Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Swethess View Post
    Έκανα πρόσφατα τα χαρτιά μου οπότε θα σου πω τη διαδικασία που ακολούθησα:
    1. πήρα αντίγραφο πτυχίου απο τη γραμματεία της σχολής με υπογραφή του προέδρου του τμήματος (πρέπει οπωσδηποτε να εχει την υπογραφή του προέδρου για να το δεχτούν στο εξωτερικό) και πλήρωσα 6 ευρώ (δεν ισχύει για όλα τα τμήματα αυτό).
    2.πήγα στην αποκεντρωμένη διοίκηση (θεσ/νικη) για να να πάρω την apostile
    3. μετά κάνεις τη μετάφραση......................................... .............

    καλησπερα και συγχαρητηρια για την βοηθεια που δινεται...πανω στα εγγραφα εχω κάποιες ερωτησεις..επειδη εχω να στειλω χαρτια στο socialsterelsen για αναγνωριση,,
    1) για αντιγραφο διαβατηριου θελει παλι apostille?
    2)που βρισκετε (σε ποια οδο?) η αρμοδια αρχη για την χορηγηση της σφραγίδας της Χαγης στη θεσσαλονικη ?
    3) αφου μεταφρασεις τα χαρτια που βρισκετε εννοωντας (σε ποια οδο) το υπουργειο που στα επικυρωνει ( σιγουρα χρειαζετε κ επιπλεον επικυρωση?αφου θα ρθει επικυρωμενη απο υπουργειο η μεταφραση) αυτο με μπερδευι λιγακι το ΒΗΜΑ 4 που περιγραφεις...
    4)ποιος ειναι αρμοδιος στην θεσσαλονικη να παρω το "certificate of Good Standing".. θελει κ αυτο apostille??
    5) αν καποιος ξερει απο που θα παρω το "certificate of conformity" ,, αυτο το πιστοποιητικο δειχνει οτι το διπλωμα ,μου ειναι συνφωνα με τις ευρωπαικες προδιαγραφες του Αρθρου 31 κτλπ κτλπ...ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα ειναι σημαντικες πληροφοριες για μενα
    ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ

    Comment


      #77
      Originally posted by vageliskolaitis View Post

      ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
      ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΑΣ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!
      Νομιζω οτι ηδη σου απαντησα αλλα στο ξαναγραφω γιατι μαλλον δεν το προσεξες στο προηγουμενο ποστ που εγραψα...

      Καλημερα vageliskolaitis,

      Απο οσο εχω μαθει απο γνωστους μου που ηδη εκαναν τις αρχικες διαδικασιες ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ( και το τονιζω το προσφατα! ) στις Σουηδικες Υπηρεσιες δεν φαινεται να χρειαζεται τιποτα περισσοτερο απο διαβατηριο, ληξιαρχικη πραξη γεννησεως παιδιων και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να φαινεται τελικα ποσα μελη εχει η οικογενεια σου και ποσα θα τους εμφανισεις εντελει επανω ως συνολικο αριθμο αργοτερα στην περιπτωση που ανεβαινεις μονος.

      Δεν φανηκε να χρειαζεται η μεταφραση των παραπανω εγγραφων ουτε ομως και η σφραγιδα Apostille σε αυτα!!

      τα παραπανω που γραφω εχουν ειπωθει νωριτερα σε παλιοτερες δημοσιευσεις και απο την Ευανθια και απο τον georgeman και απο τον skonto-Σπυρο, απλα τα επανελαβα εδω. Απο αυτους και καποιους αλλους γνωστους μου που ειναι ηδη επανω τα εμαθα και εγω. Ζητω ενα συγνωμη αν τα ανεφερε και καποιος αλλος που δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη....

      Εγω θα προσθετα και μια ληξιαρχικη πραξη γεννησεως απο το ληξιαρχειο ή πιστοποιητικο γεννησεως απο τον Δημο που κατοικεις...

      Αν θελεις κανε ενα κοπο να ξεσκονισεις λιγο τις παλιοτερες δημοσιευσεις γιατι κανενας μας δεν μπορει να θυμαται ποσες πληροφοριες εχουν γραφτει για να λυσεις την απορια σου πιο εγκυρα..

      Ελενη

      Comment


        #78
        [QUOTE=tan30;43993]καλησπερα και συγχαρητηρια για την βοηθεια που δινεται...πανω στα εγγραφα εχω κάποιες ερωτησεις..επειδη εχω να στειλω χαρτια στο socialsterelsen για αναγνωριση,,
        ...........

