Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by vasoulita81 View Post
    Γεια σου Όλγα και καλή μας υπομονή στον αγώνα που ξεκινήσαμε για ενα καλύτερο αύριο!

    Οταν ξεκίνησα να διαβάζω τα post στο πατριωτάκι ειχα προσανατολιστεί κι εγω στην Αυστραλία. Ομως χρειάζονται πάρα πολλά χρήματα και πάρα πολύς χρόνος. Και προσωπικά εγω, δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο. Βασικά δεν θέλω να χάσω αλλο τον χρόνο μου στην Ελλάδα και να δουλεύω για πενταροδεκάρες!
    Η αμέσως επόμενη λοιπόν επιλογή μου είναι η Σκανδιναβία, όπου σκέφτηκα να πάω πρώτα εκεί να δουλέψω ώστε να βάλω χρήματα στην άκρη κι έπειτα να φύγω για Αυστραλία όπου το κλίμα είναι καλύτερο. Αν βέβαια τελικά προσαρμοστώ στις σκανδιναβικές χώρες, εννοειται πως δεν θα το κουνίσω απο εκεί!!! Η ιδέα του μεταπτυχιακού που πρότεινες μου ακούγεται μια χαρά, όμως το να δουλεύεις part time θα μπορείς να τα βγάλεις πέρα με σίτιση, στέγαση κτλ? Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμον. Επίσης κάπου διάβασα οτι πρέπει να έχεις κάποια χρήματα στην άκρη για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό. Αυτο ισχύει και για Νορβηγία?Άλλη μια απορία που έχω είναι το εξής: διάβασα ότι αν παίρνεις επίδομα ανεργίας στη χώρα σου, συνεχίζεις να το παίρνεις και σε όποια απο τις Σακνδιναβικές χώρες αποφασίσεις να πας για μετανάστευση. Εγω πάντως προσανατολίζομαι στη Νορβηγία γιατί εκεί υπάρχει ο γνωστος του γαμπρού μου όπου ίσως να τον βοηθήσει να βρει δουλειά εκεί. Αν τελικά δεν τα καταφέρουν, τότε θα φύγω μόνη μου. Όμως τελικά τι είναι καλύτερο, Σουηδία ή Νορβηγία? Πω πω!!!! χάος! Δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω!!!! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! :

    Vasoulitsa έχουμε τις ίδιες σκέψεις μου φαίνεται! Κ εγω σκέφτομαι να φύγω μετά για αυστραλία κ επισης ειμαι αναμεσα σε σουηδια κ νορβηγια! Πάντως θα κανω αιτηση για μεταπτυχιακο κ στις δυο χωρες...αν σε βοηθαει στη σελιδα της νορβηγιας λεει οτι για ενα εξαμηνο χρειαζεσαι περιπου 5.500 ευρω για εξοδα ως φοιτητης ενω στη σουηδια περιπου 4.000. Τωρα δεν ξερω να σου πω σιγουρα για το οικονομικο θεμα αν θα καλυπτει η δουλεια τα εξοδα αλλα εξαρταται κυριως απο το νοικι γιατι τα προιοντα στο σουπερ μαρκετ εχουν περιπου την ιδια τιμη με τα δικα μας. Είδα ομως οτι στη σουηδια στον τομεα των καφε, ξενοδοχειων κ.λ.π. παιρνεις 1400ε ενω στην ελλαδα 800.

    Για νορβηγια που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι πιο κλειστη κοινωνια κ ειναι πιο δυσκολο να βρεις δουλεια απο οτι στη σουηδια, αλλα νομιζω οτι δεν εχουν κ τοσο μεγαλη διαφορα. Σκεφτομαι να παω σουηδια για αρχη ενα ταξιδακι τον νοεμβριο να δω τι γινεται κ μετα βλεπουμε. Κ στις δυο χωρες παντως πρεπει να ξερεις τη γλωσσα για να βρεις δουλεια στον τομεα σου εκτος κ αν ειναι πιο πρακτικο το επαγγελμα σου κ εισαι κ λιγο τυχερη!

