Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΥΑΝΘΙΑ,
    χαιρομαι πολυ αν τα πραγματα εχουν αλλαξει απο ΤΟΤΕ που εφυγα εγω.
    βεβαια θα συμφωνησω μαζι σου,στο οτι στην ελλαδα υπαρχει ρατσισμος.
    αυτο το βιωσα με το που επεστρεψα για παντα στην ελλαδα.με παρομοιο τροπο οπως στην σουηδια.απλα ηθελα να καταθεσω οτι παντου υπαρχουν τα καλα και τα κακα.να μην βλεπουμε την σουηδια ως παραδεισο.
    ΕΛΕΝΗ
    σου ευχομαι καλο ταξιδι,και να θυμασαι ...........την ζωη μας την φτιαχνουμε,τιποτα δεν μας χαριζεται.καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας,καντε το ονειρο σας πραγματικοτητα.
    δεν ξερω αν τελικα θα σας ακολουθησω(θελει και θαρρος το οποιο δεν διαθετω),ξερω ομως οτι θελει πολυ δυναμη και δουλεια.
    οσο για τις αντιπαραθεσεις,που ισως να γινονται εντονες καποιες φορες,νομιζω οτι ειναι απαρραιτητες.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Comment


      Originally posted by ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ View Post
      ΕΥΑΝΘΙΑ,
      .................................................. ..........................
      οσο για τις αντιπαραθεσεις,που ισως να γινονται εντονες καποιες φορες,νομιζω οτι ειναι απαρραιτητες.
      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
      Οι αντιπαραθέσεις υπάρχουν και στις πιο υγιείς διαπροσωπικές σχέσεις. Δεν είναι ούτε κάτι αφύσικο ούτε κάτι τρομακτικό. Όταν όμως εξαντλούνται σε προσωπικές προσβολές, ειρωνικά σχόλια και υπονοούμενα, τότε είναι ατελέσφορες και δεν οδηγούν πουθενά.
      Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι μερικές φορές απαραίτητες όταν ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα και υπάρχει καλή προαίρεση και απο τις δυο πλευρές να δουν καθαρά που διαφωνούν και που μπορεί να συγκλίνουν τελικά. Πιστεύω μέσα σε μια αντιπαράθεση δοκιμάζονται τα όρια του καθενός και τη θεωρώ ουσιαστική όταν μας μαθαίνει να σεβόμαστε την διαφορετικότητα και υποκειμενικότητα στις απόψεις του άλλου.
      Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

      Comment


        Originally posted by Minos View Post
        Εγώ προσωπικά ήμουν πολύ απασχολημένος στη δουλειά και με τα παιδιά, γιαυτό δεν μπόρεσα την μιά βδομάδα που ήσουν εδώ, να βρεθούμε. Με συγχωρείς γιαυτό.
        Αφού δεν υπήρχε χρόνος ούτε για ένα τηλέφωνο δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη το ξεχνάμε.
        Άλλωστε αν υπάρχει καλή διάθεση θα έχουμε αρκετό χρόνο από το Μάιο να τα πούμε από κοντά.

        Ευχαριστώ
        Βασίλης

        Comment


          Οκ, τα λέμε τότε. Θα λείπω μέχρι τα μέσα Μάη.

          Originally posted by bill66 View Post
          Αφού δεν υπήρχε χρόνος ούτε για ένα τηλέφωνο δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη το ξεχνάμε.
          Άλλωστε αν υπάρχει καλή διάθεση θα έχουμε αρκετό χρόνο από το Μάιο να τα πούμε από κοντά.

