Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα σε όλους!

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου @kelaino. Χρειάζετε να κλείσω θέση ή θα βρω εκεί κατευθείαν?

    Comment


      Νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βρεις θέση στα εκδοτήρια εισιτηρίων που υπάρχουν εκεί.

      Από την άλλη, αν έχεις δυνατότητα να κλείσεις ονλάιν, γιατί όχι. Αν και ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί τοαεροπλάνο να έχει καθυστέρηση.
      "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

      Comment


        Γεια σας και παλι. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις καθηγητη/τρια Σουηδικων στη Θεσσαλονικη που κανει ιδιαιτερα.
        Ευχαριστω !

        Comment


          Originally posted by george23 View Post
          Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη

          μαζεύω εδώ την ερώτηση και απάντηση και ξαναρωτάω. Πως πάω από στοκχόλμη στο vasteras? (btw πως προφέρεται?). Έρχομαι από Αθήνα με την SAS και φτάνω στο arlanda airport. Υπάρχει εκεί κοντά σταθμός λεωφορείων ή τρένων? εισητήρια πρέπει να βγάλω πριν ταξιδέψω ή δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση οπότε θα μπορώ να κόψω εκεί??

          υγ Υποθέτω ότι το αεροδρόμιο είναι μεγάλο και θα παίζει ρόλο σε ποιο terminal φτάνω, κάπου στην σελίδα της sas λέει για terminal 5, αλλά δεν ξέρω πόσο σίγουρο είναι...
          Έτσ είναι όπως τα γράφει ο Kelaino. με συγχωρείς που άργησα να γράψω.

          Comment


            Μαθηματα σουηδικων

            Ειχα γραψει παλιοτερα οτι γραφτηκα στο babbel , ενα site εκμαθησης ξενων γλωσσων. Η κανονικη του τιμη ειναι 33€ το εξαμηνο αλλά μπορειτε να κανετε το εξης (το εκανα δις και πετυχε). Γραφεσαι δωρεαν ασχολείσαι 2-3 μερες και μεσα σε 10 μερες σου ερχεται mail προσφορας -1 μηνας 1€. Αν θελεις συνεχιζεις οταν τελειωσει ο μηνας με 33€ το εξαμηνο. Δε χρειαζεται. 1 βδομαδα πριν τελειωσει ο μηνας στελνετε mail που ζητατε να μην ανανεωθει η συνδρομη (γιατι αλλιως μπορει να ανανεωθει αυτοματα) και κανετε εγγραφη με άλλο mail. Σε 10 μερες το πολυ θα σας ερθει καινουργια προσφορα στη νεα εγγραφη. Οποτε καθε φορα θα κανετε μαθηματα με 1 €. Και πιστεψτε με αξιζει πολλά περισσοτερο (ακομα και τα 33€ ) αλλά εφοσον μπορει καποιος να τα γλιτωσει γιατι να μην το κανει?

            Comment


              Originally posted by george23 View Post
              Καλημέρα σε όλους!

              Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου @kelaino. Χρειάζετε να κλείσω θέση ή θα βρω εκεί κατευθείαν?
              Α και πού 'σαι: ίσωςνα έχεις βγάλει ήδηεισιτήριο, αλλά μόλις θυμήθηκα ότι στο Βέστερος υπάρχει και αεροδρόμιο στο οποίο πετάει η Ryanair. Δεν ξέρω αν πηγαίνει κατευθείαν από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, αλλά μπορείς ενδεχομένως να το κοιτάξεις.
              "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

              Comment


                Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους!

