Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας και παλι!!!
    Χαιρομαι πολύ που υπαρχουν ανθρωποι προθυμοι να βοηθησουν αλλους!!!Αν καταφερναμε να ειμαστε ετσι παντου δε θα φταναμε σε σημειο να ψαχνουμε καινουρια μερη για ενα καλυτερο μελλον!!!Ειλικρινα ευχομαι σε ολους μας καλη επιτυχια και να τα βλεπουμε τα πραγματα με αισιοδοξια και χαμογελο!!!Να κανω μια ερωτηση!!Για αρχη,γιατι δε φανταζομαι με το που φτασεις Σουηδια να πισεις δουλεια στον τομεα σου μια γυναικα που μπορει να εργαστει?

    Comment


      Η Στοκχολμη live

      Webbkameror.se - Kornhamnstorg, Skeppsbron, Slussen, Stockholm, Katarinahissen, Sφder, Gamla Stan, vδder, vδdret, webbkamera, webkamera, webcam, live


      Και εδω θα βρειτε πολλες καμερες

      Webbkameror i Stockholm. Massor med webbkameror, skidkameror, väderkameror, golfkameror, djurkameror, byggkameror, trafikkameror och väder

      Comment


        Originally posted by vivilucy View Post
        Γεια σας και παλι!!!
        Χαιρομαι πολύ που υπαρχουν ανθρωποι προθυμοι να βοηθησουν αλλους!!!Αν καταφερναμε να ειμαστε ετσι παντου δε θα φταναμε σε σημειο να ψαχνουμε καινουρια μερη για ενα καλυτερο μελλον!!!Ειλικρινα ευχομαι σε ολους μας καλη επιτυχια και να τα βλεπουμε τα πραγματα με αισιοδοξια και χαμογελο!!!Να κανω μια ερωτηση!!Για αρχη,γιατι δε φανταζομαι με το που φτασεις Σουηδια να πισεις δουλεια στον τομεα σου μια γυναικα που μπορει να εργαστει?
        Επίσης έχω βρει μια κυρια Σουηδέζα και μεχρι στιγμης εχω κανει 3-4μαθηματα απλα επειδη κοστιζουν πολυ(36 ευρω η μιαμιση ωρα) αυτο το προγραμμα που μου προτεινετε κυριε Σπύρο αξίζει τον κοπο να το αγορασω?κοστολογικα σιγουρα αλλα θα με βοηθησει να μαθω καλα τα σουηδικα?Ευχαριστω πολύ

        Comment


          Α ωραια!!!Θα κανω ότι μπορώ για να το κατεβάσω τότε!!!!Τι καιρό έχετε τώρα πάνω!!!!Είναι σχεδόν συνέχεια νύχτα?

          Comment


            Εγώ Vivilucy στις 23 Ιανουαρίου ( 10 και απόψε ). Άρα απο τον Βόλο δεν έχω άμεση άποψη.

            Όμως δεν είναι συνέχεια νύκτα, κατα την διάρκεια του Χειμώνα. Αυτό ισχύει για περιοχές πάνω απο τον Αρκτικό κύκλο.

            Δες εδώ την διάρκεια ημέρας - νύκτας για την Στοκχόλμη όλο το χρόνο.
            Sunrise and Sunset for Sweden – Stockholm – Januar 2012

            Το Difference σου δείχνει πόσο γρήγορα μεγαλώνει η μέρα ( κάθε μέρα ) σε λεπτά.

            Σπύρος

            Comment


              Α συγνωμη δεν το ηξερα νομιζα ότι μενετε ηδη εκει!!!Αρα οταν πατε με το καλο περιμενουμε με λεπτομερειες ολες σας τις εμπειριες!!!!Ειχα αυτην την εντυπωση οτι καποια περιοδο ειναι μονο νυχτα!Παλι καλα!!!

              Comment


                Originally posted by skonto View Post
                Καλημέρα Ελένη.

                Να είσαι σίγουρη πως πρίν ακόμα ανέβεις Σουηδία όλοι εμείς που θα σε προλάβουμε ( ή που ήδη σε έχουν προλάβει ), θα φροντίσουμε να κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας για να τακτοποιηθείς στους 3 τομείς που όλοι θέλουμε. Σπίτι, Δουλειά και Διαδικασίες.

                Να δείς που το πέρασμά σου απο Ελλάδα - Σουηδία θα γίνει ευχάριστα.

                Θετικές σκέψεις να έχεις και όλα θα πάνε καλά.

