Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
    Καλησπερα
    πηγα σημερα στο προξενειο της σουηδιας στην θεσσαλονικη για να μαθω σε τι θα μπορουσαν να βοηθησουν γενικα και ειδικα αν χρειαζεται η ευρωπαικη καρτα ασθενειας.
    Εμαθα λοιπον τα εξης: οπως ειπε και η Ευανθια την καρτα ασθενειας θα την χρειαστεις μονο αν δειξεις οτι εχεις χρηματα για να βγαλεις με αυτον τον τροπο το personnummer χωρις να εχεις δουλεια, τα χρηματα βεβαια φαινεται οτι αυξηθηκαν και μου ειπε για 15.000 ευρω σε καταθεσεις!
    Επισης τα πιστοποιητικα γεννησεως, ληξιαρχικες πραξεις γαμου μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μεταφρασμενα, εξυπηρετει ομως η μεταφραση ειτε σε σουηδικα ειτε σε αγγλικα για να κινηθουν οι διαδικασιες γρηγοροτερα
    Με παρεπεμψε στο SWEDEN.SE - The official gateway to Sweden και μου ειπε οτι χρειαζομαι βρισκεται εκει μεσα..
    Δεν νομιζω οτι σας κατατοπισα αλλα την προσπαθεια να βγαλω λιγο ακρη την εκανα..
    Οντως η ληξιαρχικη πραξη γαμου , και το πιστοποιητικο γεννησεως δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μεταφρασμενα , γιατι αυτοι ετσι κιαλλιως τα μεταφραζουν μονοι τους για να ειναι σιγουροι ,Το πιστοποιητικο γαμου μου το ειχα μεταφρασμενο τους το εδωσα , αλλα του γιου μου την ληξιαρχικη πραξη γεννησης δεν την ειχα μεταφρασει και δεν υπηρξε κανενα προβλημα. Μαλλον τα λεφτα που ζητανε αυξηθηκανε οντως. Πρεπει να κοιταει κανεις συνεχεια , γιατι αρκετα συχνα κανουν αλλαγες. Το ξερετε οτι λιγο πριν ερθω εγω , δηλαδη πριν το καλοκαιρι του 2010 , το μονο που ζηταγανε για τον αριθμο , ηταν μια διευθυνση διαμονης και τιποτε αλλο , ουτε χαρτι δουλειας ουτε τιποτα . Και πιο παλια μου εχουν πει οτι και με την διευθυνση του ξενοδοχειου επαιρνες τον αριθμο. Δυστυχως τα δυσκολεψανε πολυ και η δυσκολια επιασε κιεμενα στην αρχη και παραλιγο να την πατησω.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Καλημέρα. Μία ερώτηση. Μιας και πρόκειται να ανεβώ μόνος μου ( θα αφήσω πίσω μου την υπόλοιπη οικογένεια ), σκέφτεστε ότι θα μου ήταν χρήσιμο να βγάλω απο τώρα το πιστοποιητικό γάμου και το οικογενειακής κατάστασης ή να περιμένω να βγούν όταν θα έρθουν και οι δικοί μου. Μιας και αυτά έχουν 3μηνη διάρκεια. ?

      Comment


        Πάντως, είναι λογικό να ζητούν περισσότερα ευρώ μιας και η αντιστοιχία ευρώ-κορώνας έχει πέσει πολύ σε σχέση με 2-3 χρόνια πριν. Όσο πέφτει το ευρώ, τόσο το χειρότερο...

        Comment


          λοιπον εχω ξεκινησει να ψαχνω για σπιτι....αν κανενα απο τα παιδια που ειναι επανω εχει τπτ στα υποψιν του...και για δωματιο ακομα για συγκατοικηση...ας με ενημερωσει.
          ευχαριστω εκ των προτερων

          Comment


            Originally posted by saetron View Post
            λοιπον εχω ξεκινησει να ψαχνω για σπιτι....αν κανενα απο τα παιδια που ειναι επανω εχει τπτ στα υποψιν του...και για δωματιο ακομα για συγκατοικηση...ας με ενημερωσει.
            ευχαριστω εκ των προτερων
            σου εστειλα πμ

            Comment


              Ασχετο
              αλλα αφου εισαι Σπυρος και γιορταζεις σημερα ..χρονια σου καλα
              και οτι καλυτερο να εισπραξεις απο την προσπαθεια σου στην σουηδια!!!

              Comment


                Ευχαριστώ Νεομετανάστρια

                Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Μπορεί να γιορτάζω σήμερα αλλά απο ότι βλέπεις στη διαφορά των μηνυμάτων ( 21:58 με 10:12 ) είμαι κολλημένος στο Pc στα θέματα για τη Σουηδία.

                Να σου ευχηθώ με τη σειρά μου να γίνουν και οι δικές σου επιθυμίες πραγματικότητα.

                Σπύρος

                Comment


                  Originally posted by skonto View Post
                  Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Μπορεί να γιορτάζω σήμερα αλλά απο ότι βλέπεις στη διαφορά των μηνυμάτων ( 21:58 με 10:12 ) είμαι κολλημένος στο Pc στα θέματα για τη Σουηδία.

                  Να σου ευχηθώ με τη σειρά μου να γίνουν και οι δικές σου επιθυμίες πραγματικότητα.

