Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ευανθια View Post
    Γεια σου Λινα και καλωσορισες στην παρεα μας
    Για σπιτι δευτερο χερι αλλοι ζητανε αλλοι δεν ζητανε εισοδημα . Δεν ειναι υποχρεωτικο . Απλως οταν καποιος θα σου νοικιασει το σπιτι του θέλει οσο γινεται να ειναι σιγουρος οτι θα πληρωνεις. Φανταζομαι οτι θα ξεκινησεις με καποια χρηματα μαζι σου. Οποτε δεν θα εχεις προβλημα. Ομως να ξερεις οτι θελει πολυ ψαξιμο το θεμα σπιτιου οσον αφορα την στοκχολμη.
    Οσον αφορα τον οαεδ μπορεις να παιρνεις το επιδομα και στην σουηδια αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες. Εχουν γραφτει εδω οι διαδικασιες , αν μπορεις να κανεις μια ερευνα στο φορουμ. Υπαρχουν και παιδια που την ξερουν καλα αυτην την διαδικασια και θα σε ενημερωσουν !!! Οτι αλλο θελεις φυσικα ρωτησε και ολοι θα βοηθησουμε οπως μπορουμε καλυτερα
    οκ Ευανθια σ ευχαριστω πολυ...η αληθεια ειναι πωs απο χτεs που μιλαω μαζι σαs μου χετε αναπτερωσει το ηθικο..ποτε δε φανταζομουν πωs θ αναγκαζομουν να εγκαταλειψω τη χωρα που ζω και αγαπω αλλα κατω απο τιs παρουσεs συνθηκεs φοβαμαι για το παιδι μου..τα πραγματα εχουν γινει τραγικα και δυστυχωs δε μαs αφηνουν αλλη επιλογη....συν οτι τον αυγουστο μαλλον κι εγω οπωs πολλοι θα χασω τη δουλεια μου (με κρατησαν λογω εγκυμοσυνηs )οποτε μεχρι τοτε πρεπει να εχω οργανωθει!!!

    Comment


      Originally posted by ΛΙΝΑ View Post
      οκ αυτο δεν ειχα καταλαβει...αρα στην αρχη νοικιαζουμε σπιτι απο δευτερο χερι ...δεν ζητανε εισοδημα η αποδεικτικο εργασιασ ετσι??και κατι αλλο ...αν ειμαι γραμμενη στον οαεδ και παιρνω επιδομα μπορω να κανω εγγραφη στον οαεδ εκει και να το παιρνω απο κει μεχρι να βρω δουλεια??επισησ διαβασα απο ευανθια σε αλλα τοπικ να μην στειλουμε λεφτα αν δε δουμε πρωτα το σπιτι και να γινει το συμβολαιο και η συναλλαγη χερι με χερι...αν βρω μεσω αγγελιασ σπιτι απο δευτερο χερι θα πρεπει να παω να το κλεισω πρωτα ε?η υπαρχει καποιοσ αλλοσ τροποσ?γιατι δε μπορω να ξεσηκωθω με το μικρο και να γινει τιποτα και να μεινουμε ετσι...
      Ναι Λινα
      σε καμμια περιπτωση δεν θα στειλεις λεφτα απο ελλαδα για σπιτι που δεν εχεις δει. Υπαρχει μια εταιρια το Hyra l οπου αυτοι εχουν και γραφειο στην στοκχολμη. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια , βρισκεις πιο ευκολα σπιτι και μπορεις να τους εμπιστευτεις. Η ισπανιδα φιλη μου απο εκει βρηκε σπιτι , το συστησα εδω στο φορουμ , και απο οτι εχω μαθει εχουν βρει σπιτι αρκετοι ελληνες απο ελλαδα απο αυτη τη εταιρια. Μελετησε το καλα και να ερθεις σε επαφη μαζι τους.
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by ΛΙΝΑ View Post
        οκ Ευανθια σ ευχαριστω πολυ...η αληθεια ειναι πωs απο χτεs που μιλαω μαζι σαs μου χετε αναπτερωσει το ηθικο..ποτε δε φανταζομουν πωs θ αναγκαζομουν να εγκαταλειψω τη χωρα που ζω και αγαπω αλλα κατω απο τιs παρουσεs συνθηκεs φοβαμαι για το παιδι μου..τα πραγματα εχουν γινει τραγικα και δυστυχωs δε μαs αφηνουν αλλη επιλογη....συν οτι τον αυγουστο μαλλον κι εγω οπωs πολλοι θα χασω τη δουλεια μου (με κρατησαν λογω εγκυμοσυνηs )οποτε μεχρι τοτε πρεπει να εχω οργανωθει!!!
        Κανεις μας δεν το φανταζοταν Λινα !!!!!
        Απο το ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ θα καταληγαμε ολοι να εγκαταλειπουμε την χωρα μας
        Ψυχραιμια και υπομονη !!! Η ζωη ειναι μια περιπετεια !!!!
        Στο χερι μας ειναι η περιπετεια αυτη να ειναι οσο πιο ωραια γινεται !!!
        Να σκεφτεσαι μονο θετικα και να κοιτας μπροστα !!! Κι εσυ και ολοι μας
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by ευανθια View Post
          Κανεις μας δεν το φανταζοταν Λινα !!!!!
          Απο το ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ θα καταληγαμε ολοι να εγκαταλειπουμε την χωρα μας
          Ψυχραιμια και υπομονη !!! Η ζωη ειναι μια περιπετεια !!!!
          Στο χερι μας ειναι η περιπετεια αυτη να ειναι οσο πιο ωραια γινεται !!!
          Να σκεφτεσαι μονο θετικα και να κοιτας μπροστα !!! Κι εσυ και ολοι μας
          εχειs δικιο....αυτο κανω!θα τα καταφερω που θα παει!!

