Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    [QUOTE=skonto;43983]Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα.

    Εύχομαι ότι καλύτερο για εσενα και την οικογένειά σου. Με το καλό να ανέβουν οι δικοί σου και να ξανασμίξετε. Δεν είναι καλό να χωρίζονται οι οικογένειες έστω και για μικρό διάστημα.

    Θα σε συμβούλευα να σβήσεις τα νούμερα του προσωπικού σου αριθμού και να τα διαχειρίζεσαι όπως θα διαχειριζόσουν τον αριθμό της αστυνομικής σου ταυτότητας στην Ελλάδα.

    Comment


      #92
      Originally posted by skonto View Post
      Προσοχή ... μία μικρή αλλαγή.

      Άν και είχα δώσει στις 30 Ιανουαρίου μαζί με τα χαρτιά μου ( για έκδοση προσωπικού αριθμού ) και το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, όπως το είχα παραλάβει μέσω ΚΕΠ απο Βόλο στην εφορία , στα Ελληνικά, τώρα μου ζήτησαν όταν θα έρθουν τελικά οι δικοί μου στη Σουηδία, να τους το ξαναπάω, με μόνη διαφορά, ότι τώρα το θέλουν στα Σουηδικά και με κάποια σφραγίδα. Μάλλον της Χάγης. ( Η υπέυθυνη δεν θυμόταν ακριβώς πια )

      Σπύρος
      Δε νομίζω να θέλει τη σφραγίδα της Χάγης. Απλά θέλει έγγραφο σφραγισμένο από το υπουργείο αν η μετάφραση γίνει στο μεταφραστικό του ΥΠΕΞ ή σφραγίδα του επίσημου μεταφραστή αν η μετάφραση γίνει στη Σουηδία από κάποιο επίσημο μεταφραστή. Ξαναρώτησέ τους για να μην τρέχεις άδικα.

      Comment


        #93
        Καλησπέρα σε όλους!!!
        Με πήραν σε ένα μάστερ του University of Skövde.
        Υπάρχει κάποια πληροφορία για την πόλη και την ευρύτερη περιοχή;
        Με μια πρώτη ματιά ανακάλυψα ότι το πανεπιστήμιο δεν έχει φοιτητικές εστίες!!!
        Οτιδήποτε γνωρίζετε για την περιοχή ή το πανεπιστήμιο παρακαλώ να το μοιραστείτε μαζί μου.

        Comment


          #94
          γεια σου on the move!
          δεν εχω πληροφοριες για την πολη την οποια πας αλλα επειδη με πηραν στο μαλμο στο πανεπιστημιο κ ουτε εκει εχει εστιες σκεφτηκα να σου γραψω...απο την ερευνα που εχω κανει στο ιντερνετ η εξασφάλιση διαμονης ειναι περιπλοκο κομματι για τους φοιτητες εκτος στοκχολμης...προσφερονται σπιτι απο μεσιτικα γραφεια μη επιπλωμενα...η λυση η οποια εγω κοιταω ειναι συγκατοικηση για αρχη...τιμες γυρως στα 250-350ευρω το μηνα...θεωρω οτι για αρχη ειναι καλυτερο αλλα εχει το ρίσκο του σε αλλα πραγματα...ελπιζω να μας απαντησει καποιος απο το φορουμ για να εχουμε μια γενικη ιδεα!

          Comment


            #95
            Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ζήτηση στο επάγγελμα του τεχνικού ιατρικών οργάνων???

            Comment


              #96
              ma8imata soyhdikwn

              Σας δίνω το παρακάτω link για όσους βρίσκονται ήδη σουηδία και επιθυμούν να εξασκηθούν στη εκμάθηση της γλώσσας.
              Δωρεάν σουηδικά μαθήματα στους νέους μετανάστες από την ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης! « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ

              Comment


                #97
                Καλησπέρα και από μένα, σας παρακολουθώ με προσοχή κάποιες μέρες τώρα γιατί σκέφτομαι και 'γω να αποδημήσω στη Σουηδία. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έχετε ως τώρα προσφέρει και για όσες θα παράσχετε και στη συνέχεια. Αυτό που θέλω καταρχάς να ρωτήσω είναι ποια είναι η εικόνα και η αντιμετώπιση των μεταναστών και ειδικότερα των ελλήνων από τους σουηδούς. Ως τώρα έχω διαβάσει διάφορα, θετικά και αρνητικά, φοβάμαι όμως ότι οι νοοτροπίες αλλάζουν ραγδαία όπως και οι εξελίξεις. Π.χ. προχτές διάβαζα ότι μαζεύτηκαν οι ακροδεξιοί του βορρά στη Δανία, όχι και τόσο ενθαρρυντικό. Το δεύτερο που ρωτάω είναι αν έχει δυσκολέψει τόσο η εύρεση κάποιας πρόχειρης/ανειδίκευτης δουλειάς, ώστε να μπω στη σειρά με τον προσωπικό αριθμό κλπ και τρίτον αν με πτυχία από καλών τεχνών και από νομική μπορώ να ελπίζω σε κάποια βελτίωση στο μέλλον. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

