Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ελένη δεν με απασχολούν οι κουβέντες.

    Τη μαγειρίτσα μη ξεχάσεις και τα μάτια σου.

    Τσίπουρο πάντως ( δυστυχώς για σας απο Θεσσαλονίκη με γλυκάνισο ) έχω κρατήσει


    Καλό ταξίδι

    Πληροφοριακά... σήμερα απο το πρωί χιονίζει στη Στοκχόλμη. Δε το έστρωσε για τα καλά, όμως ένα δακτυλάκι τό έχει πιάσει. Μη μας έρθεις με τίποτα κοντομάνικα. Πάρε και το μπουφανάκι σου και τις μποτούλες σου.

    Φιλιά πολλά

    Σπύρος

    Comment


      Originally posted by skonto View Post
      Ελένη δεν με απασχολούν οι κουβέντες.

      Τη μαγειρίτσα μη ξεχάσεις και τα μάτια σου.

      Τσίπουρο πάντως ( δυστυχώς για σας απο Θεσσαλονίκη με γλυκάνισο ) έχω κρατήσει.......................................... .....
      Την μαγειριτσα να την εχεις δεδομενη!
      Δεν ξερω ομως αν θα προλαβω να βρω εντερακια... η παραδοση παραδοση ( εκει που μας βολευει βεβαια..)
      Επειδη τωρα τελευταια πινω με οποιον χαιρεταω, λεω να μαζευτω επανω... μην με περασουνε και κατευθειαν για δικη τους ... να δειξω λιγο χαρακτηρα...
      Εχω βαλει ηδη ενα ολοσωμο και ενα μπικινι για να προλαβαινουν να στεγνωνουν κιολας απλα δεν εχω αποφασισει σε ποια παραλια της Στοκχολμης θα κολυμπησω πρωτα!!

      Ευχαριστω για τα φιλια και ανταποδιδω!
      Ελενη

      Υ.Γ. Μολις ειδα την περιοχη σου... αν συνεχισεις ετσι θα ξεπερασεις και αυτον που τον κανανε ban ... με ποσα γραμματα ηταν αυτος? που μπερδεψε το PATRIOTAKI.NET με γραφειο συνοικεσιων?

      Υ.Γ. Θυμηθηκα καλε!!!! τον jonas λεω....

      Comment


        [QUOTE=Odysseas;44619]Εχω αντιληφθει οτι τοσο εσυ οσο και ο Odysseas "επεμβαινετε" στην κουβεντα οταν θεωρειτε εσεις απαραιτητο ενω διαβαζετε αρκετα το πατριωτακι.....
        ......να μην σου πω οτι νομιζω οτι γνωριζεστε και μεταξυ σας.....

        Μα δεν το έχω κρύψει. Όταν διάβασα ότι η Ευανθία "φωτογράφιζε" με τον τρόπο της άτομα που την είχαν βοηθήσει, εξ ου και καταλάβα για ποιούς πρόκειται, και τα κατηγορούσε μίλησα με το φίλο μου και όταν άκουσα και την άλλη πλευρά της ιστορίας έπεσα από τα σύννεφα. Για αυτό και ξεκίνησα να γράφω και υπήρχε μια αντιπαράθεση ακατανόητη για τους τρίτους. Αφού ο Γιάννης σήμερα έβαλε τα πράγματα στη θέση τους έγινε κατανοητή η αιτία της αντιπαράθεσης.


        Δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι φωτογραφιζα τα ατομα που με βοηθησαν .


        Δεν γνωριζω κανεναν που να με εχει βοηθησει , και κανενας απολυτως δεν με βοηθησε αν και ζητησα βοηθεια. Γνωρισαμε καποια ατομα στην στοκχολμη που ζουν πολλα χρονια , ολοι ομως προσπαθησαν να μας αποθαρρυνουν . Συγνωμη που ειμαι απολυτη αλλα δυστυχως αυτο συνεβη σε εμας.
        Αν και ζητησαμε καποια βοηθεια για σπιτι η για δουλεια ποτε δεν μας πηραν τηλεφωνο ποτε δεν μας βοηθησε κανεις ελληνας δυστυχως. Βεβαια ισως καποιοι αλλοι να σταθηκαν πιο τυχεροι αλλα εμεις δεν ειχαμε την βοηθεια και την στηριξη απο ελληνες οπως περιμεναμε και ελπιζαμε.

