Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by lucia View Post
    Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση που κανένας δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής; Πόσο νοικιάζεται ένα σπίτι για τετραμελή οικογένεια με 2 κρεβατοκάμερες ας πούμε και όχι βίλα, ένα μεσαίο σπίτι από δεύτερο χέρι στην Στοκχόλμη; Και δεν εννοώ απαραίτητα στο κέντρο και με όλες τις ανέσεις...
    Γιατί αν υποψιαστώ ότι για ένα σπίτι χρειάζεται ολόκληρος μισθός είναι για να κόβεις φλέβες! Τουλάχιστον στην Ελλάδα μπορεί να βρει κανείς ένα αρκετά οικονομικό σπιτάκι αν το ψάξεις χωρίς να ξοδέψεις ολόκληρο τον μισθό σου, όσο πενιχρός κι αν είναι. Είναι κι αυτό κάτι. Και γιατί η Σουηδική κυβέρνηση που δίνει τόσες παροχές στον πολίτη δεν κάνει κάτι για να λύσει το στεγαστικό; Να χτίσει εργατικές κατοικίες ας πούμε που να επαρκούν για όλους. Ρωτάω εγώ η αφελής!
    Καλησπερα
    Εχει γραφτει σε προηγουμενες σελιδες οτι τα ενοικια κυμαινονται απο 500 εως 1000 και πανω ευρω περιπου.
    Ενας μεσος ορος ας πουμε 600 με 700 ευρω. Εχει σημασια αν νοικιαζεις πρωτο χερι απο τον δημο η δευτερο χερι απο υπενοικιαση. Επισης υπαρχουν διαφορες αναλογα την παλαιοτητα τα τετραγωνικα την περιοχη . Παντως οι μισθοι στην σουηδια δεν ειναι 500 η 700 ευρω. Και στην τιμη του ενοικιου περιλαμβανεται το νερο η θερμανση , και φυσικα δεν πληρωνεις κοινοχρηστα. Επισης ολα τα διαμερισματα διαθετουν ψυγειο , καταψυκτη και κουζινα .Ολες οι πολυκατοικιες στο υπογειο εχουν πλυντηρια και στεγνωτηρια και ετσι δεν χρειαζεται να αγορασεις πλυντηριο ρουχων. Το οικονομικο σπιτακι στην ελλαδα επιβαρυνεται με κοινοχρηστα , ρευμα θερμανση νερο ..... συν το οτι εχει επιβαρυνθει απο την αγορα των ηλεκτρικων συσκευων.
    Επισης για την συντηρηση των διαμερισματων για τυχον βλαβες ειναι υπευθυνοι οι δημοι οι οποιοι εχουν το απαραιτητο προσωπικο για την φροντιδα και συντηρηση των διαμερισματων. Για τους μισθους των διαφορων επαγγελματων υπαρχει γραμμενο καποιο σαιτ στις τελευταιες σελιδες. Ριξε μια ματια για να παρεις περιπου μια εικονα απο τους μισθους. Και η σουηδικη κυβερνηση φυσικα και φροντιζει και θα φροντισει για καινουργια διαμερισματα γιατι το προβλημα εχει γινει μεγαλο για την στοκχολμη.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Ευχαριστώ για την απάντηση Ευανθία, η αλήθεια είναι ότι και σε άλλες χώρες της βόρειας Ευρώπης που κοιτάζω τα ίδια προβλήματα υπάρχουν με το στεγαστικό, τα ενοίκια είναι πανάκριβα. Τουλάχιστον συμπεριλαμβάνεται η τιμή της θέρμανσης στο ενοίκιο σε μια χώρα που έχει χειμώνα και χαμηλές θερμοκρασίες τόσους πολλούς μήνες, κάτι είναι κι αυτό. Παραμένει το γεγονός ότι για ένα σπίτι και μετακινήσεις με τα ΜΜΜ χρειάζεται ένας μισθός περίπου- γιατί είμαι σίγουρη ότι για αρχή τουλάχιστον κάποιος θα βρει μια μέτρια δουλειά. Βασικό λοιπόν να δουλεύουν και οι 2 γονείς, ο ένας μισθός θα πάει για το σπίτι και τις μετακινήσεις και ο άλλος για να συντηρείται η οικογένεια.

      Comment


        Τα πλυντηρια και στεγνωτηρια που εχουνε στα υπογεια,ειναι κοινοχρηστα?Για ολους τους ενοικους?
        Δηλαδη πλενουν τα εσωρουχα τους ο καθενας στους ιδιους καδους πλυντηριων?Μεταφερονται μικροβια,δεν ειναι καλο να γινεται συστηματικα αυτο.Και εγω με την γυναικα μου οταν ειρθαμε στην Αυστρια,στην αρχη πηγαιναμε για πλυσιμο σε μαγαζι με αυτοματα πλυντηρια,αλλα γρηγορα αγορασαμε πλυντηριο στο σπιτι.

