Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
    Αlexarium
    Καλως ηρθες στην παρεα!! Εσυ , η καλη σου και ο σκυλος σας!!

    Επειδη ειχες αρκετες αποριες θα σου δωσω ενα γενικο πλανο, προσωπικη αποψη αφου και εγω ειμαι στο ψαξιμο για να ανεβω με αυτοκινητο..

    Καταρχην το Γετεμπορκ που επελεξες ειναι μια ησυχη πολη, δεν γνωριζω καποιον απο εδω μεσα που να εχει εκφρασει την επιθυμια να παει εκει, αυτο για μενα απλα σημαινει οτι δεν θα βρεις αρκετες πληροφοριες για την συγκερκιμενη περιοχη.
    Πληροφοριες για το ανεβασμα με αυτοκινητο βρηκα κυριως απο αλλα site ζητωντας πληροφοριες για αλλαγη πινακιδων σε σουηδικες μετα απο ενα διαστημα.

    Για να ξεκινησεις απο Ελλαδα με αυτοκινητο απαραιτητα ειναι :
    1. Νεο Διπλωμα αυτοκινητου ,το οποιο ειναι σαν μια πιστωτικη καρτα ροζ χρωματος, κανεις αιτηση σε ΚΕΠ,για δικαιολογητικα αν δεν εχεις ηδη βγαλει δες λιγο στο ιντερνετ.
    2. Πρασινη καρτα για τις χωρες απο τις οποιες θα περασεις και δεν ειναι στην Ε. Ενωση.
    3. Εννοειται εναν καλο έλεγχο σε όλο το αυτοκινητο..
    4. Ισως χιονολαστιχα, εξαρταται απο την εποχη που θα ανεβεις..
    Απο οσο γνωριζω εχεις το δικαιωμα να εισαι με ελληνικες πινακιδες ενα χρονο πανω ,οποτε εχεις αρκετο χρονο για να κανεις την αλλαγη των πινακιδων η οποια εχει και καποιο κοστος..

    Οσον αφορα στο ταξιδι και στην διαδρομη για Σουδια, σιγουρα θα χρειαστεις το προγραμμα "γκουγκλ ερθ" για να ζητησεις να σου βγαλει μια προτεινομενη διαδρομη...
    Εμεις αποφασισαμε να διασχισουμε
    Σκοπια (1ωρα +50'), Πρωην Γιουγκοσλαβια (5 ωρες+15'), Κροατια (3 ωρες +10'), Ουγγαρια (20'), Σλοβενια (1 ωρα περιπου) , Αυστρια (3 ωρες +10'), Γερμανια (8 ωρες+5') εως το Ροστοκ οπου και περνας με το φερι (1 ωρα + 45') απεναντι στην Δανια στο Γκεντσερ και απο εκει μεχρι το Μαλμε ειναι 2 ωρες + 15' περιπου. Απο εκει το Γετεμποργκ ειναι γυρω στις 3 ωρες, δεν το εχω υπολογισει ομως.. (Τις ωρες τις υπολογισε το προγραμμα εννοειται..) Σαν συνολο ωρων ειναι γυρω στην μια μερα και 3 ωρες...

    Οδηγεις παντα μεσα στα ορια ταχυτητων που εχει η καθε χωρα και με τα φωτα παντοτε αναμμενα.

    Εμεις επιλεξαμε αυτην την πορεια γιατι διασχιζεις την Γερμανια που σε αρκετα σημεια των αουτομπανκ-αυτοκινητοδρομων τους στην αριστερη λωριδα εχουν ελευθερο οριο ταχυτητας.
    Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο γνωριζεται απο Γερμανια αλλα θεωρω οτι ειναι μια ασφαλης χωρα για να την διασχισεις αρκετες ωρες και με την σημανση που εχει δεν υπαρχει περιπτωση να χαθεις.

    Παρολο που θα κουραστεις, ριξε μια ματια και στις προηγουμενες σελιδες, ειναι καμποσες αλλα εχουν αρκετες χρησιμες πληροφοριες!

    Αυτα τα ολιγα για αρχη...
    Καλη επιτυχια εγχειρημα σας!

