Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φίλε μου Οδυσσέα συμφωνώ απόλυτα...τα είπες όπως ακριβώς είναι..Άραγε ο φίλος blackstone έχει δουλέψει ποτέ στην Ελλάδα;;

    Comment


      παιδια εγω βλεπω εναν ανθρωπο που θελει να βοηθησει αποτι φαινεται γιατι τον περνετε απτα μουτρα?Συμφωνω πως θαπρεπε να γραφει στα ελληνικα αλλα αν καποιος δεν ειναι σε θεση να καταλαβει και τα απλα αυτα που λεει στα αγγλικα θα παει και σουηδια η σε οποιαδιποτε αλλη χωρα?Τα αγγλικα ειναι το νουμερο ενα μετα την μητρικη του καθενος και σχεδον σε καθε χωρα μπορεις να συννενοηθεις μαυτα!

      Παλια πριν την κριση που υπηρχαν δουλειες ο ελληνας δεν πηγαινε να δουλεψει γιαυτο εξαλου και εκμεταλευτηκαμε τους ξενους για τις δουλειες που βαριοταν να κανει ο ελληνας και μετα οταν σφιξαν τα ζοναρια και πηγαιναμε παντου ηταν πλεον αργα αφου καθε εργοδοτης βολευοταν με τους αλλοδαπους που ειχαν τοτε λιγοτερες απαιτησεις..Αρα ισως και ο φιλος απο κει να μιλα με τα τοτε δεδομενα και να εννοει πως μην νομιζουμε πως θα παμε σε μια καλυτερη χωρα και θα τεμπελιαζουμε..Αυτο πιστευω εγω προσωπικα!

      Οπως και ναχει για σουηδια η πρεπει ναχεις βρει δουλεια και να πας για να παρεις το προσωπικο αριθμο η ναχεις μια καλη καβατζα στην ακρη για να τον παρεις γιατι χωρις αυτον δεν κανεις κατι εκει..Ωραια η σουηδια αλλα την θεωρω περαν απτις δυνατοτητες μου λογο οικονομικων καταστασεων αφου εχει αυτες τις προδιαγραφες για να μπεις εκει...Για αλλους ομως πουχουν καποια λεφτα στην ακρη θαναι καλα,θα παρουν τον προσωπικο αριθμο και μετα οι πορτες ειναι ανοιχτες πιο ευκολα οσον αφορα στεγαση και εργασια!Καλο ξεκινημα σοποιον σκεφτεται να παει και ολα να πανε οπως ελπιζει,και μπραβο στον blackstone που διατηθενται να βοηθησει οπως μπορει καθως και σαλλα παιδια οπως και η Ευανθια και αλλους που δεν θυμαμαι ονοματα ας με συνχωρεσουν..
      Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

      Comment


        Φίλε Sal22 εμείς που ζούμε στη Σουηδία φρίττουμε με τα γραφόμενα στις σουηδικές εφημερίδες. Καμμία αλήθεια για το τι πραγματικά συμβαίνει στη χώρα μας. Οι Σουηδοί πιστεύουν ότι έιμαστε αρχιιτεμπέληδες και καλά να πάθουμε, με όσα διαβάζουν. Υποχρεώνομαι να αναλύω με στοιχεία σε φίλους και γνωστούς για το τί συμβαίνει.

        Δεν ξέρω με ποιούς Έλληνες κάνεις εσύ παρέα γιατί οι Έλληνες που γνωρίζω έχουν δουλέψει και δουλεύουν πολύ σκληρά στη ζωή τους και δεν αμείβονται ούτε συνταξιοδοτούνται όπως πρέπει. Και φυσικά εννοώ και τους μετανάστες γιατί και αυτοί κάτω από τις ίδιες συνθήκες δουλεύουν στην Ελλάδα.