        Και φυσικα δεν μας φιλοξενησε ποτε κανεις !!
        Ουτε και ζητησα ποτε απο κανεναν να μας φιλοξενησει !!
        Μαλλον καποιο λαθος κανετε και οι δυο σας !!!!!!!!!
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          [QUOTE=Νεομετανάστρια;44541]Εφτασε πια η ωρα: αναχωρω με τον αντρα μου για Στοκχολμη για μερικες μερες ενα ταξιδι διερευνησης!

          Δεν την εχω επισκεφτει ποτε ως χωρα, παρολα αυτα νιωθω ετοιμη να ξεκινησω την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης!!


          ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΑΣ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

          Comment


            Λοιπόν...

            Κυρίες, Κύριοι...

            Επειδή τις τελευταίες ημέρες έχει ξεκινήσει ένας ακήρυκτος πόλεμος απόψεων με βασικό πεδίο μάχης τη Σουηδία θα πώ τα εξής :

            1ον) Αυτό το forum είχε πρωταρχικό σκοπό δημιουργίας να βοηθήσει όσο μπορεί άτομα που θέλουν να μεταναστεύσουν και που προσπαθούν να συλλέξουν πληροφορίες. Οι πληροφορίες έπρεπε να ήταν αποκλειστικά για την Σουηδία.

            2ον) Έπρεπε να ειπωθούν στο θέμα Σουηδία όσες περισσότερες πληροφορίες γινόταν σε ένα σφαιρικό πλαίσιο. Δηλαδή απο τα πάντα. Διαδικαστικά, κοινωνικά, περιβαντολλογικά, τεχνολογικά, εργασιακά, διατροφολογικά, νομοθετικά.... όλα !!

            3ον) Έπρεπε αυτές οι πληροφορίες να γραφούν απο άτομα που ζούσαν στη Σουηδία, έτσι ώστε να περιέχουν μία ρεαλιστική ποιότητα.

            4ον) Έπρεπε να περιέχουν απόψεις και αντιλήψεις.

            Τα παραπάνω να ξεκαθαρίσουμε, ξεκινήσανε απο μια προσπάθεια ατόμων που δυστυχώς έφαγαν τα μούτρα τους , όταν

            1ον) πριν ξεκινήσουν για Σουηδία πήραν πλαστές ή παραποιημένες πληροφορίες ή έστω ανεπίκαιρες και

            2ον) ακόμα χειρότερα όταν ξεκίνησαν να έρθουν στην Σουηδία μη έχοντας καμία πληροφορία. Βουτιά στο άγνωστο.

            Οι λόγοι που ώθησαν αυτά τα άτομα να αφήσουν τη χώρα τους και να πάνε κάπου αλλού, σίγουρα διαφέρουν μεταξύ τους. Άλλωστε ο καθένας κάνει κάτι για δικούς του λόγους.

            Έκριναν λοιπόν πως θα ήταν αρεστό και όμορφο για να μην ταλαιπωρηθούν συμπατριώτες τους να μπουν αμοισθί στο κόπο να συλλέξουν και να γράψουν τα βιώματά τους, τις εμπειρίες τους, τις δυσκολίες τους, τα κατορθώματά τους ή τις αποτυχίες τους, τους κόπους και τα όνειρά τους.

            Κάποια απο αυτά χάιδεψαν αφτιά, κάποια τα τράβηξαν. Έδωσαν χρώμα σε μια ασπρόμαυρη πλευρά ονείρων ή έδωσαν οντότητα σε μια θολή πλευρά. Έδωσαν έναυσμα απόφασης ή συγκράτησαν το ξέσπασμα.

            Για όλα αυτά γράφτηκαν πολλά. Πολλές σελίδες. Κάποια έμοιαζαν μελό, κάποια ντοκιμαντέρ, κάποια ειδήσεις , κάποια απλώς γράφηκαν. Σιγά σιγά απο το τίποτε σχηματίστηκε ένας κόσμος. Ένας WEB κόσμος απόψεων και σκέψεων, προβληματισμών και λύσεων.

            Κυρίες και Κύριοι.

