Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by skonto View Post
    Για να γυρίσω την κουβέντα μας λίγο πίσω. Εγώ σίδερο ΔΕΝ φέρνω απο την Ελλάδα. Θα δώ που έχει υποκατάστημα ο Κωτσόβολος εκεί και θα πάρω ένα καινούργιο .

    Έρε που θα ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου που ήμουν εργένης. Είδες τι κάνει η προπόνηση.

    Comment


      Originally posted by skonto View Post
      Για να γυρίσω την κουβέντα μας λίγο πίσω. Εγώ σίδερο ΔΕΝ φέρνω απο την Ελλάδα. Θα δώ που έχει υποκατάστημα ο Κωτσόβολος εκεί και θα πάρω ένα καινούργιο .

      Έρε που θα ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου που ήμουν εργένης. Είδες τι κάνει η προπόνηση.

      Άντε και πλησιάζει η μέρα της μεγάλης φυγής!!!

      Comment


        12 και απόψε.....

        Comment


          Originally posted by aspateo View Post
          Να σου πω ότι ούτε κι εγώ κατάλαβα αλλά η Ευανθία επέμενε να πάρουμε ηλεκτρικό σίδερο μαζί, ίσως εξηγούσε τον λόγο, αλλά όπως λες κι εσύ, που να θυμόμαστε τόσες σελίδες... Μήπως έχουν διαφορετικές πρίζες; Επικοινώνησα και με τον κύριο με την νταλίκα, για 5 κούτες 1μ. μήκος x 70εκ. πλάτος x 65βάθος ή 3 κυβικά (ζητάνε να ξέρεις κυβικά για να βγάλουν τιμή) και ένα χαλί 3x3.5, υπολόγισε ότι θα κοστίσει 4.500 κορώνες ή 500 ευρώ περίπου. Μια χαρά μου φαίνεται. Τα πράγματα κάνουν γύρω στις 2 εβδομάδες να πάνε Στοκχόλμη.
          Να κανω και εγω μια παρεμβαση και ερωτηση?

          Απο σπιτι τι κανετε? εχετε βρει κατι? αν οχι τοτε θα σας συμβουλευα να παρετε μονο τα ρουχα που φορατε αν και......και αυτα πολλα μου φαινονται

          Μεταξυ σοβαρου και αστειου τωρα,δεν παρακολουθησα στις πριν συζητησεις(λογω περιορισμενου χρονου)αν αναφερθηκε το γεγονος οτι η μετακομιση στη Σουηδια ,ειναι οπως λεμε στην ελλαδα οτι παμε για καφε......Οποτε φανταστειτε τωρα,να εχετε και ενα φορτηγο η και λιγο λιγοτερα,δικα σας πραγματα

          Ρωτηστε και μενα

          Comment


            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
            μας εβαλε τη "συνδεση" ο antogeor,να ναι καλα, και ειδαμε το ντοκυμαντερ και απο Ελλαδα...
            Προσωπικα εβαλα και σουηδικους υποτιτλους πατωντας το κουμπι Τ που εχει κατω δεξια στην μπαρα, για οσους δεν βρισκονται σουηδια και δεν το γνωριζουν αυτο μπαινουν υποτιτλοι ετσι σε εκπομπες και αν γνωριζεις 2-3 μηνες σουηδικα καταλαβαινεις αρκετα ..

            Ευχαριστουμε παντως για την κινηση, εχει γινει θεμα εντονων συζητησεων αλλα δεν θα ηθελα να το σχολιασω παραπανω.. πικραθηκα ομως
            αν και αυτη η "πρωτια" στα χαλια μας δεν με κανει και περηφανο.....

            εχουμε την πρωτια σε ολες τις αρνητικες ειδησεις.Κοιταξτε Εδω και πηγαινετε στη σελιδα 12-13.

            Comment


              Γενικώς έχουμε τα χάλια μας εδώ!

              Προσωπικά πληρώνω για 24 ΜΒit/s γραμμή Internet στη Forthnet, και έχω στην καλύτερη περίπτωση το πρωί έως 400ΚΒit/s και το απόγευμα μεταξύ 6 και 11 το βράδυ ( άγνωστες οι βουλές του Κυρίου γιατί ) περίπου 30ΚΒit/s.

              Ναι καλά διαβάσατε. 30KBit/s. Ότι δηλαδή και το 1996 !! πρίν το ADSL.

