Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχές

    Ευχές για αυτές τις άγιες ημέρες.

    Να ευχηθώ σε όλους τους φίλους και τις φίλες Καλή Ανάσταση.

    Καλη δύναμη και υγεία.

    Σπύρος

    Comment


      Καλή ανάσταση σε όλους.

      Υγεία ευτυχία και αρκετή δύναμη να έχουμε.

      Βασίλης

      Comment


        Χριστος Ανέστη!!!

        Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους!!

        Βρηκα σημερα λιγο χρονο και νομιζω οτι ειναι και η καταλληλη μερα να αφηγηθω καποια πραγματα που εζησα, προσωπικες εμπειριες απο τις λιγες μερες που βρισκομαι στην Στοκχολμη.

        Οπως ειχα ηδη πει το ταξιδι αυτο ειναι λιγο εκδρομη , λιγο εξερευνηση της περιοχης και λιγο επαφες για εργασια.... πιο πολυ απο ολα ομως εξερευνητικο για το τι θα πρεπει τελικα να παρουμε μαζι μας την επομενη φορα που ανεβαινουμε οριστικα.

        Παρολο που καποια στιγμη τσιγκουνευτηκα αυτα τα πανω κατω 1000 ευρω για ενα τετοιο ταξιδι 2 ατομων, διαπιστωνω πλεον οτι ειναι απαραιτητο για διαφορους λογους....
        Καταρχην αρχιζεις να συννειδητοποιεις οτι εδω θα κατοικεις απο εδω και περα, συμβιβαζεσαι οτι καποια πραγματα δεν ειναι οπως στην Ελλαδα βλεπεις τους ανθρωπους με τους οποιους θα συναναστρεφεσαι ειτε ειναι Ελληνες ειτε ειναι αλλοδαποι.

        Ελεγα ως χαρωπη νοικοκυρα να κουβαλησω κανα 2 κουβερτες, σεντονια πετσετες και γενικα πραγματα νοικοκυριου στο σπιτι που νοικιασα τελικα απο αρχες Μαιου. Ελεγα αφου ηδη τα εχω πληρωσει μια φορα, γιατι να τα ξαναπληρωσω....

        Τελικα διαπιστωνω, απο ολους τους ανθρωπους που μιλησα τον τελευταιο καιρο, απο τα σπιτια που νοικιαζουν εδω επιπλωμενα και που επισκεφτηκα καθως και απο τα πραγματα που ειδα οτι πουλιουνται εδω οτι υπαρχουν τα παντα και πολυ περισσοτερα απο οσα φανταζομουν!!!
        Τα σεντονια και τα παπλωματα που υπαρχουν εδω ειναι ζεστα και διαμορφωμενα για τις εδω συνθηκες. Ελαχιστα απο τα σεντονια που εχω τελικα πληρουν τις προυποθεσεις για να τα παρω μαζι μου...
        Τα σπιτια που νοικιαζονται επιπλωμενα, το ξαναλεω παρολο που εχει ειπωθει, εχουν οτι χρειαζεται μια νοικοκυρα αλλα και μια ολοκληρη οικογενεια!!

        Αυτο που δεν περιμενα και ομολογω οτι με εντυπωσιασε ειναι το ποσο καλα μας αντιμετωπισαν οι ανθρωποι απο εδω μεσα απο το πατριωτακι που ηδη συναντησα στην Στοκχολμη, οι οικογενειες που ειχα κανονισει να συναντησω και οι οποιες μας ανοιξαν τα σπιτια τους καθως και οι ανθρωποι απο την μοναδικη ελληνικη κοινοτητα στην οποια πηγαμε...

        Ειχε γραφτει και εδω μεσα για τα δωρεαν μαθηματα Σουηδικων για αρχαριους και προχωρημενους λιγες μερες πριν. Απο φιλη που ειχε ηδη παρακολουθησει 2 μαθηματα πληροφορηθηκα οτι οντως γινεται δουλεια και οτι οι ανθρωποι δεν σε αντιμετωπιζουν με το υφος :"Τι ηρθατε εδω να κανετε? Δεν εχει δουλειες...κλπ" και ετσι αποφασισαμε να παμε.
        Πραγματικα διαπιστωσα με τα ιδια μου τα ματια, γιατι γενικα ειμαι και λιγο Απιστος Θωμας... , οτι υπαρχουν Ελληνες που προσπαθουν να βοηθησουν τους νεοφερμενους!!!

        Απο το μαθημα που καναμε Μεγαλη Πεμπτη βγηκαμε στην συνεχεια μια παρεα 9 "συμμαθητων" εξω για ποτο!!

