Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by antogeor View Post
    Οταν ανοιξα καποια στιγμη αυτο το θεμα σχετικα με τη μεταναστευση στη Σουηδια,φυσικα και περιμενα οτι θα ξεδιπλωναμε ολα τα στοιχεια που μας χαρακτηριζουν σαν μεσογειακο λαο.Ομμως ελπιζα οτι σε ενα τοσο "λεπτο" και προσωπικο θεμα,θα δειχναμε περισσοτερη του δεοντος υπευθηνοτητα,και αλληλεγγυη.Με αρκετο σκεπτικισμο λοιπον βλεπω να αναλωνομαστε σε αντιδικιες περι του ποια χωρα ειναι η καλυτερη,και ποια ειναι η πρωτη σε βιασμους η μη.
    Νομιζω ειμαστε ολοι ενηλικα ατομα(ανω των 18),εχουμε ζησει σε ελλαδα και σουηδια,εχουμε ζησει σε πολεις,σε γκετο,σε δυσκολες περιοχες και καταστασεις,και ξερουμε να κρινουμε.
    Θα ηθελα λοιπον,να κανουμε κατι διαφορετικο απο αυτο που κανουν τα υπολοιπα εκατομμυρια των ελληνων......να μην αντιδικουμε για ολα...

    Φιλικοτατα προς ολους...

    ΥΓ Και επιτελους Ελλαδα και Σουηδια ειναι δυο εθνη δυο κουλτουρες τελειως διαφορετικα,αρα μη συγκρισιμα..ας στρωθουμε λιγο στη δουλεια.......

    και νομιζω οτι αυτο ισχυει και απο τις 2 μεριες της αντιπαραθεσης....
    Αν δεν σας αρεσουν, δεν σας ταιριαζουν αυτα που λεει ο αλλος μην του πιανεται κουβεντα!!!
    Αν κατα την γνωμη σας ο αλλος ειναι βαθια νυχτωμενος αφηστε τον στην μοιρα του..ποιος ο λογος να κανετε διαλογο με ενα τετοιο ατομο?
    Αρχη μου ειναι να διατηρω με τους ανθρωπους το επιπεδο της συζητησης μεχρι εκει που το "σηκωνουν" αλλα να το διατηρω με οσο περισσοτερους μπορω....
    Φιλικοτατα και εγω σας ζητω να σεβαστουμε αυτον και τους λογους που το ξεκινησε ολο αυτο...

    Comment


      Originally posted by saetron View Post
      εεε νταξ δεν εφαγα ουτε ακυρο ομως...απλα ειναι μετεωρη η κατασταση...

      θα ψαξω για νυχτερινες βαρδιες σαν νοσηλευτης...γιατι ειναι πιο ευκολο πιστευω να μπω σ αυτη την δουλεια ετσι..
      Δεν εγινε και τιποτα, το παλευεις ουτως η αλλως
      Ειχα μονο χαρει πολυ που σου ηρθε τοσο ευκολα και ειπα αντε να παιρνουμε σειρα..

      Comment


        Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και να φύγω από την Ελλάδα...
        Τελείωσα πληροφορική (2004) και απασχολούμουν ως εκπαιδευτικός (όχι μόνιμος) για 5 χρόνια.
        Σκέφτομαι να φρεσκάρω τις γνώσεις μου και να ριχτώ στο κυνήγι αναζήτησης εργασίας.
        Γνωρίζει κανείς αν η πληροφορική έχει ζήτηση στη Σουηδία;
        Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που μπορεί να μου προτείνει πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά με υψηλή ζήτηση αποφοίτων ή κάποιο site από το οποίο να ξεκινήσω την έρευνά μου;

        Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

        Comment


          Originally posted by Onthemove View Post
          Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και να φύγω από την Ελλάδα...
          Τελείωσα πληροφορική (2004) και απασχολούμουν ως εκπαιδευτικός (όχι μόνιμος) για 5 χρόνια.
          Σκέφτομαι να φρεσκάρω τις γνώσεις μου και να ριχτώ στο κυνήγι αναζήτησης εργασίας.
          Γνωρίζει κανείς αν η πληροφορική έχει ζήτηση στη Σουηδία;
          Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που μπορεί να μου προτείνει πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά με υψηλή ζήτηση αποφοίτων ή κάποιο site από το οποίο να ξεκινήσω την έρευνά μου;

          Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)
          Για σπουδές κοίτα εδώ:

          Welcome to studera.nu - Studera [NS4 version]

          Γενικές πληροφορίες για δουλειά:


          Αγγελίες για αγγλόφωνους:


          Για να διδάξεις θα πρέπει να κάνεις συμπληρωματικά παιδαγωγικά. Οπότε είναι κάτι που θα μπορείς να το κάνεις αφού μάθεις σουηδικά. Από όσο γνωρίζω δεν τρέχει αγγλόφωνο πρόγραμμα παιδαγωγικής και διδακτικής. Αν ψάχνοντας βρεις κάτι άλλο γράψτο κι εδώ.

          Comment


            Originally posted by Onthemove View Post
            Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και να φύγω από την Ελλάδα...
            Τελείωσα πληροφορική (2004) και απασχολούμουν ως εκπαιδευτικός (όχι μόνιμος) για 5 χρόνια.
            Σκέφτομαι να φρεσκάρω τις γνώσεις μου και να ριχτώ στο κυνήγι αναζήτησης εργασίας.
            Γνωρίζει κανείς αν η πληροφορική έχει ζήτηση στη Σουηδία;
            Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που μπορεί να μου προτείνει πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά με υψηλή ζήτηση αποφοίτων ή κάποιο site από το οποίο να ξεκινήσω την έρευνά μου;

            Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)
            Καλως ηρθες στην παρεα!
            Γνωριζω γενικα οτι αναγκη για πληροφορικαριους υπαρχει και αφου εχεις γνωσεις πανω σε υπολογιστες μπορεις ευκολα να δεις τι θεσεις συγκεκριμενα υπαρχουν.
            Στην σελιδα 65 αυτου του thread (αν σωστα το λεω) εχει συγκεντρωμενα αρκετα links που αφορουν στην σουδια.Αν λοιπον μπεις στην σελιδα του ΟΑΕΔ τουςArbetsf και την μεταφρασεις στα αγγλικα,
            θα βρεις μια τραπεζα αγγελιων που εχει τις αναγκες τους ανα πολη,επαγγελμα και περιοχη για να παρεις μια ιδεα για την ειδικοτητα σου.
            Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου


            για μεταπτυχιακα δεν εχω ιδεα...

            Comment


              Originally posted by Onthemove View Post
              Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και να φύγω από την Ελλάδα...
              Τελείωσα πληροφορική (2004) και απασχολούμουν ως εκπαιδευτικός (όχι μόνιμος) για 5 χρόνια.
              Σκέφτομαι να φρεσκάρω τις γνώσεις μου και να ριχτώ στο κυνήγι αναζήτησης εργασίας.
              Γνωρίζει κανείς αν η πληροφορική έχει ζήτηση στη Σουηδία;
              Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που μπορεί να μου προτείνει πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά με υψηλή ζήτηση αποφοίτων ή κάποιο site από το οποίο να ξεκινήσω την έρευνά μου;

              Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)
              Καλησπερα και σε σενα και καλως ηρθες

              Η αγορα εργασιας στην πληροφορικη ειναι αρκετα ενδιαφερουσα με παρα πολλες και διαφορετικες θεσεις εργασιας.Σαν αρχη απλα να μπεις στο νοημα(θεσεις εργασιας) δες εδω και εδω και εδω ειμαστε σε οτι αλλο....