              Διαβάζω την παραπομπή της Ευανθίας ( νά 'σαι καλά ) https://order.bredband2.com/index/pr...tynetID/768519

              και τα παίρνω. Ευτυχώς θα προσπαθώ όταν στο σπίτι στην Ελλάδα τα πάντα θα είναι απο Internet νεκρά, να επικοινωνώ μέσω Skype Σουηδίας με προπληρωμή Paypal με το σταθερό τηλέφωνο.

              Τσάμπα με βλέπω να αγόρασα την 720HD κάμερα για να βλέπω τους δικούς μου Live. Ίσως μόνο το πρωί, δηλαδή τα ΣαββατοΚύριακα.

              Σπύρος

              Comment


                Originally posted by skonto View Post
                Γενικώς έχουμε τα χάλια μας εδώ!

                Προσωπικά πληρώνω για 24 ΜΒit/s γραμμή Internet στη Forthnet, και έχω στην καλύτερη περίπτωση το πρωί έως 400ΚΒit/s και το απόγευμα μεταξύ 6 και 11 το βράδυ ( άγνωστες οι βουλές του Κυρίου γιατί ) περίπου 30ΚΒit/s. ................................
                Xaxaxaxaxa μονο ΕΝΑ θα σου πω......χτες με ασυρματο εκανα downloand με 5,2 ΜΒ οι ταχυτητες εδω σε συγκριση με ελλαδα ειναι.....διαγαλαξιακες.. χαχαχαχαχαχ ριξε λιγο καρβουνο στη Forthnet

                Comment


                  Originally posted by skonto View Post
                  Για να γυρίσω την κουβέντα μας λίγο πίσω. Εγώ σίδερο ΔΕΝ φέρνω απο την Ελλάδα. Θα δώ που έχει υποκατάστημα ο Κωτσόβολος εκεί και θα πάρω ένα καινούργιο .

                  Έρε που θα ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου που ήμουν εργένης. Είδες τι κάνει η προπόνηση.
                  Hej (Γεια ) Skonto!!

                  Αν χρειαστεις συγκατοικο, εδω Στοκχολμη εννοω, θα ειμαστε και εμεις απο Απριλη, ενα πιατο φαι τουλαχιστον θα τρως μαζι μας... και καλο φαι οχι χαζα... ειμαστε λιγο καλοφαγαδες και μαγειρευουμε και οι 2 καλα !!!!
                  Και βεβαια το Μεγαλο Σαββατο το menu εχει ειτε μαγειριτσα δικια μας αν βρω υλικα... ειτε μαγειριτσα με μανιταρια ως υποκαταστατο!!

                  Το ταξιδι εκλεισε ανεβαινουμε Μεγαλη Δευτερα 9 Απριλη!!!
                  Πατριωτακια σας ερχομαστε!!!
                  Οποιος ενδιαφερεται να μας φιλοξενησει, με το αζημιωτο εννοειται..., για 9 μερες (9Απρ.-18Απρ.) προσφορες ευπροσδεκτες, ζευγαρι ειμαστε απο οσο ξερετε!!!
                  Απο το να μας τα φανε τα hostel.....χιλιες φορες τα πατριωτακια!!!
                  Για to σπιτι το ψαχνουμε...

                  Comment


                    Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                    Hej (Γεια ) Skonto!!

                    Αν χρειαστεις συγκατοικο, εδω Στοκχολμη εννοω, θα ειμαστε και εμεις απο Απριλη, ενα πιατο φαι τουλαχιστον θα τρως μαζι μας... και καλο φαι οχι χαζα... ειμαστε λιγο καλοφαγαδες και μαγειρευουμε και οι 2 καλα !!!!
                    Και βεβαια το Μεγαλο Σαββατο το menu εχει ειτε μαγειριτσα δικια μας αν βρω υλικα... ειτε μαγειριτσα με μανιταρια ως υποκαταστατο!!

                    Το ταξιδι εκλεισε ανεβαινουμε Μεγαλη Δευτερα 9 Απριλη!!!
                    Πατριωτακια σας ερχομαστε!!!
                    Οποιος ενδιαφερεται να μας φιλοξενησει, με το αζημιωτο εννοειται..., για 9 μερες (9Απρ.-18Απρ.) προσφορες ευπροσδεκτες, ζευγαρι ειμαστε απο οσο ξερετε!!!
                    Απο το να μας τα φανε τα hostel.....χιλιες φορες τα πατριωτακια!!!
                    Για to σπιτι το ψαχνουμε...

