Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Λιλιαν81 View Post
    χμ...το ''καθαρα'' δεν μου το ξεκαθαρισε ,ο αντρας μου μου ειπε οτι θα ειναι μικτα λογικα....γιατι ειναι και δημοσιοι υπαλληλοι οι νοσοκομες και βγαζουν οσι και οι πιο πολυ δημοσιοι 21.000-22.000 κορονες,.αλλα και μικτα ή καθαρα πάλι καλά ειναι
    Νομιζω λιλιαν οτι πρεπει τοσα να ειναι καθαρα. Επισης για τις οικοδομικες εργασιες ξερω οτι παιρνουν πολυ καλα λεφτα. Περιπου 150 με 200 κορωνες την ωρα.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Nai eite oikodomi,eite kathariotita stous dromous..opws exoume emeis sthn ellada varia k athieigina...
      dld egw an vrw doyleia ws nosokoma tha pairnw 2400e k tha dinw kapoious foroys??dld...an thelete mporeite nm t eksigisete..??

      Comment


        Originally posted by ευανθια View Post
        Νομιζω λιλιαν οτι πρεπει τοσα να ειναι καθαρα. Επισης για τις οικοδομικες εργασιες ξερω οτι παιρνουν πολυ καλα λεφτα. Περιπου 150 με 200 κορωνες την ωρα.
        θα το μαθω αυριο που θα δω τον κουνιαδο μου!ναι ασε!αυτοι που δουλευουν στην οικοδομη παιρνουν πολυυυυυ καλα λεφτα....ο κουνιαδος μου και η νυφη μου(και οι δυο 24 χρονων..) ειναι πολιτικοι μηχανικοι κ δουλευουν στις 2 μεγαλυτερες κατασκευαστικες ως supervisors και αυτο μας ελεγαν ...οτι εχουν και ελλειψη απο εργατες μαλιστα..και εδω η οικοδομη εχει βουλιαξει.....ολοι ανεργοι και κλαινε...και σκεφτοταν ο κουνιαδος μου αν θα μπορουσε να ανεβαζε ελληνες να δουλεψουν στη σουηδια,,,εχουν φερει τωρα πολωνους και δουλευουν και ουτε να συνεννοηθουν καλα καλα δεν μπορουν,,,

        Comment


          Originally posted by despoina22 View Post
          Nai eite oikodomi,eite kathariotita stous dromous..opws exoume emeis sthn ellada varia k athieigina...
          dld egw an vrw doyleia ws nosokoma tha pairnw 2400e k tha dinw kapoious foroys??dld...an thelete mporeite nm t eksigisete..??
          oi foroi einai to φπα που κραταει η εφορια,,,αλλα δεν εχω ξεκαθαρισει αν 2400 ευρω ειναι καθαρα δηλαδη στο χερι ή αν ειναι μικτα δηλαδη σου κραταει 30% φπα το κρατος,,,δλδ θα παιρνεις τουλαχιστον 1600 ευρω καθαρα να το υπολογιζεις στο περιπου,,τωρα για τις αλλες δουλειες που λες θα ρωτησω αυριο εγω δεν γνωριζω λεπτομερειες,,,θα μαθω κ θα επανελθω...

          Comment


            s eyxaristw...
            na sai kala...twra t mono p mou menei einai n vrw kapoio spiti poy einai diskolo....exei o filos m kapoious dikoys tou ekei stin stokxolmi alla ekei dyskola n vrei kapoio spiti..apla perimenei to spiti...

            Comment


              Originally posted by despoina22 View Post
              Nai eite oikodomi,eite kathariotita stous dromous..opws exoume emeis sthn ellada varia k athieigina...
              dld egw an vrw doyleia ws nosokoma tha pairnw 2400e k tha dinw kapoious foroys??dld...an thelete mporeite nm t eksigisete..??
              Οσον αφορα τα φορολογικα, να πω οτι δεν ειναι οπως στην ελλαδα που κανεις καθε χρονο δηλωση και περιμενεις στις ουρες στις εφοριες κλπ. Σου κρατανε κατευθειαν απο τον μισθο σου 30% φορο , και στο τελος του χρονου η παιρνεις λεφτα πισω η δινεις , η βγαινει μια ηα αλλη. Ετσι απλα. Και ο φορος που πληρωνεις αξιζει τον κοπο γιατι βλεπεις τα λεφτα να σου επιστρεφονται με αλλου ειδους παροχες . Εννοω οτι ο φορος που πληρωνουν οι πολιτες εδω βλεπεις γυρω σου και στην καθημερινοτητα σου που χρησιμοποιειται. Δεν πανε τα λεφτα του κοσμου στις τσεπες καποιων η στην μαυρη τρυπα χωρις πατο.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Euanthia na se rwtisw kati...diavasa sto forum pws den yparxei elliniko sxolio...o filos m tha anevei me tn oikogeneia tou k exei 2 mikrotera aderfia t ena gymnasi k t allo likeio...ti ginetai s aytin tn periptwsi??gnwrizeis kati??