        Όσο για τον προσωπικό αριθμό ανοίγει πόρτες αλλά δεν είναι πανάκεια. Υπάρχει κόσμος που έχει πάρει τον προσωπικό αριθμό αλλά ψάχνει για σπίτι και δουλειά και βρίσκει κλειστές πόρτες. Δεν είναι το Α και το Ωνα πάρεις μόνο τον προσωπικό αριθμό. Μπορεί να περάσει από λίγος εως αρκετός καιρός μέχρι να καταφέρει να βρει κάποιος δουλειά ή σπίτι έστω και από δεύτερο χέρι.

        Κι οι μετανάστες εδώ κάνουμε δουλειές που ο Σουηδός ούτε να τις "φτύσει", τρόπος του λέγειν!

        Όσο για την κρίση επίτρεψε μου να την αποκαλώ κροίσοι. Ο νοών νοείτο!

        Comment


          εγω μιλαω για την δικια μου γεννια..ειμαι του 87 και οσοι τελειωσαν με σχολες και στρατιωτικες υποχρεωσεις περιμεναν να πιασουν την πρωτη τους δουλεια και να βγαλουν 1000αρικο και πανω....Σιγουρα οι πιο παλιοι εργαζονταν σκληρα αλλα νεοτερες γεννιες τα περιμεναν στο πιατο μεχρι που ειδαν τι γινεται και τωρα πηγαινουν αναγκαστικα σε δουλειες των 600...εγω προσωπικα ειχα πιασει την πρωτη μου δουλεια στα 18μου (τοτε παντρευτηκα κιολας) σαν πωλητρια και δουλευα και 12ωρα και εξαημερο και επερνα αρχη 550 και ημουν και ευχαριστημενη..Σοποον τολεγα τοτε γελουσε και ελεγε σιγα μην παω να δουλεψω για τοσα λεφτα και μιλαμε για ηλικιες που οταν ημουν 18 ηταν 25..Τωρα ομως πανε και παρακαλανε να βρουν και δουλεια..Αλλαξαν τα δεδομενα γενικος...

          Δεν ηξερα οτι συμβαινουν τετοια πραγματα σουηδια με τετοιου ειδους προπαγανδες..Τι να πω δικιο εχεις ετσι οπως τα βλεπουν απεξω εχουν βγαλει τετοια συμπερασματα..οσο για τον προσωπικο αριθμο πιστευα πως ειναι το ακαι το ω για αρχη..τωρα αν και εκει ειναι δυσκολα απο δουλειες και τετοια μακαρι οποιος σκοπευει να παει ναχει και λιγη τυχη μαζι του περαν απο γεματο πορτοφολι γιατι θα την χρεαστει αποτι συμπεραινω..
          Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

          Comment


            Οδυσσέα για πες σε παρακαλώ εαν έχεις γνώση σε γενικές γραμμές τι περίπου δουλειές κάνουν εκεί οι Έλληνες ... και τι χρήματα παίρνουν στο περίπου ;

            Comment


              Originally posted by skonto View Post
              Καλησπέρα thecos89.

              Τον προσωπικό αριθμό τον παίρνεις απο την εφορία της Σουηδίας με 2 τρόπους. Είτε αποδεικνύεις ότι είσαι εργαζόμενος με το σχετικό έγραφο του εκεί εργοδότη σου, είτε προσκομίζοντας αποδεικτικό ότι έχεις στην κατοχή σου περίπου 10.000 ευρώ απο εδώ στην Ελλάδα δραστηριότητες .......................
              Καλησπερα
              Η προσωρινη στεγη δηλαδη τα σπιτια δευτερο χερι δεν ειναι απαραιτητο να νοικιαζονται για 2 η 3 μηνες. Μπορει να ειναι και 6 μηνες η ενα χρονο η και αοριστου χρονου. Θελει ψαξιμο πολυ . Ειδικα οταν εχεις παιδια ψαχνεις για οσο γινεται πιο μεγαλο χρονικο διαστημα. Αν και τωρα τελευταια ακουω συνεχως για το προβλημα με την στεγαση στην στοκχολμη. Εχει χειροτερεψει η κατασταση με τα σπιτια ειδικα στην στοκχολμη.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Καλησπέρα ευανθια. Αν και σε είχα χάσει για λίγο απο εδώ ( βέβαια σε βρήκα σε άλλο forum με μανούλες ) πάντα η παρουσία σου δίνει ένα στίγμα διαφορετικότητας.

