Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά καλημέρα
    Θέλω να στείλω πμ και μου βγάζει αυτό (An error has occurred johny-F! You must have 5 posts in order send Private Messages. Your current post count is 3.)
    γιατί κανω κάποιο λάθος ?
    και κάτω από τον αποστολέα αυτό ( You may send your message to up to 5 people at a time.) μια βοήθεια

    Comment


      Καλημέρα! Πρέπει να έχεις δημοσιεύσει 5 μηνύματα στο φόρουμ για να μπορέσεις να στείλεις πμ. Άλλο ένα σου λείπει και μετά μπορείς. Επίσης μπορείς να προωθήσεις το ίδιο μήνυμα σε 5 άτομα. Για να στείλεις προσωπικό μήνυμα απλά πατάς το όνομα του ατόμου που θέλεις να το στείλεις, στο πλαίσιο επάνω γράφεις τον τίτλο του μηνύματος και αποστολή. Αν θέλεις να το στείλεις σε παραπάνω άτομα απλά προσθέτεις ονόματα.

      Comment


        Στο επομενο post που θα κανεις (5ο) θα μπορεις να στειλεις
        ουπς με προλαβες lucia . Καλος συγχρονισμος :-)

        Comment


          Ευχαριστώ παιδιά δεν τα ξέρω ολα στο forum αλλά θα τα μάθω όμως.

          Comment


            Μαθήματα Σουηδικών

            Για την Αθήνα:

            Το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών ξεκινάει καινούργιο τμήμα Σουηδικής γλώσσας για αρχάριους μέσα Φεβρουαρίου. Επικοινωνήστε με την γραμματεία για πληροφορίες.

            Comment


              Προς Johny-F
              Γεια σου Γιαννη. Ειμαστε 2 κοπελες απο Λαρισα που επισης ψαχνουμε καθηγητρια Σουηδικων και δε βρισκουμε. Θελουμε να ξεκινησουμε μαθηματα γιατι σκεφτομαστε να ανηφορισουμε.
              Προσωπικα ψαχνω στη θεσσαλονικη τωρα για φροντιστηριο.
              Αν βρεις κάτι στη Λαρισα, θα με ενδιεφερε ιδιαιτέρως.
              Ευχαριστω πολυ
              Εβελινα

              Comment


                κορίτσια βρήκα για Σουηδικά εχω στείλει πμ
                ξεκινά τώρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                Γιάννης

                Comment


                  Originally posted by johny-F View Post
                  κορίτσια βρήκα για Σουηδικά εχω στείλει πμ
                  ξεκινά τώρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                  Γιάννης
                  Γιάννη δώσε μας περισσότερα στοιχεία για το τμήμα που ξεκινά τώρα.
                  ευχαριστώ

                  Comment


                    ermis δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει είναι στην Λάρισα και περιμένει απαντήσεις το φροντηστήριο απο τους ενδιαφερόμενους.
                    Γιάννης

                    Comment


                      Originally posted by johny-F View Post
                      ermis δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει είναι στην Λάρισα και περιμένει απαντήσεις το φροντηστήριο απο τους ενδιαφερόμενους.
                      Γιάννης
                      όχι, συγγνώμη μπερδεύτηκα. Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη.

                      Comment


                        Την περασμένη εβδομάδα που είχα περάσει απο την εφορία ( skatteverket ) μου είχαν ζητήσει ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί αν και ανέφερα παντρεμένος με παιδιά, επειδή δεν τα είχα μαζί μου, δεν είχα φροντίσει να φέρω και το αντίστοιχο έντυπο.

                        Σήμερα λοιπόν πήγα στην εφορία και τους το παρέδωσα. Τους είπα πως ο Δήμος Βόλου ΔΕΝ μου το μεταφράζει απο τα Ελληνικά στα Αγγλικά, και επειδή το πρωτότυπο έρχεται απο Αθήνα με FAX , ο Δήμος Βόλου ( στην ουσία τα ΚΕΠ του δήμου ) το μόνο που έκαναν ήταν να μου βάλουν μία σφραγίδα γνήσιου αντιγράφου.

