Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by bill66 View Post
    Από προσωπική μου εμπειρία ξέρω ότι στις ποιο πολλές χώρες τουλάχιστον ισχύουν τα εξής:
    Work permit=άδεια εργασίας σε εργοδότη
    Entry permit=επένδυση με κεφάλαια σε εταιρεία
    Self-employment permit=άνοιγμα δικιά σου δουλειάς
    Student permit= (ή κάπως έτσι) για φοιτητές
    Resistant permit=υπηκοότητα
    Όλα αυτά έχουν διαφορές μεταξύ τους και ως προς το χρόνο έκδοσής τους και ως προς την ισχύ τους.
    Γιατί μου έκανε εντύπωση το πόσο γρήγορα το πήρες
    μήπως απλά επειδή είναι μικρή πολιτεία ήταν απλά θέμα φόρτου εργασίας?
    Τα χαρτιά τα κατέθεσες μόνος σου?
    Sorry για όλες αυτές τις ερωτήσεις αλλά πιστεύω καλό είναι να ξέρουμε όλες τις εναλλακτικές λύσεις.
    Βασίλης

    Ναι,μονος μου κατεθεσα ολα τα χαρτια.Συννενοηθηκα στα αγγλικα βεβαια καθως τα σουηδικα μου δεν ειναι ακομη αρκετα καλα,και δεν θα ηθελα να υπαρχει προβλημα συνεννοησης πανω σε τοσο σημαντικο θεμα.
    Κι εγω εντυπωσιαστηκα απο το ποσο συντομα το πηρα!Η τυχη του πρωταρη ?
    Ειχα ψαξει βεβαια αρκετα πριν για το τι ακριβως θελουν,μαζεψα ολες τις σχετικες πληροφοριες απο το ιντερνετ,ετσι ωστε να μην εχουν "πατημα" να αμφισβητησουν καποιο εγγραφο η να μου ζητανε παραλογα πραγματα.

    Comment


      [QUOTE=EXCITER;42216]Ναι,μονος μου κατεθεσα ολα τα χαρτια.Συννενοηθηκα στα αγγλικα βεβαια καθως τα σουηδικα μου δεν ειναι ακομη αρκετα καλα,και δεν θα ηθελα να υπαρχει προβλημα συνεννοησης πανω σε τοσο σημαντικο θεμα.

      Καλώς όρισες! Εύχομαι ότι καλύτερο.

      Για τη γλώσσα κοίταξε εδώ για τα δωρεάν μαθήματα. Σου δίνεται η δυνατότητα να τα τελειώσεις σε ένα με ενάμιση χρόνο το πολύ, εντατικά και μαθαίνεις παράλληλα τη σουηδική ορολογία.

      About Sfa-medicin (in English) - Sodertalje

      Comment


        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
        Να πω καταρχην ενα 'καλως ορισατε στο θεμα Σουηδια"
        σε ολους τους αυτους που ξεκινησαν να γραφουν τωρα.

        Οσον αφορα στο εντυπο Ε106 ρωτησα στο ΙΚΑ για διευκρινισεις αφου μας το ανεφερε ο EXCITER τον οποιο και ευχαριστω που ηταν τοσο λεπτομερης........................................ ..............................................
        Καλημερα Ελενη!
        Οχι, δεν ειχα καμια προταση για εργασια.Παντως για το χρηματικο ποσο,μου ειχαν πει απο την εφορια οτι θελουν τουλαχιστον 150.000 κορωνες.
        Τους εδειξα λοιπον 20.000 ευρω να μην μπορουν να πουν τιποτα!
        Αν και πρεπει να πω οτι οι Σουηδοι δημοσιοι υπαλληλοι δεν μου εδωσαν την εντυπωση αυτων που ψαχνουν αφορμη,πατημα να βρουν κατι για να μην σε εξυπηρετησουν και να σε ταλαιπωρησουν.Ακριβως οπως στην Ελλαδα δηλαδη!

        Comment


          Καλως σε βρηκα Οδυσσεα!Πολυ ενδιαφερων το link!Tack så mycket!

          Comment


            Καλώς σε βρήκα Ελένη (Νεομετανάστρια)!