                Λοιπόν τα πράγματα πάνε όπως τα λές και μάλλον περισσότερο προς το άσχημο. ΔΕΝ θέλω να ανησυχίσω κανέναν, αλλά, οι τελευταίες μου προσπάθειες για Σουηδία "τρώνε πόρτα" !. Δυστυχώς οι πληροφορίες μου λένε πως:

                1ον) για Malmo ( τα εργασιακά ) λόγω μεγάλου αριθμού μεταναστών απο τρίτες και αραβόφωνες κυρίως χώρες, δεν πάνε καθόλου καλά. Το μέσο ωρομίσθιο απο 90kr έπεσε στις 40kr, πράγμα που σημαίνει 40ώρες την εβδομάδα = 1600kr επι 52 εβδομάδες ο χρόνος δια 12 μήνες = 6950kr = 762Euro. ¨οχι και με μεγάλη διαφορά απο εδώ.

                2ον) όλοι οι παραπάνω έχουν κάνει στην κυριολεξία κατάληψη στα σπίτια. Και όχι μόνο στη περιοχή του Malmo αλλά και στις γύρω κοντινές πόλεις π.χ. στη Lund, με αποτέλεσμα ακόμα και οι φοιτητές να αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Και αναφέρομαι σε αυτούς που λόγω μικρής ηλικίας είναι πιο ευέλικτοι ακόμα και στο να συζήσουν, σε αντίθεση με εμάς που τυχόν θα μεταφέρουμε ( αργά η γρήγορα ) και τις οικογενειές μας μαζί.

                Για την περιοχή της Στοκχόλμης ακούω περίπου τα ίδια. Ίσως όχι τόσο άσχημα όπως Νοτιότερα, αλλά αρκετά ώστε να με κάνουν να ανησυχώ.

                Συνεχίζω το διάβασμα των Σουηδικών, όμως κάπου μέσα μου αρχίζει και φωλιάζει ο φόβος μίας πιθανής αποτυχίας.

                Σίγουρα πολλοί φίλοι εδώ μέσα δεν θα έχουν την σφικτή οικογενειακή οικονομική πολιτική την δική μου, και θα μπορούν να πάνε εκεί με μεγαλύτερη χρηματική άνεση. Όμως όσοι δεν διαθέτουν τα πρώτα αρχικά ( ίσως μεγάλα ) κεφάλαια, άς το ψάξουν ακόμα καλύτερα. Και αν μπορούν να βρούν πρώτα μία δουλίτσα, έστω και μέσω γνωστού πριν πάρουν την απόφαση να φύγουν.

                Έχοντας μάθει απο την Ελλάδα δεν περίμενα ποτέ ότι το θέμα σπίτι θα ήταν δυσκολότερο απο το θέμα δουλειά.

                Παιδιά... κάθε πληροφορία δεκτή. Σας ακούμε με προσοχή όλους, ειδικά εσείς που είσατε εκεί ( τυχεροί ) !!

                Σας χαιρετώ

                Σπύρος

                Comment


                  Originally posted by skonto View Post
                  Καλησπέρα ευανθια. Αν και σε είχα χάσει για λίγο απο εδώ ( βέβαια σε βρήκα σε άλλο forum με μανούλες ) πάντα η παρουσία σου δίνει ένα στίγμα διαφορετικότητας.