    Ελενη, γνωστη και ως Νεομεταναστρια
    Εμεις φτασαμε στο Ροστοκ και περασαμε απεναντι στην σουηδια . Μιλαμε τετοιο ασχημο καραβι και ταξιδι δεν εχω ξανακανει στην ζωη μου. Αρωστησαμε και οι τρεις. Μηπως ειναι καλυτερα να περασετε απο την γεφυρα της Κοπεγχαγης ? Δεν ξερω βρε παιδια ακουω Ροστοκ και βγαζω σπυρακια. Μεγαλη ταλαιπωρια.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #77
      Originally posted by Alexarium View Post
      Καλή Χρονιά σε όλους!

      Αφού ευχαριστήσω όλους όσους γράφουν σε αυτή την ενότητα για την πολύτιμη βοήθειά τους, να πω κι εγώ με τη σειρά μου για την απόφαση να μετακομίσουμε στην Σουηδία και να κάνω μερικές ερωτήσεις για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

      Είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά. Έχουμε έναν σκύλο (cocker spaniel) που πάει παντού μαζί μας. Φυσικά, θα τον φέρουμε μαζί στη Σουηδία. Σκοπεύουμε να μείνουμε στο Γκέτεμποργκ.

      Για πολλούς και διάφορους λόγους, θα έρθουμε στη Σουηδία με το αυτοκίνητό μας και όχι με αεροπλάνο. Διάβασα ότι υπαρχει η δυνατότητα να εισάγουμε το αυτοκίνητό μας αφορολόγητα στη Σουηδία, και ότι μετά υπάρχει μία συγκεκριμένη διαδικασία για την ταξινόμησή του με Σουηδικές πινακίδες.

      Οι ερωτήσεις μας:
      1. Έχει κάνει κανείς εισαγωγή του αυτοκινήτου του στη Σουηδία να μας πει δυο λόγια για το θέμα;
      2. Έχει κάνει κανείς το ταξίδι οδικώς από Ελλάδα Σουηδία; Προτάσεις; Συμβουλές;
      3. Αξίζει να έχεις αυτοκίνητο στη Σουηδία; Έχουμε ήδη ποδήλατα και το αυτοκίνητό μας το κινούμε ελάχιστα (είναι 5 ετών και έχει 26.000 χλμ...), αλλά δεν χρειάζεται πάντα ένα αυτοκίνητο; Έτσι κι αλλιώς θα μας είναι χρήσιμο για να αποφύγουμε τη μεταφορική για τα (λίγα) πράγματα που θα πάρουμε μαζί μας στο ταξίδι της ανόδου.
      4. Έχω διαβάσει κάποιες συγκεχυμένες πληροφορίες για τη στάθμευση. Τί ισχύει; Φαντάζομαι είναι επί πληρωμή, αλλά είναι έτσι παντού; Δεν υπάρχουν μέρη στα οποία παρκάρεις δωρεάν (π.χ. έξω από το σπίτι σου) αν είσαι ενοικιαστής σπιτιού; Πόσο μπορεί να είναι το μηνιαίο έξοδο στάθμευσης;
      5. Πόσο εύκολα δέχονται να νοικιάσεις σπίτι (2ο χέρι) όταν έχεις σκύλο μαζί σου; Γενικά είναι φιλόζωοι;
      6. Μπορείτε όσοι κάνατε ήδη το μεγάλο βήμα να γράψετε λίγα λόγια για το εξής: αν ξανακάνατε όλη τη διαδικασία απ' την αρχή, τώρα που έχετε πλέον την εμπειρία, ποιά πράγματα απ' όσα πήρατε θα αποφεύγατε να πάρετε μαζί σας και ποιά που αφήσατε πίσω θα παίρνατε οπωσδήποτε; Π.χ. έχω καταλάβει από τα γραφόμενά σας ότι είναι περιττό να αγοράσεις από Ελλάδα ρούχα για το χειμώνα, εφόσον εκεί είναι είδος πρώτης ανάγκης και άρα πολύ φθηνότερα και πολύ πιο ταιριαστά με τις καιρικές συνθήκες. Άλλες παρεμφερείς συμβουλές σχετικά με την οικοσκευή; Μιλάμε πάντα για κάποιους που δεν έχουν βρει ακόμα σπίτι, αλλά θα βρουν έστω προσωρινό.


      Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους μας...
      Για την σταθμευση να σου πω οτι δεν αφηνεις το αυτοκινητο οπου ναναι . Υπαρχουν συγκεκριμενα σημεια παρκινκ και πληρωνεις συνηθως με την ωρα. Υπαρχουν και μερικα σημεια συνηθως εξω απο εμπορικα κεντρα των διαφορων δημων οπου βαζεις μια ειδικη καρτα την οποια την παιρνεις δωρεαν και μπορεις να παρκαρεις 2 3 η 4 ωρες δωρεαν.Δεν παρκαρεις δωρεαν εξω απο το σπιτι σου, εκτος αν εισαι τυχερος και υπαρχει τετοια δυνατοτητα , λιγο σπανιο βεβαια. Το παρκιγκ στοιχιζει απο 200 κορωνες εως 400 με 500 κορωνες για εσωτερικο παρκιγκ.

      Οταν νοικιαζεις σπιτι 2ο χερι νομιζω οτι θα ειναι λιγο δυσκολο να βρειτε σπιτι που να θελουν σκυλο γιατι θα φοβουνται μην γινουν ζημιες στο σπιτι.
      Βεβαια αν ψαξεις βρισκεις αλλα θα περιοριστουν οι δυνατοτητες επιλογης.
      Οι σουηδοι παντως γενικα ειναι παρα πολυ φιλοζωοι. Οτν νοικιασεις σπιτι 1ο χερι δεν υπαρχει προβλημα με τα ζωα.

      Εκανα την βλακεια και πηρα το καλο μου το σερβιτσιο και κρυσταλινα ποτηρια . Μεγαλη βλακεια. Νομιζω οτι οσο πιο λιγα παρετε τοσο το καλυτερο.
      Κι οσο για τα ρουχα παιδια σχεδον ολα μου ειναι αχρηστα. Τα παλτο μου δεν ειναι αρκετα ζεστα , τα μπουφαν το ιδιο . Φουστανακια κοντα σορτσακια μπλουζακια ξερετε το στυλακι που ντυνομαστε στην ελλαδα κλπ αχρηστα. Παπουτσια με τακουνια αχρηστα. Παιδια οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα. Θα παρετε εδω καινουργια και ρουχα και επιπλα και μικροσυσκευες. Δεν ξερετε τι σπιτι θα βρειτε και τι ακριβως θα χρειαστειτε. Σπιτι 2ο χερι μπορει να βρειτε και επιπλωμενο κατι το οποιο συνηθιζεται στην σουηδια. Γιαυτο και μπορει να εχετε προβλημα με τον σκυλο . Μαλλον οχι ακριβως προβλημα , απλως ισως δυσκολευτειτε λιγο.

      Παντως ειναι ωραια αισθηση να τα φτιαχνεις ολα απο την αρχη !!!!
      Κυριολεκτικα καινουργιο ξεκινημα !!!!
      Αντε καλως να ερθετε κιεσεις !!!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #78
        Ευανθία ευχαριστώ για την απάντηση.

        Όταν λες ότι

        το παρκιγκ στοιχιζει απο 200 κορωνες εως 400 με 500 κορωνες για εσωτερικο παρκιγκ
        εννοείς τη μέρα ή το μήνα;

        Comment


          #79
          Originally posted by Alexarium View Post
          Ευανθία ευχαριστώ για την απάντηση.

          Όταν λες ότι



          εννοείς τη μέρα ή το μήνα;
          Τον μηνα
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #80
            Είπα κι εγώ...

            Comment


              #81
              Καλημέρα και απο μένα Alexarium. Ουσιαστικά δεν θα χρειαστεί να πάρετε τίποτα απο Ελλάδα πέρα απο κάποια πρόχειρα πράγματα.

              Τα ρούχα της Ελλάδας δεν πολυκάνουν για Σουηδία, άρα θα πάρετε καινούργια απο εκεί. Λίγα και καλά, για το εκεί κλίμα.