            Είμαι εργαζόμενη στο Δημόσιο, αλλά επειδή θέλω να κάνω ειδικότητα ως γιατρός σκέφτομαι να πάρω μακροχρόνια άδεια άνευ αποδοχών σε πρώτη φάση για να ξεκινήσω την ειδικότητα στη Σουηδία και μετά θα παραιτηθώ απο την Ελλάδα.
            Εμπέδωσα πολύ καλά, όπως πολλοί νέοι γιατροί, ότι ειδικότητα δεν πρόκειται να κάνω στη Ελλάδα, όχι γιατί δεν θέλω, αλλά γιατί δεν με θέλει....Έτσι όπως πάμε πρώτα θα βγω στη σύνταξη και μετά θα ξεκινήσω ειδικότητα εδώ!
            Τέλος πάντων, έχω ήδη πάρει την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας, αλλά δεν γνώριζα για το επίμαχο έντυπο μέχρι που το ανέφερε ο Exciter, να είναι καλά...
            Θα προσπαθήσω τις προσεχείς ημέρες να πάω στον ΕΟΠΥ και να το ζητήσω. Για οτιδήποτε νεότερο, θα σας ενημερώσω!
            Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

            Comment


              Originally posted by EXCITER View Post
              Καλημερα Ελενη!
              Οχι, δεν ειχα καμια προταση για εργασια.Παντως για το χρηματικο ποσο,μου ειχαν πει απο την εφορια οτι θελουν τουλαχιστον 150.000 κορωνες.
              Τους εδειξα λοιπον 20.000 ευρω να μην μπορουν να πουν τιποτα!
              Αν και πρεπει να πω οτι οι Σουηδοι δημοσιοι υπαλληλοι δεν μου εδωσαν την εντυπωση αυτων που ψαχνουν αφορμη,πατημα να βρουν κατι για να μην σε εξυπηρετησουν και να σε ταλαιπωρησουν.Ακριβως οπως στην Ελλαδα δηλαδη!

              Καταρχην ξεχασα να σου πω και συγχαρητηρια που καταφερες και πηρες τα νουμερα τοσο συντομα!! Μακαρι να σου ερθουν και τα υπολοιπα πραγματα τοσο βολικα!!!

              Απο οτι καταλαβαινω η καθε περιπτωση αξιολογησης για το ποιος παιρνει ή οχι τα νουμερα ειναι ξεχωριστη, και λογικο μου φαινεται. Ισως ,λεω ισως ο συνδυασμος του επαγγελματος σου και το γεγονος οτι ειχες τοσα χρηματα να εφεραν τοσο αμεσο αποτελεσμα.
              Οπως και να εχει χαιρομαι για ενα πατριωτακι που καταφερε να βαλει ενα λιθαρακι στην δικη του προσπαθεια μεταναστευσης.

              Το εντυπο που καλως ανεφερες βεβαια, με εβαλε στην διαδικασια να το ψαξω και για μενα μεσω ΙΚΑ .... ισως να στο εδωσε το ΤΣΑΥ επειδη συνεχιζεις την ειδικοτητα σου εξω ... τι να πω , στην δικη μου περιπτωση παντως δεν το δικαιουμαι...

              Καλη συνεχεια..
              Ελενη

              Comment


                Originally posted by serina View Post
                Καλώς σε βρήκα Ελένη (Νεομετανάστρια)!

                Είμαι εργαζόμενη στο Δημόσιο, αλλά επειδή θέλω να κάνω ειδικότητα ως γιατρός σκέφτομαι να πάρω μακροχρόνια άδεια άνευ αποδοχών σε πρώτη φάση για να ξεκινήσω την ειδικότητα στη Σουηδία και μετά θα παραιτηθώ απο την Ελλάδα.
                Εμπέδωσα πολύ καλά, όπως πολλοί νέοι γιατροί, ότι ειδικότητα δεν πρόκειται να κάνω στη Ελλάδα, όχι γιατί δεν θέλω, αλλά γιατί δεν με θέλει....Έτσι όπως πάμε πρώτα θα βγω στη σύνταξη και μετά θα ξεκινήσω ειδικότητα εδώ!
                Τέλος πάντων, έχω ήδη πάρει την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας, αλλά δεν γνώριζα για το επίμαχο έντυπο μέχρι που το ανέφερε ο Exciter, να είναι καλά...
                Θα προσπαθήσω τις προσεχείς ημέρες να πάω στον ΕΟΠΥ και να το ζητήσω. Για οτιδήποτε νεότερο, θα σας ενημερώσω!
                Καλη επιτυχια
                σε καθε προσπαθεια στην μεταναστευσης σου..

