Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    To σκυλακι πρεπει να εχει pedigree. Eκει πιστοποιουνται πολλά (υγεια , κληρονομικες ασθενειες-συμπεριφορές κ.α.) Σωστό είναι να αγοραστεί απο εκτροφέα και οχι απο petshop για λόγους που δεν ειναι ο χωρος και ο χρονος να αναφερθούν. Στο αεροδρόμιο δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το προβλημα - αν υπάρχει - θα ειναι στην ενοικίαση διαμερίσματος γιατι φοβάμαι οτι αρκετοί ιδιοκτήτες δεν υπερνοικιάζουν τα σπίτια τους σε οικογένειες με κατοικίδια. Αυτο ηθελα να διευκρινιστεί απο αυτούς που ξέρουν κατι. Το πιστεύω οτι αγαπάνε τα ζώα.

    Comment


      #62
      Originally posted by orpheus View Post
      To σκυλακι πρεπει να εχει pedigree. Eκει πιστοποιουνται πολλά (υγεια , κληρονομικες ασθενειες-συμπεριφορές κ.α.) Σωστό είναι να αγοραστεί απο εκτροφέα και οχι απο petshop για λόγους που δεν ειναι ο χωρος και ο χρονος να αναφερθούν. Στο αεροδρόμιο δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το προβλημα - αν υπάρχει - θα ειναι στην ενοικίαση διαμερίσματος γιατι φοβάμαι οτι αρκετοί ιδιοκτήτες δεν υπερνοικιάζουν τα σπίτια τους σε οικογένειες με κατοικίδια. Αυτο ηθελα να διευκρινιστεί απο αυτούς που ξέρουν κατι. Το πιστεύω οτι αγαπάνε τα ζώα.
      Αυτο ειναι κατι που δεν ειναι απολυτο. Αλλοι δεν εχουν προβλημα να υπενοικιασουν το σπιτι τους σε ανθρωπους με ζωα αλλοι ομως εχουν προβλημα.
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #63
        Αυτο ειναι που φοβομουν/φοβαμαι. Ειναι που ειναι δυσκολο το θεμα σπιτιου ... περιορίζεται και ο αριθμος διαθεσιμων.

        Comment


          #64
          Originally posted by antogeor View Post
          Δειτε λιγο ΕΔΩ μια εκπομπη στο svt της πασχαλιδου
          Απαράδεκτη η Πασχαλιδου ,αυτό λέγεται δυσφήμιση της Ελλάδας διότι στην αρχή δείχνει το Καβούρι την πιο ακριβή περιοχή της Αττικής και μετά σε βάζει στην μαυρίλα.
          Αλλιώς καποιος τα βλέπει στην τηλεόραση που τα δραματοποιεί και αλλιώς όταν τα ζει.
          Σίγουρα τα πραγματα δεν είναι ροδινα αλλα δεν είναι στην πλειονότητα ετσι που τα περγραφει. Φτώχεια υπαρχει ποσο μαλλον σε υποβαθμισμένες περιοχες όπως το Περαμα, κατω από την Ομονοια κλπ . Όταν ο Ελληνας από το 2008 εβλεπε ότι ερχονταν η μπορα δεν εκανε τιποτα, δεν κανεις 3 παιδια με τετοια κατασταση αν το κανεις εισαι αξιος της μοίρας σου και δειχνεις υπανάπτυκτος.
          Τι να πω για την Ηαννα Διαμαντοπουλου ότι είναι καταπτιστη? Ελληνιδα παντως δεν είναι, το κομμα της οδηγησε τη χωρα στο γκρεμο και τορα νίπτει τας χείρας της. Προοριζεται και αυτή μαζι με την υπόλοιπη επιλεκτη ομαδα για το Γουδι.
          Όμως αυτό που μου εκανε χείριστη εντύπωση από το ντοκιμαντερ είναι ότι η Πασχαλιδου επεσε πολύ στα ματια των Ελληνων με το που εδειξε ποσο απάνθρωπη και ποσο ξευτιλισμένη είναι στην πραγματικοτητα δειχνοντας τον γεροντα στο Super Market να λεει από κοντα στη ψωναρα ότι τα υπόλοιπα χρηματα για να τα βγαλει ζητιανευει. Αυτό δειχνει εκμετάλλευση του ανθρωπινου πονου.
          Το ντοκιμαντερ δεν επεισε οσο και αν ηθελε να δειξει ότι τα πραγματα εχουν φτασει στο απροχώρητο για τον απλουστατο λογο ότι οσοι ζουν στην Αθηνα γνωριζουν ότι ο Ελληνας ακομα εχει πολύ λίπος να καψει.
          Από το ευρω δεν μπορει κανενας να διωξει την Ελλαδα ,το γραφει κατηγορηματικα η συνθηκη της Λωζανης. Τα πραγματα στην Ελλαδα δεν είναι τοσο χαλια για δειτε και αυτό :

          http://www.dailymotion.com/video/xnauf5_y-yyyyyy-yyyyyy-11-1-yyyyyy-yyy-yy-yyyyyyyyy-yyy-yyy-yyyyy_shortfilms?start=2#from=embediframe[/URL]

