Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by skonto View Post
    Καλημέρα.

    Καλό είναι να έχετε μαζί σας τα παρακάτω.

    Για Γενικές διαδικασίες
    Διαβατήριο με βιομετρικό σήμα ( νέου τύπου )
    Ταυτότητα Νέου Τύπου με λατινικά
    Νέα άδεια οδήγησης για όσους οδηγούν ( αυτή που μοιάζει με πιστωτική κάρτα )
    Απολυτήριο Στρατού ( για τους άνδρες )
    Έγγραφο Καθαρών Φρονημάτων
    Έντυπο Οικογενειακής κατάστασης
    Αριθμό ΑΦΜ ( Ελλάδας )
    Αριθμό ΑΜΚΑ
    Διεθνή Κάρτα Ασφάλισης ( για όσους το βιβλιάριο ασθενείας είναι σε ισχύ )
    Μερικές έγχρωμες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου

    Για εύρεση εργασίας
    Μεταφρασμένο στα Αγγλικά και ακόμα καλύτερα στα Σουηδικά
    Απολυτήριο Λυκείου ή όποιας Ανώτερης Κρατικής σχολής διαθέτετε
    Πτυχίο όποιας ξένης γλώσσας τυχόν κατέχετε
    Βιογραφικό Σημείωμα ( βγάλτε μπόλικα )
    Συστάσεις εργοδοτών
    Φωτοτυπίες Ενσήμων για απόδειξη προυπηρεσίας

    ΤΙP: Αγοράστε ένα ντοσιέ με διαφάνειες και τακτοποιήστε τα όλα εκεί μέσα. Δείχνει συγκροτημένη προσωπικότητα

    Για οτιδήποτε μου ξέφυγε θα επανέλθω

    Σπύρος

    Καλημερα και καλη εβδομαδα

    Comment


      Originally posted by ευανθια View Post
      Καλησπερα
      Στεφανο δεν λενε τον αντρα σου ? Ειναι τωρα στην γερμανια ? Ευχομαι να σας πανε ολα καλα
      σευχαριστω Ευανθια μου νασαι καλα ναι γερμανια ειναι,αν και τον βλεπω να μουρχετε πισω...τελος παντον μην κουραζω με τα δικα μου γιατι δεν μαρεσει να ριχνω και τους αλλους..καλη δυναμη σολο το κοσμο που ζει με την ελπιδα να φτιαξει κατι καλυτερο στη ζωη του..παλεψτε το αλλα αν δεν ερθουν τα πραγματα οπως τα περιμενετε δεν τρεχει και κατι..δεν θα πεθανουμε κιολας και ας μεινουμε και στην ελλαδα..σημασια εχει να το παλευουμε οπου κιαν ειμαστε σοποια χωρα κιαν ειμαστε και στις οποιες καταστασεις και να βρεθουμε...
      Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

      Comment


        Originally posted by skonto View Post
        Καλημέρα.

        Καλό είναι να έχετε μαζί σας τα παρακάτω.

        Για Γενικές διαδικασίες
        Διαβατήριο με βιομετρικό σήμα ( νέου τύπου )
        Ταυτότητα Νέου Τύπου με λατινικά
        Νέα άδεια οδήγησης για όσους οδηγούν ( αυτή που μοιάζει με πιστωτική κάρτα )
        Απολυτήριο Στρατού ( για τους άνδρες )
        Έγγραφο Καθαρών Φρονημάτων
        Έντυπο Οικογενειακής κατάστασης
        Αριθμό ΑΦΜ ( Ελλάδας )
        Αριθμό ΑΜΚΑ
        Διεθνή Κάρτα Ασφάλισης ( για όσους το βιβλιάριο ασθενείας είναι σε ισχύ )
        Μερικές έγχρωμες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου

        Για εύρεση εργασίας
        Μεταφρασμένο στα Αγγλικά και ακόμα καλύτερα στα Σουηδικά
        Απολυτήριο Λυκείου ή όποιας Ανώτερης Κρατικής σχολής διαθέτετε
        Πτυχίο όποιας ξένης γλώσσας τυχόν κατέχετε
        Βιογραφικό Σημείωμα ( βγάλτε μπόλικα )
        Συστάσεις εργοδοτών
        Φωτοτυπίες Ενσήμων για απόδειξη προυπηρεσίας

        ΤΙP: Αγοράστε ένα ντοσιέ με διαφάνειες και τακτοποιήστε τα όλα εκεί μέσα. Δείχνει συγκροτημένη προσωπικότητα

        Για οτιδήποτε μου ξέφυγε θα επανέλθω

        Σπύρος

        Έγγραφο Καθαρών Φρονημάτων

        Αυτο τι ειναι? υπαρχη τετοιο εγγραφο ??