            Πιστεύω πως το θέμα Σουηδία το έχουμε αναλύσει έως εκεί που δεν παίρνει άλλο. Ο οποιοσδήποτε ΣΟΒΑΡΑ σκεπτόμενος να μεταναστεύσει σε άλλη χώρα, αν περάσει απο τις σελίδες του "Πατριωτάκι" θα βρεί μέσα εδώ όλες τις πληροφορίες που θέλει προκειμένου να ξέρει τι να κάνει με το που έρθει εδώ, πρίν έρθει εδώ. Βέβαια στρωμένο ΔΕΝ θα βρεί τίποτα. Αν θέλει κόκκινο χαλί και διάδρομο, αν διαβάσει το Forum θα ξέρει που θα το βρεί, όμως αν θέλει να πατήσει επάνω του θα πρέπει να πάει να καθαρίσει και να σφουγγαρίσει το διάδρομο, να το κουβαλήσει , να το στρώσει , να το ισιώσει και μετά να πατήσει επάνω του. Και αν γουστάρει να χορέψει κιόλας. Όμως να του το στρώσει κάποιος άλλος να μην περιμένει. Μία καλή λύση αν δεν θέλει να τα κάνει αυτά θα είναι να φωνάξει το μπαμπά του και τη μαμά του, να έρθουν πριν απο αυτόν και μετά να τον φωνάξουν.

            Αν υπάρχουν τυχεροί που ήδη έχουν τους δικούς τους εδώ αυτοί αποτελούν εξαίρεση. Όλοι οι άλλοι να βάλουν καλά στο μυαλό τους πως απαιτείται πολύ κόπος και προσπάθεια για να πετύχεις κάτι.

            Στο ζουμί του θέματος.

            1ον) Αν νομίζετε πως έχετε τα κότσια να έρθετε και να πολεμήσετε για να πετύχετε κάτι κάντε το.
            2ον) Δεν είναι σίγουρο πως θα πετύχετε. Έχετε όμως ζωντανή την ελπίδα, και τις πιθανότητες επιτυχίας τρανταχτά υπέρ σας.
            3ον) Αν δεν πετύχετε δεν χρειάζεται να κατηγορήσετε κανέναν για αυτό. Ούτε τον εαυτό σας, ούτε το σύστημα, ούτε τους άλλους. Απλά πέσατε στην περίπτωση της αποτυχίας. Ούτως ή άλλως είχατε έτοιμο και ένα σχέδιο εκτέλεσης για αυτήν τη περίπτωση.
            4ον) Αν πιστεύετε ( ειλικρινά όμως , όχι στην πλάκα ) ότι θέλετε να τα αφήσετε όλα πίσω σας και να πάτε σε άλλη χώρα, και να αντιμετωπίσετε το οτιδήποτε, μην δικαιολογείστε στον εαυτό σας ότι 100, 200 ή και 1.000 σελίδες ενός Forum σας πέφτουν βαριές στο στομάχι. Καθίστε και διαβάστε τες. Εδώ θα αλλάξει η ζωή σας, θα έρθουν τα πάνω κάτω, εκεί θα κολλήσετε.
            5ον) Θα πρέπει να έχετε συνειδητοποιήσει πως πάτε σε μία χώρα σαν μετανάστες, και σαν μετανάστες θα σας συμπεριφερθούν. Αν δεν ακολουθήσετε το ρεύμα που ήδη ρέει, και προσπαθήσετε να πάτε κόντρα, απλά θα πάτε στο πάτο. Αν φοβάστε να βουτήξετε είναι κάτι που θα το κρίνετε εσείς. Μέσα στο forum υπάρχουν πληροφορίες για το βάθος του ποταμού, τη θερμοκρασία του νερού, την ταχύτητα του ρεύματος, το πλάτος του ποταμού, τις επικίνδυνες καμπές, τα αβαθή, τα σημεία με τα βράχια... αλλά και τον προορισμό. Αν δεν ξέρετε όμως κολύμπι αυτό το forum δεν θα σας το μάθει. Πηγαίνετε σε μία κοντινή παραλία, βάλτε μαγιουδάκι και μπρατσάκια και όταν μάθετε μπάνιο ξαναγυρίστε. Με λίγα λόγια πρέπει πρώτα να γίνετε Συνειδητοποιημένοι μετανάστες.

            Για όλα αυτά :
            Πιστεύω πως , Η Ευανθία, ο Antogeor, και άλλα παιδιά που έχουν γράψει τις απόψεις τους , τις σκέψεις τους, που έχουν καταθέσει ψυχή και πνεύμα προκειμένου να φωτίσουν έστω και με μικρό φακό τον δρόμο προς τη Σουηδία όσων θελήσουν να ακολουθήσουν, και να γλυτώσουν τις παγίδες τις λακκούβες και τις λάσπες που θα έπεφταν μέσα, είναι το λιγότερο άδικο να κατηγορούνται. Και εγώ χρωστάω ένα τεράστιο ευχαριστώ σε αυτά τα παιδιά, και πάντα θα μνημονεύω το όνομά τους και θα πίνω στην υγειά τους, γιατί μου άνοιξαν τα μάτια και μου έδειξαν τον ίδιο δρόμο. Τον ίδιο δρόμο που δείχνουν σε όλους, τον ίδιο δρόμο που προσπαθώ να δείξω και εγώ.

