Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γλώσσα 30%
    Αντικείμενο εργασίας 20%
    Συστάσεις 20%
    Προυπηρεσία 15%
    Πτυχίο 10%
    Τύχη 5%
    -------
    100%



    Όπου αντικείμενο δουλειάς,δουλειά πάνω στην οποία έχεις κάνει σπουδές ή γενικά τι δουλειά ψάχνεις ανεξαρτήτως σπουδών?????

    Comment


      Επιστροφή... Υπάρχουν πολλοί που επέστρεψαν άπραγοι, πίστεψέ με, και ΑΦΟΥ είχαν φάει όλες τους τις οικονομίες στην προσπάθεια. Κάθε ιστορία αποτυχίας είναι ψυχοπλάκωμα και όσοι αποφασίζουν να φύγουν δεν θέλουν να διαβάζουν ιστορίες αποτυχίας... Ούτε εγώ ήθελα, μου χάλαγαν το όνειρο. Έχω ακούσει διάφορα αυτό το διάστημα, όχι καλά, και πιστεύω ότι έχω ξεκάθαρη εικόνα πια...


      Aspateo θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τα όχι καλά που σε έκαναν να έχεις πια ξεκάθαρη εικόνα καθως και τι εικόνα έχεις σχηματίσει.Προτιμώ πάντα να ακούω και τα άσχημα.Θα το εκτιμούσα αν μου έλεγες.Αν δε θέλεις να τα γράψεις εδώ μπορείς να μου στείλεις πμ.
      Σε ευχαριστω και εύχομαι το νέο βήμα να είναι πιο επιτυχημένο

      Comment


        Originally posted by skonto View Post
        Καλημέρα φίλε και καλως όρισες στο Forum. Σίγουρα η ανεύρεση εργασίας στα χαμηλά κλιμάκια ( ανειδίκευτοι κ.λ.π. ) έχει σίγουρα γίνει πολύ δύσκολη, επειδή κατα κύριο λόγω καλύπτεται απο άτομα "τρίτων χωρών" που "χαλάνε" την πιάτσα ζητώντας όλο και λιγότερα χρήματα, προκειμένου να παίρνουν τις δουλειές. Όχι όμως ότι δεν βρίσκονται ή δεν υπάρχουν. Ειδικά τώρα που αρχίζουν και οι διακοπές και πολλά άτομα φεύγουν, ίσως να είναι και η ευκαιρία κάποιου να τρυπώσει κάπου και να εξελιχθεί καλύτερα εκεί έως το Χειμώνα........................................... .................................................. ..........
        Βλέποντας τέτοιες απαντήσεις, αναρωτιέμαι για κάποιους ανθρώπους και πως σκέπτονται! Κάποιος που είναι στη Σουηδία, 3-4 μήνες και αν, λένε το μακρύ τους και το κοντό τους για τα πάντα!!!
        Ε! όχι, η πιάτσα δεν χαλάει από ανθρώπους από τρίτες και καλά χώρες...αφήνοντας υπονοούμενα....χαλάει και από ευρωπαίους, όπως οι αφεντομουτσουνάρες μας που πάνε να δουλεψουν και με 20 και 30 κορώνες την ώρα...ναι για Έλληνες μιλάω.
        Πριν πέντε χρόνια, δεκάδες χιλιάδες εργαζόμενοι σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές, δίκτυα κλπ απολύθηκαν λόγω κρίσης. Βέβαια κάποιοι ούτε καν το άκουσαν μιας και δεν ήταν εδώ!
        Άλλο να λέει κάποιος ότι κατι μπορείς να βρεις κι άλλο να γράφει ότι κάτι θα κάνεις και σε λίγο καιρό μπορείς να να πας καλά και οικονομικά και ότι μπορεί για χόμπυ να ασχολείσαι και με την τέχνη. Εγώ, έχω αρκετούς φίλους σουηδούς και σουηδέζες και καλλιτέχνες...πάντως φυτοζωούν...

        Και κάτι άλλο...εσύ που είσαι μόλις μερικούς, λίγους μήνες εδώ...πως ξέρεις ότι δεν έχει ρατσισμό (ως προς τους Έλληνες;;;;;;;;;) δεν υπάρχει!!! Εμεις που ζούμε δεκάδες χρόνια εδώ, άλλη άποψη έχουμε. Ζήσε τον μύθο σου, αλλά μην παραμυθιάζεις άλλους...

        Comment


          Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!
          Σου έστειλα ΠΜ.

          Comment


            Μην ξεχνάμε...

