Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα saetron. Το e-mail που σου έστειλαν ήταν σχετικό μόνο για θέσεις ιατρών, νοσηλευτών ? ή αφορούσε και άλλες ειδικότητες.

    Ήταν δηλαδή προσανατολισμένο σε σχετκό αντικείμενο ή γενικό. Θα υπάρξουν δηλαδή και εκπρόσωποι - εργοδότες των χωρών αυτών ( κάτι που έγινε και για τους ενδιαφερόμενους για Αυστραλία ) ή θα γίνει μια γενική συζήτηση ?

    Ευχαριστώ - Σπύρος

    Comment


      καλησπερα ξανα

      το μειλ μιλουσε αποκλειστικα για επαγγελματα υγειας...
      και μου στειλανε και αλλο μειλ λεγοντας οτι αντιστραφηκαν οι ημερομηνιες
      δλδ σαββατο αθηνα και κυριακη θεσσαλονικη

      Comment


        Originally posted by saetron View Post
        καλησπερα ξανα

        το μειλ μιλουσε αποκλειστικα για επαγγελματα υγειας...
        και μου στειλανε και αλλο μειλ λεγοντας οτι αντιστραφηκαν οι ημερομηνιες
        δλδ σαββατο αθηνα και κυριακη θεσσαλονικη
        Ευχαριστω που το ανεφερες γιατι εγω θα πηγαινα Σαββατο.
        Αληθεια απο που σου στελνουν mail για κατι τετοιο?Θα ηθελα κ εγω να ενημερωνομαι.Πρεπει να γραφτω καπου?

        Comment


          εμενα το μαιλ μου ηρθε εντελως τυχαια....ειχα γραφτει παλαιοτερα σε ενα παρομοιο σεμιναριο...και ισως απο εκει να εχουν την διευθυνση μου...
          οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει pm με το μαιλ του να του το κανω forward.

          Comment


            Originally posted by saetron View Post
            εμενα το μαιλ μου ηρθε εντελως τυχαια....ειχα γραφτει παλαιοτερα σε ενα παρομοιο σεμιναριο...και ισως απο εκει να εχουν την διευθυνση μου...
            οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει pm με το μαιλ του να του το κανω forward.
            Σ'ευχαριστω!Θα παω την Κυριακη να δω τι παιζει απο κοντα,αν αλλαξει κατι παλι στις ημερομηνιες αν θες ενημερωσε μας

            Comment


              παρε με τηλεφωνο να με ξυπνησεις και μενα να παω γιατι οταν βγαινω το σουκου ξεχναω να γυρισω σπιτι

              Comment


                Originally posted by saetron View Post
                παρε με τηλεφωνο να με ξυπνησεις και μενα να παω γιατι οταν βγαινω το σουκου ξεχναω να γυρισω σπιτι
                χαχαχα!Φιλε saetron δεν τα καταφερα να παω γιατι ημουν εκτος θεσσαλονικης..εσυ τελικα πηγες?Μετα τις κρεπαλες του Σαβ/κου? :D