          Comment


            #65
            Emmigrant, δώσε σωστά το λινκ για να διαβάσουμε.

            Σε αυτά που γράφεις συμφωνώ εν μέρει, όντως η Πασχαλίδου δεν έπρεπε να προδώσει την εμπιστοσύνη του γεροντάκου που της ψυθίρισε στο αυτί κάτι εμπιστευτικά. Η δημοσιογραφική δεντολογία το απαγορεύει να αποκαλύψεις κάτι που σου εμπιστεύεται ο άλλος. Αυτή προφανώς προτίμησε τον εντυπωσιασμό και γενικά είχα την εντύπωση ότι υπερβάλει για να αυξήσει την τηλεθέαση. Είμαι επίσης της άποψης ότι με τις εικόνες που προέβαλε περνούσε γενικά η εντύπωση ότι είμαστε υπανάπτυκτοι. Ειπώθηκαν και πολλές αλήθειες βέβαια αλλά η εκπομπή μου φάνηκε ότι δεν ήταν όσο σοβαρή θα έπρεπε.

            Comment


              #66
              Originally posted by lucia View Post
              Emmigrant, δώσε σωστά το λινκ για να διαβάσουμε.

              Σε αυτά που γράφεις συμφωνώ εν μέρει, όντως η Πασχαλίδου δεν έπρεπε να προδώσει την εμπιστοσύνη του γεροντάκου που της ψυθίρισε στο αυτί κάτι εμπιστευτικά. Η δημοσιογραφική δεντολογία το απαγορεύει να αποκαλύψεις κάτι που σου εμπιστεύεται ο άλλος. Αυτή προφανώς προτίμησε τον εντυπωσιασμό και γενικά είχα την εντύπωση ότι υπερβάλει για να αυξήσει την τηλεθέαση. Είμαι επίσης της άποψης ότι με τις εικόνες που προέβαλε περνούσε γενικά η εντύπωση ότι είμαστε υπανάπτυκτοι. Ειπώθηκαν και πολλές αλήθειες βέβαια αλλά η εκπομπή μου φάνηκε ότι δεν ήταν όσο σοβαρή θα έπρεπε.
              Η Ελλάδα μπορεί: 11+1 τρόποι για να ξεφύγουμε από την κρίση (ντοκιμαντέρ)

              τωρα διορθωθηκε!

              Comment


                #67
                Καλησπέρα.

                Μπορεί να λέγονται πολλά για τους Έλληνες που ζούν χρόνια στη Σουηδία και μάλιστα όχι τα καλύτερα. Ειδικά για τους εργοδότες.

                Ίσως να πρέπει σε αυτούς που λένε όλα αυτά να πούμε πως εμείς που ανεβαίνουμε τώρα για πρώτη φορά, ότι αλλάζουμε αυτό το κλίμα. Αυτό το κάτι εναντίον των Ελλήνων. Προσθέτουμε νέο καθαρό αίμα στο παλαιό και το εμπλουτίζουμε. Μεταφέρουμε για άλλη μια φορά τον πολιτισμό μας και την ανθρωπιά μας, την κουλτούρα του "πατριωτάκι είμαι και εγώ εδώ ! "

                Να πω και δημόσια ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο φίλο Georgeman για όλες τις προσπάθειες που έχει κάνει για μένα σε εργασιακό και στεγαστικό επίπεδο πριν καν ακόμα ανεβώ επάνω.

                Που αν και έχουμε μιλήσει ελάχιστα μέσω Skype μου έχει δείξει οτι οι αξίες της φιλίας μπορούν να γεννηθούν απο το πουθενά και να σε γεμίσουν αισιοδοξία και ελπίδα.

                Αν μη τι άλλο με ωθούν και μένα ηθικά να πράξω το ίδιο όταν με το καλό πατήσω το πόδι μου στη Σουηδία, όχι απο υποχρέωση αλλά απο την προσμονή να νιώσω και εγώ την ίδια χαρά, όταν θα μπορώ να βοηθήσω έναν άλλο.