    Για το επιδομα ανεργιας δεν ξερω τπτ γιατι δεν παιρνω ουτε εδω!
    ποτε λες να φυγεις?

    Comment


      #77
      Originally posted by vaso31 View Post
      Παντως οσο περισσοτερο διαβαζω για τη Σουηδια τοσο περισσοτερο μου αρεσει.
      Ειχα παει περσι καλοκαιρι στη Στοκχολμη και μου αρεσε πολυ.Ειδικα οι ανθρωποι.Στη ζωη μου δεν εχω συναντησει πιο ευγενικους ανρθρωπους.Πραγματικα εχω παει σε καποιες χωρες και πουθενα δεν βρηκα τοσο χαμογελαστους ανθρωπους.
      Το μονο που θα με προβληματιζε στο να μεινω εκει ειναι το σκοταδι που επικρατει το χειμωνα.Το κρυο και το χιονι τα λατρευω.
      Ευανθια πραγματικα το χειμωνα εχει μονο 2 ωρες μερα?Ειναι ευκολο για εσας να ειστε στο σκοταδι ολο το χειμωνα?
      Γεια σου Vaso31,
      Δεν εχει τοσο σκοταδι τον χειμωνα οσο λενε .Ετσι ειναι στην βορεια σουηδια. Στην Στοκχολμη νυχτωνει στις 15.00 το μεσημερι . Ε τι νομιζεις 2 ωρες νωριτερα απο την ελλαδα αφου εκει νυχτωνει στις 17.00.
      Εμενα αυτο μου αρεσει πολυ ! Με ενοχλει το καλοκαιρι που ο ηλιος ειναι ολη μερα και νυχτωνει αργα το βραδυ 10 - 11 η ωρα, και το πρωι ξημερωνει 3-4. Δηλαδη θελεις να κοιμηθεις και πρεπει να εχεις σκουρες κουρτινες για να συνεχισεις τον υπνο σου. Παντως αυτα με τον καιρο παιδια ειναι λιγο παραμυθι. Εκτος απο το χιονι του χειμωνα που εγω τρελαινομαι , και το κρυο που ειναι φυσιολογικο και με τα κατλληλα ρουχα δεν εχεις κανενα προβλημα , κατα τα αλλα ειναι νομιζω πιο φυσιολογικα τα πραγματα απο την ελλαδα αφου εδω οι εποχες ειναι κυριολεκτικα τεσσερεις. Το δε καλοκαιρι ρε παιδια κανει ζεστη νταλα ο ηλιος αλλα βεβαια χωρις καυσαεριο. Βεβαια εκει που εχει ηλιο ριχνει και καμμια βροχουλα που εγω και παλι τρελαινομαι ! Εμενα γενικα μου αρεσει πιο πολυ ο χειμωνας , να χιονιζει εξω κιεγω να χουζουρευω στο ζεστο μου σπιτακι ! Τετοια φυση τετοια ομορφια δεν περιγραφεται !
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #78
        Originally posted by ευανθια View Post
        Γεια σου Vaso31,
        Δεν εχει τοσο σκοταδι τον χειμωνα οσο λενε .Ετσι ειναι στην βορεια σουηδια. Στην Στοκχολμη νυχτωνει στις 15.00 το μεσημερι . Ε τι νομιζεις 2 ωρες νωριτερα απο την ελλαδα αφου εκει νυχτωνει στις 17.00.
        Εμενα αυτο μου αρεσει πολυ ! Με ενοχλει το καλοκαιρι που ο ηλιος ειναι ολη μερα και νυχτωνει αργα το βραδυ 10 - 11 η ωρα, και το πρωι ξημερωνει 3-4. Δηλαδη θελεις να κοιμηθεις και πρεπει να εχεις σκουρες κουρτινες για να συνεχισεις τον υπνο σου. Παντως αυτα με τον καιρο παιδια ειναι λιγο παραμυθι. Εκτος απο το χιονι του χειμωνα που εγω τρελαινομαι , και το κρυο που ειναι φυσιολογικο και με τα κατλληλα ρουχα δεν εχεις κανενα προβλημα , κατα τα αλλα ειναι νομιζω πιο φυσιολογικα τα πραγματα απο την ελλαδα αφου εδω οι εποχες ειναι κυριολεκτικα τεσσερεις. Το δε καλοκαιρι ρε παιδια κανει ζεστη νταλα ο ηλιος αλλα βεβαια χωρις καυσαεριο. Βεβαια εκει που εχει ηλιο ριχνει και καμμια βροχουλα που εγω και παλι τρελαινομαι ! Εμενα γενικα μου αρεσει πιο πολυ ο χειμωνας , να χιονιζει εξω κιεγω να χουζουρευω στο ζεστο μου σπιτακι ! Τετοια φυση τετοια ομορφια δεν περιγραφεται !
        Μα και εγω τρελαινομαι για τον χειμωνα.Ειλικρινα δεν αντεχω την υπερβολικη ζεστη,ειδικα στην πολη ειναι αβασταχτη.Το κλιμα εδω εχει χαλασει εχουμε ηπιο χειμωνα ακομα κ στο χωριο μου που χιονιζε παρα πολυ τα τελευταια χρονια χιονιζει ελαχιστα.Το καλοκαιρι εχει γινει ανυποφορο.
        Νιωθω λες κ ζω σε τροπικη χωρα.Φυσικα σε ολους αρεσει αυτο αλλα εγω ανηκω στη μειοψηφια

