Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Bρε παιδια τι χαμος ειναι αυτος?Επικρατει γενικα ενας εκνευρισμος αλλα δεν χρειαζεται να σκοτωνομαστε
    Καλο ειναι να ξερουμε και την καλη αλλα κ την κακη πλευρα μιας χωρας.Γιαυτο ρωτησα.
    Υπαρχουν ανθρωποι προφανως που εφυγαν κ γυρισαν πισω.Αλλα υπαρχουν ανθρωποι που εκαναν τη ζωη τους και εμειναν εξω.Εγω γνωρισα ενα κυριο που γυρισε για οικογενειακους λογους απο Ολλανδια και κλαιει με μαυρο δακρυ που την αφησε.Ξερω και ανθρωπους που γυρισαν πισω με τα ιδια ναυλα που λενε.
    Νομιζω ειναι κ θεμα χαρακτηρα.Τι ζηταει κανεις.
    Αλλοι θελουν μια ησυχη ζωη και να νιωθουν ασφαλεια.Αλλοι δεν αντεχουν τη μονοτονια.
    Εχει να κανει με τον ανθρωπο πιστευω.Αρα τζαμπα οι καβγαδες..
    Εγω παντως πηγα για διακοπες στη Στοκχολμη κ ειλικρινα εκει γνωρισα τους πιο ευγενικους κ χαμογελαστους ανθρωπους που εχω δει.Ειχε και φεστιβαλ μουσικης τον Αυγουστο κ γινοταν χαμος απο κοσμο.Μουσικες,συγκροτηματα νεολαια.
    Ισως το χειμωνα βεβαια να ειναι διαφορετικα τα πραγματα..
    Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον sacks απο καθαρη περιεργεια για να μαθω δεν υπαρχει τιποτα που να ειναι καλο για σενα στην Σουηδια?Θα ηθελα την αποψη σου.Εδω στην Ελλαδα τι αλλο περα απο τη διασκεδαση θεωρεις σημαντικο.Εντελως φιλικα θα ηθελα να μαθω τι σε κραταει εδω
    Το συστημα υγειας μιας χωρας πχ ειναι κατι πολυ σημαντικο οχι μονο για εμας αλλα και για τα παιδια μας.Αλλα και για τα γηρατια μας.Η οικονομια της επισης μια κ καποτε θα χρειαστουμε συνταξη..Η παιδεια.Οι παροχες μιας χωρας.Αν εισαι ατομο με ειδικες αναγκες εδω στη θεσσαλονικη εισαι καθηλωμενος σπιτι σου.Ζωη κολαση.
    Απο την αλλη εγω ετσι κ αλλιως δουλευω παρα πολλες ωρες.Ολη μερα.Ουτε βολτες μπορω να χαρω ουτε τιποτα.Αρα δεν θα με χαλουσε ενα κρατος να μου προσφερει τουλαχιστον την ασφαλεια που ζηταω κ ας δουλευω αρκετα.

    Comment


      #92
      vaso pas dokimazeis kai kathese i feugeis..na xereis oti stirizese mono sta dika sou xeria kai min zitas apo kanenan na se voithisei......den iparxei ellinas pou na pige souidia kai na min egine komplexikos.....auto exo na sou po mono....apo kei kai pera tha krineis esi,,,,,,kai tha katalaveis polla....

      Comment


        #93
        Originally posted by sacks View Post
        vaso pas dokimazeis kai kathese i feugeis..na xereis oti stirizese mono sta dika sou xeria kai min zitas apo kanenan na se voithisei......den iparxei ellinas pou na pige souidia kai na min egine komplexikos.....auto exo na sou po mono....apo kei kai pera tha krineis esi,,,,,,kai tha katalaveis polla....
        Ευχαριστω για την απαντηση. Σιγουρα ο καθενας εχει τις εμπειριες του.
        Καθε αποψη δεκτη.