        2)που βρισκετε (σε ποια οδο?) η αρμοδια αρχη για την χορηγηση της σφραγίδας της Χαγης στη θεσσαλονικη ?

        Γενικα να ξερεις οτι αυτη η ιστορικη σφραγιδα Apostille ή αλλιως σφραγιδα της Χαγης για εγγραφα που εχουν εκδοθει στον Νομο Θεσσαλονικης μπαινει απο την Περιφερεια Θεσσαλονικης (οδοι Τακη Οικονομιδη & Ρωσιδη γωνια με εισοδο στο κτιριο επι της οδου Ρωσιδη στο ισογειο αριστερα)
        Για δικαστικα εγγραφα-συμβολαιογραφικα π.χ. ποινικο μητρωο μπαινει απο την εισαγγελια πρωτοδικων


        Την παραπανω πληροφορια την αντεγραψα αυτουσια απο ποστ μου στην σελ 41 στο "Μεταναστευση στην Σουηδια 2" και εχω την εντυπωση οτι και καποια αλλη απορια σου εχει ηδη απαντηθει απο εδω μεσα αλλα δεν θυμαμαι που...

        Comment


          #79
          4)ποιος ειναι αρμοδιος στην θεσσαλονικη να παρω το "certificate of Good Standing".. θελει κ αυτο apostille??
          5) αν καποιος ξερει απο που θα παρω το "certificate of conformity" ,, αυτο το πιστοποιητικο δειχνει οτι το διπλωμα ,μου ειναι συνφωνα με τις ευρωπαικες προδιαγραφες του Αρθρου 31 κτλπ κτλπ...

          Νομίζω ότι εξαρτάται απο το πτυχίο που θέλεις να αναγνωρίσεις. Μπορώ να σε ενημερώσω αν είσαι γιατρός ή ψυχολόγος γιατί έκανα πολύ πρόσφατα τη διαδικασία.
          Για παράδειγμα, αν είσαι γιατρός, για το good standing, θα πρέπει να πας πρώτα στον ιατρικό σύλλογο που ανήκεις να σου δώσουν ένα έγγραφο, ότι ασκείς το επάγγελμα (κι ας μην το ασκείς...), δεν διώκεσαι κτλ. Μετά πας στην διεύθυνση υγιεινής που έβγαλες την άδεια την ιατρική, αφήνεις το έγγραφο του ιατρικού συλλόγου και σου δίνουν το πιστοποιητικό, το οποίο θέλει σφραγίδα χάγης.
          Το certificate of comformity, πας στην ιατρική σχολή και σου το δίνουν στα αγγλικά. Θέλει επίσης την σφραγίδα χάγης. Προσωπικά έβαλα σφραγίδα σε όλα εκτός απο το διαβατήριο.
          Τώρα αν κατέχεις άλλο πτυχίο, ίσως τα πράγματα είναι διαφορετικά και θα πρέπει να ρωτήσεις την γραμματεία σου. Αν πάντως για κάποιον λόγο δεν μπορείς να προσκομμίσεις το good standing, μπορείς να στείλεις πιστοποιητικό ποινικού μητρώου, όπου προβλέπεται.
          Για το certificate of comformity, αν δεν μπορεί η γραμματεία να σου το δώσει, τότε θα πρέπει να μιλήσεις με το socialstyrelsen αν μπορεί κάπως αλλιώς να διευθετηθεί. Ίσως να πρέπει να προσκομμίσεις εναλλακτικά μια αναλυτική βαθμολογία όπου να φαίνεται η διάρκεια και το περιεχόμενο των σπουδών σου...
          Καλή σου επιτυχία!
          Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

          Comment


            #80
            Originally posted by skonto View Post
            Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα. Για ένα " ****" έπρεπε να περιμένω 9 ολόκληρες εβδομάδες.

            .................

            Σπύρος
            Μπράβο ρε Σπύρο, συγχαρητήρια. Καλή αρχή σου εύχομαι φιλαράκι και καλή δύναμη

            Αντε και στα δικά μας...!!!
            Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

            Comment


              #81
              [QUOTE=skonto;43983]Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα. Για ένα opa opa opa έπρεπε να περιμένω 9 ολόκληρες εβδομάδες.

              Μπράβο Σπύρο!!!
              Σύντομα να έχεις και την οικογένειά σου μαζί!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

              Comment


                #82
                Originally posted by skonto View Post
                Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα...........