                ΘΕΝΚΣ ( Ελληνικά έ ?? ) Georgeman. Για χάρη σου κοιμάμαι καλύτερα τα βράδυα.

                Σπύρος

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Emmigrant View Post
                  Η Ελλάδα μπορεί: 11+1 τρόποι για να ξεφύγουμε από την κρίση (ντοκιμαντέρ)


                  τωρα ειναι οκ?


                  Δεν είναι δυνατή η εύρεση αυτής της ιστοσελίδας
                  Αυτό βγάζει όταν την ανοίγω. Κρίμα!

                  Comment


                    #69
                    Καλησπέρα Lucia.

                    Δοκίμασε το
                    eglimatikotita.gr: Η Ελλάδα μπορεί: 11+1 τρόποι για να ξεφύγουμε από την κρίση (ντοκιμαντέρ)

                    Comment


                      #70
                      Ευχαριστώ Σπύρο. Τώρα μου το άνοιξε.

                      Comment


                        #71
                        συνέχεια για γουδί διαβάζω..
                        αλλά δεν το βλέπω

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by mikael View Post
                          συνέχεια για γουδί διαβάζω..
                          αλλά δεν το βλέπω
                          κιεγω δεν το βλεπω ....δεν νομιζω να το δουμε ποτε....
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #73
                            .....Και Τωρα......

                            Τωρα...τα κεφαλια μεσα,οι γιορτες αργιες και σχολες ελαβαν τελος, τωρα παμε παλι ενα restart ,και να ξεκινησουμε ολοι ο καθενας με τον τροπο του,την ετοιμασια για τη μητερα ολων των μαχων........Οταν ειμαστε σωστα προετοιμασμενοι και αποφασισμενοι,η νικη φυσικα ειναι δεδομενη....

                            Comment


                              #74
                              Καλή Χρονιά σε όλους!

                              Αφού ευχαριστήσω όλους όσους γράφουν σε αυτή την ενότητα για την πολύτιμη βοήθειά τους, να πω κι εγώ με τη σειρά μου για την απόφαση να μετακομίσουμε στην Σουηδία και να κάνω μερικές ερωτήσεις για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

                              Είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά. Έχουμε έναν σκύλο (cocker spaniel) που πάει παντού μαζί μας. Φυσικά, θα τον φέρουμε μαζί στη Σουηδία. Σκοπεύουμε να μείνουμε στο Γκέτεμποργκ.

                              Για πολλούς και διάφορους λόγους, θα έρθουμε στη Σουηδία με το αυτοκίνητό μας και όχι με αεροπλάνο. Διάβασα ότι υπαρχει η δυνατότητα να εισάγουμε το αυτοκίνητό μας αφορολόγητα στη Σουηδία, και ότι μετά υπάρχει μία συγκεκριμένη διαδικασία για την ταξινόμησή του με Σουηδικές πινακίδες.

                              Οι ερωτήσεις μας:
                              1. Έχει κάνει κανείς εισαγωγή του αυτοκινήτου του στη Σουηδία να μας πει δυο λόγια για το θέμα;
                              2. Έχει κάνει κανείς το ταξίδι οδικώς από Ελλάδα Σουηδία; Προτάσεις; Συμβουλές;
                              3. Αξίζει να έχεις αυτοκίνητο στη Σουηδία; Έχουμε ήδη ποδήλατα και το αυτοκίνητό μας το κινούμε ελάχιστα (είναι 5 ετών και έχει 26.000 χλμ...), αλλά δεν χρειάζεται πάντα ένα αυτοκίνητο; Έτσι κι αλλιώς θα μας είναι χρήσιμο για να αποφύγουμε τη μεταφορική για τα (λίγα) πράγματα που θα πάρουμε μαζί μας στο ταξίδι της ανόδου.
                              4. Έχω διαβάσει κάποιες συγκεχυμένες πληροφορίες για τη στάθμευση. Τί ισχύει; Φαντάζομαι είναι επί πληρωμή, αλλά είναι έτσι παντού; Δεν υπάρχουν μέρη στα οποία παρκάρεις δωρεάν (π.χ. έξω από το σπίτι σου) αν είσαι ενοικιαστής σπιτιού; Πόσο μπορεί να είναι το μηνιαίο έξοδο στάθμευσης;
                              5. Πόσο εύκολα δέχονται να νοικιάσεις σπίτι (2ο χέρι) όταν έχεις σκύλο μαζί σου; Γενικά είναι φιλόζωοι;
                              6. Μπορείτε όσοι κάνατε ήδη το μεγάλο βήμα να γράψετε λίγα λόγια για το εξής: αν ξανακάνατε όλη τη διαδικασία απ' την αρχή, τώρα που έχετε πλέον την εμπειρία, ποιά πράγματα απ' όσα πήρατε θα αποφεύγατε να πάρετε μαζί σας και ποιά που αφήσατε πίσω θα παίρνατε οπωσδήποτε; Π.χ. έχω καταλάβει από τα γραφόμενά σας ότι είναι περιττό να αγοράσεις από Ελλάδα ρούχα για το χειμώνα, εφόσον εκεί είναι είδος πρώτης ανάγκης και άρα πολύ φθηνότερα και πολύ πιο ταιριαστά με τις καιρικές συνθήκες. Άλλες παρεμφερείς συμβουλές σχετικά με την οικοσκευή; Μιλάμε πάντα για κάποιους που δεν έχουν βρει ακόμα σπίτι, αλλά θα βρουν έστω προσωρινό.


