Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ευανθια View Post
    Παντου εχει πρασινο δαση λιμνες . Οπου και να κοιταξεις ειναι ωραια. Τωρα βεβαια ειναι το που θα βρεις σπιτι.
    Αν ψαχνεις για σπιτι κοιτα σε ολες τις περιοχες της Στικχολμης και στο κεντρο και πιο εξω αλλα μην ψαξεις καθολου Rikenby Tensta. Τις προαλλες περασε απο εκει ο αντρας μου και φρικαρε.
    Και οι δυο αυτες περιοχες ειναι σαν να πηγαινεις καιρο η καμπουλ.Γυναικες με μπουργκες,αραβες,υπαιθρια πανυγηρακια,κατι σαν πλατεια Αττικης για οσους ξερουν απο αθηνα.οι Σουηδοι τους εχουν διωξει απο το κεντρο τους και ετσι δεν τους βλεπουν καθολου(μεταναστες απο αφρικη)Πολυ καλες αλλα ακριβες σχετικα,οι περιοχες μετα απο slussen.

    Comment


      na ste kala paidia gia tin voitheia sas.......tha tis psaxo na do.....den xero an xerete kamia selida me spitia na mou peite...endiaferome gia agora....

      Comment


        Originally posted by marcekko View Post
        xaxaxa,,,,,me ekanes kai gelasa euanthia..toso xalia e?tha do ekei pou mou eipe o filos gia akala.....mou ekane entiposi auto pou egrapse o antogeor..ti ginete re paidia telika me mas tous ellines?kai mena ena filiko zeugari einai ena xrono pano kai exoun travixei megalo zori apo ellines.....den tous plironoun....tous koroidepsan....vasika den to pistepsa alla gia na lete kai seis edo mesa pou zeite pano etsi tha einai..
        Συγνωμη...με παρεξηγησες και ευτηχως σε προλαβα!!!!! ΟΧΙ akala εχει παρα πολλους αφρικανους και ασιατες

        Comment


          xaxaxax me kanete kai gelao na ste kalaaa...xaxaxa,,,,,,vlepo to slussen alla edo to kovo gia 500 xiliarika kai pano...xaxax...den exo kamia sxesi me souidia apla thelo na kano mia ependisi gia na agoraso ena spiti....den xero an mporo na to kano omos..thelei na eimai dilomenos kai tetoia pano?eimai asxetos me souidia...

          Comment


            Originally posted by marcekko View Post
            na ste kala paidia gia tin voitheia sas.......tha tis psaxo na do.....den xero an xerete kamia selida me spitia na mou peite...endiaferome gia agora....
            Τωρα ηρθε η ωρα να γελασουμεΓια να αγορασεις σπιτι στη Σουηδια ,θα πρεπει να γραφτεις σε μια λιστα(εφοσον εχεις προσωπικο αριθμο).Πιθανοτητες για αγορα ,εχεις μετα απιο 4 με 5 χρονια περιπου.Και φυσικα αρκετα μακρια απο κεντρο(κατι σαν Μεγαρα στην Αθηνα η περαια στη θεσσαλονικη)...αυτα

            Comment


              nai auto thelo na matho..diladi den mporei kapios na agorasei spiti stin souidia?enas asxetos re paidi mou....thelei na exei ena eksoxiko stin souidia...den ginete?

              Comment


                Originally posted by marcekko View Post
                nai auto thelo na matho..diladi den mporei kapios na agorasei spiti stin souidia?enas asxetos re paidi mou....thelei na exei ena eksoxiko stin souidia...den ginete?
                Πρεπει πρωτα να μπεις στο συστημα,δηλ να παρεις προσωπικο αριθμο.Ασχετος μπορει,αρκει να τα εχει ολα μετρητα,γιατι αν δεν εχεις μπει στο φορολογικο συστημα,δεν μπορεις φυσικα να παρεις χρηματοδοτηση.Και οι τιμες στα κοντινα προαστια ειναι αρκετα ακριβες.Δεν εχω καταλαβει ακομμα ομμως αν ενδιαφερεσαι για επενδυση η για μεταναστευση...

                Comment


                  oxi gia metanasteusi..mono gia agora metritois.gia ependisi perisotero....kai auto giati ta spitia exoun zitisi pano kai se kamia dekaetia tha axizoun perisotero...me auto to skopo to vlepo...pandos paidia sas euxome ta kalitera kai na ta kataferete..eiste oloi axioi pou mporesate na figete apo edo...