                Comment


                  Καλημερα παιδια,ειμαι ο Κωστας.
                  Μετα απο αρκετο ψαξιμο,σχετικα με την μεταναστευση κατεληξα(για εμενα)οτι η Σουηδια,ειναι η καλυτερη επιλογη.
                  Κοιταξα για Αυστραλια δεν ειχα ολες τις προυποθεσεις να αιτηθω για την visa εργασιας.
                  Κοιταξα να παω ως φοιτητης,πηγα και στην ημεριδα που ειχε να κανει με την ενημερωση για τις σπουδες στην Αυστραλια,αλλα και παλι δεν ειχα τοσο μεγαλο κεφαλαιο να διαθεσω για αρχη.
                  Κοιταξα Γερμανια,αλλα νομιζω οτι για να πας εκει πρεπει ηδη να ξερεις βασικα γερμανικα(λογικο το βρισκω) ή να πας για αρχη σε Ελληνα εργοδοτη.
                  Τελος κοιταξα και κατεληξα στην Σουηδια γιατι εκει μπορεις να κανεις μια αρχη με τα αγγλικα σου και μετα να ξεκινησεις τα σουηδικα.
                  Εχω ψαξει για εργασια μεσω internet δεν βρηκα κατι,ομοιως κοιταξα και για δωματιο,αλλα δεν βρηκα παλι.Οποτε το αποφασισα απο μακρια δεν γινεται τιποτα,θα παω απο κοντα,να δοκιμασω και ο Θεος να βαλει το χερι του.Θα ψαξω για οτιδηποτε και σε εργασια και σε δωματιο για αρχη και μετα βλεποντας και κανοντας.Ανεργος εγω η συζυγος ακομη εργαζεται(για ποσο?)και ενα παιδακι 1μιση ετους,δεν με παιρνει να καθομαι εδω.
                  Θα ανεβω μεσα Δεκεμβριου,αν ανεβαινει κανεις εκεινη την περιοδο,θα χαρω να τα πουμε.
                  Ευχομαι καλη τυχη σε ολους με οτι και να κανουν.
                  Να ευχαριστησω και εγω με την σειρα μου τα παιδια απο το φορουμ που ειναι εκει και δινουν πολλες και χρησιμες πληροφοριες,σε εμας.

                  Comment


                    Originally posted by vaso31 View Post
                    χαχαχα!Φιλε saetron δεν τα καταφερα να παω γιατι ημουν εκτος θεσσαλονικης..εσυ τελικα πηγες?Μετα τις κρεπαλες του Σαβ/κου? :D

                    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ....
                    και οι σουηδοι αφαντοι...πηγανε μονο αθηνα...
                    και παροτι ρωτησα τον διοργανωτη την παρασκευη αν θα εχει τπτ απο σουηδια μου απαντησε δεν ξερω ελα και δες....
                    παω κυριακη μεσημερακι...
                    μου λενε εχει αντιπροσωπους απο 7-8 χωρες..
                    πηγαινω και βλεπω οτι ειχε μονο για γερμανοφωνες χωρες γερμανια ελβετια και αυστρια...
                    για αγγλια ζητουσαν μονο γιατρους...

                    μου λενε εφοσον δν βρηκες τπτ...στειλε ενα μειλ να δεις αν ειχε τπτ στην αθηνα...στελνω...και η διευθυνση που μου δωσανε ειτε ειναι λαθος ειτε δεν λειτουργει γιατι μου γυριζουν πισω τα μειλ......

                    τπτ σωστο πια....ααα σιχτιρ...

                    Comment


                      Originally posted by Kostas_scania View Post
                      Καλημερα παιδια,ειμαι ο Κωστας.
                      Μετα απο αρκετο ψαξιμο,σχετικα με την μεταναστευση κατεληξα(για εμενα)οτι η Σουηδια,ειναι η καλυτερη επιλογη....................................
                      κωστα τι επαγγελμα κανεις αν επιτρεπεται??
                      για να βλεπω σκανια τοτε πρεπει να εισαι φορτιγατζης???
                      αν ναι...τοτε με τα αγγλικα ισως κανεις κατι...ενας φιλος πηγε ετσι στην νορβηγια και βρηκε αμεσως δουλεια...
                      αν οχι...τοτε πολυ δυσκολα θα βρεις κατι με τα αγγλικα...