            Ας μην ξεχνάμε ότι πηγαίνοντας σε μια χώρα που δεν γνωρίζουμε την γλώσσα, σχεδόν αυτομάτως κατατασσόμαστε στην κατηγορία "ανειδίκευτοι" και "χαμηλά κλιμάκια", μιας και θα αναγκαστούμε να κάνουμε διάφορα χαμαλίκια (μη μου ξαναπείτε τα ουτοπικά, τύπου ¨καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή" και κουραφέξαλα), όταν αναγκάζεσαι να κάνεις κάτι που ΔΕΝ σου αρέσει και ΔΕΝ έχεις σπουδάσει και ΔΕΝ είναι η δουλειά σου, είναι χαμαλίκι!
            Κάποιος είχε γράψει ¨μέχρι και πεθαμένους θα ξέθαβα, αρκεί να έβρισκα δουλειά"... Αυτό τι θα ήταν; Χόμπυ; Χαμαλίκι θα ήταν!
            Και, βρε Σπύρο, άντε και βρήκες δουλειά για το καλοκαίρι και μετά σε στέλνουν... Τι κάνεις; Το ξέρεις ότι για να έχεις δικαίωμα στο επίδομα ανεργίας πρέπει να είσαι σε εργασία κάποιο συγκεκριμένο διάστημα; Το οποίο από 6 μήνες θα το κάνουν 12; Ας μην παρουσιάζουμε τα πράγματα ονειρικά, ας έχουμε και ένα μικρό μέρος στο πίσω, πίσω μέρος της ψυχής μας όπου θα κρατάμε τις πισινές μας...

            Comment


              Originally posted by wint3r View Post
              Θεωρώ πως είναι υπερβολικό χωρίς γλώσσα να ευελπιστούμε πως θα βρούμε δουλειά πολύ σύντομα σε ένα ΚΡΑΤΟΣ όπως η Σουηδία και η κάθε Σουηδία. Όπως λες κι εσυ aspateo το Α & το Ω είναι η γλώσσα. Δεν χρειάζεται προφορά και τέλεια Σουδικά αλλα τουλάχιστον να μπορείς να συννενοηθείς, και όπως μου έχει πεί ο φίλος Σπύρος οι Σουηδοί εκτιμάνε άκομα και την προσπάθεια.
              Ετσι ακριβως !!!! Χωρις την γνωση των σουηδικων ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρει καποιος δουλεια και μαλιστα συντομα !!! Και αυτο νομιζω ισχυει και σε αλλες χωρες οπως γερμανια κλπ. Πως μπορει να δουλεψει καποιος χωρις την γνωση σουηδικων γερμανικων γαλλικων κλπ..
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by vageliskolaitis View Post
                Σας δίνω το παρακάτω link για όσους βρίσκονται ήδη σουηδία και επιθυμούν να εξασκηθούν στη εκμάθηση της γλώσσας.
                Δωρεάν σουηδικά μαθήματα στους νέους μετανάστες από την ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης! « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
                Με πρόλαβες!

                Κ είναι που οι παλαιοί Έλληνες της Σουηδίας δε βοηθάνε...

                Comment


                  Ευχαριστώ όλους, νέες/ους και παλιές/ους, αισιόδοξες/ους και απαισιόδοξες/ους για την άμεση ανταπόκριση στις ερωτήσεις μου και για την κουβέντα που ακολούθησε και που είναι διαφωτιστική...Ας μου επιτραπεί να ρωτήσω και δυο πράγματα ακόμα:
                  α) μήπως είναι ασφαλέστερο να αναζητήσω άμεσα δουλειά και διαμονή βορειότερα στη Σουηδία, πιο πάνω και από Ουψάλα;
                  β) μήπως είναι καλύτερα να προετοιμαστώ από Ελλάδα για κανα χρόνο στη γλώσσα και να προσπαθήσω έπειτα ή πιστεύετε ότι αυτός ο χρόνος αναβολής θα είναι χαμένος, μιας και θα έχει πλημμυρίσει ο τόπος μετανάστες;
                  Ξέρω ότι κανείς δεν είναι σε θέση να διαβεβαιώσει για ο,τιδήποτε, ρωτάω υποκειμενικές γνώμες και με ενδιαφέρουν τόσο αυτές του σκόντο, που είναι νέος εκεί, όσο και του ασπατεο ή όποιου άλλου παλιότερου...Ευχαριστώ προκαταβολικά και μαζί με τις ευχαριστίες μου σας στέλνω την αγωνία τη δικιά μου αλλά και μιας ολόκληρης χώρας που είναι σε αδιέξοδο και που ωστόσο δε φαίνεται ακόμα να βάζει μυαλό.

                  Comment


                    Καλημέρα! Λαμβάνοντας υπόψην αυτά που έζησε ο άντρας μου και την δυσκολία που αντιμετώπισε λόγω της μη γνώσης της γλώσσας και όχι της μη επαγγελματικής του κατάρτισης, θα σε συμβούλευα να μάθεις την γλώσσα και μετά να φύγεις. Δέστο σαν επένδυση στο μέλλον σου... Και θεωρώ ότι θα είναι πιο εύκολο να βρεις κάτι σε λιγότερο δημοφιλείς περιοχές, λόγω του ότι οι περισσότεροι μετανάστες κινούνται σε μεγάλες και γνωστές πόλεις. Πάντα, προσωπική μου άποψη.

                    Comment


                      Originally posted by aspateo View Post
                      Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!
                      Σου έστειλα ΠΜ.
                      Mπορείς να το στείλεισ και σε μένα? Δεν ξέρουμε προσ τα που να κάνουμε!

                      Σε ευχαριστώ
                      Κατερίνα

                      Comment


                        Originally posted by katbull View Post
                        Mπορείς να το στείλεισ και σε μένα? Δεν ξέρουμε προσ τα που να κάνουμε!