        Comment


          #94
          Originally posted by sacks
          min stenaxoriese...meno stin elladitsa mou kai tous ta perno xontra kiria mou...na to thimase....an eisai magas na to kaneis.....kai ade kai sto xorio sou pou mou itheles kai souidia..sigoura eisai ekei i vriskese se kamia ouganta?giati apo auta pou grafeis gia souidia den miazoun......
          ΕΣΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΧΟΝΤΡΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΟΣΜΟ ΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΛΕΥΕΣΑΙ ΚΙΟΛΑΣ? ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΘΕΛΕΙΣ 10.000 ΕΥΡΩ. ΕΣΥ ΠΟΣΑ ΕΣΚΑΣΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ? ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ? ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ Ή ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΟΥΝΑ? ΤΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΕΙΣ? ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ? ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΛΑΜΟΓΙΟ Ή ΤΙ ΚΟΜΑΤΟΣΚΥΛΟ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΕΠΙ ΝΔ ΓΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ........

          Comment


            #95
            Originally posted by vaso31 View Post
            Bρε παιδια τι χαμος ειναι αυτος?Επικρατει γενικα ενας εκνευρισμος αλλα δεν χρειαζεται να σκοτωνομαστε
            Καλο ειναι να ξερουμε και την καλη αλλα κ την κακη πλευρα μιας χωρας.Γιαυτο ρωτησα.
            Υπαρχουν ανθρωποι προφανως που εφυγαν κ γυρισαν πισω.Αλλα υπαρχουν ανθρωποι που εκαναν τη ζωη τους και εμειναν εξω.Εγω γνωρισα ενα κυριο που γυρισε για οικογενειακους λογους απο Ολλανδια και κλαιει με μαυρο δακρυ που την αφησε.Ξερω και ανθρωπους που γυρισαν πισω με τα ιδια ναυλα που λενε.
            Νομιζω ειναι κ θεμα χαρακτηρα.Τι ζηταει κανεις.
            Αλλοι θελουν μια ησυχη ζωη και να νιωθουν ασφαλεια.Αλλοι δεν αντεχουν τη μονοτονια.
            Εχει να κανει με τον ανθρωπο πιστευω.Αρα τζαμπα οι καβγαδες..
            Εγω παντως πηγα για διακοπες στη Στοκχολμη κ ειλικρινα εκει γνωρισα τους πιο ευγενικους κ χαμογελαστους ανθρωπους που εχω δει.Ειχε και φεστιβαλ μουσικης τον Αυγουστο κ γινοταν χαμος απο κοσμο.Μουσικες,συγκροτηματα νεολαια.
            Ισως το χειμωνα βεβαια να ειναι διαφορετικα τα πραγματα..
            Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον sacks απο καθαρη περιεργεια για να μαθω δεν υπαρχει τιποτα που να ειναι καλο για σενα στην Σουηδια?Θα ηθελα την αποψη σου.Εδω στην Ελλαδα τι αλλο περα απο τη διασκεδαση θεωρεις σημαντικο.Εντελως φιλικα θα ηθελα να μαθω τι σε κραταει εδω
            Το συστημα υγειας μιας χωρας πχ ειναι κατι πολυ σημαντικο οχι μονο για εμας αλλα και για τα παιδια μας.Αλλα και για τα γηρατια μας.Η οικονομια της επισης μια κ καποτε θα χρειαστουμε συνταξη..Η παιδεια.Οι παροχες μιας χωρας.Αν εισαι ατομο με ειδικες αναγκες εδω στη θεσσαλονικη εισαι καθηλωμενος σπιτι σου.Ζωη κολαση.
            Απο την αλλη εγω ετσι κ αλλιως δουλευω παρα πολλες ωρες.Ολη μερα.Ουτε βολτες μπορω να χαρω ουτε τιποτα.Αρα δεν θα με χαλουσε ενα κρατος να μου προσφερει τουλαχιστον την ασφαλεια που ζηταω κ ας δουλευω αρκετα.
            Συμφωνώ απόλυτα με τη Vaso...στην Ελλάδα πλέον δεν μπορείς να απολαύσεις καμία απο τις χαρές που σου προσφέρει. Εσυ sacks έστησες την επιχείρηση σου εδώ και περνάς καλά, όμως είχες κάποιο κεφάλαιο να υποθέσω? Δεν ξέρω τι παίζει με τα φωτοβολταικά και συγχώρεσε με αν κάνω λάθος, αλλά δεν πρέπει να δώσεις κάποια χρήματα και αργότερα αρχίζεις να τα παίρνεις πίσω? Δυστυχώς εμείς στην Ελλάδα, παρόλο που δουλεύουμε κάθε μέρα, όλη μέρα, δεν μπορούμε, ως "δια μαγείας" να βάλουμε τίποτα στην άκρη! Λές εγώ να μην ήθελα να κάνω την δικιά μου δουλειά και τη δικιά μου επιχείρηση? Απλά δεν εχω βοήθεια απο πουθενά! Δεν εχω κανένα κεφάλαιο για να ξεκινήσω και οι τράπεζες ξέρεις πολύ καλά οτι πλέον είναι πολύ σφιχτές στο να δανείσουν....και στο κάτω κάτω της γραφής δεν θέλω καν να αναμειχθώ με τράπεζες....τελοσπάντων...η αλήθεια είναι οτι με έχεις τρομοκρατήσει λίγο αλλά απο την άλλη δεν αντέχω άλλο την ανέχεια..βρίσκομαι στην πιο παραγωγική ηλικία και δεν μπορώ να διοχετεύσω τις ικανότητες μου και την ενέργεια μου πουθενά! Γι'αυτο θέλω να φύγω....κι εγω προσωπικά δεν θέλω να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου γιατί εδώ βρίσκονται οι γονείς μου και τα αδέλφια μου...καλύτερη ποιότητα ζωής ψάχνω για να νιώθω οτι είμαι χρήσιμη σαν άνθρωπος...