                  Comment


                    Originally posted by marcekko View Post
                    oxi gia metanasteusi..mono gia agora metritois.gia ependisi perisotero....kai auto giati ta spitia exoun zitisi pano kai se kamia dekaetia tha axizoun perisotero...me auto to skopo to vlepo...pandos paidia sas euxome ta kalitera kai na ta kataferete..eiste oloi axioi pou mporesate na figete apo edo...
                    Και εσυ να τα πας καλα με την επενδυση γιατι τα πραγματα κατω δεν πανε-και δεν θα πανε-καθολου μα καθολου καλα...Αν πηγαιναν αλλωστε ,δεν θα ημασταν και εμεις εδω.Και οσο για το κουραγιο....ασε η καρδουλα μας το ξερει πως τα καταφεραμε

                    Comment


                      toulaxiston tora eiste kala?axize ton kopo?

                      Comment


                        Originally posted by marcekko View Post
                        toulaxiston tora eiste kala?axize ton kopo?
                        Κοιτα....Παντα βαζεις καποιες προταιρεοτητες,και στοχους,και ολα τα δειχνει η ζυγαρια....προς τα που γερνει,σε αυτα που χανεις η σε αυτα που θα κερδισεις.Δεν ξερω ποσο καλα πανε για σενα τα πραγματα στην Ελλαδα(και στο ευχομαι να πανε καλα),αλλα οταν ζεις σε ενα αρρωστο περιβαλλον,ειναι πολυ δυσκολα...Εδω ειναι μια εκπληκτικη χωρα,με οργανωση,χωρις σπαταλες,χωρις παρακμη,χωρις απαξιωση.εχει και αρνητικα,αλλα πιστεψε με δεν εχουν καμμια σχεση με τις τριτοκοσμικες καταστασεις της Ελλαδας.αυτα και σου ευχομαι ολα καλα

                        Comment


                          Originally posted by marcekko View Post
                          toulaxiston tora eiste kala?axize ton kopo?
                          Για εμενα και την οικογενεια μου αξιζε τον κοπο ! Βεβαια πολυς αγωνας πολυ προσπαθεια αλλα πραγματικα αξιζε και αξιζει τον κοπο ! Αλλη ποιοτητα ζωης ! Και φυσικα για εμενα οι σουηδοι ειναι πολυ καλοι και ευγενικοι ανθρωποι . Ηδη εχω φιλους σουηδους και σουηδεζες και δεν κανω καθολου παρεα με ελληνες !
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by antogeor
                            Ακριβως...και μου δινεις την ευκαιρια να (ξανα)τονισω...Μακρια απο Ελληνες,οταν σας προτεινουν κατι,απλα ψαξτε τρελλα που ειναι η παγιδα......Αυτο ειναι το Α και το Ω τις διαμονης σας εδω ,ολα τα αλλα ειναι αυτονοητα,αγωνας ,επιμονη,υπομονη.θυσιες κλπ.δυστηχως αυτοι που θα επρεπε βα βοηθανε καθε νεο ελληνα μεταναστη,κοιταζουν να τον εκμεταλευτουν ,να τον αφανησουν,να του συμπεριφερθουν σαν δουλο,και μετα να τον αφησουν .....Προσοχη λοιπον και ολα καλα...Και για να μην τα ισοπεδωνω ολα,υπαρχουν και οι εξαιρεσεις,αλλα ειναι πολυ λιγες και ειναι στο ενστικτο και τη τυχη να τις βρειτε
                            Γι αυτο μαθαινουμε πολυ καλα τη γλωσσα ετσι ωστε να μη χρειαστει καθολου να δουλεψουμε με ελληνα εργοδοτη.