          Comment


            Επίδομα

            Λίνα καλησπέρα, να σε ενημερώσω για το επίδομα ανεργίας, ότι έχεις δικαίωμα μεταφοράς στην Σουηδία ή σε κάποια άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όμως για μόνο 3 μήνες. Δηλ. αν το δικαιούσαι 12, θα πάρεις τους 3. Οι υπόλοιποι "χάνονται στην μετάφραση"...
            Τώρα, αν για κάποιο λόγο αποτύχει η προσπάθεια μετανάστευσης (φτου κακά), και γυρίσεις πίσω και το δηλώσεις ΠΡΙΝ την πάροδο των 3 μηνών, συνεχίζεις να το παίρνεις εδώ κανονικά.

            Comment


              ΙΔΙΩΤΙΚΆ ΓΡΑΦΕΊΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

              καλημέρα σε όλο τον κόσμο και ένα ευχαριστώ σε όσους μοιράζονται τις εμπειρίες τους μαζί μας .Παρακολουθώντας όσο μπορώ τη συζητήσει που γίνεται εδώ ( λυπάμαι που δεν γράφω συχνά αλλά με δουλειά οικογένεια και ιδιαιτέρα στα σουηδικά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος ) θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιο άτομο έχει ζητήσει να του βρει εργασία ένα ιδιωτικό γραφείο εύρεσης εργασίας με πληρωμή βέβαια και κάνω αυτή την ερώτηση γιατί έτσι δεν θα είναι πιο εύκολο να βρεις εργασία και να πάρεις και τον προσωπικό σου αριθμό ? Από το να ψάχνεις μόνο σου και προπαντός για ανθρώπους που θα μάθουν την Στοκχόλμη η την Σουηδία τη στιγμή που θα κατέβουν απο το αεροπλάνο ?
              εάν κάποιος φίλος έχει κάποια τέτοια εμπειρία θα βοηθούσε πάρα πολύ

              σας ευχαριστώ

              Comment


                Originally posted by ευανθια View Post
                Ναι Λινα
                σε καμμια περιπτωση δεν θα στειλεις λεφτα απο ελλαδα για σπιτι που δεν εχεις δει. Υπαρχει μια εταιρια το Hyra l οπου αυτοι εχουν και γραφειο στην στοκχολμη. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια , βρισκεις πιο ευκολα σπιτι και μπορεις να τους εμπιστευτεις. Η ισπανιδα φιλη μου απο εκει βρηκε σπιτι , το συστησα εδω στο φορουμ , και απο οτι εχω μαθει εχουν βρει σπιτι αρκετοι ελληνες απο ελλαδα απο αυτη τη εταιρια. Μελετησε το καλα και να ερθεις σε επαφη μαζι τους.
                Καλη εβδομαδα σε ολα τα πατριωτακια!

