Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλη τυχη να εχετε και ολα θα πανε καλα.

    Comment


      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
      Εφτασε πια η ωρα: αναχωρω με τον αντρα μου για Στοκχολμη για μερικες μερες ενα ταξιδι διερευνησης!

      Δεν την εχω επισκεφτει ποτε ως χωρα, παρολα αυτα νιωθω ετοιμη να ξεκινησω την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης!!

      Οταν πρωτοαποφασισαμε για τον προορισμο βαλαμε κατω τα θετικα και τα αρνητικα που γνωριζαμε τοτε ,το ζυγισαμε και ειπαμε : "οκ... καλα και ασχημα θα βρουμε παντου" τα καλα τα απολαμβανεις, τα ασχημα τα χωνευεις και ζεις σιγουρα διαφορετικα απο οτι να εισαι στην χωρα σου. .................................................. .......................
      Καλή επιτυχία Ελένη, να πάνε όοοοολα όπως ακριβώς τα επιθυμείτε! Α, και να αποκτήσετε και ένα σουηδικό παιδάκι, χα χα χα!

      Comment


        Originally posted by Minos View Post
        Θα το ξαναπώ άλλη μιά φορά! Μου φαίνεται πολύ παράξενο, άτομα που είναι μερικούς μήνες, άντε ένα χρόνο στη Σουηδία, να μιλάνε και να εξηγούν καταστάσεις επί παντός επιστητού στη Σουηδία.
        Ασφαλώς υπάρχει ξενοφοβία και ρατσισμός και στη Σουηδία όπως και στις περισσότερες χώρες. Το ότι ο Ζλάταν τα κατάφερε ή υπάρχει ένα ελληνικής καταγωγής αντιδήμαρχος στη Σόλνα, δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ανεργία στους μετανάστες σε σχέση με τους Σουηδούς είναι 2 και 3 φορές μεγαλύτερη. Το ότι τα αυξάνονται τα θύματα ρατσιστικής βίας, σύμφωνα με τις σουηδικές στατιστικές.
        Το ζήτημα δεν είναι συμπεριφοράς...................................... .................................................. ..
        Ακομα στους μερικους μηνες εχεις μεινει ? ειμαστε 1,5 χρονο και παμε για 2 χρονια ..περναει ο καιρος ...
        Κιεμεις δουλευουμε αγωνιζομαστε εχουμε οικογενειες και βλεπουμε καθημερινα οτι δεν υπαρχει ρατσισμος οπως το λετε μερικοι . Σιγουρα θα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις οπως σε ολους τους κανονες.. Και μαλιστα θελω να πω οτι ο ρατσισμος δεν ειναι μονο φυλετικος υπαρχει και ο ρατσισμος σε αλλες μορφες οπως ο ρατσισμος της ηλικιας. Πιο ρατσιστικη χωρα απο την ελλαδα δεν υπαρχει. Αντε να βρει δουλεια ενας ανθρωπος 40 45 50 χρονων. Η μια γυναικα απο το αφγανισταν . Στην σουηδια μπορεις οχι μονο να βρεις δουλεια σε οποια ηλικια και να εισαι , απο οποια χωρα και να καταγεσαι αλλα μπορεις και να σπουδασεις οτι θελεις σε οποια ηλικια και να εισαι . Αρκει να το θελεις και να παλευεις γιαυτο !
        Κανενας δεν υποσχεται σε κανεναν λαγους με πετραχειλια. Η μεταναστευση σε οποια χωρα και να γινεται ειναι ενας διαρκης τεραστιος αγωνας επιβιωσης . Τιποτα δεν χαριζεται σεν κανεναν ! Αν δεν ματωσεις τιποτα δεν γινεται ....
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by Minos View Post
          Αυτά που περιγράφει η Μελπομένη συμβαίνουν και σήμερα αλλά και σε πολλά σχολεία δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.
          Εδώ παραθέτω κάποια λίνκς στα σουηδικά, γιαυτούς που μπορούν να διαβάσουν σουηδικά.

