Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vivilucy View Post
    Γεια σας και παλι!!!
    Χαιρομαι πολύ που υπαρχουν ανθρωποι προθυμοι να βοηθησουν αλλους!!!Αν καταφερναμε να ειμαστε ετσι παντου δε θα φταναμε σε σημειο να ψαχνουμε καινουρια μερη για ενα καλυτερο μελλον!!!Ειλικρινα ευχομαι σε ολους μας καλη επιτυχια και να τα βλεπουμε τα πραγματα με αισιοδοξια και χαμογελο!!!Να κανω μια ερωτηση!!Για αρχη,γιατι δε φανταζομαι με το που φτασεις Σουηδια να πισεις δουλεια στον τομεα σου μια γυναικα που μπορει να εργαστει?
    Καλως ηρθες!!!

    Πολλα μπορει να κανει εξαρταται το επιπεδο της γλωσσας,και το αν εκει που θελει να παει κυρια γλωσσα ειναι τα αγγλικα(πχ σαν προγραμματιστης η τεχνικος δικτυων μπορεις και με αγγλικα),αν δεν ξερεις γλωσσα,ξεκινας απο καθαριοτητα, persolinga assistens,με λιγα Σουηδικα,και οτιδηποτε αλλο δεν θελέι πολυ επικοινωνια στα μονο στα Σουηδικα.
    Θα πρεπει να ξερεις ομμως οτι χωρις τη γνωση της γλωσσας, δεν μπορεις να μπεις στο συστημα,να χτυπησεις δουλειες front line,και να αμοιβεσαι και αναλογα(οχι βεβαια οτι και ο μισθος καθαριστη ειναι ευκαταφρονητος,1500 ευρω καθαρα για 8ωρο εεεε δεν ειναι και λιγα).Αυτα για αρχη οτι αλλο εδω ειμαστε

    Comment


      Originally posted by vivilucy View Post
      Α ωραια!!!Θα κανω ότι μπορώ για να το κατεβάσω τότε!!!!Τι καιρό έχετε τώρα πάνω!!!!Είναι σχεδόν συνέχεια νύχτα?
      Αν λες για kiruna ,ναι!! εχει νυχτα τωρα, σχεδον 19 ωρες, και -24 σημερα,αλλα ειναι στον αρκτικο κυκλο,και απεχει τουλαχιστον 1.630km απο Στοκχολμη, σχεδον 2 ορες με αεροπλανο.....Στη Στοκχολμη τωρα που μεγαλωσε λιγο η ημερα,ξημερωνει σχεδον 8 και νυχτωνει κατα τις 16:30

      Comment


        Originally posted by antogeor View Post
        Προς ολους οσους ανεβουν(με το καλο)....


        Οταν με το καλο παρετε μια ανασα,θα κανονισουμε να βρεθουμε και να δουμε πως,που,κατα ποσο,και με ποιον τροπο θα μπορεσουμε ολοι να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε.....Πλεον ολοι εχουμε γινει μια πολυυυ μεγαλη παρεα,και μ αρεσει που ανθρωποι πλεον απο ελλαδα γνωριζουν πολλα πραγματα και καταστασεις,αυτος ηταν και ο σκοπος αυτου του θεματος οταν ανοιξε,αλλα ομολογω πως οι καταστασεις ξεπερασαν κατα πολυ τις προσδοκιες.Και φυσικα αυτο οφειλεται σε ολους εμας(εσας),που ο καθενας
        στον πολυ λιγο και πολυτιμο χρονο προσφερει οσες γνωσεις μπορει και γνωριζει.

        Αρκει να σας πω οτι εγω μολις 1,5 χρονο ποιο πριν δεν ειχα σε καμμια περιπτωση μια τοσο μεγαλη δεξαμενη πληροφοριων,και ενα τοσο πολυπληθες και ενημερωμενο φορουμ,και φυσικα ολη αυτη η προετοιμασια θα σας κανει πανετοιμους για τη "μητερα των μαχων"....

        Καλη προετοιμασια απο τη (ξανα)χιονισμενη Στοκχολμη!
        Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους συγχαρητήρια για την αλληλεγγύη σας παιδιά καλώς σας βρήκα και καλώς να βρεθούμε όλοι μαζί στην καινούργια μας πατρίδα.
        Βασίλης

        Comment


          Originally posted by bill66 View Post
          Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους συγχαρητήρια για την αλληλεγγύη σας παιδιά καλώς σας βρήκα και καλώς να βρεθούμε όλοι μαζί στην καινούργια μας πατρίδα.
          Βασίλης
          Καλως ηρθες!!!