          Ευχαριστώ
          Βασίλης

          Comment


            Originally posted by patrioten
            Σπυρο η νικη ειναι δικη σου !!!!!
            Εδώ δεν υπάρχει κανείς διαγωνισμός για να νικήσει κάποιος...Η ζωή δεν είναι αγώνας δρόμου!
            Η νίκη που θα μπορούσαμε να μοιραστούμε όλοι είναι να αφήσουμε επιτέλους απέξω το "είμαι παλαιός ή καινούργιος μετανάστης" και να προχωρήσουμε όλοι τις ζωές μας όπως και όπου επιθυμούμε ενωμένοι και βοηθώντας ο ένας τον άλλον.
            Η ήττα μας όμως είναι ακριβώς το αντίθετο, αυτό που συμβαίνει τώρα με τις εκάστοτε "διασπαστικές" συμπεριφορές...
            Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

            Comment


              Σουηδοί νεοναζί που γουστάρουν τους μετανάστες! - YouTube

              Πολύ καλό αντιρατσιστικό χιούμορ από Σουηδούς...

              Comment


                Vasteras καιρός κ.α.

                Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

                Ελπίζω να γράφω στην σωστή ενότητα, (είπα να μην ανοίξω νέο θέμα)

                Λοιπόν, φεύγω Σουηδία για πρακτική σε εταιρεία για ένα 6μηνο (Απρίλης-Οκτώβρης). Συγκεκριμένα θα πάω στο Vasteras. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με μου πει τι παίζει αυτή την χρονική περίοδο με τον καιρό. (θα μου χρειαστούν καλοκαιρινά ρούχα? θέλει βαριά χειμωνιάτικα). Επίσης όποιες πληροφορίες για την πόλη ( κόστος ζωής, τι παίζει από φαί) αλλά και πως θα πάω εκεί απο στοκχόλμη (μονο ότι μπορώ να πάρω λεωφορειο απο το αεροδρόμιο ξέρω) είναι ευπρόσδεκτες..

                υγ. σπίτι μου έχουν βρει..

                Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                Comment


                  Originally posted by george23 View Post
                  Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

                  Ελπίζω να γράφω στην σωστή ενότητα, (είπα να μην ανοίξω νέο θέμα)

                  Λοιπόν, φεύγω Σουηδία για πρακτική σε εταιρεία για ένα 6μηνο (Απρίλης-Οκτώβρης). Συγκεκριμένα θα πάω στο Vasteras. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με μου πει τι παίζει αυτή την χρονική περίοδο με τον καιρό. (θα μου χρειαστούν καλοκαιρινά ρούχα? θέλει βαριά χειμωνιάτικα). Επίσης όποιες πληροφορίες για την πόλη ( κόστος ζωής, τι παίζει από φαί) αλλά και πως θα πάω εκεί απο στοκχόλμη (μονο ότι μπορώ να πάρω λεωφορειο απο το αεροδρόμιο ξέρω) είναι ευπρόσδεκτες..

                  υγ. σπίτι μου έχουν βρει..

                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                  Καλησπέρα!
                  Είναι μιά σχετικά μικρή πόλη, γύρω στους 140.000 κατοίκους, 107 χιλιόμετρα από Στοκχόλμη.
                  Εδώ πληροφορίες για την πόλη στ΄αγγλικά
                  Welcome to V
                  Αυτήν την περίοδο που πάς να έχεις όλα τα είδη των ρούχων. Μπορεί να κάνει κρύο αλλά να έχει μέχρι και 30 βαθμούς ή παραπάνω το καλοκαίρι.
                  Εξαρτάται σε ποιό αεροδρόμιο στη Στοκχόλμη έρχεσαι, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να πας στο Västerås.

                  Comment


                    Originally posted by skonto View Post
                    Κυρίες, Κύριοι...

                    Επειδή τις τελευταίες ημέρες έχει ξεκινήσει ένας ακήρυκτος πόλεμος απόψεων με βασικό πεδίο μάχης τη Σουηδία θα πώ τα εξής :

                    ..................ακουλουθει ανουσιο κατεβατο
                    Ειναι κριμα να τρωτε 1-2 ωρες απο την ζωη σας,για να γραφετε ανουσια κατεβατα,και να περιγραφετε την μεταναστευση λες και πατε στον πολεμο!!!