                Comment


                  #98
                  Καλημέρα φίλε και καλως όρισες στο Forum. Σίγουρα η ανεύρεση εργασίας στα χαμηλά κλιμάκια ( ανειδίκευτοι κ.λ.π. ) έχει σίγουρα γίνει πολύ δύσκολη, επειδή κατα κύριο λόγω καλύπτεται απο άτομα "τρίτων χωρών" που "χαλάνε" την πιάτσα ζητώντας όλο και λιγότερα χρήματα, προκειμένου να παίρνουν τις δουλειές. Όχι όμως ότι δεν βρίσκονται ή δεν υπάρχουν. Ειδικά τώρα που αρχίζουν και οι διακοπές και πολλά άτομα φεύγουν, ίσως να είναι και η ευκαιρία κάποιου να τρυπώσει κάπου και να εξελιχθεί καλύτερα εκεί έως το Χειμώνα.

                  Σαφώς πολύ καλύτερα είναι οι δουλειές σε εξειδικευμένες περιπτώσεις. Κάθε κατηγορία βέβαια έχει τις δικές της προοπτικές. Και αυτός είναι ένας κανόνας που ισχύει σε παγκόσμιο επίπεδο. Η Σουηδία είναι παράδεισος σε επίπεδο τεχνικών, ηλεκτρονικών, πληροφορικής και ιατρικής. Σε επίπεδο καλών τεχνών δεν ξέρω, τι να σου πώ ?? !!. Σε επίπεδο Νομικής ίσως η Ευανθία ξέρει πιο πολλά.

                  Η λέξη βελτίωση σηκώνει πολύ "νερό". Κανείς που ήρθε στη Σουηδία με σκοπό να επιτύχει δεν έφυγε παραπονεμένος. Αν έχεις τσαμπουκά πετυχαίνεις τα πάντα. Εγώ θα σου έλεγα να ακολουθήσεις την πεπατημένη. Βρές τρόπο να επιβιώσεις εδώ για τους πρώτους 3 μήνες και μέσα σε αυτούς θα βρείς τρόπο να σχεδιάσεις το μέλλον σου. Αν κάνεις το οτιδήποτε άλλο εργασιακά και απο αυτό που τυχόν θα πίστευες στην Ελλάδα, ίσως να πάς τόσο καλά οικονομικά που να ασχοληθείς με τις "καλές τέχνες" απο χόμπι. Έμεσα δηλαδή πάλι θα πετύχεις το στόχο σου.

                  Ειλικρινά θα έχεις τόσα πράγματα να βρείς εδώ που δεν τα χωράει το μυαλό σου. Νοοτροπίες , συμπεριφορές, τρόπο έκφρασης, προοπτικές, μέλλον ( πολύ μέλλον ), περιβάλλον. Τι να σου πρωτο πώ.

                  Ακόμα ρατσισμός με την έννοια της Δανίας ως προς τους Έλληνες δεν υπάρχει.

                  Καλό κουράγιο στην αναζήτηση των στόχων σου.

                  Σπύρος

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by skonto View Post
                    Αν κάνεις το οτιδήποτε άλλο εργασιακά και απο αυτό που τυχόν θα πίστευες στην Ελλάδα, ίσως να πάς τόσο καλά οικονομικά που να ασχοληθείς με τις "καλές τέχνες" απο χόμπι.
                    Το θέμα είναι να βρει αυτό το "οτιδήποτε άλλο". Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι τείνει προς εξαφάνιση... Και για να είμαι πιο συγκεκριμένη... Ο άντρας μου είναι Σουηδία από 8 Μαρτίου. Δεν έχει καταφέρει να βρει τίποτα, εκτός από κάτι λιωμένες σόλες παπουτσιών, μιας και οι δικές του έλιωσαν από το περπάτημα. Έχει πάει παντού... Και σε άσχετες δουλειές και σε ότι έχει σχέση με τον τομέα του. Όλα τα ελληνικά εστιατόρια ή τουλάχιστον τα περισσότερα στην περιοχή που βρίσκεται δεν παίρνουν κόσμο γιατί περιμένουν τους συγγενείς τους από Ελλάδα, και δίκιο έχουν. Η τηλεόραση έχει κάθε μέρα ρεπορτάζ για τους χιλιάδες έλληνες που έχουν ανέβει σουηδία και δεν μπορούν να τους βρουν. Για να μην πολυλογώ, φεύγει την Δευτέρα για Γερμανία, μιας και η μη γνώση της γλώσσας και οι κακές συγκυρίες δεν μας επιτρέπουν να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας σε αυτή τη χώρα. Γιατί το θέμα δεν είναι μόνο κατά πόσο είναι προετοιμασμένος κάποιος να κάνει αυτό το "οτιδήποτε άλλο" αλλά και να του κάτσει. Γλώσσα, γλώσσα, γλώσσα παιδιά! Και λίγη τύχη...

