Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by skonto View Post
    τολμώ να πώ πως το Πατριωτάκι είναι άπαικτο ( χωρίς να κριθεί αυτό σαν διαφήμιση )
    Έχεις συμβάλει κι εσύ σε αυτό καθώς κι άλλα μέλη που έχουν δωσει τον καλύτερο εαυτό τους!
    Bravo σε ΟΛΟΥΣ!

    Comment


      Οικονομική κρίση στη Σουηδία

      καλημέρα, εγώ να θέσω έναν προβληματισμό μου?
      Τι γίνεται αν με το που πάμε επάνω αρχίζουν να κόβουν τους μισθούς όπως εδώ ? Διάβασα ένα άρθρο χθες στο THE LOCAL ότι θα μειώσουν τους μισθούς των νεοπροσλαμβανομένων στο 75% για να μειώσουν την ανεργία τους. Καλά δε μιλάμε να γίνουν όπως είμαστε εδώ. Αυτό δεν παίζει, αλλά όταν κάνεις μια τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου, το να βλέπεις γύρω σου πάλι μειώσεις & παρόμοια μέτρα, δεν είναι κάπως ? Νομίζετε είμαι υπερβολική?

      Comment


        Originally posted by australian View Post
        Έχεις συμβάλει κι εσύ σε αυτό καθώς κι άλλα μέλη που έχουν δωσει τον καλύτερο εαυτό τους!
        Bravo σε ΟΛΟΥΣ!
        Εννοείται!!! Πέρα από όλα τα παιδιά που βοηθούν, εμένα με έχουν βοηθήσει κυρίως σαν άτομα αλλά και σαν άρθρα η Ευανθία και ο Σπύρος μιας κι εμένα με ενδιαφέρει η Σουηδία και τα παιδιά έχουν προσφέρει απλόχερα τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους.

        Keep going!

        Σας ευχαριστούμε όλους!
        Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

        Comment


          Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής (σόρρυ πάντως αν το γράφω σε λάθος τοπικ).
          Ιντερνετ παιδιά πως μπαίνετε εσείς που βρίσκεστε στη Σουηδία?
          Έχει κάθε σπίτι ίντερνετ, υπάρχει κοινόχρηστο δημόσιο? πώς?
          Πώς θα μπορώ να μπαίνω κι εγώ όταν με το καλό έρθω?
          Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

          Comment


            Originally posted by wint3r View Post
            Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής (σόρρυ πάντως αν το γράφω σε λάθος τοπικ).
            Ιντερνετ παιδιά πως μπαίνετε εσείς που βρίσκεστε στη Σουηδία?
            Έχει κάθε σπίτι ίντερνετ, υπάρχει κοινόχρηστο δημόσιο? πώς?
            Πώς θα μπορώ να μπαίνω κι εγώ όταν με το καλό έρθω?
            an den exei to spiti i to domatio sto opio tha meneis,
            yparxun oi dimotikes vivliothikes
            oi opies einai para polles
            opos ke oi vivliothikes tu panepistimiu tis kathe polis
            einai dorean i xrisi tu internet me mia karta tin opia zitas ke su vgazun
            se kapies periptoseis omos xreiazete personnumer gia na su vgalun karta
            ayta apo tin diki mu empiria se göteborg ke stockholm
            giati ke go den exo akomi laptop sto spiti

            Comment


              Εγώ laptop θα έχω, ίντερνετ δεν ξέρω αν θα έχω
              Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

              Comment


                Originally posted by ermis View Post
                καλημέρα, εγώ να θέσω έναν προβληματισμό μου?
                Τι γίνεται αν με το που πάμε επάνω αρχίζουν να κόβουν τους μισθούς όπως εδώ ? Διάβασα ένα άρθρο χθες στο THE LOCAL ότι θα μειώσουν τους μισθούς των νεοπροσλαμβανομένων στο 75% για να μειώσουν την ανεργία τους. Καλά δε μιλάμε να γίνουν όπως είμαστε εδώ. Αυτό δεν παίζει, αλλά όταν κάνεις μια τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου, το να βλέπεις γύρω σου πάλι μειώσεις & παρόμοια μέτρα, δεν είναι κάπως ? Νομίζετε είμαι υπερβολική?

                Το χαλι της ελλαδας πουθενα στον κοσμο !!!! Μονο σε τριτοκοσμικες χωρες!!
                Για εμενα προσωπικα το προβλημα μου δεν ειναι η κριση και η μειωση μισθων .
                Το προβλημα μου ειναι η ποιοτητα ζωης και η συμπεριφορα και νοοτροπια των ανθρωπων !!! Ο καθενας κανει τις επιλογες του για το που και το πως θα ζησει !!
                Η ζωη δεν ειναι μονο νουμερα σε εναν λογαριασμο !!!!!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by wint3r View Post
                  Εγώ laptop θα έχω, ίντερνετ δεν ξέρω αν θα έχω
                  Hej wint

                  Μπορεις να εχεις ιντερνερ mobile . στοιχιζει αν θυμαμαι καλα περιπου 200 κορωνες και περιλαμβανει το απαραιτητο αξεσουαρ συν συνδεση για μια εβδομαδα . Μετα μπορεις να ανανεωνεις την συνδεση σου ανα εβδομαδα με 99 κορωνες περιπου ,η ανα μηνα με 400 κορωνες περιπου.
                  Αυτο εκανα κιεγω στην αρχη πριν παρω τον προσωπικο αριθμο.
                  Γιατι για να κανεις συνδεση με συμβολαιο χρειαζεται ο προσωπικος αριθμος .
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Originally posted by wint3r View Post
                    Εγώ laptop θα έχω, ίντερνετ δεν ξέρω αν θα έχω
                    tha dialexeis ena domatio pu na perilamvanei eyrizoniki sindesi

                    Comment


                      Originally posted by jannis View Post
                      tha dialexeis ena domatio pu na perilamvanei eyrizoniki sindesi
                      Ναι wint και αυτο που λεει ο γιαννης μπορεις να κανεις . Υπαρχουν λυσεις μην ανησυχεις ερχεσαι στην χωρα του ιντερνετ
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        μεταφράσεις

                        Καλησπέρα!