        Comment


          #79
          Originally posted by Olga Bbl View Post
          Vasoulitsa έχουμε τις ίδιες σκέψεις μου φαίνεται! Κ εγω σκέφτομαι να φύγω μετά για αυστραλία κ επισης ειμαι αναμεσα σε σουηδια κ νορβηγια! Πάντως θα κανω αιτηση για μεταπτυχιακο κ στις δυο χωρες...αν σε βοηθαει στη σελιδα της νορβηγιας λεει οτι για ενα εξαμηνο χρειαζεσαι περιπου 5.500 ευρω για εξοδα ως φοιτητης ενω στη σουηδια περιπου 4.000. Τωρα δεν ξερω να σου πω σιγουρα για το οικονομικο θεμα αν θα καλυπτει η δουλεια τα εξοδα αλλα εξαρταται κυριως απο το νοικι γιατι τα προιοντα στο σουπερ μαρκετ εχουν περιπου την ιδια τιμη με τα δικα μας. Είδα ομως οτι στη σουηδια στον τομεα των καφε, ξενοδοχειων κ.λ.π. παιρνεις 1400ε ενω στην ελλαδα 800.

          Για νορβηγια που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι πιο κλειστη κοινωνια κ ειναι πιο δυσκολο να βρεις δουλεια απο οτι στη σουηδια, αλλα νομιζω οτι δεν εχουν κ τοσο μεγαλη διαφορα. Σκεφτομαι να παω σουηδια για αρχη ενα ταξιδακι τον νοεμβριο να δω τι γινεται κ μετα βλεπουμε. Κ στις δυο χωρες παντως πρεπει να ξερεις τη γλωσσα για να βρεις δουλεια στον τομεα σου εκτος κ αν ειναι πιο πρακτικο το επαγγελμα σου κ εισαι κ λιγο τυχερη!

          Για το επιδομα ανεργιας δεν ξερω τπτ γιατι δεν παιρνω ουτε εδω!
          ποτε λες να φυγεις?