                Η νέα γενιά μεταναστών, η δική μας, δεν έχει καμία σχέση με την παλαιότερη. Είμαστε δεμένοι μεταξύ μας, βοηθάμε ο ένας τον άλλο, και ξαναδείχνουμε το δρόμο της φιλοξένιας και των σχέσεων σε όλους τους άλλους που τον έχουν χάσει.

                Πές μου μόνο με τι κρασί θάθελες να σου συνοδέψω τη μαγειρίτσα. Προτείνω λευκό μιάς και πιστεύω οτι ταιριάζει με τα λαχανικά της.

                Σπύρος
                Ευχαριστω παρα πολυ!!


                Η αληθεια ειναι οτι στην ολη μου προσπαθεια εχω βρει και απο ελλαδα ανθρωπους που τους γνωρισα τωρα μεσω των διαδικασιων και με εχουν εξυπηρετησει πολυ.
                Δεν περιμενα να σου πω την αληθεια να βρω τετοια ανταποκριση αλλα που και που την χρειαζομαστε ολοι νομιζω...

                Για το κρασι και εγω ψηφιζω λευκο με την μαγειριτσα ειτε ειναι με εντοσθια ειτε γινει βετζετεριαν... θα δειξει...

                Ανεβαινουμε με αεροπλανο για 9 μερες , μενουμε μαλλον σε hostel αν δεν βρουμε να νοικιασουμε κανενα δωματιο, ψαχνουμε για δωματιο για 3-6 μηνες ή στην χειροτερη για σπιτι , και γκαραζ για το αυτοκινητο.

                Λεμε εννοειται!! ενα καλημερα σε arbetsformedling (ΟΑΕΔ) ,skatteverket (ΕΦΟΡΙΑ) και migrationsverket (γραφειο μεταναστων)
                Κατεβαινουμε Ελλαδα φορτωνουμε σαν το γαιδουρι το αμαξι βλεπουμε μηπως μας λειπει κανενα εγγραφο και το πολυ σε αλλες 10 μερες ειμαστε πλεον επανω..

                Εχω ενα μοτο στην ζωη μου : "Αφου μπορει και εκανε καποιος , κατι, οτιδηποτε.., μπορω και εγω!"
                Πιστευω οτι αργα ή γρηγορα θα τα καταφερω γιατι ανεβαινω πολυ συνειδητα γί'αυτο που κανω..

                Comment



                  Μπράβο Ελένη!

                  Comment


                    Originally posted by vivilucy View Post
                    Επίσης έχω βρει μια κυρια Σουηδέζα και μεχρι στιγμης εχω κανει 3-4μαθηματα απλα επειδη κοστιζουν πολυ(36 ευρω η μιαμιση ωρα) αυτο το προγραμμα που μου προτεινετε κυριε Σπύρο αξίζει τον κοπο να το αγορασω?κοστολογικα σιγουρα αλλα θα με βοηθησει να μαθω καλα τα σουηδικα?Ευχαριστω πολύ
                    Καλησπερα και απο εμενα!

                    Φιλικη συμβουλη : αν η τσεπη σου αντεχει τα μαθηματα π.χ. κανε 1,5 ωρα καθε 2 εβδομαδες δηλ 3 ωρες το μηνα 72 ευρω, αυτα θα σε βοηθησουν να προχωρησεις πολυ περισσοτερο.
                    Ο συνδυασμος τους και πολυ διαβασμα απο μερους σου θα αποδωσει. Εμεις σε 3 μηνες που κανουμε ιδιαιτερα και rosetta stone και διαβαζουμε και αρκετη γραμματικη,βλεπουμε ταινιες με σουηδικους υποτιτλους βλεπουμε αρκετη διαφορα!

                    Φιλικα
                    Ελενη

                    Comment


                      Originally posted by lucia View Post

                      Μπράβο Ελένη!
                      ....μαλλον μας αρεσαν τα νεα smile..........

                      Comment


                        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                        Καλησπερα και απο εμενα!

                        Φιλικη συμβουλη : αν η τσεπη σου αντεχει τα μαθηματα π.χ. κανε 1,5 ωρα καθε 2 εβδομαδες δηλ 3 ωρες το μηνα 72 ευρω, αυτα θα σε βοηθησουν να προχωρησεις πολυ περισσοτερο.
                        Ο συνδυασμος τους και πολυ διαβασμα απο μερους σου θα αποδωσει. Εμεις σε 3 μηνες που κανουμε ιδιαιτερα και rosetta stone και διαβαζουμε και αρκετη γραμματικη,βλεπουμε ταινιες με σουηδικους υποτιτλους βλεπουμε αρκετη διαφορα!

