Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by antogeor View Post
    Καλως να ερθετε ολοι,απλα δωστε παρα πολυ μεγαλη προσοχη σε ενα θεμα: σπιτι.Ειναι παρα πολυ δυσκολονα βρει καποιος σπιτι,ακομμα και αν ειναι αρκετο καιρο, ακομμα και αν εχει βρει δουλεια,οποτε να βλεπετε συνεχεια τα αντιστοιχα site που εχουν δωθει απο πολλους εδω μεσα.

    Καταλαβαίνουμε όλοι οτι η Στοκχόλμη έχει μεγάλο πρόβλημα με τα σπίτια. Αλλά ρε παιδιά που μένετε εκεί για πείτε μου κάτι. Εγώ θα ανέβω 16 Οκτωβρίου. Θα μείνω σε πρώτη φάση σε κάτι φίλους στην Kista. Αν η δουλειά που θα βρώ είναι στο Södertälje και το σπίτι στην Vallentuna τι κέρδισα? Με το παράδειγμα αυτό θέλω να σας πω οτι από την δουλειά που θα βρείς εξαρτάται το που θα ψάξεις να βρεις σπίτι. Καλό είναι βέβαια να έχεις το ένα μάτι σου στις ενοικιάσεις των site που έχουμε αναφέρει λίγο πολύ όλοι.

    Φυσικά αυτό που θα πρέπει να συνηδητοποιήσουμε όλοι και πιστεύω οτι θα συμφωνήσουν όσοι μένουν Σουηδία είναι οτι θα πρέπει να προσαρμοστούμε σε έναν άλλο τρόπο ενοικίασης. πχ. για 2 μήνες, για 4 μήνες, για 5 μήνες και όχι όπως εδώ στην Ελλάδα για 1 χρόνο ή και παραπάνω.

    Vi ses snart!
    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

    Comment


      Όσον αφορά για τιμές επειδή το έχω ψάξει αρκετά για σύγκριση καλό είναι να μπείτε εδώ καί εδώ.
      Βλέπετε και τα δύο site έχουν τα ίδια πράγματα κάθε εβδομάδα και στις δυο χώρες.

      Και εδώ και εδώ

      Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

      Comment


        Originally posted by georgeman View Post
        Καταλαβαίνουμε όλοι οτι η Στοκχόλμη έχει μεγάλο πρόβλημα με τα σπίτια. ............................
        Πολυ σωστά.
        Γενικά , οπως ειπα και παλιότερα, δε φτανει μονο η θεληση και η ικανοτητα. Χρειαζεται και τυχη.

        Comment


          eyresi spitiou

          einai dyskolo na vreis spiti na meineis monos sou ennoeis?exeis katholou apopsi gia ta dwmatia pou noikiazontai sygkatoikwntas me allous?einai pio eykolo na vreis kati tetoio?

          Comment


            Originally posted by lucia View Post
            Σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου να βοηθήσεις Νεομετανάστρια. Κάποιο καλό και εξίσου εξυπηρετικό μέλος εδώ μού έδωσε λεπτομερείς οδηγίες πώς να το κατεβάσω το πρόγραμμα και μάλλον θα τα καταφέρω Απλά δεν βρήκα τον χρόνο να ασχοληθώ λόγω αδιαθεσίας της μικρής. Καλή τύχη σας εύχομαι στα σεμινάρια του ΟΑΕΔ, μάλλον δεν θα μπορέσω να έρθω, αν κατάλαβα καλά είναι χωρίς πρόσκληση. Πάντως ενημερώστε μας για το τι ειπώθηκε, να έχουμε κάποια ιδέα.
            Καλη σου μερα και περαστικα σας!

            Καλη ευκολια με το κατεβασμα εγω το γλυτωσα γιατι ενας φιλος ειχε ξεκινησει ηδη Σουηδικα αλλα τελικα αυτος θα μεινει Ελλαδα και εγω θα φυγω, παντως αξιζει τον κοπο .
            Αν δεν εξυπηρετησουμε εστω και λιγο ο ενας τον αλλο δεν βγαινει ακρη.
            Οσον αφορα το forum θα σας ενημερωσω μετα την Κυριακη 23 Οκτωβριου για το τι ειπωθηκε.