              Οικοσκευές...ψυγείο, πλυντήριο, κουζίνα, δεν συμφέρει να τα μεταφέρετε , εκτός και αν είναι πολύ ακριβά και πολύ καινούργια, δηλαδή λιγότερο των 4 ετών. Εκεί βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένα 5 ετών απο δωρεάν ( τσάμπα ) που τα χαρίζουν έως πολύ φτηνά - πάμφτηνα απο αλλαγές. Έπειτα όλα τα σπίτια που αγοράζονται ή και που νοικιάζονται τα έχουν αυτά στον στάνταρτ εξοπλισμό τους.

              Δώρα και ακριβά είδη , όπως πίνακες, κρύσταλλα, χρυσαφικά που έχουν πραγματικά μεγάλη αξία, όταν έχετε κάποιο σταθερό μέρος να μείνετε τότε τα μεταφέρετε. Δεν έχει νόημα να πάτε κάπου προσωρινά, για κάποιους μήνες και να κουβαλάτε μαζί σας απο εδώ και απο εκεί ακριβά πράγματα. Όχι μόνο για την φθορά τους αλλά και για το επικίνδυνο της κλοπής τους.

              Αν μπορείτε να πουλήσετε το οτιδήποτε κάντε το και με τα χρήματα αυτά να αγοράσετε καινούργια. Το ΙΚΕΑ της Σουηδίας και η Electrolux κάνουν θαύματα.

              Σας εύχομαι τα καλύτερα.

              Σπύρος

              Comment


                #82
                Ηλεκτρικες συσκευες

                Εχω αναφερει και παλαιοτερα οτι ολα τα σπιτια στην σουηδια πρωτο δευτερο τριτο κλπ χερι διαθετουν ηλεκτρικη κουζινα ψυγειο καταψυκτη .Πλυντηρια στεγνωτηρια υπαρχουν σε ολες τις πολυκατοικιες στο υπογειο. Κλεινεις ωρα και μπορεις να πλυνεις. Εχεις στην διαθεση σου 3 με 4 ωρες για να πλυνεις .
                Επομενως δεν χρειαζεται ουτε μεταφορα ηλεκτρικων συσκευων απο ελλαδα αλλα και γενικα δεν χρειαζεται ουτε αγορα απο σουηδια. Μονο αν καποιος δεν θελει να πλενει στα πλυντηρια των πολυκατοικιων μπορει να αγορασει δικο του στο διαμερισμα του.
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #83
                  Σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις Σπύρο και Ευανθία.

                  Ευανθία, πραγματικά θα είναι μία από τις μικρές χαρές του πρώτου καιρού το να τα φτιάχνεις όλα απ' την αρχή όπως λες. Και το ΙΚΕΑ (που το γνώρισα προ 10ετίας στη Φιλανδία από μία φίλη που ζει εκεί) είναι πραγματικά παράδεισος για το γούστο μας σαν ζευγάρι.

                  Κατά βάση λοιπόν, μιλάμε για λίγα απλά ρούχα, ίσα ίσα μέχρι να "μπούμε στο κλίμα" του... κλίματος.

                  Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για την πρόσβαση στο Internet. Χρειάζεστε ειδικό εξοπλισμό (router) ή σας παρέχεται μαζί με το πακέτο σύνδεσης Internet και τηλεφωνίας όπως εδώ; Και από κόστη; Κάποιο site να δω ενδεικτικά τις τιμές/ταχύτητες/υπηρεσίες;

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by Alexarium View Post
                    Σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις Σπύρο και Ευανθία.

                    Ευανθία, πραγματικά θα είναι μία από τις μικρές χαρές του πρώτου καιρού το να τα φτιάχνεις όλα απ' την αρχή όπως λες. Και το ΙΚΕΑ (που το γνώρισα προ 10ετίας στη Φιλανδία από μία φίλη που ζει εκεί) είναι πραγματικά παράδεισος για το γούστο μας σαν ζευγάρι.

