Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Συγγνώμη που θα χαλάσω (ξανά) το κλίμα, αλλά θα ήθελα να αναφέρω κάτι που μόλις έμαθα από συγγενικό μου πρόσωπο (θα ήθελα και το σχόλιο της ευανθίας, ακόμα και αν τα έχουμε 'τσουγκρίσει' λίγο).

    Ο συγγενής μου πριν λίγο καιρό είχε πάει στη Swedbank να ανοίξει λογαριασμό ως φοιτητής. Είναι μελαχρινός και σκούρος. Δεν του άνοιγαν λογαριασμό, αμφέβαλλαν για το ότι είναι φοιτητής, δεν δέχονταν το προσωρινό personnumer που του είχε δώσει το πανεπιστήμιο και στο τέλος του είπαν "Και πού το ξέρουμε εμείς ότι δεν είσαι τρομοκράτης;". Τελικά επέστρεψε στην τράπεζα με άτομο από τη γραμματεία του πανεπιστημίου και μόνο τότε δέχτηκαν να του ανοίξουν λογαριασμό.

    Δεν το γράφω για να χαλάσω τη διάθεση κανενός, ούτε για να γράψω κάτι "μελό", αλλά επειδή είναι κάτι που έχει να κάνει με τη Σουηδία και το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού που ενδιαφέρει τον οποιονδήποτε θέλει να μείνει εκεί.

    Υ.Γ. Μη βαράτε όλοι μαζί, ένας-ένας παρακαλώ, με χαρτάκι, α λα Sverige.

    Comment


      Originally posted by bettle View Post
      Συγγνώμη που θα χαλάσω (ξανά) το κλίμα, αλλά θα ήθελα να αναφέρω κάτι που μόλις έμαθα από συγγενικό μου πρόσωπο (θα ήθελα και το σχόλιο της ευανθίας, ακόμα και αν τα έχουμε 'τσουγκρίσει' λίγο).

      Ο συγγενής μου πριν λίγο καιρό είχε πάει στη Swedbank να ανοίξει λογαριασμό ως φοιτητής. Είναι μελαχρινός και σκούρος. Δεν του άνοιγαν λογαριασμό, αμφέβαλλαν για το ότι είναι φοιτητής, δεν δέχονταν το προσωρινό personnumer που του είχε δώσει το πανεπιστήμιο και στο τέλος του είπαν "Και πού το ξέρουμε εμείς ότι δεν είσαι τρομοκράτης;". Τελικά επέστρεψε στην τράπεζα με άτομο από τη γραμματεία του πανεπιστημίου και μόνο τότε δέχτηκαν να του ανοίξουν λογαριασμό.

      Δεν το γράφω για να χαλάσω τη διάθεση κανενός, ούτε για να γράψω κάτι "μελό", αλλά επειδή είναι κάτι που έχει να κάνει με τη Σουηδία και το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού που ενδιαφέρει τον οποιονδήποτε θέλει να μείνει εκεί.

      Υ.Γ. Μη βαράτε όλοι μαζί, ένας-ένας παρακαλώ, με χαρτάκι, α λα Sverige.

      Τι να πώ, ηλίθιοι άνθρωποι υπάρχουν παντού. Η Σουηδία δεν είναι γη της επαγγελίας φυσικά, όπως και η Ελλάδα δεν είναι κόλαση (or is it? haha). Απλά παρόμοια ''τρελά'' πράγματα συμβαίνουν μια στις τόσες στη Σουηδία και αποτελούν ''είδηση'', ενώ στην Ελλάδα καθημερινό φαινόμενο δυστυχώς. Προσωπικά στη Σουηδία δεν έχω αντιμετωπιστεί ποτέ με ρατσισμό. Ίσα ίσα που μόλις λέω πως είμαι Ελληνίδα δείχνουν ενδιαφέρον και με ρωτάνε για την οικονομική κρίση, τα ελληνικά νησιά, το φαγητό, τη διασκέδαση κλπ. Δε λέω πως σε παρέες Σουηδών δε θα υποθούν ρατσιστικά σχόλια για αλλοδαπούς. Είναι όσο ρατσιστές είναι και οι Έλληνες. Κυρίως με τις αραβικές εθνικότητες μιας και τους δίνονται πολλά επιδόματα από το κράτος που επιβαρύνουν τη φορολογία τους. Ε, νομίζω και πως εδώ στην Ελλάδα αν γινόταν κάτι ανάλογο ο κόσμος θα είχε εξοργισθεί, όχι απλά ενοχληθεί.