                            Comment


                              Originally posted by antogeor
                              Ακριβως...και μου δινεις την ευκαιρια να (ξανα)τονισω...Μακρια απο Ελληνες,οταν σας προτεινουν κατι,απλα ψαξτε τρελλα που ειναι η παγιδα......Αυτο ειναι το Α και το Ω τις διαμονης σας εδω ,ολα τα αλλα ειναι αυτονοητα,αγωνας ,επιμονη,υπομονη.θυσιες κλπ.δυστηχως αυτοι που θα επρεπε βα βοηθανε καθε νεο ελληνα μεταναστη,κοιταζουν να τον εκμεταλευτουν ,να τον αφανησουν,να του συμπεριφερθουν σαν δουλο,και μετα να τον αφησουν .....Προσοχη λοιπον και ολα καλα...Και για να μην τα ισοπεδωνω ολα,υπαρχουν και οι εξαιρεσεις,αλλα ειναι πολυ λιγες και ειναι στο ενστικτο και τη τυχη να τις βρειτε
                              Και ετσι και δουν οτι τα καταφερνεις σκανε απο το κακο τους . Με παιρνουν τηλεφωνο απο τον συλλογο δηθεν για να δουν τι κανουμε. Και οταν τους λεω οτι ολα καλα βρηκα σπιτι μου λενε Α ! Ναι ? Μα πως βρε παιδι μου βρηκατε σπιτι ? Εξαιτιας των καλων ελληνων παραλιγο να μην παρουμε τους αριθμους ...και πολλα αλλα. Το πρωτο βραδυ στην στοκχολμη κοιμηθηκαμε στο αυτοκινητο με το παιδι γιατι μας ειχαν βρει λεει ξενοδοχειο.... και τελευταια στιγμη δεν μπορουσα να βρω τιποτα ..........
                              Μολις απομακρυνθηκα απο τους ελληνες αμεσως ολα πηραν τον δρομο τους. Μονη μου παλεψα με τα αγγλικα μου και με προσωπικη μου επιμονη με την διοικηση του skatteverket τους επρηξα κυριολεκτικα . Μονη μου βρηκα δουλεια και για μενα και για τον αντρα μου ολα μονη μου . Στο SFI το σχολειο για την γλωσσα στην ταξη ημουν εγω και αλλη μια ελληνιδα η οποια εχει 3 χρονια εδω . Ε λοιπον αντι να καθομαστε μαζι πηγαινε και καθοταν σε αλλο θρανιο . Στην αρχη με πειραξε αλλα μετα το προσπερασα . Αυτοι ειναι οι ελληνες .... Τωρα πια μιλαω σουηδικα και τους ελληνες ουτε τους ξερω ουτε τους θελω......
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Originally posted by spiros
                                Ειναι τελειως διαφορετικοι οι Ελληνες της παλιας γενιας που ειχαν μεταναστευσει στο εξωτερικο τα παλια τα χρονια,σε σχεση με εμας.Καμια σχεση....Οι περισσοτεροι ειναι αξεστοι,χαμηλου μορφωτικου και κοινωνικου επιπεδου και οχι τοσο εξελιγμενοι οσο ειμαστε οι Ελληνες που ζουσαμε στην Ελλαδα ολα αυτα τα χρονια, και οπου πλεον η παγκοσμια κριση μας αναγκαζει να μεταναστευσουμε στις εναπομειναντες χωρες που δεν τις εχει επηρεασει η παγκοσμια κριση.

                                Κυριολεκτικα δεν εχουν καμια σχεση με τους Ελληνες του σημερα.
                                Πριν μερικα χρονια που ειχα ζησει στην Γερμανια για ενα μικρο διαστημα, ειχα ερθει σε επαφη με μερικους,για να βρω σπιτι-δουλεια και ειχα φρικαρει!!!
                                Νοοτροπια του 50 και του 60,σαν να βλεπεις ταινια με τον Χατζηχρηστο!!!

                                Δεν εχουμε καμια σχεση εμεις με αυτους,γι αυτο και τωρα που ηρθα Αυστρια δεν εχω ερθει σε επαφη με κανεναν Ελληνα που ζει χρονια εδω.
                                Να το εχετε υποψιν σας.Και δεν συμβαινει μονο με τους Ελληνες.Συμβαινει και με τους Ιταλους και με τους Ισπανους.Καμια σχεση ο Ιταλος μεταναστης που ζει εξω,με τον Ιταλο που ζει στην Ιταλια σημερα.

                                Ειλικρινα...φαινεται το επιπεδο σου!
                                Δηλ. οσοι Ελληνες παραμειναν μετα το 60 στην Ελλαδα ειναι αλλο ειδος homo sapiens που εξελιχθηκε το DNA του;
                                Αυτα που αραδιαζεις εδω ειναι στανταρ γενικευσεις και προκαταληψεις που τα ακουμε εδω και τοσα χρονια. Ειναι ρατσιστικες αντιληψεις και προκαταληψεις οπως ακριβως λεγονται εδω και μισο αιωνα για τους μεταναστες...για λαζογερμανακια κ.ο.κ.
                                Το ποσο μη εξελιγμενοι ειναι οι Ελληνες του εξωτερικου φαινεται απτην προοδο τους, που οχι μονο δημιουργησαν ενα σωρο εδω στα ξενα, πχ κοινοτητες, πνευματικα κεντρα, ενοριες, σχολεια κτλ, χωρις καμια στηριξη απτο ελληνικο κρατος.
                                οχι μονο αυτα αλλα και στην κοινωνια που ζουνε στην χωρα που ζουνε ενσωματωθηκαν και προοδευσαν. Ποσα παιδα της δευτερης και τριτης γενιας δεν εχουν σπουδασει δεν εχουν καταξιωθει στο εξωτερικο;

                                Ειλικρινα απορω ποια ειναι η σθνεισφορα σου σαυτο φορουμ περι μεταναστευσης...και επισης απορω πως δεν σε εχει μπαναρει ο admin υστερα απο τετοιο βρισιδι που ριχνεις ενω εισαι παραλληλα και οφ τοπικ επι του θεματος.

                                Comment

                                Working...
                                X