Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by antogeor View Post
    Λοιπον για να γινει ποιο "επαγγελματικη" η συζητηση,και για να αποφυγουμε τη συζητηση "μελο",θα σας παραθεσω δημους της κομητειας της στοκχολμης,(προεκυψαν μετα απο ωρες στην οθονη),στην αναζητηση εργασιας.Ειναι πληροφοριες,που αν πιστευω αυτα που λεω,πρεπει να μοιραστω με ολους οσοι εχουν την ιδια αναγκη και επυθυμια με μενα :Την επιβιωση,την επιτυχια,και την υποστηριξη.Αρχιζουμε λοιπον
    Arbeta i Tyresö jobb i Järfälla kommun

    Jobba i Sollentuna

    Prenumerera på Lediga jobb från Nacka kommun

    Lediga jobb

    Επανερχομαι...
    Τερμα τα μελο!!!

    Comment


      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
      Απο οσο διαβασα σε forum αλλα ρωτησα και στο ΚΕΠ δεν την ζητανε την σφραγιδα της χαγης στην Σουηδια,το εψαχνα και εγω ενα διαστημα ... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και καλο σου ταξιδι!!!


      ευχαριστω πολυ να εισαι καλα...ελπιζω και γω να τα καταφερω..το μονο που με αγχωνει ειναι αν θα τα καταφερω στο folkuniversitet γτ θα ειναι πολυ εντατικα τα μαθηματα..μετα για δουλεια θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα

      Comment


        Originally posted by antogeor View Post
        Καλημερα σε ολες και ολους!



        Για το φιλο saetron υπαρχουν και τα hostel για ξεκινημα,ειναι μια φτηνη λυση που ακολουθουν αρκετοι.αν googlareis τη λεξη στο google.se θα σου βγαλει αρκετα..στις υπολοιπες ερωτησεις σου απαντηθηκες απο την ευανθια.
        vi ses
        αδερφε για αρχη εχω να μεινω καπου μεχρι να βρω δωματιο η κατι αλλο..
        εχω ανεβει πααααααρα πολλες φορες σουηδια τα περασμενα χρονια και εχω πολλους φιλους...
        για κανα 2 βδομαδες θα μεινω με εναν φιλο μου απο θεσσαλονικη που ειναι εδω και 2 χρονια επανω..
        να σαι καλα.

        Comment


          Μια απορια για ολους οσοι ειναι επανω: αφου βρηκατε δουλεια και ξεκινησατε τα μαθηματα στο sfi τα κανατε επι καθημερινης βασης, ποσες ωρες γενικα την εβδομαδα? Αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχεις personnummer για να τα αρχισεις..

          Comment


            Originally posted by saetron View Post
            αδερφε για αρχη εχω να μεινω καπου μεχρι να βρω δωματιο η κατι αλλο..
            εχω ανεβει πααααααρα πολλες φορες σουηδια τα περασμενα χρονια και εχω πολλους φιλους...
            για κανα 2 βδομαδες θα μεινω με εναν φιλο μου απο θεσσαλονικη που ειναι εδω και 2 χρονια επανω..
            να σαι καλα.
            Καλο ταξιδι !! Καλη επιτυχια στο νεο σου ξεκινημα !!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
              Μια απορια για ολους οσοι ειναι επανω: αφου βρηκατε δουλεια και ξεκινησατε τα μαθηματα στο sfi τα κανατε επι καθημερινης βασης, ποσες ωρες γενικα την εβδομαδα? Αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχεις personnummer για να τα αρχισεις..
              Για να αρχισεις μαθηματα στο sfi πρεπει να εχεις τον προσωπικο αριθμο.
              Τα μαθηματα ειναι πρωι καθε μερα 3 ωρες την ημερα, 5 ημερες την εβδομαδα. Αν δουλευεις εχει απογευματινα τμηματα που ομως ειναι μια η δυο φορες την εβδομαδα απο 3 ωρες , αναλογα τον δημο που μενεις.
              Παντως θελει πολυ προσωπικο διαβασμα , να βλεπεις σουηδικη τηλεοραση να ακους ραδιοφωνο να διαβαζεις σουηδικες εφημεριδες και να προσπαθεις να μιλας με σουηδους οσο γινεται.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by saetron View Post
                ευχαριστω πολυ να εισαι καλα...ελπιζω και γω να τα καταφερω..το μονο που με αγχωνει ειναι αν θα τα καταφερω στο folkuniversitet γτ θα ειναι πολυ εντατικα τα μαθηματα..μετα για δουλεια θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα
                Δεν το ειχα υποψη μου αυτο το folkuniversitet, μπηκα τωρα ομως και ειδα οτι πληρωνεις και ειναι 2 φορες την εβδομαδα για 2 ωρες την φορα τουλαχιστον στην Lund απο οσο ειδα, ισχυει αυτο?