                    Comment


                      Originally posted by aspateo View Post
                      Το θέμα είναι να βρει αυτό το "οτιδήποτε άλλο". Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι τείνει προς εξαφάνιση... Και για να είμαι πιο συγκεκριμένη... Ο άντρας μου είναι Σουηδία από 8 Μαρτίου. Δεν έχει καταφέρει να βρει τίποτα, εκτός από κάτι λιωμένες σόλες παπουτσιών, μιας και οι δικές του έλιωσαν από το περπάτημα....
                      Θεωρώ πως είναι υπερβολικό χωρίς γλώσσα να ευελπιστούμε πως θα βρούμε δουλειά πολύ σύντομα σε ένα ΚΡΑΤΟΣ όπως η Σουηδία και η κάθε Σουηδία. Όπως λες κι εσυ aspateo το Α & το Ω είναι η γλώσσα. Δεν χρειάζεται προφορά και τέλεια Σουδικά αλλα τουλάχιστον να μπορείς να συννενοηθείς, και όπως μου έχει πεί ο φίλος Σπύρος οι Σουηδοί εκτιμάνε άκομα και την προσπάθεια.
                      Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                      Comment


                        Originally posted by wint3r View Post
                        Θεωρώ πως είναι υπερβολικό χωρίς γλώσσα να ευελπιστούμε πως θα βρούμε δουλειά πολύ σύντομα σε ένα ΚΡΑΤΟΣ όπως η Σουηδία και η κάθε Σουηδία. Όπως λες κι εσυ aspateo το Α & το Ω είναι η γλώσσα. Δεν χρειάζεται προφορά και τέλεια Σουδικά αλλα τουλάχιστον να μπορείς να συννενοηθείς, και όπως μου έχει πεί ο φίλος Σπύρος οι Σουηδοί εκτιμάνε άκομα και την προσπάθεια.
                        Εντάξει, έναν μήνα δεν το λες και "σύντομα", ειδικά όταν τελειώνει η "βενζίνη", money money money που λένε και οι φίλοι μας οι ABBA...

                        Comment


                          [QUOTE][/QUOΣαφώς πολύ καλύτερα είναι οι δουλειές σε εξειδικευμένες περιπτώσεις. Κάθε κατηγορία βέβαια έχει τις δικές της προοπτικές. Και αυτός είναι ένας κανόνας που ισχύει σε παγκόσμιο επίπεδο. Η Σουηδία είναι παράδεισος σε επίπεδο τεχνικών, ηλεκτρονικών, πληροφορικής και ιατρικής. Σε επίπεδο καλών τεχνών δεν ξέρω, τι να σου πώ ?? !!. Σε επίπεδο Νομικής ίσως η Ευανθία ξέρει πιο πολλά.
                          TE]


                          Καλησπέρα Σπύρο!!Πολλά μπράβο για όσα έχεις καταφέρει μέχρι τώρα και εύχομαι σύντομα να ολοκληρώσεις ολους σου τους στόχους!!
                          Από την εμπειρία σου εκεί μεχρι τώρα ουσιαστικά πιστεύεις πως μόνο όσοι έχουν κάποιο από τα παραπάνω πτυχία θα μπορέσει να κάνει κάτι εκεί??
                          Αν κάποιος ερχόμενος εκεί γνωρίζει κάποια βασικά Σουηδικά θα μπορέσει να βρει κάτι πιο εύκολα??
                          Κι αν με το καλό σε 6 μήνες μάθει πολύ καλά τη γλώσσα θα μπερέσει να βρει μια καλύτερη δουλειά π.χ σε κάποιο γραφείο,κάποια υπηρεσία ή οτιδήποτε άλλο??

