Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    kostaus ... δε με διάβασες φαίνεται χθές.


    ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ … θέμα 122 + 123
    ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ … θέμα 103
    Μετανάστευση στη Σουηδία (links) … θέμα 1
    Μετανάστευση στη Σουηδία … θέμα 561+ 293


    Καλησπέρα

    Σπύρος

    Comment


      Για όσους ρωτάνε ( πρίν ψάξουν ) πράγματα τα οποία έχουν ήδη απαντηθεί στο Πατριωτάκι και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις το RTFM ειναι επίσημα διεθνώς καταχωρημένο.

      RTFM - Wikipedia, the free encyclopedia

      όπως και άλλα ακρωνύμια ( δείτε τα στο τέλος του άρθρου )

      Σπύρος

      Comment


        Originally posted by ευανθια View Post
        Καλησπερα lucia

        1. Εχω γραψει ξανα οτι οι εργαζομενες μητερες δεν εχουν προβλημα στο να δουλευουν και να εχουν και παιδια . Κανονιζεις το ωραριο της δουλειας σου και γραφεις το παιδι σου σε παιδικο σταθμο. Οι σουηδοι εχουν πολλα παιδια και συδνυαζουν μια χαρα και οι δυο γονεις δουλεια και παιδια !! Εδω το συστημα δεν εχει καμμια σχεση με την ελλαδα .................................................
        Ούτε κι εμένα μου αρέσει να αφήσω τα παιδιά μόνα τους, δεν πέρασαν ούτε μια μέρα χωρίς εμένα κι εγώ χωρίς αυτά. Τα μεγάλωσα μόνη μου χωρίς γιαγιάδες και το χειρότερο είναι ότι είναι εξαρτημένα από εμένα κι εγώ από αυτά. Άρα είμαστε αυτοκόλητοι με ό,τι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.

        Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πώς θα τα παίρνω παντού μαζί μου. Εντάξει για τις βόλτες ή όταν πας σε υπηρεσίες πχ ή όταν ψάχνεις για σπίτι ή δουλειά. Πώς όμως θα μπορούσα να παίρνω δύο παιδιά μαζί μου, έστω κι ένα στη δουλειά, είναι πρακτικό το ζήτημα, δεν νομίζω ο εργοδότης να χαιρόταν καθόλου! Το πρόβλημα δεν είναι όταν μπουν όλα σε ένα ρυθμό αλλά στην αρχή. Μακάρι να μπουν σε ένα ρυθμό και μετά δεν φοβάμαι τίποτε. Όσο για την άνεση, άμα λάχει και σε αντίσκηνο 10 τετραγωνικών κοιμούνται 10 αν χρειαστεί, σίγουρα δεν μπορείς να έχεις τις ανέσεις σου με το που θα πατήσεις το πόδι σου στην ξένη χώρα.

        Περιμένω και την απάντηση από τα μέιλ που έστειλα για ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, άντε να δω, και θα ενημερώσω και τους υπόλοιπους. Το ξεκαθάρισα ότι δεν έχω προσωπικό αριθμό και αν δέχονται την κόρη μου. Αν ξέρεις να μου απαντήσεις και για baby sitter πόσο παίρνουν την ώρα ή την ημέρα ή αν υπάρχουν έστω μερη όπου μπορεί να αφήσει τα παιδιά του κάποιος για λίγες ώρες για να δω τι παίζει κι από εκεί.

        Comment


          Originally posted by aspateo View Post
          Πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση, δεν γίνονται όλα μαζί και προπάντων πρέπει να υπάρχει plan A, B, C και όλης της αλφαβήτας!!! Είναι όμως λίγο δύσκολο να μείνουν και τα παιδιά χωρίς την μαμά τους καιρό. Μήπως να πήγαινε πρώτα ο άντρας σου; Κι ο δικός μου δεν μιλάει σουηδικά και τα αγγλικά του είναι θέμα για να γελάμε κάθε βράδυ, χα χα χα, πραγματικά! Έχουμε όμως έναν στόχο και ΠΡΕΠΕΙ να πετύχει! Όπως το είπες, κοντεύουμε να πάθουμε εθνική κατάθλιψη εδώ...Ποτέ δεν ξέρεις, μέσα στην απελπισία μας μπορούμε να καταφέρουμε πολλά πράγματα! Μπορεί να κοιτάξει για δουλειά σε ελληνική επιχείρηση, για αρχή, όπως οι περισσότεροι.
          Θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση αργά ή γρήγορα. Θα δούμε, είμαστε στο ψάξιμο μιας και δεν το έχουμε ξανακάνει. Καμιά φορά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, το πολύ ψάξιμο ή η βουτιά στα βαθιά (αλλά ελπίζω όχι παγωμένα) νερά. Θα δείξει!