        Το Μεγαλο Σαββατο εγινε εκτος απο μαθημα και ενημερωση απο ανθρωπους της κοινοτητας για τις διαδικασιες που θα πρεπει να γνωριζει ο νεοφερμενος για την εκδοση personnummer, σουηδικης ταυτοτητας και καταθεση των εγγραφων στην υπηρεσια μεταστευσης.
        Και δεν μενουν μονο στην ενημερωση, ειδα και ουσιαστικη βοηθεια και την ειδα με τα ιδια μου τα ματια!!
        Αν μου επιτρεψει ο ανθρωπος που την εδωσε την βοηθεια, πολυ ευχαριστως να αναφερω τι ακριβως εκανε χωρις ασφαλως να αναφερω ονοματα...

        Υπαρχουν λοιπον ανθρωποι που βοηθανε , δεν ειναι φαντασματα!!
        Ειναι μια χαρα υπαρκτοι!! Και σε αντιμετωπιζουν φιλικα και ανθρωπινα, οχι ψυχρα.

        Επισης επειδη ολοι οι Νεομεταναστες δεν εχουμε το ιδιο επιπεδο γνωσεων, σουηδικης γλωσσας και γνωριμιων φανηκε απο τα μαθηματα οτι μπορουμε να βοηθησουμε και ο ενας τον αλλο ακομα και σε απλα πραγματα,π.χ. δοκιμασε το ταδε γαλα,το super market εκεινο ειναι οικονομικοτερο .. εχω μια δουλεια να σου προτεινω... εχω αυτο το σαιτ για να μαθεις καποια πραγματα....

        Στις λιγες μερες που ειμαι εδω μου προταθηκε μια δουλεια καθαριοτητας στην οποια απαντησα θετικα και ισως μεχρι να φυγω να με δοκιμασουν καμια μερα και ενα μεροκαματο για το βραδυ της Αναστασης σε ελληνικο εστιατοριο που αν δεν ειχα κανονισει να ειμαι με καποιους ανθρωπους ευχαριστως θα πηγαινα...
        Ειπαμε οι γνωριμιες γινονται για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο!!
        Ποτε δεν ξερεις που, πως και ποτε μπορεις να φανεις χρησιμος σε καποιον και αντιστοιχα εκεινος σε εσενα!!

        Τωρα το κατα ποσο θα χρησιμοποιησει ο καθενας μας αυτες τις γνωριμιες απο την ελληνικη κοινοτητα της Στοκχολμης, τις γνωριμιες απο εδω απο το πατριωτακι και τις προσωπικες του αυτο ειναι ενα αλλο θεμα!

        Εγω παντως ξερω, για να ελαφρυνω και λιγο το κειμενο, οτι χτες το βραδυ μας "πεταξαν" ευγενικα εξω απο το ροκαδικο που ειμασταν κατα τις 3 το βραδυ (γιατι το κλεισαμε το μαγαζι...) μια παρεα 8 τελικα ελληνων που οταν ξεκινησαμε για το μαγαζι ημασταν 3 μονο ατομα....

        Χρονια Πολλα
        Χριστος Ανεστη

        Ελενη

        Comment


          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
          Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους!!

          Βρηκα σημερα λιγο χρονο και νομιζω οτι ειναι και η καταλληλη μερα να αφηγηθω καποια πραγματα που εζησα, προσωπικες εμπειριες απο τις λιγες μερες που βρισκομαι στην Στοκχολμη..................................



          Χρονια Πολλα
          Χριστος Ανεστη

          Ελενη


          Χρονια πολλα !!!!!!!!!!!!!!!! Αληθως Ανεστη !!!!!!!!!!!!!!!!!!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ...

            Μπραβο σου νεομεταναστρια που αναφέρεις ολα αυτα...ειναι πολυ σημαντικο εμεις οι "ασχετοι" με το θεμα μεταναστευση να ξερουμε οτι υπαρχει και ελπιδα και δεν ειναι ολα μαυρα. Να ξερουμε οτι υπαρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ εκει εξω που μπορουν και θελουν να βοηθησουν.
            Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου, ολα να σου πανε καλα και να καταφερεις αυτο που επιθυμεις...
            ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!
            Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
            ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

            Comment


              Μπραβο Ελενη!Πολυ θετικη λοιπον η πρωτη εντυπωση!Καλη συνεχεια!
              Χρονια πολλα σε ολους!Χριστος Ανεστη!