                    Comment


                      Νεομετανάστρια, με το καλό! Άντε να παίρνουμε κι οι υπόλοιποι σειρά!

                      Comment


                        Originally posted by aspateo View Post
                        Να σου πω ότι ούτε κι εγώ κατάλαβα αλλά η Ευανθία επέμενε να πάρουμε ηλεκτρικό σίδερο μαζί, ίσως εξηγούσε τον λόγο, αλλά όπως λες κι εσύ, που να θυμόμαστε τόσες σελίδες... Μήπως έχουν διαφορετικές πρίζες; Επικοινώνησα και με τον κύριο με την νταλίκα, για 5 κούτες 1μ. μήκος x 70εκ. πλάτος x 65βάθος ή 3 κυβικά (ζητάνε να ξέρεις κυβικά για να βγάλουν τιμή) και ένα χαλί 3x3.5, υπολόγισε ότι θα κοστίσει 4.500 κορώνες ή 500 ευρώ περίπου. Μια χαρά μου φαίνεται. Τα πράγματα κάνουν γύρω στις 2 εβδομάδες να πάνε Στοκχόλμη.
                        Για το σιδερο το γραφω οτι ειναι απαραιτητο γιατι οταν ερθετε με το καλο τα ρουχα στις βαλιτσες τσαλακωνονται και επειδη θα εχετε ραντεβου για δουλειες και σπιτι κλπ για να μην τρεχετε αρων αρων να αγορασετε σιδερο , να εχετε να σιδερωσετε. Στην πορεια αγοραζετε αλλο καινουργιο Αλλα και να αγορασετε απο σουηδια μια χαρα ειναι. Οσο λιγοτερα πραγματα παρετε τοσο το καλυτερο. Ειδικα αν δεν εχετε βρει σπιτι παρτε μονο ρουχα και οχι πολλα. Πολυ χαιρομαι παιδια για ολους οσους ετοιμαζεστε!!!! Αντε με το καλο να ερθετε
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Καλημέρα Ελένη.

                          Να είσαι σίγουρη πως πρίν ακόμα ανέβεις Σουηδία όλοι εμείς που θα σε προλάβουμε ( ή που ήδη σε έχουν προλάβει ), θα φροντίσουμε να κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας για να τακτοποιηθείς στους 3 τομείς που όλοι θέλουμε. Σπίτι, Δουλειά και Διαδικασίες.

                          Να δείς που το πέρασμά σου απο Ελλάδα - Σουηδία θα γίνει ευχάριστα.

                          Θετικές σκέψεις να έχεις και όλα θα πάνε καλά.

                          Η νέα γενιά μεταναστών, η δική μας, δεν έχει καμία σχέση με την παλαιότερη. Είμαστε δεμένοι μεταξύ μας, βοηθάμε ο ένας τον άλλο, και ξαναδείχνουμε το δρόμο της φιλοξένιας και των σχέσεων σε όλους τους άλλους που τον έχουν χάσει.

                          Πές μου μόνο με τι κρασί θάθελες να σου συνοδέψω τη μαγειρίτσα. Προτείνω λευκό μιάς και πιστεύω οτι ταιριάζει με τα λαχανικά της.

                          Σπύρος

                          Comment


                            Originally posted by antogeor View Post
                            Να κανω και εγω μια παρεμβαση και ερωτηση?

                            Απο σπιτι τι κανετε? εχετε βρει κατι? αν οχι τοτε θα σας συμβουλευα να παρετε μονο τα ρουχα που φορατε αν και......και αυτα πολλα μου φαινονται

                            Μεταξυ σοβαρου και αστειου τωρα,δεν παρακολουθησα στις πριν συζητησεις(λογω περιορισμενου χρονου)αν αναφερθηκε το γεγονος οτι η μετακομιση στη Σουηδια ,ειναι οπως λεμε στην ελλαδα οτι παμε για καφε......Οποτε φανταστειτε τωρα,να εχετε και ενα φορτηγο η και λιγο λιγοτερα,δικα σας πραγματα