          Comment


            Originally posted by lucia View Post
            Ούτε κι εμένα μου αρέσει να αφήσω τα παιδιά μόνα τους, δεν πέρασαν ούτε μια μέρα χωρίς εμένα κι εγώ χωρίς αυτά. Τα μεγάλωσα μόνη μου χωρίς γιαγιάδες και το χειρότερο είναι ότι είναι εξαρτημένα από εμένα κι εγώ από αυτά. Άρα είμαστε αυτοκόλητοι με ό,τι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.

            Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πώς θα τα παίρνω παντού μαζί μου. Εντάξει για τις βόλτες ή όταν πας σε υπηρεσίες πχ ή όταν ψάχνεις για σπίτι ή δουλειά. Πώς όμως θα μπορούσα να παίρνω δύο παιδιά μαζί μου, έστω κι ένα στη δουλειά, είναι πρακτικό το ζήτημα, δεν νομίζω ο εργοδότης να χαιρόταν καθόλου! Το πρόβλημα δεν είναι όταν μπουν όλα σε ένα ρυθμό αλλά στην αρχή. Μακάρι να μπουν σε ένα ρυθμό και μετά δεν φοβάμαι τίποτε. Όσο για την άνεση, άμα λάχει και σε αντίσκηνο 10 τετραγωνικών κοιμούνται 10 αν χρειαστεί, σίγουρα δεν μπορείς να έχεις τις ανέσεις σου με το που θα πατήσεις το πόδι σου στην ξένη χώρα.

            Περιμένω και την απάντηση από τα μέιλ που έστειλα για ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, άντε να δω, και θα ενημερώσω και τους υπόλοιπους. Το ξεκαθάρισα ότι δεν έχω προσωπικό αριθμό και αν δέχονται την κόρη μου. Αν ξέρεις να μου απαντήσεις και για baby sitter πόσο παίρνουν την ώρα ή την ημέρα ή αν υπάρχουν έστω μερη όπου μπορεί να αφήσει τα παιδιά του κάποιος για λίγες ώρες για να δω τι παίζει κι από εκεί.
            Βρε lucia μου δεν χρειαζεται να παιρνεις τα παιδια στην δουλεια σου. Οταν βρεις δουλεια εσυ η ο αντρας σου η και οι δυο σημαινει οτι θα παρετε τους προσωπικους αριθμους και θα μπορεις να γραψεις τα παιδια σου στον παιδικο σταθμο. Τα σημαντικοτερα απο ολα ειναι 1. να εχετε λεφτα αρκετα μαζι σας , 2.να βρειτε σπιτι 3. να βρειτε δουλεια και οι δυο η ο ενας.
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Originally posted by lucia View Post
              Θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση αργά ή γρήγορα. Θα δούμε, είμαστε στο ψάξιμο μιας και δεν το έχουμε ξανακάνει. Καμιά φορά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, το πολύ ψάξιμο ή η βουτιά στα βαθιά (αλλά ελπίζω όχι παγωμένα) νερά. Θα δείξει!
              Εγω εκανα βουτια στα βαθια παγωμενα νερα
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Φιλική παρατήρηση-συμβουλή

                Καλό θα ήταν όταν γίνονται συγκεκριμένες ερωτήσεις για πρακτικά θέματα να δίνονται συγκεκριμένες απαντήσεις αν κάποιος βεβαίως τις γνωρίζει. Άλλο η θεωρία άλλο η πράξη...
                God dag!

                Comment


                  Originally posted by aspateo View Post
                  Σε ποια περιοχή σκέφτεσαι να πας; Όταν ήσουν το 2008 εκεί, πού έμενες; Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινούσες από κει, μιας και είσαι πιο κατατοπισμένη; Να απευθυνθείς στους εκεί σταθμούς; Τουλάχιστον δεν θα ξεκινάς από το μηδέν και τα παιδιά θα έχουν personnummer και τα δύο. Πολύ σημαντικό. Τώρα βέβαια, μιας και θα είσαι μόνη σου θα είναι κάπως δυσκολότερα τα πράγματα αλλά θα παίρνεις δύναμη από τους δικούς σου και μπορείς να τα καταφέρεις.
                  Οταν ήμουνεπάνω το 2008 έμενα στο MIDSOMMARKRANSEN στην Στοκχόλμη αρκετα κοντα στο κεντρο αλλα επειδη ο άντρας μου ασχολούνταν με τις διαδικασιες γιατι ο γιος μου ηταν πολυ μικρος και ειχα άλλα δεν θυμαμαι ουτε αν ειχε απευθυνθει σε καποιο δημοσιο σταθμο ,ουτε καν ξερω σε ποιο δημο επρεπε να απευθυνθω.θυμαμαι μονο οτι ειχαμε παει σε καποιο ελληνοφωνο ιδιωτικο παιδικο σταθμο και ρωτησαμε τα σχετικα.και φυσικα δεν μπορω να πω απο τωρα για το που θα παω,δυστυχως δεν περνά απο το χερι μου,εξαρταται πρωτα απο το που θα βρω κ αν θα βρω εργασία.το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι θα παω στοκχόλμη.μήπως εχεις καμια ιδεα για το που μπορω να απευθυνθω για δημοσιο σχολειο και δημοσιο παιδικο σταθμο?τελος σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινουν τα λογια σου κ ευχομαι κ σε σενα τα καλυτερα.