                    Απλα πηγατε σε μια αλλη χωρα να βρειτε δουλεια.Τι να πουνε και οι κακομοιροι Ασιατες-Αφρικανοι μεταναστες,που περνανε στην Ελλαδα με βαρκες και κολυμπωντας και αφου εχουν περπατησει ωρες....ελεος δηλαδη!!!

                    Αυτο που μπορειτε να κανετε οσοι ζειτε εξω,ειναι να περιγραφετε το πως ειναι οι συνθηκες εκει,οσο αντικειμενικα γινεται,να δινετε πληροφοριες και παρακαλω οσοι πηγαινετε και εχετε ανθρωπους να σας βοηθησουν εκει,δεν ειναι ντροπη να το γραφετε,γιατι διαβαζουν αλλοι απο Ελλαδα και ξεσηκωνονται και νομιζουν οτι χωρις να ξερουν κανεναν και τις συνθηκες που επικρατουν,μπορουν (αφου πουλησουν οτι εχουν για να βρουν λεφτα) να πανε και αυτοι.

                    Εκτος του οτι ξοδευουν καποιοι τις οικονομιες τους,κανουν κακο και στην Ελλαδα,γιατι τελικα για να γλυτωσουν οι Ελληνες (ετσι νομιζουν),να πανε εξω να παρουν ενα μισθο 1000 ευρω και να δινουν τα 800 για νοικι,μεταφορονται πολλα χρηματα εξω και τελικα το μονο καλο ειναι για την Σουηδια οπως και την Αυστραλια (αλλη μεταναστευτικη φαμπρικα εκει!!!),οπου μαζευουν και τα λεφτα των ταλαιπωρων μεταναστων οπου ελπιζουν σε μια καλυτερη ζωη.

                    Comment


                      καλημέρα σε όλους...θέλω να ευχαριστήσω το σκοντο για την άμεση και ενθαρρυντική απάντησή του στο πρώτο μου μήνυμα και να απαντήσω έστω και ετεροχρονισμένα στη gelly ότι πήρε κάπου το μάτι μου ότι το περασμένο σκ θα μαζεύονταν οι ακροδεξιοί της Ευρώπης στη Δανία να "συζητήσουν"...
                      πριν λίγες μέρες ωστόσο ζήτησα γνώμες για τα πιο κάρω ερωτήματα:
                      α) μήπως είναι ασφαλέστερο να αναζητήσω άμεσα δουλειά και διαμονή βορειότερα στη Σουηδία, πιο πάνω και από Ουψάλα;
                      β) μήπως είναι καλύτερα να προετοιμαστώ από Ελλάδα για κανα χρόνο στη γλώσσα και να προσπαθήσω έπειτα ή πιστεύετε ότι αυτός ο χρόνος αναβολής θα είναι χαμένος, μιας και θα έχει πλημμυρίσει ο τόπος μετανάστες;
                      ευχαριστώ την ασπατεο που απάντησε αμέσως και παρακαλώ ξανά όποιον/α άλλο/η έχει κάποια ιδέα να με διαφωτίσει...θυμάμαι ότι στην επαρχία της χώρας είναι ευκολότερη η εύρεση σπιτιού αλλά όχι εργασίας και υποθέτω ότι αυτό ισχύει κυρίως για το νότο, που μαζεύεται πολύς κόσμος...τι ισχύει ωστόσο για τα πιο βόρεια μέρη της χώρας;

                      Comment


                        Originally posted by greek View Post
                        Ειναι κριμα να τρωτε 1-2 ωρες απο την ζωη σας,για να γραφετε ανουσια κατεβατα,και να περιγραφετε την μεταναστευση λες και πατε στον πολεμο!!!

                        Απλα πηγατε σε μια αλλη χωρα να βρειτε δουλεια.Τι να πουνε και οι κακομοιροι Ασιατες-Αφρικανοι μεταναστες,που περνανε στην Ελλαδα με βαρκες και κολυμπωντας και αφου εχουν περπατησει ωρες....ελεος δηλαδη!!!

