Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ξαναγραφω καποια σημαντικα σαιτ

    Για δουλεια κοιταξτε εδω


    Εδω υπαρχουν τα ελληνικα εστιατορια της στοκχολμης


    Εδω υπαρχουν πολλες πληροφοριες στα αγγλικα για το πως μπορειτε να βρειτε μια δουλεια και τι χρειαζετε να κανετε , για το πως ανοιγετε μια επιχειρηση καθως και για το σουηδικο εκπαιδευτικο συστημα.


    Εδω θα κανετε αιτηση για τον προσωπικο αριθμο.
    Ειναι η εφορια της σουηδιας


    Ο οαεδ της σουηδιας


    Για σπιτι κοιτα εδω




    jagvillhabostad.nu kämpar för alla ungas rätt att bo tryggt. Är du också trött på bostadskrisen? Stötta vårt arbete - bli medlem gratis.

    Sveriges största köp- och säljmarknad

    Bostad Direkt har lediga lägenheter i Stockholm, Göteborg, Malmö och hela Sverige. Här kan du snabbt hyra eller hyra ut din lägenhet, villa eller radhus.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by ευανθια View Post
      Ξαναγραφω καποια σημαντικα σαιτ

      Για δουλεια κοιταξτε εδω


      Εδω υπαρχουν τα ελληνικα εστιατορια της στοκχολμης


      Εδω υπαρχουν πολλες πληροφοριες στα αγγλικα για το πως μπορειτε να βρειτε μια δουλεια και τι χρειαζετε να κανετε , για το πως ανοιγετε μια επιχειρηση καθως και για το σουηδικο εκπαιδευτικο συστημα.


      Εδω θα κανετε αιτηση για τον προσωπικο αριθμο.
      Ειναι η εφορια της σουηδιας


      Ο οαεδ της σουηδιας


      Για σπιτι κοιτα εδω




      jagvillhabostad.nu kämpar för alla ungas rätt att bo tryggt. Är du också trött på bostadskrisen? Stötta vårt arbete - bli medlem gratis.

      Sveriges största köp- och säljmarknad

      http://www.bostaddirekt.com/
      Ευχαριστούμε πολύ Ευανθία!!!!Η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη!!!!!!!

      Comment


        Στο μάλμε υπάρχει μόνο αυτό το ελληνικό εστιατόριο:

        Comment


          Originally posted by ευανθια View Post
          Οπως εχω ξαναγραψει δουλευω σε μια μεγαλη σουηδικη εταιρεια . Δουλεια δεν βρηκα αμεσως οταν ηρθα γιατι τοτε νομιζα οτι τον προσωπικο αριθμο τον παιρνεις μονο με την διευθυνση του σπιτιου . Ετσι με ειχαν πληροφορησει οι ελληνες που ασχολουνται. Και αφου εφαγα χυλοπιτα μετα ετρεχα να βρω δουλεια γιατι αλλιως προσωπικο αριθμο δεν επροκειτο να παρω. Ασε τι αγωνια και τι τρεξιμο. Βρηκα κατι προχειρο πηρα τον αριθμο και αμεσως αρχισα μαθηματα σουηδικων. Απο τοτε ολα εχουν παρει τον δρομο τους. Παντως να ειστε ετοιμοι να αντιμετωπισετε οτιδηποτε προβλημα παρουσιαστει.
          Οι πολιτες της ΕΕ εχουν δικαιωμα να διακινουνται ελευθερα εντος αυτης . Βεβαια κατι πανε να αλλαξουν σε αυτο . Επισης σαν πολιτης της ΕΕ δεν χρειαζεσαι αδεια εργασιας. Χρειαζεσαι ομως αδεια παραμονης. Στην σουηδια μπορεις να μεινεις για δουλεια οσο θελεις . Αν ομως δεν εχεις δουλεια τοτε δεν μπορεις να μεινεις πανω απο 3 μηνες.
          Δηλαδή μου λες ότι κατάφερες να βρεις δουλειά σαν νομικός αφότου έμαθες Σουηδικά;
          Ή ετεροπασχόληση;

          Ξέρεις είμαι διστακτικός με τη μετανάστευση, γιατί δεν το έχω κάνει στο παρελθόν, και με φοβίζει...