                  Λοιπόν τα πράγματα πάνε όπως τα λές και μάλλον περισσότερο προς το άσχημο. .................................
                  Αγαπητε φιλε Σπυρο

                  Εχεις απολυτο δικιο να εχεις αμφιβολιες για ολα αυτα.Η ζωη ομμως δεν μας χαριζεται τωρα πια,την διεκδικουμε!Η στην ελλαδα(παρα πολυ ποιο δυσκολα),η στη Σουηδια ,θελει αγωνα,αγωνα,και μετα αγωνα!.Απλα εδω,ακομμα,σου δινονται περισσοτερες ευκαιριες απο εκει που εισαι.Θελει πεισμα ομμως ,θελει γλωσσα πανω απ ολα,θελει διαρκες ψαξιμο (ιντερνετ κλπ),για σπιτι,για ενημερωση ....Και πιστεψε με,ουτε και εγω,προσωπικα εφυγα με πολλα λεφτα απο ελλαδα,ανεργος 1 χρονο,με πολλες υποχρεωσεις,καταλαβαινεις οτι ανεβηκα με μετρημενα "κουκια",κουκια επιβιωσης και μονο.Το μονο που θελει πολυ τυχη ειναι το σπιτι,εκει.........πρεπει να εχεις και λιγο τυχη γκαστονε!.Και κατι ακομμα,μην κοιτας τοσο πολυ νοτια.....

                  Αυτα
                  τα λεμε

                  Comment


                    παντως,χωρις ιχνος υπερβολης ,και χωρις διαθεση να τρομαξω κανεναν(ποτε δεν θα το εκανα),αυτη ακριβως τη χρονικη στιγμη,υπαρχει ενα ,χωρις προηγουμενο λενε ολοι,προβλημα με τα σπιτια στη στοκχολμη.Οποτε ο καθενας ας κοιυαξει οπως και οπου μπορει,και σε οτι μπορει(Συγκατοικηση,φιλοξενια hostel.

                    Comment


                      Originally posted by skonto View Post
                      Καλησπέρα ευανθια. Αν και σε είχα χάσει για λίγο απο εδώ ( βέβαια σε βρήκα σε άλλο forum με μανούλες ) πάντα η παρουσία σου δίνει ένα στίγμα διαφορετικότητας.

                      Λοιπόν τα πράγματα πάνε όπως τα λές και μάλλον περισσότερο προς το άσχημο............................................ .....
                      Σπυρο μην σε πιανει απογοητευση . Ειναι δυσκολο μεν αλλα οχι ακατορθωτο. Σκεψου οτι ηρθα με την οικογενεια μου χωρις να ξερω κανεναν. Στην αρχη εμεινα σε ξενοδοχειο μετα σε σπιτι για 2,5 μηνες και μετα σε αλλο σπιτι για εννεα περιπου μηνες. Καπου πιο πανω εχω γραψει οτι θελει πολυ παρα πολυ προσπαθεια πεισμα και επιμονη. Εστελνα μαιλ και επαιρνα επιτοπου και τηλεφωνο . Δεν απανταγανε στα μαιλ οι πιο πολλοι και στα τηλεφωνα μου λεγανε πολλες φορες οτι νοικιαστηκε. Αλλες φορες δεν μου αρεσε εμενα η γιατι ζηταγανε εγγυησεις πολλα λεφτα η γιατι δεν μου αρεσε το σπιτι. Αλλα πεισμα στο πεισμα τα καταφερα.
                      Μονο ετσι . Αλλιως δεν γινεται. Στην σουηδια δεν ειναι οπως στην ελλαδα που κολανε ενοικιαστηρια στους δρομους εκτος απο τις εφημεριδες. Εδω γινονται ολα με το ιντερνετ. Και εχουμε και το προβλημα με την γλωσσα . Εδω οι ιδιοι οι σουηδοι εχουν προβλημα με τα σπιτια δεν θα εχουμε εμεις οι ξενοι ? Παντως εχεις δικιο γιαυτο που γραφεις οτι εχουν παρει ολα τα σπιτια οι μεταναστες απο αραβοφωνες χωρες. Και ξερεις αυτοι μετα τα υπενοικιαζουν και κερδιζουν ενα σωρο λεφτα και μαυρα μαλιστα. Το δευτερο σπιτι που ειχα νοικιασει απο πακιστανο μας το νοικιασε και χωρις συμβολαιο μαλιστα. Και ενω μας ειχε πει οτι θα μεναμε ακομα ενα χρονο ξαφνικα μου λεει οτι το χρειαζεται το σπιτι. Καταλαβαινεις τι επαθα ..... Μας πηρε ενα σωρο λεφτα για 9 μηνες. Αλλα δεν μπορουσαμε να κανουμε και αλλιως. Τελικα παλι τα καταφερα μονη μου και αυτη την φορα κανιονικη ενοικιαση . Ειχα πει σε ενα σωρο ανθρωπους οτι εψαχνα να βρω σπιτι αλλα κανενας τιποτα. Αλλα και τι να κανουν εδω που τα λεμε ...ο καθενας εχει τις δουλειες του και τις ασχολιες του. Εαν εισαι διατεθιμενος να αγωνιστεις πραγματικα και με πεισμα εχει καλως . Αν ομως δεν εχεις την δυναμη και αμφιβαλεις τοτε μην το επιχειρησεις καθολου. Αυτο ισχυει για ολους οσους σκεφτονται την μεταναστευση και οχι μονο στην σουηδια αλλα και σε αλλες χωρες. Το κυριοτερο ειναι να μην χανεις την πιστη σου . Να πιστευεις στον εαυτο σου. Αυτο ειναι το κυριοτερο οπλο σου !!!!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        antogeor, Ευανθία... Σας ευχαριστώ.

