρώ σε ένα καλό επίπεδο.Έχω τελειώσει ΤΕΙ Δομικών Έργων οπότε φαντάζομαι ότι θα χρειαστώ και αρκετη ορολογία τόσο για υπολογιστή όσο και μηχανικού γι'αυτό ξεκινώ τα μαθήματα από Ελλάδα,σε 5 μήνες ελπίζω να έχω σημειώσει αρκετή βελτίωση. Σκεφτόμαστε για Μάλμε και θεωρώ δεδομένο βέβαια ότι δουλεια πάνω στο επάγγελμα δεν πρόκειται να βρω για αρχή. Δεν ξεκίνησα τις ερωτήσεις γιατί μιλάω και με ανθρώπους που εχουν ζήσει κάποια διαστήματα Σουηδία για να καταλάβω την νοοτροπία. Γενικά όμως κρατώ μικρό καλάθι: Θα ήθελα ,μετά από ένα εύλογο διάστημα, να έχω μια δουλεια που να μου αποφέρει τα προς το ζην,ένα ανθρώπινο ωράριο 8-9 ωρών (έχω δουλέψει 12ωρα για μεγάλα διαστήματα όπως και αρκετοί άλλοι..) και λίγη ποιότητα ζωής..
                                Κατά τα άλλα, για να μην επαναλαμβάνομαι,καλοί και κακοί άνθρωποι υπάρχουν παντού!!!! Επιλέγεις εσύ ο ίδιος πόσο θέλεις να αφομοιωθείς από το νέο σου περιβάλλον και τι κρατάς από το παλιό,συνειδητά!!! Τώρα αν τον "πιάσει " κανέναν η όρεξη να με κράξει για την τελευταία βαρύβγουπη και φιλοσοφημένη δήλωση μου, εδώ είμαι εγώ... (πλάκα κάνω..) αλλά να ξέρετε ένα πράγμα : μπήκα να βοηθηθώ στην προσπάθεια μου και να βοηθήσω αν μπορώ και εγώ,ο καθένας όμως προσπαθεί να κάνει το καλύτερο που μπορεί για τον εαυτό του και για τους δικούς του και αυτό το πράγμα είναι μοναδικό για τον καθένα μας... Σόρι για το ζάλισμα..
                                Καλησπερα και απο εμενα !!
                                Τα αγγλικα θα σε βοηθησουν πολυ στην εκμαθηση των σουηδικων. Για δουλεια για αρχισε να ψαχνεις μηπως βριεις κατι με τα αγγλικα .Στις αρχες του φορουμ εχει γραψει ο antogeor καποια σαιτ για ευρεση εργασιας. Αρχισε να κοιτας. Ειναι αρκετοι που βρηκαν δουλεια με τα αγγλικα. Ο emmigrant βρηκε δουλεια σε ναυτιλιακη εταιρια στην σουηδια απο ελλαδα , μονο με τα αγγλικα. Οσο για τους καλους και κακους ανθρωπους υπαρχουν παντου εννοειται. Οπως και απατεωνες. Μονο που εδω ειναι οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας .Οσο για πληροφοριες σχετικα με την σουηδια ψαξε και στο ιντερνετ. Θα βρεις πολλες πληροφοριες για ολα. Τον καιρο το συστημα υγειας την εκπαιδευση πως λειτουργει η φορολογια , τους σουηδους και τις συνηθειες τους ακομα και τι φαγητα τρωνε . Θα μαθεις πολλα χρησιμα πραγματα.
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X