            Comment


              #96
              Κοριτσια μην αγχωνεστε !

              Προσπαθειστε να μην αγχωνεστε και να σκεφτεστε οτι η ζωη μας η ζωη του καθενος αξιζει παραα παλυ !!!
              Αν δεν περνατε καλα στην ελλαδα ανδεν βλεπετε μελλον μπροστα σας , τοτε σιγουρα ειναι καλυτερα να φυγετε και να ζησετε καπου αλλου ! Μην αφησετε τα χρονια να περασουν και να χαθουν ετσι. Ολα ειναι μια ιδεα ! Ελλαδα σουηδια γερμανια αυστραλια ...η οπου αλλου ειναι γη . Σημασια εχει που περναμε καλα που ειμαστε καλα εμεις και τα παιδια μας.
              Και επισης ειναι σημαντικο να ξερετε οτι εσεις προσωπικα θα αποφασισετε που θα πατε και εσεις θα αποφασισετε που σας αρεσει περισσοτερο. Βοηθεια μην περιμενετε απο κανεναν μονες σας θα αγωνιστειτε. Αλλα να ξερετε οτι ολες οι προσπαθειες σας αν το θελετε πολυ θα εχουν αποτελεσμα. Αν περνατε καλα στην ελλαδα τοτε δεν εχετε λογο να φυγετε . Αν ομως δεν περνατε καλα τοτε γιατι να χαραμιζετε την ζωη σας. Αυτο που σας συμβουλευω ειναι να μην αγχωνεστε να ψαξετε στο internet οσες πληροφοριες περισσοτερες γινεται για την χωρα που σας ενδιαφερει και μετα να το βαλετε σαν στοχο. Σιγουρα να ξερετε οτι χρειαζονται να εχεις καποια λεφτα για την αρχη . Οσο για τις διαφορες αποψεις σχετικα με τον καιρο με τους διαφορους λαους με τον τροπο ζωης η συμπεριφορας , νομιζω οτι αυτα ειναι προσωπικες επιλογες του καθενος. Εμενα για παραδειγμα μου αρεσει το κρυο και το χιονι . Αλλοι δεν το αντεχουν .Ειναι προσωπικα γουστα αυτα . Αφου αποφασισετε για την χωρα μετα θα αρχισετε να ψαχνετε για τις διαδικασιες της μεταναστευσης στην χωρα που διαλεξατε. Επισης κατι σημαντικο ειναι οτι ακομα και στις διαδικασιες μπορει καποιος να σε συμβουλεψει λαθος . Γιαυτο παλι χρειαζεται προσωπικη δουλεια και τρεξιμο γιατι δεν ξερεις ποτε τι θα βρεις μπροστα σου. Εμενα αλλα μου ειχε πει ελληνας 30 χρονια στην σουηδια και αλλα βρηκα μπροστα μου σχετικα με τον προσωπικο αριθμο. Τελικα τα εκανα ολα μονη μου.
              Βασουλιτα Βασω και ολοι εδω μην φοβαστε ! Ειναι ολα μια ιδεα ! Μονο η ζωη μας δεν ειναι μια ιδεα και ειναι κριμα να την αφηνουμε να πηγαινει χαραμι !
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #97
                Kαλα τα εγραψες Ευανθια, ο καθενας παιρνει τις δικες του αποφασεις για τη δικη του ζωη. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Παντως μπραβο σου που τα καταφερες.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by ευανθια