                        Όχι δε με πιάνει απογοήτευση. Απλά προσπαθώ να είμαι ειλικρινής με όλους και προπάντων με τον εαυτό μου. Δεν περπατάω στα σύννεφα, και προσπαθώ να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος. Δε κρύβω τις ανησυχίες μου, πως θα μπορούσα άλλωστε, δεν είμαστε παιδιά.

                        Ανέφερα σε προηγούμενο Post μου πως οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις ( οι τωρινές ) είναι τρομερές και οι μελλοντικές προβλέπονται χειρότερες. Ζώντας τρομοκρατημένος σε ένα κράτος που με πνίγει προσπαθώ να βρώ τρόπο να σώσω πρωτίστως την οικογένειά μου και κατ' επέκταση και μένα. Προσπαθώ λοιπόν να βρώ την καλύτερη λύση.

                        Δε με πτοεί η κούραση και η δυσκολία. Ποτέ δε φοβήθηκα τη δουλειά. Τους αχάριστους ανθρώπους φοβήθηκα και οτι μία ζωή δουλεύω χωρίς να μπορώ να σηκώσω κεφάλι.

                        Επειδή όμως λένε πως όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι, παίρνω αποφάσεις που μπορεί για κάποιο νέο παιδί 18- 20 ετών να φαίνονται απλές, σε μένα όμως μοιάζουν βουνό.

                        Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για το θάρρος που μου εμψυχώνετε( και παράλληλα σε όλους τους άλλους φίλους ).

                        Όταν καταφέρω και έρθω εκεί στα ψηλά ( είδες πως αλλάζει η διάθεση ) σας χρωστάω ένα κέρασμα.

                        Πάλι ευχαριστώ ... Σπύρος

                        Comment


                          Originally posted by Odysseas View Post

                          Κι οι μετανάστες εδώ κάνουμε δουλειές που ο Σουηδός ούτε να τις "φτύσει", τρόπος του λέγειν!