                Για να συμπληρωσω αυτο που ειπε η Ευανθια ,γνωστοι μου που ανεβηκαν προσφατα Σουηδια βρηκαν σπιτι μεσα απο το παραπανω link το οποιο τους φανηκε οντως αξιοπιστο χωρις να θελω να κανω καμια διαφημιση.
                Χρειαστηκε να πληρωσουν μια συνδρομη περιπου, δεν θυμαμαι ακριβως, 80-90 ευρω ως εμβασμα σε τραπεζα και για 45 μερες τους εδωσαν ενα κωδικο και προσβαση στα σπιτια , στα διαμερισματα και στα δωματια που ειχαν διαθεσιμα..
                Στελνεις μειλ και μιλας και τηλεφωνικα στην συνεχεια με τους ιδιοκτητες απευθειας ,οι οποιοι απαντανε αμεσα στα μειλ.., οι γνωστοι μου βρηκαν σπιτι μεσα σε 5 μερες. Καποιοι ιδιοκτητες γραφουν οτι ζητανε ατομα με personnummer και αλλοι παλι οχι, ψαχνεις και βλεπεις.

                Οσον αφορα στο επιδομα σου απο τον ΟΑΕΔ, αν καταλαβα καλα παιρνεις επιδομα μητροτητας και οχι επιδομα ανεργιας, δεν γνωριζω τι συμβαινει με αυτο...
                Για να εισαι σιγουρη θα πρεπει να πας και να ρωτησεις τα καταλληλα ατομα μεσα στον ΟΑΕΔ που υπαγεσαι για το τι συμβαινει στην δικη σου περιπτωση..... ψαξτο καλα εκει μεσα γιατι συνηθως δεν ξερουν ολοι να σου απαντησουν σωστα, προσπαθησε να εισαι σαφης μαζι τους για να σε στειλουν στο σωστο ατομο για να βγαλεις ακρη...

                Ελενη

                Comment


                  γεια σας παιδια να κανω μια ερωτηση (γιατι μαλον εχω στραβωθει)
                  εχω βαλει φωτο/φια στο προφιλ μου και δεν βγαινει στο forum μηπως
                  ειναι ευκολο να μου πει καποιος τι κανω λαθος.
                  ευχαρηστω.


                  χαρης

                  Σημειωση καποια παιδια μου ειπαν οτι τη φωτο/φια την βλεπουν εγω δεν τη βλεπω.

                  Comment


                    Originally posted by rikospi View Post
                    γεια σας παιδια να κανω μια ερωτηση (γιατι μαλον εχω στραβωθει)
                    εχω βαλει φωτο/φια στο προφιλ μου και δεν βγαινει στο forum μηπως
                    ειναι ευκολο να μου πει καποιος τι κανω λαθος.
                    ευχαρηστω.


                    χαρης

                    Σημειωση καποια παιδια μου ειπαν οτι τη φωτο/φια την βλεπουν εγω δεν τη βλεπω.
                    Υπάρχει η φωτο στο προφιλ σου αλλα δε βγαίνει όταν γράφεις μέσα στο φόρουμ. Αν πας στις ρυθμίσεις του προφιλ σου, αριστερά σου γράφει κάτι για avatar, πας εκεί κ ανεβάζεις τη φωτό που θέλεις ωστε να εμφανίζεται κάτω απο το όνομα σου όταν γράφεις.

                    Comment


                      παιδια καλησπερα!!Σαs ευχαριστω ολουs για τιs απαντησειs και τη βοηθεια σαs..Ελενη,aspateo, ναι παιρνω το επιδομα μητροτηταs το οποιο ληγει μαιο και θα επιστρεψω στη δουλεια μου.απλα οταν ειμαστε ετοιμοι για να φυγουμε και υπολογιζω γυρω στουs εξι μηνεs οταν δηλωσω παραιτηση στη δουλεια μου μπορουν να μου κανουν απολυση και να με βαλουν στον οαεδ..ωστε να υπαρχει κατι για αρχη εκει μαζι με καποια χρηματα που ασφαλωs θα φροντισω να εχω μαζι μου για την αρχη...ευχαριστω για τα links για σπιτια..μπηκα και ειδα χθεs και οταν ειμαι ετοιμοι θα μπω να κανω εγγραφη...να ρωτησω και κατι αλλο ...για να ανοιξω λογαριασμο τραπεζηs εκει πρεπει να εχω το προσωπικο αριθμο σωστα?θελω να βαλω καποια χρηματα στο αμεσο μελλον σε αλλο νομισμα ομωs εδω (γιατι το ευρω δεν το βλεπω καλα και αν φυγουμε απο ευρωπαικη ενωση σαν χωρα με τιs εκλογεs παν τα λεφτουδακια μαs).....μπορω να το κανω??τουλαχιστον να εχουμε κατι μαζεμενο για την αρχη μαs εκει...

                      Comment


                        Originally posted by Olga Bbl View Post
                        Υπάρχει η φωτο στο προφιλ σου αλλα δε βγαίνει όταν γράφεις μέσα στο φόρουμ. Αν πας στις ρυθμίσεις του προφιλ σου, αριστερά σου γράφει κάτι για avatar, πας εκεί κ ανεβάζεις τη φωτό που θέλεις ωστε να εμφανίζεται κάτω απο το όνομα σου όταν γράφεις.