                      Comment


                        Originally posted by saetron View Post
                        κωστα τι επαγγελμα κανεις αν επιτρεπεται??
                        για να βλεπω σκανια τοτε πρεπει να εισαι φορτιγατζης???..............................
                        Καλησπερα saetron,να σου ευχηθω και εγω με την σειρα μου(αφου διαβασα τα post πιο πισω σχετικα με το mail που σου ηρθε),τα καλυτερα να τα βρεις στον δρομο σου και καλη αρχη στο ξεκινημα σου.
                        Δυστυχως δεν ειμαι φορτηγατζης(δεν ετυχε για πολλους λογους),ομως ασχολουμαι πολυ με αυτο το αντικειμενο,εχω πολλους φιλους σε αυτο το επαγγελμα και ασχολουμαι με τον μοντελισμο φορτηγων.
                        Το επαγγελμα μου ειναι τεχνικος hardware,με αρκετη προυπηρεσια,αλλα ανεργος δυστυχως οπως και πολυς κοσμος πια...
                        Με αγγλικα μονο γνωριζω οτι ειναι δυσκολα,αλλα ψαχνω για αρχη οτιδηποτε.
                        Εδω δεν βρισκω τιποτα,οχι μονο επανω στο επαγγελμα μου,γενικα μιλαω.
                        Δεν με περνει κατι πρεπει να κανω,δεν ξερω αν αυτο που θα κανω ειναι το καλυτερο,αλλα πρεπει να προσπαθησω(δεν θελω να τα εχω με τον εαυτο μου αργοτερα οτι δεν προσπαθησα).
                        Τελικα θα φυγω 3 Δεκεμβριου και οχι στα μεσα του,ετσι οπως υπολογιζα.
                        Εχω κουραστει να παλευω εδω για τα αυτονοητα,θελω αξιοπρεπεια για εμενα και την οικογενεια μου.
                        Μια δουλεια οτιδηποτε για να ζουμε,γιατι εδω δεν ζουμε λυπαμαι που του λεω,αλλα ετσι ειναι.
                        Εδω δεν μπορω να περιμενω τιποτα πια.
                        Συγνωμη αν κουρασα με τα δικα μου.

                        Comment


                          δεν με κουρασες αδερφε...
                          η κατασταση ειναι που μας εχει κουρασει και γ αυτο την κοπαναμε...
                          εχεις επισης καλη ειδικοτητα...οπως εχω γραψει εχω φιλο σουηδο...οποιος δουλευει σε σουηδικη εταιρια που στηνουν software σε νοσοκομεια...και στην δουλεια του μιλαει κυριως αγγλικα...
                          υπαρχει μια περιοχη εξω απο την στοκχολμη που ειναι μαζεμενες ολες οι εταιριες IT δοκιμασε εκει...ξερω οτι παιρνουν πολλους ξενους ακομα και απο ινδια...
                          καλη τυχη

                          Comment


                            Originally posted by saetron View Post
                            δεν με κουρασες αδερφε...
                            η κατασταση ειναι που μας εχει κουρασει και γ αυτο την κοπαναμε...
                            εχεις επισης καλη ειδικοτητα...οπως εχω γραψει εχω φιλο σουηδο...οποιος δουλευει σε σουηδικη εταιρια που στηνουν software σε νοσοκομεια...και στην δουλεια του μιλαει κυριως αγγλικα...
                            υπαρχει μια περιοχη εξω απο την στοκχολμη που ειναι μαζεμενες ολες οι εταιριες IT δοκιμασε εκει...ξερω οτι παιρνουν πολλους ξενους ακομα και απο ινδια...
                            καλη τυχη

                            Σε ευχαριστω να εισαι καλα,θα το κοιταξω αυτο που μου λες.
                            Μηπως θυμασαι την περιοχη?

                            Comment


                              Originally posted by Kostas_scania View Post
                              Σε ευχαριστω να εισαι καλα,θα το κοιταξω αυτο που μου λες.
                              Μηπως θυμασαι την περιοχη?
                              Καλημερα
                              Οι Εταιρειες αυτες οπως και αλλες ειναι σε αρκετες περιοχες γυρω απο τη στοκχολμη.Μαλλον ειναι η kista αλλα αυτο δεν εχει σημασια και πολυ αφου ολες οι ενεργειες γινονται μεσω ιντερνετ.Κοιτα λιγο εδω http://www.careerbuilder.se/Jobb/Kat...SE_HP_JSDataIt σαν αρχη.

                              Comment


                                αααα να μπραβο η kista ειναι

                                Comment

                                Working...
                                X