                        Αυτο που μπορειτε να κανετε οσοι ζειτε εξω,ειναι να περιγραφετε το πως ειναι οι συνθηκες εκει,οσο αντικειμενικα γινεται,να δινετε πληροφοριες και παρακαλω οσοι πηγαινετε και εχετε ανθρωπους να σας βοηθησουν εκει,δεν ειναι ντροπη να το γραφετε,γιατι διαβαζουν αλλοι απο Ελλαδα και ξεσηκωνονται και νομιζουν οτι χωρις να ξερουν κανεναν και τις συνθηκες που επικρατουν,μπορουν (αφου πουλησουν οτι εχουν για να βρουν λεφτα) να πανε και αυτοι.

                        Εκτος του οτι ξοδευουν καποιοι τις οικονομιες τους,κανουν κακο και στην Ελλαδα,γιατι τελικα για να γλυτωσουν οι Ελληνες (ετσι νομιζουν),να πανε εξω να παρουν ενα μισθο 1000 ευρω και να δινουν τα 800 για νοικι,μεταφορονται πολλα χρηματα εξω και τελικα το μονο καλο ειναι για την Σουηδια οπως και την Αυστραλια (αλλη μεταναστευτικη φαμπρικα εκει!!!),οπου μαζευουν και τα λεφτα των ταλαιπωρων μεταναστων οπου ελπιζουν σε μια καλυτερη ζωη.
                        Και για να κάνω εγώ την αρχή, ο άντρας μου βρήκε δουλειά στην Γερμανία μέσω συγγενών, τα ξαδέρφια του συγκεκριμένα, όταν έμαθαν ότι είναι Σουηδία και το παλεύει του είπαν "έλα εδώ, δουλειά 3ωρη για αρχή μέχρι να μάθεις την γλώσσα και σπίτι"! Δουλειά πάνω στο αντικείμενό του. Και φυσικά πάει, φεύγει σήμερα. Τουλάχιστον έγινε μια αρχή από το να περιμένει ως την αιωνιότητα!!! Και θα έχει και δικούς του ανθρώπους κοντά του, πολύ σημαντικό. Βέβαια, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, υπάρχουν κι άνθρωποι που έφυγαν χωρίς να ξέρουν κάποιον και τα κατάφεραν.

                        Comment


                          Νομίζω ότι το να εμπιστεύεται κάποιος απλά και μόνο τα μη στοιχειοθετημένα γραφόμενα κάποιου στο ίντερνετ είναι επικίνδυνο.

                          Όσοι ψάχνουν που να μεταναστεύσουν θα πρέπει να το ψάχνουν και να κοιτάν τα στοιχεία που μπορεί να τους παραθέτει κάποιος. Όχι τις γενικόλογες προσωπικές εμπειρίες κάποιου.

                          Αν κάποιος ήταν τυχερος και βρήκε δουλειά, ακόμα και χωρίς καμμιά βοήθεια, δε σημαίνει τίποτα, αν κάποιος δεν περιγράφει ακριβώς τις συνθήκες δουλειάς. Αν κάποιος δουλεύει με απλήρωτες υπερωρίες ή ένα τρίωρο και συγκατοικεί με άλλους για να τα βγάλει βόλτα, μπορεί αυτό κάποιου άλλου να μην του κάνει ως μοντέλο. Το αόριστο εχω βρει δουλειά στη Σουηδία χωρίς την περιγραφή της μορφής δουλειάς, κάνει καποιον που έχει μεγαλώσει στην Ελλάδα ακούγοντας για το περίφημο σουηδικό μοντέλο, να πιστεύει ότι έχει βρει πλήρη, ωραρίου και δικαιωμάτων, δουλειά.

                          Επίσης ακόμα και μια πολύ καλή δουλειά να έχει βρει κάποιος δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος που θα έρθει θα τα καταφέρει. Θα είναι καλό να ψάξει αν το επάγγελμα του έχει ζήτηση και ποιές είναι οι προοπτικές για τα επόμενα χρόνια.