            Κυρίες και Κύριοι ,
            Κρατήστε τις απόψεις σας και τις αντιδικίες σας στην άκρη.
            Σοβαρευτείτε και δείτε την πραγματικότητα κατάματα.
            Το άν ο ένας ή ο άλλος έχει διαφορετική άποψη σε θέματα ηθικής, χρώματος, ρατσισμού, πατρίδος, αισθημάτων, σημαιών, όσφρησης, τάξης κ.λ.π. ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ λίγο θα πρέπει να σας απασχολούν και ακόμα λιγότερο να σας ενδιαφέρουν. Κοιτάξτε την τροφή που σας προσφέρει το χέρι και όχι τι είδους χέρι είναι, ποιανού είναι πως είναι τι χρώμα έχει και με ποιόν τρόπο σας την προσφέρει.

            Κρατηθείτε στο στόχο σας και μην ξεφεύγετε απο αυτόν.
            Κρατήστε μόνο τις πληροφορίες που σας ενδιαφέρουν και που όπως είπαμε εδώ μέσα έχουν αναφερθεί όλες.

            Δεν δέχομαι κανενός είδους επίθεσης προς κανέναν και απο κανέναν.
            Ειδικά προς άτομα που έδωσαν τον εαυτό τους να συλλέξουν αυτές τις πληροφορίες, που ξενύχτησαν για αυτές, που μπήκαν στο κόπο ενώ δεν είχαν καμία υποχρέωση να το κάνουν. Και το έκαναν. Και αντί για ευχαριστώ έλαβαν προσβολές.

            Είναι η τελευταία φορά που γράφω δημόσια.

            Είναι και για μένα δύσκολο να δέχομαι κατηγορίες.

            Έτσι όποιος θελήσει να μάθει κάτι μπορεί να με ρωτάει μόνο με PM.

            Να σας ευχαριστήσω όλους. Και αυτούς που με βοήθησαν ειδικά στα πρώτα μου βήματα δηλαδή την Ευανθία τον Georgeman και τον Antogeor, αυτούς που με υποστήριξαν στις απόψεις μου όπως την Νεομετανάστρια, αυτούς που μου έστειλαν PM και μου έλεγαν... θάρρος θα τα καταφέρεις.. και με βοήθησαν να το καταφέρω πράγματι, όλους τους άλλους που ένιωθα ότι χαμογέλαγαν όταν μου έγραφαν κάτι, και εκείνους που μίλησαν άσχημα για μένα και είτε με κατηγόρησαν είτε με ειρωνεύτηκαν είτε γενικά δεν πίστεψαν ότι μπορούσα να πιάσω το όνειρο που κυνήγησα και που δυστυχώς τους απογοήτεψα.

            Η ζωή μου άλλαξε πορεία στις 23 Ιανουαρίου που έφτασα Σουηδία.
            Αν δεν είχε μεσολαβήσει ο Αντώνης και η Ευανθία που τους πρωτογνώρισα τον Σεπτέμβριο του 11 ( αν και τα παιδιά έγραφαν απο τον Μάιο του 11 ) σήμερα δεν θα ήμουν εδώ.

            Ένα δημόσιο λοιπόν τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ είναι το λιγότερο που μπορώ να πώ. Τους χρωστώ αυτή τη νέα μου ζωή, τη δική μου και της οικογένειάς μου.

            Σπύρος

            Comment


              Originally posted by skonto View Post
              Κυρίες, Κύριοι...