        Comment


          nemo1 καλησπέρα. Δίνεται απο τα ΚΕΠ για ιδιωτική χρήση ή ζητείται ενδουπηρεσιακά ( χωρίς εσύ να το παίρνεις είδηση ) απο υπηρεσίες του δημοσίου.

          Αναφέρεται στο ότι δεν έχεις καταδικαστεί σε κάτι και εκκρεμεί σε βάρος σου καταδίκη.

          Comment


            Originally posted by skonto View Post
            nemo1 καλησπέρα. Δίνεται απο τα ΚΕΠ για ιδιωτική χρήση ή ζητείται ενδουπηρεσιακά ( χωρίς εσύ να το παίρνεις είδηση ) απο υπηρεσίες του δημοσίου.

            Αναφέρεται στο ότι δεν έχεις καταδικαστεί σε κάτι και εκκρεμεί σε βάρος σου καταδίκη.
            Καλησπερα skonto
            Μαλλον για το πιστοποητικού ποινικού μητρώου μιλας

            Comment


              Originally posted by skonto View Post
              Καλημέρα.

              Καλό είναι να έχετε μαζί σας τα παρακάτω.

              Για Γενικές διαδικασίες
              Διαβατήριο με βιομετρικό σήμα ( νέου τύπου )
              Ταυτότητα Νέου Τύπου με λατινικά
              Νέα άδεια οδήγησης για όσους οδηγούν ( αυτή που μοιάζει με πιστωτική κάρτα )
              Απολυτήριο Στρατού ( για τους άνδρες )
              Έγγραφο Καθαρών Φρονημάτων
              Έντυπο Οικογενειακής κατάστασης
              Αριθμό ΑΦΜ ( Ελλάδας )
              Αριθμό ΑΜΚΑ
              Διεθνή Κάρτα Ασφάλισης ( για όσους το βιβλιάριο ασθενείας είναι σε ισχύ )
              Μερικές έγχρωμες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου

              Για εύρεση εργασίας
              Μεταφρασμένο στα Αγγλικά και ακόμα καλύτερα στα Σουηδικά
              Απολυτήριο Λυκείου ή όποιας Ανώτερης Κρατικής σχολής διαθέτετε
              Πτυχίο όποιας ξένης γλώσσας τυχόν κατέχετε
              Βιογραφικό Σημείωμα ( βγάλτε μπόλικα )
              Συστάσεις εργοδοτών
              Φωτοτυπίες Ενσήμων για απόδειξη προυπηρεσίας

              ΤΙP: Αγοράστε ένα ντοσιέ με διαφάνειες και τακτοποιήστε τα όλα εκεί μέσα. Δείχνει συγκροτημένη προσωπικότητα

              Για οτιδήποτε μου ξέφυγε θα επανέλθω

              Σπύρος

              Ρε παιδιά! Τα μισά δεν τα χρειαζόσαστε!
              Αυτά για παράδειγμα
              Απολυτήριο Στρατού ( για τους άνδρες ) - Μόνο αν πάτε στην πρεσβεία για κάποιο λόγο
              Έγγραφο Καθαρών Φρονημάτων - Έχει δίκιο κάποιος, είναι για το ποινικό μητρώο - ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΣΑΣΤΕ! Αν τυχόν σας το ζητήσουν αργότερα, εννοούν από Σουηδία!
              Έντυπο Οικογενειακής κατάστασης - Μόνο αν έρχεστε με την οικογένεια σας, δηλαδή με παιδιά, αλλοιώς ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΑΙ!
              Αριθμό ΑΦΜ ( Ελλάδας ) - ΟΧΙ
              Αριθμό ΑΜΚΑ - ΟΧΙ
              Διεθνή Κάρτα Ασφάλισης ( για όσους το βιβλιάριο ασθενείας είναι σε ισχύ ) - Μάλλον την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης εννοεις.
              Μερικές έγχρωμες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου - ΟΧΙ, γιατί εδώ έχουν άλλο μέγεθος.

              Comment


                Originally posted by skonto View Post
                Καλημέρα.

                Καλό είναι να έχετε μαζί σας τα παρακάτω.