              Comment


                Καλημερα σε ολους,

                Θεωρω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα για ολοκληρο πια τον πλανητη αλλα επειδη μας αρεσει πιο πολυ να κοιταμε την γειτονια μας την Ευρωπη... και στον μαχαλα μας δεν ειναι καθολου ροδινα.
                Ακομα και στην Σουηδια εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα για δουλειες, μην ξεγελιομαστε.
                Οι εταιρειες καθαριοτητας που δεχονται μεγαλο κυμα νεων υπαλληλων-μεταναστων εχουν αρχισει να φρακαρουν και οι ελπιδες να βρεις εργασια σε αυτες ειναι λιγοστες...

                Καθε βδομαδα για να μην πω καθε μερα... αναθεωρουν και εδω τις διαδικασιες, απαιτουν περισσοτερα απο οτι παλιοτερα εγγραφα.
                Παραδειγματος χαρη εαν πατε με χαρτι εργοδοτη για να καταθεσετε στο Skatteverket (Σουηδικη Εφορια) την αιτηση για personnummer καλο θα ηταν να εχετε μαζι σας και την Ευρωπαικη καρτα ασθενειας.
                Λιγες μερες πριν ζητηθηκε σε καποιον Ελληνα που εκανε την διαδικασια ενω τοσο καιρο δεν ηταν απαραιτητη....
                Να προσθεσω επισης οτι με το που μπαινεις στην εφορια υπαρχουν υπαλληλοι που, αφου παρεις χαρτακι προτεραιοτητας, σε ρωτανε τι ακριβως θελεις να κανεις και σου δινουν αυτοι τα καταλληλα εγγραφα να συμπληρωσεις τα οποια εκτος απο Σουηδικα υπαρχουν τα ιδια και στα Αγγλικα.
                Βεβαια μας συμβουλεψαν οτι καλυτερα ειναι να τα συμπληρωσεις στην Σουηδικη γλωσσα.....

                Γενικα απο οτι καταλαβα προσπαθουν να περιορισουν το κυμα μεταναστευσης στην χωρα τους, πραγμα που το βρισκω και πολυ λογικο, αυξανοντας τις προυποθεσεις που απαιτουνται για εναν νεομεταναστη για να εργαστει στην χωρα τους...
                Κοινως οργανωθειτε οσο μπορειτε περισσοτερο και να ειστε ετοιμοι να αντιμετωπισετε τις δυσκολιες που σιγουρα θα προκυψουν.

                Και ενα τελευταιο : Το οτι εμεις δεν πεσαμε (προς το παρον) σε Ελληναρες δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν!!
                Υπαρχουν και εχουν και αρκετες "φωλιες" εδω περα ....
                Απλα, καποιοι γνωστοι και φιλοι μας ειχαν προειδοποιησει να μην επισκευτουμε καποια συγκεκριμενα μερη.... στα οποια κατα κυριο λογο αποθαρρυνουν τον κοσμο και δεν προσφερουν και καμια βοηθεια...

                Ελενη

                Comment


                  Etsi akrivos einai.....ase pou logo pollon metanaston oi etairies katharismou sou lene giati na paro esena otan mporo na paro polonous me ta misa xrimata...otan peinaei o allos kanei ta panta kai gia 40 korones tin ora...Ego tha doso ston eauto mou dioria mexri to kalokairi...an kai mexri tote den vro kati allo ta kouvadakia mou kai se alli paralia...to mono pou katafera stoys 6 mines edo na vrisko kati monoores kai diores douleies...eidi efaga ena soro etoima xrimata pou an emena ellada tin ebgaza 1.5 χρονο xoris douleia...isos eimoun apo toys atixous edo...den thelo na epireaso kanenan apla prepei kapios na erthei edo gia na dei me ta matakia tou kai na min akouei kanenan me to xontro kai to makri tou opos leo kai go aloste....to kathe atomo exei tis dikes tou dinatotites kai ton diko tou xaraktira kai ta antilamvanete alios ta pragmata..paizei rolo kai i tixi kai to ti gnorimies exeis...ego irtha edo xoris kanenan kai oute diavasa kati gia tin souidia...apla mpika sto aeroplano kai efiga me tin ginaika mou...ola ta vrika edo...to patriotaki to anakalipsa otan irtha edo..paidia lali tixi se olous....