              Επειδή τις τελευταίες ημέρες έχει ξεκινήσει ένας ακήρυκτος πόλεμος απόψεων με βασικό πεδίο μάχης τη Σουηδία θα πώ τα εξής :

              1ον) Αυτό το forum είχε πρωταρχικό σκοπό δημιουργίας να βοηθήσει όσο μπορεί άτομα που θέλουν να μεταναστεύσουν και που προσπαθούν να συλλέξουν πληροφορίες. Οι πληροφορίες έπρεπε να ήταν αποκλειστικά για την Σουηδία.................
              Κυρίες και κύριοι...
              Βαρυσήμαντες δηλώσεις!
              Το ενδιαφέρον ακόμα σ΄αυτό το φόρουμ είναι ότι είναι για μερικούς...και ιδίως για αυτούς που εξωραίζουν τις καταστάσεις, πάρα κάποιες φραστικές διατυπώσεις μερικές φορές που λένε ότι δεν είναι έτσι.
              Πάρα πολλοί προσπάθησαν επίσης, να δείξουν την πραγματική εικόνα της Σουηδίας, ακριβώς για να μην φάνε τα μούτρα τους αρκετοί. Η επιλογή του καθένα, να έρθει ή να μην έρθει, να παλέψει ή να μην παλέψει είναι προσωπική και δεν έχει να κάνει με κότσια. Έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες που έχει ο καθένας.
              Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς, είναι να δείχνουμε μέσα από την εμπειρία μας, από τα γεγονότα πως τα βλέπουμε και να βοηθούμε όσο μπορούμε ακόμα και πρακτικά κάποιους απ΄όλους όσους έρχονται. Αυτό κάνουμε αρκετοί και ας μην είμαστε στη λίστα των ευχαριστιών (δεν θέλω πάντως εγώ να είμαι εκεί).

              Comment


                Κραταω μικρο καλαθι...

                Την εκφραση "ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ" την χρησιμοποιουμε για να δειξουμε οτι ο καθενας μας βλεπει απο μια αλλη πλευρα τα πραγματα!!!
                Και καλα κανουμε και την χρησιμοποιουμε!
                Αλοιμονο αν τα βλεπαμε ολοι το ιδιο!
                Αν ηταν ετσι ας μας εχωναν ολους σε ενα μαντρι.....

                Αν καθε φορα που δεν συμφωνουσαμε με καποιον απλα του λεγαμε με ηπιο τονο οτι διαφωνουμε μαζι του και του παραθεταμε και τους λογους της διαφωνιας μας , αν ενδιαφεροταν βεβαια να τους ακουσει, τοτε :
                1. Ισως ο ανθρωπος αυτος να αναλογιζοταν μηπως ειχε σε καποιο σημειο λαθος στις αποψεις του και επρεπε καπου να αναθεωρησει...
                2. Ισως ο ανθρωπος να εμμενε στις αποψεις του αλλα να ειχε την ευελιξια να συνυπαρχει με τον αλλο ΑΡΜΟΝΙΚΑ!!!


                Ειναι κριμα μετα απο τοσο καιρο να μην υπαρχει μια ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ εδω μεσα!!

                Ουτε εγω συμφωνω με ολο τον κοσμο εδω μεσα και καποιοι με "εβγαλαν και απο τα ρουχα μου" με τον τροπο που εκφραζονται και τις απαιτησεις που εχουν απο τους αλλους αλλα θεωρω οτι για ολους υπαρχει χωρος!!

                Καταλαβαινω οτι δεν γνωριζομαστε καλα..... εως καθολου!
                Αλλα απο τα γραφομενα του καποιος φαινεται πανω κατω τι μυαλο κουβαλαει και εαν μπορεις να συννενοηθεις μαζι του.
                Εαν λοιπον αντιληφθεις οτι ΔΕΝ μπορεις να συννενοηθεις μαζι του, απλα ΜΗΝ ασχολεισαι αλλο με αυτον και τις εμπειριες του!
                Τα πραγματα ειναι τοσο απλα!

                Σπυρο : Οχι μονο μπρατσακια δεν θα φερω για το κολυμπι σε "αγνωστα νερα" αλλα θα φερω και βατραχοπεδιλα για να αυξησω την αντοχη μου και να κολυμπησω ακομα περισσοτερο! Αληθεια χαιρομαι που σε γνωρισα και θα λυπηθω αν σταματησεις να γραφεις..... βεβαια θα προσπαθησω να σε μεταπεισω!!

                Minos : Θα ηθελα ειλικρινα να σε γνωρισω και να δω μια "οπτικη γωνια" ανθρωπων που ειναι χρονια στην ξενιτια και που σαφως θα διαφερει απο την ασχηματιστη ή και λανθασμενη ακομα δικη μου αποψη....
                Να θυμασαι μονο οτι με τους Νεομεταναστες πιθανοτατα να εχω ενα πολυ δυνατο κοινο σημειο : τον στοχο της επιβιωσης σε εναν αγνωστο τοπο!!!

                Αυριο θα μαι εκει οποτε.... τα λεμε και απο κοντα ολα αυτα!!