                              Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους μας...

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Alexarium View Post
                                Καλή Χρονιά σε όλους!

                                Αφού ευχαριστήσω όλους όσους γράφουν σε αυτή την ενότητα για την πολύτιμη βοήθειά τους, να πω κι εγώ με τη σειρά μου για την απόφαση να μετακομίσουμε στην Σουηδία και να κάνω μερικές ερωτήσεις για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

                                Είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά. Έχουμε έναν σκύλο (cocker spaniel) που πάει παντού μαζί μας. Φυσικά, θα τον φέρουμε μαζί στη Σουηδία. Σκοπεύουμε να μείνουμε στο Γκέτεμποργκ.

                                Για πολλούς και διάφορους λόγους, θα έρθουμε στη Σουηδία με το αυτοκίνητό μας και όχι με αεροπλάνο. Διάβασα ότι υπαρχει η δυνατότητα να εισάγουμε το αυτοκίνητό μας αφορολόγητα στη Σουηδία, και ότι μετά υπάρχει μία συγκεκριμένη διαδικασία για την ταξινόμησή του με Σουηδικές πινακίδες.

                                Οι ερωτήσεις μας:
                                1. Έχει κάνει κανείς εισαγωγή του αυτοκινήτου του στη Σουηδία να μας πει δυο λόγια για το θέμα;
                                2. Έχει κάνει κανείς το ταξίδι οδικώς από Ελλάδα Σουηδία; Προτάσεις; Συμβουλές;
                                3. Αξίζει να έχεις αυτοκίνητο στη Σουηδία; Έχουμε ήδη ποδήλατα και το αυτοκίνητό μας το κινούμε ελάχιστα (είναι 5 ετών και έχει 26.000 χλμ...), αλλά δεν χρειάζεται πάντα ένα αυτοκίνητο; Έτσι κι αλλιώς θα μας είναι χρήσιμο για να αποφύγουμε τη μεταφορική για τα (λίγα) πράγματα που θα πάρουμε μαζί μας στο ταξίδι της ανόδου.
                                4. Έχω διαβάσει κάποιες συγκεχυμένες πληροφορίες για τη στάθμευση. Τί ισχύει; Φαντάζομαι είναι επί πληρωμή, αλλά είναι έτσι παντού; Δεν υπάρχουν μέρη στα οποία παρκάρεις δωρεάν (π.χ. έξω από το σπίτι σου) αν είσαι ενοικιαστής σπιτιού; Πόσο μπορεί να είναι το μηνιαίο έξοδο στάθμευσης;
                                5. Πόσο εύκολα δέχονται να νοικιάσεις σπίτι (2ο χέρι) όταν έχεις σκύλο μαζί σου; Γενικά είναι φιλόζωοι;
                                6. Μπορείτε όσοι κάνατε ήδη το μεγάλο βήμα να γράψετε λίγα λόγια για το εξής: αν ξανακάνατε όλη τη διαδικασία απ' την αρχή, τώρα που έχετε πλέον την εμπειρία, ποιά πράγματα απ' όσα πήρατε θα αποφεύγατε να πάρετε μαζί σας και ποιά που αφήσατε πίσω θα παίρνατε οπωσδήποτε; Π.χ. έχω καταλάβει από τα γραφόμενά σας ότι είναι περιττό να αγοράσεις από Ελλάδα ρούχα για το χειμώνα, εφόσον εκεί είναι είδος πρώτης ανάγκης και άρα πολύ φθηνότερα και πολύ πιο ταιριαστά με τις καιρικές συνθήκες. Άλλες παρεμφερείς συμβουλές σχετικά με την οικοσκευή; Μιλάμε πάντα για κάποιους που δεν έχουν βρει ακόμα σπίτι, αλλά θα βρουν έστω προσωρινό.