                  Comment


                    Originally posted by noname View Post
                    Έτσι ακριβώς είναι.....άσε που λόγο πολλών μεταναστών οι εταιρίες καθαρισμού σου λένε γιατί να πάρο εσένα όταν μπορώ να πάρο πολωνούς με τα μισά χρήματα...όταν πεινάει ο άλλος κάνει τα πάντα και για 40 κορόνες την ώρα...Εγώ θα δώσω στον εαυτό μου διορία μέχρι το καλοκαίρι...αν και μέχρι τότε δεν βρω κάτι άλλο τα κουβαδάκια μου και σε άλλη παραλια...το μονο που κατάφερα στους 6 μήνες εδώ να βρίσκω κάτι μονόωρες και δίωρες δουλειές...είδη έφαγα ένα σορό έτοιμα χρήματα που αν εμενα ελλάδα την έβγαζα 1.5 χρονο χωρίς δουλειά...ίσος ήμουν από τους ατυχους εδώ...δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν απλά πρέπει κάποιος να έρθει εδώ για να δει με τα ματάκια του και να μην ακούει κανέναν με το χοντρό και το μακρύ του όπως λέω και go άλλωστε....το κάθε άτομο έχει τις δικες του δυνατότητες και τον δικό του χαρακτήρα και τα αντιλαμβάνεται αλλιώς τα πράγματα..παίζει ρολο και η τύχη και το τι γνωριμίες έχεις...εγώ ήρθα εδώ χωρίς κανέναν και ούτε διάβασα κάτι για την σουηδία...απλά μπήκα στο αεροπλάνο και έφυγα με την γυναικα μου...όλα τα βρήκα εδώ...το πατριωτάκι το ανακάλυψα όταν ήρθα εδώ..παιδιά λάλη τύχη σε όλους....
                    Να σαι καλα και μπραβο σου που γραφεις την αληθεια.Πιστευω οτι πολλοι που πανε εξω και τα βρισκουν σκουρα,δεν γραφουν τιποτα.
                    Και μενουν αυτοι που πιανουν δουλεια στο εστιατοριο του μπαρμπα τους,να γραφουν στους αλλους ''προχωρα και μην φοβασαι τιποτα''.

                    Δεν μπορω να καταλαβω,γιατι τοσος ντορος με την Σουηδια.Τι ειναι η Σουηδια?Επειδη εχουν πετρελαια εχουν και καλυτερη ζωη,αλλα για τους Σουηδους.Οι ξενοι δεν ειναι ευκολο να βρουν δουλεια.

                    Comment


                      xereis file mou parakoloutho poli kairo to patriotaki ma exo grapsei poli liges fores....diavazo mono...den thelo na epireaso kanenan giati opos vlepeis an peis kati kako merikoi arpazonte..ego egrapsa gia mena prosopika...palia itan eukolo na vreis douleia edo...einai kai to pos theleis na zeis....edo to pasxa xionize ..se allous aresei se allous oxi......an sou grapso analitika to ti exoda exoume san oikogeneia tha deis....eimai padremenos me 2 paidia...2100 se euro sta leo peripou to mina....stin ousia an douleuoun 2 atoma kai pernoun apo 1500 euro pou einai o vasikos periseuoun kati liga na valeis stin akri kai an,,,,,stin ellada eixa to diko mou spiti...i diafora einai elaxisti...edo an den kaneis diki sou douleia den mporeis na katafereis tipota allo apo to na tin pernas aneta....ego prosopika pou anevika edo to exo metaniosei...otan eimoun ellada evriza kai fonaza kai elega tha figo kai den tha xanagiriso......kai eides pos ta fernei i zoi;den exo petixei tipota kalitero edo.....apla zo...den kano kati allo....apla sto leo einai kai pos tin vriskei kaneis...ego filoxenisa filous sto spiti mou pou ithelan na erthoun edo...den ekatse kaneis pano apo ena mina....apla den thelo na kathome kai na grafo kai na leo ti kai pos.....opoios thelei as erthei mia volta kai tha dei.....prepei na deis me ta eidia sou ta matia kai na min akous kanena......

                      Comment


                        Originally posted by greek View Post
                        Τι ειναι η Σουηδια?Επειδη εχουν πετρελαια ...
                        Αυτοί με τα πετρέλαια είναι οι Νορβηγοί, φίλε μου. Εδώ κάτι δάση και σιδερομεταλλεύματα είχε μόνο.
                        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                        Comment


                          Originally posted by george23 View Post
                          Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

                          Ελπίζω να γράφω στην σωστή ενότητα, (είπα να μην ανοίξω νέο θέμα)

                          Λοιπόν, φεύγω Σουηδία για πρακτική σε εταιρεία για ένα 6μηνο (Απρίλης-Οκτώβρης). Συγκεκριμένα θα πάω στο Vasteras. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με μου πει τι παίζει αυτή την χρονική περίοδο με τον καιρό. (θα μου χρειαστούν καλοκαιρινά ρούχα? θέλει βαριά χειμωνιάτικα). Επίσης όποιες πληροφορίες για την πόλη ( κόστος ζωής, τι παίζει από φαί) αλλά και πως θα πάω εκεί απο στοκχόλμη (μονο ότι μπορώ να πάρω λεωφορειο απο το αεροδρόμιο ξέρω) είναι ευπρόσδεκτες..