                          Όσο για την κρίση επίτρεψε μου να την αποκαλώ κροίσοι. Ο νοών νοείτο!
                          Οσον αφορα την επαγγελματικη ζωη στην σουηδια και τις δουλειες που κανουν οι μεταναστες θελω να γραψω αυτα που ζω και βλεπω καθημερινα. Στην σουηδια λοιποιν ολοι δουλευουν πολυ σουηδοι και μεταναστες και ολα τα επαγγελματα ειναι αξιοπρεπη και σεβαστα για ολους και απο ολους. Πηγαινοερχομαι καιθημερινα με τρενα και λεωφορεια και βλεπω ανθρωπους ολων των ηλικιων και εθνικοτητων με ρουχα εργασιας βρωμικα και με συνεργα στις τσεπες. Καθαριστες σουηδοι αλλα και αλλοδαποι , νεοι νεες κοπελες να καθαριζουν τους σταθμους των τρενων , η να κουρευουν το γκαζον οπου υπαρχει . Η καθαριζουν τα πεζοδρομια απο τα φυλλα που πεφτουν απο τα δεντρα το φθινιπωρο. Μπορει ακομα να δουλευουν για την φροντιδα των ηλικιωμενων η των ανθρωπων που εχουν αναγκη για φροντιδα στο σπιτι. Βλεπω κοπελες σαν τα κρυα τα νερα με φορμες να δουλευουν σε στρωσιμο ασφαλτου στους δρομους η να οδηγουν λεωφοριεια η φορτηγα μεγαλα. Στην σουηδια δεν υπαρχουν δουλειες ειδικες για τους σουηδους και ξεχωριστες για τους αλλοδαππους. Εγω δεν ειχα δει καμμια ελληνιδα να οδηγει φορτηγα η να δουλευει σε οικοδομικες εργασιες η σε κατασκευαστικες εταιριες. Εχετε δει νεα κοπελα στην ελλαδα να βαζει πλακακια σε κτιριο ? Εγω προσωπικα οχι. Οι σουηδοι δεν εχουν κανενα επαγγελμα για φτυσιμο . Μαλλον το αντιθετο συμβαινει. Μαλλον περιφρονουν τους τεμπεληδες . Οσο για τα συνεργεια καθαρισμου το ξερετε οτι υπαρχουν ειδικα σχολεια που μπορεις να κανεις ειδικη εκπαιδευση ? Εγω οταν το πρωτοειδα επαθα πλακα. Κοπελες σουηδεζες σερβιτορες πιανουν πεντε πιατα με το ενα χερι κιεγω μπορω να παρω ενα πιατο στο καθε χερι. Αυτος ο διαχωρισμος σε επαγγελματα αξιοπρεπη η σε επαγγελματα που ειιναι για φτυσιμο (τροπος του λεγειν ) ειναι ελληνικης επινοησης. Βλεπετε ο ελληνας μια ζωη κοιταγε πως θα τακτοποιηθει στο δημοσιο σε καμμια διευθυντικη καρεκλα. Ελληνικα κομπλεξ.Αυτα μας φαγανε ........
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by skonto View Post
                            antogeor, Ευανθία... Σας ευχαριστώ.

                            Όχι δε με πιάνει απογοήτευση. Απλά προσπαθώ να είμαι ειλικρινής με όλους και προπάντων με τον εαυτό μου. Δεν περπατάω στα σύννεφα, και προσπαθώ να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος. Δε κρύβω τις ανησυχίες μου, πως θα μπορούσα άλλωστε, δεν είμαστε παιδιά.

                            Ανέφερα σε προηγούμενο Post μου πως οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις ( οι τωρινές ) είναι τρομερές και οι μελλοντικές προβλέπονται χειρότερες. Ζώντας τρομοκρατημένος σε ένα κράτος που με πνίγει προσπαθώ να βρώ τρόπο να σώσω πρωτίστως την οικογένειά μου και κατ' επέκταση και μένα. Προσπαθώ λοιπόν να βρώ την καλύτερη λύση.

                            Δε με πτοεί η κούραση και η δυσκολία. Ποτέ δε φοβήθηκα τη δουλειά. Τους αχάριστους ανθρώπους φοβήθηκα και οτι μία ζωή δουλεύω χωρίς να μπορώ να σηκώσω κεφάλι.

                            Επειδή όμως λένε πως όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι, παίρνω αποφάσεις που μπορεί για κάποιο νέο παιδί 18- 20 ετών να φαίνονται απλές, σε μένα όμως μοιάζουν βουνό.

                            Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για το θάρρος που μου εμψυχώνετε( και παράλληλα σε όλους τους άλλους φίλους ).

                            Όταν καταφέρω και έρθω εκεί στα ψηλά ( είδες πως αλλάζει η διάθεση ) σας χρωστάω ένα κέρασμα.

