Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by elina lemoni View Post
    αρα ως φιλολογοι δουλεια δεν προκειται να βρουμε εκει πανω...τουλαχιστον ελπιζω κατι αλλο καλο....αληθεια πειτε μου θα μετρησει κανεις τις σπουδες μας ,τα πτυχια μας και τις γνωσεις μας?γιατι εδω μια απαξιωση βλεπω απο τουε εργοδοτες.
    Ναι εδω άστα,,,,,,,μετρανε σιγουρα οι σπουδες,,,εγω που θα σπουδασω νηπιαγωγος δεν θα κανω 4 χρονια αλλα πολυ λιγοτερο,,,θα μου αναγνωρισουν τα παιδαγωγικα...θα ερθω σε επαφη με το πανεπιστημιο του μάλμε που θα μεινουμε να δω αν εχει τμημα νηπιαγωγων και αν οχι θα παω στης λουντ,,,αστα!πριν 5 χρονια ειχε ελληνικη φιλολογια στο πανεπιστημιο της λουντ και με ειχε κανει δεκτη ο υπεθυνος να κανω μεταπτυχιακα στα αρχαια δωρεαν 2 χρονια,,,,και θα εκανα μονη μου μαθηματα,,,,ενω εδω στην ελλαδα πληρωσα ενα καρο λεφτα στο δημοσιο πανεπιστημιο για διδακτρα και βιβλια.,,.αλλα την εκλεισαν πριν 4 χρονια,,,,κριμα γιατι θα μπορουσαμε να απασχοληθουμε μεσα στο πανεπιστημιο στον τομεα της ερευνας,,,το ειχα ψαξει,.,,,:(

    Comment


      Originally posted by despoina22 View Post
      Ευανθια,γεια σου...Λεγομαι Δεσποινα κ ειμαι απο θεσσαλονικη...θα ηθελα ν σου κανω καποιες ερωτησεις κ ν μου απαντησεις αν γινεται...Εγω τελιωνω νοσηλευτικη στο τει κ ο φιλος μ εργαζεται ως σηδιροκατασκευαστης...Ο φιλος μ σκοπευει ν ανεβει σουιδια κ εγω θα ανεβω οταν τελεισω...θα ηθελα ν σ ρωτισω αν γνωριζεις αν μ αυτες τισ δουλεις π εχουμε αν θα ωρουμε κατι εκει πανω στον τομεα μας...σε παρακαλω αν μπορεις απαντισε μ η καποιος αλλος π γνωριζει..θα ειμαι ευγνομων...
      καλημερα!!πήρα την πρωτοβουλια να σου απαντησω εγω...γιατι ειναι η αδερφη της νυφης μου νοσοκομα στη Σουηδια και ξερω οτι το συγκεκριμενο επαγγελμα εχει αμεση απορροφηση ,,,,το μονο που θα χρειαστεις ειναι να μαθεις τη γλωσσα,,,και ο φιλος σου λογικα θα βρει δουλεια σ αυτο το επαγγελμα..τα επαγγελματα σχετικα με οικοδομη εχουν ζητηση,,,,ο κουνιαδος μου ειναι πολιτικος μηχανικος και μας ελεγε οτι φερνουν εργατες απο Πολωνια,,,,οικοδομους,,,και πολυ ζητηση εχουν και οι ξυλουργοι,,,,παιρνουν πολλα λεφτα,,

      Comment


        se eyxaristw poli,na 'sai kala....mipws gnwrizeis k o misthos poso einai eite gia nosokoma eite gia sidirokataskeyastis....tha thela na mathw pio sigekrimena....s eyxaristw ek ton protairwn...