                Comment


                  Originally posted by despoina22 View Post
                  Euanthia na se rwtisw kati...diavasa sto forum pws den yparxei elliniko sxolio...o filos m tha anevei me tn oikogeneia tou k exei 2 mikrotera aderfia t ena gymnasi k t allo likeio...ti ginetai s aytin tn periptwsi??gnwrizeis kati??
                  Θα πανε σε σουηδικο σχολειο οπου εκει θα μαθουν σουηδικα. Δεν θα εχουν προβλημα. Παιδια μην τρομαζετε με την εκμαθηση της γλωσσας. Μονο διαβασμα και καλη διαθεση. Δειτε το οτι μαθαινεις μια γλωσσα παραπανω. Οτι επεκτεινεις τις γνωσεις σου. Ειναι τοσο απλο και ωραιο ! Τα ελληνικα σχολεια που υπαρχουν στην στοκχολμη ειναι 2 η 3 δεν ξερω σιγουρα. Δεν ξερω καν αν λειτουργουν ακομα γιατι το ελληνικο κρατος δεν πληρωνε τους δασκαλους και κανουν μαθημα μια φορα την εβδομαδα. Εγω τον γιο μου 13 χρονων δεν το εγραψα εκει για να μην τον φορτωσω παραπανω. Πηγαινει μονο στο σουηδικο σχολειο και δεν εχει κανενα προβλημα . Περναει τελεια !!
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    oxi oxi den exw kanena provlima..alla sigoura to dyskolo einai i prosarmogi....eyxaristw poli gia tis apantiseis sas...

                    Comment


                      Originally posted by spiros View Post
                      Φενεται,οτι τοσο καιρο εδινα αχρηστες πληροφοριες,γιαυτο και τις εσβησα!
                      ρε φιλε spiros (επετρεψε μου την οικειοτητα)σταματα να σβηνεις τα σχολια σου!ΟΛΕΣ οι πληροφοριες ειναι πολυτιμες!ΔΕΝ ειμαστε ολοι της γνωμης"ακουμε ολες τις αποψεις αρκει να συμφωνουν με τη ΔΙΚΗ μας"!!τι εγινε δηλαδη, σου την" ειπαν"και εσυ παραιτηθηκες!!?ερχομαι και εγω(γερμανια)σε λιγο και ειναι πολυ χρησιμο να γνωριζω κυριως τα ασχημα(η διαφορετικα οπως θελεις πεστο)τα καλα μεσες-ακρες ταξερω.Επισης,προσφατα γνωρισα ενα σουηδο και συχνα-πυκνα η κουβεντα καταληγει στη σουηδια...δε μου τα λεει και τοσο ροδινα οσο καποιοι αφηνουν να εννοηθει!και τελος,με ολα τα καλα και τα κακα της ΑΓΑΠΑΜΕ ΕΛΛΑΔΑ ετσι για να υπαρχει μια ισοροπια εδω μεσα. καλη δυναμη και καλη συνεχεια σε ολους

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Οσον αφορα τα φορολογικα, να πω οτι δεν ειναι οπως στην ελλαδα που κανεις καθε χρονο δηλωση και περιμενεις στις ουρες στις εφοριες κλπ. Σου κρατανε κατευθειαν απο τον μισθο σου 30% φορο , και στο τελος του χρονου η παιρνεις λεφτα πισω η δινεις , η βγαινει μια ηα αλλη. Ετσι απλα. Και ο φορος που πληρωνεις αξιζει τον κοπο γιατι βλεπεις τα λεφτα να σου επιστρεφονται με αλλου ειδους παροχες . Εννοω οτι ο φορος που πληρωνουν οι πολιτες εδω βλεπεις γυρω σου και στην καθημερινοτητα σου που χρησιμοποιειται. Δεν πανε τα λεφτα του κοσμου στις τσεπες καποιων η στην μαυρη τρυπα χωρις πατο.
                        Τουλάχιστον αυτοί που πληροφορούν εδώ θα πρέπει να ξέρουν κάποια βασικά πράματα. ΟΛΟΙ κάνουν φορολογική δήλωση μέχρι τις αρχές του Μαίου. Μάλλον αυτός που πληροφορεί δεν είχε εισοδήματα πέρυσι και δεν έχει κάνει φορολογική δήλωση. Είναι αλήθεια ότι είναι πιό ανθρώπινο στο σύστημα, λιγότερη γραφειοκρατία (δηλώνεις είτε με το να αφήσεις προσωπικά την δήλωση, είτε μέσω ίντερνετ είτε μέσω σμς).
                        Τώρα αν πάνε τα λεφτά των φορολογουμένων σ΄αυτά που βλέπεις γύρω σου δεν είναι όλη η αλήθεια. Πχ οι φορολογούμενοι πλήρωσαν σε ιδιωτικές εταιρείες για την κατασκεύη τραμ στη Στοκχόλμη μια γραμμή 230 κόστισε 250 εκατομμύρια κορώνες, δηλαδή 1 εκατομμύριο κορώνες το μέτρο!!! Αυτά για μαύρες τρύπες...