        Comment


          Originally posted by lucia View Post
          Ευχαριστώ για την απάντηση Ευανθία, η αλήθεια είναι ότι και σε άλλες χώρες της βόρειας Ευρώπης που κοιτάζω τα ίδια προβλήματα υπάρχουν με το στεγαστικό, τα ενοίκια είναι πανάκριβα. Τουλάχιστον συμπεριλαμβάνεται η τιμή της θέρμανσης στο ενοίκιο σε μια χώρα που έχει χειμώνα και χαμηλές θερμοκρασίες τόσους πολλούς μήνες, κάτι είναι κι αυτό. Παραμένει το γεγονός ότι για ένα σπίτι και μετακινήσεις με τα ΜΜΜ χρειάζεται ένας μισθός περίπου- γιατί είμαι σίγουρη ότι για αρχή τουλάχιστον κάποιος θα βρει μια μέτρια δουλειά. Βασικό λοιπόν να δουλεύουν και οι 2 γονείς, ο ένας μισθός θα πάει για το σπίτι και τις μετακινήσεις και ο άλλος για να συντηρείται η οικογένεια.
          Καλημερα λουτσια.
          Θελω να σε ρωτησω ποσο δηλαδη ειναι τα ενοικια στην ελλαδα ? Ειναι κατω απο 500 ευρω ? Νομιζω καποιο λαθος κανεις. Γιατι κιεγω νοικιαζα σπιτι στην ελλαδα και συγκεκριμενα στην αθηνα, και πληρωνα 800 ευρω και ημουν ευχαριστημενη . Εκτος αν μιλας για επαρχια η για καμμια παραγκα.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            τα σπιτια στην ελλαδα ειναι αναλογα την περιοχη...πχ στη νικαια ηταν το πρωτο μας σπιτι με 2 υπνοδωματια σαλονι κουζινα εννιαιο μεγαλο μπανιο και διναμε 300ευρω...οταν πηγαμε παλαιο φαληρο που εκει γεννηθηκα και μαγαλωσα τοτε διναμε 500ευρω για σπιτι 75τμ..μας πιασανε κοτσο αλλα ειμασταν π.φ...μετα αποκει παλι παλαιο φαληρο σε σπιτι 105τμ διναμε 600ευρω αλλα ηταν και μια σπιταρωνα τεραστια...τα κοινοχρηστα σε καθε περιπτωση ηταν 20 με 30 ευρω...τα 800 μου φαινονται υπερβολικα που λες Ευανθια μου αλλα δεν ξερω και που στην αθηνα...σπιτι αναλογα τη περιοχη βρισκεις με 2 κρεβατοκαμαρες απο 300ευρω και παει οσο θες γενικος..μπορει εγω να θελω ναμαι στο ψυχικο πχ εκει θα δωσω μια περιουσια η μπορει ναθελω ναμαι σε νεοκτιστο 5ετιας σπιτι...ε ναι εκει θα δωσω 800 ευρω αλλα οχι στις αλλες περιπτωσεις!

            αυτα οσον αφορα τα ενοικια αθηνα...
            Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

            Comment


              Originally posted by sal22 View Post
              τα σπιτια στην ελλαδα ειναι αναλογα την περιοχη...πχ στη νικαια ηταν το πρωτο μας σπιτι με 2 υπνοδωματια σαλονι κουζινα εννιαιο μεγαλο μπανιο και διναμε 300ευρω...οταν πηγαμε παλαιο φαληρο που εκει γεννηθηκα και μαγαλωσα τοτε διναμε 500ευρω για σπιτι 75τμ..μας πιασανε κοτσο αλλα ειμασταν π.φ...μετα αποκει παλι παλαιο φαληρο σε σπιτι 105τμ διναμε 600ευρω αλλα ηταν και μια σπιταρωνα τεραστια...τα κοινοχρηστα σε καθε περιπτωση ηταν 20 με 30 ευρω...τα 800 μου φαινονται υπερβολικα που λες Ευανθια μου αλλα δεν ξερω και που στην αθηνα...σπιτι αναλογα τη περιοχη βρισκεις με 2 κρεβατοκαμαρες απο 300ευρω και παει οσο θες γενικος..μπορει εγω να θελω ναμαι στο ψυχικο πχ εκει θα δωσω μια περιουσια η μπορει ναθελω ναμαι σε νεοκτιστο 5ετιας σπιτι...ε ναι εκει θα δωσω 800 ευρω αλλα οχι στις αλλες περιπτωσεις!