                  Σπύρος
                  Καλησπερα Σπυρο !
                  Χρονια πολλα και απο εμενα
                  Ευχομαι να ζησεις καλα εσυ και η οικογενεια σου οπου και οπως εσυ επιθυμεις !!!!
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Originally posted by skonto View Post
                    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Μπορεί να γιορτάζω σήμερα αλλά απο ότι βλέπεις στη διαφορά των μηνυμάτων ( 21:58 με 10:12 ) είμαι κολλημένος στο Pc στα θέματα για τη Σουηδία.

                    Να σου ευχηθώ με τη σειρά μου να γίνουν και οι δικές σου επιθυμίες πραγματικότητα.

                    Σπύρος
                    Καλησπερα και απο μενα και χρονια πολλα!!!

                    Να πανε ολα καλα στο επομενο μεγαλο σου βημα,και δυστηχος δεν εχω κανενα νεο απο το θεμα σπιτιου που σου ειχα πει.....ολα θα πανε καλα ομμως γιατι......

                    Comment


                      Θα σας χαλασω λιγο την γιορτινη ατμοσφαιρα αλλα........προσεξτε λιγο οσοι ακομμα δεν εχουν ανεβει και εχουν λεφτα στις ελληνικες τραπεζες.
                      Χωρις κανενα πανικο,ετσι μια απλη αναγνωση καθημερινα ολων των ειδησεων..
                      Για να εξηγησω απλα περιμενουν κατι....Εδω

                      Comment


                        Χρόναι πολλά Σπύρο! Όλες σου οι επιθυμίες να γίνουν πραγματικότητα

                        Comment


                          Αν και λιγο καθυστερημενα σου ευχομαι κ εγω χρονια πολλα και οτι επιθυμεις!
                          Ευχομαι να σου πανε ολα καλα σε αυτο το καινουριο σου βημα!
                          Και κυριως σου ευχομαι παντα υγεια,το σημαντικοτερο

                          Comment


                            Καλημέρα. Σας ευχαριστώ όλους. Υπόσχομαι ομαδικό κέρασμα όταν σας συναντήσω με το καλό όλους επάνω στη Σουηδία. ( να ένα ακόμα κίνητρο να ανεβούμε όλοι επάνω ).

                            Comment


                              καλημερα πολυχρονος και απο εμενα...

                              Comment


                                Και να που προέκειψε θεματάκι. Προσπαθώντας να κλείσω πτήση στις 16 Ιανουαρίου ( ΝΑΙΙΙΙ !!! έφτασε η ώρα ) , μπήκα στο Φθηνές πτήσεις από Θεσσαλονίκη προς Στοκχόλμη Αρλάντα στη Skyscanner και ανεξάρτητα απο τις τιμές που μου έδειχνε ζήτησα καλύτερη αναζήτηση πατώντας την 16/1 και μου έβγαλε την EasyJet με ανταπόκριση μέσω Βερολίνου στα 80ευρώ με διάρκεια πτήσης 9ώρες ( λόγω της ανταπόκρισης έχει να περιμένεις περίπου 5 ώρες στο αεροδρόμιο... τέλος πάντων ) απο το μεσημέρι 2:50 έως αργά το βράδυ 22:50.

                                Θα έλεγα καλά έως εδώ. το εισητήριο για την πρώτη πτήση έχει περίπου 30ευρώ ( θα το εξηγήσω παρακάτω ) Όμως μπαίνοντας για τις κρατήσεις των εισιτηρίων μία απο τις ερωτήσεις που μου έκανε ήταν για το βάρος των αποσκευών. Το οποίο ουσιαστικά διπλασιάζει το εισιτήριο. Για μία αποσκευή 20 κιλών προσθέτει 17ευρώ. Αν το βάρος διαιρεθεί απο 10κιλά σε 2 αποσκευές ( αντι για μία ) τότε είναι 17 Χ 2 = 34ευρώ. Και αν πείς ότι παίρνεις 2 αποσκευές απο 15κιλά την καθε μία ... γειά σου ανέβηκες στα 108 ευρώ μόνο για τις αποσκευές. Αν υποθέσω ότι παίζει αυτό το σενάριο και στην ανταποκρίτια εταιρία πάμε στα 216 ευρώ.

                                Τα εισιτήρια τώρα αναλόγως πως θα πληρωθούν έχουν και άλλη τιμή. Αν πληρωθούν με κάρτα ξεκινάνε απο τα 30 ευρώ ( στην πρώτη εταιρία ) και φτάνουν τα 45 ευρώ. Με περίπου τα ίδια χρήματα και για την δεύτερη φτάσαμε και ξεπεράσαμε τα αρχικά 80 ευρώ των εισιτηρίων. Συνολικά το κουστούμι ξεπέρασε τα 320 ευρώ. Εντάξει για το Βόλο Θεσσαλονίκη δε κάνω κουβέντα.

                                Εσείς κάνατε κάτι άλλο ή βρήκατε κάποια άλλη λύση. Γιατί αν είναι να φτάσω σε τέτοια νούμερα θα την ψάξω να έρθω ( ούπσ να έρθω είπα όχι να πάω .. ήδη αισθάνομαι οτι είμαι εκεί... καλό αυτό ) με το δικό μου αυτοκίνητο, να κάνω και τουρισμό

                                Ευχαριστώ, ακούω γνώμες.

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X