          Το σκεπτικό που υπάρχει αυτη τη στιγμή είναι να φύγουμε με την αδελφή μου και τον γαμπρό μου στη Νορβηγία γιατί εκεί υπάρχει ο γνωστός μας ο οποίος δουλεύει σε μια εταιρεία πετρελαίων στο Bergen και στον οποίο θα στείλει βιογραφικό ο γαμπρός μου για να το προωθήσει στην εταιρεία αυτη. Βρίσκοντας δουλειά αυτός (που είναι φυσικά πιο εύκολο ως προγραμματιστής με 2 μεταπτυχιακά κτλ) έλεγα να πήγαινα κι έγω και να ξεκινήσω το ψάξιμο εκεί. Το πότε θα γίνει αυτό, δεν το ξέρουμε καθόλου μιας και περιμένουμε να εγκατασταθεί πλήρως ο γνωστός μας (πήγε εκεί 1 Αυγούστου) και έπειτα να κάνουμε τις κινήσεις μας. Αν τελικά στραβώσουν όλα αυτά και δεν φύγει η αδελφή μου με τον γαμπρό μου, θα πρέπει να κάνω κινήσεις μόνη μου τελικά. Γι'αυτο ρώτησα για το ταμείο ανεργίας αν ισχύει οτι το παίρνεις και εκεί γιατί σίγουρα θα είναι μια μικρή βοήθεια και αυτό. Στην περίπτωση που τελικά φύγω μόνη μου, τότε σίγουρα θα ψάξω και για Σουηδία.
          Όμως με τη γλώσσα τι γίνεται? Εσύ πως το εχεις στο μυαλό σου? Θα ξεκινήσεις μαθήματα απο εδώ ή θα τα μάθεις εκεί κάνοντας παράλληλα το μεταπτυχιακό σου? Πάντως για τα μεταπτυχιακά έχεις απόλυτο δίκιο οτι είναι δωρεάν μιας και βρήκα συγκεκριμένα στο πανεπιστήμιο του Bergen το οποίο είναι δωρεάν και τα μαθήματα είναι στα Αγγλικά. Όμως με όποιον το έχω συζητήσει λένε οτι είναι απίστευτα δύσκολα τα πανεπιστήμια τους και πολύ υψηλού επιπέδου!!!
          Αυτό πάντως που παρατηρώ είναι οτι όλοι ψάχνουν για Σουηδία και κανένας για Νορβηγία....αυτο παιδιά πρέπει να με ανυσηχεί...?

          Comment


            #80
            Εγω θυμαμαι οτι τοτε που εψαχνα για το που θα παω ειχα δει οτι επειδη η Νορβηγια δεν ανηκει στην ευρωπαικη ενωση ειχε πιο πολυπλοκες διαδικασιες για την μεταναστευση . Και επισης ειναι πολυ πιο ακριβη η ζωη στην νορβηγια . Κατα τα αλλα οι δυο αυτες χωρες ειναι διπλα και το Οσλο απο την Στοκχολμη ειναι περιπου 300 χιλιομετρα . Οσο για την γλωσσα αν ξερεις σουηδικα συνενοεισαι ανετα και στην νορβηγια και το αντιθετο.
            Πριν αποφασισεις που θα πας πρεπει πρωτα να το ψαξεις καλα και να δεις τις διαδικασιες που χρειαζονται για να φτασεις στον στοχο σου. Ειναι μεγαλη αποφαση και θελει πολυ υπομονη επιμονη οργανωση και ετοιμη να αντιμετωπισεις την οποια δυσκολια ! Πιστεψε με ομως πραγματικα αξιζει τον κοπο !
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #81
              Thanks Ευανθία!

              Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι είμαι τόσο θυμωμένη με ολα αυτά που συμβαίνουν στη χώρα μου που αυτό απο μόνο του με εξοπλίζει με απίστευτη υπομονή και πάν απ'ολα επιμονή και πείσμα! Το πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο και ανυπομονώ να έρθει εκείνη η μέρα που θα εργάζομαι και θα πληρώνομαι για τα προσόντα μου και που θα ξέρω οτι εχω προοπτικές εξέλιξης! Τον ήλιο και τη θάλασσα θα τον απολαμβάνω στις διακοπές μου μιας και θα εχω χρήματα για να κάνω επιτέλους διακοπές! Αυτη τη στιγμή, αν και ζώ σε νησί μου είναι δύσκολο να τα απολαύσω αυτά τα δυο γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!! κι έτσι τα μαζεύω και φεύγω.....

              Θα σας ενημερώνω πάντως για οποιαδήποτε πληροφορία έχω μήπως και βοηθήσω κάποιον που εχει τα ίδια σχέδια με εμένα...πρός το παρόν μελετάω το http://www.nav.no/Forsiden κάνοντας μετάφραση απο το Google toolbar.
              Όποιοσδήποτε άλλος εχει πληροφορίες για Νορβηγία, τον παρακαλώ να τις παραθέσει εδω μέσα γιατί πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια...