              Comment


                Originally posted by antogeor View Post
                Καλησπερα και σε σενα και καλως ηρθες

                Η αγορα εργασιας στην πληροφορικη ειναι αρκετα ενδιαφερουσα με παρα πολλες και διαφορετικες θεσεις εργασιας.Σαν αρχη απλα να μπεις στο νοημα(θεσεις εργασιας) δες εδω και εδω και εδω ειμαστε σε οτι αλλο....
                ευχαριστώ πολύ ΟΛΟΥΣ για τις άμεσες απαντήσεις, ξεκινώ την αναζήτηση/μελέτη!!

                Comment


                  Originally posted by antogeor View Post
                  Οταν ανοιξα καποια στιγμη αυτο το θεμα σχετικα με τη μεταναστευση στη Σουηδια,φυσικα και περιμενα οτι θα ξεδιπλωναμε ολα τα στοιχεια που μας χαρακτηριζουν σαν μεσογειακο λαο.Ομμως ελπιζα οτι σε ενα τοσο "λεπτο" και προσωπικο θεμα,θα δειχναμε περισσοτερη του δεοντος υπευθηνοτητα,και αλληλεγγυη.Με αρκετο σκεπτικισμο λοιπον βλεπω να αναλωνομαστε σε αντιδικιες περι του ποια χωρα ειναι η καλυτερη,και ποια ειναι η πρωτη σε βιασμους η μη.
                  Νομιζω ειμαστε ολοι ενηλικα ατομα(ανω των 18),εχουμε ζησει σε ελλαδα και σουηδια,εχουμε ζησει σε πολεις,σε γκετο,σε δυσκολες περιοχες και καταστασεις,και ξερουμε να κρινουμε.
                  Θα ηθελα λοιπον,να κανουμε κατι διαφορετικο απο αυτο που κανουν τα υπολοιπα εκατομμυρια των ελληνων......να μην αντιδικουμε για ολα...

                  Φιλικοτατα προς ολους...

                  ΥΓ Και επιτελους Ελλαδα και Σουηδια ειναι δυο εθνη δυο κουλτουρες τελειως διαφορετικα,αρα μη συγκρισιμα..ας στρωθουμε λιγο στη δουλεια.......

                  συμφωνω με αυτα που λες απολυτα. εχω λιγο καιρο που παρακολουθω το θεμα (γιατι η Αυστραλια ειναι η πρωτη μου επιλογη και Σουηδια δευτερη) και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι απο τις 116 σελιδες ζητημα να εχουν πρακτικες πληροφοριες για την προετοιμασια καποιου για μεταναστευση στην Σουηδια οι μισες. Σημαντικες πληροφοριες χανονται αναμεσα στις αντιδικιες. Ισως θα πρεπει να ανοιξει μια καινουρια σελιδα πχ μεταναστευση στην Σουηδια 2, και να αρχισει απο την αρχη χωρις αντιδικιες αλλα πραγματικες πληροφοριες ή ας αφιερώσει καποιος γνωστης λιγο χρονο να απαριθμησει τα βηματα που πρεπει να κανει καποιος που θελει να μεταναστευσει στην Σουηδια. Ετσι οποιον του αρεσει να αντιδικει θα συνεχισει να αντιδικει και οποιος θελει να πληροφορηθει θα πληροφορηθει.
                  πραγμτικα εντελως φιλικα τα λεω αυτα

                  Comment


                    Originally posted by razor44 View Post
                    συμφωνω με αυτα που λες απολυτα. εχω λιγο καιρο που παρακολουθω το θεμα (γιατι η Αυστραλια ειναι η πρωτη μου επιλογη και Σουηδια δευτερη) και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι απο τις 116 σελιδες ζητημα να εχουν πρακτικες πληροφοριες για την προετοιμασια καποιου για μεταναστευση στην Σουηδια οι μισες. Σημαντικες πληροφοριες χανονται αναμεσα στις αντιδικιες. Ισως θα πρεπει να ανοιξει μια καινουρια σελιδα πχ μεταναστευση στην Σουηδια 2, και να αρχισει απο την αρχη χωρις αντιδικιες αλλα πραγματικες πληροφοριες ή ας αφιερώσει καποιος γνωστης λιγο χρονο να απαριθμησει τα βηματα που πρεπει να κανει καποιος που θελει να μεταναστευσει στην Σουηδια. Ετσι οποιον του αρεσει να αντιδικει θα συνεχισει να αντιδικει και οποιος θελει να πληροφορηθει θα πληροφορηθει.
                    πραγμτικα εντελως φιλικα τα λεω αυτα
                    Συντομα θα γινει και κατι σαν οδηγος μεταναστευσης σουηδιας