                    Κατά βάση λοιπόν, μιλάμε για λίγα απλά ρούχα, ίσα ίσα μέχρι να "μπούμε στο κλίμα" του... κλίματος.

                    Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για την πρόσβαση στο Internet. Χρειάζεστε ειδικό εξοπλισμό (router) ή σας παρέχεται μαζί με το πακέτο σύνδεσης Internet και τηλεφωνίας όπως εδώ; Και από κόστη; Κάποιο site να δω ενδεικτικά τις τιμές/ταχύτητες/υπηρεσίες;
                    Το ιντερνετ δεν εχει καμμια σχεση με το παλαιολιθικο της ελλαδας. Τετοιες ταχυτητες η ελλαδα ουτε στον υπνο της δεν εχει.
                    Χρειαζεται to router. Δεν εδω μια απο τις αντιπροσωπευτικες εταιριες για να παρεις μια ιδεα Sveriges st
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #85
                      Ευχαριστώ πολύ. Θα επανέλθω σύντομα και με άλλες ερωτήσεις.

                      Αν κάποιος έχει να αναφέρει κάτι για το ταξίδι Ελλάδα - Σουηδία οδικώς, θα χαρώ πολύ να το διαβάσω!

                      Comment


                        #86
                        Γεια σας κα Ευανθία!!!
                        Μπήκα τυχαία σε αυτό το φόρουμ καθώς αναζητούσα πληροφορίες για τη Σουηδία τις συνθήκες διαβίωσης και τις προοπτικές εύρεσης εργασίας!!Ενώ από άλλες πηγές τα πράγματα φαινόταν μάλλον απαισιόδοξα διαβάζοντας τη γνώμη σας ομολογώ ότι αναθάρρησα και χαίρομαι γι'αυτό έτσι και αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς ζητώντας τη γνώμη σας!!!Με το φίλο μου σκεφτόμαστε να φύγουμε για Σουηδία Αύγουστο με Σεπτέμβριο αφού τελειώσει τη στρατιωτική του θητεία.Εγώ έχω πτυχίο από Οικονομικό Πανεπιστήμιο εργαζομαιχωρίς να πληρώνομαι κ με ασχημές συνθήκες ο φίλος μου εχει κάποιες σπουδές ως μηχανολόγος μηχανικός σε Πανεπιστήμιο της Αγγλίας δεν έχει ομως καταφέρει να πάρει το πτυχίο του ενώ μεχρι πρότινος δουλεψε στο συνεργείο που διατηρεί ο πατερας του!!!Εγώ έχω αρχίσει να κανω μαθήματα σουηδικών!!!Στη Σουηδία εχουμε έναν καλο μας φίλο που ενδεχομένως να μπορεσει να μασ βοηθήσει για αρχη απλά θα ήθελα να ξέρω τι προοπτικές υπάρχουν!!!Έχουν δυσκολέψει και εκεί τα πράγματα?Γιατί στην Ελλάδα η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχωρητο!!!Σας ευχαριστώ εκ των προτερων!!!!

                        Comment


                          #87
                          Hej ( Χέϊ - Γειά στα Σουηδικά ) vivilucy.

                          Οι προοπτικές μεταξύ Ελλάδας - Σουηδίας για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον, όπως μας είπε το τι να περιμένουμε ο υπουργός οικονομικών, θα μπορούσαν να συγκριθούν στο μεταξύ ουρανού και γής. Καμία σχέση.

                          Η Σουηδία δεν έχει ευρώ, ενώ ανήκει στην Ευρωπαική Ένωση. Δεν έχει την νοοτροπία την Ελληνική. Οι πολίτες της φροντίζουν το κράτος και το κράτος τους πολίτες. Έχει μια ανεργία στο 7.8% απο όπου υπολογίζουν και αυτούς που δεν γουστάρουν να δουλέψουν, ενώ θα μπορούσαν, άρα μια πραγματική γύρω στο 4.1%. Σε αντίθεση με την Ελλάδα που μετρά μόνο τους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ και ενώ δηλώνει 18.5% έχει κάπου κοντά στο 30%.

                          Έχει το καλύτερο παγκοσμίως σύστημα κοινωνικής φροντίδας είτε σε ατομικό είτε σε οικογενειακό επίπεδο.