          Comment


            Originally posted by kostaus View Post
            Δηλαδή μου λες ότι κατάφερες να βρεις δουλειά σαν νομικός αφότου έμαθες Σουηδικά;
            Ή ετεροπασχόληση;

            Ξέρεις είμαι διστακτικός με τη μετανάστευση, γιατί δεν το έχω κάνει στο παρελθόν, και με φοβίζει...
            Δεν εγραψα κατι τετοιο. Αν διαβασες το φορουμ απο την αρχη εχω γραψει οτι αρχισα τα μαθηματα σουηδικων τον ιανουαριο. Τον ιουνιο τελειωσα το SFI που ειναι τα βασικα σουηδικα. Τωρα συνεχιζω SAS GRUND που ειναι σουηδικα σαν δευτερη γλωσσα σε επιπεδο γυμνασιου και μετα πρεπει να συνεχισω SAS A , SAS B που ειναι σουηδικα σε επιπεδο λυκειου. Για να δουλεψεις σαν νομικος δεν πρεπει να ξερεις απλως σουηδικα αλλα και κατι παραπανω. Εργαζομαι σε μεγαλη σουηδικη εταιρεια ασχετη με το επαγγελμα του νομικου . Και ισως και να μην ασχοληθω τελικα σαν δικηγορος, αλλα θα μπορουσα να δουλεψω σε τραπεζα η σε καποια δημοσια υπηρεσια . Δεν εχω αποφασισει ακομα . Θα δω. Προς το παρον διαβαζω , πηγαινω σχολειο, και δουλευω .
            Την δουλεια αυτη μπορεσα να την βρω αφου αρχισα να μιλαω σουηδικα λιγο πριν τελειωσω το SFI.
            Εννοειται οτι αν δεν μιλας σουηδικα δεν μπορεις να βρεις καλη δουλεια. Δεν καταλαβαινω τι σε φοβιζει. Επισης εννοειται οτι οταν ζεις σε μια χωρα οποια και να ειναι αυτη πρεπει να μιλας την γλωσσα της χωρας για να μπορεσεις να βγεις στην αγορα εργασιας δυναμικα . Αλλιως παντα κατι προχειρο θα βρισκεις. Τωρα το ποσο γρηγορα μαθαινει καποιος μια ξενη γλωσσα ειναι καθαρα υποκειμενικο. Και επισης για να μεταναστευσεις πρεπει να εισαι διατεθιμενος να κανεις το οποιοδηποτε επαγγελμα τουλαχοστον στην αρχη .
            Θελει το ολο επιχειρημα πολυ μα παρα πολυ μεγαλη προσπαθεια. Εσενα πιο ειναι το επαγγελμα σου ? Πηγαινεις να ζησεις σε μια αλλη χωρα για μια καλυτερη ζωη αλλα οπως καταλαβαινεις ειναι σαν να ξεκινας την ζωη σου απο την αρχη. Βεβαια οι γνωσεις σου οι εμπειριες σου ειναι δυναμικα οπλα για τον μεγαλο αυτο αγωνα , αλλα οταν το ξεκινημα αυτο το κανεις σε μια χωρα οργανωμενη αξιοκρατικη το αποτελεσμα ειναι οτι παντα θα πηγαινεις μπροστα. Γιαυτο και τοσοι αξιολογοι ελληνες παντα διαπρεπουν στο εξωτερικο .Στο εξωτερικο , στην σουηδια αλλα και σε αλλες χωρες οι προσπαθειες παντα αμειβονται !!!!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Για Kostaus:Για να ασκήσει κάποιος δικηγορία στη Σουηδία πρέπει να γνωρίζει σουηδικά επιπέδου Λυκείου, SAS B. Φυσικά πρέπει να τα μιλάει άπταιστα. Δυστυχώς από όσα γνωρίζω είναι κλειστό επάγγελμα, άρα πρέπει να πάρει κάποιος άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το σουηδικό δικηγορικό συλλόγο, αφού ασκήσει το επάγγελμα για 3 χρόνια. Θα χρειαστεί σίγουρα συμπλήρωση σπουδών πάνω στο σουηδικό δίκαιο, από μια γρήγορη ματιά που έριξα μάλλον είναι 2 χρόνια. Το πιθανότερο είναι να μπορεί να εργαστεί ως νομικός σύμβουλος. Σας δίνω το μέιλ του εδώ δικηγορικού συλλόγου για να σας πληροφορήσουν καλύτερα.
              info@advokatsamfundet.se
              Αν ισχύει κάτι άλλο από τα γραφόμενα σας παρακαλώ να το γράψετε για να πληροφορηθούν τυχόν ενδιαφερόμενοι.