                        Σε ευχατηστω πολυ ολγα
                        εφαγα δυο μερες τελικα για
                        να τα καταφερω και το χρωσταω σε σ'ενα.

                        Comment


                          Originally posted by rikospi View Post
                          Σε ευχατηστω πολυ ολγα
                          εφαγα δυο μερες τελικα για
                          να τα καταφερω και το χρωσταω σε σ'ενα.

                          Comment


                            Originally posted by ΛΙΝΑ View Post
                            παιδια καλησπερα!!Σαs ευχαριστω ολουs για τιs απαντησειs και τη βοηθεια σαs..Ελενη,aspateo, ναι παιρνω το επιδομα μητροτηταs το οποιο ληγει μαιο και θα επιστρεψω στη δουλεια μου.απλα οταν ειμαστε ετοιμοι για να φυγουμε και υπολογιζω γυρω στουs εξι μηνεs οταν δηλωσω παραιτηση στη δουλεια μου μπορουν να μου κανουν απολυση και να με βαλουν στον οαεδ..ωστε να υπαρχει κατι για αρχη εκει μαζι με καποια χρηματα που ασφαλωs θα φροντισω να εχω μαζι μου για την αρχη...ευχαριστω για τα links για σπιτια..μπηκα και ειδα χθεs και οταν ειμαι ετοιμοι θα μπω να κανω εγγραφη...να ρωτησω και κατι αλλο ...για να ανοιξω λογαριασμο τραπεζηs εκει πρεπει να εχω το προσωπικο αριθμο σωστα?θελω να βαλω καποια χρηματα στο αμεσο μελλον σε αλλο νομισμα ομωs εδω (γιατι το ευρω δεν το βλεπω καλα και αν φυγουμε απο ευρωπαικη ενωση σαν χωρα με τιs εκλογεs παν τα λεφτουδακια μαs).....μπορω να το κανω??τουλαχιστον να εχουμε κατι μαζεμενο για την αρχη μαs εκει...
                            Καλησπερα παιδια. Ονομαζομαι Αντωνης και εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι κατοικος Στοκχολμης. Προσφατα ανακαλυψα το φορουμ και αιτια ηταν η Ελενη με την οποια γνωριζομαστε και προσωπικα. Ειμαι απο τους τυχερους που τους δοθηκε η δυνατοτητα να φιλοξενηθουν απο γνωστο και δε χρειαστηκε να μπω στη διαδικασια να επενδυσω χρηματα για σπιτι χωρις πρωτα να βρω δουλεια. Αλλωστε στα πρωτα μας βηματα σε μια ξενη χωρα, χρειαζομαστε αρκετη βοηθεια.

                            Λινα ηθελα να σου πω, επειδη βρισκομουν κι εγω περιπου στη θεση σου πριν φυγω, να προσεξεις και να μην υπολογιζεις και πολυ στο οτι τελικα θα σε απολυσουν απο τη δουλεια σου. Προσωπικα εγω μεχρι το Δεκεμβριο δουλευα και λιγο πολυ ηξεραν οτι θελω να φυγω και μου ειχαν πει οτι θα με απολυσουν για να με βοηθησουν. Ομως οταν εφτασε η ωρα και τα ειχα κανονισει ολα, μου ειπανε, αν θες να φυγεις.. φυγε.. Οποτε στη τελικη παραιτηθηκα και δε πηρα επιδομα ΟΑΕΔ.
                            Απλα στο λεω για να μην υπολογιζεις και πολυ στα λεγομενα και να κανεις ενα καλο κουμαντο τα οικονομικα σου.. Στη τελικη δες το επιδομα σαν κατι εξτρα.
                            Αυτα βεβαια στα λεω βαση της δικης μου προσφατης εμπειριας.

                            Φιλικα Αντωνης

                            Comment


                              Originally posted by Scorp View Post
                              Καλησπερα παιδια. Ονομαζομαι Αντωνης και εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι κατοικος Στοκχολμης. Προσφατα ανακαλυψα το φορουμ και αιτια ηταν η Ελενη με την οποια γνωριζομαστε και προσωπικα. Ειμαι απο τους τυχερους που τους δοθηκε η δυνατοτητα να φιλοξενηθουν απο γνωστο και δε χρειαστηκε να μπω στη διαδικασια να επενδυσω χρηματα για σπιτι χωρις πρωτα να βρω δουλεια. Αλλωστε στα πρωτα μας βηματα σε μια ξενη χωρα, χρειαζομαστε αρκετη βοηθεια.