              αυτα οσον αφορα τα ενοικια αθηνα...
              Οσον αφοπρα το παλαιο φαληρο ξερω ακριβως που βρισκονται τα ενοικια . Ο αδελφος μου εχει δικο του σπιτι χρονια μενει εκει και η αδελφη μου νοικιαζει δυαρι 650 ευρω. Τωρα αν βρισκετε εσεις σπιτια με 300 ευρω οκ μια χαρα. Τοτε δεν εχετε κανενα προβλημα !!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                kalispera kai apo mena....mporeite na mou peite kamia perioxi pou ektos apo tensta kai rinkeby?vevaia na einai ligo oikonomiki gia agora....peripou sta 20xil apo stoxolmi..an gnorizei kaneis as mou pei...euxaristo

                Comment


                  σημερα πηγα απο το σεμιναριο του οαεδ εδω στην σαλονικα....ηταν εκπροσωπος απο τον arbetsformedlingen....με το που ακουσε το επαγγελμα μου..μου λεει we love you in sweden μου λεει στειλε μου προσωπικα το βιογραφικο σου...και μου δινει την καρτα του..μου λεει να δουμε ποτε θα μπορεσουμε να σε βαλουμε σε αεροπλανο για την σουηδια...
                  αρχιζω να κανω βαλιτσες...
                  για αρχη μου ειπε σε καποιο μικρο μερος..και μου λεει μην ανησυχεις για τα σουηδικα...θα στα μαθουμε...
                  FUCK YEA!!!

                  Comment


                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Καλημερα λουτσια.
                    Θελω να σε ρωτησω ποσο δηλαδη ειναι τα ενοικια στην ελλαδα ? Ειναι κατω απο 500 ευρω ? Νομιζω καποιο λαθος κανεις. Γιατι κιεγω νοικιαζα σπιτι στην ελλαδα και συγκεκριμενα στην αθηνα, και πληρωνα 800 ευρω και ημουν ευχαριστημενη . Εκτος αν μιλας για επαρχια η για καμμια παραγκα.
                    Eυανθία μου εγώ ρώτησα για ένα οικονομικό μεσαίο σπίτι στην Στοκχόλμη και όχι μεγάλο. Ο άντρας μου είναι από Αθήνα κι έχω ζήσει εκεί ένα διάστημα σε ενοίκιο. Δεν ζούσα σε παλάτι, ένα δυαράκι στο Γαλάτσι ήταν, σύνορα Κυψέλης- Γαλατσίου, αρκετά οικονομικό. Έχει σημασία η περιοχή στην Αθήνα, υπάρχουν περιοχές που δεν είναι υποβαθμισμένες και βρίσκεις αρκετά οικονομικά, αν θέλεις βέβαια βόρεια και νότια προάστια αλλάζει το πράγμα. Αν έπρεπε να πληρώνω ενοίκιο 800 ευρώ στην Αθήνα απλά δεν θα έβγαινα οικονομικά! Και γνωρίζω ότι δεν με παίρνει να βρω ακριβό σπίτι ούτε με 3 κρεβατοκάμαρες όπως σε αυτό που μένω τώρα γιατί έτυχε να είναι δικό μου, μερίμνησαν οι γονείς μου,αλλιώς σιγά μην έφτιαχνα ποτέ μου από μόνη μου! Όμως μια και το σπίτι δεν μπορεί να μας ταίσει ούτε να εγγυηθεί το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας με χαρά θα πάω να μείνω σε ένα πολύ μικρότερο και όχι πολυτελείας για αρχή. Η ανησυχία μου όμως που ακούω για την δυσκολία εξεύρεσης στέγης και για την εκμετάλλευση που κάνουν οι ιδιοκτήτες που τα επινοικιάζουν είναι μήπως τελικά δουλεύω για να πάει ολόκληρος ο μισθός σε ένα μέτριο σπίτι (αρκετά οικονομικό για τα δεδομένα της Σουηδίας δηλαδή). Και καλά να δουλεύουν δύο, μια στραβή όμως να κάτσει και να δουλεύει ένας, απλά δεν θα μπορείς να τα βγάλεις πέρα οικονομικά.

                    Comment


                      Originally posted by skonto View Post
                      Καλησπέρα ευανθια. Αν και σε είχα χάσει για λίγο απο εδώ ( βέβαια σε βρήκα σε άλλο forum με μανούλες ) πάντα η παρουσία σου δίνει ένα στίγμα διαφορετικότητας.

                      Λοιπόν τα πράγματα πάνε όπως τα λές και μάλλον περισσότερο προς το άσχημο. ΔΕΝ θέλω να ανησυχίσω κανέναν, αλλά, οι τελευταίες μου προσπάθειες για Σουηδία "τρώνε πόρτα" !. Δυστυχώς οι πληροφορίες μου λένε πως:

                      1ον) για Malmo ( τα εργασιακά ) λόγω μεγάλου αριθμού μεταναστών απο τρίτες και αραβόφωνες κυρίως χώρες, δεν πάνε καθόλου καλά. Το μέσο ωρομίσθιο απο 90kr έπεσε στις 40kr, πράγμα που σημαίνει 40ώρες την εβδομάδα = 1600kr επι 52 εβδομάδες ο χρόνος δια 12 μήνες = 6950kr = 762Euro. ¨οχι και με μεγάλη διαφορά απο εδώ.