      Comment


        Originally posted by bettle View Post
        Συγγνώμη που θα χαλάσω (ξανά) το κλίμα, αλλά θα ήθελα να αναφέρω κάτι που μόλις έμαθα από συγγενικό μου πρόσωπο (θα ήθελα και το σχόλιο της ευανθίας, ακόμα και αν τα έχουμε 'τσουγκρίσει' λίγο).

        Ο συγγενής μου πριν λίγο καιρό είχε πάει στη Swedbank να ανοίξει λογαριασμό ως φοιτητής. Είναι μελαχρινός και σκούρος. Δεν του άνοιγαν λογαριασμό, αμφέβαλλαν για το ότι είναι φοιτητής, δεν δέχονταν το προσωρινό personnumer που του είχε δώσει το πανεπιστήμιο και στο τέλος του είπαν "Και πού το ξέρουμε εμείς ότι δεν είσαι τρομοκράτης;". Τελικά επέστρεψε στην τράπεζα με άτομο από τη γραμματεία του πανεπιστημίου και μόνο τότε δέχτηκαν να του ανοίξουν λογαριασμό.

        Δεν το γράφω για να χαλάσω τη διάθεση κανενός, ούτε για να γράψω κάτι "μελό", αλλά επειδή είναι κάτι που έχει να κάνει με τη Σουηδία και το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού που ενδιαφέρει τον οποιονδήποτε θέλει να μείνει εκεί.

