Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by saktsin View Post
    mipos mporei na voithisei kaneis se auto pou rotisa?
    Καλησπερα !
    Ολες οι περιοχες στον νομο στοκχολμης ειναι ωραιες εκτος απο τις δυο που ανεφερες. Για αγορα σπιτιου δεν ξερω απο τιμες γιατι ακομα δεν ειμαι σε θεση να αγορασω σπιτι . Για να δεις τιμες κοιτα εδω
    http://www.blocket.se/ για να παρεις μια ιδεα. Ακουω παντως οτι οταν αγορασεις διαμερισμα η βιλα ανεβαινει σαν αξια καθε χρονο. Δεν ξερω βεβαια αν μπορεις η αν πληροις τις προυποθεσεις για να αγορασεις σπιτι, γιατι οι σουηδοι ειναι αυστηροι σε αυτα τα θεματα. Δηλαδη σε ρωτανε που βρηκες τα λεφτα μαλλον πρεπει να χρειαζεσαι και προσωπικο αριθμο , και δεν ξερω και τι αλλο....
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by gorica View Post
      ευανθια καλησπερα.καινουργιος ειμαι
      Καλησπερα !!!
      Καλωσορισες στην παρεα μας !!!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        euxaristo euanthia..apla to mono pou xreiazome einai na mou peite mia perioxi kali kai oxi akrivi.....thanks

        Comment


          Originally posted by ευανθια View Post
          Οσον αφοπρα το παλαιο φαληρο ξερω ακριβως που βρισκονται τα ενοικια . Ο αδελφος μου εχει δικο του σπιτι χρονια μενει εκει και η αδελφη μου νοικιαζει δυαρι 650 ευρω. Τωρα αν βρισκετε εσεις σπιτια με 300 ευρω οκ μια χαρα. Τοτε δεν εχετε κανενα προβλημα !!
          Οχι συγγνωμη δεν καταλαβες καλα..στη νικαια ειπα πως διναμε 300..γραφω αναλυτικα πως παει ανα περιοχη!!!Δυαρι που λες και 650 μαλλον τα φουσκωνεις λιγακι η πολυ απλα ειναι η περιπτωση του αδερφου σου και οχι η πραγματικοτητα..ειμαι γεννημα θρεμα παλαιο φαληρο εχω δικο μου σπιτι τεσσαρι και ακριβως απο πανω ο θειος μου το νοικιαζει το σπιτι τεσσαρι παλι επισης και με τζακι αυτονομη θερμανση και ολα τα κομφορ 550 ευρω....απεχουμε 10 λεπτα απο την θαλασσα..αυτοι που βλεπουν θαλασσα οκ πληρωνουν κατι παραπανω...Αυτα που εγραψα ταγραψα για τον απλουστατο λογο για να καταλαβει ο κοσμος πως παντου υπαρχουν καλες τιμες αναλογος τι ζητα και στην αθηνα γενικοτερα παιζουν πολλες!!!Δε μιλαμε να παει κανεις κατω πατησια που και πολλους να ρωτησεις θα σου πουν μια χαρα ειναι..(εγω παλι δεν μπορω γιατι εχω συνηθισει τη θαλασσιτσα κοντα μου),και νικαια δηλαδη μου φαινοταν τοτε βουνο!!! :D

          προσθεου μη σκεφτεις πως λεω οτι μας λες ψεματα γιατι καμια φορα ο γραπτος λογος παρεξηγειται,αλλα τονιζω πως δεν μπορει καποιος απο μια περιπτωση η δυο να βγαλει συμπερασμα που αφορουν τα ενοικια μιας ολοκληρης πολης ειδικα οπως ειναι η αθηνα πουχει ενα σωρο περιοχες!
          Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