                          Comment


                            Originally posted by Odysseas View Post
                            Νομίζω ότι το να εμπιστεύεται κάποιος απλά και μόνο τα μη στοιχειοθετημένα γραφόμενα κάποιου στο ίντερνετ είναι επικίνδυνο.

                            Όσοι ψάχνουν που να μεταναστεύσουν θα πρέπει να το ψάχνουν και να κοιτάν τα στοιχεία που μπορεί να τους παραθέτει κάποιος. Όχι τις γενικόλογες προσωπικές εμπειρίες κάποιου.

                            Αν κάποιος ήταν τυχερος και βρήκε δουλειά, ακόμα και χωρίς καμμιά βοήθεια, δε σημαίνει τίποτα, αν κάποιος δεν περιγράφει ακριβώς τις συνθήκες δουλειάς. Αν κάποιος δουλεύει με απλήρωτες υπερωρίες ή ένα τρίωρο και συγκατοικεί με άλλους για να τα βγάλει βόλτα, μπορεί αυτό κάποιου άλλου να μην του κάνει ως μοντέλο. Το αόριστο εχω βρει δουλειά στη Σουηδία χωρίς την περιγραφή της μορφής δουλειάς, κάνει καποιον που έχει μεγαλώσει στην Ελλάδα ακούγοντας για το περίφημο σουηδικό μοντέλο, να πιστεύει ότι έχει βρει πλήρη, ωραρίου και δικαιωμάτων, δουλειά.

                            Επίσης ακόμα και μια πολύ καλή δουλειά να έχει βρει κάποιος δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος που θα έρθει θα τα καταφέρει. Θα είναι καλό να ψάξει αν το επάγγελμα του έχει ζήτηση και ποιές είναι οι προοπτικές για τα επόμενα χρόνια.
                            Ακριβώς έτσι είναι! Επίσης πιστεύω ότι όοοοοσα στοιχεία και πληροφορίες κι αν συλλέξεις, μόνο αν βρεθείς στην χώρα και την δεις από κοντά θα έχεις ολοκληρωμένη άποψη... Μπορεί να απογοητευτείς, μπορεί να ενθουσιαστείς ακόμα περισσότερο...
                            Το τι αρέσει στον καθένα έιναι εντελώς υποκειμενικό. Αν όμως δεν προσπαθήσεις, δεν θα μάθεις ποτέ.

                            Comment


                              Originally posted by Odysseas View Post
                              Σουηδοί νεοναζί που γουστάρουν τους μετανάστες! - YouTube

                              Πολύ καλό αντιρατσιστικό χιούμορ από Σουηδούς...

                              και αλλη μια αντιπαραθεση...

                              Malm

                              Comment


                                Originally posted by serina View Post
                                Εδώ δεν υπάρχει κανείς διαγωνισμός για να νικήσει κάποιος...Η ζωή δεν είναι αγώνας δρόμου!
                                Η νίκη που θα μπορούσαμε να μοιραστούμε όλοι είναι να αφήσουμε επιτέλους απέξω το "είμαι παλαιός ή καινούργιος μετανάστης" και να προχωρήσουμε όλοι τις ζωές μας όπως και όπου επιθυμούμε ενωμένοι και βοηθώντας ο ένας τον άλλον.
                                Η ήττα μας όμως είναι ακριβώς το αντίθετο, αυτό που συμβαίνει τώρα με τις εκάστοτε "διασπαστικές" συμπεριφορές...
                                Η ζωη ειναι ενας συνεχης προσωπικος αγωνας επιβιωσης , και εκπληρωσης στοχων που εχει ο καθενας !!! Οταν καποιος καταφερνει να εκπληρωσει στοχους και ονειρα ειναι μια προσωπικη νικη !! Φυσικα και δεν υπαρχει εδω διαγωνισμος ! Τον μονο διαγωνισμο που κανουμε ειναι με τον εαυτο μας , τεσταροντας τις αντοχες μας !!
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X