                Ελενη

                Υ.Γ. Και στο φιναλε φιναλε ας σκεφτει και καποιος απο εμας και τον Australian και ας μην τον ντυνουμε "τροχονομο"....

                Comment


                  Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                  Την εκφραση "ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ" την χρησιμοποιουμε για να δειξουμε οτι ο καθενας μας βλεπει απο μια αλλη πλευρα τα πραγματα!!!
                  Και καλα κανουμε και την χρησιμοποιουμε!
                  Αλοιμονο αν τα βλεπαμε ολοι το ιδιο!
                  Αν ηταν ετσι ας μας εχωναν ολους σε ενα μαντρι............................................ .....................
                  Καλημέρα και καλό ταξίδι.
                  Μάλλον θα τα πούμε από κοντά!

                  Comment


                    Ελένη,

                    Καλή τύχη και κουράγιο στα δύσκολα...
                    Θα περιμένω να διαβάσω και τη δική σου οπτική γωνία που θα συμπληρώσει το πολύχρωμο ψηφιδωτό εμπειριών σχετικά με τον κοινό μας στόχο, την μετανάστευση στη Σουηδία. Γιατί στα δικά μου μάτια, όλες οι εμπειρίες παλαιών και νέων μεταναστών, με τα αρνητικά και τα θετικά τους είναι πολύ χρήσιμες και με βοηθούν να προετοιμαστώ όσο μπορώ καλύτερα για την δική μου άνοδο στο Βορρά. Είναι πολύ κρίμα όλη η προσπάθεια να εξαντλείται αλλά και να ευτελίζεται σε προσωπικές, άκαρπες αντιπαραθέσεις. Είναι πολύ κρίμα να βλέπω άτομα όπως τον Σπύρο, που αν και δεν γνωρίζω καθόλου, έχω συμπαθήσει μέσα απο τη δική του σκληρή προσπάθεια. Ο άνθρωπος αυτός μοιράστηκε, όπως και οι πριν αυτόν άρτι αφιχθέντες, όλες τις λεπτομέρειες της προσπάθειάς του, με πληροφορίες, συνδέσμους, τις συνδιαλλαγές του με τις δημόσιες υπηρεσίες κτλ. Προσωπικά χάρηκα για αυτόν όταν επιτέλους πήρε το πολυπόθητο νούμερο και του έφυγε αυτό το μεγάλο βάρος..
                    Αναρωτιέμαι όμως, με αφορμή τα όσα διάβασα τελευταία, πόσοι χαίρονται με τις μικρές ή μεγάλες επιτυχίες του κάθε ένα που αγωνίζεται εκεί πάνω καθημερινά και πόσοι ψάχνουν να βρουν τρόπο να μειώσουν ότι καταφέρνουν οι άλλοι ή να υποθέτουν ότι η επιτυχία του εγχειρήματος οφείλεται απαραίτητα σε βοήθεια απο γνωστούς, συγγενείς ή ότι άλλο φαντάζονται...
                    Πολλοί γράφοντες φαίνονται αρκετά αισιόδοξοι, ενώ άλλοι είναι πιο συγκρατημένοι, πάντα ανάλογα με τις ήδη υπάρχουσες εμπειρίες του καθενός και την καθημερινότητά του εκεί. Δεν βλέπω κανένα κακό ούτε στη μια στάση, ούτε στην άλλη. Χαίρομαι και ελκύομαι απο τα θετικά της Σουηδίας, όπως έχουν παρουσιαστεί εδώ, αλλά μου έχουν πει και άλλα άτομα εκτός. Θα έχω πάντα στο νου μου τα αρνητικά της και τις δυσκολίες που θα προκύψουν σίγουρα, όπως έχουν πάλι παρουσιαστεί εδώ και αλλού. Αυτό όμως που δεν επιτρέπω στο εαυτό μου σε καμία μα καμία περίπτωση, είναι να τα παρατήσω, απο φόβο και ανασφάλεια για τις δυσκολίες που θα συναντήσω. Δεν θα τα παρατήσω, πριν ολοκληρώσω την προσπάθεια που έχω ξεκινήσει εδώ και μήνες. Θα ανέβω πάνω και θα σχηματίζω την δική μου προσωπική οπτική γωνία, η οποία θα είναι ίσως αρκετά διαφορετική αλλά και παρόμοια σε άλλες παραμέτρους απο την οπτική του Σπύρου, της Ευανθίας, του Minos, του Αντώνη και όλων όσων ζουν ήδη εκεί λίγο καιρό ή πολύ. Δεν θα γυρίσω όμως να κατηγορήσω κανένα απο όλους αυτούς ότι δεν μας τα είπανε καλά, ότι άλλοι με παραμύθιασαν και άλλοι με απογοήτευσαν...Ίσα - ίσα που τους ευχαριστώ όλους όσους μοιράστηκαν αυτό που ζουν. Δεν βάζω προκαταβολικά τα μαύρα για τα αρνητικά που σίγουρα θα ζήσω, αλλά και δεν πετάω στα σύννεφα (εκτός απο τις ώρες της πτήσης!)
                    Έκλεισα το εισητήριό μου στις 17/5 και σκοπεύω να φτάσω μεχρι το τέλος αυτό το ταξίδι..
                    Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                    Comment