          Comment


            Originally posted by sal22 View Post
            Οχι συγγνωμη δεν καταλαβες καλα..στη νικαια ειπα πως διναμε 300.............................!
            Ναι σιγουρα οι τιμες διαφερουν , ειναι αναλογα την περιοχη την παλαιοτητα , και τα τετραγωνικα. Οντως η αδελφη μου πληρωνει για δυαρι 650 ευρω αλλα σε καινουργια πολυκατοικια περιπου 5 ετων. Κι εγω εμενα σε καινουργια πολυκατοικια. Στην καλλιθεα νοικιαζα (εγω ημουν ιδιοκτητης ) δυο σπιτια ενα δυαρι 300 ευρω και ενα τριαρι 450 ευρω αλλα παλια πολυκατοικια .Αλλα αλλο η καλλιθεα και η νικαια και σε παλιες πολυκατοικιες και αλλο π.φαληρο γλυφαδα βουλα και σε καινουργιες πολυκατοικιες. Οσον αφορα τον θειο σου τεσσαρι 550 ευρω πολυ καλη τιμη το νοικιαζει για π.φαληρο . Παντως και στην στοκχολμη οι τιμες διαφερουν απο την παλαιοτητα των σπιτιων το μεγεθος και την περιοχη. Νομιζω ομως οτι τιμες ειναι ιδιες με την ελλαδα και στην σουηδια νομιζω λιγο καλυτερες γιατι εκτος απο το ενοικιο και περιπου 40 ευρω τον μηνα το ρευμα δεν πληρωνεις τιποτε αλλο. Και στην ελλαδα εγω κοινοχρηστα πληρωνα αρκετα καθε μηνα αναβα δεν αναβα την θερμανση . Ασε ποσο πληρωνα ρευμα νερο κλπ.
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Originally posted by saetron View Post
              σημερα πηγα απο το σεμιναριο του οαεδ εδω στην σαλονικα....ηταν εκπροσωπος απο τον arbetsformedlingen....με το που ακουσε το επαγγελμα μου..μου λεει we love you in sweden
              Τι επάγγελμα κάνεις αν επιτρέπεται;

              Comment


                Καλημέρα στον φίλο Saktsin

                Ρίξε μια ματιά και σε αυτό.

                Comment


                  Originally posted by lucia View Post
                  Τι επάγγελμα κάνεις αν επιτρέπεται;
                  Νομίζω είχε πεί πως είναι νοσηλευτής ?

                  Comment


                    Originally posted by lucia View Post
                    Τι επάγγελμα κάνεις αν επιτρέπεται;

                    ναι ναι νοσηλευτης ειμαι...ο τυπος ενθουσιαστικε πολυ..μου πε πως εχουν κανει recruit νοσηλευτες απο διαφορες χωρες οπως η πορτογαλλια...αφου εβγαλε το πορτοφολι του και μου δωσε την καρτα του..ελπιζω ο ενθουσιασμος του να μην σταματησει εκει..

                    Comment


                      euxaristo poli alla pali den katalavate ti psaxno..den thelo selides gia spitia....thelo na mou peite mia kali perioxi..akalla einai kala?kista?sponga?sundbery?kati na min einai poli makria..notia voreia den xero....to poli 20-25 xil apo kentro...

                      Comment


                        Μία ακόμα καλή σελίδα για εργασία ανα πόλη και ειδικότητα

                        Vi hjälper dig till nästa jobb! Här hittar du Karriärguiden och 18,548 lediga tjänster sorterade efter geografi, bransch och roll. Sök drömjobbet idag!


                        μάλιστα εκεί υπάρχει και η επιπλέον επιλογή εργασίας για Δανία και Νορβηγία ( Alla Regioner )

                        Διαλέξτε πρώτα την περιοχή που θέλετε και μετά το είδος εργασίας που σας ενδιαφέρει.