                            Ρωτηστε και μενα
                            Καλημέρα antogeor! Σπίτι έχουμε μέσω ενός γνωστού, μικρό για αρχή, αλλά και αυτό είναι κάτι. Τα πράγματα που θέλουμε να πάρουμε μαζί χωράνε σε αυτό το σπίτι, δεν είναι έπιπλα, είναι στερεοφωνικό, τηλεόραση, τα cd μας, φωτογραφίες και έγγραφα, σίδερο (χα χα χα), ξέρεις, τέτοια μικροπράγματα. Τα έπιπλα θα τα πάρουμε από εκεί ΜΟΝΟ όταν βρούμε σπίτι, σιγά μην κουβαλάμε, δεν συμφέρει. Το ιδανικό σενάριο θα ήταν να βρει ο άντρας μου σπίτι μέσα σε 4-5 μήνες και να πάμε κατευθείαν εκεί, αλλά η ζωή δεν έχει και τόσα ιδανικά σενάρια

                            Comment


                              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                              Hej (Γεια ) Skonto!!

                              Αν χρειαστεις συγκατοικο, εδω Στοκχολμη εννοω, θα ειμαστε και εμεις απο Απριλη, ενα πιατο φαι τουλαχιστον θα τρως μαζι μας... και καλο φαι οχι χαζα... ειμαστε λιγο καλοφαγαδες και μαγειρευουμε και οι 2 καλα !!!!
                              Και βεβαια το Μεγαλο Σαββατο το menu εχει ειτε μαγειριτσα δικια μας αν βρω υλικα... ειτε μαγειριτσα με μανιταρια ως υποκαταστατο!!

                              Το ταξιδι εκλεισε ανεβαινουμε Μεγαλη Δευτερα 9 Απριλη!!!
                              Πατριωτακια σας ερχομαστε!!!
                              Οποιος ενδιαφερεται να μας φιλοξενησει, με το αζημιωτο εννοειται..., για 9 μερες (9Απρ.-18Απρ.) προσφορες ευπροσδεκτες, ζευγαρι ειμαστε απο οσο ξερετε!!!
                              Απο το να μας τα φανε τα hostel.....χιλιες φορες τα πατριωτακια!!!
                              Για to σπιτι το ψαχνουμε...
                              Πω πω με έχει πιάσει ταχυπαλμία
                              Περιμένουμε πως και πως από εσάς που ανεβαίνετε πάνω νέα σας! Ο άντρας μου θα έχει ήδη ανέβει αλλά από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι πάτε Στοκχόλμη, εμείς Göteborg. Άντε με το καλό, το πρώτο βήμα έγινε!!!

                              Comment


                                :
                                Originally posted by ευανθια View Post
                                Για το σιδερο το γραφω οτι ειναι απαραιτητο γιατι οταν ερθετε με το καλο τα ρουχα στις βαλιτσες τσαλακωνονται και επειδη θα εχετε ραντεβου για δουλειες και σπιτι κλπ για να μην τρεχετε αρων αρων να αγορασετε σιδερο , να εχετε να σιδερωσετε. Στην πορεια αγοραζετε αλλο καινουργιο Αλλα και να αγορασετε απο σουηδια μια χαρα ειναι. Οσο λιγοτερα πραγματα παρετε τοσο το καλυτερο. Ειδικα αν δεν εχετε βρει σπιτι παρτε μονο ρουχα και οχι πολλα. Πολυ χαιρομαι παιδια για ολους οσους ετοιμαζεστε!!!! Αντε με το καλο να ερθετε
                                Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανυπομονούμε (ή μάλλον μπορείς ). Ο άντρας μου θα πάει έτοιμος, σιδερωμένος, χα χα χα! Εγώ, μάλλον θα μείνω ασιδέρωτη κάμποσο καιρό, εννοώ ότι δεν θα ψάξω αμέσως για δουλειά. Παίζει το σενάριο να συνεχίζω να δουλεύω για τον τωρινό εργοδότη μου, μένοντας όμως στην Σουηδία. Το επάγγελμά μου το επιτρέπει. Αν το δεχτεί, θα κάνω κωλοτούμπες!!! Εξάλλου, θέλω να επικεντρωθώ στο παιδί, στην προσαρμογή του, τον πρώτο καιρό στον παιδικό σταθμό... Που να έχω και το άγχος της εργασίας, θα τα παίξω!!!

                                Comment

                                Working...
                                X