                      Έλληνες της Σουηδίας

                      Να ενημερώσω οτι η Ελληνικη κοινότητα Στοκχόλμης έχει ξεκινήσει δωρεάν μαθήματα σουηδικών για τα μέλη της. Υπάρχουν 2 τμήματα, αρχάριο κ προχωρημένο. Αν κάποιος δεν είναι ήδη μέλος μπορεί να κάνει ετήσια εγγραφή με 150κρ κ μαζι με τα σουηδικά να συμμετέχει κ σε άλλες εκδηλώσεις της κοινότητας.

                      Επίσης, να σημειώσω -απο τη μικρή εμπειρία μου μέχρι τώρα- οτι οι Έλληνες που γνώρισα εδω ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν κ κάποιοι το κάνουν όντως. Χωρίς να γενικεύω κ χωρίς να αμφισβητώ οτι υπάρχουν κ αυτοί που θέλουν να εκμεταλλευτούν.

                      Comment


                        Originally posted by serina View Post
                        Ελένη,
                        Καλή τύχη και κουράγιο στα δύσκολα...
                        Θα περιμένω να διαβάσω και τη δική σου οπτική γωνία που θα συμπληρώσει το πολύχρωμο ψηφιδωτό εμπειριών σχετικά με τον κοινό μας στόχο, την μετανάστευση στη Σουηδία. Γιατί στα δικά μου μάτια, όλες οι εμπειρίες παλαιών και νέων μεταναστών, με τα αρνητικά και τα θετικά τους είναι πολύ χρήσιμες και με βοηθούν να προετοιμαστώ όσο μπορώ καλύτερα για την δική μου άνοδο στο Βορρά. Είναι πολύ κρίμα όλη η προσπάθεια να εξαντλείται αλλά και να ευτελίζεται σε προσωπικές, άκαρπες αντιπαραθέσεις. Είναι πολύ κρίμα να βλέπω άτομα όπως τον Σπύρο, που αν και δεν γνωρίζω........................................... .....................
                        Ευχαριστω για τις ευχες!

                        Συμφωνω μαζι σου σχεδον απολυτα!
                        Και δεν λεω απολυτα γιατι το απολυτα νομιζω οτι δεν κανει και καλο σε κανεναν ως κατασταση!
                        Δεν θεωρω τον εαυτο μου ευκολο ερμαιο του καθενος και θα μιλησω και εγω με την σειρα μου με τα ματια "ενος νεοφερμενου" επισκεπτη αρχικα σε μια πολη και αρκετα αργοτερα νομιζω με τα ματια ενος νεομεταναστη...
                        Σε οποια πολη του εξωτερικου πηγα ενθουσιαστηκα τις πρωτες μερες με την διαφορετικοτητα σε πολλα επιπεδα, καθαριοτητα, συγκοινωνιες, συμπεριφορα κοσμου, αισθητικη... και απορουσα γιατι ακομα ζω Ελλαδα!!
                        Οσο παιρνουσαν οι μερες βεβαια "ξεθολωνε" το τοπιο και εβλεπα και τα σκουπιδια σε καποιες περιοχες, και τους αγενεις και γενικοτερα τα ψεγαδια του κοσμου και του τοπου που επισκεπτομουν!

                        Οποτε για τις πρωτες μερες , και το λεω προκαταβολικα για να ξεκαθαρισω την θεση μου..., δεν νομιζω να δω ψεγαδια!!!

                        Θα απολαυσω την επισκεψη σε μια πολυ γοητευτικη πρωτευουσα, που οπως μου εχουν διηγηθει ηδη αρκετοι γνωστοι τους μαγεψε!!