                    Comment


                      Originally posted by Onthemove View Post
                      Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και να φύγω από την Ελλάδα...
                      Τελείωσα πληροφορική (2004) και απασχολούμουν ως εκπαιδευτικός (όχι μόνιμος) για 5 χρόνια.
                      Σκέφτομαι να φρεσκάρω τις γνώσεις μου και να ριχτώ στο κυνήγι αναζήτησης εργασίας.
                      Γνωρίζει κανείς αν η πληροφορική έχει ζήτηση στη Σουηδία;
                      Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που μπορεί να μου προτείνει πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά με υψηλή ζήτηση αποφοίτων ή κάποιο site από το οποίο να ξεκινήσω την έρευνά μου;

                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)
                      Καλωσορισες στην παρεα μας !!!!
                      Οπως παραπανω γραφτηκε η πληροφορικη εχει ζητηση στην σουηδια !!!!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Originally posted by razor44 View Post
                        συμφωνω με αυτα που λες απολυτα. εχω λιγο καιρο που παρακολουθω το θεμα (γιατι η Αυστραλια ειναι η πρωτη μου επιλογη και Σουηδια δευτερη) και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι απο τις 116 σελιδες ζητημα να εχουν πρακτικες πληροφοριες για την προετοιμασια καποιου για μεταναστευση στην Σουηδια οι μισες. Σημαντικες πληροφοριες χανονται αναμεσα στις αντιδικιες. Ισως θα πρεπει να ανοιξει μια καινουρια σελιδα πχ μεταναστευση στην Σουηδια 2, και να αρχισει απο την αρχη χωρις αντιδικιες αλλα πραγματικες πληροφοριες ή ας αφιερώσει καποιος γνωστης λιγο χρονο να απαριθμησει τα βηματα που πρεπει να κανει καποιος που θελει να μεταναστευσει στην Σουηδια. Ετσι οποιον του αρεσει να αντιδικει θα συνεχισει να αντιδικει και οποιος θελει να πληροφορηθει θα πληροφορηθει.
                        πραγμτικα εντελως φιλικα τα λεω αυτα
                        Καλησπερα
                        Υπαρχει συγκεκριμενο θεμα με παρα πολλα λινκς που αφορουν την μεταναστευση στην σουηδια . Αλλα και απο τις αντιδικιες που λες , οι οποιες αφορουν την ζωη στην σουηδια , θα βρεις πληροφοριες που και αυτες χρειαζονται. Ας ειναι διαλογοι διαφωνιας. Μαθαινεις καποια πραγματα για τον τροπο ζωης ενος λαου μαθαινεις καποια πραγματα που πρεπει να προσεχεις κλπ. Εκτος απο τα διαδικαστικα που για την σουηδια δεν ειναι πολλα , καλο ειναι να συλλεξεις οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις, για τον τροπο ζωης , την κουλτουρα τον καιρο και ενα σωρο αλλα οχι μονο απο αυτο το φορουμ αλλα ψαχνοντας οσο μπορεις στο ιντερνετ.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Καλησπερα
                          Υπαρχει συγκεκριμενο θεμα με παρα πολλα λινκς που αφορουν την μεταναστευση στην σουηδια . Αλλα και απο τις αντιδικιες που λες , οι οποιες αφορουν την ζωη στην σουηδια , θα βρεις πληροφοριες που και αυτες χρειαζονται. Ας ειναι διαλογοι διαφωνιας. Μαθαινεις καποια πραγματα για τον τροπο ζωης ενος λαου μαθαινεις καποια πραγματα που πρεπει να προσεχεις κλπ. Εκτος απο τα διαδικαστικα που για την σουηδια δεν ειναι πολλα , καλο ειναι να συλλεξεις οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις, για τον τροπο ζωης , την κουλτουρα τον καιρο και ενα σωρο αλλα οχι μονο απο αυτο το φορουμ αλλα ψαχνοντας οσο μπορεις στο ιντερνετ.
                          "πληροφορηση για μεταναστευση στην Σουηδια"
                          "η ζωη στην Σουηδια"
                          Για καποιον που ξεκινα τωρα την αναζητηση πληροφοριων θα κοιταξει πρωτα το πρωτο και μετα το δευτερο.Πρεπει να υπαρχει διαχωρισμος πιστευω. ολες οι πληροφοριες ειναι καλες αλλα υπαρχει και μια σειρα προτεραιοτητας. Κοιταω πρωτα να εχω τις προυποθεσεις και μετα μπαινω σε λεπτομεριες. ετσι λειτουργω εγω τουλαχιστον.