          Εισαι μεσα απο Αιγιο?

          Comment


            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
            Αlexarium
            Καλως ηρθες στην παρεα!! Εσυ , η καλη σου και ο σκυλος σας!!

            Επειδη ειχες αρκετες αποριες θα σου δωσω ενα γενικο πλανο, προσωπικη αποψη αφου και εγω ειμαι στο ψαξιμο για να ανεβω με αυτοκινητο.......................
            Ελένη γεια χαρά.

            Λοιπόν, άμα σου πώ ότι για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίστηκε το παραπάνω μήνυμά σου θα με πιστέψεις; Το είδα μόλις σήμερα και απαντώ αμέσως! Πάμε λοιπόν:

            Νέα διπλώματα έχουμε και οι δύο. Τα αλλάξαμε πριν 6 μήνες, όταν πήραμε την απόφαση να φύγουμε.

            Πράσινη κάρτα εννοείς από τον ασφαλιστή φαντάζομαι.

            Για τη διαδρομή, κάτι τέτοιο φανταζόμαστε κι εμείς με ελάχιστες παραλλαγές. Το θέμα είναι ότι επειδή η καλή μου ψιλοφοβάται την οδήγηση, θα πρέπει να διανυκτερεύσουμε και κάπου (και αυτό με το σκύλο θα έχει πολλή πλάκα...). Όπως και να 'χει, θα θεωρηθεί ένα μίνι πακέτο διακοπών και όχι ένα κουραστικό ταξίδι (παρόλο που θα είναι).

            Οδηγώ έτσι κι αλλιώς πάντα στα όρια ταχύτητας, οπότε no problem με αυτό. Συγκεκριμένα, την ταχύτητα μάλλον τη φοβάμαι...
            ______________________________________

            Originally posted by ευανθια View Post
            Μηπως ειναι καλυτερα να περασετε απο την γεφυρα της Κοπεγχαγης ? Δεν ξερω βρε παιδια ακουω Ροστοκ και βγαζω σπυρακια. Μεγαλη ταλαιπωρια.
            Αυτό ακριβώς σκοπεύουμε να κάνουμε, τόσο για το θέμα καιρικών συνθηκών (καθώς δεν ξέρουμε ακριβή ημερομηνία αναχώρησης), όσο και για το "ταξιδιωτικό" κομμάτι της υπόθεσης (θεωρώ ότι η γέφυρα θα είναι ένα πολύ εντυπωσιακό πέρασμα).
            ______________________________________

            Originally posted by aspateo View Post
            ...καταλήξαμε σε 3-4 κούτες με τα απολύτως απαραίτητα, υπολογιστή, τηλεόραση, στερεοφωνικό, τα cd μας, dvd player, άλμπουμ με φωτογραφίες...
            Να κάνω μία πρόταση; τα cd σας κάντε τα mp3 και βάλτε τα σ' ένα σκληρό δίσκο. Τα album με τις φωτογραφίες ψηφιοποιήστε τα και βάλτε τα κι αυτά στον ίδιο δίσκο. Αποτέλεσμα: μία (τουλάχιστον) κούτα μείον... Το έχω κάνει εδώ και χρόνια και πλέον όλη μου η "ψηφιακή ζωή" έχει μέγεθος πακέτου τσιγάρων...
            ______________________________________

            Originally posted by ευανθια View Post
            Σπυρακο σιδερο για σιδερωμα . Πρεπει να σιδερωνουμε τα πουκαμισακια σας :D
            Πριτς! Τα σιδερώνουμε και μόνοι μας! (Άλλο αν βαριόμαστε...)
            ______________________________________

            Originally posted by skonto View Post
            Διαβάζω την παραπομπή της Ευανθίας (νά 'σαι καλά) και τα παίρνω.
            κι εγώωωω
            ______________________________________

            Originally posted by skonto View Post
            Η νέα γενιά μεταναστών, η δική μας, δεν έχει καμία σχέση με την παλαιότερη. Είμαστε δεμένοι μεταξύ μας, βοηθάμε ο ένας τον άλλο, και ξαναδείχνουμε το δρόμο της φιλοξένιας και των σχέσεων σε όλους τους άλλους που τον έχουν χάσει.
            Σπύρο, είσαι μεγάλη καρδιά. Και εύχομαι αυτό που λες να το ακολουθήσουμε όλοι μας, διότι δυστυχώς κάπου ανάμεσα στα χρόνια των παππούδων μας και των γονιών μας, κάποιο κομμάτι της καλωσύνης και της φιλοξενίας χάθηκε. Ή μάλλον... μας το "έχασαν".
            ______________________________________

            Originally posted by aspateo View Post
            ...οι περισσότεροι πάτε Στοκχόλμη, εμείς Göteborg. Άντε με το καλό, το πρώτο βήμα έγινε!!!
            Κι εμείς. Θα τα πούμε (και) εκεί αν θέλετε...
            ______________________________________

            Μ' έφαγε η πολυλογία. Σταματάω αμέσως!