                                Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους μας...
                                Αlexarium
                                Καλως ηρθες στην παρεα!! Εσυ , η καλη σου και ο σκυλος σας!!

                                Επειδη ειχες αρκετες αποριες θα σου δωσω ενα γενικο πλανο, προσωπικη αποψη αφου και εγω ειμαι στο ψαξιμο για να ανεβω με αυτοκινητο..

                                Καταρχην το Γετεμπορκ που επελεξες ειναι μια ησυχη πολη, δεν γνωριζω καποιον απο εδω μεσα που να εχει εκφρασει την επιθυμια να παει εκει, αυτο για μενα απλα σημαινει οτι δεν θα βρεις αρκετες πληροφοριες για την συγκερκιμενη περιοχη.
                                Πληροφοριες για το ανεβασμα με αυτοκινητο βρηκα κυριως απο αλλα site ζητωντας πληροφοριες για αλλαγη πινακιδων σε σουηδικες μετα απο ενα διαστημα.

                                Για να ξεκινησεις απο Ελλαδα με αυτοκινητο απαραιτητα ειναι :
                                1. Νεο Διπλωμα αυτοκινητου ,το οποιο ειναι σαν μια πιστωτικη καρτα ροζ χρωματος, κανεις αιτηση σε ΚΕΠ,για δικαιολογητικα αν δεν εχεις ηδη βγαλει δες λιγο στο ιντερνετ.
                                2. Πρασινη καρτα για τις χωρες απο τις οποιες θα περασεις και δεν ειναι στην Ε. Ενωση.
                                3. Εννοειται εναν καλο έλεγχο σε όλο το αυτοκινητο..
                                4. Ισως χιονολαστιχα, εξαρταται απο την εποχη που θα ανεβεις..
                                Απο οσο γνωριζω εχεις το δικαιωμα να εισαι με ελληνικες πινακιδες ενα χρονο πανω ,οποτε εχεις αρκετο χρονο για να κανεις την αλλαγη των πινακιδων η οποια εχει και καποιο κοστος..

                                Οσον αφορα στο ταξιδι και στην διαδρομη για Σουδια, σιγουρα θα χρειαστεις το προγραμμα "γκουγκλ ερθ" για να ζητησεις να σου βγαλει μια προτεινομενη διαδρομη...
                                Εμεις αποφασισαμε να διασχισουμε
                                Σκοπια (1ωρα +50'), Πρωην Γιουγκοσλαβια (5 ωρες+15'), Κροατια (3 ωρες +10'), Ουγγαρια (20'), Σλοβενια (1 ωρα περιπου) , Αυστρια (3 ωρες +10'), Γερμανια (8 ωρες+5') εως το Ροστοκ οπου και περνας με το φερι (1 ωρα + 45') απεναντι στην Δανια στο Γκεντσερ και απο εκει μεχρι το Μαλμε ειναι 2 ωρες + 15' περιπου. Απο εκει το Γετεμποργκ ειναι γυρω στις 3 ωρες, δεν το εχω υπολογισει ομως.. (Τις ωρες τις υπολογισε το προγραμμα εννοειται..) Σαν συνολο ωρων ειναι γυρω στην μια μερα και 3 ωρες...

                                Οδηγεις παντα μεσα στα ορια ταχυτητων που εχει η καθε χωρα και με τα φωτα παντοτε αναμμενα.

                                Εμεις επιλεξαμε αυτην την πορεια γιατι διασχιζεις την Γερμανια που σε αρκετα σημεια των αουτομπανκ-αυτοκινητοδρομων τους στην αριστερη λωριδα εχουν ελευθερο οριο ταχυτητας.
                                Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο γνωριζεται απο Γερμανια αλλα θεωρω οτι ειναι μια ασφαλης χωρα για να την διασχισεις αρκετες ωρες και με την σημανση που εχει δεν υπαρχει περιπτωση να χαθεις.

                                Παρολο που θα κουραστεις, ριξε μια ματια και στις προηγουμενες σελιδες, ειναι καμποσες αλλα εχουν αρκετες χρησιμες πληροφοριες!

                                Αυτα τα ολιγα για αρχη...
                                Καλη επιτυχια εγχειρημα σας!

                                Ελενη, γνωστη και ως Νεομεταναστρια

                                Comment

                                Working...
                                X