Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    4800 ?. Θεούλη μου. Ο ξάδελφός μου που πήγε Καναδά και φόρτωσε ένα Conteiner απο το σπίτι του , μαζί με το αμπαλάζ έδωσε 7.000, αλλά πέρασε και ένα Ατλαντικό Ωκεανό.

    Μήπως πρέπει να το ψάξουμε καλύτερα το θέμα. Σίγουρα θα απασχολεί πολλούς, που έχουν πράγματα που δεν μπορούν να αφήσουν πίσω.

    Comment


      #92
      Α, χα χα χα!!! Πράγματι, Σπύρο, ακόμα γελάμε με τον άντρα μου! Τελικά καταλήξαμε σε 3-4 κούτες με τα απολύτως απαραίτητα, υπολογιστή, τηλεόραση, στερεοφωνικό, τα cd μας, dvd player, άλμπουμ με φωτογραφίες... Τα λέω "απαραίτητα" γιατί θα είναι δύσκολο να αγοράσουμε ΚΑΙ αυτά απο Σουηδία... Κάποια κοπέλα είχε γράψει σε προηγούμενες σελίδες για την Μεταφορική Ρόδου, αυτοί ζητάνε 70ευρώ να πάνε τα πράγματά σου στην αποθήκη τους και από κει και πέρα συνεννοείσαι με έναν κύριο Γιάννη, που έχει το φορτηγό, για το κόστος και τον τόπο μεταφοράς. Θα τον πάρω το βράδυ τηλέφωνο και θα ενημερώσω...

      Comment


        #93
        Originally posted by aspateo View Post
        Α, χα χα χα!!! Πράγματι, Σπύρο, ακόμα γελάμε με τον άντρα μου! Τελικά καταλήξαμε σε 3-4 κούτες με τα απολύτως απαραίτητα, υπολογιστή, τηλεόραση, στερεοφωνικό, τα cd μας, dvd player, άλμπουμ με φωτογραφίες... Τα λέω "απαραίτητα" γιατί θα είναι δύσκολο να αγοράσουμε ΚΑΙ αυτά απο Σουηδία... Κάποια κοπέλα είχε γράψει σε προηγούμενες σελίδες για την Μεταφορική Ρόδου, αυτοί ζητάνε 70ευρώ να πάνε τα πράγματά σου στην αποθήκη τους και από κει και πέρα συνεννοείσαι με έναν κύριο Γιάννη, που έχει το φορτηγό, για το κόστος και τον τόπο μεταφοράς. Θα τον πάρω το βράδυ τηλέφωνο και θα ενημερώσω...
        Μην ξεχασεις το ηλεκτρικο σιδερο. Μια συμβουλη σε ολους που θα ερθουν.
        Δεν αξιζει να πληρωσει κανεις μεταφορικη εταιρεια τοσα λεφτα. Αντιθετα μαζεψτε οσα λεφτα μπορειτε περισσοτερα . Ακομα και τα 100 ευρω φυλαξτε τα εχουν αξια εδω. Ακου 4.800 ευρω χωρις το φπα.... Με τοσα αγοραζεις αυτοκινητο εδω μεταχειρισμενο βεβαια .
        Θα παρετε καινουργια ολα εδω . Ασε που αν δεν εχεις βρει που θα μεινεις θα ειναι μεγαλος μπελας. Αλλα και να βρεις σπιτι δεν ξερεις τι σπιτι θα ειναι αν χωρανε κλπ. Νομιζω καλυτερα φυλαξτε οσα περισσοτερα λεφτα μπορειτε. Θα σας χρειαστουν. Τα υπολοιπα καινουργια . Εμεις μολις βρηκαμε σπιτι τα πρωτα πραγματα που αγορασαμε ηταν ενα καναπε κρεβατι ,ενα κρεβατι του παιδιου και ενα τραπεζι με 4 καρεκλες για να τρωμε.
        Το ηλεκτρικο σιδερο παντως θα σου χρειαστει, καθως και το κομπιουτερ.
        Αντε βρε παιδια μου θυμιζετε τα δικα μου.
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #94
          Originally posted by ευανθια View Post
          Μην ξεχασεις το ηλεκτρικο σιδερο. Μια συμβουλη σε ολους που θα ερθουν.
          Δεν αξιζει να πληρωσει κανεις μεταφορικη εταιρεια τοσα λεφτα. Αντιθετα μαζεψτε οσα λεφτα μπορειτε περισσοτερα . Ακομα και τα 100 ευρω φυλαξτε τα εχουν αξια εδω. Ακου 4.800 ευρω χωρις το φπα.... Με τοσα αγοραζεις αυτοκινητο εδω μεταχειρισμενο βεβαια .
          Θα παρετε καινουργια ολα εδω . Ασε που αν δεν εχεις βρει που θα μεινεις θα ειναι μεγαλος μπελας. Αλλα και να βρεις σπιτι δεν ξερεις τι σπιτι θα ειναι αν χωρανε κλπ. Νομιζω καλυτερα φυλαξτε οσα περισσοτερα λεφτα μπορειτε. Θα σας χρειαστουν. Τα υπολοιπα καινουργια . Εμεις μολις βρηκαμε σπιτι τα πρωτα πραγματα που αγορασαμε ηταν ενα καναπε κρεβατι ,ενα κρεβατι του παιδιου και ενα τραπεζι με 4 καρεκλες για να τρωμε.
          Το ηλεκτρικο σιδερο παντως θα σου χρειαστει, καθως και το κομπιουτερ.
          Αντε βρε παιδια μου θυμιζετε τα δικα μου.
          Να φανταστείς ότι έκανα έρευνα αγοράς για ΟΛΑ όσα χρειάζεται ένα σπίτι, ακόμα και τα φωτιστικά, κουρτίνες, μαξιλάρια (!!!), σύνθετο, κρεβατοκάμαρες, καναπέδες (και του πουλιού το γάλα) και κοστίζουν από το ΙΚΕΑ ή το ILVA 3500!!! Το σίδερο το έχω βάλει, θυμάμαι που το είχες γράψει σε παλιότερο post σου...