          Εδώ από διακρίσεις σε σχέση με τα παιδιά με κινητικές δυσκολίες από την οργάνωση Σώστε τα παιδιά Barn med funktionsneds
          Και εδώ ένα λίνκ από το σουηδικό ραδιόφωνο που μιλάει ότι έχει μειωθεί το ποσοστό αλλά υπάρχει πρόβλημα. Πέρυσι δήλωσαν 4 από τους 10 μαθητές με μεταναστευτική καταγωγή ότι έχει υποστεί ρατσισμό.
          Fδrre anmδler etnisk diskriminering i skolan - SR International pε svenska
          Εδω βοηθουν τους ανθρωπους με κινητικες δυσκολιες ποσο μαλλον τα παιδια !!!!!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
            Εφτασε πια η ωρα: αναχωρω με τον αντρα μου για Στοκχολμη για μερικες μερες ενα ταξιδι διερευνησης!

            Δεν την εχω επισκεφτει ποτε ως χωρα, παρολα αυτα νιωθω ετοιμη να ξεκινησω την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης!!......................
            Καλή Τύχη

            Comment


              Έγραψα ακριβώς, ότι σας δίνω τα λινκ γι αυτούς που μπορούν να διαβάσουν σουηδικά!
              Στα πρώτο λινκ που έδωσα λοιπόν γράφει ότι υπάρχουν πολλές διακρίσεις για άτομα για κινητικές δυσκολίες και στο δεύτερο ότι το 40% των νεολαίων μεταναστών στα σχολεία (γυμνάσιο και λύκειο) λένε ότι έχουν αντιμετωπίσει τον ρατσισμό. Αυτά για τις εξαιρέσεις.

              Originally posted by ευανθια View Post
              Εδω βοηθουν τους ανθρωπους με κινητικες δυσκολιες ποσο μαλλον τα παιδια !!!!!

              Comment


                Μαλλον εχεις δικιο Minos συμφωνα με αυτο το αρθρο που διαβασα μολις σημερα

                Sweden 'shuns' older workers: study - The Local

                Comment


                  Εγω να συμπληρώσω οτι η μεγαλυτερη βοηθεια που εχω παρει ειναι απο ατομα που ειναι καιρο πανω στη Σουηδια. Καποια απο αυτα τα γνωρισα εδω στο πατριωτακι και τους ευχαριστω πολυ. Γενικά δεν ξερω τι ισχυει, ισως να μη μαθω ποτε. Ο καθενας με τις εμπειριες του. Γι αυτο ας μην γενικεύουμε και ας επικεντρωθουμε στην ενημερωση ο καθενας συμφωνα με τις εμπειριες του. Απο εκει και περα ο καθενας μπορει πιστευω να κρινει ποιος βασιζεται που , πανω σε τι και σε ποιο βαθμο.

                  Comment


                    Axα!!

                    Μηπως Minos θα μπορουσαμε να σε γνωρισουμε καποια στιγμη?
                    Καποια απο τα νεοφερμενα στην Σουηδια Πατριωτακια δεχθηκαν να μας συναντησουν επανω τωρα για το πρωτο ταξιδι που θα κανουμε.

                    Εχω αντιληφθει οτι τοσο εσυ οσο και ο Odysseas "επεμβαινετε" στην κουβεντα οταν θεωρειτε εσεις απαραιτητο ενω διαβαζετε αρκετα το πατριωτακι.....
                    ......να μην σου πω οτι νομιζω οτι γνωριζεστε και μεταξυ σας.....

                    Οπως και να χει υποθεσεις κανω αλλα θα χαιρομουν να γνωρισω και ανθρωπους που μενουν χρονια επανω.
                    Χτες που συναντησα καποιον απο τους "παλαιομεταναστες" αν μου επιτραπει η εκφραση, που κατεβηκε για Πασχα Ελλαδα μου ειπε ξεκαθαρα οτι αν δεν μεσολαβουσε ο κυρ Μιχαλης , καλη του ωρα που μας βοηθησε..., δεν υπηρχε η παραμικρη περιπτωση να δεχθει να μας συναντησει!!! Και νιωσαμε και αβολα γιατι ενω εμεις περιμεναμε οποτε ηθελε ο ανθρωπος να δεχθει να μας μιλησει εστω, ο μεσαζοντας τον ξυπνησε μεσημεριατικα για να μας δει!
                    Ελπιζω να μην ισχυει και για εσας το ιδιο... ο κυριος παντως που γνωρισαμε εχει βοηθησει κατα καιρους Ελληνες και δυστυχως δεν ηταν ολοι ενταξει απεναντι του...