                  Comment


                    Originally posted by skonto View Post
                    Κυρίες και Κύριοι.

                    Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση.

                    Ανεξάρτητα αν πρόκειται για Καναδά, Αυστραλία ή Σουηδία η απόφαση είναι μεγάλη.

                    Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε.

                    Παρακαλώ λοιπόν όλους όσους έχουν αποφασίσει να ανεβούν Σουηδία ( ή σκέφτονται ) να κάτσουν κάτω να στρωθούν και αρχικά να μπούν στο κόπο να διαβάσουν όλες τις αναφορές που υπάρχουν στο Πατριωτάκι. Ναι, ναί το ξέρω. Είναι πολλές οι σελίδες οι άτιμες. Όμως εδώ πρόκειται για απόφαση ζωής. Εκεί μέσα θα συναντήσουν μάχες, χαρές, λύπες, θυμούς, βάσανα, προβληματισμούς, τσακωμούς, αντιφάσεις χίλια δυό. Όμως θα βρούν και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ !!!.

                    Κανείς δεν θα πρέπει να περιμένει ότι η οποιαδήποτε ξενιτιά είναι ο επί Γής Παράδεισος. Κανείς δεν θα πρέπει να φύγει απο τη χώρα του κουβαλώντας εμπειρίες, και νοοτροπίες του παρελθόντος.

                    Ξεχάστε αυτά που ξέρετε.
                    Σπύρος ... πάντα κοντά σας άν και 4.000 χλμ μακριά
                    Μπραβο Σπυρο ετσι ειναι τα πραγματα,οτι καλυτερο εχω διαβασει εδω μεσα μαζι με καποια αλλα που εχεις γραψει,ωριμο και δομημενο.
                    Οι Ελληνες νομιζουν οτι η Σουηδια ειναι γη της επαγγελιας και οτι τους περιμενουν ολοι με ανοιχτες πορτες.

                    Ο Ελληνας αν το αποφασισει στο εξωτερικο , προοδευει γιατι βρισκει οργανωμενο περιβαλλον,εκτιμαται και βοηθιεται.

                    Η μεταναστευση δεν ειναι για ολους ακομα και αν καποιος το θελει πολυ θελει αποφασιστηκοτητα και πεισμα και να μην βλεπει εμποδια.

                    Οσοι καταφεραν κατι ηταν γιατι δεν κολλησαν πουθενα. Εδω τα καταφεραμε στη μπανανια που δεν δουλευει τιποτα δεν μπορουμε να προχωρησουμε σε ενα κρατος που δουλευουν ολα ρολοι?

                    Ειναι καθαρο προσωπικο το θεμα και οπως πολυ σωστα ειπες ολα ειναι θεμα θετικης σκεψης.

                    Comment


                      Originally posted by apelpismeni View Post
                      Οταν ήμουνεπάνω το 2008 έμενα στο MIDSOMMARKRANSEN στην Στοκχόλμη αρκετα κοντα στο κεντρο αλλα επειδη ο άντρας μου ασχολούνταν με τις διαδικασιες γιατι ο γιος μου ηταν πολυ μικρος και ειχα άλλα δεν θυμαμαι ουτε αν ειχε απευθυνθει σε καποιο δημοσιο σταθμο ,ουτε καν ξερω σε ποιο δημο επρεπε να απευθυνθω.θυμαμαι μονο οτι ειχαμε παει σε καποιο ελληνοφωνο ιδιωτικο παιδικο σταθμο και ρωτησαμε τα σχετικα.και φυσικα δεν μπορω να πω απο τωρα για το που θα παω,δυστυχως δεν περνά απο το χερι μου,εξαρταται πρωτα απο το που θα βρω κ αν θα βρω εργασία.το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι θα παω στοκχόλμη.μήπως εχεις καμια ιδεα για το που μπορω να απευθυνθω για δημοσιο σχολειο και δημοσιο παιδικο σταθμο?τελος σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινουν τα λογια σου κ ευχομαι κ σε σενα τα καλυτερα.
                      Δυστυχώς δεν έχω ιδέα για Στοκχόλμη μιας κι εμείς θα πάμε αλλού. Αν θέλεις πληροφορίες σχετικά με το Göteborg, ευχαρίστως να σου στείλω PM με ότι έχω μαζέψει, και, πίστεψέ με, είναι πολλάααααααααα! Ίσως, τελικά είναι καλύτερα να πας μόνη σου πρώτα και να βρεις την άκρη... Πρέπει να κατασταλάξεις στον προορισμό σου όμως πρώτα, αλλιώς είναι σαν να ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα! Ξεκίνα από αυτό. Θα είναι πιο ξεδιαλυμένα και καθαρά τα πράγματα που θα πρέπει να κάνεις στο μυαλό σου! Και χρειάζεσαι ΚΑΘΑΡΟ μυαλό!!!