                        Comment


                          Originally posted by despoina22 View Post
                          Nai eite oikodomi,eite kathariotita stous dromous..opws exoume emeis sthn ellada varia k athieigina...
                          dld egw an vrw doyleia ws nosokoma tha pairnw 2400e k tha dinw kapoious foroys??dld...an thelete mporeite nm t eksigisete..??
                          Εδώ στη Σουηδία δεν υπάρχουν βαρέα και ανθυγιεινά. Οι μισθοί νοσοκόμας είναι περίπου, μέσος μισθός 22.000 κορώνες (με γύρω στα 6 χρόνια προυπηρεσία) μικτά. Το επάγγελμα της νοσοκόμας είναι κλειστό επάγγελμα στη Σουηδία (μην νομίζεται ότι μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα) και χρειάζεται να κάνετε ισοτιμία πτυχίου, που δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, να μάθετε την γλώσσα και να σας δώσει το σουηδικό Υπουργείο Υγείας, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος.

                          Ενημερωτικά, για να υπάρχει σωστή πληροφόρηση, οι νοσοκόμες δεν είναι κρατικοί υπάλληλοι!!!

                          Comment


                            Φίλε Jo όχι δεν είναι ρόδινα τα πράγματα. Σε καμμία χώρα του κόσμου που έχει το ίδιο οικονομικό μοντέλο ανάπτυξης δεν είναι ρόδινα, απλά σε κάποιες χώρες είναι καλύτερα, σε κάποιες χειρότερα και σε κάποιες χείριστα.
                            Η ανεργία εδώ στη Σουηδία κυμαίνεται γύρω στο 9% τα τελευταία χρόνια. Η ανεργία στους νεολαίους Σουηδούς είναι περίπου 17%. Η Σουηδία έχει εξωτερικό χρέος λίγο μεγαλύτερο από της Ελλάδας.

                            Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα δεν έχει να κάνει με την οικονομία. Έχει να κάνει με τα δικαιώματα των εργαζομένων, απλά για κάποιους λόγους έπρεπε να ξεκινήσει από την Ελλάδα. Το πιθανότερο είναι ότι θα επεκταθεί. Η παγκόσμια κατάσταση μου θυμίζει την εποχή λίγο πριν το κραχ του 30. Τα χειρότερα είναι προ των πυλών για όλους σε όλες τις χώρες. Μακάρι να βγω ψεύτης...Και τότε θα είμαστε μετανάστες και τα μαύρα πρόβατα. Ακόμα και οι ευγενικοί Σουηδοί (όχι όλοι, μη γενικεύουμε) μπορούν να γίνουν απάνθρωποι. Η κοινωνική κατάσταση είναι αυτή που αλλάζει τους ανθρώπους. Ξυπνάει το χειρότερο ένστικτο, της αυτοσυντήρησης και σε κάνει να χάνεις την ανθρωπιά σου. Κι αφού δε μπορείς να δεις τον κοινό εχθρό, βλέπεις την εύκολη ομάδα-στόχο ως εχθρό.
                            Στη Σουηδία τις τελευταίες μέρες έχει γίνει ένα έγκλημα που μας έχει συγκλονίσει όλους. Αρνήθηκαν σε χωρισμένη μάνα 2 μικρών παιδιών οικονομική βοήθεια, επίδομα ενοικίου και κάποια άλλα επιδόματα. Μάλλον δεν τα δικαιούταν (εδώ καταρρίπτεται ο μύθος των μουσουλμάνων που ζουν από τα επιδόματα, όποιος δεν τα δικαιούται δεν τα παίρνει!). Οι κοινωνικές υπηρεσίες είχαν ενημερωθεί από φίλη της μάνας ότι τα παιδιά δεν πάνε σχολείο από τότε που άνοιξαν εδώ κι ένα μήνα. Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε. Το αποτέλεσμα; Η γυναίκα αυτή, έγινε Μήδεια και σκότωσε τα παιδιά της...
                            Εδώ ο κόσμος αγωνίζεται. Οι υπάλληλοι αποκομιδής σκουπιδιών πέρυσι αγωνίστηκαν να μη μειωθεί ο μισθός τους 50%!!!, λόγω του ότι η εταιρεία πέρασε σε ιδιώτες, η ιδιωτικοποίηση θερίζει στη Σουηδία και αλλάζει τούμπαλιν τα πράγματα. Οι νοσοκόμες απηργησαν πριν 3 χρόνια και κατοχύρωσαν το κατώτατο όριο μισθού στους πρωτοδιόριστους στις 21000 κορώνες. Τίποτα δε χαρίζεται σε κανέναν.
                            Όσοι υπερασπίζονται σθεναρά το σκανδιναβικό μοντέλο, από προσωπική εμπειρία, είναι κεντρώοι, πασόκοι, πασοκτζήδες, πες τους όπως θες, και έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου για τον καπιταλισμό με το ανθρώπινο πρόσωπο.