                          υγ. σπίτι μου έχουν βρει..

                          Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                          Originally posted by Minos View Post
                          Καλησπέρα!
                          Είναι μιά σχετικά μικρή πόλη, γύρω στους 140.000 κατοίκους, 107 χιλιόμετρα από Στοκχόλμη.

                          Αυτήν την περίοδο που πάς να έχεις όλα τα είδη των ρούχων. Μπορεί να κάνει κρύο αλλά να έχει μέχρι και 30 βαθμούς ή παραπάνω το καλοκαίρι.
                          Εξαρτάται σε ποιό αεροδρόμιο στη Στοκχόλμη έρχεσαι, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να πας στο Västerås.
                          Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη

                          μαζεύω εδώ την ερώτηση και απάντηση και ξαναρωτάω. Πως πάω από στοκχόλμη στο vasteras? (btw πως προφέρεται?). Έρχομαι από Αθήνα με την SAS και φτάνω στο arlanda airport. Υπάρχει εκεί κοντά σταθμός λεωφορείων ή τρένων? εισητήρια πρέπει να βγάλω πριν ταξιδέψω ή δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση οπότε θα μπορώ να κόψω εκεί??

                          υγ Υποθέτω ότι το αεροδρόμιο είναι μεγάλο και θα παίζει ρόλο σε ποιο terminal φτάνω, κάπου στην σελίδα της sas λέει για terminal 5, αλλά δεν ξέρω πόσο σίγουρο είναι...

                          Comment


                            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                            Καλημερα σε ολους,

                            ................Ελενη
                            Καλημέρα, Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη, σε όλους και σε σένα ιδιαίτερα Ελένη. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και στη συνέχεια !

                            Comment


                              Αληθως Ανεστη!!!

                              Καλη Ανασταση για ολους μας!!! (...και δεν εννοω του Πασχα...)

                              Ευχομαι ολοι να βρουμε ενα δρομο που να μας ταιριαζει σε αυτη την παραξενα αγρια εποχη που διανυουμε και να τον ακολουθησουμε!!!!

                              σε ολους!!

                              Ελενη

                              Comment


                                Originally posted by george23 View Post
                                Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη

                                μαζεύω εδώ την ερώτηση και απάντηση και ξαναρωτάω. Πως πάω από στοκχόλμη στο vasteras? (btw πως προφέρεται?). Έρχομαι από Αθήνα με την SAS και φτάνω στο arlanda airport. Υπάρχει εκεί κοντά σταθμός λεωφορείων ή τρένων? εισητήρια πρέπει να βγάλω πριν ταξιδέψω ή δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση οπότε θα μπορώ να κόψω εκεί??

                                υγ Υποθέτω ότι το αεροδρόμιο είναι μεγάλο και θα παίζει ρόλο σε ποιο terminal φτάνω, κάπου στην σελίδα της sas λέει για terminal 5, αλλά δεν ξέρω πόσο σίγουρο είναι...


                                Γεια σου, φίλε.

                                Στην Αρλάντα, οι πτήσεις από το εξωτερικό φτάνουν συνήθως στο τέρμιναλ 5, οπότε μάλλον λογικό είναι.

                                Η πόλη λέγεται Βέστερός, περίπου σαν τη χώρα που διαδραματίζεται το Game of Thrones. Μην ξεχάσεις να κάνεις βολτούλες στην παλιά πόλη, επίσης έχει πλάκα το άγαλμα του Χριστού από λέγκο σε μία εκκλησία ενός κοντινού χωριού.

                                Για να πας από Αρλάντα στο Βέστερός, μπορείς να πάρεις τραίνο. Τις ώρες και τις τιμές τις βρίσκεις στην ιστοσελίδα του αντίστοιχου ΟΣΕ, που λέγεται SJ.



                                Για πιο φτηνά, μπορείς να πας Στοκχόλμη με το λεωφορείο. Τα flygbussarna κάνουν στάση στο αεροδρόμιο, και τη βρίσκεις πολύ εύκολα, έχει πινακίδες. Το σήμα τους είναι το ουράνιο τόξο.
                                Αυτή είναι η σελίδα τους, το εισιτήριο κοστίζει 99:-,νομίζω.




                                Το καλύτερο είναι το λεωφορείο. Εδώ βλέπω ότι η Swedbus πάει κατευθείαν από το τέρμιναλ 5 της Αρλάντα, στο Βέστερός,τσέκαρέ το:

                                Swebus S

                                Αυτά.
                                "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                                Comment

                                Working...
                                X