              Για Slado:Επίσης στο Μάλμε από οσα γνωρίζω δεν υπάρχει μετρό κι ούτε θα υπάρξει για τα επόμενα 15 χρόνια, αφού απεφάνθησαν ότι είναι μικρή πόλη και το χιλιόμετρο θα κοστίσει 1,25 δις κορώνες!! Εκτός αν εννοείς τo τρένo που συνδέει το Μάλμε με την Κοπεγχάγη, το οποίο όμως απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί μετρό!!

              Comment


                Originally posted by despoina22 View Post
                Ευανθια,γεια σου...Λεγομαι Δεσποινα κ ειμαι απο θεσσαλονικη...θα ηθελα ν σου κανω καποιες ερωτησεις κ ν μου απαντησεις αν γινεται...Εγω τελιωνω νοσηλευτικη στο τει κ ο φιλος μ εργαζεται ως σηδιροκατασκευαστης...Ο φιλος μ σκοπευει ν ανεβει σουιδια κ εγω θα ανεβω οταν τελεισω...θα ηθελα ν σ ρωτισω αν γνωριζεις αν μ αυτες τισ δουλεις π εχουμε αν θα ωρουμε κατι εκει πανω στον τομεα μας...σε παρακαλω αν μπορεις απαντισε μ η καποιος αλλος π γνωριζει..θα ειμαι ευγνομων...
                Καλησπερα Δεσποινα. ! Οσον αφορα εσυπου τελειωνεις νοσηλευτικη δεν θα εχεις κανενα προβλημα να βρεις δουλεια. Εχουν αναγκη απο νοσηλευτες. Βεβαια πρεπει να ξερεις σουηδικα. Για τον φιλο σου σαν σιδηροκατασκευαστης δεν ξερω αλλα πρεπει και αυτος να μαθει σουηδικα. Αλλα για νοσηλευτες εχουν μεγαλη αναγκη το ξερω μας στο ειχαν πει στο σχολειο σουηδικων.
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by ευανθια View Post
                  Καλησπερα Δεσποινα. ! Οσον αφορα εσυπου τελειωνεις νοσηλευτικη δεν θα εχεις κανενα προβλημα να βρεις δουλεια. Εχουν αναγκη απο νοσηλευτες. Βεβαια πρεπει να ξερεις σουηδικα. Για τον φιλο σου σαν σιδηροκατασκευαστης δεν ξερω αλλα πρεπει και αυτος να μαθει σουηδικα. Αλλα για νοσηλευτες εχουν μεγαλη αναγκη το ξερω μας στο ειχαν πει στο σχολειο σουηδικων.
                  Τώρα μου ειπε η νυφη μου οτι η αδερφη της παιρνει 22000 κορονες σαν νοσοκομα...αλλα αυτα ειναι μικτα.τα καθαρα ειναι μειον 30% νομιζω...

                  Comment


                    geia sas koritsia...eyxaristw gia tin grigori apantisi...otan ennoeis 22000korwnes se eyro??? na sas rwtisw kati otan kanei kapoios varia douleia poso einai o misthos??