                        Μπορεί να μου πει κάποιος που είναι ήδη πάνω τι γίνεται ακριβώς με τις μεταφράσεις; Πέρα απο τα έγγραφα που ζητάνε στην εφορία κ μπορεί να στα μεταφράσει ο εσωτερικός τους μεταφραστής, μπορώ να απευθυνθώ σε άλλους επίσημους μεταφραστικούς φορείς για άλλου είδους έγγραφα; Σκέφτομαι να μην τα μεταφράσω όλα απο Ελλάδα γιατί ετσι κ αλλιώς δεν ξέρω αν θα τα χρειαστώ όλα, οπότε όποιος γνωρίζει κάτι με βεβαιότητα ας με διαφωτίσει!

                        Ευχαριστώ!

                        Comment


                          Originally posted by Olga Bbl View Post
                          Καλησπέρα!

                          Μπορεί να μου πει κάποιος που είναι ήδη πάνω τι γίνεται ακριβώς με τις μεταφράσεις; Πέρα απο τα έγγραφα που ζητάνε στην εφορία κ μπορεί να στα μεταφράσει ο εσωτερικός τους μεταφραστής, μπορώ να απευθυνθώ σε άλλους επίσημους μεταφραστικούς φορείς για άλλου είδους έγγραφα; Σκέφτομαι να μην τα μεταφράσω όλα απο Ελλάδα γιατί ετσι κ αλλιώς δεν ξέρω αν θα τα χρειαστώ όλα, οπότε όποιος γνωρίζει κάτι με βεβαιότητα ας με διαφωτίσει!

                          Ευχαριστώ!
                          stin eforia tu göteborg mu metefrasan dorean
                          tis lixiarxikes praxeis genisis ton pedion mu
                          tis opies den ixa mazi mu ke mu tis estilan apo ellada
                          eixan vevea tin sfragida "apostijia"
                          pire omos dio evdomades gia na ginei i metafrasi
                          ayto simenei oti ipirxe kapia kathisterisi gia tin ekdosi tu personnumer
                          nomizo pos mporun na metafrazun dorean se oles tis suidikes kratikes ipiresies
                          ipologise omos to xasimo xronu

                          Comment


                            η αλήθεια είναι ότι η κρίση έχει αρχίσει και γίνεται παγκόσμια και αυτό είναι το ανησυχητικό............αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν αξίζει να προσπαθήσει κανείς να ξεφύγει απο το αδιέξοδο μέλλον της Ελλάδας.............

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Hej wint

                              Μπορεις να εχεις ιντερνερ mobile . στοιχιζει αν θυμαμαι καλα περιπου 200 κορωνες και περιλαμβανει το απαραιτητο αξεσουαρ συν συνδεση για μια εβδομαδα . Μετα μπορεις να ανανεωνεις την συνδεση σου ανα εβδομαδα με 99 κορωνες περιπου ,η ανα μηνα με 400 κορωνες περιπου.
                              Αυτο εκανα κιεγω στην αρχη πριν παρω τον προσωπικο αριθμο.
                              Γιατι για να κανεις συνδεση με συμβολαιο χρειαζεται ο προσωπικος αριθμος .
                              Το στικακι στοιχιζει απο 400-500 κορωνες,αναλογα την εταιρεια.
                              Εγω ειχα παρει "3" ,(486 kr),μου εδινε download μεχρι 6gb,και ειχε καλες ταχυτητες.Η καρτα ανανεωσης ειναι με την εβδομαδα και τον μηνα.Απο 99-300 κορωνες ,και η ανανεωση γινεται σε καταστηματα κινητης τηλεφωνιας(tele2,telenor etc).

                              Comment


                                Originally posted by Olga Bbl View Post
                                Καλησπέρα!

                                Μπορεί να μου πει κάποιος που είναι ήδη πάνω τι γίνεται ακριβώς με τις μεταφράσεις; Πέρα απο τα έγγραφα που ζητάνε στην εφορία κ μπορεί να στα μεταφράσει ο εσωτερικός τους μεταφραστής, μπορώ να απευθυνθώ σε άλλους επίσημους μεταφραστικούς φορείς για άλλου είδους έγγραφα; Σκέφτομαι να μην τα μεταφράσω όλα απο Ελλάδα γιατί ετσι κ αλλιώς δεν ξέρω αν θα τα χρειαστώ όλα, οπότε όποιος γνωρίζει κάτι με βεβαιότητα ας με διαφωτίσει!

                                Ευχαριστώ!
                                Ολγα στην σουηδια οι μεταφρασεις στοιχιζουν ακριβοτερα απο οτι στην ελλαδα . Μεταφρασε οτι μπορεις στην ελλαδα . Αν καποια τα αφησεις για σουηδια υπαρχουν μεταφραστες με επισημη σφραγιδα οπου μπορεις να κανεις τις μεταφρασεις σου. Αλλα θα σου στοιχισει περισσοτερο.
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X