              Thanks....

              Comment


                #82
                Originally posted by vasoulita81 View Post
                Thanks Ευανθία!

                Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι είμαι τόσο θυμωμένη με ολα αυτά που συμβαίνουν στη χώρα μου που αυτό απο μόνο του με εξοπλίζει με απίστευτη υπομονή και πάν απ'ολα επιμονή και πείσμα! Το πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο και ανυπομονώ να έρθει εκείνη η μέρα που θα εργάζομαι και θα πληρώνομαι για τα προσόντα μου και που θα ξέρω οτι εχω προοπτικές εξέλιξης! Τον ήλιο και τη θάλασσα θα τον απολαμβάνω στις διακοπές μου μιας και θα εχω χρήματα για να κάνω επιτέλους διακοπές! Αυτη τη στιγμή, αν και ζώ σε νησί μου είναι δύσκολο να τα απολαύσω αυτά τα δυο γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!! κι έτσι τα μαζεύω και φεύγω.....

                Θα σας ενημερώνω πάντως για οποιαδήποτε πληροφορία έχω μήπως και βοηθήσω κάποιον που εχει τα ίδια σχέδια με εμένα...πρός το παρόν μελετάω το http://www.nav.no/Forsiden κάνοντας μετάφραση απο το Google toolbar.
                Όποιοσδήποτε άλλος εχει πληροφορίες για Νορβηγία, τον παρακαλώ να τις παραθέσει εδω μέσα γιατί πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια...

                Thanks....
                Να πω και κατι αλλο σημαντικο που εχω διαπιστωσει και πρεπει να το αναφερω ! Στην σουηδια τις γυναικες δεν τις αντιμετωπιζουν σαν σεξουαλικα αντικειμενα ! Βλεπεις κοπελες σεμνα ντυμενες να πηγαινουν στην δουλεια τους να οδηγουν λεωφορεια , μεγαλες νταλικες ....η να παιζουν ποδοσφαιρο , πρωτη φορα στην ζωη μου ειδα γυναικειο ποδοσφαιρο και το καταευχαριστηθηκα ! Ολες οι χωρες εχουν γυναικειο ποδοσφαιρο σουηδια αμερικη γερμανια ιαπωνια , στην ελλαδα γιατι δεν εχουμε ? Γενικα υπαρχει μια σεμνοτητα και μια σοβαροτητα απιστευτη ! Αλλα μας λεγανε στην ελλαδα για τις σουηδεζες ......Στην τηλεοραση ολες οι παρουσιαστριες πανεμορφες σεμνα ντυμενες .....Δεν ξερω βρε παιδια γιατι αλλα πολυ παραπληροφορηση υπαρχει ....... βασουλιτα ετσι κιεγω σσν κιεσενα αγανακτισα τοσο πολυ που τα μαζεψα και εφυγα και για το μονο που στενοχωριεμαι ειναι που δεν το εκανα νωριτερα ! ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΦΥΓΕΙΣ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ !!!!!!!!!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #83
                  Originally posted by ευανθια View Post
                  .... να πηγαινουν στην δουλεια τους να οδηγουν λεωφορεια , μεγαλες νταλικες ....
                  Αυτο παραδεχομαι και εγω εδω στα βορεια!!!

                  Originally posted by ευανθια View Post
                  η να παιζουν ποδοσφαιρο , πρωτη φορα στην ζωη μου ειδα γυναικειο ποδοσφαιρο και το καταευχαριστηθηκα ! Ολες οι χωρες εχουν γυναικειο ποδοσφαιρο σουηδια αμερικη γερμανια ιαπωνια , στην ελλαδα γιατι δεν εχουμε ? ....
                  ελα μου ντε...και ειχα μια ψωρα με το ποδοσφαιρο μικρη...ετρωγα κολλημα...ολοι αγοροκοριτσο με λεγανε...
                  ηρθα εδω και μπηκα σε ομαδα και εβγαλα τα σπασμενα μου

                  Comment


                    #84
                    e oxi kai stin souidia einai semnes oi ginaikes..e min trelathoume kiollas....

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by sacks View Post
                      e oxi kai stin souidia einai semnes oi ginaikes..e min trelathoume kiollas....