        Comment


          Originally posted by Λιλιαν81 View Post
          Ναι εδω άστα,,,,,,,μετρανε σιγουρα οι σπουδες,,,εγω που θα σπουδασω νηπιαγωγος δεν θα κανω 4 χρονια αλλα πολυ λιγοτερο,,,θα μου αναγνωρισουν τα παιδαγωγικα...θα ερθω σε επαφη με το πανεπιστημιο του μάλμε που θα μεινουμε να δω αν εχει τμημα νηπιαγωγων και αν οχι θα παω στης λουντ,,,αστα!πριν 5 χρονια ειχε ελληνικη φιλολογια στο πανεπιστημιο της λουντ και με ειχε κανει δεκτη ο υπεθυνος να κανω μεταπτυχιακα στα αρχαια δωρεαν 2 χρονια,,,,και θα εκανα μονη μου μαθηματα,,,,ενω εδω στην ελλαδα πληρωσα ενα καρο λεφτα στο δημοσιο πανεπιστημιο για διδακτρα και βιβλια.,,.αλλα την εκλεισαν πριν 4 χρονια,,,,κριμα γιατι θα μπορουσαμε να απασχοληθουμε μεσα στο πανεπιστημιο στον τομεα της ερευνας,,,το ειχα ψαξει,.,,,:(
          ρε συ λιλιαν,λες να κανω και γω το ιδιο με σενα?να ψαξω για παιδαγωγικα?αν κανω μεταπτυχιακο σ αυτο τον τομεα?δεν ξερω τι να κανω ειμαι σ ενα αδιεξοδο ανευ προηγουμενου...

          Comment


            Εύρεση σπιτιών

            Originally posted by νικολετα View Post
            καλησπερα και παλι!επειδη κι εμεις για το μαλμο ενδιαφερομαστε μηπως μπορεις να μου πεις σε παρακαλω που να ψαξω για να βρω αγγελιες για τα σπιτια στην περιοχη?βλεπεις καποια που να σου αρεσουν?
            Νικολέτα γεια σου, παρακάτω σου παραθέτω κάποια sites για να δεις για σπίτια, γενικά πάντως μπορείτε να βρείτε στο google οτι πληροφορία θέλετε και να την μεταφράσετε (προτείνω μετάφραση απο Σουηδικά στα Αγγλικά γιατί στα Ελληνικά είναι άστα να πάνε). Χρησιμοποιήστε λέξεις κλειδιά όπως "lägenhet uthyres i Malmö" ή "andrahand uthyres" κλπ.

            http://www.bopunkten.se
            http://www.blocket.se/
            http://www.heimstaden.com/

            και τέλος αφού τακτοποιηθείς βρεις δουλειά και πάρεις και τον προσωπικό αριθμό μπες εδώ http://www.boplatssyd.se για να πάρεις σειρά και να ενοικιάσεις "Förstahand" δηλαδή απ'ευθείας από τον ιδιοκτήτη.

            Comment


              Originally posted by elina lemoni View Post
              ρε συ λιλιαν,λες να κανω και γω το ιδιο με σενα?να ψαξω για παιδαγωγικα?αν κανω μεταπτυχιακο σ αυτο τον τομεα?δεν ξερω τι να κανω ειμαι σ ενα αδιεξοδο ανευ προηγουμενου...
              γεια σου!!λοιπον,μπηκα σημερα στο σάιτ του πανεπιστημιου της λουντ και ειδα με μεγαλη μου έκπληξη οτι ξαναλειτουργει το μεταπτυχιακο στα αρχαια ελληνικα και εχει και στα λατινικα ...αλλα μπηκα σε σκεψεις γιατι οκ θα μπουμε αλλα το θεμα ειναι τι απορροφηση θα εχουμε για δουλεια....οποτε θα στειλω σ αυτους μέιλ να δω τι παιζει και σκεφτηκα και μια καλυτερη λυση ...μεταπτυχιακο στην αγγλικη φιλολογια,,,,θα ρωτησω κι αυτους τι παιζει και αν μπορουμε εμεις,,,λογικα μπορουμε,,,,και η διδασκαλια αγγλικων εχει ζητηση στα σχολεια,,,,και τα μαθηματα ειναι στα αγγλικα,,,,θα μαθω και θα σε ενημερωσω....μπας και γλιτωσουμε το νηπιαγωγειο,.,,