                              Λινα ηθελα να σου πω, επειδη βρισκομουν κι εγω περιπου στη θεση σου πριν φυγω, να προσεξεις και να μην υπολογιζεις και πολυ στο οτι τελικα θα σε απολυσουν απο τη δουλεια σου. Προσωπικα εγω μεχρι το Δεκεμβριο δουλευα και λιγο πολυ ηξεραν οτι θελω να φυγω και μου ειχαν πει οτι θα με απολυσουν για να με βοηθησουν. Ομως οταν εφτασε η ωρα και τα ειχα κανονισει ολα, μου ειπανε, αν θες να φυγεις.. φυγε.. Οποτε στη τελικη παραιτηθηκα και δε πηρα επιδομα ΟΑΕΔ.
                              Απλα στο λεω για να μην υπολογιζεις και πολυ στα λεγομενα και να κανεις ενα καλο κουμαντο τα οικονομικα σου.. Στη τελικη δες το επιδομα σαν κατι εξτρα.
                              Αυτα βεβαια στα λεω βαση της δικης μου προσφατης εμπειριας.

                              Φιλικα Αντωνης
                              Καλως ηρθες
                              και επισημα στην παρεα μας Αντωνη....

                              απο οσο εχεις ηδη δει εδω μεσα εμπειριες γραφουμε,
                              ειτε απο τις αναζητησεις μας στην Ελλαδα οσοι ειμαστε ακομα στα "πατρια εδαφη..", ειτε απο τον αγωνα για επιβιωση πανω στην Σουηδια οσοι ξεκινησαν λιγο ή και για καλη τους τυχη πολυ νωριτερα...
                              Αν αυτες οι εμπειριες βοηθησουν εστω και εναν ανθρωπο να αποκτησει μια σφαιρικη εικονα για το τι εχει να αντιμετωπισει, κερδος θα ειναι....

                              Ελενη

                              Comment


                                Originally posted by Scorp View Post
                                Καλησπερα παιδια. Ονομαζομαι Αντωνης και εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι κατοικος Στοκχολμης. Προσφατα ανακαλυψα το φορουμ και αιτια ηταν η Ελενη με την οποια γνωριζομαστε και προσωπικα. Ειμαι απο τους τυχερους που τους δοθηκε η δυνατοτητα να φιλοξενηθουν απο γνωστο και δε χρειαστηκε να μπω στη διαδικασια να επενδυσω χρηματα για σπιτι χωρις πρωτα να βρω δουλεια. Αλλωστε στα πρωτα μας βηματα σε μια ξενη χωρα, χρειαζομαστε αρκετη βοηθεια.

                                Λινα ηθελα να σου πω, επειδη βρισκομουν κι εγω περιπου στη θεση σου πριν φυγω, να προσεξεις και να μην υπολογιζεις και πολυ στο οτι τελικα θα σε απολυσουν απο τη δουλεια σου. Προσωπικα εγω μεχρι το Δεκεμβριο δουλευα και λιγο πολυ ηξεραν οτι θελω να φυγω και μου ειχαν πει οτι θα με απολυσουν για να με βοηθησουν. Ομως οταν εφτασε η ωρα και τα ειχα κανονισει ολα, μου ειπανε, αν θες να φυγεις.. φυγε.. Οποτε στη τελικη παραιτηθηκα και δε πηρα επιδομα ΟΑΕΔ.
                                Απλα στο λεω για να μην υπολογιζεις και πολυ στα λεγομενα και να κανεις ενα καλο κουμαντο τα οικονομικα σου.. Στη τελικη δες το επιδομα σαν κατι εξτρα.
                                Αυτα βεβαια στα λεω βαση της δικης μου προσφατης εμπειριας.

                                Φιλικα Αντωνης
                                καλη σου μερα και καλωσορισεs αν κι εγω καινουργια ειμαιεννοειται πωσ δεν υπολογιζω τα χρηματα του οαεδ ωσ βασικο εισοδημα ασ πουμε για να ξεκινησουμε ...απλα αν ολα πανε κατ ευχην και μ απολυσουν τελικα καλο θα ειναι σαν εξτρα οπωs ανεφερεs....απο προχθεs που ανακαλυψα το φορουμ δεν εχω σταματησει το διαβασμα....τι εχετε περασει πολλοι απο σαs και τι περνατε...ευχομαι σε ολουs να πανε ολα καλα...

                                Comment

                                Working...
                                X