                      Ελα μια βολτα να δεις !!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #86
                        xaxaxax...se mena to les?

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by sacks View Post
                          xaxaxax...se mena to les?
                          Οταν ερχονται για διακοπες ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Κιεγω ετσι νομιζα. Ομως εδω που βρισκομαι βλεπω αλλα ..... Οι σουηδεζες μπροστα στις ελληνιδες ειναι καλογριες. Κι ομως ετσι ειναι οσο απιστευτο και αν ακουγεται. Δεν ξερω τι κανουν στο σπιτι τους αλλα στις δουλεις στους δρομους στα σχολεια καταρχην δεν εχουν προβλημα να φορεσουν το ιδιο φορεμα ξανα και ξανα σε αντιθεση με τις ελληνιδες που πρεπει πρωτα να περασουν απο ινστιτουτο αισθητικης και μετα να κυκλοφορησουν ,,,,Ετσι ακριβως ειναι παιδια ....
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Οταν ερχονται για διακοπες ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Κιεγω ετσι νομιζα. Ομως εδω που βρισκομαι βλεπω αλλα ..... Οι σουηδεζες μπροστα στις ελληνιδες ειναι καλογριες. Κι ομως ετσι ειναι οσο απιστευτο και αν ακουγεται. Δεν ξερω τι κανουν στο σπιτι τους αλλα στις δουλεις στους δρομους στα σχολεια καταρχην δεν εχουν προβλημα να φορεσουν το ιδιο φορεμα ξανα και ξανα σε αντιθεση με τις ελληνιδες που πρεπει πρωτα να περασουν απο ινστιτουτο αισθητικης και μετα να κυκλοφορησουν ,,,,Ετσι ακριβως ειναι παιδια ....
                            Συμφωνώ απόλυτα!!Επίσης στην Ελλάδα πέφτει πολύ ψεμα ενώ αυτες αν εχουν κάτι να το πουν το λενε και χωριζουν ετσι απλα..

                            Comment


                              #89
                              den mou les eunthia..poso kairo eisai stin souidia?min mou les emena gia souidia....ase na xero kalitera mias kai megalosa kai ezisa ekei...eimai 33 kai to 2006 irtha ellada.....den nomizo na xereis kalitera...kai oute thelo na xanapatiso ekei....

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by ευανθια
                                Ειμαι ενα χρονο σουηδια και γραφω αυτα που βλεπω γυρω μου ! Τωρα πως και που εζησες εσυ και αν δεν θες να ξαναπατησεις αυτα ειναι δικα θεματα και εμπειριες. Τι να σου πω ο καθενας εχει τα δικα του βιωματα .
                                Εγω παντως μενω στην στοκχολμη και εξω που κυκλοφορω βλεπω κοπελες σεμνα ντυμενες με πιασμενα επανω τα μαλλια σχεδον αβαφτες να πηγαινουν στην δουλεια τους. Τι εννοεις εσυ δεν ξερω. Και εν πασι περιπτωσι δεν θα μαλωσουμε τωρα γιαυτο το θεμα . Εσυ ξερεις αυτα μιας και εζησες σουηδια κιεγω βλεπω αυτα που βλεπω ενα χρονο τωρα ....
                                Ευανθία συμφωνώ μαζί σου!Εμένα ο άντρας μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Μάλμο ως τα 25 του που κατέβηκε Ελλάδα και τα ίδια βιώματα έχει και εγώ τα τελευταία 12 χρόνια που πηγαίνουμε μεγάλα διαστήματα στη Σουηδία και έχουμε και σουηδούς στο σόι καθότι η πεθερά μου έχει παντρευτεί σουηδό αυτά βλέπω σε σχέση με την εμφάνισή των γυναικών και γενικά οι σουηδέζες θεωρούνται δύσκολες γυναίκες .Οπωσδήποτε έχει να κανει με τα βιώματα του κάθε ανθρώπου και σίγουρα θα υπάρχουν κ τα μελανά παραδείγματα.Πουθενά δεν είναι όλα αγγελικά πλασμένα..

                                Comment

                                Working...
                                X