              Comment


                Originally posted by despoina22 View Post
                se eyxaristw poli,na 'sai kala....mipws gnwrizeis k o misthos poso einai eite gia nosokoma eite gia sidirokataskeyastis....tha thela na mathw pio sigekrimena....s eyxaristw ek ton protairwn...
                το σ/κ θα ειναι εδω ο κουνιαδος μου για weekend...οποτε θα τον ρωτησω λεπτομερειες...και θα σε ενημερωσω,,,

                Comment


                  s eyxaristw poli...tha s moun eygnomwn....theloume na kanoume ayti tin allagh..na rthoume souidia....alla pali anarwtiomaste an einai kala...esi t pisteyeis...egw thelw nakanoume ayti tin allagi...

                  Comment


                    Originally posted by slado View Post
                    Νικολέτα γεια σου, παρακάτω σου παραθέτω κάποια sites για να δεις για σπίτια, γενικά πάντως μπορείτε να βρείτε στο google οτι πληροφορία θέλετε και να την μεταφράσετε (προτείνω μετάφραση απο Σουηδικά στα Αγγλικά γιατί στα Ελληνικά είναι άστα να πάνε). Χρησιμοποιήστε λέξεις κλειδιά όπως "lägenhet uthyres i Malmö" ή "andrahand uthyres" κλπ.

                    http://www.bopunkten.se
                    http://www.blocket.se/
                    http://www.heimstaden.com/

                    και τέλος αφού τακτοποιηθείς βρεις δουλειά και πάρεις και τον προσωπικό αριθμό μπες εδώ http://www.boplatssyd.se για να πάρεις σειρά και να ενοικιάσεις "Förstahand" δηλαδή απ'ευθείας από τον ιδιοκτήτη.
                    ναι νικολετα σ αυτα τα σάιτ κοιτα,,,και γω εδω κοιτάω,,,,

                    Comment


                      Originally posted by slado View Post
                      Σε ευχαριστώ πολλή για την πληροφορία, περίπου μία εβδομάδα πριν ανέβουμε θα αρχίσω να επικοινωνώ με ενοικιαστές ώστε να έχω όσο πιο πολλά ραντεβού με το που φτάσω. Προορισμός Μάλμοε, κοιτάζω συνέχεια τις αγγελίες υπάρχουν αρκετά σπίτια , ελπίζω να μην είμαι τόσο άτυχος και να μπορέσω να βρω σπίτι σχετικά γρήγορα.
                      Και πάλι σε ευχαριστώ, οι εμπειρίες σου μας εμπνέουν.
                      Γεια σας παιδια ! Γεια σου saldo ! Καλως να ερθεις ! Τελικα σκεφτομαι μηπως στο μαλμε ειναι πιο ευκολο να βρεις σπιτι. Μπορει το προβλημα με τα σπιτια να ειναι μονο στην στοκχολμη. δεν ξερω. Ψαξε εντατικα και θα βρεις σιγουρα. Εγω βρηκα 2 φορες δευτερο χερι και την τριτη φορα πρωτο χερι. Προσοχη στις εγγυησεις. Πολλοι οταν νοικιαζεις σπιτι δευτερο χερι ζητανε εγγυησεις οτι θελει ο καθενας. Μπορεις να το παζαρεψεις.Καλο ειναι να μην δωσεις καθολου εγγυηση .
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Γεια σας παιδια ! Γεια σου saldo ! Καλως να ερθεις ! Τελικα σκεφτομαι μηπως στο μαλμε ειναι πιο ευκολο να βρεις σπιτι. Μπορει το προβλημα με τα σπιτια να ειναι μονο στην στοκχολμη. δεν ξερω. Ψαξε εντατικα και θα βρεις σιγουρα. Εγω βρηκα 2 φορες δευτερο χερι και την τριτη φορα πρωτο χερι. Προσοχη στις εγγυησεις. Πολλοι οταν νοικιαζεις σπιτι δευτερο χερι ζητανε εγγυησεις οτι θελει ο καθενας. Μπορεις να το παζαρεψεις.Καλο ειναι να μην δωσεις καθολου εγγυηση .
                        Ευανθία και εγω αυτο βλέπω τώρα...Μέχρι πρόσφατα δεν ειχε πολλα σπιτια στο μάλμε και ηταν πολυ δυσκολο να βρεις,,,εβρισκες κυριως στα χωριουδακια του τύπου svedala...βασικα ερχονταν στο μαλμε πολλοι που δουλευαν στην κοπεγχαγη και βολευε το τρενο...τωρα κατι πρεπει να εχει γινει με την τιμη της κορονας(μεταξύ δανίας-σουηδιας) και δεν ερχονται πολλοι..anyway,,,,καλο ειναι αυτο για οσους θελουμε να παμε malmo..