                    Ελενη

                    Comment


                      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                      Αχα και παλι αχα !!!

                      Μηπως Minos θα μπορουσαμε να σε γνωρισουμε και εμεις?
                      Καποια απο τα νεοφερμενα στην Σουηδια Πατριωτακια δεχθηκαν να μας συναντησουν επανω τωρα για το πρωτο ταξιδι που θα κανουμε.

                      Εχω αντιληφθει οτι τοσο εσυ οσο και ο Odysseas "επεμβαινετε" στην κουβεντα οταν θεωρειτε εσεις απαραιτητο ενω διαβαζετε αρκετα το πατριωτακι.....
                      ......να μην σου πω οτι νομιζω οτι γνωριζεστε και μεταξυ σας....................................................... ...
                      Έλα πάνω και σίγουρα θα τα πούμε με κάποιο τρόπο! Εμείς έχουμε βοηθήσει αρκετό κόσμο, όπως μπορούμε...γιατί όχι και σένα....

                      Comment


                        Originally posted by Minos View Post
                        Έλα πάνω και σίγουρα θα τα πούμε με κάποιο τρόπο! Εμείς έχουμε βοηθήσει αρκετό κόσμο, όπως μπορούμε...γιατί όχι και σένα....
                        Ευχαριστω για την προσφορα βοηθειας αλλα.... ωρες ωρες παραειμαι περηφανη... και δεν ζηταω απο τους αλλους βοηθεια....
                        νομιζω οτι θα πρεπει να εχω προσφερει και εγω στον αλλο για να ειναι η σχεση ισοτιμη.
                        Το να γνωριζεις ομως Ελληνες με αλλη διαφορετικη κουλτουρα απο την δικη σου νομιζω οτι ειναι απο μονο του ενδιαφερον!!!
                        Θα σου στειλω σε πμ το κινητο μου οταν με το καλο το αποκτησω και αν βρεις χρονο .... γιατι οχι...
                        Σκοπος μου παντως ειναι, χωρις να ερχομαι σε δυσκολη θεση να βοηθω οπου μπορω..

                        Comment


                          Μην έχεις πάντως πρόβλημα.
                          ϊσως τελικά να βρεθούμε και πριν να μου στείλεις το τηλέφωνο σου...ποτέ δεν ξέρεις.
                          Στείλτο μου όταν θέλεις. Τέλος Απρίλη με μέσα Μάη πάντως θα είμαι Ελλάδα.

                          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                          Ευχαριστω για την προσφορα βοηθειας αλλα.... ωρες ωρες παραειμαι περηφανη... και δεν ζηταω απο τους αλλους βοηθεια....
                          νομιζω οτι θα πρεπει να εχω προσφερει και εγω στον αλλο για να ειναι η σχεση ισοτιμη.
                          Το να γνωριζεις ομως Ελληνες με αλλη διαφορετικη κουλτουρα απο την δικη σου νομιζω οτι ειναι απο μονο του ενδιαφερον!!!
                          Θα σου στειλω σε πμ το κινητο μου οταν με το καλο το αποκτησω και αν βρεις χρονο .... γιατι οχι...
                          Σκοπος μου παντως ειναι, χωρις να ερχομαι σε δυσκολη θεση να βοηθω οπου μπορω..

                          Comment


                            Ευχαριστω!!

                            Ευχαριστω
                            ολους για τις ευχες και το "ξεπροβοδισμα"!!!

                            Αντε και στα δικα σας!!!
                            Εννοω για το τελικο βημα της μεταναστευσης!
                            Τωρα αν εχουμε και ανυπαντρους.... καλο ζευγαρωμα οπου και να πατε!
                            Ενας συντροφος και συνοδοιπορος σε οτι κανουμε δινει πραγματικα νοημα στην ζωη μας!