                          Comment


                            Originally posted by adespotos View Post
                            Καλησπέρα και από μένα, σας παρακολουθώ με προσοχή κάποιες μέρες τώρα γιατί σκέφτομαι και 'γω να αποδημήσω στη Σουηδία. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έχετε ως τώρα προσφέρει και για όσες θα παράσχετε και στη συνέχεια. Αυτό που θέλω καταρχάς να ρωτήσω είναι ποια είναι η εικόνα και η αντιμετώπιση των μεταναστών και ειδικότερα των ελλήνων από τους σουηδούς. Ως τώρα έχω διαβάσει διάφορα, θετικά και αρνητικά, φοβάμαι όμως ότι οι νοοτροπίες αλλάζουν ραγδαία όπως και οι εξελίξεις. Π.χ. προχτές διάβαζα ότι μαζεύτηκαν οι ακροδεξιοί του βορρά στη Δανία, όχι και τόσο ενθαρρυντικό. Το δεύτερο που ρωτάω είναι αν έχει δυσκολέψει τόσο η εύρεση κάποιας πρόχειρης/ανειδίκευτης δουλειάς, ώστε να μπω στη σειρά με τον προσωπικό αριθμό κλπ και τρίτον αν με πτυχία από καλών τεχνών και από νομική μπορώ να ελπίζω σε κάποια βελτίωση στο μέλλον. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

                            Αυτό με τους ακροδεξίους στη Δανία δεν το έχω ακούσει.Με ποιο σκοπό μαζεύτηκαν?Αναφέρθηκαν ειδικά στους Έλληνες??Να σταματήσω να το σκέφομαι για μεταναστεύση στη Σουηδία?????

                            Comment


                              Η βασική σειρά επιτυχίας είναι

                              Γλώσσα 30%
                              Αντικείμενο εργασίας 20%
                              Συστάσεις 20%
                              Προυπηρεσία 15%
                              Πτυχίο 10%
                              Τύχη 5%
                              -------
                              100%

                              Αυτά χρειάζονται :
                              1ον) Χρήματα επιβίωσης για τους πρώτους 3 μήνες αναζήτησης.
                              2ον) Επιμονή
                              3ον) Υπομονή

                              Να πώ πώς:

                              1ον) Αν υπάρχουν άλλες απόψεις τις δέχομαι προς διόρθωση.
                              2ον) Αν έχετε ακούσει για κάποιον που μετά απο 3 μήνες παραμονής με τα πιο πάνω χαρακτηριστικά γύρισε πίσω στην Ελλάδα παραπονεμένος και άπρακτος γράψτε το όνομά του ( το μικρό ) να βγάλουμε στατιστικά
                              3ον) Εννοείται πως ότι δεν το κατέχεις στα ποσοστά πρέπει να το αναπληρώνεις με την τύχη.

                              Σπύρος

                              Comment


                                Αυτά είχαμε εμείς:
                                Αντικείμενο εργασίας 20%
                                Συστάσεις 20%
                                Προυπηρεσία 15%
                                -------
                                55%

                                2ον) Επιμονή
                                3ον) Υπομονή

                                α) Με το πτυχίο την πατήσαμε άσχημα μιας και το επάγγελμα του άντρα μου ούτε διδάσκονταν ούτε διδάσκεται πουθενά και οι συστάσεις από τον επί 23 χρόνια εργοδότη του δεν ήταν αρκετές.
                                β) Όσον αφορά την τύχη, ε, αυτή τέλειωσε όταν συναντηθήκαμε, αγαπηθήκαμε και κάναμε το παιδάκι μας, χα χα χα!
                                γ) Χρήματα... χμμ, πονεμένη ιστορία. Έμειναν λίγα από αυτά που είχε για Σουηδία, είπαμε να τα πάμε σε άλλη χώρα, έτσι για να σπάσουμε την μονοτονία...

                                Επιστροφή... Υπάρχουν πολλοί που επέστρεψαν άπραγοι, πίστεψέ με, και ΑΦΟΥ είχαν φάει όλες τους τις οικονομίες στην προσπάθεια. Κάθε ιστορία αποτυχίας είναι ψυχοπλάκωμα και όσοι αποφασίζουν να φύγουν δεν θέλουν να διαβάζουν ιστορίες αποτυχίας... Ούτε εγώ ήθελα, μου χάλαγαν το όνειρο. Έχω ακούσει διάφορα αυτό το διάστημα, όχι καλά, και πιστεύω ότι έχω ξεκάθαρη εικόνα πια...

                                Comment

                                Working...
                                X