        Υ.Γ. Μη βαράτε όλοι μαζί, ένας-ένας παρακαλώ, με χαρτάκι, α λα Sverige.
        Kαλημερα ! Καταρχην δεν τα τσουγκρισαμε , απλως διαφωνησαμε. Δεν πειραζει , διαλογος γινεται !
        Αυτο το γεγονος αποκλειεται να εχει συμβει .Κατι λαθος σου λεει ο γνωστος σου. Καταρχην οσο μελαχροινος και να ειναι , αποκλειεται να ειναι πιο μελαχροινος απο ολους αυτους απο τις αραβικες χωρες τις μουσουλμανες με μπουργκες κλπ, που απο ολους αυτους ειναι γεματες οι τραπεζες . Μαλλον κατι δεν θα ηταν σωστο στα χαρτια του . Γιατι αποτι ξερω εκτος απο τον προσωπικο αριθμο χρειαζεται να βγαλεις και ταυτοτητα για να ανοιξεις λογαριασμο στην τραπεζα. Και επισης γραφεις για προσωρινο προσωπικο αριθμο απο το πανεπιστημιο . Σιγουρα κατι δεν θα ηταν σωστο στα χαρτια του . Στις τραπεζες ειναι αυστηροι. Ζητανε προσωπικο αριθμο αλλα και ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ για να ανοιξεις λογαριασμο. Αυτα που γραφεις δεν γινονται σε καμμια περιπτωση διοτι οπως σου ανεφερα και το ξερουν και αυτοι που ηδη ζουν στην σουηδια .Οτι δηλαδη καθημερινα ολοι οι σουηδοι στις τραπεζες , παντου , συναλλασονται με ενα σωρο ανθρωπους , μαυρους μουσουλμανικων χωρων χωρις κανενα προβλημα . Ξαφνικα αποκτησανε προβλημα με τον μελαχροινο ελληνα ? Με συγχωρεις , χωρις να με παρεξηγησεις , αλλα θελεις να παραπληροφορησεις τον κοσμο , και δεν ειναι καθολου σωστο !!!
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by aggelikh View Post
          Τι να πώ, ηλίθιοι άνθρωποι υπάρχουν παντού. Η Σουηδία δεν είναι γη της επαγγελίας φυσικά, όπως και η Ελλάδα δεν είναι κόλαση (or is it? haha). Απλά παρόμοια ''τρελά'' πράγματα συμβαίνουν μια στις τόσες στη Σουηδία και αποτελούν ''είδηση'', ενώ στην Ελλάδα καθημερινό φαινόμενο δυστυχώς. Προσωπικά στη Σουηδία δεν έχω αντιμετωπιστεί ποτέ με ρατσισμό. Ίσα ίσα που μόλις λέω πως είμαι Ελληνίδα δείχνουν ενδιαφέρον και με ρωτάνε για την οικονομική κρίση, τα ελληνικά νησιά, το φαγητό, τη διασκέδαση κλπ. Δε λέω πως σε παρέες Σουηδών δε θα υποθούν ρατσιστικά σχόλια για αλλοδαπούς. Είναι όσο ρατσιστές είναι και οι Έλληνες. Κυρίως με τις αραβικές εθνικότητες μιας και τους δίνονται πολλά επιδόματα από το κράτος που επιβαρύνουν τη φορολογία τους. Ε, νομίζω και πως εδώ στην Ελλάδα αν γινόταν κάτι ανάλογο ο κόσμος θα είχε εξοργισθεί, όχι απλά ενοχληθεί.
          Καλημερα αγγελικη !!
          Ετσι ακριβως κιεγω δεν εχω αντιμετωπιστει καθολου με ρατσισμο ουτε μια στιγμη ! Κιεγω μολις λεω ελληνιδα δειχνουν ενδιαφερον και ασε που ολοι οι σουηδοι εχουν ερθει στην ελλαδα. Ολοι ομως κυριολεκτικα. Μια απο τις δασκαλες του γιου μου εχει ερθει στην ελλαδα 30 φορες. Μου λεει ,πρεπει να με μαθεις ελληνικα. . Οσο για αυτο που γραφεις οτι ειναι ρατσιστες με τους αλλοδαπους αραβικων χωρων λογω των επιδοματων που τους δινονται , οντως ετσι ειναι . Και εχουν δικιο. Μου ελεγε μια σουηδεζα οτι ερχονται στην σουηδια ειναι αναλφαβητοι δεν δουλευουν και παιρνουν επιδοματα απο το κρατος. Να σου πω την αληθεια κιεμενα δεν μου αρεσει αυτο. Το ξερετε οτι στο SFI οταν καποιος τελειωσει γρηγορα παιρνει bonus απο τον δημο 12.000 κορωνες. Εγω τελειωσα το SFI σε 5 μηνες , αλλα δεν δικαιουμαι αυτο το bonus γιατι δεν ειμαι απο αραβικη χωρα. Μεγαλη αδικια , στενοχωρηθηκα , τους το ειπα κιολας οτι ειναι αδικια και δεν ηξεραν τι να μου πουν. Τελος παντων εγω στηριζομαι στις δυναμεις μου και οχι στα επιδοματα και στα bonus. Το ξερετε οτι στον οαεδ υπαρχει ενα προγραμμα οτι αν ενας εργοδοτης προσλαβει καποιον απο αραβικη χωρα , ο οαεδ του πληρωνει το 80% του μισθου. Επομενως ο εργοδοτης γιατι να προτιμησει εμενα που θα πληρωνει ολοκληρο τον μισθμο , και οχι τον μουσουλμανο που τον μισθο του θα τον πληρωνει ο οαεδ. Ειχα κανει παλι θεμα στον οαεδ , γιατι ειναι αδικια για τους υπολοιπους ,ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος. Και ειχαν καταπιει την γλωσσα τους. Εχεις δικιο μου ειπαν αλλα δεν κανουμε εμεις τους νομους. Τελος παντων οπως ειπα παντα στηριζομουν και στηριζομαι στις δυναμεις μου , δεν με νοιαζουν τα επιδοματα. Απλως οταν διαπιστωνω αδικια θυμωνω. Οι μουσουλμνοι εχουν κανει καταληψη στην χωρα κυριολεκτικα , και τρωνε με δεκα μασελες. Και το οτι δεν υπαρχουν σπιτια , αυτοι φταινε εχουν κανει καταληψη και στα σπιτια , και τα εμπορευονται δηλαδη τα υπενοικιαζουν , το εχουν κανει κερδοφορα επιχειρηση. Και σαν τους ελληνες ειναι και απο αλλες χωρες οπως ισπανια κλπ. Εγω θεωρω οτι οι σουηδοι ειναι οχι ρατσιστες , αλλα παααρα πολυ καλοι και ανεκτικοι σε σημειο που μπορεις να τους πεις κοροιδα .. εις βαρος του κρατους τους ..
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by ευανθια View Post
            Με συγχωρεις , χωρις να με παρεξηγησεις , αλλα θελεις να παραπληροφορησεις τον κοσμο , και δεν ειναι καθολου σωστο !!!
            Έλεος ρε Ευανθία ... έλεος.