                Comment


                  Originally posted by ευανθια View Post
                  Καλο ταξιδι !! Καλη επιτυχια στο νεο σου ξεκινημα !!!
                  ευχαριστω πολυ och jag hoppas att traffa dig och fika...

                  Comment


                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Για να αρχισεις μαθηματα στο sfi πρεπει να εχεις τον προσωπικο αριθμο.
                    Τα μαθηματα ειναι πρωι καθε μερα 3 ωρες την ημερα, 5 ημερες την εβδομαδα. Αν δουλευεις εχει απογευματινα τμηματα που ομως ειναι μια η δυο φορες την εβδομαδα απο 3 ωρες , αναλογα τον δημο που μενεις.
                    Παντως θελει πολυ προσωπικο διαβασμα , να βλεπεις σουηδικη τηλεοραση να ακους ραδιοφωνο να διαβαζεις σουηδικες εφημεριδες και να προσπαθεις να μιλας με σουηδους οσο γινεται.
                    Tack sa mycket!
                    (Ευχαριστω πολυ!)
                    Για το προσωπικο διαβασμα το ζω απο τωρα..αρχισα να ψευτοβλεπω σουηδικες ταινιες με σουηδικους υποτιτλους..

                    Comment


                      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                      Δεν το ειχα υποψη μου αυτο το folkuniversitet, μπηκα τωρα ομως και ειδα οτι πληρωνεις και ειναι 2 φορες την εβδομαδα για 2 ωρες την φορα τουλαχιστον στην Lund απο οσο ειδα, ισχυει αυτο?
                      Ναι εκει πληρωνεις .Ειχε παει μια φιλη μου ισπανιδα για ενα μηνα και μου ειπε οτι πληρωσε 5000 κορωνες και αγορασε και τα βιβλια. Τελικα απο εκει σταματησε και ηρθε στο sfi. Εκει την γνωρισα και γιναμε φιλες. Δεν ειχε μεινει ευχαριστημενη απο τα μαθηματα εκει
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                        Δεν το ειχα υποψη μου αυτο το folkuniversitet, μπηκα τωρα ομως και ειδα οτι πληρωνεις και ειναι 2 φορες την εβδομαδα για 2 ωρες την φορα τουλαχιστον στην Lund απο οσο ειδα, ισχυει αυτο?
                        ειναι ιδιωτικο και εχει σε πολλες πολεις στην σουηδια...
                        εχει επισης πολλα διαφορετικα ειδη μαθηματων...
                        εγω ξεκιναω στην στοκχολμη 5 φορες την εβδομαδα 3 ωρες την ημερα
                        απο λεφτα ειναι καπως πικρα...αλλα αν κανεις τα 5ημερα μαθηματα σε ενα μηνα ανεβαινεις λεβελ

                        Comment


                          Originally posted by saetron View Post
                          ειναι ιδιωτικο και εχει σε πολλες πολεις στην σουηδια...
                          εχει επισης πολλα διαφορετικα ειδη μαθηματων...
                          εγω ξεκιναω στην στοκχολμη 5 φορες την εβδομαδα 3 ωρες την ημερα
                          απο λεφτα ειναι καπως πικρα...αλλα αν κανεις τα 5ημερα μαθηματα σε ενα μηνα ανεβαινεις λεβελ
                          Αν δεν ανεβαινεις level και ετσι... καλα ειπες εσυ οτι ειναι πικρα..

                          Comment


                            Το SFI προσφέρει και εντατικά μαθήματα, όπως 7-8 ώρες την ημέρα για το βασικό επίπεδο (svenska A) σε καθημερινή βάση για 3 μήνες (ύστερα συνεχίζεις με svenska B και οι μαθητές χωρίζονται σε γκρουπ). Είναι δωρεάν, αλλά χρειάζεσαι personnumer και μπαίνεις σε λίστα αναμονής.

                            Το Folkuniversitetet είναι ιδιωτικό σχολείο και προσφέρει διάφορα προγράμματα ανάλογα την πόλη: Folkuniversitetet - kurser, utbildningar och skolor. - Folkuniversitetet

                            Comment


                              Originally posted by saetron View Post
                              ευχαριστω πολυ och jag hoppas att traffa dig och fika...
                              Absolut !! Jättegärna !!!!! Lycka till !!!!!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                εγω παω στο folkuniversitet γιατι δεν μπορω να βγαλω personnummer...
                                και τα λεφτα που εχω δεν ειναι παρα πολλα...οποτε θελω σε 2 μηνες να εχω τελειωσει το Β2
                                θεσσαλονικη που κανω μαθηματα εχω μπει στο Β1
                                γνωριζω αρκετα καλα την γραμματικη...εκει που κολλαω ειναι στο λεξιλογιο και στο να μιλησω και να ακουσω κατι παραπανω απο τα βασικα..

                                Comment

                                Working...
                                X