                        Σπύρος

                        Comment


                          [QUOTE=ευανθια;33529]Βρε παιδια καποιος κυριος αγγελιδις στο τσατ γραφει οτι η ελλαδα τελειωσε εσβησε ! Τι εννοει ? Εγινε κατι ?[/QUOTE

                          Γεια σου και απο εμενα Ευανθια
                          Σχεδον καθε μερα τον τελευταιο καιρο βγαινει καποιος πολιτικος ,βγαζει μια ανακοινωση και αρχιζουν λογικα τα σχολια, οι αγανακτισμενες αντιδρασεις και γενικα η αισθηση οτι παμε απο το κακο στο χειροτερο γινεται πιο εντονη.Στις πορειες και τα επεισοδια που εγιναν στην Αθηνα προχθες πεθανε ενας ανθρωπος απο συγκοπη καρδιας (τουλαχιστον ετσι ανακοινωθηκε..) Φημες λενε οτι θα παμε σε λιγο σε εκλογες... καλυτερα λοιπον να κραταμε μικρο καλαθι γιατι τελικα δεν ξερουμε πραγματικα το ποσο ασχημη ειναι η κατασταση, τι ακολουθει και πως θα εκτονωθει. Εαν τελικα εμεις δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη τι γινεται που ζουμε στην Ελλαδα, φαντασου πως το εισπρατετε εσεις που ζειτε εξω.
                          Το σιγουρο ειναι οτι η εκφραση "Η Ελλαδα εσβυσε " εχει βγει λιγο πολυ απο τα χειλη των περισσοτερων.
                          Οταν η πλειονοτητα των νεων προσπαθει να φυγει απο την χωρα, οι συνταξιουχοι γονεις συντηρουν τα ανεργα παιδια τους (που επιστρεφουν στο πατρικο μονοι ή και με τον ανεργο συντροφο τους ), ελευθεροι επαγγελματιες που τοσα χρονια ειχαν δουλεια "κλεινουν " την επιχειρηση τους γιατι παρολο που εχουν λιγοτερη δουλεια δεν μπορουν να πληρωσουν τα χαρατσια-εισφορες, καταλαβαινεις οτι η Ελλαδα παει να γινει μια χωρα συνταξιουχων!! Ισως ακουστηκα λιγο μελοδραματικη αλλα οπου σταθεις και μιλησεις για την κατασταση που βιωνουμε ακους και μια ακομα ιστορια μειωσης προσωπικου ή κλεισιματος επιχειρησης.
                          Να σου πω καλα που εφυγες? Νομιζω οτι το ξερεις ηδη!

                          Comment


                            στοκχολμη

                            γεια σας ειμαστε ζευγαρι και ψαχνουμε συγκατοικο κοπελα για συγκατοικηση η και συγκατοικο στην στοκχολη .