                      Comment


                        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

                        ΘΑ ήθελα να αναφέρω το εξής σενάριο και να μου πείτε τι γνωρίζετε...
                        Αν ένα άτομο ανέβει σουηδία και έχει τη δυνατότητα να φιλοξενηθεί από γνωστούς του τον πρώτο καιρό,και ψάχνει για δουλειά μπορεί να δηλώσει αρχικά ως προσωρινή κατοικία το σπίτι που το φιλοξενούν ή πρέπει υποχρεωτικά να νοικιάσει κατευθείαν δικό του σπίτι;


                        ευχαριστώ πολύ

                        Υ.Γ. καλή δύναμη και καλή συνέχεια σε όλους

                        Comment


                          Originally posted by vageliskolaitis View Post
                          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

                          ΘΑ ήθελα να αναφέρω το εξής σενάριο και να μου πείτε τι γνωρίζετε...
                          Αν ένα άτομο ανέβει σουηδία και έχει τη δυνατότητα να φιλοξενηθεί από γνωστούς του τον πρώτο καιρό,και ψάχνει για δουλειά μπορεί να δηλώσει αρχικά ως προσωρινή κατοικία το σπίτι που το φιλοξενούν ή πρέπει υποχρεωτικά να νοικιάσει κατευθείαν δικό του σπίτι;


                          ευχαριστώ πολύ

                          Υ.Γ. καλή δύναμη και καλή συνέχεια σε όλους
                          Καλησπερα Βαγγελη !!
                          Μπορει καποιος να δηλωσει ως προσωρινη κατοικια το σπιτι που τον φιλοξενουν !!!
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by vageliskolaitis View Post
                            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

                            ΘΑ ήθελα να αναφέρω το εξής σενάριο και να μου πείτε τι γνωρίζετε...
                            Αν ένα άτομο ανέβει σουηδία και έχει τη δυνατότητα να φιλοξενηθεί από γνωστούς του τον πρώτο καιρό,και ψάχνει για δουλειά μπορεί να δηλώσει αρχικά ως προσωρινή κατοικία το σπίτι που το φιλοξενούν ή πρέπει υποχρεωτικά να νοικιάσει κατευθείαν δικό του σπίτι;


                            ευχαριστώ πολύ

                            Υ.Γ. καλή δύναμη και καλή συνέχεια σε όλους

                            Γι' αυτές τις περιπτώσεις, όταν φιλοξενείσαι προσωρινά ή για οποιοδήποτε λόγο η αλληλογραφία σου πάει σε κάποιον άλλον, υπάρχει το C/O (care of).
                            Οπότε γράφεις

                            *το όνομά σου*
                            C/O *το όνομα του γνωστού*
                            *τη διεύθυνση του γνωστού κανονικά, οδός, αριθμός, ΤΚ, πόλη*
                            "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                            Comment


                              Θα μπορουσαν να αναφερουν ποια απο τα μελη που ανεβηκαν τον τελευταιο χρόνο (εκτος της Ευανθίας που τη συγχαίρω) τα κατάφεραν με το θέμα "Σουηδία"? Αν δεν θελουν δημοσια ας μου στειλουν μηνυμα. Δεν ξερω γιατι αλλα με επιασε ενας φοβος ...μια απογοητευση ...

                              Comment


                                Originally posted by orpheus View Post
                                Θα μπορουσαν να αναφερουν ποια απο τα μελη που ανεβηκαν τον τελευταιο χρόνο (εκτος της Ευανθίας που τη συγχαίρω) τα κατάφεραν με το θέμα "Σουηδία"? Αν δεν θελουν δημοσια ας μου στειλουν μηνυμα. Δεν ξερω γιατι αλλα με επιασε ενας φοβος ...μια απογοητευση ...
                                Θα ήθελα κι εγώ επίσης να μου στείλει πμ όποιος έχει πάει τελευταία με τις εμπειρίες του, θετικές ή αρνητικές.

                                Comment

                                Working...
                                X