            Comment


              Originally posted by antogeor View Post
              Καλως ηρθες!!!


              Εισαι μεσα απο Αιγιο?
              Ευχαριστω.Σε ενα χωριο 10 km εξω απ΄αυτο. Εσυ απο εδω κοντα?

              Comment


                [QUOTE=Alexarium;38282]Ελένη γεια χαρά.

                Λοιπόν, άμα σου πώ ότι για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίστηκε το παραπάνω μήνυμά σου θα με πιστέψεις; Το είδα μόλις σήμερα και απαντώ αμέσως! Πάμε λοιπόν:

                Νέα διπλώματα έχουμε και οι δύο. Τα αλλάξαμε πριν 6 μήνες, όταν πήραμε την απόφαση να φύγουμε.

                Πράσινη κάρτα εννοείς από τον ασφαλιστή φαντάζομαι.

                Για τη διαδρομή, κάτι τέτοιο φανταζόμαστε κι εμείς με ελάχιστες παραλλαγές. Το θέμα είναι ότι επειδή η καλή μου ψιλοφοβάται την οδήγηση, θα πρέπει να διανυκτερεύσουμε και κάπου (και αυτό με το σκύλο θα έχει πολλή πλάκα...). Όπως και να 'χει, θα θεωρηθεί ένα μίνι πακέτο διακοπών και όχι ένα κουραστικό ταξίδι (παρόλο που θα είναι).

                Οδηγώ έτσι κι αλλιώς πάντα στα όρια ταχύτητας, οπότε no problem με αυτό. Συγκεκριμένα, την ταχύτητα μάλλον τη φοβάμαι...

                Καλημερα

                Για την πρασινη καρτα εννοω οντως απο την ασφαλεια αυτοκινητου σου ,την δινουν για 6 μηνες δωρεαν συνηθως οσο διαρκει και η ασφαλεια.
                Την διαδρομη αυτη την επιλεξαμε , παρολο που το google earth, δινει αλλη γιατι την εχει κανει αρκετες φορες ενας γνωστος που μεταφερει αυτοκινητα μεχρι Μοναχο οποτε ξερει και τις κακοτοπιες και τα κολπα αν καταλαβαινεις τι εννοω...
                Απο Μοναχο και μετα δεν χρειαζεσαι και ιδιαιτερη καθοδηγηση...
                Εμεις φευγουμε με το αμαξι γυρω στα τελη Απριλιου οποτε και θα γραψω για την διαδρομη με το που θα ανεβω, τουλαχιστον μεχρι το Μαλμε που θα φτασετε και εσεις. Αν εχετε σκοπο να φυγετε νωριτερα, πες μου να σας πω. Το ταξιδι ουτως η αλλως ειναι πολυ μεγαλο για να το βγαλει καποιος μονοκοπανια!! Εγω για παραδειγμα σκοπια και πρωην γιουγκοσλαβια μπορει και να μην οδηγησω, καλυτερα να δουν αντρα στο τιμονι.. αποψη μου ειναι αυτη βεβαια...
                Στο Σαλτσμπουργκ μια διαμονη μετα απο δωδεκαωρο ταξιδι ομως πως σου φαινεται?
                Εγω με την ταχυτητα εχω ενα ....καπως μεγαλο θεμα γιατι με χαλαει να βλεπω αδειο δρομο και να μην πατησω κομματακι
                τι να κανουμε ομως προσωπικα το θεωρω ειναι ενα απο τα αρνητικα της δικης μεταναστευσης μου... αυτα

                οπου μπορουμε απανταμε..
                Ελενη

                Comment


                  Originally posted by antogeor View Post
                  Προς ολους οσους ανεβουν(με το καλο)....