                        Σε ευχαριστώ
                        Κατερίνα
                        Θα ήθελα να στείλεις και σε εμένα αν σου είναι εύκολο!

                        Comment


                          Originally posted by lucia View Post
                          Θα ήθελα να στείλεις και σε εμένα αν σου είναι εύκολο!
                          Να σου το στείλω αλλά πρέπει να προσθέσω ότι ο καθένας μας έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες, εμπειρίες, στόχους, τύχη κ.λπ. Το τι μέλλει γενέσθαι δεν το ξέρει κανένας. Δεν θέλω αυτή η καθαρά προσωπική εμπειρία να σταθεί εμπόδιο στα σχέδια κανενός. Δεν έχουμε όλοι τη ίδια μοίρα. Δεν πάει να πει ότι επειδή εμάς μας έκατσαν στραβά, το ίδιο θα πάθουν όλοι, μην τρελαθούμε κιόλας! Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι τα πράγματα είναι πάααααρα πολύ δύσκολα πλέον αν δεν ξέρεις την γλώσσα και δεν είσαι αρκετά τυχερός-κωλόφαρδος. Η επαγγελματική εμπειρία παίζει ρόλο όχι όμως πρωταγωνιστικό. Πάντα κατά την δική μου άποψη, να εξηγούμαστε. Σου το στέλνω.

                          Comment


                            Για να ενισχυσω την αποψη του Μινος,θελω να σας καταθεσω το εξης...
                            ο ξαδελφος μου,γεννημα θρεμα στην σουηδια,με μητερα νορβηγιδα και ελληνικο επιθετο,δυσκολευεται αρκετα να βρει δουλεια,τοσο που σκεφτεται να αλλαξει το επιθετο του.
                            οπως μου εξομολογηθηκε,παντα ενιωθε τον ρατσισμο.
                            εγω γεννηθηκα στην σουηδια και εζησα εκει μεχρι τα εφτα μου.τον ρατσισμο τον ενιωσα στους παιδικους σταθμους.δυστυχως εχω πολλα να θυμαμαι.
                            δεν τα ισοπεδωνω ολα,αλλα υπαρχει ΚΑΙ αυτη η πλευρα.
                            ευχαριστω πολυ.

                            Comment


                              Originally posted by aspateo View Post
                              Να σου το στείλω αλλά πρέπει να προσθέσω ότι ο καθένας μας έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες, εμπειρίες, στόχους, τύχη κ.λπ. Το τι μέλλει γενέσθαι δεν το ξέρει κανένας. Δεν θέλω αυτή η καθαρά προσωπική εμπειρία να σταθεί εμπόδιο στα σχέδια κανενός. Δεν έχουμε όλοι τη ίδια μοίρα. Δεν πάει να πει ότι επειδή εμάς μας έκατσαν στραβά, το ίδιο θα πάθουν όλοι, μην τρελαθούμε κιόλας! Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι τα πράγματα είναι πάααααρα πολύ δύσκολα πλέον αν δεν ξέρεις την γλώσσα και δεν είσαι αρκετά τυχερός-κωλόφαρδος. Η επαγγελματική εμπειρία παίζει ρόλο όχι όμως πρωταγωνιστικό. Πάντα κατά την δική μου άποψη, να εξηγούμαστε. Σου το στέλνω.
                              Ευχαριστώ, εννοείται ότι ο καθένας με τις εμπειρίες του, καλές ή κακές, θα ήθελα να έχω μια πιο σφαιρική άποψη και χαίρομαι που μπαίνουν κάθε τόσο καινούρια παιδιά και καταθέτουν κι αυτά τις δικές τους απόψεις και εμπειρίες,

                              Comment


                                Χώροι εργασίας

                                Καλησπέρα σε όλους,
                                Η ερώτηση μου απευθύνεται κυρίως στα άτομα που βρίσκονται ήδη στη σουηδία είτε για μικρό είτε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και προσωρινά έχουν ξεκινήσει μια οποιαδήποτε δουλειά διαφορετική από επάγγελμα που εξασκούσαν στην ελλάδα ή το αντικείμενο σπουδών τους.
                                Πολλά άτομα που έχετε ήδη εγκατασταθεί και εργάζεστε θα ήθελα να μου λύσετε τις εξής απορίες:
                                  • όσοι/όσες από εσάς έχετε βρεί μια δουλειά με τι αντικείμενο έχει να κάνει;
                                  • σε αυτή τη δουλειά δεν χρειάζονται τα σουηδικά;(έχω διαβάσει ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση σχεδόν σε όλα τα επαγγέλματα)
                                  • σε αυτή την θέση εργασίας αμείβεστε ικανοποιητικά;
                                  • η καθημερινότητα στο χώρο εργασίας πως είναι;
                                  • υπάρχουν θέσεις εργασίας π.χ. σε συνεργεία καθαριότητας, προσωπικό σε κουζίνες (λάτζα),μεταφορείς κ.τ.λ.


                                ευχαριστώ προκαταβολικά

                                Comment

                                Working...
                                X