                        Comment


                          Originally posted by despoina22 View Post
                          s eyxaristw poli...tha s moun eygnomwn....theloume na kanoume ayti tin allagh..na rthoume souidia....alla pali anarwtiomaste an einai kala...esi t pisteyeis...egw thelw nakanoume ayti tin allagi...
                          Βασικα ειναι καλυτερα εξω και θα αρχισετε πιο σωστα τη ζωη σας,,,Η Σουηδια ειναι μια χωρα που σου προσφερει ηρεμια και οικογενειακη ζωη...Το λεω αυτο γιατι εχω μιλησει με ατομα και απο αλλες ευρωπαικες χωρες και εκεινα αυτο παραδεχονται,,,στην Ελλαδα θα ταλαιτωρηθειτε πολύ...εγώ ηταν να κανω αυτη την αλλαγη στην ηλικια σου αλλα δίστασα με τον αντρα μου(που ηταν ακομα εκει αλλα φοιτητης),,,,και τωρα με την κατασταση στην Ελλαδα αλλα γενικα εδω και καιρο ...βασικα απο τοτε που γεννησα...το εχω μετανιωσει,,,.αλλα ποτε δεν ειναι αργα,,,,αρκει στη ζωη ο καθενας να κανει την πιο εξυπνη γιἀυτον κινηση και οταν υπαρχει κ οικογενεια τοτε πρεπει να σκεφτεσαι διπλα δεν το συζητω...

                          Comment


                            Originally posted by ziza View Post
                            Ευανθια σ΄ ευχαριστω πολυ.

                            Το έχω διαβασει ολο το forum και εχω καταλάβει αρκετα πραγματα.
                            Τι εννοείς όμως όταν λες πως οι έλληνες δεν βοηθουν αυτους που δεν γνωρίζουν αγγλικά ή σουηδικά . οτι δεν τους δίνουν οι ίδιοι δουλειά στις ελληνικές επιχειρήσεις? Επίσης τι γίνεται αν θέλει κάποιος ηλεκτρολόγος να κάνει δική του επιχείρηση εκεί? Ο σύζυγος έχει εμπειρία τοσο σε οικιακές όσο και σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις,(ψύξης και θέρμανσης), φωτοβολταϊκά, ενεργειακά τζάκια κ.λ.π. Το σουηδικό κρατος σε διευκολύνει? Υπάρχει ζήτηση σε κάτι τέτοιο? Και κάτι τελευταίο Οντως ισχύει πως πρέπει να καταθέσεις 20000 σε τραπεζικό λογαρισμό για να μπορείς να νοικιασεις σπιτι και να βρει δουλεια ?
                            Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρονο σου!
                            Κατι δεν εγραψα σωστα φαινεται. Θελω να πω οτι οι ελληνες δεν βοηθουν σε τιποτα . Τουλαχιστον οι περισσοτεροι . Υπαρχουν και εξαιρεσεις. Και για δουλεια χρειαζεται να μιλας σουηδικα αλλα στην αρχη αν ψαχτεις μπορει να βρεις κατι και με τα αγλικα. Παντως τα σουηδικα ειναι απαραιτητα. Και βρε παιδια ειναι αυτονοητο . Πως θα ζησεις στην χωρα αν δεν ξερεις να μιλας την γλωσσα τους. Πως θα βγεις στην αγορα εργασιας αν δεν μιλας σουηδικα. Βεβαια επειδη μπορει να πεσεις στην περιπτωση καλο ειναι να ψαχνεις.Μπορει να βρεις σε ελληνικη επιχειρηση η σε επιχειρηση μονο με τα αγγλικα. Μονο που οι πιθανοτητες ειναι λιγοτερες.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Ο βαθμός δυσκολίας ή ευκολίας για εύρεση σπιτιού και δουλειάς είναι ανάλογος με το μέγεθος της πόλης όπου επιλέγεις να πάς. Π.χ. στην Στοκχόλμη υπάρχουν «άπειρες» ευκαιρίες για δουλειά αλλά είναι πιο δύσκολο να βρεις σπίτι ειδικά για πρώτο χέρι οι λίστες αναμονής είναι πολλή πιο μεγάλες από ότι στο Göteborg ή το Malmö. Όταν ξεκίνησα να προετοιμάζω την μετακίνηση μου στην Σουηδία κοιτούσα για το Norrköping μια πανέμορφη μικρή πόλη την οποία και είχα επισκεφτεί αλλά γρήγορα την απέκλεισα γιατί δεν είναι εύκολο να βρεις δουλειά εκεί, για αρχή τουλάχιστον μέχρι να μάθεις Σουηδικά.