                  Εμεις εδω ανταλλασουμε αποψεις γνωμες εντυπωσεις κι εσυ μπηκες στην μεση με πολυ ασχημο και αγενες τροπο. Αληθεια με αυτο τον τροπο βοηθησες κοσμο ? .......Οσο για Rikenby και Τensta ειναι οι πιο κακοφημες πολεις οχι μονο της στοκχολμης αλλα και ολοκληρης της σουηδιας. Και απο την ζωη στην σουηδια μονο το συστημα υγειας ειναι που αξιζει ? Και απο ποτε οι ευγενικοι χωρις κακιες ανθρωποι λεγονται ψυχροι ..?
                  Να μαθεις να εκφραζεσαι πιο ωραια ..... Δεν ξερεις οτι ειτε συμφωνεις ειτε διαφωνεις πρεπει να εκφραζεσαι ευγενικα ? Γι αυτο φαινεται εφυγες απο την σουηδια ! Στην σουηδια ψευτοτσαμπουκαδες αγενεις ειρωνες δεν χωρανε ειναι χαμενοι απο χερι. Αληθεια αφου δεν εισαι πια μεταναστης γιατι μπαινεις στο φορουμ ?
                  Τι δουλεια εχεις εσυ εδω ? Η γραφεις μονο για να μας την σπασεις ? Τελος παντων δεν με ενδιαφερει.
                  Α ! Και εγω ΝΑΙ ι ντρεπομαι που ειμαι ελληνιδα , ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ !!!!!!!!!!!!!! ΣΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΙΖΩ !!!!
                  ευχαριστω δεν θα παρω..
                  δωστην στο σακς που ειναι μαγκας και εκανε μπιζνα με καθρεπτες..
                  τωρα καααααααααθεται απο τα 33....
                  και υστερα καποιοι μιλανε για προοπτικες στην ελλαδα..
                  σε κανα 1,5-2 χρονια βαζει κι επισημως λουκετο μπας κι με το reset φτιαξει ποτε τιποτα..
                  οσοι φυγατε γλυτωσατε..τοσο απλα...

                  επισης δεν θελω να σε ξαναδιαβασω να γραφεις οτι ντρεπεσε που εισαι ελληνιδα..το διατυμπανιζεις συνεχεια..κρατα την για τον εαυτο σου αυτη την αποψη..καλα εκανες κι εφυγες ομως εγω και πολλοι αλλοι αν και θελουμε να φυγουμε δεν ντρεπομαστε για την καταγωγη μας..ντρεπομαστε για τους πολιτικους που ειχαμε

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by mikael View Post
                    ευχαριστω δεν θα παρω..
                    δωστην στο σακς που ειναι μαγκας και εκανε μπιζνα με καθρεπτες..
                    τωρα καααααααααθεται απο τα 33....
                    και υστερα καποιοι μιλανε για προοπτικες στην ελλαδα..
                    σε κανα 1,5-2 χρονια βαζει κι επισημως λουκετο μπας κι με το reset φτιαξει ποτε τιποτα..
                    οσοι φυγατε γλυτωσατε..τοσο απλα...