                  Οταν με το καλο παρετε μια ανασα,θα κανονισουμε να βρεθουμε και να δουμε πως,που,κατα ποσο,και με ποιον τροπο θα μπορεσουμε ολοι να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε.....Πλεον ολοι εχουμε γινει μια πολυυυ μεγαλη παρεα,και μ αρεσει που ανθρωποι πλεον απο ελλαδα γνωριζουν πολλα πραγματα και καταστασεις,αυτος ηταν και ο σκοπος αυτου του θεματος οταν ανοιξε,αλλα ομολογω πως οι καταστασεις ξεπερασαν κατα πολυ τις προσδοκιες.Και φυσικα αυτο οφειλεται σε ολους εμας(εσας),που ο καθενας
                  στον πολυ λιγο και πολυτιμο χρονο προσφερει οσες γνωσεις μπορει και γνωριζει.

                  Αρκει να σας πω οτι εγω μολις 1,5 χρονο ποιο πριν δεν ειχα σε καμμια περιπτωση μια τοσο μεγαλη δεξαμενη πληροφοριων,και ενα τοσο πολυπληθες και ενημερωμενο φορουμ,και φυσικα ολη αυτη η προετοιμασια θα σας κανει πανετοιμους για τη "μητερα των μαχων"....

                  Καλη προετοιμασια απο τη (ξανα)χιονισμενη Στοκχολμη!
                  Καλημερα απο την Θεσσαλονικη!

                  Αυτο που θα ηθελα να προσθεσω στα παραπανω λογια του Αντωνη ειναι οτι δεν μπορει να ειμαστε μονο εμεις που θα θελαμε να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε ,πρεπει και ασφαλως υπαρχουν και αλλοι σαν και εμας!!!!
                  Αρχικα θεωρουσα οτι περισσοτερο μπορουσαν να με βοηθησουν αυτοι που εχουν ηδη φυγει για τον ιδιο προορισμο και εγω ελαχιστα απο αυτη την θεση.
                  Τωρα πλεον βλεπω οτι και απο Ελλαδα πρεπει να ενημερωνομαστε μεταξυ μας γιατι τις περισσοτερες φορες οι διαδικασιες εδω ειναι πολυυυ θολες, ακατονοητες θες να τις πεις , παντως ευκολες δεν τις λες!!!!
                  Σε λιγο αργοτερα θα ενημερωσω στο " Διαδικασιες μεταναστευσης στην Σουηδια " για μερικα πραγματα που εμαθα κατα την συλλογη εγγραφων..

                  Comment


                    Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                    Την διαδρομη αυτη την επιλεξαμε , παρολο που το google earth, δινει αλλη γιατι την εχει κανει αρκετες φορες ενας γνωστος που μεταφερει αυτοκινητα μεχρι Μοναχο οποτε ξερει και τις κακοτοπιες και τα κολπα αν καταλαβαινεις τι εννοω...
                    Πολύ χρήσιμη πληροφορία, ευχαριστώ...

                    Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                    Στο Σαλτσμπουργκ μια διαμονη μετα απο δωδεκαωρο ταξιδι ομως πως σου φαινεται?
                    Ωραιότατη μου φαίνεται!

                    Comment


                      X-PRESS - ΚΟΣΜΟΣ - Ένα νέο σχολείο χωρίς αίθουσες στη Σουηδία

                      Comment



                        ....στα πιο τρελλα μας ονειρα μπορει να το εχουμε φανταστει...

                        Comment


                          Βρήκα ένα site... κάτι σαν το Ελληνικό skroutz.gr.
                          Αρκετά ενδιαφέρον.

                          J?mf?r priser och hitta b?sta k?pet i Sverige - PriceRunner

                          Comment


                            Καπως ετσι γινεται η διδασκαλια στα σχολεια της σουηδιας. Συνδυαζουν διασκεδαση παιχνιδι και μαθημα . Ετσι τα παιδια και μαθαινουν πολλα πραγματα αλλα και τα μαθηματα γινονται τοσο ευχαριστα που δεν θελουν να φυγουν απο το σχολειο που λεει ο λογος.
                            Οσοι εχετε παιδια να μην ανησυχειτε καθολου
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by bill66 View Post
                              Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους συγχαρητήρια για την αλληλεγγύη σας παιδιά καλώς σας βρήκα και καλώς να βρεθούμε όλοι μαζί στην καινούργια μας πατρίδα.
                              Βασίλης
                              Καλωσορισες στην παρεα μας
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                                ....μαλλον μας αρεσαν τα νεα smile..........
                                Φοβερα τα καινουργια ανθρωπακια
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X