                          Έχει την καλύτερη εργασιακή κάλυψη υπέρ των εργαζομένων.

                          Κρατά το 30% των μισθών σαν φόρο, αλλά το αποδίδει με έργα προς το κράτος. Και το κρατά απο όλους, ακόμα και απο το βασιλιά τους.

                          Για το Σουηδό είναι αδιανόητο να κλέψει το κράτος και απαιτεί και απο τον διπλανό του το ίδιο.

                          Έχει μία ανάπτυξη 3% και την πρώτη θέση στην Ευρώπη σε επίπεδο έρευνας και τεχνολογίας. Η Kista ( μία περιοχή έξω απο την Στοκχόλμη ) θεωρείται η Sillicon Valey της Ευρώπης.

                          Η Σουηδία έχει αναγνωριστεί σαν η χώρα με την καθαρότερη ατμόσφαιρα και η πιο πράσινη ενεργειακά παγκοσμίως.

                          Η Σουηδία έχει αναγνωριστή η χώρα με την πιο αυστηρή νομοθεσία στην ποιότητα εισαγωγής τροφίμων, κυρίως των βιολογικών.

                          Η Σουηδία έχει ένα απο τα καλύτερα εκπαιδευτικά και μορφωτικά προγράμματα για παιδιά και ενηλίκους παγκοσμίως, όπου δεν κοιτά ηλικίες παρα μόνο την όρεξη για μόρφωση, και σε ανταμοίβει για αυτό.

                          Και άλλα πολλά.

                          Πιστεύω να σε έβαλα στο πνεύμα..

                          Σπύρος και hej då ( Αντίο )

                          Comment


                            #88
                            καταρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε με κάνατε να θέλω κιόλας να φύγω για Σουηδία!!!!Δυστυχώς πρέπει να κάνω υπομονή κάποιους μήνες!!!!Το μόνο που μπορω να κάνω ειναι να μαθω τα σουηδικα οσο το δυνατον καλυτερα!!!Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι η εύρεση εργασίας από εκεί και πέρα θεωρω οτι τα υπολοιπα θα λυθουν!!!απο θεμα στεγασης δε μας πειραζει τι θα βρουμε ενα μικρο χωρο τπτ περισσοτερο δεν εχουμε απαιτησεις!!!σκεφτομαι να παρω και το σκυλακι μου μαζι αν καπως σιγουρεψουμε την κατασταση εκει!!!υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω τους μηνες που θα ειμαι Ελλαδα ωστε να μη δυσκολευτω οταν ανεβω?Σας ευχαριστω και παλι που μου απαντησατε!!!

                            Comment


                              #89
                              Καλημέρα vivilucy.

                              Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις να μαθαίνεις Σουηδικά ( εάν ξέρεις Αγγλικά θα σου φανούν σχετικά εύκολα ). Υπάρχουν αρκετά βοηθήματα εκμάθησης Σουηδικών μέσω Internet. Ένα απο αυτά αρκετά καλό είναι το Rosseta Stone.

                              Πάρε και απο την αρχή όλο το πατριωτάκι και μάζεψε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς. Κυρίως για τις διαδικασίες.

                              Βέβαια και εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθάμε με τις τυχόν απορρίες σου.

                              Σπύρος

                              Comment


                                #90
                                Να συμπληρώσω ότι μόλις χτες μας έδωσαν προσφορά από ένα γραφείο μεταφορών και ζητάνε 4800 (!!!!!!!!!!!) ευρώ, χωρίς ΦΠΑ για να μεταφέρουν μια κρεβατοκάμαρα, 2 καναπέδες, 1 κρεβάτι παιδικό και τα ρούχα μας, α χα χου χααααααααααααααα!!!!! Έχουν ξεφύγει εντελώς! Με τα μισά λεφτά αγοράζουμε όλα τα παραπάνω και καινούργια, παρακαλώ! Άρα, δεν συμφέρει να μεταφέρεις τίποτα, παρά μόνο τα απαραίτητα.

                                Comment

                                Working...
                                X