                    επισης δεν θελω να σε ξαναδιαβασω να γραφεις οτι ντρεπεσε που εισαι ελληνιδα..το διατυμπανιζεις συνεχεια..κρατα την για τον εαυτο σου αυτη την αποψη..καλα εκανες κι εφυγες ομως εγω και πολλοι αλλοι αν και θελουμε να φυγουμε δεν ντρεπομαστε για την καταγωγη μας..ντρεπομαστε για τους πολιτικους που ειχαμε
                    Mikael ξερεις πολυ καλα τι εννοω ! Δυστυχως δεν φταινε μονο οι πολιτικοι και ξερουμε ολοι τι εννοω. Εγω αυτο δεν το λεω γιατι ντρεπομαι για την καταγωγη μου αλλα γιατι ντρεπομαι γιαυτα που συμβαινουν εκει για τα οποια ειναι υπευθυνοι πολλοι και το ξερεις καλα. Ελληνιδα ειμαι και μαλιστα απο την Κρητη αλλα αυτα που συμβαινουν εκει με κανουν να κοκκινιζω ..... Αλλα ενταξει εχεις δικιο δεν θα το ξαναγραψω με τον θυμο που αισθανομαι το παρακανα .
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Originally posted by ευανθια View Post
                      Mikael ξερεις πολυ καλα τι εννοω ! Δυστυχως δεν φταινε μονο οι πολιτικοι και ξερουμε ολοι τι εννοω. Εγω αυτο δεν το λεω γιατι ντρεπομαι για την καταγωγη μου αλλα γιατι ντρεπομαι γιαυτα που συμβαινουν εκει για τα οποια ειναι υπευθυνοι πολλοι και το ξερεις καλα. Ελληνιδα ειμαι και μαλιστα απο την Κρητη αλλα αυτα που συμβαινουν εκει με κανουν να κοκκινιζω ..... Αλλα ενταξει εχεις δικιο δεν θα το ξαναγραψω με τον θυμο που αισθανομαι το παρακανα .
                      oπως σωστα ειχες γραψει το κρατος ειναι ο καθρεφτης καθε χωρας..
                      εδω δεν υπαρχει τπτ..
                      υπομονη σ ολους μας εδω

                      Comment


                        μια μαντιναδα απο τον μεγαλο ζωιδακη να χαλαροσουμε..

                        [YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=GYEhb2BKCto[/YOUTUBE]

                        Comment


                          Originally posted by mikael View Post
                          μια μαντιναδα απο τον μεγαλο ζωιδακη να χαλαροσουμε..

                          http://www.youtube.com/watch?v=GYEhb2BKCto
                          Αντε τωρα με εκανες και δακρυσα ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Αντε τωρα με εκανες και δακρυσα ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
                            ε 10 μερες χανια ημουν..μαλεμε εμενα..
                            αν κι μανιατης κρητη για παντα!

                            Comment


                              Originally posted by mikael View Post
                              ε 10 μερες χανια ημουν..μαλεμε εμενα..
                              αν κι μανιατης κρητη για παντα!
                              Χανια το πιο ομορφο μερος της Κρητης !!!! Εφαγες λαντουριστο και μυζηθροπιτες ? Τωρα μου τρεχουν τα σαλια !! Μυζηθροπιτες με μελι ... τρελαινομαι ....
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                εφαγα σφακιανη πιτα με μελι..απακι, καλιτσουνακια,κρεας στην αργυρουπολη και ηπια 1 βυτιο κρασι.

                                Comment

                                Working...
                                X