            Comment


              Originally posted by aggelikh View Post
              Τι να πώ, ηλίθιοι άνθρωποι υπάρχουν παντού. Η Σουηδία δεν είναι γη της επαγγελίας φυσικά, όπως και η Ελλάδα δεν είναι κόλαση (or is it? haha). Απλά παρόμοια ''τρελά'' πράγματα συμβαίνουν μια στις τόσες στη Σουηδία και αποτελούν ''είδηση'', ενώ στην Ελλάδα καθημερινό φαινόμενο δυστυχώς. Προσωπικά στη Σουηδία δεν έχω αντιμετωπιστεί ποτέ με ρατσισμό. Ίσα ίσα που μόλις λέω πως είμαι Ελληνίδα δείχνουν ενδιαφέρον και με ρωτάνε για την οικονομική κρίση, τα ελληνικά νησιά, το φαγητό, τη διασκέδαση κλπ. Δε λέω πως σε παρέες Σουηδών δε θα υποθούν ρατσιστικά σχόλια για αλλοδαπούς. Είναι όσο ρατσιστές είναι και οι Έλληνες. Κυρίως με τις αραβικές εθνικότητες μιας και τους δίνονται πολλά επιδόματα από το κράτος που επιβαρύνουν τη φορολογία τους. Ε, νομίζω και πως εδώ στην Ελλάδα αν γινόταν κάτι ανάλογο ο κόσμος θα είχε εξοργισθεί, όχι απλά ενοχληθεί.
              Καλημερα αγγελικη !!
              Ετσι ακριβως κιεγω δεν εχω αντιμετωπιστει καθολου με ρατσισμο ουτε μια στιγμη ! Κιεγω μολις λεω ελληνιδα δειχνουν ενδιαφερον και ασε που ολοι οι σουηδοι εχουν ερθει στην ελλαδα. Ολοι ομως κυριολεκτικα. Μια απο τις δασκαλες του γιου μου εχει ερθει στην ελλαδα 30 φορες. Μου λεει ,πρεπει να με μαθεις ελληνικα. . Οσο για αυτο που γραφεις οτι ειναι ρατσιστες με τους αλλοδαπους αραβικων χωρων λογω των επιδοματων που τους δινονται , οντως ετσι ειναι . Και εχουν δικιο. Μου ελεγε μια σουηδεζα οτι ερχονται στην σουηδια ειναι αναλφαβητοι δεν δουλευουν και παιρνουν επιδοματα απο το κρατος. Να σου πω την αληθεια κιεμενα δεν μου αρεσει αυτο. Το ξερετε οτι στο SFI οταν καποιος τελειωσει γρηγορα παιρνει bonus απο τον δημο 12.000 κορωνες. Εγω τελειωσα το SFI σε 5 μηνες , αλλα δεν δικαιουμαι αυτο το bonus γιατι δεν ειμαι απο αραβικη χωρα. Μεγαλη αδικια , στενοχωρηθηκα , τους το ειπα κιολας οτι ειναι αδικια και δεν ηξεραν τι να μου πουν. Τελος παντων εγω στηριζομαι στις δυναμεις μου και οχι στα επιδοματα και στα bonus. Το ξερετε οτι στον οαεδ υπαρχει ενα προγραμμα οτι αν ενας εργοδοτης προσλαβει καποιον απο αραβικη χωρα , ο οαεδ του πληρωνει το 80% του μισθου. Επομενως ο εργοδοτης γιατι να προτιμησει εμενα που θα πληρωνει ολοκληρο τον μισθμο , και οχι τον μουσουλμανο που τον μισθο του θα τον πληρωνει ο οαεδ. Ειχα κανει παλι θεμα στον οαεδ , γιατι ειναι αδικια για τους υπολοιπους ,ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος. Και ειχαν καταπιει την γλωσσα τους. Εχεις δικιο μου ειπαν αλλα δεν κανουμε εμεις τους νομους. Τελος παντων οπως ειπα παντα στηριζομουν και στηριζομαι στις δυναμεις μου , δεν με νοιαζουν τα επιδοματα. Απλως οταν διαπιστωνω αδικια θυμωνω. Οι μουσουλμνοι εχουν κανει καταληψη στην χωρα κυριολεκτικα , και τρωνε με δεκα μασελες. Και το οτι δεν υπαρχουν σπιτια , αυτοι φταινε εχουν κανει καταληψη και στα σπιτια , και τα εμπορευονται δηλαδη τα υπενοικιαζουν , το εχουν κανει κερδοφορα επιχειρηση. Και σαν τους ελληνες ειναι και απο αλλες χωρες οπως ισπανια κλπ. Εγω θεωρω οτι οι σουηδοι ειναι οχι ρατσιστες , αλλα παααρα πολυ καλοι και ανεκτικοι σε σημειο που μπορεις να τους πεις κοροιδα .. εις βαρος του κρατους τους ..
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by orpheus View Post
                Έλεος ρε Ευανθία ... έλεος.
                Καλημερα και σε σενα !