                            Comment


                              Originally posted by Minos View Post
                              Μην έχεις πάντως πρόβλημα.
                              ϊσως τελικά να βρεθούμε και πριν να μου στείλεις το τηλέφωνο σου...ποτέ δεν ξέρεις.
                              Στείλτο μου όταν θέλεις. Τέλος Απρίλη με μέσα Μάη πάντως θα είμαι Ελλάδα.
                              οκ
                              καλα οτι ο κοσμος ειναι μικρος...ειναι μικρος...
                              μπορει να με δεις μια ωραια πρωια να καθαριζω το γραφειο σου στην Στοκχολμη με κανενα τσεμπερι στο κεφαλι!!!

                              Comment


                                Εχω αντιληφθει οτι τοσο εσυ οσο και ο Odysseas "επεμβαινετε" στην κουβεντα οταν θεωρειτε εσεις απαραιτητο ενω διαβαζετε αρκετα το πατριωτακι.....
                                ......να μην σου πω οτι νομιζω οτι γνωριζεστε και μεταξυ σας.....

                                Μα δεν το έχω κρύψει. Όταν διάβασα ότι η Ευανθία "φωτογράφιζε" με τον τρόπο της άτομα που την είχαν βοηθήσει, εξ ου και καταλάβα για ποιούς πρόκειται, και τα κατηγορούσε μίλησα με το φίλο μου και όταν άκουσα και την άλλη πλευρά της ιστορίας έπεσα από τα σύννεφα. Για αυτό και ξεκίνησα να γράφω και υπήρχε μια αντιπαράθεση ακατανόητη για τους τρίτους. Αφού ο Γιάννης σήμερα έβαλε τα πράγματα στη θέση τους έγινε κατανοητή η αιτία της αντιπαράθεσης.

                                Από την άλλη άρχισα να γράφω γιατί γραφόντουσαν πολύ επιπόλαια κάποια πράγματα, που θα μπορούσαν να βλάψουν κόσμο και όχι να τον ωφελήσουν.

                                Στην πορεία όμως με κούρασε να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας καθε φορά που έλεγα κάτι αντίθετο.

                                Πάντα όμως προσπαθούσα να δικαιολογήσω με στοιχεία τα γραφόμενα μου. Βέβαια οι άνθρωποι που είναι απελπισμένοι και βλέπουν τη μετανάστευση ως αχτίδα φωτός στο τούνελ, είναι λογικό να μην ακούν τα αρνητικά. Οπότε θεώρησα ότι είναι ανώφελο και ειδικά όταν δεν έχεις πολύ ελέυθερο χρόνο καταντά πολύ προβληματικό. Αλλά κάποιες φορές τα γραφόμενα εδώ μέσα για μένα δεν έστεκαν καθόλου και για αυτό έγραφα κάποια πράγματα. Οι άνθρωποι πρέπει να είναι κατατοπισμένοι για την καινούρια τους πατρίδα. Αν τα βλέπεις όλα ονειρικά κι αρχισεις να τρως τα χαστούκια απανωτά, μετά τί κάνεις;;;

                                Καταλαβαίνω ότι κάποιος που είναι άνεργος το να βρει μια δουλειά για ένα τρίωρο ή να τον εκμεταλλεύονται ρίχνοντας ουσιαστικά τα μεροκάματα των άλλων, θεωρεί ότι εδώ είναι παράδεισος και μπορεί αυτό να γράφει, γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Όταν όμως δε δίνει όλην την εικόνα, εσύ που είσαι μακρυά και διαβάζεις ότι κάποιος έχει βρει δουλειά και είναι όλα υπέροχα τί καταλαβαίνεις;; Ότι θα έρθεις και όλα θα είναι υπέροχα. Όμως αν οι δικές σου προσδοκίες είναι άλλες θα απαγοητευτείς.

                                Πάντως μπορεί να πάνε καλά τα πράγματα άλλα και όχι, έχε το αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Και στην περίπτωση αποτυχίας, κάτι που απεύχομαι, σίγουρα δε θα φταις γιατί ήσουν άτυχη ή δεν πάλεψες πολύ ή δεν είχες τα προσόντα. Δεν είναι προσωπικό θέμα. Είναι μια οικονομικοκοινωνικόπολιτικοφιλοσοφική συζήτηση που ευχαρίστως να την κάνουμε μεταξύ τύρου και αχλάδου, όπως λένε, όταν με το καλό ανέβετε.

                                Καλό ταξίδι και καλή τύχη!

                                Comment

                                Working...
                                X