                      2ον) όλοι οι παραπάνω έχουν κάνει στην κυριολεξία κατάληψη στα σπίτια. Και όχι μόνο στη περιοχή του Malmo αλλά και στις γύρω κοντινές πόλεις π.χ. στη Lund, με αποτέλεσμα ακόμα και οι φοιτητές να αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Και αναφέρομαι σε αυτούς που λόγω μικρής ηλικίας είναι πιο ευέλικτοι ακόμα και στο να συζήσουν, σε αντίθεση με εμάς που τυχόν θα μεταφέρουμε ( αργά η γρήγορα ) και τις οικογενειές μας μαζί.

                      Για την περιοχή της Στοκχόλμης ακούω περίπου τα ίδια. Ίσως όχι τόσο άσχημα όπως Νοτιότερα, αλλά αρκετά ώστε να με κάνουν να ανησυχώ.

                      Συνεχίζω το διάβασμα των Σουηδικών, όμως κάπου μέσα μου αρχίζει και φωλιάζει ο φόβος μίας πιθανής αποτυχίας.

                      Σίγουρα πολλοί φίλοι εδώ μέσα δεν θα έχουν την σφικτή οικογενειακή οικονομική πολιτική την δική μου, και θα μπορούν να πάνε εκεί με μεγαλύτερη χρηματική άνεση. Όμως όσοι δεν διαθέτουν τα πρώτα αρχικά ( ίσως μεγάλα ) κεφάλαια, άς το ψάξουν ακόμα καλύτερα. Και αν μπορούν να βρούν πρώτα μία δουλίτσα, έστω και μέσω γνωστού πριν πάρουν την απόφαση να φύγουν.

                      Έχοντας μάθει απο την Ελλάδα δεν περίμενα ποτέ ότι το θέμα σπίτι θα ήταν δυσκολότερο απο το θέμα δουλειά.

                      Παιδιά... κάθε πληροφορία δεκτή. Σας ακούμε με προσοχή όλους, ειδικά εσείς που είσατε εκεί ( τυχεροί ) !!

                      Σας χαιρετώ

                      Σπύρος
                      Ευχαριστούμε πολύ για την ενημερωση !

                      Comment


                        Originally posted by lucia View Post
                        Eυανθία μου εγώ ρώτησα για ένα οικονομικό μεσαίο σπίτι στην Στοκχόλμη και όχι μεγάλο. Ο άντρας μου είναι από Αθήνα κι έχω ζήσει εκεί ένα διάστημα σε ενοίκιο. Δεν ζούσα σε παλάτι, ένα δυαράκι στο Γαλάτσι ήταν, σύνορα Κυψέλης- Γαλατσίου, αρκετά οικονομικό.............................
                        Οντως δυστυχως η εξευρεση κατοικιας στην στοκχολμη ειδικα ειναι δυσκολη και τελευταια εχει γινει δυσκολοτερη.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          ελλαδα

                          Βρε παιδια καποιος κυριος αγγελιδις στο τσατ γραφει οτι η ελλαδα τελειωσε εσβησε ! Τι εννοει ? Εγινε κατι ?
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            mipos mporei na voithisei kaneis se auto pou rotisa?

                            Comment


                              ευανθια καλησπερα.καινουργιος ειμαι

                              Comment


                                Originally posted by ευανθια View Post
                                Βρε παιδια καποιος κυριος αγγελιδις στο τσατ γραφει οτι η ελλαδα τελειωσε εσβησε ! Τι εννοει ? Εγινε κατι ?
                                Κι εγώ το είδα, δεν έγινε κάτι συνταρακτικό, τα συνηθισμένα, απλά μάλλον η πρόβλεψή του θα είναι αυτή. Τώρα βέβαια ότι έσβησε η Ελλάδα το νιώθω κάθε μέρα που περνάει. Απλά επειδή μετά από κάθε πάτο δεν έχει να πας παρακάτω, μπορεί δε και να δώσεις μια με το πόδι και να ανέβεις προς τα πάνω, ελπίζω μετά την πτώχευση να έρθουν καλύτερες μέρες. Το ζήμα είναι πότε θα έρθουν και αν προλάβουμε να τις ζήσουμε ή αν απλά ο ρόλος αυτών που μένουν στην Ελλάδα είναι να μεγαλώνουν τους αυριανούς μετανάστες

                                Comment

                                Working...
                                X