                              Το Malmö τα τελευταία χρόνια έχει μεγάλη ανοικοδόμηση τόσο σε νέες κατοικίες όσο και σε έργα υποδομής, αξιοσημείωτο είναι ότι η πόλη του Malmö εδώ και σχεδόν ένα χρόνο απέκτησε υπόγειο σιδηρόδρομο (Metro).

                              Comment


                                Originally posted by kostaus View Post
                                Καλημέρα!

                                Διάβασα όλο το thread.
                                Κατάλαβα αρκετά πράγματα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μερικά ακόμα:
                                1. Ευανθία, αν επιτρέπεται, τι δουλειά βρήκες στη Στοκχόλμη; Αν κατάλαβα καλά δεν εξασκείς το επάγγελμα του νομικού εκεί.
                                2. Σε πόσο χρόνο βρήκες αυτή τη δουλειά, από τη στιγμή που πάτησες το πόδι σου εκεί;


                                Και μια άσχετη ερώτηση: οι πολίτες της ΕΕ δεν έχουν δικαίωμα να "διακινούνται" ελεύθερα εντός αυτής; Αυτό νόμιζα ότι σήμαινε ότι δε χρειάζεται άδεια παραμονής ή άδεια εργασίας...

                                Ευχαριστώ
                                Οπως εχω ξαναγραψει δουλευω σε μια μεγαλη σουηδικη εταιρεια . Δουλεια δεν βρηκα αμεσως οταν ηρθα γιατι τοτε νομιζα οτι τον προσωπικο αριθμο τον παιρνεις μονο με την διευθυνση του σπιτιου . Ετσι με ειχαν πληροφορησει οι ελληνες που ασχολουνται. Και αφου εφαγα χυλοπιτα μετα ετρεχα να βρω δουλεια γιατι αλλιως προσωπικο αριθμο δεν επροκειτο να παρω. Ασε τι αγωνια και τι τρεξιμο. Βρηκα κατι προχειρο πηρα τον αριθμο και αμεσως αρχισα μαθηματα σουηδικων. Απο τοτε ολα εχουν παρει τον δρομο τους. Παντως να ειστε ετοιμοι να αντιμετωπισετε οτιδηποτε προβλημα παρουσιαστει.
                                Οι πολιτες της ΕΕ εχουν δικαιωμα να διακινουνται ελευθερα εντος αυτης . Βεβαια κατι πανε να αλλαξουν σε αυτο . Επισης σαν πολιτης της ΕΕ δεν χρειαζεσαι αδεια εργασιας. Χρειαζεσαι ομως αδεια παραμονης. Στην σουηδια μπορεις να μεινεις για δουλεια οσο θελεις . Αν ομως δεν εχεις δουλεια τοτε δεν μπορεις να μεινεις πανω απο 3 μηνες.
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X