                        Φιλικα
                        Ελενη
                        Σ'ευχαριστώ Ελένη μου για τη συμβουλή σου κάτι τέτοιο σκοπεύω να κάνω!!!Θέλει να ασχοληθείς αρκετά!!Τα σουηδικά σα γλώσσα πώς σας φαίνονται??

                        Comment


                          Ένας φίλος μου είπε... Τα Σουηδικά μπροστά στα Ελληνικά είναι παιχνίδι.

                          Comment


                            Καλησπέρα κ καλή χρονιά!
                            Είχα σταματήσει να παρακολουθώ το forum λόγω περιορισμένου χρόνου κ δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλα υπάρχει κ ενα σαιτ για εκμάθηση γλώσσας: http://www.livemocha.com/

                            Comment


                              Originally posted by skonto View Post
                              Ένας φίλος μου είπε... Τα Σουηδικά μπροστά στα Ελληνικά είναι παιχνίδι.
                              Αυτο ειναι γεγονος!
                              Εδω εμεις οι ελληνες δεν τα μιλαμε σωστα και δεν το γνωριζουμε κιολας.
                              O αντρας μου λεει οτι μιλανε Αγγλικα και δεν το ξερουν!!!

                              Βρισκουμε μονιμως λεξεις που διαφερουν ισως στην προφορα αλλα αν τα διαβασεις απλα, χωρις να ξερεις σουηδικα, σε παραπεμπουν σε αγγλικη λεξη

                              Για παραδειγμα η λεξη svärar (σβεραρ) ειναι ρημα ( ο αοριστος ειναι svor=σβορ) σημαινει ορκιζομαι και βλαστημω οτι δηλαδη και
                              το αγγλικο swear (σουεαρ) (με αοριστο swore=σουορ)

                              Originally posted by vivilucy View Post
                              Σ'ευχαριστώ Ελένη μου για τη συμβουλή σου κάτι τέτοιο σκοπεύω να κάνω!!!Θέλει να ασχοληθείς αρκετά!!Τα σουηδικά σα γλώσσα πώς σας φαίνονται??
                              Κοιτα, εξαρταται ποσο χρονικο διαστημα θα ασχοληθεις σοβαρα και ποσο χρονο θα εχεις στην διαθεση σου.
                              Φαινονται ευκολα απο οτι καταλαβες αν γνωριζεις Αγγλικα ή Γερμανικα.
                              Εμεις το εχουμε παρει ζεστα εδω και 3 μηνες και διαβαζουμε αρκετα περα απο αυτα που μας βαζει η δασκαλα, αποτελεσματα εχουμε δει.
                              Στο θεμα Εκπαίδευση και Σπουδές μεσα στο Υπομνημα "ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ " εχει βαλει ο skonto ενα λινκ το οποιο αν το κατεβασεις εχει πολυ καλα βιβλια με θεωρια γραμματικης στα αγγλικα ,ολοκληρα βιβλια με πολυ καλες ασκησεις γραμματικης και με τα λυσαρια τους, , καθως και διαλογους που τους ακους.

                              Αν γνωριζεις αγγλικα πραγματικα αξιζει τον κοπο να το κατεβασεις.
                              Εγω ηδη τυπωσα καποια και απο αυριο αρχιζω τις ασκησεις του ενος βιβλιου.

                              Comment


                                Προς ολους οσους ανεβουν(με το καλο)....


                                Οταν με το καλο παρετε μια ανασα,θα κανονισουμε να βρεθουμε και να δουμε πως,που,κατα ποσο,και με ποιον τροπο θα μπορεσουμε ολοι να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε.....Πλεον ολοι εχουμε γινει μια πολυυυ μεγαλη παρεα,και μ αρεσει που ανθρωποι πλεον απο ελλαδα γνωριζουν πολλα πραγματα και καταστασεις,αυτος ηταν και ο σκοπος αυτου του θεματος οταν ανοιξε,αλλα ομολογω πως οι καταστασεις ξεπερασαν κατα πολυ τις προσδοκιες.Και φυσικα αυτο οφειλεται σε ολους εμας(εσας),που ο καθενας
                                στον πολυ λιγο και πολυτιμο χρονο προσφερει οσες γνωσεις μπορει και γνωριζει.

                                Αρκει να σας πω οτι εγω μολις 1,5 χρονο ποιο πριν δεν ειχα σε καμμια περιπτωση μια τοσο μεγαλη δεξαμενη πληροφοριων,και ενα τοσο πολυπληθες και ενημερωμενο φορουμ,και φυσικα ολη αυτη η προετοιμασια θα σας κανει πανετοιμους για τη "μητερα των μαχων"....

                                Καλη προετοιμασια απο τη (ξανα)χιονισμενη Στοκχολμη!

                                Comment

                                Working...
                                X