            Comment


              Originally posted by georgeman View Post
              Καταλαβαίνουμε όλοι οτι η Στοκχόλμη έχει μεγάλο πρόβλημα με τα σπίτια...........................:
              Οταν θα ανεβεις,αξιζει τον κοπο να κανεις μια βολτα απο ολους τους ελληνικους συλλογους,για να δεις αμετρητα χαρτακια με αιτησεις για ενοικιαση ,στους πινακες ανακοινωσεων.Δυστηχως ,δεν εχεις την πολυτελεια να επιλεξεις το που θα μενεις ,αναλογα με το που δουλευεις.Ξερω συγκεκριμμενα ,αρκετα ατομα,που μετα απο ενα χρονο,παρακαλανε απλα και μονο για μια συγκατοικηση.Και για να μη νομιζετε οτι υπερβαλλω,αυτο γινεται μονο για τις μεγαλες πολεις.Αυτο που μου λεγανε και μενα και δεν το πιστευα,οτι πολυ ποιο ευκολα βρισκεις δουλεια παρα σπιτι,δυστηχως ισχυει.Οποτε ,σε καμμια περιπτωση δεν αφηνουμε καποιο σπιτι αν μας πουν ναι,ασχετα σε ποια περιοχη ισως να δουλευουμε.Η Στοκχολμη εχει ενα πληρεστατο δικτυο ΜΜΜ,οποτε δεν θα ταλαιπωρηθητε καθολου....

              Comment


                antogeor καλησπέρα.

                Όταν λές "αμετρητα χαρτακια με αιτησεις για ενοικιαση" φαντάζομαι ( δυστυχώς ) πως εννοείς άτομα που ψάχνουν που να μείνουν και όχι άτομα που διαθέτουν δωμάτια.

                Έχεις ακούσει καθόλου για περιπτώσεις επιχειρήσεων που μαζί με την δουλειά να σου παρέχουν και στέγη, κάτι που κάνουν πολλοί εστιάτορες στη Γερμανία ?

                Ευχαριστώ Σπύρος

                Comment


                  Καλησπέρα παιδιά,

                  Είμαι τελειόφοιτος Τει Τουριστικών Επιχειρήσεων και σε 1 μήνα μπάινω στρατό για να ξεμπερδεύω.. Γενικά ψάχνομαι να φύγω μετά την απίστευτη εμπειρία που είχα με το erasmus όπου έκανα την πρακτική μου στην Ισπανία και συγκεκριμένα στην Βαλένθια σε μεγάλο ξενοδοχείο. Σκέφτομαι εδώ και κάτι μέρες το ενδεχόμενο να πάω για μια μόνιμη βόλτα σε άλλη χώρα για ένα καλύτερο μέλλον. Με την βοήθεα του site είδα πολλά πράγματα και θέλω να μάθω πιο πολλά. Στην Αυστραλία οκ, πιστεύω θα είχα δουλειές να κάνω καθώς η σχολή μου είναι τέτοια όπου μου δίνει την δυνατότητα να γνωρίζω από δουλειές σε θέματα τουρισμού. Στην Σουηδία τα Τουριστικά επαγγέλματα έχουνε ζήτηση??? Δηλαδή υπαρχουν ξενοδοχειακές μονάδες σε βαθμό που ο τομέας του Τουρισμού να απασχολεί μεγάλο αριθμό εργαζομένων? Όπως στην χώρα μας π.χ.... Όποιος ξέρει παρακαλώ ας δώσει κάποιες απαντήσεις.. Ευχαριστώ παιδια!:D:D

                  Comment


                    Originally posted by skonto View Post
                    antogeor καλησπέρα.....................................ς
                    Σπυρο ,δυστηχως, ναι, ειναι απο ανθρωπους τα χαρτακια αυτα που ψαχνουν σπιτι,ειναι ενα σημειο στο οποιο χρειαζεται μεγαλη προσοχη.Τωρα οσο για το δευτερο που αναφερεις,οχι εδω δεν υπαρχει τετοιο καθεστως,οσο γνωριζω τουλαχιστον.Υπαρχουν μεγαλα εργοστασια,στα οποια εφοσον εργαζεσαι,σου παραχωρουν καποια σπιτια για να εισαι κοντα στο χωρο εργασιας.

                    Comment


                      antogeor .. Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

                      Και βέβαια φαντάζομαι πως όλα αυτά τα περί ψαξίματος πρέπει να γίνουν απο κοντά. Επι τόπου δηλαδή. Γιατί απο εδώ στα Site πράγματι δεν γίνεται και ιδιαίτερη αναφορά στα άδεια διαμερίσματα. Εκτός και αν όλο το δώσε - πάρε γίνεται και εκτός αγγελιών απο Site. Π.χ. με χαρτάκια ή με "ενοικιαστήρια" αλα Ελληνικά στις κολώνες και στα δένδρα.

                      Να υποψιαστώ πως η σειρά είναι 1ον) Hostel - 2ον) συγκατοίκιση - 3ον) πολλές φορές αλλαγή διαμερίσματος - και 4ον) τελική αορίστου χρόνου διαμονή ?