                        Θα την συγκρινω, μαλλον αναποφευκτα, με την χωρα που ζω και θα παραθεσω πληροφοριες, οταν βρω τον χρονο, για να διευκολυνω ανθρωπους που θα την επισκεφτουν ...
                        Πληροφοριες που δεν διαβασα εδω μεσα και θα ηταν χρησιμες για τις πρωτες μερες στον καθε επισκεπτη...

                        Δεν νομιζω οτι θα εχω χρονο να απαντω και σε πμ με ερωτησεις και το λεω αυτο για να μην παρεξηγηθουν ισως καποιοι και θεωρησουν οτι τους αγνοω...

                        Αυτα τα ολιγα... Μια καλη αρχη για ολους μας σε οποια χωρα και αν την κανουμε...

                        Ελενη

                        Comment


                          Originally posted by Swethess View Post
                          Να ενημερώσω οτι η Ελληνικη κοινότητα Στοκχόλμης έχει ξεκινήσει δωρεάν μαθήματα σουηδικών για τα μέλη της. Υπάρχουν 2 τμήματα, αρχάριο κ προχωρημένο. Αν κάποιος δεν είναι ήδη μέλος μπορεί να κάνει ετήσια εγγραφή με 150κρ κ μαζι με τα σουηδικά να συμμετέχει κ σε άλλες εκδηλώσεις της κοινότητας.

                          Επίσης, να σημειώσω -απο τη μικρή εμπειρία μου μέχρι τώρα- οτι οι Έλληνες που γνώρισα εδω ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν κ κάποιοι το κάνουν όντως. Χωρίς να γενικεύω κ χωρίς να αμφισβητώ οτι υπάρχουν κ αυτοί που θέλουν να εκμεταλλευτούν.

                          ....κανε ενα κοπο ομως αφου μας παραθετεις αυτη την καλη πληροφορια και συμπληρωσε και τα τηλεφωνα ή τις διευθυνσεις για να μπορει καποιος που ενδιαφερεται να επικοινωνησει αμεσα... αφου ηδη εχεις εσυ ενημερωθει ....
                          ...δεν νομιζω να φανει διαφημιση, απλα ειναι κατι που μας αφορα και ειναι καλο να το ψαξουμε γιατι μεχρι να παρουμε τα πολυποθητα νουμερα και να γραφτουμε σε καποιο σχολειο θα περασει καιρος...

                          ... πρεπει να ριξουμε και πολυ διαβασμα και απο μονοι μας...

                          Ευχαριστω

                          Comment


                            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                            ....κανε ενα κοπο ομως αφου μας παραθετεις αυτη την καλη πληροφορια και συμπληρωσε και τα τηλεφωνα ή τις διευθυνσεις για να μπορει καποιος που ενδιαφερεται να επικοινωνησει αμεσα... αφου ηδη εχεις εσυ ενημερωθει ....

                            Ευχαριστω
                            Δίκιο έχεις, ξεχάστηκα!

                            Δωρεάν σουηδικά μαθήματα στους νέους μετανάστες από την ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης! « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ

                            Να συμπληρώσω οτι τα μαθήματα θα συνεχιστούν μέχρι τον Ιούνιο -απ' οσο γνωρίζω εγω. Επίσης, ενας νέος μετανάστης μου ανέφερε κ αυτό http://stockholmcrossroads.se/el/. Δεν το εχω ψάξει ακόμα αλλα το παραθέτω για όποιον ενδιαφέρεται!

                            Comment


                              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                              Μηπως Minos θα μπορουσαμε να σε γνωρισουμε καποια στιγμη?




                              Ελενη
                              Εμένα πάντως Ελένη η προσπάθειά μου έπεσε στο κενό παρά το ξερό ‘ΟΚ’ που πήρα για απάντηση όταν ζήτησα να συναντηθούμε.

                              Καλό ταξίδι και καλή επιτυχία στον στόχο σας.
                              .

                              Comment


                                Εγώ προσωπικά ήμουν πολύ απασχολημένος στη δουλειά και με τα παιδιά, γιαυτό δεν μπόρεσα την μιά βδομάδα που ήσουν εδώ, να βρεθούμε. Με συγχωρείς γιαυτό.

                                Originally posted by bill66 View Post
                                Εμένα πάντως Ελένη η προσπάθειά μου έπεσε στο κενό παρά το ξερό ‘ΟΚ’ που πήρα για απάντηση όταν ζήτησα να συναντηθούμε.

                                Καλό ταξίδι και καλή επιτυχία στον στόχο σου.
                                .

                                Comment

                                Working...
                                X