                            Comment


                              Kαλησπερα σε ολους!!
                              Ειχα υποσχεθει οτι οταν τελειωσει το forum του ΟΑΕΔ στο Βελλιδειο Συνεδριακο Κεντρο στην Θεσσαλονικη θα ενημερωνα για το τι τελικα αποκομισα. Εμενα οπως γνωριζεται οι περισσοτεροι με ενδιαφερει η μεταναστευση στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Σουηδια.
                              Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν κοιταξα και για αλλες χωρες..
                              Ειχε για καθε μια απο τις παρακατω χωρες 20λεπτη ενημερωση για τις συνθηκες εργασιας και διαμονης : Ιταλια, Τσεχια, Νορβηγια, Ηνωμενο Βασιλειο, Γερμανια και Σουηδια τα οποια και παρακολουθησα.
                              Απο την ενημερωση καταλαβα οτι οι συμβουλοι εργασιας που εστειλε π.χ. η Βρετανια, η οποια ηταν συμβουλος EURES στην Σκωτια, ειναι οτι προσπαθουν να διοχετευσουν τους νεο-μεταναστες σε μερη που ειτε δεν ειναι τοσο πυκνοκατοικημενα, ειτε εχουν αναγκη απο καποια συγκεκριμενα επαγγελματα.
                              Δεν προτεινουν δηλαδη να πας Λονδινο...
                              Ο Γερμανος συμβουλος ΕURES νομιζω οτι τα ειπε πιο ξεκαθαρα απο ολους :εμεις εχουμε αναγκη απο τα ταδε τα επαγγελματα και σαφως θελουμε πολυ καλη γνωση Γερμανικης!
                              Σε αντιστοιχο κλιμα κινηθηκε και η Σουηδια στελνοντας 2 συμβουλους : Η κυρια προερχοταν απο το Ornskoldsvik, μια πολη 600 χλμ βορεια της Στοκχολμης ενω ο νεοτερος σε ηλικια Σουηδος συμβουλος προερχοταν απο ενα γραφειο ΟΑΕΔ εξω απο Malmo. Ο ελληνας που βρισκοταν μαζι τους ,συνηθως σε αυτον απευθυνομασταν αρχικα, εργαζοταν στον ΟΑΕΔ του Malmo χωρις ομως να ειναι συμβουλος. Κανενας απο Στοκχολμη, κανενας απο Γκετεμποργκ. Μας δοθηκε η δυνατοτητα να δωσουμε βιογραφικα ,να γραψουμε τα ονοματα μας σε μια λιστα προκειμενου να δουνε τα επαγγελματα μας καθως επισης σημειωσαν και το γεγονος οτι ηδη εχουμε ξεκινησει να μαθαινουμε την γλωσσα στην περιπτωση που επιχειρησεις απευθυνθουν στον οργανισμο τους.
                              Βεβαια μας εγινε σαφες οτι επαγγελματα οπως γιατροι,νοσοκομοι, προγραμματιστες software ειναι περιζητητα και τα κυνηγανε.. Οσοι απο εσας εχετε καποιο τετοιο πτυχιο και δειξετε καλη θεληση να μαθετε την γλωσσα νομιζω οτι πραγματικα θα βγειτε κερδισμενοι!!

                              Comment


                                Συνεχεια για το forum εργασιας στην Θεσσαλονικη..
                                Ο δικος μας ΟΑΕΔ ηρθε πολυ οργανωμενος!!!
                                Εκτος απο τους συμβουλους EURES, για οσους ενδιαφερονταν για εργασια στο εξωτερικο, ειχε και εργασιακες συμβουλους που κανανε ελεγχο και διορθωνανε βιογραφικα. Παραλληλα σε 4 αιθουσες και τις 2 μερες επαναλαμβανονταν workshops , μινι σεμιναρια θα τα ελεγα απλα, τα οποια σου εδιναν κατευθυνσεις για να κανεις ενα καλο βιογραφικο, να εισαι σε θεση να δωσεις μια καλη συνεντευξη και να ψαξεις για νεες πηγες αναζητησης εργασιας. Καποιες εισηγητριεςς (οι περισσοτερες ηταν γυναικες για να μην παρεξηγηθω αν και υπηρχε απο οσο ειδα καποιος ανδρας εισηγητης που φανηκε επισης πολυ καλος) ηταν εκπληκτικες στην ομιλια τους, πραγματικα δεν εχανες το χρονο σου μαζι τους!!
                                Ενημερωτικα ξεκινανε σε λιγο στον ΟΑΕΔ τμηματα συμβουλευτικης προκειμενου να σου δειξουν νεους τροπους διερευνησης εργασιας και γενικοτερα να σε βοηθησουν να βγεις απο την ανεργια.
                                Τονιζω βεβαια οτι ασχοληθηκα μονο με το "κομματι" του forum που με ενδιεφερε, δεν προσεγγισα καμια απο τις ελληγνικες εταιριες που βρισκονταν εκει και καποιες εκαναν και συνεντευξεις.
                                Ακουσα ομως απο φιλη που ενδιαφερθηκε οτι απλα συλλεγανε βιογραφικα χωρις ουσιαστικα να εχουν θεσεις εργασιας να προσφερουν.
                                Αυτα για αποψε..

                                Comment

                                Working...
                                X