                    Comment


                      [Το Malmö τα τελευταία χρόνια έχει μεγάλη ανοικοδόμηση τόσο σε νέες κατοικίες όσο και σε έργα υποδομής, αξιοσημείωτο είναι ότι η πόλη του Malmö εδώ και σχεδόν ένα χρόνο απέκτησε υπόγειο σιδηρόδρομο (Metro).[/QUOTE]

                      Ετσι ακριβως ειναι !εχει 500000 κατοικους μαζι με τα χωρια.Ειναι η τριτη μεγαλυτερη πολη στη χωρα.Επισης θα εννοεις το τρενο που φτανει ως το κεντρο της πολης γιατι εδω και αρκετα χρονια υπαρχει το υποθαλασσιο τρενο που ενωνει τις 2 χωρες!Μοιαζει με τον δικο μας προαστιακο να φανταστεις!Το τρενο εφτανε ως εναν σταθμο εξω λιγο απο το μαλμε δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του αλλα εδω και ενα χρονο φτανει ως το κεντρο κοντα στο pildammsparken για να το δεις λιγο στο χαρτη..το οποιο βεβαια βολευει παρα πολυ,,,,
                      Επισης στο γεγονος οτι εχει τεραστια ανοικοδομηση τα τελευταια χρονια μπορει να οφειλεται οτι υπαρχουν αρκετα σπιτια και για νοικι κ για αγορα γιατι πριν καμια 5ετια τουλαχιστον πιο ευκολα εβρισκες δουλεια απο σπίτι!!

                      Comment


                        Originally posted by Λιλιαν81 View Post
                        Τώρα μου ειπε η νυφη μου οτι η αδερφη της παιρνει 22000 κορονες σαν νοσοκομα...αλλα αυτα ειναι μικτα.τα καθαρα ειναι μειον 30% νομιζω...
                        Ναι ο φορος ειναι 30 εως 33 % αναλογα τον δημο. Νομιζω ομως οτι οι νοσοκομες παιρνουν τοσα δηλαδη 22.000 καθαρα. Παντως μας ειχαν πει στο sfi οτι εχουν ελλειψη απο νοσοκομες. Εχουν μεγαλη αναγκη.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Originally posted by despoina22 View Post
                          geia sas koritsia...eyxaristw gia tin grigori apantisi...otan ennoeis 22000korwnes se eyro??? na sas rwtisw kati otan kanei kapoios varia douleia poso einai o misthos??
                          ειναι 2400 ευρω μειον ο φορος 30% που πληρωνουν,,,οταν λες βαρια δουλεια εννοεις σε οικοδομη??

                          Comment


                            Originally posted by despoina22 View Post
                            geia sas koritsia...eyxaristw gia tin grigori apantisi...otan ennoeis 22000korwnes se eyro??? na sas rwtisw kati otan kanei kapoios varia douleia poso einai o misthos??
                            Σε ευρω ειναι 2.200 . 22.000 κορωνες σουηδικες. Οι μισθοι κυμαινονται αναλογα με το επαγγελμα. Δεν υπαρχει εδω βασικος μισθος οπως στην ελλαδα.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Ναι ο φορος ειναι 30 εως 33 % αναλογα τον δημο. Νομιζω ομως οτι οι νοσοκομες παιρνουν τοσα δηλαδη 22.000 καθαρα. Παντως μας ειχαν πει στο sfi οτι εχουν ελλειψη απο νοσοκομες. Εχουν μεγαλη αναγκη.
                              χμ...το ''καθαρα'' δεν μου το ξεκαθαρισε ,ο αντρας μου μου ειπε οτι θα ειναι μικτα λογικα....γιατι ειναι και δημοσιοι υπαλληλοι οι νοσοκομες και βγαζουν οσι και οι πιο πολυ δημοσιοι 21.000-22.000 κορονες,.αλλα και μικτα ή καθαρα πάλι καλά ειναι

                              Comment


                                [QUOTE=ευανθια;30916]Σε ευρω ειναι 2.200 . 22.000 κορωνες σουηδικες. Οι μισθοι κυμαινονται αναλογα με το επαγγελμα. Δεν υπαρχει εδω βασικος μισθος οπως στην ελλαδα.[/Q

                                ειναι 2400 ευρω ευανθια το μετετρεψα τωρα...εχει αλλαξει λιγο η ισοτιμια κορονας με ευρω...http://el.coinmill.com/EUR_SEK.html#SEK=22000

                                Comment

                                Working...
                                X