                Για εύρεση εργασίας
                Μεταφρασμένο στα Αγγλικά και ακόμα καλύτερα στα Σουηδικά
                Απολυτήριο Λυκείου ή όποιας Ανώτερης Κρατικής σχολής διαθέτετε
                Πτυχίο όποιας ξένης γλώσσας τυχόν κατέχετε
                Βιογραφικό Σημείωμα ( βγάλτε μπόλικα )
                Συστάσεις εργοδοτών
                Φωτοτυπίες Ενσήμων για απόδειξη προυπηρεσίας

                ΤΙP: Αγοράστε ένα ντοσιέ με διαφάνειες και τακτοποιήστε τα όλα εκεί μέσα. Δείχνει συγκροτημένη προσωπικότητα

                Για οτιδήποτε μου ξέφυγε θα επανέλθω

                Σπύρος
                Συστάσεις εργοδοτών - ΑΔΙΚΑ ΘΑ ΤΙΣ ΕΧΕΤΕ! Όταν γράφουν εδώ συστάσεις, εννοούν από κάποιον στη Σουηδία.
                Φωτοτυπίες Ενσήμων για απόδειξη προυπηρεσίας - ΜΗΝ ΤΙΣ ΔΕΙΞΕΤΕ ΚΑΝ, ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΑΝ ΟΥΦΟ!

                Αντίθετα χρειάζεται και ένα προσωπικό γράμμα.

                Comment


                  Και για οσους τους ενδιαφερει ο καιρος........μολις αρχισε λιγο να χιονιζει.....

                  Comment


                    μια ερωτηση..απ τη στιγμη που εχουμε συστατικες επιστολες οι οποιες αναγραφουν το διαστημα το οποιο εργαστηκαμε...για πιο λογο να παρουμε και τα ενσημα?

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους,

                      πράγματι νωρίτερα έριχνε έτσι ένα ψηλό χιονάκι,
                      ίσως ήρθε η ώρα να δω και εγώ μια άσπρη μέρα lol lol
                      παρατήρησα ότι το κρύο είναι οκ αρκεί εκεί που είσαι να μην φυσάει αέρας γιατι άμα φυσάει....

                      Είμαι κι εγώ στη Στοκχόλμη και αγωνίζομαι για αυτό που όλοι μας εδώ στο πατριωτάκι λίγο πολύ ονειρευόμαστε.

                      σας εύχομαι καληνύχτα...
                      Κώστας.

                      Comment


                        Originally posted by Kostas_scania View Post
                        Καλησπέρα σε όλους,

                        πράγματι νωρίτερα έριχνε έτσι ένα ψηλό χιονάκι,
                        ίσως ήρθε η ώρα να δω και εγώ μια άσπρη μέρα lol lol
                        παρατήρησα ότι το κρύο είναι οκ αρκεί εκεί που είσαι να μην φυσάει αέρας γιατι άμα φυσάει....

                        Είμαι κι εγώ στη Στοκχόλμη και αγωνίζομαι για αυτό που όλοι μας εδώ στο πατριωτάκι λίγο πολύ ονειρευόμαστε.

                        σας εύχομαι καληνύχτα...
                        Κώστας.
                        Καλημερα ! Καλωσορισες !
                        Σου εστειλα πμ.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Τι μεσημέρι και αυτό ?

                          Καλησπέρα.
                          Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή μια συζήτηση που είχα νωρίς σήμερα το μεσημέρι.
                          Το θέμα ? Τι πρέπει να έχει μαζί του κάποιος πριν φύγει για εξωτερικό.
                          Τελικά κατέληξα στο να έχει θάρρος.

                          Όχι δεν είμαι τρελός. Και για αυτό φοβάμαι. Σίγουρα δεν είναι απλό πράγμα να κατεβαίνεις από ένα αεροπλάνο σε μία χώρα στη μέση του πουθενά. Κανένας συγγενής, κανένας φίλος να σε περιμένει, με μία – δύο βαλίτσες στα χέρια, να σκέφτεσαι και τώρα τι κάνω.
                          Χιλιάδες πράγματα, κανένα έτοιμο και πίσω μια οικογένεια να παρακαλά να πετύχεις για να μπορέσει να επιβιώσει και εκείνη μαζί σου, καθώς θα σε ακολουθήσει σε δεύτερη φάση. Φύγε τώρα εσύ, σταθεροποιήσου και θα έρθουμε και εμείς.