                          Comment


                            Originally posted by razor44 View Post
                            "πληροφορηση για μεταναστευση στην Σουηδια"
                            "η ζωη στην Σουηδια"
                            Για καποιον που ξεκινα τωρα την αναζητηση πληροφοριων θα κοιταξει πρωτα το πρωτο και μετα το δευτερο.Πρεπει να υπαρχει διαχωρισμος πιστευω. ολες οι πληροφοριες ειναι καλες αλλα υπαρχει και μια σειρα προτεραιοτητας. Κοιταω πρωτα να εχω τις προυποθεσεις και μετα μπαινω σε λεπτομεριες. ετσι λειτουργω εγω τουλαχιστον.
                            Πατα το μεταναστευση και ελληνικη ομογενεια και μετα πατα το μεταναστευση στην σουηδια ( links )
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              παρτε κατι πολυ επικαιρο πριν πολλα χρονια...

                              Δάκης - Αλαλούμ - YouTube

                              Comment


                                Καλημέρα.

                                Καλό είναι να έχετε μαζί σας τα παρακάτω.

                                Για Γενικές διαδικασίες
                                Διαβατήριο με βιομετρικό σήμα ( νέου τύπου )
                                Ταυτότητα Νέου Τύπου με λατινικά
                                Νέα άδεια οδήγησης για όσους οδηγούν ( αυτή που μοιάζει με πιστωτική κάρτα )
                                Απολυτήριο Στρατού ( για τους άνδρες )
                                Έγγραφο Καθαρών Φρονημάτων
                                Έντυπο Οικογενειακής κατάστασης
                                Αριθμό ΑΦΜ ( Ελλάδας )
                                Αριθμό ΑΜΚΑ
                                Διεθνή Κάρτα Ασφάλισης ( για όσους το βιβλιάριο ασθενείας είναι σε ισχύ )
                                Μερικές έγχρωμες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου

                                Για εύρεση εργασίας
                                Μεταφρασμένο στα Αγγλικά και ακόμα καλύτερα στα Σουηδικά
                                Απολυτήριο Λυκείου ή όποιας Ανώτερης Κρατικής σχολής διαθέτετε
                                Πτυχίο όποιας ξένης γλώσσας τυχόν κατέχετε
                                Βιογραφικό Σημείωμα ( βγάλτε μπόλικα )
                                Συστάσεις εργοδοτών
                                Φωτοτυπίες Ενσήμων για απόδειξη προυπηρεσίας

                                ΤΙP: Αγοράστε ένα ντοσιέ με διαφάνειες και τακτοποιήστε τα όλα εκεί μέσα. Δείχνει συγκροτημένη προσωπικότητα

                                Για οτιδήποτε μου ξέφυγε θα επανέλθω

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X