                Οταν γραφει οτι στην τραπεζα ειπαν σε μελαχροινο ελληνα οτι δεν του ανοιγουν λογαριασμο γιατι μπορει να ειναι και τρομοκρατης ειναι παραπληροφορηση .
                Γιατι ελεος,,,, δεν καταλαβαινω. Σου εχει τυχει εσενα κατι τετοιο ? Καλο ειναι να γραφονται σοβαρα πραγματα ,και οχι αναληθειες που παραπληροφορουν και τρομοκρατουν τον κοσμο . Και παντα γινεται διαλογος δεν τσακωνομαστε .
                Το ελεος που παει ?
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Για Beetle: Λίγα λες για όσα ισχύουν. Εξαρτάται πως βλέπει κανείς την πραγματικότητα γύρω του. Το πως αντιλαμβάνεται τα όσα συμβαίνουν και παίζουν ρόλο σε αυτό πολλοί παράγοντες. Κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ιστορία που τον χαρακτηρίζει. Κουβαλάει τα δικά του βιώματα που καθορίζουν και το πως βλέπει τα πράγματα γύρω του. Μην προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, όσοι ζουν εδώ περισσότερα χρόνια κατανοούν απόλυτα τα όσα γράφεις. Κάποιος που έχει λίγο χρόνο αρνείται να αποδεχτεί τα αντίθετα γραφόμενα , για αυτό και επιτίθεται όταν κάποιος λέει κάτι αντίθετο, γιατί τότε θα πρέπει να μπει στην επώδυνη διαδικασία να επανεξετάσει τις επιλογές του. Είναι πιο εύκολο κάποιος να αρνείται την αντίθετη άποψη και να εμμένει στις δικές του. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι κάποιος που ήρθε πρόσφατα Σουηδία και ρωτούσε για την εγκληματικότητα εδώ, στην απάντηση ότι υπάρχει και εδώ, απάντησε έντρομος: Όχι, όχι αυτά δε συμβαίνουν εδώ σίγουρα!! Ήξερε αυτός που είχε λίγες μέρες στη Σουηδία και όχι οι άλλοι που είχαν χρόνια εδώ! Αυτός ο άνθρωπος πως θα δει την πραγματικότητα γύρω του; Μάλλον δεν πρόκειται να τη δει και σίγουρα η Σουηδία θα παραμένει ένας επίγειος παράδεισος, που η οικονομική κρίση δε θα τον αγγίξει ποτέ!

                  Έχω περιγράψει σε γνωστούς μου Σουηδούς τα γραφόμενα εδώ μέσα για τη φυλή τους και γελάνε ακόμα. Δεν υπάρχουν γενικότητες για ένα έθνος. Κάθε άνθρωπος σε κάθε έθνος έιναι ξεχωριστός. Ας θυμηθούμε εκείνο το περίφημο: οι Έλληνες είναι φιλόξενοι το οποίο παλιότερα συνδυάζονταν με το μη ρατσιστές...Κατά τα γραφόμενα εδώ μέσα όλοι οι Έλληνες είναι αδιάκριτοι και ενοχλητικοί...Πως γίνεται εγώ προσωπικά να γνωρίζω πολλούς Έλληνες με ακριβώς τα αντίθετα χαρακτηριστικά. Μήπως έχει να κάνει με το επίπεδο προσωπικής καλλιέργειας; Πως γίνεται να είναι όλοι οι Σουηδοί διακριτικοί και ευγενικοί και ταυτόχρονα να υπάρχουν Σουηδοί που δεν παραμερίζουν για να βοηθήσουν τις μάνες να βάλουν τα καρότσια στο λεωφορείο και στο μετρό, αλλά πρέπει να τους το ζητήσουν οι μαμάδες; Υπάρχουν βέβαια και Σουηδοί που το κάνουν αυτόματα και βοηθάνε και να ανεβάσει καποιος καρότσια στο λεωφορείο χωρίς να τους ζητηθεί. Είναι θέμα προσωπικότητας του κάθε ανθρώπου προφανώς.

                  Όσο για το γνωστό σου μάλλον δεν είχε ταυτότητα σουηδική μαζί του, την οποία βγάζεις από την εφορία όταν έχεις πάρει τον προσωπικό αριθμό. Κρίμα που δεν είχε μάρτυρα μαζί του να κάνει καταγγελία για ρατσιστική διάκριση στο DO!! Γιατί άλλο το να μην έχει κάποιος τα χαρτιά που πρέπει κι άλλο να τον αποκαλείς εν δυνάμει τρομοκράτη λόγω χρώματος.