                Ελένη, σ' ευχαριστώ για την δική σου πρώτη εικόνα...Όσο για την πτήση με την ryanair, τα σχόλιά σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, μια και θα φύγω με αυτήν. Το ψιλομετάνιωσα για να πω την αλήθεια, με δυσκολεύει και ο περιορισμός στις αποσκευές. Θα ήθελα να πληρώσω μια ακόμη βαλίτσα...
                Τέλος πάντων, αν θυμηθείς και κάτι άλλο αναφορικά με τη πτήση σου, θα με ενδιέφερε να το μάθω.
                Καλή επιτυχία και στη συνέχεια!
                Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                Comment


                  Originally posted by katia123 View Post
                  Γεια σας και παλι. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις καθηγητη/τρια Σουηδικων στη Θεσσαλονικη που κανει ιδιαιτερα.
                  Ευχαριστω !
                  Σου έχω στείλει pm
                  Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                  Comment


                    παιδια καλησπερα σας χρονια πολλα και χριστος ανεστη σε ολους....(ολους λεμε χωρις αυτους που φορανε κουκουλα!)
                    καλως ηρθα............ και καλως σας βρηκα...
                    το καλοκαιρι θα ανεβω με το αυτοκινητο στην σουηδια οχι απο ιταλια ...γνωριζει κανεις ποσο περιπου θα μου βγει το ταξιδι σε βενζινες? στο περιπου λεμε ε!!!!

                    Comment


                      Originally posted by serina View Post
                      Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους!

                      Ελένη, σ' ευχαριστώ για την δική σου πρώτη εικόνα...Όσο για την πτήση με την ryanair, τα σχόλιά σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, μια και θα φύγω με αυτήν. Το ψιλομετάνιωσα για να πω την αλήθεια, με δυσκολεύει και ο περιορισμός στις αποσκευές. Θα ήθελα να πληρώσω μια ακόμη βαλίτσα...
                      Τέλος πάντων, αν θυμηθείς και κάτι άλλο αναφορικά με τη πτήση σου, θα με ενδιέφερε να το μάθω.
                      Καλή επιτυχία και στη συνέχεια!
                      μπορεις να χρεωσεις μια επιπλεον βαλιτσα (εκτος απο την πρωτη που μπορει να ειναι 15 εως και 20 κιλα) και αργοτερα ακομα και οταν τυπωσεις την καρτα επιβιβασης (boarding pass) αλλα νομιζω οτι κατι εξτρα χρεωνουν και σε αυτη την περιπτωση... αφου δεν την προσθεσες απο την αρχη... δεν νομιζω οτι εχω κατι αλλο να προσθεσω , διαβασε και τις οδηγιες τους προσεκτικα.

                      Comment


                        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                        μπορεις να χρεωσεις μια επιπλεον βαλιτσα (εκτος απο την πρωτη που μπορει να ειναι 15 εως και 20 κιλα) και αργοτερα ακομα και οταν τυπωσεις την καρτα επιβιβασης (boarding pass) αλλα νομιζω οτι κατι εξτρα χρεωνουν και σε αυτη την περιπτωση... αφου δεν την προσθεσες απο την αρχη... δεν νομιζω οτι εχω κατι αλλο να προσθεσω , διαβασε και τις οδηγιες τους προσεκτικα.
                        Ευχαριστώ Ελένη..
                        Όταν έκλεισα το εισητήριο απο το διαδίκτυο, μου έδινε μόνο δυο επιλογές: καμμία βαλίτσα ή μια εως 15 κιλά. Μάλλον θα πάω και απο το αεροδρόμιο καμμιά βόλτα να το ψάξω εγκαίρως.
                        Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                        Comment


                          Originally posted by serina View Post
                          Ευχαριστώ Ελένη..
                          Όταν έκλεισα το εισητήριο απο το διαδίκτυο, μου έδινε μόνο δυο επιλογές: καμμία βαλίτσα ή μια εως 15 κιλά. Μάλλον θα πάω και απο το αεροδρόμιο καμμιά βόλτα να το ψάξω εγκαίρως.
                          αν ειναι να πας στο αεροδρομιο πηγαινε λιγη ωρα πριν απο καποια πτηση τους για να βρεις τον γκισε ανοιχτο σιγουρα..