                          Φορτωμένος όνειρα, ελπίδες και προσδοκίες. Από πού να αρχίσεις και που να φτάσεις.
                          Πρέπει να έχεις φροντίσει που θα μείνεις. Πρέπει να είσαι υπομονετικός. Πρέπει να είσαι ευγενικός και ευθύς. Δεν πρέπει κανείς να καταλάβει πόσο ανάγκη έχεις την δουλειά, την οποιαδήποτε δουλειά, υπάρχει ο κίνδυνος να σε εκμεταλλευτεί. Πρέπει να μάθεις την γλώσσα. Όχι όπως την φαντάζεσαι αλλά όπως πρέπει. Να γίνεις ένα με το σύνολο. Να ακολουθήσεις την κουλτούρα του τόπου, να κάνεις γνωριμίες ( οι φιλίες για μετά ), να ανοιχθείς τόσο όσο πρέπει, να εξελιχθείς σταδιακά.
                          Πρέπει να μάθεις να επιβιώνεις. Και καλά για όσους το ξέρουν ( τυχεροί όσοι έχουν ζήσει εργένηδες, άνδρες ή γυναίκες ) οι άλλοι πρέπει να το μάθουν.

                          Απλά πράγματα γίνονται βουνό, πρίν ακόμα ξεκινήσεις. «… Να πάρω και σεντόνια μαζί μου ή θα αγοράσω από εκεί ?» Αν πρόκειται να μαγειρεύω εγώ θα πρέπει να αγοράσω κατσαρόλες πιάτα και πιρούνια ? Θα τα προφτάσω να τα αγοράσω ( αν δεν υπάρχουν αυτά ) από τη πρώτη μέρα που θα είμαι εκεί.? Μπα άστα ! Θα φάω την πρώτη μέρα έξω κάτι πρόχειρο και βλέπω για αυτά την επομένη. Ο χρόνος γίνεται σχετικός. Πρέπει να γίνουν όλα γρήγορα και σωστά. Δεν επιτρέπονται λάθη, δεν επιτρέπεται χάσιμο χρόνου. Άγχος ? πιο άγχος ? Δεν υπάρχει χρόνος για άγχος !

                          Τα λεφτά μετρημένα. Μερικά από την μπάντα, μερικά από δανεικά, κουκιά μετρημένα. Προτεραιότητες. 1η) Διαμονή. Με υπό το μηδέν βαθμούς δεν είναι για να την περνάς στη φύση . 2η) Φαγητό. Όχι ποσοτικό αλλά ποιοτικό. Πρέπει όχι μόνο να ζήσεις, αλλά να είσαι και ικανός να μπορείς να ψάξεις για δουλειά. Πρέπει να είσαι υγιής. 3η) Χάρτες, μετακίνηση, τηλέφωνα γνωστών, εταιριών, αγγελίες. Κτυπάς πόρτες μικρές μεγάλες και ζητάς δουλειά. Βιογραφικά στα χέρια. Δεν κολλάς πουθενά. Όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες. Εντάξει κάποιοι έχουν πιο ίσιες από κάποιους άλλους, αλλά και εδώ στην Ελλάδα δεν γίνεται αυτό ?

                          Πως μιλάς και συνεννοείσαι στην αρχή ? Με Αγγλικά με Σουηδικά με χειρονομίες με ότι μπορέσεις. Προσοχή μη σου φύγει λόγω εκνευρισμού καμία Ελληνική-Διεθνή βρισιά. Το Μακάκας είναι παγκοσμίως γνωστό.

                          Τι λέγαμε στην αρχή. Θάρρος. Σίγουρα χρειάζεται.

                          Σκέφτηκα. Όλοι εδώ μέσα είναι πραγματικά αξιόλογα πρόσωπα. Όλοι ! το εννοώ. Μπορούμε να δημιουργήσουμε δύο πράγματα. 1ον) ένα κατάλογο με λογαριασμούς Skype από τον καθένα μας, έτσι ώστε και πέρα από την γραπτή επικοινωνία να έχουμε και μια φωνητική επικοινωνία και 2ον) μία ομάδα πρώτων βοηθειών νέο-μεταναστών, έτσι ώστε να μπορεί ο καθένας να βοηθά με όποιο τρόπο μπορεί ( και αν μπορεί ) αυτούς που έρχονται στη ξενιτιά . Το .. ξέρεις φίλε… έμαθα ότι η Τάδε εταιρία ζητά άτομα ή ότι ο Τάδε κύριος ή κυρία στον Τάδε οργανισμό βοηθά Έλληνες, ή έμαθα ότι αδειάζει ένα δωμάτιο εκεί ή ότι υπάρχουν καταλύματα ή διαμερίσματα σε αυτή τη πλευρά της πόλης, μεταξύ μας θα είναι απείρως χρήσιμο. Φτιάχνουμε όλοι μας ένα λογαριασμό με όλα τα ονόματα διευθύνσεων των e-mail γράφουμε κάτι και το στέλνουμε ομαδικώς. Κάποιους δεν θα τους αφορά κάποιους θα τους βοηθήσει.
                          Μπορεί κάποιοι Έλληνες να μην φέρονται όπως θα έπρεπε για Έλληνες, όμως εμείς, που καλώς δείξαμε ότι αποτελούμε μια παρέα, πρέπει να συσπειρωθούμε. Αν κάποιοι πιστέψουν το .. εμάς ρε φίλε ποιος μας βοήθησε, είναι ο κανόνας, έ τότε δεν πειράζει, ας μη βοηθήσουν. Όμως αν έστω και ένας βοηθήσει, τότε αυτό θα είναι τρομερό.