          Comment


            #95
            Θα μου θυμίσετε και μένα τι παίζει με το σίδερο.:D Είμαι λίγο μεγάλος στην ηλικία και ξεχνάω εύκολα

            Σπύρος

            Comment


              #96
              Originally posted by skonto View Post
              Θα μου θυμίσετε και μένα τι παίζει με το σίδερο.:D Είμαι λίγο μεγάλος στην ηλικία και ξεχνάω εύκολα

              Σπύρος
              Σπυρακο σιδερο για σιδερωμα . Πρεπει να σιδερωνουμε τα πουκαμισακια σας :D
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #97
                Originally posted by skonto View Post
                Θα μου θυμίσετε και μένα τι παίζει με το σίδερο.:D Είμαι λίγο μεγάλος στην ηλικία και ξεχνάω εύκολα

                Σπύρος
                Ε, όχι και μεγάλος!

                Comment


                  #98
                  Originally posted by aspateo View Post
                  Να φανταστείς ότι έκανα έρευνα αγοράς για ΟΛΑ όσα χρειάζεται ένα σπίτι, ακόμα και τα φωτιστικά, κουρτίνες, μαξιλάρια (!!!), σύνθετο, κρεβατοκάμαρες, καναπέδες (και του πουλιού το γάλα) και κοστίζουν από το ΙΚΕΑ ή το ILVA 3500!!! Το σίδερο το έχω βάλει, θυμάμαι που το είχες γράψει σε παλιότερο post σου...
                  Γεια και απο εμενα

                  επειδη 577 μηνυματα για να ξαναδιαβαστουν,τοσα εχεις γραψει...., κομματακι δυσκολο τι ειχες αναφερει για το ηλεκτρικο σιδερο?
                  ουτε και εγω το θυμαμαι... το οτι το χρειαζομαστε κατανοητο αλλα ειναι πολυ ακριβα επανω για να παρουμε ενα καινουργιο?
                  το δικο μου ειναι και λιγο ξεχαρβαλωμενο και ελεγα να μην το παρω..

                  Comment


                    #99
                    όσοι βρίσκονται στη Σουηδία μπορεί και να το είδαν
                    http://www.youtube.com/watch?feature...v=e5UXD_ySoi8#!

                    Comment


                      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                      Γεια και απο εμενα

                      επειδη 577 μηνυματα για να ξαναδιαβαστουν,τοσα εχεις γραψει...., κομματακι δυσκολο τι ειχες αναφερει για το ηλεκτρικο σιδερο?
                      ουτε και εγω το θυμαμαι... το οτι το χρειαζομαστε κατανοητο αλλα ειναι πολυ ακριβα επανω για να παρουμε ενα καινουργιο?
                      το δικο μου ειναι και λιγο ξεχαρβαλωμενο και ελεγα να μην το παρω..
                      Να σου πω ότι ούτε κι εγώ κατάλαβα αλλά η Ευανθία επέμενε να πάρουμε ηλεκτρικό σίδερο μαζί, ίσως εξηγούσε τον λόγο, αλλά όπως λες κι εσύ, που να θυμόμαστε τόσες σελίδες... Μήπως έχουν διαφορετικές πρίζες; Επικοινώνησα και με τον κύριο με την νταλίκα, για 5 κούτες 1μ. μήκος x 70εκ. πλάτος x 65βάθος ή 3 κυβικά (ζητάνε να ξέρεις κυβικά για να βγάλουν τιμή) και ένα χαλί 3x3.5, υπολόγισε ότι θα κοστίσει 4.500 κορώνες ή 500 ευρώ περίπου. Μια χαρά μου φαίνεται. Τα πράγματα κάνουν γύρω στις 2 εβδομάδες να πάνε Στοκχόλμη.