                            Πάλι ευχαριστώ ... Σπύρος
                            Θελει ψυχραιμια,και πολυ επιλεγμενες κινησεις σε ολα.Και πανω απ ολα,μην επαναπαυεσαι στις υποσχεσεις που ισως ακουσεις,ψαχνε συνεχεια,ειδικα για σπιτι μην κοιταζεις μονο στο κεντρο των πολεων

                            Καθε πολη-οπως και στην ελλαδα-εχει το επισημο site της,πχ http://www.orebro.se/.Εκει μπορεις να βρεις τα παντα,διαμονη πληροφοριες,παραπομπες,καθως ακομμα και θεσεις εργασιας.Ριξε και εκει μια ματια.

                            Comment


                              Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση που κανένας δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής; Πόσο νοικιάζεται ένα σπίτι για τετραμελή οικογένεια με 2 κρεβατοκάμερες ας πούμε και όχι βίλα, ένα μεσαίο σπίτι από δεύτερο χέρι στην Στοκχόλμη; Και δεν εννοώ απαραίτητα στο κέντρο και με όλες τις ανέσεις...
                              Γιατί αν υποψιαστώ ότι για ένα σπίτι χρειάζεται ολόκληρος μισθός είναι για να κόβεις φλέβες! Τουλάχιστον στην Ελλάδα μπορεί να βρει κανείς ένα αρκετά οικονομικό σπιτάκι αν το ψάξεις χωρίς να ξοδέψεις ολόκληρο τον μισθό σου, όσο πενιχρός κι αν είναι. Είναι κι αυτό κάτι. Και γιατί η Σουηδική κυβέρνηση που δίνει τόσες παροχές στον πολίτη δεν κάνει κάτι για να λύσει το στεγαστικό; Να χτίσει εργατικές κατοικίες ας πούμε που να επαρκούν για όλους. Ρωτάω εγώ η αφελής!

                              Comment


                                Originally posted by lucia View Post
                                Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση που κανένας δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής; Πόσο νοικιάζεται ένα σπίτι για τετραμελή οικογένεια με 2 κρεβατοκάμερες ας πούμε και όχι βίλα, ένα μεσαίο σπίτι από δεύτερο χέρι στην Στοκχόλμη; Και δεν εννοώ απαραίτητα στο κέντρο και με όλες τις ανέσεις...
                                Γιατί αν υποψιαστώ ότι για ένα σπίτι χρειάζεται ολόκληρος μισθός είναι για να κόβεις φλέβες! Τουλάχιστον στην Ελλάδα μπορεί να βρει κανείς ένα αρκετά οικονομικό σπιτάκι αν το ψάξεις χωρίς να ξοδέψεις ολόκληρο τον μισθό σου, όσο πενιχρός κι αν είναι. Είναι κι αυτό κάτι. Και γιατί η Σουηδική κυβέρνηση που δίνει τόσες παροχές στον πολίτη δεν κάνει κάτι για να λύσει το στεγαστικό; Να χτίσει εργατικές κατοικίες ας πούμε που να επαρκούν για όλους. Ρωτάω εγώ η αφελής!
                                Το συστημα εδω ειναι πολυ ποιο πολυπλοκο απο την ελλαδα,εδω δεν εχεις να παρεις τηλ τον ιδιοκτητη να κλεισεις ραντεβου,εδω γινονται ολα μεσω ιντερνετ.Υπαρχουν εταιρειες που διαχειριζονται τα ακινητα,τα οποια και διαθετουν σε αναλογα site.Οπως ισχυει και σε ολα τα αγαθα,οτι πληρωνεις παιρνεις.Ετσι για 30τμ στο κεντρο της στοκχολμης ,μπορεις να πληρωσεις 9000kr(900euro),αλλα σε καποιο προαστιο μπορει να βρεις τα ιδια τετραγωνικα 3500kr.Οπως ανεφερα και ποιο πανω,καθε δημος μεσα αλλα και κυριως γυρω απο τη στοκχολμη εχει επισημο site,και εκει δινονται πολλες πληροφοριες, ακομμα και για ανευρεση σπιτιου.

                                Comment

                                Working...
                                X