                Φιλικο μου ζευγαρι γιατρων που ειχαν ξεκινησει να το ψαχνουν για Σουηδια το καλοκαιρι μου εδωσαν τις αρχικες πληροφοριες για εκμαθηση γλωσσας ....αυτοι εμπλεξαν και ειναι ακομα εδω αλλα αρχισαν τωρα ξανα να οργανωνονται για να ανεβουν και αυτοι σε κανενα χρονο...
                Απο αυτους λοιπον εχω ηδη ακουσει τον Γολγοθα που αντιμετωπιζετε εσεις οι γιατροι Ελλαδα με ΔΟΑΤΑΠ (το νεο ΔΙΚΑΤΣΑ...) , με ειδικοτητα και αγροτικο... οποτε ειμαι υπερ της φυγης σας!!!

                Comment


                  Originally posted by EXCITER View Post
                  Καλως σε βρηκα Οδυσσεα!Πολυ ενδιαφερων το link!Tack så mycket!
                  Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα.

                  Κοίταξε όμως εδώ για την αναγνώριση ιατρικών διπλωμάτων. Δε γνωρίζω πολλά για την όλη διαδικασία, δεν έχει τύχει να βοηθήσω γιατρούς. Αλλά ίσως χρειάζονται κάποιες διαδικασίες.


                  Regulated professions - Swedish National Agency for Higher Education [NS4 version]



                  Καλό θα ήταν όσοι δουλεύουν ήδη ως γιατροί να γράψουν για τις απαραίτητες διαδικασίες. Κι επισης να πουν αν για την ειδικότητα είναι απαραίτητη η γνώση σουηδικών και σε ποιό επίπεδο.

                  Comment


                    Η ιατρική άδεια αναγνωρίζεται στο socialstyrelsen καθώς και των οδοντιάτρων, ψυχολόγων και κάποιων παραϊατρικών επαγγελμάτων.
                    Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                    Comment


                      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                      Καταρχην ξεχασα να σου πω και συγχαρητηρια που καταφερες και πηρες τα νουμερα τοσο συντομα!! Μακαρι να σου ερθουν και τα υπολοιπα πραγματα τοσο βολικα!!!

                      Απο οτι καταλαβαινω η καθε περιπτωση αξιολογησης για το ποιος παιρνει ή οχι τα νουμερα ειναι ξεχωριστη, και λογικο μου φαινεται. Ισως ,λεω ισως ο συνδυασμος του επαγγελματος σου και το γεγονος οτι ειχες τοσα χρηματα να εφεραν τοσο αμεσο αποτελεσμα.
                      Οπως και να εχει χαιρομαι για ενα πατριωτακι που καταφερε να βαλει ενα λιθαρακι στην δικη του προσπαθεια μεταναστευσης.

                      Το εντυπο που καλως ανεφερες βεβαια, με εβαλε στην διαδικασια να το ψαξω και για μενα μεσω ΙΚΑ .... ισως να στο εδωσε το ΤΣΑΥ επειδη συνεχιζεις την ειδικοτητα σου εξω ... τι να πω , στην δικη μου περιπτωση παντως δεν το δικαιουμαι...



                      Καλη συνεχεια..
                      Ελενη
                      Ευχαριστω πολυ για τις ευχες Ελενη!Detsamma!

                      Comment


                        serina
                        την ευρωπαικη καρτα υγειας απο που την παιρνεις;

                        Comment


                          Είναι αυτονόητη για γιατρούς η καλή γνώση Σουηδικών τουλάχιστον επιπέδου Β2. Ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει κάτι άλλο. Εγώ τουλάχιστον μετά απο αυτό το επίπεδο θα αρχίσω να στέλνω βιογραφικά...
                          Μελπομένη, την κάρτα την πήρα με μια αίτηση απο τον ΕΟΠΥ, πρώην ΟΠΑΔ (δημόσιο).
                          Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                          Comment


                            ευχαριστω πολυ,
                            δηλ ο καθενας απο τον ασφαλιστικο του φορεα

                            Comment


                              Originally posted by serina View Post
                              Η ιατρική άδεια αναγνωρίζεται στο socialstyrelsen καθώς και των οδοντιάτρων, ψυχολόγων και κάποιων παραϊατρικών επαγγελμάτων.
                              Ακριβως.Το πρωτο βημα ειναι να παρει καποιος τη σουηδικη αδεια εξασκησης.

                              Comment


                                Κοιταξτε εδω
                                Application for licence to practise as a doctor of medicine

                                Comment

                                Working...
                                X