                  Ένα άρθρο από την προχθεσινή DN. Ο ρατσισμός καλά ανθεί απέναντι στους αυτόχθονες Σουηδούς με ρίζες που έχουν βαθύτερους λόγους...
                  Hatbrott mot samer
                  Ένα ενδιαφέρον άρθρο στα αγγλικά για τους μετανάστες και την ανεργία στη Σουηδία:
                  Steep hike in immigrant unemployment - The Local
                  Για Αγγελική: Το έχω ξαναγράψει οι Άραβες, όπως και οι Έλληνες και οι Σουηδοί και κάθε φυλή της γης που ζει εδώ, παίρνουν επιδόματα μόνο αν το δικαιούνται! ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ!! Αν μια μάνα δεν έχει να ταίσει τα παιδιά της, σύμφωνα μα τη δική σας άποψη να μην πάρει επιδόματα για να συντηρήσει την οικογένειά της;; Τα παιδιά της δεν είναι παιδιά που αξίζουν να ζουν όπως όλα τα υπόλοιπα παιδιά με τα στοιχειώδη κατ΄εσάς; Ώρες ώρες αγανακτώ και λυπάμαι για τα όσα γράφονται εδώ μέσα. Αλλά έχω μάθει στη ζωή μου ότι ό,τι κάνεις κι ό,τι λες σου γυρνάει μπούμεραγκ! Μια μέρα ίσως με κάποιο τρόπο έρθετε στη θέση τους και τότε θα καταλάβετε τί σημαίνουν όλα αυτά που ζούν οι άνθρωποι από αυτές τις χώρες και ίσως επιτέλους ξεπεράσετε τα ρατσιστικά στερεότυπα που κουβαλάτε.
                  Το μπόνους του SFI δίνεται μόνο στους ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ανεξαρτήτου χώρας και σε ανθρώπους που χρήζουν προστασίας κι έχουν ζητήσει άσυλο. Ένας μετανάστης ακόμα και οικονομικός δεν έχει τα ίδια δικαιώματα με τους πρόσφυγες, γιατί θεωρητικά ήταν επιλογή του το να φύγει από τη χώρα του, ενώ ο διωκώμενος δεν είχε άλλη επιλογή και δε μπορεί να επιστρέψει πίσω στη χώρα του.
                  Σας το παραθετώ στα αγγλικά, στην αρχή της δεύτερης σελίδας γράφεται ξεκάθαρα:
                  Vi arbetar för att alla barn och elever ska få en utbildning som är likvärdig och av god kvalitet i en trygg miljö.

                  Comment


                    Originally posted by saetron View Post
                    εεε με την προσκληση και το κοννε του οαεδ ακομα τπτ...
                    ειπε οτι ανεβασε το βιογραφικο μου σε μια βαση δεδομενων που την βλεπουν μονο οι arbetsmedlare και ετσι ειχαν παρει ατομα απο πορτογαλια...οποτε περιμενω..
                    Gog morgon
                    κι εγω χαρηκα οτι δουλεψε το συστημα..
                    οποτε θα χτυπησεις την πορτα του καθε νοσοκομειου ξεχωριστα να υποθεσω..

                    Comment


                      Originally posted by antogeor View Post
                      και σε οσους/ες αρεσει να συνδιαζουν το τερπνο μετα του οφελημου,δειτε λιγο αυτο.Συνδιαζει γνωριμια με την κουζινα της Σουηδιας,και εκμαθηση σουηδικων(εχει και υποτιτλους)
                      Εχεις γραψει πολυ ασχημα!!!
                      Οι υποτιτλοι ειναι σωτηριοι!

                      Comment


                        Πολυ ωραιες φωτογραφιες ανεβασατε...
                        Μηπως να κανουμε και εμεις κατι αντιστοιχο απο εδω κατω? ψιλοζηλεψα με την καλη εννοια και θα επανελθω..