                      Comment


                        Originally posted by australian View Post
                        όσοι βρίσκονται στη Σουηδία μπορεί και να το είδαν
                        http://www.youtube.com/watch?feature...v=e5UXD_ySoi8#!
                        μας εβαλε τη "συνδεση" ο antogeor,να ναι καλα, και ειδαμε το ντοκυμαντερ και απο Ελλαδα...
                        Προσωπικα εβαλα και σουηδικους υποτιτλους πατωντας το κουμπι Τ που εχει κατω δεξια στην μπαρα, για οσους δεν βρισκονται σουηδια και δεν το γνωριζουν αυτο μπαινουν υποτιτλοι ετσι σε εκπομπες και αν γνωριζεις 2-3 μηνες σουηδικα καταλαβαινεις αρκετα ..

                        Ευχαριστουμε παντως για την κινηση, εχει γινει θεμα εντονων συζητησεων αλλα δεν θα ηθελα να το σχολιασω παραπανω.. πικραθηκα ομως

                        Comment


                          Originally posted by aspateo View Post
                          Να σου πω ότι ούτε κι εγώ κατάλαβα αλλά η Ευανθία επέμενε να πάρουμε ηλεκτρικό σίδερο μαζί, ίσως εξηγούσε τον λόγο, αλλά όπως λες κι εσύ, που να θυμόμαστε τόσες σελίδες... Μήπως έχουν διαφορετικές πρίζες; Επικοινώνησα και με τον κύριο με την νταλίκα, για 5 κούτες 1μ. μήκος x 70εκ. πλάτος x 65βάθος ή 3 κυβικά (ζητάνε να ξέρεις κυβικά για να βγάλουν τιμή) και ένα χαλί 3x3.5, υπολόγισε ότι θα κοστίσει 4.500 κορώνες ή 500 ευρώ περίπου. Μια χαρά μου φαίνεται. Τα πράγματα κάνουν γύρω στις 2 εβδομάδες να πάνε Στοκχόλμη.
                          Ερωτηση: αν ειναι να πληρωσεις 3 αεροπορικα εισητηρια γιατι δεν τα φορτωνεις αυτα στο αμαξι σας για να ανεβεις? Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο με μικρο παιδι 3 μερες ταξιδι αλλα τα εισητηρια και 500 ευρω νομιζω οτι δεν κανει η βενζινη μεχρι πανω και η διαμονη σε ξενοδοχεια 2 μερες...

                          Comment


                            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                            Ερωτηση: αν ειναι να πληρωσεις 3 αεροπορικα εισητηρια γιατι δεν τα φορτωνεις αυτα στο αμαξι σας για να ανεβεις? Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο με μικρο παιδι 3 μερες ταξιδι αλλα τα εισητηρια και 500 ευρω νομιζω οτι δεν κανει η βενζινη μεχρι πανω και η διαμονη σε ξενοδοχεια 2 μερες...
                            Έχεις δίκιο, το σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο να πάρουμε το αυτοκίνητο αλλά και δεν χωράνε όλα (ειδικά το computer μου πιάνει πολύ χώρο) αλλά κυρίως θα ταλαιπωρηθεί το παιδί. Θα είναι μόνο 3 ετών όταν φύγουμε. Έτσι κι αλλιώς, ο άντρας μου θα είναι ήδη επάνω όταν φτάσουν τα πράγματα, εμείς θα ακολουθήσουμε αργότερα. Όσο για την βενζίνη, φύγαμε Χριστούγεννα, Αθήνα-Δελφοί, 180χλμ. 70 ευρώ! Τι να λέμε;;;

                            Comment


                              Originally posted by aspateo View Post
                              Έχεις δίκιο, το σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο να πάρουμε το αυτοκίνητο αλλά και δεν χωράνε όλα (ειδικά το computer μου πιάνει πολύ χώρο) αλλά κυρίως θα ταλαιπωρηθεί το παιδί. Θα είναι μόνο 3 ετών όταν φύγουμε. Έτσι κι αλλιώς, ο άντρας μου θα είναι ήδη επάνω όταν φτάσουν τα πράγματα, εμείς θα ακολουθήσουμε αργότερα. Όσο για την βενζίνη, φύγαμε Χριστούγεννα, Αθήνα-Δελφοί, 180χλμ. 70 ευρώ! Τι να λέμε;;;
                              Οπως σας βολεψει καλυτερα...

                              Comment


                                Για να γυρίσω την κουβέντα μας λίγο πίσω. Εγώ σίδερο ΔΕΝ φέρνω απο την Ελλάδα. Θα δώ που έχει υποκατάστημα ο Κωτσόβολος εκεί και θα πάρω ένα καινούργιο .

                                Έρε που θα ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου που ήμουν εργένης. Είδες τι κάνει η προπόνηση.

                                Comment

                                Working...
                                X