                          Comment


                            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                            αν ειναι να πας στο αεροδρομιο πηγαινε λιγη ωρα πριν απο καποια πτηση τους για να βρεις τον γκισε ανοιχτο σιγουρα..
                            Ευχαριστώ Ελένη!
                            Θα κοιτάξω τα δρομολόγιά τους και θα πάω απο κοντά, αν καταφέρω το σ-κ..
                            Θα σας ενημερώσω και εγώ με τη σειρά μου για την απάντησή τους.
                            Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                            Comment


                              Originally posted by serina View Post
                              Ευχαριστώ Ελένη!
                              Θα κοιτάξω τα δρομολόγιά τους και θα πάω απο κοντά, αν καταφέρω το σ-κ..
                              Θα σας ενημερώσω και εγώ με τη σειρά μου για την απάντησή τους.
                              καλημέρα, εγώ πήγα από το αεροδρόμιο την προηγούμενη εβδομάδα & είδα και το κουτί. Προσωπικά θα πάρουμε, 4 χειραποσκευές (2 ενήλικες + 2 παιδιά) (55χ40χ20), μέχρι 10 κιλά η κάθε μία. Αλλά μου είπαν από το γκισέ ότι μέσα στον έλεγχο θα τα ξαναελέγξουν. Από ότι έμαθα στη Θεσ/νίκη είναι χαλαροί, αλλά σε άλλα αεροδρόμια τα τσεκάρουν περισσότερο και είναι πιο αυστηροί με τα εκατοστά.

                              Comment


                                Originally posted by ermis View Post
                                καλημέρα, εγώ πήγα από το αεροδρόμιο την προηγούμενη εβδομάδα & είδα και το κουτί. Προσωπικά θα πάρουμε, 4 χειραποσκευές (2 ενήλικες + 2 παιδιά) (55χ40χ20), μέχρι 10 κιλά η κάθε μία. Αλλά μου είπαν από το γκισέ ότι μέσα στον έλεγχο θα τα ξαναελέγξουν. Από ότι έμαθα στη Θεσ/νίκη είναι χαλαροί, αλλά σε άλλα αεροδρόμια τα τσεκάρουν περισσότερο και είναι πιο αυστηροί με τα εκατοστά.
                                ...χαλαροι χαλαροι τις ζυγισανε και τις χειραποσκευες μας στην Θεσσαλονικη μεσα στην Μεγαλη Εβδομαδα. Και επειδη ειχα και ενα πλαστικο μπουκαλι απο νερο γεματο τσιπουρο μπανταρισμενο με κανα 2 σακουλες και 2 πλαστικα ταπερακια με αλιπαστα μας ανοιξαν την βαλιτσα και μας εβαλαν πρωι πρωι να δοκιμασουμε το τσιπουρο... καλο?

                                Στην επιστροφη απο αεροδρομιο Skavsta ουτε τις ελενχανε τις χειραποσκευες...

                                Υποψιν για οσους δεν το ξερουν : κυκλοφορουν στην αγορα , τουλαχιστον στην Στοκχολμη βρηκα και αγορασα αλλα πιθανοτατα να υπαρχουν και Ελλαδα, ζυγαριες χειρος να τις πω.. τελος παντων ειδικες για να ζυγιζεις αποσκευες.
                                Ζυγιζουν απο 20gr εως 40kg περιπου.
                                Απο το να ανεβαινεις πανω κατω σε μια ζυγαρια με την καθε βαλιτσα συμφερουν και ειναι λιγο μεγαλυτερες απο ενα κομπιουτερακι.... οποτε τις εχετε και για να κανετε και ενα ελεγχο μετα εκει που θα πατε για να μην ξεφυγετε στα κιλα....
                                Οι τιμες κυμαινονται απο 10 εως 25 ευρω απο οσο ειδα...

                                Comment

                                Working...
                                X