                        Comment


                          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                          Πολυ ωραιες φωτογραφιες ανεβασατε...
                          Μηπως να κανουμε και εμεις κατι αντιστοιχο απο εδω κατω? ψιλοζηλεψα με την καλη εννοια και θα επανελθω..
                          Καλημερα ! Ναι και εγω ψιλοζηλεψα ..με την καλη εννοια. Ειδα την φωτογραφια του antogeor και ζηλεψα. Βρηκα φωτογραφιες απο το geogle
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Τι εννοεις δεν γινεσαι πλουσιος στην σουηδια ? Ολοι σε πληροφορω ειναι πλουσιοι αφου ολοι απολαμβανουν ολα τα αγαθα που μπορει να απολαυσει ενας ανθρωπος . Πλουσιος σημαινει να μπορω να μενω σε ομορφο ζεστο σπιτι να μπορω να ψωνιζω οτι θελω να εχω τις διακοπες μου καθε χρονο ενα μηνα να εχω την οικονομικη δυνατοτητα να κανω ταξιδια . Στην σουηδια ολοι ειναι πλουσιοι με την σωστη εννοια και οχι οπως την εχουμε μαθει στην ελλαδα. Τα καγιεν μας μαρανανε..... Τι εννοεις πλουσιος ? Να εχω δηλαδη 10 ακινητα ας πουμε ? Και επισης αν καποιος αξιζει εχει μεγαλες δυνατοτητες και ευκαιριες εξελιξης . Οσο για τις κλιματολογικες συνθηκες οταν θα ερθεις θα διαπιστωσεις οτι η σουηδια εχει φυσιολογικες κλιματολογικες συνθηκες το χειμωνα κρυο χιονι , ανοιξη φθινοπωρο καλοκαιρι, 4 εποχες δηλαδη. Επισης για τις θεσεις πληροφορικης που γραφεις στην σουηδια μπορει καποιος να βρει αμεσως δουλεια , μονο με τα αγγλικα και με παααρα πολυ καλα λεφτα .
                            Σου ευχομαι καλο ταξιδι , με το καλο να ερθεις
                            Το να εισαι πλουσιος ειναι καθαρα κατι διαφορετικο για τον καθενα ,ομως μια πρωτη απαντηση ειναι να εχεις ενα εισοδημα των €50,000 το μηνα ,το οποιο βγαινει εαν εχεις μια καλη θεση στο BOD μιας εταιρειας π.χ ενεργειακης η ναυτιλιακης απο εκει και περα μπορεις και με δυκτιακο marketing αν πας σε μια χωρα που δεν υπαρχει ενα προιον να βγαζεις και €300,000 το μηνα. Αυτο θεωρειται πλουσιος !!!

                            Δεν βλεπω το λογο να μην μπορεις να γινεις πλουσιος και στην Σουηδια που ολα δουλευουν ρολοι και οι ανθρωποι ειναι πιο συνειδητοποιειμενοι.

                            Comment


                              [QUOTE=bettle;35181]Καλησπέρα!

                              Γιατί με λέτε όλοι "φίλο" βρε παιδιά, το ροζ σηματάκι δεν το βλέπετε;

                              Πολύ χάρηκα με τις απαντήσεις σας, να 'στε καλά!

                              Ο σκοπός που έγραψα εδώ δεν ήταν να απογοητεύσω κανέναν, ούτε βρίσκω άσχημη την αισιοδοξία όσων δεν έχουν ζήσει ποτέ τους στο εξωτερικό. Κι εγώ τον ίδιο ενθουσιασμό είχα και τις δύο φορές που άφησα την Ελλάδα, και μάλιστα την πρώτη φορά ήμουν 19, τη δεύτερη 24. Καταλαβαίνω τη θέση σας γιατί κι εγώ έφυγα τρέχοντας και τις 2 φορές και ποτέ δεν είχα σκοπό να μείνω εδώ!

                              Απλά σκέφτηκα να σας πω για την "άλλη όψη", επειδή γνώρισα Έλληνες που περίμεναν να βρούν τα πάντα από την πρώτη στιγμή που θα έβγαιναν από τα σύνορα. Λεφτά, δουλειά, σπίτι, ευτυχία...και το μόνο που σκέφτονταν ήταν η Ελλάδα, άκουγαν ελληνική μουσική, δεν γνώριζαν ντόπιους, τους έπιανε κατάθλιψη με τον καιρό, τους έλειπε ο φραπές (!) κτλ. Ήθελα να πω ότι δεν είναι τόσο απλό. Κάποιοι έχουν όλες τις ικανότητες και όλα τα προσόντα αλλά δεν στέκονται τυχεροί. Άλλοι πηγαίνουν χωρίς γνώση μιας γλώσσας, σε χώρα που δεν έχουν επισκευτεί ποτέ και βρίσκουν δουλειά σε μια εβδομάδα (κυριολεκτικά). Άλλοι τα βρίσκουν όλα αλλά δεν τους ταιριάζει το κλίμα ή κάτι τους κάθεται στραβά και ούτω καθεξής.