                        ΟΚ. μου είπαν. Να μην ανησυχώ. Την μετάφραση θα την κάνουν αυτοί.
                        Τους ρώτησα πως πάει η έκβαση της αίτησης για τους αριθμούς ??
                        ΟΚ μου λένε προχωράει ( Θα δείξει σκέφτομαι ). Σε 2 με 3 εβδομάδες ( κάπου μεταξύ 15 και 22 Φεβρουαρίου ) μου λένε θα μου έρθουν στην διεύθυνση κατοικίας που έχω δηλώσει.
                        Και μετά ρωτάω ?
                        Μετά μου λένε θα πρέπει να ξαναέρθετε εδώ να πάρετε το πιστοποιητικό για την ιατροφαρμακευτική σας περίθαλψη ( ασφάλεια ).
                        Βέβαια μου λέει για την εγγραφή των παιδιών στο σχολείο θα χρειαστείται ληξιαρχική πράξη γέννησης.
                        Μισό λεπτό μου λέει η υπάλληλος.
                        Μου παίρνει το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και πάει σε ένα μηχάμημα. Σαν φωτοτυπικό το βλέπω. Θα βγάλει αντίγραφα σκέφτομαι.
                        Έρχεται και μου λέει. Έβγαλα ένα αντίγραφο για να το στείλω μαζί με τα άλλα χαρτιά που μας είχατε δώσει, στο φάκελό σας δηλαδή, και έστειλα τα ίδια που σκανάρισα ( δε τα τύπωσε μόνο τα σκανάρισε κι όλας ) να καταχωρηθούν ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων μας βάση του αριθμού του διαβατηρίου σας.
                        Ορίστε μου λέει ( varsågod ) και η απόδειξη οτι είναι πλέον ηλεκτρονικά περασμένα στη βάση μας, και μου δίνει ένα έντυπο.

                        Αυτά δεν τα έχω ξαναζήσει. Ειλικρινά αισθάνομαι ( και προσπαθώ να μην το δείχνω φανερά ) μερικές φορές σαν την αγελάδα που βλέπει πρώτη φορά τραίνο. Αλήθεια γιατί εμείς στην Ελλάδα δεν τα είχαμε σκεφτεί έως τώρα ??

                        Σπύρος

                        Comment


                          Originally posted by skonto View Post
                          Την περασμένη εβδομάδα που είχα περάσει απο την εφορία ( skatteverket ) μου είχαν ζητήσει ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί αν και ανέφερα παντρεμένος με παιδιά, επειδή δεν τα είχα μαζί μου, δεν είχα φροντίσει να φέρω και το αντίστοιχο έντυπο............................................ ..............................

                          Εδώ στα απλά κ δεν τα βγάζουμε πέρα... Πήγα σήμερα στην Αστυνομία για να κάνω εξουσιοδότηση κ δεν είχαν καν έτοιμες φόρμες προς συμπλήρωση...πρέπει να βρεις μόνος σου κ να τους την πας να βάλουν τη σφραγιδούλα τους! Κουράζονται οι αγαπητοί αστυνομικοί!

                          Κ το χειρότερο είναι οτι έχουν την απαίτηση να γνωρίζεις πως λειτουργούν, αλλιώς σε κοιτάνε σαν να είσαι εξωγήινος!

                          Καλό απόγευμα!

                          Comment


                            .... Αλήθεια γιατί εμείς στην Ελλάδα δεν τα είχαμε σκεφτεί έως τώρα ??

                            Σπύρος[/QUOTE]

                            γιατι απλα στην Ελλαδα εχουμε μικρα μυαλα σε μεγαλες θεσεις.

                            Comment


                              Originally posted by skonto View Post
                              Την περασμένη εβδομάδα που είχα περάσει απο την εφορία ( skatteverket ) μου είχαν ζητήσει ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί αν και ανέφερα παντρεμένος με παιδιά, επειδή δεν τα είχα μαζί μου, δεν είχα φροντίσει να φέρω και το αντίστοιχο έντυπο.

                              Σή..................Σπύρος

                              Αγαπητέ Σπύρο έχασα επεισόδια, βρήκες δουλειά ? προσωρινή ή πάνω στον τομέα των Η/Υ που σε ενδιαφέρει ? Πού μένεις, ξενοδοχείο ή βρήκες σπίτι ?Θα ανεβάσεις και την οικογένεια τόσο σύντομα ?
                              Sorry αν σε κούρασα με ερωτήσεις... αν θέλεις απαντάς. Απλά παρακολουθώ την πορεία σου με ενδιαφέρον, όπως φαντάζομαι πολλοί από δω μέσα. Ευχαριστώ.

                              Comment


                                Σπύρο προχωρά μπροστά χαιρόμαστε και εμείς για τις επιτυχίες σου σε παρακολουθούμε από κοντά άσχετα της απόστασης που μας χωρίζει .
                                Γιάννης

                                Comment

                                Working...
                                X