                            Comment


                              Originally posted by Λιλιαν81 View Post
                              oi foroi einai to φπα που κραταει η εφορια,,,αλλα δεν εχω ξεκαθαρισει αν 2400 ευρω ειναι καθαρα δηλαδη στο χερι ή αν ειναι μικτα δηλαδη σου κραταει 30% φπα το κρατος,,,δλδ θα παιρνεις τουλαχιστον 1600 ευρω καθαρα να το υπολογιζεις στο περιπου,,τωρα για τις αλλες δουλειες που λες θα ρωτησω αυριο εγω δεν γνωριζω λεπτομερειες,,,θα μαθω κ θα επανελθω...
                              Άλλο το ΦΠΑ που πληρώνουν όλοι στα προιόντα και υπηρεσίες και άλλο οι φόροι. Στη Σουηδία πληρώνεις ΦΠΑ όπως στην Ελλάδα σε όλα τα προιόντα και υπηρεσίες (έμμεσοι φόροι) και φόρο άμεσο ανάλογα με τα εισοδήματα σου. Βέβαια όπως και στην Ελλάδα μεγάλες εταιρείες φοροδιαφεύγουν, όπως πχ η VOLVO δεν έχει πληρώσει σχεδόν καθόλου φόρο τα τελευταία 30 χρόνια.
                              Υπάρχουν επίσης μεγάλες φοροαπαλλαγές με άλλους τρόπους όχι βέβαια για τους μισθωτούς και συνταξιούχους. Για τους συνταξιούχους αντίθετα, μειώνεται η σύνταξη τους. Πέρυσι μειώθηκε η σύνταξή όλων των συνταξιούχων με γύρω στις 500 κορώνες τον μήνα.

                              Comment


                                Originally posted by Minos View Post
                                Τουλάχιστον αυτοί που πληροφορούν εδώ θα πρέπει να ξέρουν κάποια βασικά πράματα. ΟΛΟΙ κάνουν φορολογική δήλωση μέχρι τις αρχές του Μαίου. Μάλλον αυτός που πληροφορεί δεν είχε εισοδήματα πέρυσι και δεν έχει κάνει φορολογική δήλωση. Είναι αλήθεια ότι είναι πιό ανθρώπινο στο σύστημα, λιγότερη γραφειοκρατία (δηλώνεις είτε με το να αφήσεις προσωπικά την δήλωση, είτε μέσω ίντερνετ είτε μέσω σμς).
                                Τώρα αν πάνε τα λεφτά των φορολογουμένων σ΄αυτά που βλέπεις γύρω σου δεν είναι όλη η αλήθεια. Πχ οι φορολογούμενοι πλήρωσαν σε ιδιωτικές εταιρείες για την κατασκεύη τραμ στη Στοκχόλμη μια γραμμή 230 κόστισε 250 εκατομμύρια κορώνες, δηλαδή 1 εκατομμύριο κορώνες το μέτρο!!! Αυτά για μαύρες τρύπες...
                                Μαλλον δεν διαβαζεις καλα. Γραφω οτι σου κρατανε καθε μηνα τον φορο απο τον μισθο σου .Και η δηλωση γινεται αυτοματα. Τον μαιο σου στελνουν αντιγραφο με τα εισοδηματα σου τα ελεγχεις αν ειναι σωστα και κανεις το λεγομενο inkomstdeklarration η μεσω ιντερνετ η πηγαινεις στην εφορια. Εγω το εκανα μεσω ιντερνετ.Τον αυγουστο σου ερχεται χαρτι απο την εφορια και η παιρνεις λεφτα πισω η πληρωνεις η εισαι μια η αλλη.
                                Εγραψα οτι σου καρατανε τον φορο καθε μηνα απο τον μισθο σου .απλως δεν το ανελυσα.
                                Πως φαινεται οτι εισαι κακοπροαιρετος ........
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X