                              Γνωρίζοντας τους λόγους που κάποιοι έχουν αποτύχει μας βοηθάσει στο να κάνουμε εμείς το σωστό ή να κάνουμε κάτι καλύτερα. Εγώ μπορεί να μην βρήκα αυτό που ήθελα (πραγματικά νιώθω ότι δεν μπορώ να βρω αυτό που θέλω σε μια ξένη χώρα το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, αλλά αυτό είναι κάτι εντελώς προσωπικό και υποκειμενικό, όπως έγραψα πριν. Ίσως το δοκιμάσω για τρίτη φορά αργότερα), αλλά λέγοντας κάποια πράγματα που είδα σαν άνθρωπος, βγάζοντας έξω τη δική μου γνώμη όσο μπορώ, ίσως βοηθήσω κάποιους που είναι έτοιμοι να φύγουν για να κάνουν το σωστό και να βρούν αυτό που θέλουν, ή να είναι προετοιμασμένοι για το τι θα αντιμετωπίσουν. Ούτε να τους αποθαρρύνω θέλω, ούτε να τους απογοητεύσω.

                              @vasoulita81:

                              Γνωρίζω τη χώρα, δυστυχώς. Ξέρω το σύστημα. Ξέρω τι γίνεται, δεν φύτρωσα μια μέρα στην Ελλάδα της 6ης δόσης Δεν είπα "κάνει κρύο, γι'αυτό μείνετε στην Ελλάδα". Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, δοκιμάζει, και κρατάει αυτό που του ταιριάζει. Σε λίγο συμπληρώνω χρόνο από τη μέρα που γύρισα για να μείνω (αν και την έχω ξαναεπισκευτεί από τότε), οπότε μπορώ να σου απαντήσω πως δεν έχει αλλάξει τίποτα στη χώρα προς το καλύτερο. Αντιθέτως, τα πράγματα θα χειροτερέψουν περισσότερο μέχρι να καλυτερέψουν.

                              Tα ειπες ολα με το γαντι!!!

                              Comment


                                Originally posted by ευανθια View Post
                                Αυτα που γραφεις δεν γινονται σε καμμια περιπτωση διοτι οπως σου ανεφερα και το ξερουν και αυτοι που ηδη ζουν στην σουηδια .Οτι δηλαδη καθημερινα ολοι οι σουηδοι στις τραπεζες , παντου , συναλλασονται με ενα σωρο ανθρωπους , μαυρους μουσουλμανικων χωρων χωρις κανενα προβλημα . Ξαφνικα αποκτησανε προβλημα με τον μελαχροινο ελληνα ? Με συγχωρεις , χωρις να με παρεξηγησεις , αλλα θελεις να παραπληροφορησεις τον κοσμο , και δεν ειναι καθολου σωστο !!!
                                Πλάκα έχεις. Χωρίς παρεξήγηση.

                                Ο συγγενής μου πήγε για μεταπτυχιακό, όπου του ζητούσαν λογαριασμό για να αποδείξει πως έχει συγκεκριμένο αριθμό χρημάτων, και εφόσον δεν είχε ελληνικό με τα χρήματα που ζητούσαν πήγε να ανοίξει σουηδικό και να βάλει τα χρήματα εκεί.

                                Το προσωρινό personnumer του το έδωσε η εφορία και όχι το πανεπιστήμιο το ίδιο. Η εφορία του έδωσε personnumer ΛΟΓΩ του πανεπιστημίου (είμαστε okay, τώρα, το κατάλαβες; ). Φυσικά και δεν είχε σουηδική ταυτότητα, για μεταπτυχιακό πήγε.

                                Παραπληροφόρηση; Ήρθα εδώ για να πω ψέμματα για τη Σουηδία; Για ποιό λόγο; Για πρόσεχε τι λες από δω και πέρα, γιατί μπαίνει κι άλλος κόσμος που έχει ζήσει εκεί, διαβάζει και καταλαβαίνει τι συμβαίνει. Κάνεις κακό σε κόσμο χωρίς να το καταλαβαίνεις κι αυτό είναι το χειρότερο απ'όλα. Δε με νοιάζει τι μου γράφεις, με νοιάζει το ότι μπαίνουν νέοι που δεν έχουν πάει ποτέ εκεί, διαβάζουν τα κείμενά σου και νομίζουν ότι θα βρεθούν σε μια τέλεια χώρα. Το ότι δεν υπάρχουν άλλοι σαν κι εμένα εδώ δε συμβαίνει επειδή όλοι συμφωνούν μαζί σου, αλλά επειδή τους έχεις διώξει.

                                Άν θέλετε κάντε με ban, δε με νοιάζει, δεν μπαίνω εδώ για τον εαυτό μου, για να ενημερώσω το κάνω. Δεν επιτέθηκα σε κανέναν και ούτε βγάζω πράγματα από το κεφάλι μου. Άν σας ενοχλεί η αλήθεια, διώξτε με.

                                Comment

                                Working...
                                X