                          Μακάρι μετά από κάποιο διάστημα να μπορούμε όλοι μαζί να βρισκόμαστε και να θυμόμαστε το τι περνάγαμε και να γελάμε.
                          Σίγουρα οι δυσκολίες της ζωής ενώνουν τους ανθρώπους και δημιουργούν σχέσεις φιλίας.
                          Για όσους θελήσουν να επικοινωνήσουν μαζί μου αφήνω το e-mail μου s.kontorlis@gmail.com και το όνομά μου στο Skype .. skonto_1962. Και για όσους δεν κατάλαβαν το 1962 είναι η ημερομηνία γέννησής μου.

                          Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτά θα ήθελα να τονίσω πως οι εμψυχωτές μου σε αυτή την προσπάθεια που κάνω, όπως και το για ποιο λόγο επέλεξα την Σουηδία αντί για κάποιο άλλο τόπο εύρεσης εργασίας δεν είναι παρά τα ίδια άτομα με τα οποία συνομιλώ τώρα. Όλα τα παιδιά του Forum αυτού.
                          Πάντα φίλος σας … Σπύρος

                          Comment


                            Originally posted by Minos View Post
                            Ρε παιδιά! Τα μισά δεν τα χρειαζόσαστε!
                            Αυτά για παράδειγμα
                            Απολυτήριο Στρατού ( για τους άνδρες ) - Μόνο αν πάτε στην πρεσβεία για κάποιο λόγο
                            Έγγραφο Καθαρών Φρονημάτων - Έχει δίκιο κάποιος, είναι για το ποινικό μητρώο - ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΣΑΣΤΕ! Αν τυχόν σας το ζητήσουν αργότερα, εννοούν από Σουηδία!
                            Έντυπο Οικογενειακής κατάστασης - Μόνο αν έρχεστε με την οικογένεια σας, δηλαδή με παιδιά, αλλοιώς ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΑΙ!
                            Αριθμό ΑΦΜ ( Ελλάδας ) - ΟΧΙ
                            Αριθμό ΑΜΚΑ - ΟΧΙ
                            Διεθνή Κάρτα Ασφάλισης ( για όσους το βιβλιάριο ασθενείας είναι σε ισχύ ) - Μάλλον την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης εννοεις.
                            Μερικές έγχρωμες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου - ΟΧΙ, γιατί εδώ έχουν άλλο μέγεθος.
                            Καλησπερα και απο Θεσσαλονικη
                            Εδω οχι μονο δεν χιονιζει, ειναι τοσο μαλακος ο καιρος σημερα που προβληματιζεσαι τι μηνα εχουμε, παρολο που ψιχαλησε λιγο.. απο αυριο ειπαν για πτωση θερμοκρασιας
                            Εχω μια απορια και απευθυνομαι κυριως σε αυτους που ανεβηκαν σουηδια τα 2 τελευταια χρονια: Η ευρωπαικη καρτα ασθενειας που βγαινει απο το ασφαλιστικο σου ταμειο, σας ζητηθηκε πουθενα , στον OAEΔ τους, για να βγαλετε το personnummer ή σουηδικη ταυτοτητα ή οπουδηποτε αλλου τελος παντων ?

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Καλημερα ! Καλωσορισες !
                              Σου εστειλα πμ.
                              Γεια και απο μενα
                              Νομιζω οτι καταφερα να σου στειλω ενα π. μ. πες μου καποια στιγμη αν εκανα σωστα την διαδικασια και το ελαβες...
                              tack så mycket!

                              Comment


                                Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                                Γεια και απο μενα
                                Νομιζω οτι καταφερα να σου στειλω ενα π. μ. πες μου καποια στιγμη αν εκανα σωστα την διαδικασια και το ελαβες...
                                tack så mycket!
                                Ναι το ελαβα το πμ σου. Σου απαντησα κιολας ! Σωστα εκανες την διαδικασια
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X