                Σπύρος
                Μπράβο Σπύρο καλή σταδιοδρομία και ότι επιθυμείς.

                Βασίλης

                Comment


                  #83
                  καλησπερα! σε λιγους μηνες καλως εχοντων των πραγμάτων θα βρίσκομαι στο Μαλμε για σπουδες! οποιος εχει ζησει η ζει σε αυτη τη πόλη ας μου απαντησει παρακαλω...θελω πληροφοριες για πολλα θέματα...Λιλιαν81 αν διαβασεις απαντησε μου εχω μελετησει τα σχολια σου κ καταλαβαίνω πως εισαι πληρως ενημερωμενη!
                  ευχαριστω εκ των προτερων!

                  Comment


                    #84
                    Μπραβο Σπυρο αρχοντα. οχι οτι δεν το περιμενα . Ολα καλα να σου πανε. Συντομα και με την οικογενεια σου.

                    Comment


                      #85
                      Σήμερα με τα νούμερα στο χέρι ξαναπήγα εφορία.

                      Πήγα να βγάλω ταυτότητα. Λοιπόν χρειάζεται το χαρτί με τα νούμερα, το διαβατήριο και χρήματα.

                      Προσοχή. Η εφορία μου ζήτησε ένα παράβολο των 400 κορονών, το οποίο και έπρεπε να το πληρώσω εκτός εφορίας. Εγώ πήγα στη τράπεζα και την πάτησα. Μου ζήτησαν 130 κορώνες επιπλέον. Σύνολο 530 κορώνες.

                      Όπως μου είπαν αν πήγαινα σε presbiron ( περίπτερο ) θα πλήρωνα μόνο 45. Έχασα δηλαδή κοντά 90 κορώνες. Όχι σπουδαία πράγματα, απλά αισθάνθηκα βλάκας. Οπότε προσοχή.

                      Μου είπαν ότι σε 1 εβδομάδα θα έρθει ειδοποίηση στη διεύθυνση κατοικίας μου, και με αυτή την ειδοποίηση και το διαβατήριό μου να πάω ξανα στην εφορία να πάρω την ταυτότητα.

                      Τώρα ψάχνομαι για SFI πριν βγεί η ταυτότητα.

                      Όταν πάρω και την ταυτότητα θα ανοίξω και λογαριασμό σε τράπεζα.

                      Θα σας ενημερώσω για τις διαδικασίες

                      Σπύρος

                      Comment


                        #86
                        Μπράβο Σπύρο συγχαρητήρια!
                        Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

                        Comment


                          #87
                          Σε ευχαριστούμε και για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες που γράφεις..

                          Comment


                            #88
                            Προσοχή ... μία μικρή αλλαγή.

                            Άν και είχα δώσει στις 30 Ιανουαρίου μαζί με τα χαρτιά μου ( για έκδοση προσωπικού αριθμού ) και το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, όπως το είχα παραλάβει μέσω ΚΕΠ απο Βόλο στην εφορία , στα Ελληνικά, τώρα μου ζήτησαν όταν θα έρθουν τελικά οι δικοί μου στη Σουηδία, να τους το ξαναπάω, με μόνη διαφορά, ότι τώρα το θέλουν στα Σουηδικά και με κάποια σφραγίδα. Μάλλον της Χάγης. ( Η υπέυθυνη δεν θυμόταν ακριβώς πια )

                            Σπύρος

                            Comment


                              #89
                              Ξέρει κανείς αν χρειάζονται μετάφραση τα πτυχία που είναι ήδη στα αγγλικά? πχ ECDL, IC3 κλπ κλπ...
                              Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by wint3r View Post
                                Ξέρει κανείς αν χρειάζονται μετάφραση τα πτυχία που είναι ήδη στα αγγλικά? πχ ECDL, IC3 κλπ κλπ...
                                Απο ότι μου είπε το σουηδικό προξενείο, δέχονται και μετάφραση στα αγγλικά. Προσωπικά τα μετέφρασα όλα στα αγγλικά γιατί είχα μερικά ήδη σε αυτή τη γλώσσα. Αν τα μετέφραζα στα σουηδικά, θα έπρεπε να επικυρωθούν στο προξενείο απο ότι μου είπαν. Δεν θυμάμαι την τιμή της επικύρωσης...
                                Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                                Comment

                                Working...
                                X