                      Και να σκεφτείς πως εδώ ( στο Βόλο ) στη γειτονιά υπάρχουν καμια 100αρία άδεια σπίτια που δεν πάει κανείς !

                      Comment


                        Παντού τα ίδια και Σέρρες έχει πολλά σπίτια με ενοικιαστήριο ή πωλητήριο,αλλά δεν έχει δουλειές.Συμπέρασμα ολα τα καλά δεν γίνονται μαζί

                        Comment


                          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                          Oσον αφορα το dvd δεν φανταζομαι να κοστιζει πολυ Διαλεξε απο τις τιμες και πες μου http://www.elta.gr/pricelist_epistol_2011.pdf.Αν θες στο στελνω με 0.60 λεπτα ως απλοκαι δεν μου χρωστας και τιποτα . Η Λουκια βλεπω οτι εχει ενα προβληματακι,ισως να της το εστελνες εσυ στη συνεχεια απο εκει το dvd. Οσον αφορα την πολη που λεμε να παμε,δεν εχουμε κατασταλαξει στην πολη αλλα στην πειοχη :Skone (εχει διαλυτικα πανω απο το Ο) στην Νοτια Σουηδια γενικα... το σπιτι και η δουλεια θα το δειξει ..

                          καλησπέρα..

                          τελικά έχω βρει κάποια site και διαβάζω από εκεί..ευχαριστώ πάντως!

                          Comment


                            Originally posted by skonto View Post
                            antogeor .. Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.......................... !
                            Καπως ετσι ειναι.....εκτος και αν βρεις απο την αρχη κατι για ενα σεβαστο χρονικο διαστημα(6 μηνες εως ενα χρονο).Απλα τωρα ειναι λιγο δυσκολη εποχη ,γιατι ανεβαινει αρκετος κοσμος,και ουτως η αλλως εχει λιγα σπιτια ελευθερα.Στην ελλαδα ναι καμμια σχεση με εδω,στην παλια μου γειτονια στην αθηνα,οπως με πληροφορουν τωρα,σε καθε πολυκατοικια εχει 5-6 ενοικιαστηρια......

                            Comment


                              Γιατί δεν μου απαντάει κανένας ρε ΠΑΙΔΙΑ!!!Γεια σας παιδιά και από μένα …με λένε θοδωρή και σκέφτομαι μελλοντικά εάν χειροτερέψουν και άλλο τα πράγματα εδώ να ξενιτευτώ . Πληροφοριακά σας λέω ότι έχω διαβάσει όλες τις σελίδες εδώ μέσα και με βοήθησαν αρκετά . Γενικώς θα ήθελα να ρωτήσω για τα παιδιά που βρίσκονται και ζουν ήδη στην Σουηδία …όταν ξεκίνησαν να πάνε και βρήκαν κάποιο σπίτι μετέφεραν και τα έπιπλα-ηλεκτρικά τους από την Ελλάδα και εάν ναι πόσο τους κόστισε η μεταφορά . Επιπλέον εάν έχεις αυτοκίνητο αξίζει να το πάρεις μαζί σου και γενικά πόσο κοστίζει η βενζίνη , πάρκιν , τέλη κυκλοφορίας κτλ.. τι άλλου φόρους έχουν και γενικά εάν μπορείς να παρκάρεις το αυτοκίνητο έξω από το σπίτι σου..εάν μένεις ας πούμε στα προάστια μιας μεγάλης πόλης.? Επιπλέον γνωρίζετε πληροφοριακά για ποιό λόγο τα συμβόλαια για ενοικίαση κατοικίας γίνονται τόσο μικρά διαστήματα...είναι περίεργο η μάλλον θα έλεγα πολύ <<κουλό>>!!
                              Αυτά τα ολίγα για αρχη..!!

                              Comment


                                Originally posted by spiros@ View Post
                                καλησπέρα..

                                τελικά έχω βρει κάποια site και διαβάζω από εκεί..ευχαριστώ πάντως!
                                Kαλημερα
                                Δεν κανει τιποτα! Επειδη εδω στην Θεσσαλονικη οι αποστασεις ειναι κατα πολυ μικροτερες απο Αθηνα πεταχτηκα στο ταχυδρομιο (που τυγχανει να ειναι στο διπλα στενο) και επιβεβαιωσα οτι με 0,60 λεπτα θα ερχοταν Αθηνα σε 2-3 μερες,τοσο απλα!!
                                Τελος παντων, αφου σου εστειλα το μηνυμα για την περιοχη που θα παμε (SKANEκαι οχι skone με διαλυτικα...) ειδα την ανορθογφραφια μου και ειπα να με διορθωσω.. Καλο διαβασμα

                                Comment

                                Working...
                                X